Trampla Baydenin mübarizəsi getdikcə qızışır
ABŞ-da 2024-cü ilin noyabrına təyin olunmuş prezident seçkisi yaxınlaşdıqca, daxili siyasi mübarizə qızışır. Sabiq prezident Donald Trampın məhkəmə prosesinə də onun tərkib hissəsi kimi baxılır.
İş məhkəməlikdir
Birləşmiş Ştatların 45-ci prezidenti məxfi sənədləri qeyri-qanuni saxlamaqda, onları gizlətməkdə, istintaqın işinə mane olmaqda və yalan ifadə verməkdə ittiham olunur. Söhbət, məsələn, ABŞ-ın nüvə proqramına, onun və müttəfiqlərinin müdafiə potensialına, ABŞ-a hücum ediləcəyi təqdirdə planlaşdırılan cavab zərbələrinə dair sənədlərdən gedir.
İttiham tərəfi hesab edir ki, Trampın məxfi sənədlərə etinasız yanaşdığı, Nyu-Cersidəki qolf klubunun qonaqlarına gizli xəritələri, həmçinin Amerikanın İrana mümkün hücum planını göstərdiyi istisna deyil. Yəni Trampın əməlləri hələ 1917-ci ildə qəbul olunmuş Casusluq haqqında Aktın maddələrinə ziddir. Sənəd milli təhlükəsizliyə dair məxfi informasiyaların qeyri-qanuni saxlanılması və açıqlanmasına görə cəza nəzərdə tutur. Üstəlik, ittiham maddələrinin hər biri üzrə (onların sayı 30-dan çoxdur) söhbət 10 ilədək həbsdən və 250 min dollar cərimədən gedir.
Tramp formal olaraq həbs edilib, Mayamidə məhkəmə qarşısına da çıxarılıb. Lakin tezliklə «qaçmağa meyilli olmadığı üçün» sərbəst buraxılıb. Proses özü isə aylarla çəkə, hətta 2024-cü ilin prezident seçkisinədək təxirə salına da bilər. Federal məhkəmədə ittiham hökmünün çıxarılması üçün isə prisyajnılar prokurorların təqdim etdikləri sübutların əsaslı olduğuna dair yekdil rəyə gəlməlidirlər.
İstənilən halda, Donald Tramp vəzifə başında olarkən və ya sonradan cinayətdə ittiham edilən ilk ABŞ prezidentidir. O özü irəli sürülən bütün ittihamları rədd edib, özünü günahkar saymadığını bildirib. Bundan başqa, Tramp məhkəmə prosesini siyasi təqib, ona qarşı irəli sürülmüş ittihamları isə «seçki prosesinə ən yüksək səviyyədə müdaxilə», «hakimiyyətdən sui-istifadənin dəhşətli nümunəsi» adlandırıb.
Respublikaçılar Partiyası tərəfdarlarının əksəriyyəti əmindir ki, Trampa qarşı açılmış cinayət işi siyasi xarakterlidir. Məqsəd onun yenidən ABŞ prezidenti seçilməsinin qarşısının alınmasıdır. «Trampçılar» xatırladırlar ki, vaxtilə Barak Obama administrasiyasının dövlət katibi Hillari Klinton xidməti yazışmasını öz serverində saxlasa da, cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməmişdi. Obamanın dövründə vitse-prezident olmuş Baydenlə bağlı da bənzər hal yaşanıb. Demokratlar administrasiyasının səlahiyyət müddətinin bitməsindən sonra Bayden məxfi hökumət sənədlərini Vaşinqtondan çıxarıb və öz evində saxlayıb. Bu fikirləri rədd edən demokratlar isə Baydenin sənədləri tez bir zamanda geri qaytardığını deyirlər. Tramp isə federal hökumətin tələbindən sonra belə, sənədləri qaytarmaqdan imtina edib.
Maraqlıdır ki, Trampın sözügedən sənədləri hansı səbəbdən özündə saxladığı sualının cavabı hələ də məlum deyil. Bəzi fikirlərə görə, təpədən dırnağa qədər iş adamı, sövdələşmə həvəskarı və peşəkarı olan Tramp düşünüb ki, o, hansısa mərhələdə siyasi mübadilə üçün həmin sənədlərdən istifadə edə bilər. Amma bu, onun ABŞ-ın milli təhlükəsizliyinə təhdid yaratmaqda ittiham edilməsilə nəticələnib. Amma bu çəkişmədə eks-prezidentin baş verənləri siyasi təqib kimi qiymətləndirməsinə imkan verən daha bir süjet peyda olub. Söhbət prezident Baydenin oğlu, 100 min dollardan artıq vergidən yayındığını etiraf etmiş Hanterin işindən gedir. Hanter Bayden doğma ştatı olan Delaver prokurorluğu ilə öz günahını etiraf edəcəyinə dair sövdələşməyə də gedib, bu isə ona həbsdən qaçmaq imkanı yaradır. ABŞ-da belə razılaşmalara o zaman gedilir ki, qanun pozuntusunda zorakılıq halı olmasın, eyni zamanda müttəhimin psixoaktiv maddələr qəbul etdiyi sübuta yetirilsin (bu halda söhbət Hanterin narkotikdən asılılığından gedir).
Donald Tramp hazırkı dövlət başçısının oğlu ilə istintaq arasında əldə olunmuş razılaşmanı sərt tənqid edib: «Bu, sistem üçün, Amerika üçün biabırçılıqdır! Ədalətsizlikdir! Bu, prokurorluğun yol verdiyi qanunsuzluq və seçkiyə müdaxilədir!»
Respublikaçılar Partiyasının liderləri Trampın narazılığını bölüşürlər. Konqresin Nümayəndələr Palatasının spikeri Kevin Makkartni deyib: «Biz Amerikada ikili sistem müşahidə edirik. Sən prezidentin əsas rəqibisənsə, Ədliyyə Nazirliyi səni həbsə atmaq üçün əlindən gələni edir. Yox, əgər prezidentin oğlusansa, istintaqla sərfəli razılaşmaya gedə bilirsən». Makkartni respublikaçı konqresmenlərin Bayden ailəsi ilə bağlı araşdırmaları davam etdirəcəyini də deyib.
Bütün bunların fonunda hazırkı və sabiq prezidentlərin 2024-cü ildə keçiriləcək seçkidə zəfər qazanmaq şanslarına necə təsir göstərəcəyi, ümumiyyətlə, təsir göstərib-göstərməyəcəyi ən aktual suallardandır.
Şanslar
Hüquqi baxımdan Trampın Respublikaçılar Partiyasının prezidentliyə namizədi olmasına heç bir məhkəmə prosesi və ittiham mane ola bilməz. Çünki ölkədə qanun pozuntusuna yol vermiş, hətta həbsxanada olan şəxsin prezidentliyə namizəd olmasını qadağan edən qanun yoxdur. Məhkəmə Trampın hərəkətinə hər hansı məhdudiyyət və ya onun azadlıq müqabilində girov qoyması haqda da qərar çıxarmayıb, demək, sabiq dövlət başçısı sərbəst şəkildə seçki kampaniyası apara, müxtəlif ştatlarda seçiciləri ilə görüşə bilər. Maraqlıdır ki, o, məhkəmədən dərhal sonra Nyu-Cersiyə yollanaraq, oradakı tərəfdarları qarşısında çıxış edib. Çıxışında Tramp prezidentlik uğrunda mübarizəyə hazır olduğunu deyib, «ölkəni dağıdan hakimiyyət»dən onun barəsində qaldırılmış cinayət işinə xitam verilməsini tələb edib.
Görünən odur ki, məhkəmə işi Trampın respublikaçılar düşərgəsindəki mövqeyini laxlatmayıb. Sorğular göstərir ki, onların ən azı yarısı qarşıdan gələn seçkidə məhz Donald Trampı namizəd görmək istəyir. Bununla yanaşı, bir sıra nüfuzlu respublikaçı sabiq prezidenti məxfi informasiya ilə qanunsuz davranışına görə tənqid edir. Onların arasında prezidentliyə iddialı olan sabiq vitse-prezident Mayk Pens, Arkanzasın keçmiş qubernator Asa Xatçinson kimi şəxslər də var. Sonuncu Trampa ünvanlanmış ittihamları «ciddi» adlandırıb, onu prezidentlik yarışından çəkilməyə çağırıb.
Lakin Pens ilə Xatçinsonun Trampa ciddi rəqibə çevrilmək şansları azdır. Bu mənada, Florida ştatının 44 yaşlı qubernatoru Ron Desantisin şansları daha yüksək görünür. O, prezidentliyə namizəd olduğunu rəsmən elan edib. Hazırda respublikaçılar arasında onu dəstəkləyənlər Trampın tərəfdarlarından iki dəfə az olsa da, qarşıdakı aylarda Desantisin populyarlığını artıracağını istisna etmək olmaz.
Desantisin xeyrinə işləyən amil yalnız gənc olaraq, Amerika siyasətində yeni simaya çevrilməsi deyil (əslində, o, artıq 5 il Nümayəndələr Palatasında əyləşib, iki dəfə isə Floridanın qubernatoru seçilib). Məsələ ondadır ki, onun qubernatorluğu dövründə Florida davamlı olaraq ciddi nailiyyətlər əldə edir, ştatın iqtisadi göstəriciləri yüksəlir, sosial sahədə, həmçinin turizmdə ciddi irəliləyişə nail olunur. Bütün bunlar mühafizəkar ideyaların tərəfdarı olan Desantis kimi siyasətçinin uğuru sayılır. Desantislə Tramp arasındakı rəqabətdə önə çıxan daha bir amil birincinin praktik olaraq Amerika millətçiliyinə, ənənəvi dəyərlərə istiqamətlənmiş mühafizəkar siyasətin yürüdülməsində sabiq prezidenti arxada qoya biləcəyini göstərməsidir.
Lakin hazırda Donald Tramp respublikaçılar arasında ən populyar namizəddir. Buna onun barəsində açılmış cinayət işi və irəli sürülmüş ittihamlar da mane olmur.
Trampın əsas rəqibi olan prezident Baydenə gəlincə, o, növbəti dəfə prezident seçilmək niyyətini hələ apreldə açıqlayıb. Görünən odur ki, Ağ Ev sahibinin oğlu ilə bağlı ittihamlar nə onun planlarına, nə də Demokratlar Partiyasındakı mövqeyinə təsir göstərəcək. Prezidentin reytinqinin davamlı olaraq azalması isə faktdır. Məhz bu amilə əsaslanan bəzi ekspertlər güman edirlər ki, 2024-cü ildə 2020-ci il seçkisinin ssenarisi təkrarlana bilər – o zaman ayrı-ayrı kateqoriyadan olan seçicilər seçimlərini Baydenə olan simpatiyalarına görə deyil, Trampı istəmədikləri üçün etmişdilər. Həmin zümrə bu dəfə Baydenin postunda qalmasını arzulamaya bilər. Amma seçkidə alternativ yenə Tramp olarsa, onlar 2020-ci ildə olduğu kimi, bu dəfə də demokratların tərəfində dayana bilərlər.
Bu, respublikaçılar arasında Trampın rəqiblərinin xeyrinə işləyəcək amillərdəndir. Beləliklə, bir şey dəqiqdir: ABŞ-da keçiriləcək növbəti prezident seçkisi əvvəlkilərdən sərt və təxminedilməz olacaq. Onun nəticəsi isə ABŞ-ın qlobal hegemon olduğu son onilliklərdəki kimi, bütünlükdə beynəlxalq siyasətə ciddi təsir göstərəcək.
Amerikalı seçicilərin seçiminə təsir edəcək amillərdən biri Ukrayna müharibəsinin gedişidir. Aydındır ki, Co Bayden onun ölkəsində keçiriləcək prezident seçkisinədək başa çatmasını istəyir. Üstəlik, söhbət, təbii ki, savaşın Rusiyanın məğlubiyyəti ilə bitməsi istəyindən gedir. Tramp da növbəsində, seçki kampaniyasında Ukrayna mövzusundan fəal istifadə edir. Məsələn, o, bildirib ki, Ağ Evə rəhbərlik etdiyi illərdə Rusiya prezidenti Vladimir Putini Ukraynaya tammiqyaslı hücumdan çəkindirməyə nail olubmuş. Trampın sözlərinə görə, o, həmkarını «bunun faciə olacağına» inandıra bilibmiş. Tramp deyir ki, o, dövlət başçısı postunda qalsaydı, Ukrayna müharibəsindən qaçmaq olarmış. Bununla yanaşı, bildirir ki, Ağ Evə qayıdacağı təqdirdə, «qan axıdılmasının qarşısını cəmi bir sutkada asanlıqla alacaq».
Trampın opponentləri, təbii ki, bu nikbinliyi bölüşmürlər. Amma bu ziddiyyət özü də ABŞ-da getdikcə qızışan daxili siyasi çəkişmənin tərkib hissəsidir.

Political struggle in the US intensifies with the approach of the US presidential election slated for November 2024. In fact, the court trial of the former President Donald Trump is viewed as part of the ongoing process.
Court cases
The forty-fifth President of the United States is charged with illegal possession and concealment of classified documents during the investigation, obstruction of the investigation, and perjury. These include documents on the US nuclear programme, the defence potential of the country and its allies, as well as the planning of retaliatory strikes in response to an attack on the US.
The prosecution believes that Trump may have been negligent in his handling of sensitive documents, namely by showing secret military maps to guests at his golf club in New Jersey, as well as the plans for an alleged US invasion of Iran. In other words, Trump faces more than 30 charges under the 1917 Espionage Act, which penalises the unlawful possession and disclosure of classified information affecting national security. For each of these charges he can be sentenced to up to 10 years in prison and a maximum fine of $250,000.
Trump was formally arrested and brought before a court in Miami, but was soon released as he was deemed not inclined to flee. The trial is likely to take more than a month and can even be delayed until after the 2024 presidential election. For a trial in federal court, however, the jury must unanimously confirm that prosecutors have proven the criminal intent in the defendant's actions.
Either way, Donald Trump has become the first US president, whether former or incumbent, to be charged with criminal offences. He stated that he believed in his innocence. Furthermore, Trump called the prosecution politically motivated and the charges against him "election interference at the highest level", a "horrific example of abuse of power" by the Biden administration.
Most supporters of the Republican Party believe that the criminal prosecution of Trump is politically motivated, being an attempt to prevent his re-election as president. Trumpists also point to the fact that Hillary Clinton, the former secretary of state under the Obama administration, kept her official correspondence on a private server, but avoided prosecution. Another well-known example is the case of Biden himself, who was vice-president under Obama. After the end of the Democratic administration, Biden took secret government documents out of Washington, keeping them in his home. Rejecting such arguments, Democrats recall that Biden quickly returned the documents. Whereas Trump, even after federal authorities demanded the documents back, refused to do so.
Interestingly, we have yet to know why Trump kept these documents. Some believe that being a hardcore businessman and a master deal maker, Trump thought of using the secret documents in some kind of political exchange. Anyway, this did not save him from accusations of posing threats to the US national security. Meanwhile, another plot has emerged in Trump's dispute with the US justice system, which is used by the ex-president as further evidence of the political motivation of judiciary decisions.
It is the case of President Biden's son, Hunter Biden, who pleaded guilty to failing to pay over $100,000 in taxes. Hunter Biden has reached a plea agreement with prosecutors in his home state of Delaware, which allows him to avoid prison time. This type of bargains is used in the US for non-violent offences where the defendant has a substance addiction problem (Hunter Biden is a drug addict).
Donald Trump sharply condemned the deal: "It's a disgrace to the system, it's a disgrace to America, it's a very unfair situation, it's prosecutorial misconduct and election interference all in one."
Republican leaders backed Trump's discontent. "It continues to show the two-tier system in America. If you are the president’s leading political opponent, the DOJ tries to literally put you in jail and give you prison time. But if you are the president’s son, you get a sweetheart deal,” House Speaker Kevin McCarthy said of Hunter Biden's plea deal, threatening that Republican congressmen will continue to investigate the Biden family.
Amid all these twists and turns, what will be the impact, if any, of scandalous trials on the chances of incumbent and former presidents to retake the White House in 2024?
The odds of two and more
Legally, no lawsuit and no charges can prevent Trump from becoming the Republican Party's nominee. There is no US law preventing the nomination of people accused of offences or even in prison as a presidential candidate. And the fact that the court did not impose any travel or bail restrictions on Trump means that he can campaign unhindered and meet with supporters in various states. Remarkably, immediately after the trial, Trump travelled to New Jersey, where he gave a speech before his supporters, reiterating his willingness to run for president again and demanding that the authorities "destroying the country" close his case.
Apparently, the criminal case has not affected Trump's position in the Republican camp. According to polls, at least half of them continue to view him as their preferred candidate in the upcoming presidential election. However, some influential Republicans criticise Trump for his illegal handling of classified information. This includes former Vice President Mike Pence as well as former Arkansas Governor Asa Hutchinson, who is seeking the presidential nomination. The latter, referring to the allegations against Trump as "serious and disqualifying", even called for him to withdraw from the 2024 presidential race.
However, the chances of Pence and Hutchinson becoming serious rivals to Trump are very slim. The 44-year-old Florida governor Ron DeSantis, who has formally declared his candidacy for the US presidency, looks far more likely. Although there are half as many Republicans willing to support Desantis' candidacy as those who prefer Trump, it is possible that his popularity grows in the coming months.
Being a new face of American politics at young age is not the only advantage of Desantis, although he has been in the House of Representatives for five years and won twice the governorship of Florida. The state has continued to make significant progress under his governship, with its economy, social and tourism sectors growing. All these facts are achievements of policies based on conservative ideas preached by Desantis. In other words, there is another serious factor of rivalry between Desantis and Trump, with the former proving his ability to outdo the former president in practice by implementing conservative policies oriented towards American nationalism and traditional values.
Yet, it is Trump that is the most popular Republican presidential candidate, regardless of criminal prosecutions and charges against him.
As for his main opponent, President Biden, he announced back in April his intention to run for president again. It seems that the charges against his son will not affect Biden's plans, nor his position within the Democratic Party. But these plans may be hampered by the continuing decline in his ratings. Yet, a number of experts believe that the 2024 US presidential election will repeat the 2020 scenario, when certain categories of voters were driven not so much by their support for Biden as by their rejection of Trump. They may still dislike Biden and his performance as president today, but if Trump is the Republican nominee, they may once again feel, as they did in 2020, that they have no choice but to vote for the Democratic nominee.
This will once again play into the hands of Trump's possible rival in the Republican camp, should he be opted for over the flamboyant ex-president. It is clear that the upcoming presidential race in the US promises to be sharper and more unpredictable than in previous ones. But the outcome, as has been the case in previous elections throughout the past decades of US global hegemony, will have a serious impact on global politics.
Another factor that can influence the American voters is the course of the Ukrainian war. It is clear that Joe Biden is interested in ending the war before the election, preferably in a way meaning Russia's defeat. Trump is also actively using the Ukrainian issue in his election campaign. For example, he said that during his presidency he had dissuaded the Russian President Vladimir Putin from a full-scale invasion of Ukraine, warning that "it would be a disaster". Trump assures that had he remained president of the US, it would be possible to avoid the war in Ukraine. He also promises that in case of his return to the White House he will "easily end the bloodshed in 24 hours".
Obviously, Trump's opponents do not share his optimism. But such contradictions are also part of the growing domestic political battles in the United States.