ARTIM NAMİNƏ İXTİSAR
“OPEC+”un 2024-cü il üçün neft hasilatı kvotalarını azaltmaq barədə indiyədək misli görünməmiş qərarının məqsədi yüksək qiymətləri dəstəkləməkdir
Bu yaxınlarda nüvə enerjisi sahəsində maraqlı hadisə baş verib: Çin hakimiyyəti dünyanın ilk torium nüvə reaktorunun istismarına icazə verib. Reaktor və onun əsasında 2 meqavat gücündə elektrik stansiyası Qansu bölgəsində, daha dəqiq desək, Qobi səhrasının kənarında yerləşən Vuvey (Uvey) şəhərində tikilib. “South China Morning Post” qəzetinin məlumatına əsasən, Çindəki torium ehtiyatları ölkəni düz 20 min il ərzində elektrik və istilik enerjisi ilə təmin etməyə kifayət edir. Əgər sınaqlar nəticəsində böyük ümidlər yaranarsa, 2030-cu ilə qədər gücü 400 MVt-a qədər olan eksperimental torium atom elektrik stansiyası tikiləcək. Bu isə, mütəxəssislərin fikrincə, nüvə energetikasının imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində vacib addım olacaq.
Alimlər alternativ elektrik enerjisi mənbələrindən istifadənin yeni yollarını axtardığı bir vaxtda, ənənəvi yanacaq hasilatçıları yeni eksperimentlər həyata keçirilir: “OPEC+” ölkələrinin alyansı iyunun 4-də keçirilən növbəti iclasında neft hasilatına dair kvotaları sutkada 41,9 milyon bareldən 40,46 milyon barelə qədər azaltmaq qərarına gəlib.
Belə ki, yeni razılaşmaya əsasən, Səudiyyə Ərəbistanı, İraq, Küveyt, Əlcəzair, Qazaxıstan, Oman və Cənubi Sudan üçün kvotalar dəyişməyəcək. Amma bu qərar, məsələn, gələn il üçün hasilatını sutkada 133 min barel azaltmağa razılaşan Azərbaycana təsir edəcək. Yeni ixtisarların məqsədi dünya bazarında neftin qiymətlərinin aşağı düşməsinin qarşısını almaqdır.
Səudiyyə Ərəbistanının gözlənilməz qərarı
Beləliklə, Vyanada keçirilən nazirlərin növbəti görüşündə “OPEC+” ölkələri 2024-cü il üçün neft hasilatı kvotasını daha 1,4 milyon barel azaltmaq qərarına gəlib. Eyni zamanda OPEC ölkələri neft hasilatını sutkada 24,994 milyon barelə, qeyri-OPEC ölkələri isə 15,469 milyon barelə qədər azaltmaq barədə öhdəlik götürüb.
Yeni razılaşma cari ildə dəyişikliyə səbəb olmayıb. 2023-cü il üçün qüvvədə olan məhdudiyyətlərlə sutkada 41,856 milyon barel həcmində hasilat nəzərdə tutulur: OPEC - 25,416 milyon barel, qeyri-OPEC - 16,440 milyon barel. Buna neft hasilatını 2022-ci ilin oktyabr ayı səviyyəsindən sutkada 2 milyon barel azaltmaqla, o cümlədən maydan dekabra qədər 9 “OPEC+” ölkəsinin – Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı (hər biri 500 min barel), İraq, BƏƏ, Küveyt, Oman, Əlcəzair, Qazaxıstan, Qabonun hasilatı könüllü olaraq daha 1,66 milyon barel azaltması ilə nail olmaq planlaşdırılır. Bu ölkələr könüllü şəkildə həyata keçirilən ixtisarların 2024-cü il üçün də uzadılması ilə bağlı qərar verib. Gələn il kvotanın azaldılması Rusiya, Anqola, Konqo, Ekvatorial Qvineya, Nigeriya, Azərbaycan və Bruneyi əhatə edəcək. Digər tərəfdən BƏƏ və Meksika hasilatı artıra biləcək.
Bundan başqa, Səudiyyə Ərəbistanı gözlənilmədən, iyulda hasilatı daha 1 milyon barel və ya 10% azaltmaqla bağlı qərar verib. Bununla, onun hasilatı misli görünməmiş şəkildə minimuma enib: 9 milyon barel.
Bu barədə Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri, şahzadə Əbdüləziz bin Salman nazirlərin görüşündən sonra açıqlayıb. O bu gözlənilməz qərarı “Saudi lollipop” adlandırıb. Onun sözlərinə görə, hasilatın bu səviyyədə azaldılması 1 ay üçün nəzərdə tutulub. Amma səudiyyəli nazir bu qərarın uzadıla biləcəyini qeyd edib.
Bu qərar Ər-Riyadın neftin qiymətini 1 barel üçün 80 dollardan yuxarı qaldırmağa çalışmasından xəbər verir. Bu məqsədlə o, hətta hasilatın misli görünməmiş miqyasda ixtisarına belə hazırdır. Bu, istənilən effekti verərsə, o zaman “OPEC+”un qalan üzvləri də bundan faydalanacaq. Lakin medalın başqa tərəfi də var: bu istiqamətdə uğurlu nəticənin əldə olunması Səudiyyə Ərəbistanı üçün digər üzv ölkələri eyni addımı atmağa razı salmağa ciddi arqument olacaq. Amma o, bu istiqamətdə hələ tək hərəkət etməlidir. Belə ki, iyun iclasının iştirakçıları arasında eyni addımı atmaq istəyən ikinci ölkə tapılmayıb.
Əbdüləziz bin Salman isə yeni razılaşmanı indiyədək misli görünməmiş razılaşma adlandırıb və bunun neft bazarını daha da şəffaflaşdıracağını vurğulayıb. Bəlkə də, bununla Ər-Riyad eyham vurur ki, “OPEC+”dakı tərəfdaşlarından neft hasilatının azaldılmasını açıq və aydın şəkildə həyata keçirilməsini gözləyir.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri neft bazarında tələb və təklifi necə gördüyünə dair şərh verməyib: “Biz sığortalanırıq (...) və bazarda aydınlıq və sabitlik görənə qədər sığortalanmağa davam edəcəyik”.
O vurğulayıb ki, “OPEC+” ölkələri (və əlbəttə ki, xüsusən də Səudiyyə Ərəbistanı – “R+”) neft bazarının sabitliyi üçün lazım olan hər şeyi etməyə hazırdır.
Rusiyanın Baş nazirinin müavini Aleksandr Novak isə elə həmin mətbuat konfransında bildirib ki, ölkəsi ilə Səudiyyə Ərəbistanı arasında “OPEC+” razılaşması ilə bağlı hər hansı fikir ayrılığı yoxdur: “Uzun illərdir ki, bizim razılaşmalarımız bazarın, həmçinin bu razılaşmalarda iştirak edən ölkələrin maraqlarına uyğundur. Hətta deyərdim ki, bu, təkcə ixracatçıların deyil, həm də istehsalçıların da maraqlarına uyğundur. Şübhəsiz ki, hər zaman ilkin qərarlar verilir. Lakin daha sonra ümumi razılığa gəlirik”.
BƏƏ-nin energetika naziri Süheyl əl-Mazrui isə hasilatın artırılması ideyasını irəli sürdüyünü etiraf edib, çünki ölkəsinin uzun müddətdir ki, bunu etmək imkanı var və BƏƏ bu məsələni dəfələrlə qaldırıb: “Bu, kompromislər yolu ilə əldə edilən razılaşmadır”.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov isə qeyd edib ki, bu qərarın əsas məqsədi neft bazarında ümumi mənafeyə xidmət edən balansa nail olmaq və neft sektorunun inkişafına mənfi təsir göstərən volatilliyin qarşısını almaqdır.
“Hesab edirəm ki, OPEC və “OPEC+” ölkələrinin bu qərarı da neft bazarına zəruri dəstəyi təmin edəcək”, - o vurğulayıb.
Bu arada, “OPEC+” ölkələrinin növbəti iclası noyabrın 26-da Vyanada keçiriləcək. Bundan başqa, bazardakı vəziyyəti müzakirə etmək üçün “OPEC+” monitorinq komitələrinin iki aydan bir iclasları keçiriləcək.
Qarşısıalınmaz kotirovkalar
Maraqlıdır ki, “OPEC+”un son qərarına baxmayaraq, neft qiymətlərinin hələ ki artmaq tendensiyası yoxdur. Buna görə də, bazarda kifayət qədər təklif, eləcə də dünyanın ən böyük mərkəzi banklarının pul-kredit siyasətini sərtləşdirməsi, tələbin zəifləyəcəyi ilə bağlı gözləntilər fonunda onlar ardıcıl ikinci rübü mənfi göstəricidə başa vura bilər.
Qeyd edək ki, hazırda “Brent” markalı neftin 1 bareli, təxminən, 76 dollar, WTI markalı neftin 1 bareli isə 70-72 dollardır. Ekspertlər hesab edirlər ki, Səudiyyə Ərəbistanının iyul ayından hasilatı sutkada daha 1 milyon barel azaltmaq təşəbbüsü qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər.
“Consultancy Rystad Energy” konsaltinq şirkəti hesab edir ki, krallığın hasilatla bağlı əlavə ixtisarları iyul ayında qlobal bazar kəsirini sutkada 3 milyon barelə qədər artıracaq və bu da yaxın həftələrdə qiymətlərin yüksəlməsinə səbəb olacaq.
“İstehsalın azaldılması qiymətlərin eniş riskini azaldır. Lakin bu, tələbin ilin ikinci yarısında gözlənilən səviyyələrə çatacağına əminlik yaratmır”, - “CIBC Private Wealth”in baş treyderi Rebekka Bebin deyib.
Rusiyanın energetika naziri Nikolay Şulqinovun fikrincə, ölkəsinin və bir sıra digər hasilatçı dövlətlərin könüllü şəkildə neft hasilatını azaltması bazarı tarazlaşdıracaq və bu ilin sonuna qədər neftin qiymətinin artmasına səbəb olacaq: “Balansın təmin edilməsi üçün könüllü şəkildə hasilatın azaldılmasına ehtiyac duyulur. Balanslaşdırma nəticəsində tələbin artacağına inanırıq. Düşünürəm ki, dördüncü rübdə qiymətlər arta bilər. Buna görə də biz könüllü ixtisarlar nəticəsində büdcənin itkilərlə üzləşəcəyini gözləmirik”.
Digər tərəfdən getdikcə daha az analitik hesab edir ki, qiymətlər 1 barel üçün 100 dollara qədər yüksələcək. Bir çox aparıcı maliyyə institutları cari il üçün neft proqnozlarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb və aydınlaşdırıblar  ki, qiymətlərin əhəmiyyətli sıçrayışına yalnız böyük geosiyasi hadisələr kömək edə bilər.
Bu arada, qiymət artımına nail olmaq kifayət deyil, hələ onları bu səviyyədə saxlamağa çalışmaq lazımdır. Bu halda ölkələrin, ilk növbədə, Səudiyyə Ərəbistanının yeni addımlar atacağını gözləmək lazımdır. Lakin kotirovkaların aşağı düşməsi halında cavab tədbirləri görüləcək. Bu zaman məhz “OPEC+” ölkələri cavab tədbirləri həyata keçirəcək.
60 il sonra
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının yaranmasının 60 illik yubileyi qeyd edilib. Qeyd edək ki, bununla bağlı tədbirin 2020-ci ilin sentyabrında keçirilməsi planlaşdırılmışdı. Lakin bu tədbir COVID-19 pandemiyası üzündən bir neçə dəfə təxirə salınıb. Nəticədə, yubiley tədbirləri bu il iyunun 16-da Bağdadda keçirilib. İraq OPEC katibliyi ilə birlikdə müxtəlif mədəni tədbirlər daxil olmaqla, təntənəli proqram hazırlayıb.
Tədbirdə İraqın Baş naziri Məhəmməd əl-Sudani ilə yanaşı, bu ölkə hökumətinin yüksək rütbəli rəsmiləri və OPEC-ə daxil olan ölkələrin nümayəndələri də iştirak ediblər. İraqın neft naziri Hayyan Abdülqani, Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika nazirləri, Azərbaycanın energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov və OPEC-in Baş katibi Haysam əl-Qays tədbirdə iştirak ediblər.
OPEC 60 illik fəaliyyəti ərzində neft bazarında səmərəliliyini və təsirini qoruyub saxlamağa nail olub. Təşkilata daxil olmayan bir sıra dövlətlərlə müttəfiqlik sayəsində OPEC mövqeyini möhkəmləndirib və dünya bazarında qiymətlərin tənzimlənməsində aparıcı rol oynamaqda davam edir.
Hələ 50-60 il əvvəl Azərbaycanın “Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı” adlı ailənin üzvü olmasa da, onun yaxın dostu olacağını çox az adam təsəvvür edə bilərdi. OPEC-in baş katiblərinin əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək, ölkənin dünya neft bazarının tənzimlənməsində, tələb və təklif arasında tarazlığın təmin edilməsində rolundan danışmaq üçün Bakıya gələcəyini çox az adam təsəvvür edə bilərdi. Lakin reallıq tam olaraq belədir: Bağdadda keçirilən yubiley tədbirlərindən iki gün sonra Küveyt nümayəndəsi Haysam əl-Qays OPEC-in yeni Baş katibi kimi ilk dəfə məhz Azərbaycana səfər edib.
Məqsəd ölkəmizlə əməkdaşlığı genişləndirməkdir. Bu məqamda neft hasilatının həcmi heç bir əhəmiyyət kəsb etmir. Daha vacib məsələ etibarlı tərəfdaş statusunu qazanmaqdır. Azərbaycan “OPEC+” alyansının neft hasilatının məhdudlaşdırılması razılaşması üzrə bütün öhdəliklərinə qüsursuz şəkildə əməl edən nadir ölkələrdən biridir. Görünən odur ki, məhz bizim vədlərimizin etibarlılığı və yerinə yetirilməsi ölkəmizlə bu təşkilat arasında uğurlu əməkdaşlıq əsas məqam olub.
Xatırladaq ki, OPEC-in Baş katibi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib, energetika naziri Pərviz Şahbazov və SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəflə görüşlər keçirib. Danışıqların təfərrüatları barədə məlumat verilmir. Rəsmi məlumatlardan yalnız müzakirə edilən məsələləri öyrənmək mümkün olub: Azərbaycanla OPEC katibliyi arasında əməkdaşlıq, “OPEC+” çərçivəsində əməkdaşlıq, neft bazarının tənzimlənməsində ölkənin rolu, bazar sabitliyinin təmin edilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər, ətraf mühitə mənfi təsirin minimuma endirilməsi üçün neft-qaz sektorunda müasir texnologiyalardan istifadənin vacibliyi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Haysam əl-Qays ilə görüşündə “OPEC+” formatında hazırkı qlobal neft bazarında fəaliyyətin roluna toxunulub və indiyədək bu bazarda sabitliyin əldə edilməsinin məhz bu formatda həyata keçirilən fəaliyyət nəticəsində mümkün olduğu qeyd edilib. Görüş zamanı bu gün neft-qaz sahəsində mövcud olan məsələlər müzakirə edilib, gələcəkdə bu sahəyə investisiyaların ayrılmasının vacibliyi bildirilib.
Bu arada, iyunun əvvəlində Bakı Enerji Həftəsinin açılışında çıxış edən Azərbaycan dövlət başçısı bir sıra beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının “yaşıl enerji”yə keçidə görə qalıq yanacaqla bağlı layihələri maliyyələşdirməkdən imtina etməsinin tələsik qərar olmasına işarə edərək, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində təbii qazın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
İlham Əliyev və Haysam əl-Qays dünya iqtisadiyyatının artması nəticəsində ümumilikdə enerjiyə çoxalan tələbat nəzərə alınaraq, bu sahəyə son zamanlarda investisiyaların azaldılmasının müəyyən narahatlıq doğurduğunu qeyd ediblər.
OPEC 2023-cü ilin sonuna qədər dünya bazarlarında neftə olan tələbatın pandemiyadan əvvəlki göstəriciyə - sutkada 101,9-102 milyon barelə çatacağını proqnozlaşdırır. OPEC investisiya səviyyəsinin hələ bərpa edilməməsinə baxmayaraq, tələbatın pandemiyadan əvvəlki göstəriciyə çatacağını gözləyir. Belə ki, əgər COVID-19 pandemiyasından əvvəl neft sənayesində illik investisiyaların həcmi 500-600 milyard dollar intervalında idisə, bu gün söhbət 350-400 milyard dollardan gedir.
OPEC enerji tələbatının yaxın gələcəkdə artmağa davam edəcəyini və bu tələbatın ödənilməsi üçün əhəmiyyətli investisiyaya ehtiyacın olacağını proqnozlaşdırır.
“2045-ci ilə qədər enerjiyə olan tələbat 23% artacaq. Hesab edirik ki, bu tələbatın neft hesabına ödənilməsi vacibdir. Neftə tələbat isə indiki dövrlə müqayisədə gündəlik təxminən 13 milyon barel artacaq. 2045-ci ilə qədər gündəlik 13 milyon barelin əldə edilməsi əhəmiyyətli investisiya tələb edir”, - OPEC-in Baş katibi deyib.
Onun sözlərinə görə, 2045-ci ilə qədər olan dövrdə artan tələbatı ödəmək üçün 12,1 trilyon dollara qədər sərmayə yatırmaq lazım gələcək.
“OPEC+” ölkələri arasında iyunun 4-də əldə olunmuş razılaşmaya qayıtsaq, rəsmi Bakının bu dəfə də neft hasilatının azaldılması qərarını dəstəklədiyini qeyd etmək yerinə düşər. Azərbaycanın “OPEC+” razılaşması çərçivəsində 2024-cü ildə neft hasilatı kvotası 551,000 barel təşkil edəcək. Qeyd edək ki, ötən il bu kvota gündəlik 684 min barel təşkil edib. Beləliklə, ölkə gələn il neft hasilatını sutkada 133 min barel azaltmağı öhdəsinə götürüb.
Ölkədə maye karbohidrogenlərin hasilatının artımı kondensat hesabına təmin edilir. Bu da razılaşmanın şərtləri həyata keçirilən zaman “OPEC+” hesablamalarında nəzərə alınmır. Buna görə də Azərbaycan öhdəliklərini yerinə yetirmək məsələsində problemlə üzləşməməlidir.

REDUCTION FOR GROWTH
Recently, quite an interesting event took place in the area of nuclear power development: Chinese authorities authorised the operation of the world's first thorium-powered nuclear power plant (NPP). The reactor and the accompanying two-megawatt power plant were constructed in Wuwei, the Gansu province, on the outskirts of the Gobi desert. The South China Morning Post estimates that China has enough thorium reserves to supply the country with electric power and heat for 20,000 years. If the tests prove promising, a pilot 400MW thorium-powered NPP will be built by 2030, which, according to experts, will be an important step towards expanding nuclear energy capabilities.
While scientists are figuring out the new ways of using alternative energy sources, fossil fuels are still part of experiments. Thus, on June 4, at another hours-long meeting, OPEC+ decided to once again cut oil production quotas from 41.9mbd to 40.46mbd.
Under the new agreement, quotas will not change for Saudi Arabia, Iraq, Kuwait, Algeria, Kazakhstan, Oman and South Sudan. Meanwhile, Azerbaijan agreed to reduce its oil production for 2024 by 133kbd.
The goal is to prevent the fall of oil prices on the global market.
Saudi lollipop
At its regular ministerial meeting in Vienna, the OPEC+ thus decided to reduce oil production quotas for 2024 by a further 1.4mbd. In parallel, OPEC and non-OPEC member states pledged to reduce oil production to 24.994mbd and 15.469mbd, respectively.
The new agreement for the current year has not changed anything. Under the current 2023 limits, the oil production is expected to be 41.856mbd: 25.416mbd by OPEC and 16.440mbd by non-OPEC member states. It is planned to achieve this level by cutting oil production by 2mbd from October 2022 levels plus a voluntary reduction of a further 1.66mbd by the nine OPEC+ countries (Russia and Saudi Arabia, 500kbd each, Iraq, UAE, Kuwait, Oman, Algeria, Kazakhstan, Gabon) in May-December.
The same nine countries also decided to extend the voluntary restrictions for the whole of 2024. The quota reduction next year will affect Russia, Angola, Congo, Equatorial Guinea, Nigeria, Azerbaijan and Brunei. At the same time, the UAE and Mexico will be able to increase production.
As an extra bonus Saudi Arabia has unexpectedly decided to reduce its production by a further 1mbd in July, or 10%, producing 9mbd, which is an unprecedented decision for recent years. It was announced by the Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman after the ministerial meeting, calling the surprise a "Saudi lollipop" and explaining that the cut was for one month but "could be extended". The decision best illustrates Riyadh's determination to lift oil prices above $80 per barrel, which can push it to going for such unprecedented cuts. But if it has the desired effect, the other OPEC+ members will benefit too. However, there is a flip side to the story - in case of a successful outcome, Saudi Arabia will have a strong argument in negotiations with its counterparts to convince them to take the same step. For now, it has to act alone. There were no other participants in the June meeting willing to offer the same "lollipop".
Summing up the meeting, the Saudi minister called the new agreement "unprecedented" and able to provide more transparency on the market. Perhaps this is Riyadh's way of hinting that it hopes for clear, rather than empty, fulfilment of promises to reduce oil production by some of its partners in the OPEC+ deal.
The Saudi minister did not comment on how he sees supply and demand on the market: "We are taking safety measures and will continue doing so until we see clarity and stability in the market". He stressed that OPEC+ and Saudi Arabia in particular are willing to do whatever is necessary to bring stability to the oil market.
At the same press conference, Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak said that Russia and Saudi Arabia had no disagreement on the OPEC+ deal. "For many years now, our agreement has been working in the interests of the market, in the interests of signatory countries. I would say it is in the interests not only of the exporters, but also of the producers. Of course, there are always preliminary decisions, but nevertheless, we all come to common agreements," Novak said.
UAE Energy Minister Suhail Al-Mazroui acknowledged that he had been pushing the idea increasing production, as the country had long had the capacity to do so and had repeatedly raised the issue. "It is a compromise agreement," he said.
Azerbaijani Energy Minister, Parviz Shahbazov, said that his goal was to balance the oil market and prevent volatility from having a negative impact on the development of the oil sector.
"I believe that the current OPEC+ decision will provide the necessary support to the oil market," Shahbazov said confidently.
The next OPEC+ meeting is due to take place in Vienna on November 26. The OPEC+ monitoring committees will meet every two months to discuss the market situation.
Unstoppable quotes
Contrary to the latest OPEC+ decision, we do not observe an upward trend in the current oil prices. Therefore, prices can drop well the second quarter in a row amid ample market supply as well as expectations of weaker demand amid tightening of monetary policy by the world's biggest central banks.
The price of Brent crude is currently around $76 and WTI sells at $70-72 per barrel.
Experts believe that Saudi Arabia's initiative to reduce production by a further 1mbd from July can push prices up.
Rystad Energy estimates that additional production cuts by the Saudis will widen the global market deficit to 3mbd in July, which will support prices in the coming weeks. "Production cuts reduce downside risks but do not add to confidence that demand reaches expected levels in the second half of the year," Rebecca Babin,  Senior Trader for CIBC Private Wealth, said.
Nikolai Shulginov, Russian Energy Minister, believes that voluntary cuts in oil production by Russia and a number of other producing countries will balance the market and boost oil prices by the end of this year. "Voluntary production cuts are necessary for balancing the market. As a result, the demand will increase, we believe. And I think prices may increase in the fourth quarter. So we don't expect a substantial budgetary loss due to voluntary cuts," Shulginov  said.
Meanwhile, fewer analysts believe prices will rise to $100 per barrel. Many leading financial institutions have significantly lowered their oil forecasts for the current year, making it clear that only major geopolitical events can contribute to a significant jump.
In the meantime, boosting prices is not enough; holding them at that level is more important. In this case, we can expect more action, especially from Saudi Arabia. However, a response will also follow from OPEC+, if prices fall.
60 years later
The Organisation of Petroleum Exporting Countries (OPEC) celebrated its diamond jubilee, the 60th anniversary. The celebration was originally planned for September 2020. However, it was postponed several times due to the COVID-19 pandemic and the associated health and travel implications. Celebrations were eventually held on June 16, 2023 in Baghdad.
Together with the OPEC Secretariat, Iraq has developed a celebratory programme including various cultural events.
The ceremony was attended by Iraqi Prime Minister Mohammed al-Sudani, as well as senior Iraqi government officials and OPEC representatives, including the Iraqi Oil Minister Hayan Abdulghani, Saudi and UAE energy ministers, Azerbaijan Deputy Energy Minister Kamal Abbasov and OPEC Secretary General Haitham al-Ghais.
Over 60 years, OPEC has managed to maintain, if not the power, but effectiveness and influence over the oil market. Through its alliance with a number of states outside the cartel, it has only strengthened its position and continues to play a leading role in regulating prices on the world market.
50-60 years ago, only few would have imagined that Azerbaijan would become OPEC's close friend, let alone a member of the family, that the OPEC Secretaries-General would visit Baku to discuss cooperation, talk about the country's role in regulating the global oil market and ensuring a balance between supply and demand. However, the reality is exactly that: two days after the anniversary celebrations in Baghdad, Haytham al-Ghais made his first visit to Azerbaijan as the new OPEC Secretary General.
The aim is to increase cooperation with Azerbaijan. This is a case where the volume of oil production does not matter at all – far more important is the status of a reliable partner. Azerbaijan is one of the few countries in the OPEC+ alliance that has been faithful to all its obligations under the agreement to limit oil production. Apparently, it is the reliability and fulfilment of their promises that have been the key to the success of our country's cooperation with the cartel.
Mr. Al-Ghais was received by Azerbaijani President Ilham Aliyev and held meetings with Energy Minister Parviz Shahbazov and SOCAR President Rovshan Najaf. No details of the talks were shared. Official reports provide only the issues discussed during the talks: cooperation between Azerbaijan and the OPEC Secretariat, cooperation within OPEC+, the role of the country in regulating the oil market, preventive measures to ensure stability in the market, the importance of applying modern technologies in the oil and gas sector to minimise the negative impact on the environment.
In a meeting between President Ilham Aliyev and Haytham al-Ghais, Azerbaijan discussed the role of the OPEC+ mechanism in the current global oil market and noted the contribution of the current format of cooperation to ensuring its stability.
The parties also discussed future investment in the oil and gas sector, which is of great concern to many market participants, and underlined the importance of investing in the sector.
Speaking at the opening of the Baku Energy Week in early June, Ilham Aliyev pointed to the rash decision of some international financial institutions to cease funding for fossil fuel projects due to the transition to green energy, noting the key importance of gas for energy security.
Aliyev and Al-Gais expressed concern about the decline in oil and gas investment amid rising energy demand as a result of the growing global economy.
OPEC predicts that global oil demand will return to its pre-surge levels of 101.9-102mbd by the end of 2023, although investment in the oil industry have yet to recover – from about $350-400b today to $500-600b annually before the COVID-19 pandemic.
OPEC expects energy demand to grow in the future, and meeting it will require significant investment.
"We believe it is important that oil fuels the increasing energy demand, which we estimate will be around 23% by 2045. Demand for oil will increase by almost 13mbd compared to current indicators. 13mbd by 2045 still requires significant investment," said the OPEC Secretary General.
He said as much as $12.1 trillion would be necessary to meet rising demand between now and 2045.
Going back to the June 4 agreement, Baku again supported the decision to reduce oil production. Azerbaijan's oil production quota under the OPEC+ deal will be 551,000bpd in 2024, compared to 684,000bpd in 2023. Thus, the country pledged to reduce oil production next year by 133,000bpd.
Azerbaijan's liquid hydrocarbon growth comes from condensate, which is not counted in the OPEC+ deal calculations, so Azerbaijan should have no problem meeting its commitments.