ANKARANIN SURİYA PLANI
Suriyanın şimalında, Türkiyə ordusunun əməliyyat zonasında gərginlik yenidən artıb. İyunun ortalarında Türkiyə ordusu Menbic və Tel-Rıfat rayonları, eləcə də Azez-Cerablus əməliyyat zonasında PKK/YPG terror təşkilatı silahlılarına qarşı əməliyyatlar keçirib. Türkiyə ordusu 2016-cı ilin avqustunda bu ərazidə “Fırat Kalkanı” əməliyyatı keçirmişdi.  Türkiyə Müdafiə Nazirliyi əməliyyatlar nəticəsində 40-dan çox terrorçunun zərərsizləşdirildiyini açıqlayıb.
Yeni əməliyyat hazırlığı, yoxsa sahə anlaşılmazlığı?
Həmin günlərdə Rusiya ordusuna məxsus bir zirehli avtomobil vurulub. Nəticədə, 1 hərbçi ölüb, 3 nəfər isə yaralanıb. Yerli mənbələr rusiyalılara məxsus zirehli avtomobilin Türkiyə ordusuna məxsus pilotsuz uçuş aparatı (PUA) və ya artilleriya tərəfindən vurulduğunu yazsa da, hadisə ört-basdır edilib.
Türkiyə ordusu həmin günlərdə sərhəd bölgəsindəki ərazilərdə YPG mövqelərinə zərbələr endirib. Maraqlıdır ki, 2019-cu ildən bəri ilk dəfə Türkiyə artilleriyası Suriya-Türkiyə sərhədindən 38 kilometr məsafədə yerləşən hədəflərə atəş açıb. Zərbələr Hələbin şimalındakı Ahdas kəndi yaxınlığındakı kürd mövqelərinə endirilib. Amma bundan əvvəl Türkiyə rəsmi olaraq bəyan etmişdi ki, Ankaranın əsas məqsədi Türkiyə-Suriya sərhədində 30 kilometr dərinliyə qədər zolağı terror təşkilatlarından təmizləməkdir. Görünür, bu dəfə əhatə dairəsinin artırılmasına qərar verilib. Bu arada, mayın 31-də Türkiyə ordusunun İdlibə 17 maşından ibarət karvan göndərdiyi barədə məlumat yayılıb.
Türkiyə ordusunun Suriyanın şimalında YPG-yə qarşı əməliyyatına kürdlər rusiyalılar əleyhinə aksiyalar keçirməklə cavab veriblər. YPG tərəfdarları Moskvanı hərbi qüvvələrini bu zonadan çıxarmaqla Türkiyəyə əlverişli şərait yaratmaqda ittiham edirlər. Güman etmək olar ki, Rusiya geri çəkilərək Türkiyəyə Tel-Rıfatda əməliyyat keçirməsi üçün “yaşıl işıq” yandırıb, çünki məlumdur ki, üç ölkənin hərbçiləri Suriyanın şimalında öz hərəkətlərini açıq şəkildə əlaqələndirirlər. Belə şəraitdə bir ölkənin hərbi texnikasının digər ölkənin nümayəndələri tərəfindən kor-koranə şəkildə məhv edilməsi ehtimalı azdır. Görünür, Rusiya hərbi texnikası bu ölkənin geri çəkilməsini “əsaslandırmaq” üçün qəsdən vurulub.
Bu hadisədən bir neçə gün sonra Rusiya aviasiyası Suriya müxalifətinin İdlibdəki mövqelərini atəşə tutmağa başlayıb. Bu, İran, Rusiya və Türkiyə arasında iyunun 20-21-də Astanada keçirilən 20-ci görüş ərəfəsində baş verib. Belə bir hiss var idi ki, tərəflərin hər biri əlində ciddi kartlarla Astanaya getmək istəyir. Lakin hər şey o qədər də sadə deyil.
Astanada tərtib edilən “yol xəritəsi”
Suriya mətbuatının məlumatına əsasən, Astana formatında keçirilən XX beynəlxalq görüşün əsas gündəmi Türkiyə-Suriya barışığı və ya Türkiyə ordusunun ölkədən çıxarılması olub. Toplantıda Rusiya, Türkiyə, İran xarici işlər nazir müavinlərinin rəhbərlik etdiyi heyətlərlə yanaşı, Suriya XİN müavini Ayman Susan, müxalifət tərəfdən Əhməd Tumanın rəhbərlik etdiyi heyət, nəhayət, BMT-nin Suriya üzrə xüsusi təmsilçisi Qeyr Pedersonla yanaşı İraq, İordaniya və Livan təmsilçiləri də iştirak ediblər. İlk dəfə olaraq bu sayda iqtidar, müxalifət, eləcə də qonşu dövlətlərin nümayəndələri Astana prosesində iştirak etmişdi.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunub ki, Astana prosesi çərçivəsində keçirilən bu toplantıda Suriya ilə bağlı siyasi vəziyyət, terrorla mübarizə, əsirlərin azad edilməsi, itkin düşmüş şəxslərin axtarışı, dağılmış yaşayış məntəqələrinin yenidən bərpası və qaçqınların geri qaytarılması kimi mövzular müzakirə olunub. Lakin toplantının əsas mövzusu Rusiya, Türkiyə, İran və Suriya hökuməti təmsilçiləri arasında Suriya-Türkiyə əlaqələrinin bərpası ilə bağlı “yol xəritəsi”nin hazırlanması olub.
Bəziləri üçün gözlənilməz xəbər Qazaxıstanın xarici işlər nazirinin müavini Kanat Tumışın Suriya ilə bağlı hazırkı görüşün Astana formatı çərçivəsində sonuncu görüş olacağı barədə açıqlaması idi. Onun sözlərinə görə, 6 il əvvəl danışıqlar prosesinin əvvəlində qarşıya qoyulan bütün məqsədlərə nail olunub. Eyni zamanda K.Tumış 2023-cü ilin ikinci yarısında Suriya məsələlərinə dair daha bir görüşün keçiriləcəyini bildirib, lakin görüşün harada keçiriləcəyi barədə məlumat verməyib.
Türkiyə və Suriya arasındakı barışığa mane olan amillər
Həm Türkiyə, həm də Suriya rəhbərliyi barışığa meyilli olsa da, iki ölkə arasında barışığın əldə olunması yolunda ciddi maneələr hələ də qalır. Baxmayaraq ki, artıq ordu, kəşfiyyat və XİN başçıları səviyyəsində Türkiyə-Suriya təmasları baş tutub. Qeyd edək ki, hər iki ölkənin həm ümumi maraqları, həm də bəzi məsələlərdə fikir ayrılığı var.
Dəməşqin Ankara qarşısında əsas tələbi Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çıxarılmasıdır. Hələ mayın 29-da, yəni Türkiyədə keçirilən seçkilərdən bir gün sonra Suriyanın XİN başçısı Faysal Mikdad iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşmasının yalnız bu şərt yerinə yetirildikdən sonra mümkün olacağını bildirib.
İyunun 12-də İran xarici işlər nazirinin müavini Əli Əsgər Hacının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edən Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd də bu mövqeyi bir daha təsdiqləyib. O bəyan edib ki, ölkəsinin Ankara ilə müzakirələrdə əsas tələbi Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çıxarılmasıdır.
Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çəkilməsi təkcə bu ölkədəki xarici ordulardan birinin çıxarılması demək deyil. Burada ABŞ-ın böyük hərbi kontingenti var və Dəməşq hələ amerikalıları ölkədən necə çıxaracağını bilmir. Məsələ ondadır ki, Türkiyə qoşunları Suriyanı tərk edərsə, bu, Dəməşqin əl-qolunu açacaq və İdlibdəki müxalifəti çarəsiz vəziyyətə salacaq. Nəticədə, Əsəd ərəb hərbi-siyasi müxalifətini məhv etmək imkanı əldə edə bilər.
Aydındır ki, Türkiyə indiki şəraitdə və qeyd olunan şərtlərdə ordusunu Suriya ərazisindən çıxarmaq istəmir. Ankaraya bağlı müxalifət qruplarının, o cümlədən “Azad Suriya Ordusu”nun mövcudluğu, ilk növbədə, Türkiyədən, daha doğrusu, onun ordusundan asılıdır. Onlarla bağlı siyasi razılaşma olmadan Türkiyə ordusunu geri çəkə bilməz. Əks halda Rusiya və Suriya qoşunları İdlibə nəzarəti ələ keçirəcək. Üstəlik, Türkiyədəki 4 milyona yaxın suriyalı qaçqının geri qayıtması ilə bağlı ilkin plan hazırlanmadan Türkiyənin ordusunu çəkməsi qaçqın məsələsində uğursuz nəticəyə səbəb ola bilər.
İndiki vəziyyətdə bu, Vaşinqtonun da maraqlarına cavab vermir. Xatırladaq ki, ABŞ son aylar Suriyanın kürdlərin nəzarətində olan şimal bölgəsində, xüsusən də ölkənin cənubunda hərbi gücünü artırıb.
Beləliklə, ABŞ Suriyanın şimal-şərqində kürdlərin yaşadığı Deyr əz-Zor və ətraf rayonlardakı neft-qaz istehsal olunan əraziləri qoruyub saxlamağa, həmçinin Əlbukamal istiqamətində İraq ərazisindən Suriyaya keçid yollarına nəzarəti əlində saxlamağa çalışır. Bu, İranın İraqdan keçməklə Suriyaya silah və texnika daşımaq cəhdlərini dayandırmalıdır. Bu planlarını həyata keçirmək üçün ABŞ ölkənin cənubundakı Tənafa bölgəsindəki hərbi bazasını Deyr əz-Zorla birləşdirməyə səy göstərir.
Hətta mediada amerikalıların yerli ərəb qəbilələrinin başçıları ilə görüşləri barədə xəbərlər yayılmışdı. Başqa sözlə, amerikalılar indi bu məsələ üzərində çox çalışırlar. Buna səbəb bu ilin əvvəlində İrana bağlı yaraqlıların Tənafaya qəfil hücumu olub. Bu, onu göstərir ki, bu ərazidəki ABŞ qüvvələri risk altındadır. Türkiyənin mövcudluğunun ABŞ-ın bu ölkədəki əsas müttəfiqi olan kürdlər üçün ciddi təhlükə yaratmasına baxmayaraq, Vaşinqton Türkiyənin Suriyadan çəkilməsində maraqlı deyil.
Digər tərəfdən Türkiyənin geri çəkilməsi Suriya və Rusiya silahlı qüvvələri tərəfindən İdlibdəki müxalifətin məhv edilməsinə və sıradan çıxarılmasına səbəb ola bilər. Bu isə hələ də Suriyada siyasi dəyişikliklərə ümid edən Qərb üçün sərfəli deyil.
Türkiyənin Suriya məsələsini həll etməsinə mane olan digər əngəl ABŞ-ın Dəməşqə tətbiq etdiyi sanksiyalardır. Onlar Ankara ilə istənilən koordinasiyanı faydasız edir, qaçqınların Suriyanın şimalına qayıtması və yeni qəsəbələrin salınması kimi layihələrin icrasını daha da ləngidir.
Ankaranın qısa və uzunmüddətli hədəfləri
Ankara qarşısındakı əsas hədəflər Suriya hakimiyyəti ilə münasibətlərin normallaşdırılması, qaçqınların geri qaytarılması prosesinin başladılması, onların yerləşdirilməsi üçün tikinti və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsidir. Mayın sonunda Türkiyə hökumət rəsmiləri Qətər İnkişaf Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən Suriyanın şimalındakı Cerablus bölgəsində 28681 yaşayış binasının tikintisi layihəsinin birinci mərhələsi olan 5000 mənzilin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər. Ərdoğan hökuməti Qətərin dəstəyi ilə 1 milyon suriyalını vətənlərinə göndərməyi planlaşdırır. Bu proses artıq başlayıb.
Bu arada, Moskva və Tehran Dəməşqlə barışıq üçün Ankaraya təzyiq edir. Digər tərəfdən Ərdoğanın artıq münasibətləri yaxşılaşdırdığı Fars körfəzi ölkələri də Bəşər Əsədlə münasibətlərin normallaşdırılmasına başlayıb. Bütün bunlar Türkiyəni onunla barışmağa sövq edir.
Lakin bunun üçün həm də bir sıra taleyüklü məsələlər həll olunmalıdır. Türkiyə hakimiyyəti suriyalı qaçqınları geri qaytarmaqla yanaşı, İdlibin və müxalif qrupların taleyini müəyyən etmək, ordakı qrupların təhlükəsiz şəraitdə qalmasına nail olmaq istəyir, həmçinin kürd problemini həll etdikdən sonra Suriyanı tərk etməyi düşünür.
Maraqlıdır ki, kürd məsələsində Ankara ilə Dəməşqin mövqeləri tamamilə üst-üstə düşür. Hər iki paytaxt Suriyanın şimalında, yəni Türkiyənin cənub sərhədlərində PYD-nin hakimiyyəti altında kürd muxtariyyəti görmək istəmir. Məhz buna görə də Əsəd hökuməti Ankaranın kürdlərə qarşı hərbi əməliyyatından xüsusi narahat deyil və hətta buna göz yummağa hazırdır. Həqiqətən də, ABŞ-dan birbaşa hərbi dəstək alan kürdlər Suriyanın şimalında ən güclü hərbi-siyasi qrupdur. Onların təsirini zəiflədə biləcək yeganə qüvvə isə Türkiyədir. Türkiyə hakimiyyətinin bu illər ərzində ABŞ qarşısında dəfələrlə PKK-nın terror  fəaliyyəti ilə bağlı mövzunu qaldırdığını nəzərə alsaq, Ağ Evin Ankaranın bu məsələyə həssaslığını yaxşı başa düşdüyünü söyləyə bilərik.
Son aylar Vaşinqton Suriyadakı yerli ərəb icmaları ilə münasibətləri yaxşılaşdırmaq üçün bəzi addımlar atıb. Yəni kürdlərin növbəti Türkiyə-Suriya-Rusiya barışığı üçün qurban kimi seçilmə ehtimalı yüksəkdir.
Bu vəziyyət həm də Moskvaya sərf edir, çünki bu ölkə Ukraynada ağır durumda olmasına baxmayaraq, Rusiya hakimiyyəti Suriyadakı mövqelərini güzəştə getmək fikrində deyil.
Nəticədə, Türkiyə hakimiyyəti hazırkı şəraitdə Suriyanın şimalında, Tel-Rıfat daxil olmaqla, YPG-nin nəzarətində olan əraziləri azad etmək, burada suriyalı qaçqınlar üçün yeni yaşayış massivlərinin inşası prosesini sürətləndirmək, həmçinin Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Bəşər Əsəd hakimiyyəti ilə danışıqlar aparmağa çalışacaq. Əsədin kürd məsələsində zəif mövqeyi isə Ankaraya bir qədər çeviklik verir.
Lakin hazırkı şərtlərdə Türkiyə ilə Suriya arasında münasibətlərin normallaşması prosesini Ankara-Qahirə əlaqələrinin normallaşdırılması ilə eyniləşdirmək çox çətindir. Hətta hər iki dövlətin ortaq maraqları belə Ankara ilə Dəməşq arasında yekun sülhün bərqərar olması üçün yetərli sayıla bilməz.

SYRIAN PLAN OF ANKARA
We can observe the rise of tensions in the Syrian war zone controlled by the Turkish army. In mid-June, the Turkish military conducted an operation against PKK/YPG militants in the districts of Manbij and Tell Rif'at, as well as in the Azez-Jerablus operational zone. In August 2016, more than 40 terrorists were neutralised there during Operation Euphrates Shield.
Preparation for a new operation or disagreements?
Meanwhile, an armoured vehicle of the Russian army was hit, killing one and wounding three soldiers. Despite the claims by local sources that a Turkish UAV or artillery was involved in the incident, it was hushed up and concealed from public view.
Turkish army also struck YPG positions in areas bordering Syria. Notably, for the first time since 2019, Turkish artillery shelled the targets just 38km away from the Syrian-Turkish border—Kurdish positions near the village of Ahdas in northern Aleppo. Despite official Turkish assurances that the main goal of the operation was to clear terrorist elements from a 30km wide border strip, it appears the Turkish command decided to extend the coverage area this time. Meanwhile, some reports suggest that on May 31 the Turkish army dispatched a convoy of 17 vehicles to Idlib.
The Kurdish population of Syria responded to Turkish actions against the YPG in northern Syria with protests against the Russians. YPG supporters accuse Moscow of creating favourable conditions for Türkiye by withdrawing its military forces from the area. We can assume that by retreating, Russia is giving Türkiye a go-ahead to conduct an operation in Tell Rif'at, since the military commands of the three countries are known to coordinate their actions well in northern Syria. Under such circumstances, the probability of one country's military equipment being destroyed blindly by another country is negligible. It seems that the Russian armoured vehicles were deliberately hit in order to justify the retreat of the Russians.
In the days following the incident, Russian aviation began shelling Syrian opposition positions in Idlib. This happened just before the 20th summit between Iran, Russia and Türkiye scheduled for June 20-21 in Astana. It seemed that each side wanted to go to Astana with serious cards in hands. But it was not as simple as that.
The Astana roadmap
The main agenda of the 20th international meeting in Astana was the Turkish-Syrian reconciliation, or the withdrawal of the Turkish army from the country, Syrian media reported. In addition to delegations led by deputy foreign ministers of Russia, Türkiye, Iran and Syria, the meeting was attended by Syrian opposition led by Ahmed Tuman, UN Special Representative for Syria Geir Pederson, as well as commissioners from Iraq, Jordan and Lebanon. For the first time, the Astana process included representatives of governments, the Syrian opposition, as well as neighbouring countries.
According to official reports, the summit participants discussed a batch of issues, including the political situation around Syria, fight against terrorism, the release of prisoners, the search for missing persons, the reconstruction of destroyed settlements and the return of refugees.
However, the key topic of discussions was the preparation of a roadmap between the representatives of Iran, Russia, Türkiye and the Syrian government to restore the Syrian-Turkish relations.
Unexpected was a statement of the Kazakh Foreign Minister Kanat Tumysh, who said that the current meeting on Syria would be the last within the Astana format. All the goals set six years ago when the negotiation process was launched have been achieved, he said. Tumysh added that another meeting on the Syrian issue would be held in the second half of 2023, but did not specify the venue of the planned event.
Factors hindering Turkish-Syrian reconciliation
Although the leaderships of both Türkiye and Syria are leaning towards reconciliation, there are serious obstacles on this road. Previously, there have been Turkish-Syrian contacts at the level of the heads of armies, intelligence services and foreign ministries of both countries, which have common interests as well as disagreements on some issues .
Syrian authorities mainly demand that Ankara withdraws its army from the Syrian territory. On May 29, one day after the elections in Türkiye, Syrian Minister of Foreign Affairs, Faysal Mikdad, said that the normalisation of relations between the two countries would be possible only after this.
On June 12, Syrian President Bashar al-Assad reiterated the same demand during his reception of an Iranian delegation led by the Deputy Foreign Minister of Iran, Ali Askar Haji. He said the withdrawal of the Turkish army from the Syrian territory was the main demand of the Syrian side in the negotiations with Türkiye.
The withdrawal of the Turkish army from Syria does not simply mean the withdrawal of one of the foreign armies from the territory of this Arab state. It is also home to a large US military contingent, and Damascus does not yet know how to remove the Americans from the country.
If Turkish troops leave Syria, it will unleash Damascus and leave the opposition in Idlib in a helpless position. As a result, Assad may be tempted to destroy the Arab political and military opposition.
It is clear that Ankara does not want to withdraw its military contingent from Syria. The existence of Ankara-affiliated opposition groups, including the Free Syrian Army, depends primarily on Türkiye, or rather its army. Without a political agreement on them, Türkiye cannot withdraw its army. Otherwise, Russian and Syrian troops will take control of Idlib. Furthermore, the withdrawal of the Turkish army without a prior plan for the return of nearly four million Syrian refugees to homeland can lead to the failure of the repatriation process.
Nor is Washington interested in the current situation. In recent months, the US has increased its military contingent in the Kurdish-controlled northern region of Syria, especially in the south of the country.
This is how Washington is trying to maintain control over the oil and gas fields in the north-east of the country, including in the Kurdish-populated Deir ez-Zor and surrounding areas, as well as the crossing of roads leading from Iraq into Syria to the city of Albukamala. This should foil Iranian attempts to transport arms and equipment to Syria via Iraq. And to implement these plans, the US is trying to link its military base in the Tanaf area in the south of Syria to Deir ez-Zor.
There have even been media reports of American meetings with local Arab tribal leaders. In other words, the Americans are now working hard on this issue, especially since a surprise attack on the Tanaf base earlier this year by militias linked to Iran. This confirmed the risks Americans are facing in the current situation in the area. With all this in mind, Washington has no interest in Ankara's withdrawal from Syria, although the Turkish presence poses a serious threat to the Kurds, the main US ally in the country.
On the other hand, as soon as the Turks leave the area, Syrian and Russian troops can easily destroy and disable the opposition in Idlib. The West does not want it, as it still hopes for political changes in Syria.
Another problem that prevents Türkiye from solving the Syrian issue is Washington's sanctions on Damascus. They make any coordination with Ankara useless, increasingly delaying projects like the return of refugees to northern Syria and the construction of new settlements.
Ankara's short- and long-term goals
Ankara's main goals in Syria are to normalise relations with the local authorities, launch the process of repatriation of refugees and simultaneously implement construction and infrastructure projects to accommodate them. At the end of May, a group of Turkish government representatives attended a groundbreaking ceremony for 5,000 housing units, the first phase of a 28,681-unit housing project funded by the Qatar Development Fund in the Jerablus area of northern Syria. Thanks to the Qatari support, the Erdogan government is planning to relocate 1 million Syrians back to their homeland. This process has already started.
Russia and Iran are putting pressure on Ankara to reconcile it with Damascus. On the other hand, Gulf countries with which Erdogan is already close, are also normalising relations with Bashar al-Assad. All these developments encourage Türkiye to reconcile with him, too.
However, this also requires that a number of serious issues be solved. In addition to the return of Syrian refugees, the Turkish authorities are willing to determine the fate of Idlib and the opposition groups deployed there, as well as ensuring their security and withdrawal from Syria once the Kurdish issue is resolved.
Interestingly, the positions of Ankara and Damascus on the Kurdish issue are completely the same. They both do not want to see a PYD-ruled Kurdish autonomy in northern Syria, i.e., near Türkiye's southern borders. That is why the Assad government is not particularly concerned about Ankara's military operation against the Kurds and even willingly ignores it. Indeed, thanks to direct military support from the US, the Kurds have become the most powerful military and political group in northern Syria. And the only force that can weaken their influence is Türkiye. Given that the Turkish authorities have repeatedly raised the issue of the PKK terrorism before Washington over the years, rest assured the White House is well aware of Ankara's sensitivity on this issue.
In recent months, Washington has taken some steps to build relations with local Arab communities in Syria. In other words, it is highly likely that the Kurds will be chosen as a scapegoat for another Turkish-Syrian-Russian reconciliation.
This suits the interests of Moscow, as the difficult situation in Ukraine is by no means a reason for the Russian authorities to compromise their positions in Syria.
As a result, under the current circumstances, Turkish authorities will try to liberate YPG-controlled areas in northern Syria, including Tell Rif'at, accelerate the construction of new residential areas for Syrian refugees, and negotiate with Bashar al-Assad's government with Russian mediation. Therefore, Assad's weak position on Kurdish issue gives Ankara some flexibility.
However, the normalisation of relations between Türkiye and Syria similar to how it happened between Türkiye and Egypt seems very difficult. Even the common interests of both states cannot be considered sufficient for a final peace between Ankara and Damascus.