USQ-nin aktiv fəaliyyəti və Kaxovkadakı faciə dünyanın ən çox müzakirə olunan hadisələridir
Son günlər beynəlxalq ictimaiyyətin diqqəti tam şəkildə yenidən Ukraynaya yönəlib. Buna iki hadisə səbəb olub: Ukrayna ordusunun gözlənilən əks-hücuma başladığını göstərən aşkar əlamətlər və Kaxovka Su Elektrik Stansiyasının (SES) bəndinin partladılması nəticəsində min hektarlarla ərazinin su altında qalması, yüzlərlə ailənin ev-eşiyini tərk etmək məcburiyyətində qalması.
USQ aktiv fəaliyyətə keçir
İyunun 5-də dünyanın informasiya agentliklərində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) cəbhə xəttini bir neçə hissədən yardığına dair xəbərlər yayılıb. Ukrayna hökuməti anonsu çoxdan verilmiş əks-hücum əməliyyatına başladıldığı faktını rəsmən təsdiqləməsə də, əksər KİV baş verənləri məhz belə qiymətləndirib. İddialar Ukrayna hərbçilərinin ciddi şəkildə minalanmış əraziləri keçməsinə, ilk sutkadaca cəbhənin bir neçə istiqamətində 5-10 kilometr irəliləməsinə əsaslanır. Ekspertlər hesab edir ki, Ukrayna ordusu quru dəhlizi kəsərək, hücumu Mariupol, Melitopol və Rusiyanın nəzarətində olan digər ərazilərədək davam etdirə bilər.
Elə həmin gün prezident Vladimir Zelenski USQ-nin ünvanına təriflər yağdırıb. Bunun ardınca hərbi əməliyyatların aktivləşməsinin Kiyevin çoxdan gözlənilən əks-hücumun başlanğıcı olduğuna dair fikirlər daha da çoxalıb. Ukrayna Quru Qoşunlarının komandanı Aleksandr Sırkin bildirib ki, ordu «Baxmutun altında irəliləməkdədir».
Rusiya tərəfi isə deyilənləri təkzib edib, Ukraynanın əks-hücum cəhdinin qarşısının alındığını bildirib. Rusiya Müdafiə Nazirliyinin məlumatında bildirilir ki, son günlər ərzində Rusiya qoşunları Cənubi Donetsk istiqamətində bir neçə miqyaslı əks-hücumun qarşısını alıb, nəticədə, Ukrayna ordusu ciddi itki verib.
Ukrayna müdafiə nazirinin müavini Anna Malyar isə bildirib ki, Kiyev cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində «əks-hücum əməliyyatları həyata keçirir», lakin bu, «miqyaslı əməliyyatın bir hissəsi deyil».
Baş verənlər ətrafında intriqa Zelenskinin Kanadanın baş naziri Castin Tryudo ilə görüşdən sonra keçirdiyi mətbuat konfransında söylədiklərindən sonra da davam edib. «Əks-hücum və müdafiə əməliyyatları keçirilir, amma onların hansı mərhələdə olduğu haqda detallı danışmaq istəmirəm. İndi hamı pozitivə köklənib», - deyə o, qeyd edib.
Hərbi əməliyyatların keçirildiyi bölgələrdən gələn informasiyalara əsaslanan ekspertlər və analitiklər hesab edirlər ki, USQ, həqiqətən də, əks-hücuma başlayıb, sadəcə o, böyük minalı ərazilərin keçilməli olduğu, eyni zamanda müdafiə xəttində möhkəmləndirmə işlərinin aparılması üzündən ləng gedir.
Ukrayna telekanallarının əks-hücuma başlanıldığı xəbərinin yayılmasından bir gün əvvəl yaydığı görüntülərdə bir neçə ukraynalı əsgər tam hərbi hazırlıq vəziyyətində barmağını dodaqlarına yaxınlaşdırır və ekranda bu sözlər yazılır: «Planlar sakitliyi sevir. Start elan olunmayacaq». Bunun ardından səmada hərbi təyyarələr peyda olur və qarşı tərəfə şığıyır…
Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər düşünürlər ki, söhbət həlledici zərbə öncəsi vəziyyətin miqyaslı şəkildə «test edilməsi»ndən gedir. Onların fikrincə, cəbhə xətti boyunca müxtəlif istiqamətlərdə hərbi əməliyyatların aktivləşməsi məhz bunun göstəricisidir.
Bunun həqiqətən belə olub-olmadığını yaxın vaxtlarda biləcəyik.
Kaxovka faciəsi
İyunun 6-da Kaxovka SES-in bəndi partladılıb. Nəticədə, nəinki yaxınlıqdakı yaşayış məntəqələri, həm də Rusiyanın Dneprin sol sahilindəki istehkam qurğuları su altında qalıb. Kiyevdə hesab edirlər ki, bu, USQ-nin cənub-şərq istiqamətində gözlənilən əks-hücumunun qarşısını almağa çalışan Rusiyanın əməlidir. Qarşı tərəf isə iddia edir ki, partlayışın törədilməsində məqsəd Rusiyanın Dneprin sol sahilindəki mövqelərinin su altında qalması, bununla da onun Xerson vilayətindəki müdafiə xəttinin zəiflədilməsidir.
Zelenski bildirib ki, hadisə əks-hücuma başlanılması imkanlarını məhdudlaşdırmayıb. Bununla yanaşı, infrastruktura, ən əsası isə təbiətə dəhşətli zərbə dəyib.
Məsələ ondadır ki, Kaxovka SES-in bəndinin uçması nəticəsində təbiət və insanlar üçün təhlükəli maddələrin saxlandığı anbarlar, həmçinin Sibir xorasından qırılmış mal-qaranın basdırıldığı ərazi də su altında qalıb. Bu, daşqının baş verdiyi bölgəni xüsusi təhlükəli əraziyə çevrib.
Dünya ictimaiyyətinin məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş bildirib ki, SES-in bəndinin partladılması «Rusiyanın Ukraynaya təcavüzünün daha bir dağıdıcı nəticəsidir». Almaniya kansleri Olaf Şolts isə deyib ki, stansiyanın dağıdılması «Rusiya-Ukrayna müharibəsinə yeni ölçü gətirəcək». Qutyerreş kimi, o da baş verənlərə görə məsuliyyəti birbaşa Rusiyanın üzərinə qoymasa da, bildirib ki, baş verənlər «Rusiya prezidenti Vladimir Putinin müharibəni necə apardığını göstərən məqamlardandır».
Ukraynanın dövlət başçısı isə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi ilə BMT-ni Ukraynanın Kaxovka SES-lə bağlı sorğularına cavab vermək istəməməkdə, hadisəyə həddindən artıq diplomatik yanaşmaqda günahlandırıb. Bununla yanaşı, o, faktiki olaraq hər iki təşkilatı fəaliyyətsizlikdə ittiham edib, onların hələ də hadisə yerinə nümayəndə göndərmədiklərini bildirib. Zelenski bir sıra dövlət rəhbərlərini də tənqid atəşinə tutub, deyib ki, onlar faciəyə etinasız yanaşır, «Moskvanın törətdiyi bu terror aktını pisləmirlər».
Görünür, hadisənin əsl səbəbini tezliklə öyrənə bilməyəcəyik. İyunun 7-nə keçən gecə BMT Təhlükəsizlik Şurası bu hadisə ilə bağlı toplantı keçirib. Səhəri gün BMT-nin Humanitar məsələlərin koordinasiyası idarəsinin əməkdaşları vəziyyəti yerində qiymətləndirmək üçün Xersona yollanıblar. Bundan başqa, yardımların yerli hökumət qurumları ilə koordinasiyası ilə məşğul olan daha 5 agentlik və qeyri-hökumət təşkilatının üzvləri də Xersona gəliblər.
Təcrübə göstərir ki, belə hallarda hadisənin əsl səbəbinin üzə çıxarılmasına aylar lazım gəlir. Və bu səbəblərin hər şeyə aydınlıq gətirəcəyinə də zəmanət yoxdur. «Şimal axını-1» boru xəttinin partladılması zamanı olduğu kimi…
Əks-hücum – bu, yalnız başlanğıcdır
Ukrayna tərəfinin cəbhənin ayrı-ayrı hissələrində lokal hücum əməliyyatları keçirmək cəhdləri Rusiya qoşunlarının ciddi müqavimətilə qarşılaşır. Bunu Qərbin aparıcı KİV də təsdiqləyir. CNN amerikalı məmurlara istinadən xəbər verir ki, Ukrayna ordusu həm ağır texcnika, həm də canlı qüvvə itirir. Bu, Rusiya tərəfinin müdafiə xəttini yaxşı möhkəmləndirməsi və əraziləri minalaması ilə izah olunur.
Bununla yanaşı, Baxmutda bir neçə rayonun nəzarətə götürüldüyü bildirilir və deyilir ki, bu, gələcək hücum üçün əlverişli şərait yarada bilər.
Ukrayna Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi Aleksey Danilov cəbhədəki hərbi aktivlikdən danışarkən USQ-nin əks-hücum mərhələsinə başladığı haqda deyilənləri təkzib edib. Ukrayna tərəfi bildirir ki, söhbət mövqe döyüşlərindən gedir və dolayısı ilə əks-hücuma hazırlıq hələ davam edir. Eyni zamanda, ukraynalı ekspertlər USQ-nin Kaxovka SES-in cənub-şərqində, Zaporojye vilayətinin Orexov şəhəri istiqamətindəki hücum xəritələrini həvəslə paylaşırlar.
Müharibənin Öyrənilməsi İnstitutunun analitikləri iddia edirlər ki, əks-hücum cəbhənin 4 hissəsində həyata keçirilir. Xüsusi şiddətli döyüşlərin Baxmut və Donetsk istiqamətlərində getdiyi bildirilir.
Bu arada, məlum olub ki, kontr-admiral Mixail Ostroqradski adına dəniz piyadalarının 35-ci əlahiddə briqadasının hərbçiləri Donetsk vilayətinin Velikonovosyolkovsk rayonunun Storojevoye kəndini azad edib. Bu, son hərbi əməliyyatlar çərçivəsində əldə olunmuş ilk ciddi nailiyyətdir.
Baş verənlər fonunda iyunun 9-da «Rusiya Federasiyasının Avropada adi silahlı qüvvələrə dair müqaviləni ləğv etməsi haqqında» Qanun qüvvəyə minib. Rusiya prezidenti onu mayın 29-da imzalamışdı. Məlum olduğu kimi, bu sənəd iştirakçı ölkələrin üzərinə beş kateqoriyadan olan adi silahların sayı ilə bağlı məhdudiyyət öhdəliyi qoyurdu: döyüş tankları, hərbi zirehli maşınlar, artilleriya, hərbi təyyarələr və hərbi vertolyotlar.
Moskva isə bildirirdi ki, 1990-cı il noyabrın 19-da Parisdə imzalanmış və 1992-ci il noyabrın 9-da qüvvəyə minmiş müqavilə Qərb dövlətləri tərəfindən ratifikasiya olunmamışdı və praktik olaraq, ona heç zaman əməl edilməyib. Ukrayna müharibəsi şəraitində tərəflərin münaqişə zonasında silahlanmanı gücləndirdiyi vaxtda isə onun heç bir mənası qalmır.
Bununla yanaşı, NATO-nun mənzil-qərargahında fərqli mövqedədirlər. Orada hesab edirlər ki, uzun illər ərzində müqavilənin yaratdığı öhdəliklərə məhz Rusiya əməl etməyib. Məsələn, 2007-ci ildə o, heç bir hüquqi əsas olmadan sənədin reallaşdırılmasını dayandırıb. Rusiya-Ukrayna müharibəsi və Belarusun onda iştirakı isə ümumiyyətlə, sənədin məqsədləri ilə ziddiyyət təşkil edir.
NATO Moskvanın qərarına cavab olaraq bəyan edib ki, qurum hərbi risklərin azaldılması, anlaşılmazlıqların və münaqişələrin qarşısının alınması, inam və etimadın gücləndirilməsi, bununla da sülh və təhlükəsizliyə töhfə verilməsi prinsiplərinə sadiqdir. Qurumdan o bildirilib ki, müttəfiqlər Rusiyanın müqavilədən çıxmasının mümkün fəsadları, onun Şimali Atlantika Alyansının təhlükəsizliyinə mümkün təsiri ilə bağlı məsləhətləşmələri davam etdirirlər.
Alyansdan verilən açıqlamalardan o da bəlli olur ki, NATO yaranmış vəziyyətə yalnız sözdə reaksiya ilə kifayətlənməyi düşünmür. Blok iyunun 13-23-də Almaniyada tarixinin ən miqyaslı hərbi-hava təlimini («Air Defender 23») keçirir və bu, üzv dövlətlərin üzləşəcəkləri hərbi risklərə birlikdə effektiv cavab hazırlamağa hazır olduqlarını göstərir.
Aydındır ki, mesaj Moskvaya ünvanlanıb. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, təlimdə 25 ölkədən 10 min hərbçi, həmçinin 250 hərbi təyyarə iştirak edir. Yalnız ABŞ təlimə Milli Qvardiyadan 2 min hərbçi və təxminən 100 təyyarə göndərib.
Görünür, NATO münaqişənin coğrafiyasının genişlənə, ona Alyans üzvlərinin də cəlb oluna biləcəyini düşünməyə başlayıb. Təlimin ssenarisinə görə, üzv dövlətlər onlardan hər hansına ediləcək hücuma reaksiyanın modelini hazırlamalıdırlar.
Bu ssenarinin yaxın gələcəkdə gerçəkləşmə ehtimalının nə qədər olduğunu söyləmək çətindir. Lakin USQ-nin əks-hücumunun nəticələrini təxmin etməyin mümkün olmadığı, beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin tam eroziyaya uğradığı bir şəraitdə heç nəyi istisna etmək olmaz.

FLOOD AND EVACUATION
Two events in Ukraine made international headlines over the past few days: the most obvious signs of an expected counter-offensive by the Ukrainian army and the explosion of the Kakhovka hydroelectric dam, which flooded thousands of hectares of arable lands and forced hundreds of families to leave their homes.
Ukrainian army re-activates
On June 5, the world news agencies reported that the Ukrainian army began a breakthrough operation through several areas of the front line at once. Although the Ukrainian authorities did not officially confirm the start of the long-announced operation, many media outlets rushed to call the event a counter-offensive.
They claimed that Ukrainian units broke through heavily mined areas and advanced 5-10 km in some parts of the front in the first 24 hours. Experts believe that Ukrainian troops will be able to continue the offensive against Mariupol, Melitopol and other Russian-held territories by cutting the land corridor.
On the same day, President Vladimir Zelensky praised the troops after they advanced in several contact points. There were speculations that intensive fighting could signal the start of Kiev's long-awaited counter-offensive. Commander of the Ukrainian land forces, Aleksandr Syrsky, said that his troops continued to advance near Bakhmut/Artyomovsk.
Meanwhile, Russians denied the statement, claiming that they could repel the attempted Ukrainian counter-offensive.
According to the Russian Defence Ministry, Russian troops prevented several large-scale offensives in the southern part of Donetsk in recent days, causing Ukrainian troops to suffer heavy losses.
Meanwhile, Ukraine's deputy defence minister, Anna Malyar, said Kiev was "starting the offensive" in some parts of the front, but rejected the view that this was part of a major operation.
President Zelensky added to the intrigue after making a statement at a press conference during his meeting with Canadian Prime Minister Justin Trudeau: "I can only say, without going into details, that there are counteroffensive and defensive operations taking place in Ukraine. Everyone is positive right now."
Based on information from the battlefield, experts and analysts conclude that the Ukrainian counter-offensive has nevertheless begun and is proceeding at a slow pace because the troops have to clear off large minefields and fortified defence lines.
A video published on Ukrainian channels a day before reports of a counterattack shows a group of Ukrainian soldiers in full combat gear putting their finger to their lips. "Plans like silence. There will be no announcement of a launch," reads the screen, after which combat aircraft appear in the sky.
A number of experts believe that this is a large-scale probe of the situation before a decisive strike. Intensive hostilities in various places along the front line back up this assumption, too. We will see whether it is true or false soon.
The tragedy in Kakhovka
On June 6, the Kakhovskaya hydroelectric dam was exploded. Huge volumes of water flooded the coastal settlements and the Russian army's fortifications on the left bank of the Dnieper.
Kiev blames Russia for the explosion, claiming that it did so to slow down the possible Ukrainian counteroffensive on the southeastern flank. Russians say that Ukrainians exploded the dam to flood Russian positions on the left bank of the river to weaken the defence line in Kherson Region.
According to Zelensky, the destruction did not affect the possibility of the counter-offensive. However, the explosion irreparably damaged the infrastructure and nature.
In fact, it flooded warehouses with substances hazardous for nature and people and burial grounds of cattle, including those infected with anthrax. This makes the water spill area particularly dangerous.
The incident was soon reacted by the international community. According to the UN Secretary-General António Guterres, it was another "devastating consequence of the Russian invasion of Ukraine". According to German Chancellor Olaf Scholz, the destruction of the plant is "a new dimension in the war unleashed by Russia against Ukraine". Like Guterres, he did not directly held Russia accountable, but noted that "it is in line with the way Russian President Vladimir Putin is waging the war".
President Zelensky accused the International Committee of the Red Cross and the UN of unwillingness to respond to Ukraine's requests regarding the Kakhovka plant, as well as of overly diplomatic assessment of the events. He also accused both organizations of inaction, saying that their representatives were still absent from the flooded areas. He also criticised the leaders of many states, who were essentially indifferent to the tragedy by not condemning Moscow for committing the terrorist act.
We have yet to hear the truth about the cause of the incident. On June 7, the UN Security Council held a meeting on the destruction of the Kakhovska dam. The next day, a group of representatives from the UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs arrived in Kherson to assess the situation locally.
In addition, members of five other agencies and NGOs are in Kherson to coordinate assistance with local authorities.
In practice, it can take months to establish the true causes of such incidents. Plus there may be uncertainties about the final conclusions of experts. As was the case with the explosion of the Nord Stream 1 pipeline.
Counter-offensive is just the beginning
Ukrainian attempts to launch a local offensive in certain parts of the front line face tangible resistance from Russian troops. This is reported even by leading Western media outlets. For example, according to CNN, which in turn refers to some US officials, the Ukrainian military has suffered heavy losses in both equipment and soldiers due to serious reinforcement of defense positions and minefields by the Russians.
Meanwhile, there are reports of the Russian capture of several positions in Bakhmut, which can create favourable conditions for the next offensive.
Secretary of Ukraine's National Security and Defence Council, Alexei Danilov, denied claims of the Ukrainian army launching a counter-offensive. Ukrainians refer to positional battles, trying to underline that preparations for an offensive are still underway. At the same time, Ukrainian experts eagerly share maps of the Ukrainian offensive in Orekhovsky, Zaporozhye Region, southeast of the Kakhovka reservoir.
Analysts of the Institute for the Study of War believe that counteroffensives are taking place in four sectors of the front. Fierce fighting is ongoing near Bakhmut and in Donetsk.
It is reported that Ukrainian troops from the Admiral Mikhail Ostrogradsky 35th Separate Rear Marine Brigade liberated the village of Storozhevoye, Velikonovosyolkovsky district of Donetsk Region, which should be the first major success of Ukrainians in the ongoing military operation.
On June 9, the Law on the Denunciation by the Russian Federation of the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE Treaty) entered into force. It was signed by the Russian president on May 29.
The law imposed limitations on signatory states in five categories of conventional armed forces: battle tanks, armoured combat vehicles, artillery, combat aircraft and combat helicopters.
However, according to Moscow, the treaty signed in Paris on November 19, 1990 and effective since November 9, 1992 has not been ratified by the Western states and has hardly ever been respected. Amid the war in Ukraine, when the sides are building up weapons in the conflict region, the treaty indeed made no sense at all.
At the same time, NATO headquarters takes the opposite position, saying that it was Russia that had refused to fulfil its obligations under the CFE Treaty for many years. The alliance claims that Russia stopped implementing it in 2007 without a legal ground to do so, while Russia's war in Ukraine and Belarus's complicity contradict the CFE Treaty objectives.
In response to Moscow's decision, NATO stated it was committed to reducing military risk, preventing misunderstandings and conflicts, building trust and confidence, promoting transparency and verification and thereby promoting peace and security. It was also said that the alliance will continue consultations on the implications of Russia's withdrawal from the CFE Treaty and its impact on NATO's security.
The alliance is also making it clear that it intends to respond to the situation with more than just words. The largest ever NATO air exercise, Air Defender 23, taking place in Germany on June 12-23 was an event to demonstrate the willingness of participating nations to work together to develop effective military responses to emerging risks.
Obviously, this is a message sent to Moscow. Suffice it to note that 10,000 people from 25 countries participated in the exercise, including 250 combat aircraft. The US alone sent 2,000 National Guard troops and about 100 aircraft to participate in the training manoeuvres.
NATO seems to be seriously concerned about the likelihood of geographical expansion of the conflict and the involvement of alliance member states in it. The exercise calls for participating nations to respond to a simulated attack on a NATO member.
It is difficult to predict the probability of such a scenario in the near future. Yet, anything is possible amid the uncertain outcome of a Ukrainian counter-offensive and the complete erosion of the international security system.