PAŞİNYANIN «TÜRK MARŞI»
Türkiyədə keçirilmiş prezident seçkisinin ikinci turunda hazırkı dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qələbə qazanması hələ də əsas siyasi xəbərlər sırasında yer alır. Bu, özünü Ermənistan-Türkiyə dialoqu, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması imkanı kontekstində də göstərir.
Seçkiqabağı ümidlər və postseçki reallıqları, yaxud protokol nəzakəti?
Ermənistan Türkiyədə bu yaxınlarda keçirilən prezident seçkisi zamanı ümidini Kamal Kılıçdaroğlunun qələbəsinə bağlamışdı. Səbəb Bakıda Ərdoğanın qələbəsinin gözlənilməsi səbəbi ilə eyni idi. Bəziləri Kılıçdaroğlunun anasının erməni olması xəbərini çox ciddi qəbul edirdi, digərləri müxalifət namizədinin Azərbaycan mövzusuna nə qədər (daha dəqiqi, nə qədər az) toxunduğunu önə çəkirdi. Üçüncü zümrədən olanlar isə Ərdoğana sadəcə, 44 günlük müharibə zamanı tutduğu mövqeyi bağışlaya bilmir, «kim olur olsun, bircə Ərdoğan olmasın» prinsipindən çıxış edirdilər. Hər halda, Ermənistanın ümidi məhz Kılıçdaroğlunun qələbəsinə idi.
Artıq bu fikirlər sadəcə, tarixdir. Seçki Ərdoğanın qələbəsi ilə bitib və indi Paşinyan və komandası arzuladığı deyil, mövcud olan Türkiyə ilə münasibət qurmalıdır.
Paşinyan prosesə çox fəal başlayıb. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, Türkiyədə səslərin hesablanması bitər-bitməz, o, «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Ərdoğanı təkrar dövlət başçısı seçilməsi münasibətilə təbrik edib: «Ölkələrimiz arasında münasibətlərin tam normallaşması üçün birgə işlərimizin davamını səbirsizliklə gözləyirəm». Bundan başqa, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin olmamasına baxmayaraq, Ermənistanın baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın inauqurasiya mərasiminə qatılmaq üçün Ankaraya gedib. Əksər ekspertlər bu səfəri nəinki sensasiya kimi qiymətləndirib, hətta Paşinyanın Ankarada peyda olmasını Ermənistan-Türkiyə münasibətlərində miqyaslı siyasi dəyişiklik adlandırıblar.
Amma baş nazirin Ərdoğanın inauqurasiya mərasiminə qatılmasının Ermənistanda birmənalı qarşılanmayacağı bəlli idi. Məsələn, irəvanlı türkoloq ekspert Ruben Melkonyan yerli «Sputnik»ə açıqlamasında ölkənin Paşinyanın timsalında «alçaldığını» bildirib. Ekspert hesab edir ki, «protokol mesajlar üçün məkandır. Türkiyə baş nazir Paşinyanı Əliyevin arxasında əyləşdirməklə, Ermənistana münasibətini göstərib. Bu, məğlub ölkənin qalibin şənliyində iştirakı idi».
Bütün bunları Ermənistandakı daxili siyasi çəkişmələrin ayağına yazmaq da olar. Amma Paşinyan elə vəziyyətdədir ki, onun seçim imkanı yoxdur. Odur ki, baş nazir Türkiyə istiqamətində də hansısa gözəl jestlər, ümidverici eyhamlarla ən azı irəliləyiş görüntüsü yaratmaq lazımdır. Bəs Paşinyan və komandası Türkiyə ilə münasibətləri real olaraq normallaşdırmağa nə dərəcədə hazırdır?
Türkiyədə heç nə unudulmayıb
Paşinyanın «sülh partiyası»nın tərəfdarı, «sülh göyərçini», Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılmasının tərəfdarı kimi təqdim edildiyi məlumdur. Ermənistanın özündə revanşistlər buna görə ona müxtəlif ayamalar qoşur ki, onlardan ən ağırı da «satqın»dır. Amma reallıqda Paşinyanı «sülh partiyası»nın nümayəndəsi saymaq ən azı qeyri-ciddilikdir. Hər halda, danışıqlar prosesinin pozulması və Ermənistanın məğlubiyyəti ilə bitmiş İkinci Qarabağ müharibəsinin başlamasına görə bütün məsuliyyəti məhz Paşinyan daşıyır. Türkiyə ilə münasibətləri də ən yüksək və təhlükəli düşmənlik səviyyəsinə o qaldırıb. Hər halda, erməni tarixçi, siyasətçi və diplomat Jirayr Libaridyan VVS-yə məşhur müsahibəsində deyir: «…Ermənistan prezidenti və baş nazirinin Sevr Sülh Müqaviləsinin ildönümü ilə bağlı bu yay (2020) verdikləri bəyanatlar Türkiyəyə ərazi iddiası kimi qiymətləndirilə bilər».
Düşünmək olardı ki, 44 günlük müharibədəki darmadağından sonra Ermənistan, nəhayət, siyasətini dəyişəcək. Lakin… 2023-cü il aprelin 24-də İrəvanda «Nemesis» qruplaşmasından olan terrorçulara ucaldılmış abidənin açılışı olub. Söhbət ötən əsrin iyirminci illərində Osmanlı imperiyası və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökumət üzvlərini qətlə yetirmiş şəxslərdən gedir. Üstəlik, abidənin terrorçuların adlarının qeyd edildiyi hissəsində boşluqlar qoyulub ki, bu da «mübarizə»nin, yəni terrorun bundan sonra da davam edəcəyi mesajıdır.
Azərbaycanla Türkiyə İrəvanda terrorun mədh edilməsini qəti şəkildə pisləyiblər. Ankara hava məkanını Ermənistanın üzünə qapadıb və bu qadağa ölkənin «bir nömrəli bort»una da aiddir. Türkiyənin ozamankı xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu isə deyib ki, «Ermənistan «Nemesis»ə abidəni terror təşkilatlarını, 1920-ci illərdə bizim diplomatlarımızı, vətəndaşlarımızı və azərbaycanlı qardaşlarımızı şəhid etmiş terrorçuları şöhrətləndirmək üçün qoyub». «Mən hamıdan çox şəhid vermiş xarici işlər naziri kimi, bunu qəbul edə bilmərəm», - deyə o, qeyd edib.
Çavuşoğlu onu da bildirib ki, «Ermənistanın «abidəni meriya ucaldıb və bizim onun işinə müdaxilə etmək səlahiyyətimiz yoxdur» bəyanatı qeyri-səmimi və yanlışdır, bu, İrəvanın xoş niyyətli olmadığını göstərir». Ovaxtkı nazir fikrini belə davam etdirib: «Biz, təbii ki, onların bu «xoş məramı» qarşısında fəaliyyətsiz qalmaq niyyətində deyilik. Biz hava məkanımızdan ən müxtəlif istiqamətlərdə uçmağa başlamış Ermənistan təyyarələrinin yolunu qapatdıq. Hər şey olduğu kimi davam edəcəksə, onlar bunu aradan qaldırmayacaqlarsa, biz əlavə tədbirlər də görəcəyik. Qoy, heç kim inciməsin».
Bu gün Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinə Çavuşoğlu yox Hakan Fidan rəhbərlik edir, amma Ankaranın mövqeyi çətin ki dəyişib və ya dəyişəcək. Belə bir vəziyyətdə Paşinyanın Ankarada ikinci cərcədə əyləşdirilməsi belə, böyük işdir. Çünki terrorçuların abidəsi hələ ki, yerindədir…
İlk addım, uzun yol və jestlər diplomatiyası
Burada «ən uzun yollar ilk addımdan başlayır», «ictimai rəy nəzərə alınmalıdır», «barışığa gedən yol uzun və çətin olur» və s. kimi fikirlər söyləmək olar. Fakt isə faktlığında qalır. Ermənistan indiyədək Türkiyə istiqamətində yalnız zəlzələdən sonra Türkiyəyə xilasedicilərin göndərilməsi, Türkiyə ilə sərhəddəki körpünün bərpası layihəsi yaxud Paşinyanın inauqurasiya mərasiminə qatılması kimi «jestlər diplomatiyası» ilə məşğuldur. Həqiqətən, ağır və prinsipial məsələlərlə bağlı barışıq prosesinə İrəvan başlamaq istəmir. Söhbət istər 1915-ci il hadisələrindən, istər terror kultundan, istərsədə  ən əsası, Türkiyənin Moskva və Qars müqavilələrində nəzərdə tutulmuş sərhədlərinin tanınmasından gedir. Ermənistanın Türkiyəyə ərazi iddiaları ilk planda yer almasa da, bu mövzuya ölkə konstitusiyasının preambulasında belə, rast gəlinir. «Nemesis» terrorçularına abidənin ucaldılması isə göstərir ki, Ermənistan jestlər səviyyəsində belə, sabit deyil.
Amma bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan üçün köhnə siyasəti davam etdirmək çox risklidir. Terror və sərhədlərin tanınmaması apriori tammiqyaslı müharibə riskidir. Son dönəmlərə qədər İrəvan lazımi anda Rusiyanın onu qoruyacağına ümid edə bilərdi. Amma indi ermənilərdə bu əminlik də yoxdur. Rusiya 44 günlük müharibə zamanı Ermənistanın yerinə Azərbaycana qarşı vuruşmadı, sərhəddəki insidentlər zamanı isə Bakını «ibrət üçün cəzalandırmaq» fikrinə düşmədi. Ukrayna müharibəsi fonunda, üstəlik, söhbət Türkiyədən gedəcəksə, Rusiyanın məsələlərə müdaxilə şansı daha da azdır. Paşinyanı qeyd olunan jestlərə, «sülhsevərlik» nümayişinə məhz bunlar vadar edir.

«ТУРЕЦКИЙ МАРШ» ПАШИНЯНА
Победа во втором туре президентских выборов в Турции действующего главы государства Реджепа Тайипа Эрдогана продолжает оставаться главным генератором политических новостей и трендов по самым разным темам и векторам. В том числе и в такой деликатной сфере, как диалог Армении и Турции и возможная нормализация отношений между Анкарой и Ереваном.
Предвыборные надежды и поствыборная реальность, или Тонкости протокола
В Армении на прошедших недавно в Турции президентских выборах серьезные надежды связывали с победой Кемаля Кылычдароглу. Причем причины здесь были те же самые, в силу которых в Баку ждали победы Эрдогана. Одни слишком серьезно восприняли информацию, что у Кылычдароглу мать - армянка. Другие старательно отслеживали, как часто (вернее, насколько редко) кандидат от оппозиционной партии касался азербайджанской тематики. Третьи просто не могли простить Эрдогану позиции во время 44-дневной войны и рассуждали по принципу «кто угодно, только бы не нынешний президент». Так или иначе, но в Армении делали серьезную ставку на победу Кылычдароглу.
Впрочем, сегодня эти рассуждения представляют разве что исторический интерес. Победу на выборах одержал Эрдоган, и теперь Пашиняну и его команде приходится наводить мосты и строить отношения с той Турцией, что есть, а не с той, с которой хотелось бы.
Начал Пашинян весьма активно. Как сообщили информагентства, еще по горячим следам подсчета голосов премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал в своем Twitter поздравление в адрес президента Турции с переизбранием и добавил: «С нетерпением жду продолжения совместной работы для полной нормализации отношений между нашими странами». Более того, несмотря на отсутствие дипломатических отношений, армянский премьер отправился в Анкару на церемонию инаугурации Реджепа Тайипа Эрдогана. Многие эксперты сочли этот визит не просто сенсацией - за появлением Пашиняна в Анкаре увидели масштабные политические подвижки на армяно-турецком треке.
То, что поездка Пашиняна на инаугурацию Эрдогана вызовет в Армении далеко не однозначную реакцию, следовало ожидать. Так, ереванский эксперт, тюрколог Рубен Мелконян в местном «Спутнике» уже рассуждает о том, что, дескать, Армения в лице Пашиняна оказалась в «унизительном положении». По его мнению, «протокол - это площадка для месседжей. Посадив премьера Пашиняна за спиной Алиева, Турция показала, как воспринимают Армению. Это было присутствие проигравшей страны на празднике победителя». Можно списать все это на внутриполитические трения в Ереване. Но Пашинян находится в той ситуации, когда выбора у него нет. И на турецком направлении надо сохранять хотя бы видимость какого-то продвижения за счет красивых жестов и многообещающих намеков. Но насколько Пашинян и его команда готовы к реальной нормализации отношений с Турцией?
В Турции ничего не забыли
Пашиняна принято считать сторонником «партии мира», «голубем» и сторонником нормализации отношений с Азербайджаном и Турцией. В самой Армении реваншисты награждают его эпитетами, где «предатель» - самый цензурный. Однако в реальности считать Пашиняна представителем «партии мира», по меньшей мере, несерьезно. В конце концов именно Пашинян больше, чем кто бы то ни было, несет ответственность за срыв переговоров и начало второй войны в Карабахе, которую Армения проиграла. Именно Пашинян поднял на более высокий и более опасный уровень враждебность к Турции. Во всяком случае, в известном интервью ВВС Жирайра Либаридяна, армянского историка, политика и дипломата, говорится: «…Президент и премьер-министр Армении этим летом (2020) сделали заявления в связи с годовщиной Севрского мирного договора, которые можно считать предъявлением территориальных претензий к Турции».
Можно было ожидать, что после разгрома в 44-дневной войне в Армении все же одумаются и изменят свою политику. Но… 24 апреля 2023 года в Ереване состоялось открытие памятника террористам из группировки Nemesis. Тем самым, которые в двадцатые годы расправлялись с членами правительств Османской империи и Азербайджанской Демократической Республики. Причем на памятнике, где приводятся их имена, оставлены незаполненные места - как месседж, что «борьба», то есть террор продолжается и все еще впереди.
Азербайджан и Турция решительно осудили прославление в Ереване террора. Власти Турции закрыли воздушное пространство для Армении, даже для «борта номер один». А тогдашний руководитель МИД Турции Мевлют Чавушоглу предупредил: «Армения установила памятник Nemesis для прославления террористических организаций, террористов, которые в 1920-е годы сделали шехидами наших дипломатов, наших азербайджанских братьев и наших граждан. Принять это мне, как главе министерства иностранных дел, у которого было больше всего шехидов, просто невозможно». При этом добавил, что заявления Армении о том, что «это мэрия возвела памятник, у нас нет полномочий (повлиять на их действия. - Ред.)», неискренни, неправильны и демонстрируют отсутствие у Еревана добрых намерений». И сообщил: «В ответ на эти «добрые» намерения с их стороны естественно и я не собираюсь бездействовать. Мы закрыли воздушное пространство Турции для самолетов из Армении, которые начали летать по многим различным направлениям». А затем уведомил: «Если все будет так же продолжаться, если они (армянская сторона. - Ред.) это не устранят, тогда мы примем дополнительные меры. Пусть никто не обижается». Сегодня МИД Турции возглавляет уже не Чавушоглу, а Хакан Фидан, но позиция Анкары вряд ли изменилась и изменится. И то, что в Анкаре на таком фоне все же приняли Пашиняна, хоть и посадили во второй ряд, - уже много. Тем более что памятник никуда не исчез.
Первый шаг, долгая дорога и дипломатия жестов
Здесь можно сказать что-то вроде «самая длинная дорога начинается с первого шага», «надо учитывать общественное мнение», «путь к примирению будет долгим и нелегким» и т.д. Но факт остается фактом. До сих пор Армения на турецком направлении придерживалась в основном «дипломатии жестов». Таких, как отправка в Турцию спасателей после землетрясения, проект реставрации моста на границе с Турцией или поездка Пашиняна на инаугурацию. К процессу же примирения по действительно тяжелым и принципиальным вопросам в Армении не приступали. Это и отношение к событиям 1915 года, и культ террора, и, главное, границы Турции в соответствии с Московским и Карсским договорами. Хотя территориальные претензии к Турции в Армении как бы не на первом плане, но тема эта упоминается даже в преамбуле к конституции.
Как показывает открытие памятника террористам из Nemesis, Армения не удерживается даже на уровне жестов. Однако продолжать прежнюю политику для для нее тоже слишком рискованно. Террор и несогласованная граница - это априори риск полномасштабной войны. До последнего времени в Армении могли пребывать в уверенности, что их в случае чего прикроет Россия. Но теперь этой уверенности у Еревана нет. Россия не стала воевать вместо Армении против Азербайджана во время 44-дневной войны и не попыталась «примерно наказать» Баку во время столкновений на границе. Сегодня же на фоне украинской войны, тем более если речь пойдет о Турции, шансов на вмешательство России еще меньше. Что и заставляет Пашиняна прибегать к подобным жестам и демонстрировать «миролюбие».