PAŞİNYANIN «TÜRK MARŞI»
Türkiyədə keçirilmiş prezident seçkisinin ikinci turunda hazırkı dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qələbə qazanması hələ də əsas siyasi xəbərlər sırasında yer alır. Bu, özünü Ermənistan-Türkiyə dialoqu, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması imkanı kontekstində də göstərir.
Seçkiqabağı ümidlər və postseçki reallıqları, yaxud protokol nəzakəti?
Ermənistan Türkiyədə bu yaxınlarda keçirilən prezident seçkisi zamanı ümidini Kamal Kılıçdaroğlunun qələbəsinə bağlamışdı. Səbəb Bakıda Ərdoğanın qələbəsinin gözlənilməsi səbəbi ilə eyni idi. Bəziləri Kılıçdaroğlunun anasının erməni olması xəbərini çox ciddi qəbul edirdi, digərləri müxalifət namizədinin Azərbaycan mövzusuna nə qədər (daha dəqiqi, nə qədər az) toxunduğunu önə çəkirdi. Üçüncü zümrədən olanlar isə Ərdoğana sadəcə, 44 günlük müharibə zamanı tutduğu mövqeyi bağışlaya bilmir, «kim olur olsun, bircə Ərdoğan olmasın» prinsipindən çıxış edirdilər. Hər halda, Ermənistanın ümidi məhz Kılıçdaroğlunun qələbəsinə idi.
Artıq bu fikirlər sadəcə, tarixdir. Seçki Ərdoğanın qələbəsi ilə bitib və indi Paşinyan və komandası arzuladığı deyil, mövcud olan Türkiyə ilə münasibət qurmalıdır.
Paşinyan prosesə çox fəal başlayıb. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, Türkiyədə səslərin hesablanması bitər-bitməz, o, «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Ərdoğanı təkrar dövlət başçısı seçilməsi münasibətilə təbrik edib: «Ölkələrimiz arasında münasibətlərin tam normallaşması üçün birgə işlərimizin davamını səbirsizliklə gözləyirəm». Bundan başqa, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin olmamasına baxmayaraq, Ermənistanın baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın inauqurasiya mərasiminə qatılmaq üçün Ankaraya gedib. Əksər ekspertlər bu səfəri nəinki sensasiya kimi qiymətləndirib, hətta Paşinyanın Ankarada peyda olmasını Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində miqyaslı siyasi dəyişiklik adlandırıblar.
Amma baş nazirin Ərdoğanın inauqurasiya mərasiminə qatılmasının Ermənistanda birmənalı qarşılanmayacağı bəlli idi. Məsələn, irəvanlı türkoloq ekspert Ruben Melkonyan yerli «Sputnik»ə açıqlamasında ölkənin Paşinyanın timsalında «alçaldığını» bildirib. Ekspert hesab edir ki, «protokol mesajlar üçün məkandır. Türkiyə baş nazir Paşinyanı Əliyevin arxasında əyləşdirməklə, Ermənistana münasibətini göstərib. Bu, məğlub ölkənin qalibin şənliyində iştirakı idi».
Bütün bunları Ermənistandakı daxili siyasi çəkişmələrin ayağına yazmaq da olar. Amma Paşinyan elə vəziyyətdədir ki, onun seçim imkanı yoxdur. Odur ki, baş nazir Türkiyə istiqamətində də hansısa gözəl jestlər, ümidverici eyhamlarla ən azı irəliləyiş görüntüsü yaratmaq lazımdır. Bəs Paşinyan və komandası Türkiyə ilə münasibətləri real olaraq normallaşdırmağa nə dərəcədə hazırdır?
Türkiyədə heç nə unudulmayıb
Paşinyanın «sülh partiyası»nın tərəfdarı, «sülh göyərçini», Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılmasının tərəfdarı kimi təqdim edildiyi məlumdur. Ermənistanın özündə revanşistlər buna görə ona müxtəlif ayamalar qoşur ki, onlardan ən ağırı da «satqın»dır. Amma reallıqda Paşinyanı «sülh partiyası»nın nümayəndəsi saymaq ən azı qeyri-ciddilikdir. Hər halda, danışıqlar prosesinin pozulması və Ermənistanın məğlubiyyəti ilə bitmiş İkinci Qarabağ müharibəsinin başlamasına görə bütün məsuliyyəti məhz Paşinyan daşıyır. Türkiyə ilə münasibətləri də ən yüksək və təhlükəli düşmənlik səviyyəsinə o qaldırıb. Hər halda, erməni tarixçi, siyasətçi və diplomat Jirayr Libaridyan VVS-yə məşhur müsahibəsində deyir: «…Ermənistan prezidenti və baş nazirinin Sevr Sülh Müqaviləsinin ildönümü ilə bağlı bu yay (2020) verdikləri bəyanatlar Türkiyəyə ərazi iddiası kimi qiymətləndirilə bilər».
Düşünmək olardı ki, 44 günlük müharibədəki darmadağından sonra Ermənistan, nəhayət, siyasətini dəyişəcək. Lakin… 2023-cü il aprelin 24-də İrəvanda «Nemesis» qruplaşmasından olan terrorçulara ucaldılmış abidənin açılışı olub. Söhbət ötən əsrin iyirminci illərində Osmanlı imperiyası və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökumət üzvlərini qətlə yetirmiş şəxslərdən gedir. Üstəlik, abidənin terrorçuların adlarının qeyd edildiyi hissəsində boşluqlar qoyulub ki, bu da «mübarizə»nin, yəni terrorun bundan sonra da davam edəcəyi mesajıdır.
Azərbaycanla Türkiyə İrəvanda terrorun mədh edilməsini qəti şəkildə pisləyiblər. Ankara hava məkanını Ermənistanın üzünə qapadıb və bu qadağa ölkənin «bir nömrəli bort»una da aiddir. Türkiyənin ozamankı xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu isə deyib ki, «Ermənistan «Nemesis»ə abidəni terror təşkilatlarını, 1920-ci illərdə bizim diplomatlarımızı, vətəndaşlarımızı və azərbaycanlı qardaşlarımızı şəhid etmiş terrorçuları şöhrətləndirmək üçün qoyub». «Mən hamıdan çox şəhid vermiş xarici işlər naziri kimi, bunu qəbul edə bilmərəm», - deyə o, qeyd edib.
Çavuşoğlu onu da bildirib ki, «Ermənistanın «abidəni meriya ucaldıb və bizim onun işinə müdaxilə etmək səlahiyyətimiz yoxdur» bəyanatı qeyri-səmimi və yanlışdır, bu, İrəvanın xoş niyyətli olmadığını göstərir». Ovaxtkı nazir fikrini belə davam etdirib: «Biz, təbii ki, onların bu «xoş məramı» qarşısında fəaliyyətsiz qalmaq niyyətində deyilik. Biz hava məkanımızdan ən müxtəlif istiqamətlərdə uçmağa başlamış Ermənistan təyyarələrinin yolunu qapatdıq. Hər şey olduğu kimi davam edəcəksə, onlar bunu aradan qaldırmayacaqlarsa, biz əlavə tədbirlər də görəcəyik. Qoy, heç kim inciməsin».
Bu gün Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinə Çavuşoğlu yox Hakan Fidan rəhbərlik edir, amma Ankaranın mövqeyi çətin ki dəyişib və ya dəyişəcək. Belə bir vəziyyətdə Paşinyanın Ankarada ikinci cərcədə əyləşdirilməsi belə, böyük işdir. Çünki terrorçuların abidəsi hələ ki, yerindədir…
İlk addım, uzun yol və jestlər diplomatiyası
Burada «ən uzun yollar ilk addımdan başlayır», «ictimai rəy nəzərə alınmalıdır», «barışığa gedən yol uzun və çətin olur» və s. kimi fikirlər söyləmək olar. Fakt isə faktlığında qalır. Ermənistan indiyədək Türkiyə istiqamətində yalnız zəlzələdən sonra Türkiyəyə xilasedicilərin göndərilməsi, Türkiyə ilə sərhəddəki körpünün bərpası layihəsi yaxud Paşinyanın inauqurasiya mərasiminə qatılması kimi «jestlər diplomatiyası» ilə məşğuldur. Həqiqətən, ağır və prinsipial məsələlərlə bağlı barışıq prosesinə İrəvan başlamaq istəmir. Söhbət istər 1915-ci il hadisələrindən, istər terror kultundan, istərsədə  ən əsası, Türkiyənin Moskva və Qars müqavilələrində nəzərdə tutulmuş sərhədlərinin tanınmasından gedir. Ermənistanın Türkiyəyə ərazi iddiaları ilk planda yer almasa da, bu mövzuya ölkə konstitusiyasının preambulasında belə, rast gəlinir. «Nemesis» terrorçularına abidənin ucaldılması isə göstərir ki, Ermənistan jestlər səviyyəsində belə, sabit deyil.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan üçün köhnə siyasəti davam etdirmək çox risklidir. Terror və sərhədlərin tanınmaması apriori tammiqyaslı müharibə riskidir. Son dönəmlərə qədər İrəvan lazımi anda Rusiyanın onu qoruyacağına ümid edə bilərdi. Amma indi ermənilərdə bu əminlik də yoxdur. Rusiya 44 günlük müharibə zamanı Ermənistanın yerinə Azərbaycana qarşı vuruşmadı, sərhəddəki insidentlər zamanı isə Bakını «ibrət üçün cəzalandırmaq» fikrinə düşmədi. Ukrayna müharibəsi fonunda, üstəlik, söhbət Türkiyədən gedəcəksə, Rusiyanın məsələlərə müdaxilə şansı daha da azdır. Paşinyanı qeyd olunan jestlərə, «sülhsevərlik» nümayişinə məhz bunlar vadar edir.

PASHINIAN'S TURKISH MARCH
The victory of the incumbent Turkish president Recep Tayyip Erdogan in the second round of presidential elections still generates key political headlines and trends on a variety of topics and vectors. This includes sensitive areas as well, such as the dialogue between Armenia and Türkiye and the possible normalisation of relations between Ankara and Yerevan.
Pre-election hopes and post-election realities, or the intricacies of protocol
In fact, Armenia hoped for Kemal Kilicdaroglu's victory during the recent presidential elections in Türkiye. The reasons were the same for which Baku was expecting Erdogan to win. Some took seriously the information about the Armenian ethnicity of Kilicdaroglu's mother. Others carefully monitored how often (or rather, how rarely) the opposition party's candidate touched on issues related to Azerbaijan. Others simply could not forgive Erdogan's position during the 44-day war, hoping for anyone but the current president. Either way, Armenia was seriously betting on Kilicdaroglu's victory.
However, today all of these arguments may be interesting as a bunch of historical facts only. Erdogan won the election, and now Pashinian and his team have to build bridges and relations with the Türkiye they have, rather than the Türkiye they would like to have.
And Pashinian has been indeed very active these days. News agencies reported that right after the vote count, the Armenian prime minister congratulated the newly elected Turkish president on his Twitter account: "Looking forward to continuing working together towards full normalisation of relations between our countries." Moreover, despite the absence of diplomatic relations, he travelled to Ankara to take part at Presient Erdogan's inauguration ceremony. Many experts interpreted the visit more than just a sensation - a major political advance on the Armenian-Turkish track.
It was expected that Pashinian's visit to President Erdogan's inauguration ceremony will cause mixed reactions in Armenia. Thus, a Turkic expert from Yerevan, Ruben Melkonian, said to Sputnik that Armenia represented by Pashinian was in a "humiliating position". He believes that "a protocol is a platform for sending various messages. By putting Prime Minister Pashinian behind Aliyev, Türkiye actually showed how it treated Armenia. It was the presence of a loser country at a winner's party". We can explain such statements by internal political friction in Yerevan. But in fact Pashinian finds himself in a situation where he has no choice. In terms of relations with Türkiye, he must maintain at least the semblance of some progress through nice gestures and promising hints. But to what extent Pashinian and his team are ready for a real normalisation of relations with Türkiye?
They remember everything in Türkiye
Pashinian is commonly seen as a supporter of the party of peace, a dove and an advocate of normalisation of relations with Azerbaijan and Türkiye. In Armenia, however, revanchists call him with names where 'traitor' is the most mild. Yet, it is at least unserious to consider Pashinyan a representative of the party of peace. After all, it is him who is responsible for the breakdown of negotiations and the start of the Second Garabagh War than anyone else. It was Pashinian who exacerbated hostile sentiments towards Türkiye to a higher and more dangerous level. This is what the Armenian historian, politician and diplomat Jirayr Libaridian said in his famous BBC interview: "...the Armenian president and prime minister made statements this summer (2020) on the anniversary of the Sèvres peace treaty, which can be regarded as presenting territorial claims against Türkiye."
Perhaps some expected that after the defeat in the 44-day war, Armenia would come to its senses and change its policy. But on April 24, 2023, a monument to terrorists from the notorious Nemesis gang was unveiled in Yerevan. Terrorists that massacred the government officials of the Ottoman Empire and the Azerbaijan Democratic Republic in the 1920s. In addition to their names engraved on the monument, it also includes a few blank spots, which can be interpreted as a message, hinting at the continuation of the struggle, i.e., the acts of terror.
Azerbaijan and Türkiye strongly condemn Yerevan's glorification of terror. Turkish authorities closed its airspace to Armenia, even to Air Force One. The then Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu warned: "Armenia erected a monument to Nemesis to glorify terrorist organisations, terrorists who killed our diplomats, our Azerbaijani brothers and our citizens in the 1920s. It is simply impossible for me, as the head of the Ministry of Foreign Affairs, who has the most number of martyrs, to accept this." He added that the claims of Armenian authorities that "it was the Office of the Major of Yerevan that erected the monument, we have no authority to influence their actions" were insincere and incorrect; they demonstrate Yerevan's lack of good intentions. "In response to these 'good' intentions, I am not going to stand idly by, of course. We have closed the Turkish airspace to aircraft flying to many different destinations from Armenia," Mevlutoglu said. Then he advised: "No offence, but if they continue like this, if they (Armenians, R+) do not eliminate this, we will take additional measures". Today, the Turkish Foreign Ministry is headed by Hakan Fidan. However, Ankara's stance is unlikely to change. Yet, Ankara received Pashinian, albeit putting him in the second row. And it means a lot anyway. Especially since the monument is still where it stands.
First step, long road and gesture diplomacy
Perhaps one would say things like "the longest haul starts with the first step", "public opinion must be taken into account", "reconciliation process will be long and arduous" and so on. But the fact is Armenia has mainly pursued a so-called gesture diplomacy towards Türkiye, such as dispatching a group of rescuers to Türkiye after the earthquake, a project to restore the bridge on the border with Türkiye or Pashinian's trip to the inauguration ceremony. However, we have yet to see the start of the process of reconciliation on the really difficult and fundamental issues in Armenia. These include the Armenian position on the 1915 events, the cult of terror and, most importantly, Türkiye's borders in line with the Moscow and Kars treaties. Although territorial claims to Türkiye are not among the priorities in Armenia, as they were before, the issue is mentioned even in the preamble to the constitution of Armenia.
The unveiling of the Nemesis monument demonstrates that Armenia cannot remain committed to the reconciliation process even at the level of gestures. However, it is also too risky for Armenia to continue its former policy. Acts of terror and a disputed borderline are an a priori risk of full-scale war. Until recently, Armenia could be confident that Russia would have their backs if anything happened. But now Yerevan has no such confidence. Russia did not fight instead of Armenia against Azerbaijan during the 44-day war and did not try to "seriously punish" Baku during the recent border skirmishes. Today, amid the Ukrainian war, there is even less chance for Russia to intervene, siding with Yerevan against Ankara. This is what makes Pashinian resort to such gestures and demonstrate his alleged peaceful intentions.