AZƏRBAYCANIN XEYRİNƏ OLAN «HEÇ-HEÇƏ»
Azərbaycanla Ermənistan arasındakı postmüharibə nizamlanmasında ağırlıq mərkəzi diplomatiyaya tərəf keçib. İki ölkənin şərti sərhədində mütəmadi silahlı təxribatların törədilməsinə, Qarabağın müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan hissəsindəki qeyri-qanuni erməni silahlı birləşmələrinin həmlə cəhdlərinə baxmayaraq, vəziyyəti kökündən dəyişmək, Bakını yeni müharibəyə təhrik etmək mümkün olmur.
Danışıqlar prosesinin hazırkı mərhələsi ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində 44 günlük Vətən müharibəsi ərəfəsində aparılan danışıqlardan köklü şəkildə fərqlənir. Səbəb isə yalnız Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin azad olunması məsələsini hələ 2020-ci ilin payızında həll etməsi deyil. İndi danışıqların tempi də diqqət çəkir: mayın 26-da Moskvada, iyunun 1-də Kişineuda keçirilmiş görüşlərin ardından artıq iyulun 21-də Avropa İttifaqının Brüssel sammiti çərçivəsində danışıqların növbəti raundunun olacağı anonsu verilib. Üstəlik, indi görüşlər «görüşmək xətrinə» keçirilmir. Tərəflər Azərbaycanın gələcək sülh müqaviləsi ilə bağlı təklif etdiyi 5 prinsip üzərində real danışıqlar aparır.
Kişineu raundu – kadr arxasında nələr var?
44 günlük müharibənin başa çatmasından sonrakı danışıqların heç bir raundu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistan hökumətinin başçısı Nikol Paşinyanın Kişineu görüşü qədər qəti və bir-birinə zidd proqnozlarla müşahidə olunmamışdı. Bəziləri Moldova paytaxtında az qala yekun sülh müqaviləsinin, yaxud hansısa sülh razılaşmasının imzalanacağını deyirdi, digərləri ümumiyyətlə, danışıqların baş tutacağını şübhə altına alırdı.
Görüş isə baş tutdu. Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev «Twitter» sosial şəbəkəsində yazıb ki, «Avropa Siyasi Birliyinin sammiti çərçivəsində Avropa İttifaqı Şurasının sədri Şarl Mişelin köməyi, eləcə də Almaniya və Fransanın iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli görüş qeyri-rəsmi, müsbət və səmərəli şəraitdə baş tutub. Üçtərəfli görüşün növbəti mərhələsinin iyul ayında Brüsseldə keçirilməsi qərara alınıb».
Kartları ənənəvi olaraq yekun bəyanatla çıxış edən Şarl Mişel də bir qədər açıb: «Biz mayda Brüsseldə müzakirə etdiyimiz bütün mövzulara toxunduq – kommunikasiyalar, təhlükəsizlik və hüquq, sərhədlərin delimitasiyası, sülh müqaviləsi». Ş.Mişel bildirib ki, «bu görüş iyulun 21-də Brüsseldə aparılacaq növbəti danışıqlara yaxşı hazırlıq oldu». «Biz Aİ olaraq, kömək, yardım göstərmək, münasibətlərin normallaşdırılmasında daha ciddi irəliləyişlərə nail olmaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik», - deyə o, vurğulayıb.
Moldova paytaxtında aparılmış danışıqların nəticələrini müxtəlif cür qiymətləndirmək olar. Kimlərəsə o, «məhsuldar heç-heçə» kimi, kimlərəsə sülhə aparan çətin yolda vacib mərhələ kimi görünə bilər. Amma onun nəticələrinə real qiymət vermək üçün bir qədər geri – Aİİ-nin Moskva sammitinə qayıtmaq lazımdır.
Paşinyan ağzından nə qaçırdı?
Burada daha çox sammitin özünü, hətta cəmi 20 dəqiqə sürmüş və hər hansı birgə sənədin imzalanmadığı üçtərəfli görüşü xatırlamaqdan çox Paşinyanın Azərbaycan Prezidenti ilə «söz atışması» cəhdinə diqqət yetirmək yerinə düşər. Çünki bu, vəziyyətlə bağlı daha çox informasiya verir.
Gah Zəngəzur dəhlizindən, gah İlham Əliyevin erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə tikilmiş aeroportlar haqda dediklərindən danışan Paşinyanın müvazinətinin niyə pozulduğunu demək çətindir. Lakin fakt odur ki, reqlamenti pozan baş nazir Zəngəzur dəhlizini heç bir əlaqə olmadan… Ermənistana qarşı ərazi iddiaları ilə əlaqələndirməyə çalışıb. Azərbaycan Prezidentinin ona cavabı sərt olub: «Mənim sözlərimdə ərazi iddialarının olmasını görmək üçün xüsusi canfəşanlıq etmək və ya güclü fantaziyaya malik olmaq lazımdır. Mənim istifadə etdiyim «dəhliz» sözünə gəldikdə, o zaman mən bu kəlməni dəqiq olaraq «Şimal-Cənub» dəhlizinə münasibətdə də işlətmişəm, bu söz elə həmin dəqiqliklə «Şərq-Qərb» dəhlizinə münasibətdə də istifadə olunur. «Dəhliz» sözü heç də kiminsə ərazisinə göz dikmək demək deyil. Bu, beynəlxalq termindir və düşünürəm, beynəlxalq terminologiya ilə tanış olan insanlar, yəqin ki, ona bu gün Ermənistanın baş naziri kimi məna verməzdilər». Bundan sonra daha bir neçə «həmlə» və cavab olub, nəhayət, söhbətə qarşıdakı üçtərəfli görüş haqda düşünmək məcburiyyətində olan Putin son qoyub.
Paşinyanın səriştəsizliyi və həmsöhbətinin sözlərindən orada olmayan məna çıxarmaq cəhdləri ilə yanaşı, daha bir vacib məqam vurğulanmalıdır. O, İlham Əliyevlə «söz atışması»nda istəmədən ağzından bəzi sözlər qaçırıb. Ermənistan ortaya «etnik təmizləmə», «soyqırımı», «blokada» və s. kimi fikirlər atmaqla, Azərbaycana beynəlxalq təzyiqlərin göstərilməsinə ciddi cəhdlər edir, bununla da, Bakının Laçın rayonunda quraşdırdığı sərhəd-buraxılış məntəqəsini sökəcəyini düşünürmüş. Qeyd edək ki, Paşinyanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyacaqlarına dair vədi belə, birmənalı səslənmir. O, bu məsələni alver vasitəsinə çevirməyə çalışır, əvəzində nə az, nə çox – Rusiya sülhməramlılarının Qarabağı tərk etməsindən sonra orada «beynəlxalq mexanizmlər»in qurulmasına, «beynəlxalq missiya»nın yerləşdirilməsinə nail olmaq istəyir.
Alınmır. Ermənistanın hansısa xarici oyunçularla ilkin razılaşmalar əldə edib-etmədiyini demək çətindir. Hər halda, Avropa İttifaqının Ermənistana missiya göndərməsi nələrdənsə xəbər verir. Amma həyat göstərir ki, razılıq Fransa və ya Avropa İttifaqı deyil, Azərbaycanla olmalıdır. Azərbaycanın isə öz «qırmızı xətt»i var və bu, birmənalıdır.
Laçın: son şans?
28 May – Müstəqillik Günündə Prezident İlham Əliyev Laçın rayonuna səfər edib. Orada dövlət başçısı iki elektrik yarımstansiyasının açılışını edib, çoxmənzilli yaşayış məhəlləsinin təməlini qoyub, Aqro və Sənaye parkında, həmçinin Laçının turizm infrastruktur obyektlərində aparılan işlərlə tanış olub.
Əlamətdar hadisə Laçına qayıtmış ilk 20 keçmiş məcburi köçkün ailəsinə mənzillərin təqdimatı olub. Erməni işğalından azad olunmuş şəhərə həyat qayıdır.
Prezident İlham Əliyev məhz bu mərasimdə Qarabağ separatçılarına birmənalı ismarışlar göndərib: «Buradan - uzun illər istismar etdikləri, qanunsuz məskunlaşdıqları Laçın diyarından onlara bir daha deyirəm ki, sizin kitabınız bağlandı. «Miatsum» kitabı bağlandı, separatizmin kitabı bağlandı. Müstəqillik xülyası statusun dalınca getdi. Statusu isə biz hələ İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı göndərmişik lazım olan yerə». Dövlət başçısı çıxışına belə davam edib: «Hər kəs yaxşı bilir ki, bu gün o bölgədə (Qarabağda – red.) istənilən əməliyyatı keçirmək üçün hər bir imkanımız var. Ona görə «parlament» buraxılmalıdır, özünü «prezident» adlandıran ünsür təslim olmalıdır, bütün «nazirlər», «deputatlar» və digərləri öz vəzifələrini artıq kənara qoymalıdırlar. Ancaq o təqdirdə onlara güzəşt oluna bilər. Ancaq o təqdirdə hər hansı bir amnistiyadan söhbət gedə bilər».
Azərbaycan Prezidentinin bu bəyanatına İrəvandan və separatçıların başçılarından kifayət qədər həyəcanlı reaksiyaların gələcəyi gözlənilən idi. Bəli, Ermənistan yenidən mifik «etnik təmizləmə», «soyqırımı» haqda fəryad etməyə başlayıb. Amma Azərbaycanın ünvanına tənqid gözlədikləri ABŞ-dan məsələyə tam əksinə, müsbət reaksiya gələcəyinə isə ermənilər hazır deyildilər. Necə olmalı idi ki?! Axı prezident amnistiya təklif edir! Nəticədə, İrəvan və Xankəndidəki separatçılar ABŞ-dan inciyib, amma bu, nəyisə dəyişmir. Bunu yenə də Azərbaycanın müəyyənləşdirdiyi gündəlik üzrə keçən Kişineu danışıqları da göstərib.

Intense diplomatic talks as important part of settlement agenda
Apparently, the focus of the post-war settlement between Azerbaijan and Armenia has shifted to diplomacy. Regular armed provocations at the conditional border line between Azerbaijan and Armenia, as well as the attacks of Armenian illegal armed groups in the zone of Garabagh controlled by Russian peacekeepers have failed to escalate the situation and provoke a new war.
The current stage of talks is fundamentally different from the OSCE Minsk Group meetings before the 44-day war. Not only because Azerbaijan decided to liberate its territories in 2020. Important is the pace of the negotiations: On May 26 in Moscow, on June 1 in Chisinau. It has already been announced that they will continue on July 21 at the EU summit in Brussels. And these are not simply meetings for the sake of meetings, but real negotiations on the five principles of the future peace treaty proposed by Azerbaijan.
The Chisinau round. What's behind the scenes?
Since the end of the 44-day war, the talks between the Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinian have never been followed by so categorical and mutually exclusive forecasts. Some predicted that the Moldovan capital will see the signing of the final version of a peace treaty or at least some kind of truce between the conflicting parties. Others were sceptical about the possibility of any negotiation process at all.
Nevertheless, the dialogue did take place. According to Hikmet Hajiyev, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, "meeting in the margins of EPC facilitated by President Charles Michel in trilateral format with engagement of Germany and France took place in informal, positive and fruitful atmosphere. Agreed to hold the next round at 3-l format in Brussels in July."
Charles Michel revealed some more details delivering a concluding statement as usual: "We had an opportunity to touch upon all the topics we discussed in Brussels in May: communication, security and rights, border delimitation, peace treaty. This meeting was a good preparation for the next one, which will be held in Brussels on July 21. We, the EU, will do everything to help, to assist, to make more progress in the normalisation of relations."
The outcome of the Chisinau talks can be assessed in different ways. Some will regard it as a military draw, while others as an important stage on the difficult road to peace. But to provide a true assessment, we need to go back a little—to the EAEU summit in Moscow.
What did Pashinian let slip?
It is not only and not so much the summit itself that we should remember. And not even the trilateral meeting, which lasted only 20 minutes and ended without the signing of any joint statement. Pashinian's attempt to engage in a quarrel with the President of Azerbaijan was much more informative.
We can only guess what made the Armenian Prime Minister lose his temper—the mentioning of the Zangezur corridor, or Ilham Aliyev listing the airports constructed in the areas liberated from Armenian occupation. But Pashinian violated the regulations and related, for whatever reason, the Zangezur corridor with the alleged territorial claims of Azerbaijan towards Armenia. He immediately received a harsh rebuke from President Aliyev: "One must try very hard to see territorial claims in my words. As for the term 'corridor', I used it in the same way in relation to the North-South and the East-West corridors. 'Corridor' shall in no way be interpreted as an encroachment on one's territory. It is an international term, and I think that people familiar with international terminology would probably not attach that meaning to it, which the Armenian Prime Minister attaches today". This was followed by a few more responses. Finally, it was President Vladimir Putin, who stopped the discussion also to think about the forthcoming trilateral meeting.
Apart from Pashinian's incompetence and his attempts to derive false meanings from what his Azerbaijani vis-a-vis said, there is another important aspect to this discussion. Thus, Pashinian inadvertently let some words slip. Apparently, Armenia had a serious intention to provoke international pressure on Baku to make it remove the border checkpoint in the Lachin district through promoting the usual ranting of "ethnic cleansing", "genocide", "blockade" and so on.
Even Pashinian's pledge to recognise Azerbaijan's territorial integrity turned out to have a double meaning. Obviously, the Armenian prime minister is trying to turn this into a bargaining chip. In return, Yerevan expects to receive nothing less than "international mechanisms" and an "international mission" in Garabagh after the withdrawal of the Russian Peacekeeping Confingent (RPC).
But it failed. It is difficult to say whether Armenia has managed to secure some kind of preliminary agreement with any of the external players. Either way, a dispatch of an EU observation mission to Armenia should mean something. Nevertheless, the course of life shows that Armenia should talk not with France or the EU, but with Azerbaijan, which has clearly and unambiguously drawn its red lines.
Lachin: last chance?
On May 28, the Independence Day, President Ilham Aliyev visited the Lachin district to attend the opening ceremony of two power substations, lay the foundation of a new apartment block, inspect the progress of works on the site of a future agro-industrial park as well as the Lachin tourist infrastructure facilities.
The landmark event was the return and accommodation of the first 20 families of former internally displaced people to Lachin. The city is coming back to life after it was freed from Armenian occupation.
It was during this ceremony that President Aliyev sent an unequivocal message to the Garabagh separatists: "I say to them once again from here, from Lachin, which they have exploited for many years and where they have settled illegally: your game is over. No more Miatsum, no more separatism! Ever! Your dreams of independence are a thing of the past, same as the status [of Garabagh]. We sent the status to the right place even during the Second Garabagh War… Everyone knows very well that today we can conduct any operation in the region [Garabagh, R+]. Therefore, the so-called parliament must be dissolved, the dude calling himself president must surrender, all ministers, deputies and others must leave their positions. Only in this case can there be an indulgence for them. Only then can we talk of amnesty."
The reaction of Yerevan and the separatist leadership to Azerbaijani president's statement was expected. Armenia again cried out about mythical ethnic cleansing and genocide. But they were totally unprepared to hear a very positive reaction from Washington instead of a swarm of criticism against Azerbaijan. After all, President Aliyev offered amnesty! Yerevan and Khankendi now blame the US. But this did not change the situation much, as we can see from the outcome of the Chisinau talks, which followed the Azerbaijani agenda, again.