ANKARANIN SURİYA PLANI
Suriyanın şimalında, Türkiyə ordusunun əməliyyat zonasında gərginlik yenidən artıb. İyunun ortalarında Türkiyə ordusu Menbic və Tel-Rıfat rayonları, eləcə də Azez-Cerablus əməliyyat zonasında PKK/YPG terror təşkilatı silahlılarına qarşı əməliyyatlar keçirib. Türkiyə ordusu 2016-cı ilin avqustunda bu ərazidə “Fırat Kalkanı” əməliyyatı keçirmişdi.  Türkiyə Müdafiə Nazirliyi əməliyyatlar nəticəsində 40-dan çox terrorçunun zərərsizləşdirildiyini açıqlayıb.
Yeni əməliyyat hazırlığı, yoxsa sahə anlaşılmazlığı?
Həmin günlərdə Rusiya ordusuna məxsus bir zirehli avtomobil vurulub. Nəticədə, 1 hərbçi ölüb, 3 nəfər isə yaralanıb. Yerli mənbələr rusiyalılara məxsus zirehli avtomobilin Türkiyə ordusuna məxsus pilotsuz uçuş aparatı (PUA) və ya artilleriya tərəfindən vurulduğunu yazsa da, hadisə ört-basdır edilib.
Türkiyə ordusu həmin günlərdə sərhəd bölgəsindəki ərazilərdə YPG mövqelərinə zərbələr endirib. Maraqlıdır ki, 2019-cu ildən bəri ilk dəfə Türkiyə artilleriyası Suriya-Türkiyə sərhədindən 38 kilometr məsafədə yerləşən hədəflərə atəş açıb. Zərbələr Hələbin şimalındakı Ahdas kəndi yaxınlığındakı kürd mövqelərinə endirilib. Amma bundan əvvəl Türkiyə rəsmi olaraq bəyan etmişdi ki, Ankaranın əsas məqsədi Türkiyə-Suriya sərhədində 30 kilometr dərinliyə qədər zolağı terror təşkilatlarından təmizləməkdir. Görünür, bu dəfə əhatə dairəsinin artırılmasına qərar verilib. Bu arada, mayın 31-də Türkiyə ordusunun İdlibə 17 maşından ibarət karvan göndərdiyi barədə məlumat yayılıb.
Türkiyə ordusunun Suriyanın şimalında YPG-yə qarşı əməliyyatına kürdlər rusiyalılar əleyhinə aksiyalar keçirməklə cavab veriblər. YPG tərəfdarları Moskvanı hərbi qüvvələrini bu zonadan çıxarmaqla Türkiyəyə əlverişli şərait yaratmaqda ittiham edirlər. Güman etmək olar ki, Rusiya geri çəkilərək Türkiyəyə Tel-Rıfatda əməliyyat keçirməsi üçün “yaşıl işıq” yandırıb, çünki məlumdur ki, üç ölkənin hərbçiləri Suriyanın şimalında öz hərəkətlərini açıq şəkildə əlaqələndirirlər. Belə şəraitdə bir ölkənin hərbi texnikasının digər ölkənin nümayəndələri tərəfindən kor-koranə şəkildə məhv edilməsi ehtimalı azdır. Görünür, Rusiya hərbi texnikası bu ölkənin geri çəkilməsini “əsaslandırmaq” üçün qəsdən vurulub.
Bu hadisədən bir neçə gün sonra Rusiya aviasiyası Suriya müxalifətinin İdlibdəki mövqelərini atəşə tutmağa başlayıb. Bu, İran, Rusiya və Türkiyə arasında iyunun 20-21-də Astanada keçirilən 20-ci görüş ərəfəsində baş verib. Belə bir hiss var idi ki, tərəflərin hər biri əlində ciddi kartlarla Astanaya getmək istəyir. Lakin hər şey o qədər də sadə deyil.
Astanada tərtib edilən “yol xəritəsi”
Suriya mətbuatının məlumatına əsasən, Astana formatında keçirilən XX beynəlxalq görüşün əsas gündəmi Türkiyə-Suriya barışığı və ya Türkiyə ordusunun ölkədən çıxarılması olub. Toplantıda Rusiya, Türkiyə, İran xarici işlər nazir müavinlərinin rəhbərlik etdiyi heyətlərlə yanaşı, Suriya XİN müavini Ayman Susan, müxalifət tərəfdən Əhməd Tumanın rəhbərlik etdiyi heyət, nəhayət, BMT-nin Suriya üzrə xüsusi təmsilçisi Qeyr Pedersonla yanaşı İraq, İordaniya və Livan təmsilçiləri də iştirak ediblər. İlk dəfə olaraq bu sayda iqtidar, müxalifət, eləcə də qonşu dövlətlərin nümayəndələri Astana prosesində iştirak etmişdi.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunub ki, Astana prosesi çərçivəsində keçirilən bu toplantıda Suriya ilə bağlı siyasi vəziyyət, terrorla mübarizə, əsirlərin azad edilməsi, itkin düşmüş şəxslərin axtarışı, dağılmış yaşayış məntəqələrinin yenidən bərpası və qaçqınların geri qaytarılması kimi mövzular müzakirə olunub. Lakin toplantının əsas mövzusu Rusiya, Türkiyə, İran və Suriya hökuməti təmsilçiləri arasında Suriya-Türkiyə əlaqələrinin bərpası ilə bağlı “yol xəritəsi”nin hazırlanması olub.
Bəziləri üçün gözlənilməz xəbər Qazaxıstanın xarici işlər nazirinin müavini Kanat Tumışın Suriya ilə bağlı hazırkı görüşün Astana formatı çərçivəsində sonuncu görüş olacağı barədə açıqlaması idi. Onun sözlərinə görə, 6 il əvvəl danışıqlar prosesinin əvvəlində qarşıya qoyulan bütün məqsədlərə nail olunub. Eyni zamanda K.Tumış 2023-cü ilin ikinci yarısında Suriya məsələlərinə dair daha bir görüşün keçiriləcəyini bildirib, lakin görüşün harada keçiriləcəyi barədə məlumat verməyib.
Türkiyə və Suriya arasındakı barışığa mane olan amillər
Həm Türkiyə, həm də Suriya rəhbərliyi barışığa meyilli olsa da, iki ölkə arasında barışığın əldə olunması yolunda ciddi maneələr hələ də qalır. Baxmayaraq ki, artıq ordu, kəşfiyyat və XİN başçıları səviyyəsində Türkiyə-Suriya təmasları baş tutub. Qeyd edək ki, hər iki ölkənin həm ümumi maraqları, həm də bəzi məsələlərdə fikir ayrılığı var.
Dəməşqin Ankara qarşısında əsas tələbi Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çıxarılmasıdır. Hələ mayın 29-da, yəni Türkiyədə keçirilən seçkilərdən bir gün sonra Suriyanın XİN başçısı Faysal Mikdad iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşmasının yalnız bu şərt yerinə yetirildikdən sonra mümkün olacağını bildirib.
İyunun 12-də İran xarici işlər nazirinin müavini Əli Əsgər Hacının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edən Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd də bu mövqeyi bir daha təsdiqləyib. O bəyan edib ki, ölkəsinin Ankara ilə müzakirələrdə əsas tələbi Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çıxarılmasıdır.
Türkiyə ordusunun Suriya ərazisindən çəkilməsi təkcə bu ölkədəki xarici ordulardan birinin çıxarılması demək deyil. Burada ABŞ-ın böyük hərbi kontingenti var və Dəməşq hələ amerikalıları ölkədən necə çıxaracağını bilmir. Məsələ ondadır ki, Türkiyə qoşunları Suriyanı tərk edərsə, bu, Dəməşqin əl-qolunu açacaq və İdlibdəki müxalifəti çarəsiz vəziyyətə salacaq. Nəticədə, Əsəd ərəb hərbi-siyasi müxalifətini məhv etmək imkanı əldə edə bilər.
Aydındır ki, Türkiyə indiki şəraitdə və qeyd olunan şərtlərdə ordusunu Suriya ərazisindən çıxarmaq istəmir. Ankaraya bağlı müxalifət qruplarının, o cümlədən “Azad Suriya Ordusu”nun mövcudluğu, ilk növbədə, Türkiyədən, daha doğrusu, onun ordusundan asılıdır. Onlarla bağlı siyasi razılaşma olmadan Türkiyə ordusunu geri çəkə bilməz. Əks halda Rusiya və Suriya qoşunları İdlibə nəzarəti ələ keçirəcək. Üstəlik, Türkiyədəki 4 milyona yaxın suriyalı qaçqının geri qayıtması ilə bağlı ilkin plan hazırlanmadan Türkiyənin ordusunu çəkməsi qaçqın məsələsində uğursuz nəticəyə səbəb ola bilər.
İndiki vəziyyətdə bu, Vaşinqtonun da maraqlarına cavab vermir. Xatırladaq ki, ABŞ son aylar Suriyanın kürdlərin nəzarətində olan şimal bölgəsində, xüsusən də ölkənin cənubunda hərbi gücünü artırıb.
Beləliklə, ABŞ Suriyanın şimal-şərqində kürdlərin yaşadığı Deyr əz-Zor və ətraf rayonlardakı neft-qaz istehsal olunan əraziləri qoruyub saxlamağa, həmçinin Əlbukamal istiqamətində İraq ərazisindən Suriyaya keçid yollarına nəzarəti əlində saxlamağa çalışır. Bu, İranın İraqdan keçməklə Suriyaya silah və texnika daşımaq cəhdlərini dayandırmalıdır. Bu planlarını həyata keçirmək üçün ABŞ ölkənin cənubundakı Tənafa bölgəsindəki hərbi bazasını Deyr əz-Zorla birləşdirməyə səy göstərir.
Hətta mediada amerikalıların yerli ərəb qəbilələrinin başçıları ilə görüşləri barədə xəbərlər yayılmışdı. Başqa sözlə, amerikalılar indi bu məsələ üzərində çox çalışırlar. Buna səbəb bu ilin əvvəlində İrana bağlı yaraqlıların Tənafaya qəfil hücumu olub. Bu, onu göstərir ki, bu ərazidəki ABŞ qüvvələri risk altındadır. Türkiyənin mövcudluğunun ABŞ-ın bu ölkədəki əsas müttəfiqi olan kürdlər üçün ciddi təhlükə yaratmasına baxmayaraq, Vaşinqton Türkiyənin Suriyadan çəkilməsində maraqlı deyil.
Digər tərəfdən Türkiyənin geri çəkilməsi Suriya və Rusiya silahlı qüvvələri tərəfindən İdlibdəki müxalifətin məhv edilməsinə və sıradan çıxarılmasına səbəb ola bilər. Bu isə hələ də Suriyada siyasi dəyişikliklərə ümid edən Qərb üçün sərfəli deyil.
Türkiyənin Suriya məsələsini həll etməsinə mane olan digər əngəl ABŞ-ın Dəməşqə tətbiq etdiyi sanksiyalardır. Onlar Ankara ilə istənilən koordinasiyanı faydasız edir, qaçqınların Suriyanın şimalına qayıtması və yeni qəsəbələrin salınması kimi layihələrin icrasını daha da ləngidir.
Ankaranın qısa və uzunmüddətli hədəfləri
Ankara qarşısındakı əsas hədəflər Suriya hakimiyyəti ilə münasibətlərin normallaşdırılması, qaçqınların geri qaytarılması prosesinin başladılması, onların yerləşdirilməsi üçün tikinti və infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsidir. Mayın sonunda Türkiyə hökumət rəsmiləri Qətər İnkişaf Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən Suriyanın şimalındakı Cerablus bölgəsində 28681 yaşayış binasının tikintisi layihəsinin birinci mərhələsi olan 5000 mənzilin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər. Ərdoğan hökuməti Qətərin dəstəyi ilə 1 milyon suriyalını vətənlərinə göndərməyi planlaşdırır. Bu proses artıq başlayıb.
Bu arada, Moskva və Tehran Dəməşqlə barışıq üçün Ankaraya təzyiq edir. Digər tərəfdən Ərdoğanın artıq münasibətləri yaxşılaşdırdığı Fars körfəzi ölkələri də Bəşər Əsədlə münasibətlərin normallaşdırılmasına başlayıb. Bütün bunlar Türkiyəni onunla barışmağa sövq edir.
Lakin bunun üçün həm də bir sıra taleyüklü məsələlər həll olunmalıdır. Türkiyə hakimiyyəti suriyalı qaçqınları geri qaytarmaqla yanaşı, İdlibin və müxalif qrupların taleyini müəyyən etmək, ordakı qrupların təhlükəsiz şəraitdə qalmasına nail olmaq istəyir, həmçinin kürd problemini həll etdikdən sonra Suriyanı tərk etməyi düşünür.
Maraqlıdır ki, kürd məsələsində Ankara ilə Dəməşqin mövqeləri tamamilə üst-üstə düşür. Hər iki paytaxt Suriyanın şimalında, yəni Türkiyənin cənub sərhədlərində PYD-nin hakimiyyəti altında kürd muxtariyyəti görmək istəmir. Məhz buna görə də Əsəd hökuməti Ankaranın kürdlərə qarşı hərbi əməliyyatından xüsusi narahat deyil və hətta buna göz yummağa hazırdır. Həqiqətən də, ABŞ-dan birbaşa hərbi dəstək alan kürdlər Suriyanın şimalında ən güclü hərbi-siyasi qrupdur. Onların təsirini zəiflədə biləcək yeganə qüvvə isə Türkiyədir. Türkiyə hakimiyyətinin bu illər ərzində ABŞ qarşısında dəfələrlə PKK-nın terror  fəaliyyəti ilə bağlı mövzunu qaldırdığını nəzərə alsaq, Ağ Evin Ankaranın bu məsələyə həssaslığını yaxşı başa düşdüyünü söyləyə bilərik.
Son aylar Vaşinqton Suriyadakı yerli ərəb icmaları ilə münasibətləri yaxşılaşdırmaq üçün bəzi addımlar atıb. Yəni kürdlərin növbəti Türkiyə-Suriya-Rusiya barışığı üçün qurban kimi seçilmə ehtimalı yüksəkdir.
Bu vəziyyət həm də Moskvaya sərf edir, çünki bu ölkə Ukraynada ağır durumda olmasına baxmayaraq, Rusiya hakimiyyəti Suriyadakı mövqelərini güzəştə getmək fikrində deyil.
Nəticədə, Türkiyə hakimiyyəti hazırkı şəraitdə Suriyanın şimalında, Tel-Rıfat daxil olmaqla, YPG-nin nəzarətində olan əraziləri azad etmək, burada suriyalı qaçqınlar üçün yeni yaşayış massivlərinin inşası prosesini sürətləndirmək, həmçinin Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Bəşər Əsəd hakimiyyəti ilə danışıqlar aparmağa çalışacaq. Əsədin kürd məsələsində zəif mövqeyi isə Ankaraya bir qədər çeviklik verir.
Lakin hazırkı şərtlərdə Türkiyə ilə Suriya arasında münasibətlərin normallaşması prosesini Ankara-Qahirə əlaqələrinin normallaşdırılması ilə eyniləşdirmək çox çətindir. Hətta hər iki dövlətin ortaq maraqları belə Ankara ilə Dəməşq arasında yekun sülhün bərqərar olması üçün yetərli sayıla bilməz.

СИРИЙСКИЙ ПЛАН АНКАРЫ
Вновь усилилась напряженность в зоне боевых действий турецкой армии на севере Сирии. В середине июня военные провели акцию против боевиков террористической организации PKK/YPG в районах Манбидж и Телль-Рифъат, а также в оперативной зоне Азез-Джераблус. В августе 2016 года там в ходе операции «Щит Евфрата» было обезврежено более 40 террористов.
Подготовка к новой операции или полевые разногласия?
Тогда же была подбита бронемашина российской армии, в результате чего погиб один и получили ранения трое военнослужащих. Несмотря на утверждения местных источников о причастности к инциденту турецкого БПЛА или артиллерии, его удалось замять и скрыть от общественности.
Турецкая армия нанесла удары также по позициям YPG в приграничных с Сирией районах. Примечательно, что впервые с 2019 года турецкая артиллерия открыла огонь по точкам, находящимся в 38 км от сирийско-турецкой границы. Удары пришлись по курдским позициям вблизи поселка Ахдас на севере Алеппо. Несмотря на официальные заверения турецкой стороны, что главная цель - очистка от террористических элементов приграничной полосы шириной до 30 км вглубь Сирии, похоже, на этот раз зону охвата решено увеличить. Тем временем распространилась информация, что еще 31 мая турецкая армия направила в Идлиб колонну из 17 автомашин.
В ответ на действия турецкой армии против YPG на севере Сирии курды ответили протестными акциями против русских. Сторонники YPG обвиняют Москву в том, что, выводя свои военные силы из этой зоны, она создает благоприятные условия для Турции. Можно предположить, что, отступая, Россия дает Турции добро на проведение операции в Телль-Рифъате, так как известно, что военные трех стран четко координируют свои действия на севере Сирии. В таких условиях вероятность уничтожения вслепую военной техники одной страны представителями другой мизерная. Похоже, российская бронетехника была подбита преднамеренно, чтобы «оправдать» отступление русских.
В последующие за инцидентом дни российская авиация начала обстрел позиций сирийской оппозиции в Идлибе. Это произошло накануне запланированной на 20-21 июня в Астане XX встречи между Ираном, Россией и Турцией. Было ощущение, что каждая из сторон хотела отправиться в Астану с серьезными картами на руках. Но все не так просто.
Дорожная карта, составленная в Астане
Основной повесткой XX международной встречи в астанинском формате стало турецко-сирийское примирение, или вывод турецкой армии из страны, сообщают сирийские СМИ. Помимо делегаций во главе с заместителями министров иностранных дел России, Турции, Ирана и Сирии во встрече приняли участие сирийская оппозиция под руководством Ахмеда Тумана, спецпредставитель ООН по Сирии Гейр Педерсон, а также уполномоченные Ирака, Иордании и Ливана. Впервые в астанинском процессе участвовали представители правительств, сирийской оппозиции, а также соседних стран.
Согласно официальному сообщению, собравшиеся обсуждали такие вопросы, как политическая ситуация вокруг Сирии, на местах, борьба с терроризмом, освобождение заключенных, поиск пропавших без вести, восстановление разрушенных населенных пунктов и возвращение беженцев.
Однако главной темой заседания была подготовка дорожной карты по восстановлению сирийско-турецких отношений между представителями Ирана, России, Турции - с одной стороны и правительства Сирии - с другой. Неожиданностью для некоторых стало заявление главы МИД Казахстана Каната Тумыша, что нынешняя встреча по Сирии станет последней в рамках астанинского формата. Все цели, которые ставились шесть лет назад при запуске переговорного процесса, достигнуты, сказал он. В то же время Тумыш сообщил, что во втором полугодии 2023 года состоится еще одно заседание по сирийской проблематике, однако не уточнил, где именно.
Факторы, препятствующие турецко-сирийскому примирению
Хотя руководство и Турции, и Сирии склоняется к примирению, на этом пути имеются серьезные препятствия. До этого турецко-сирийские контакты уже имели место на уровне глав армии, разведки и МИД. Следует отметить, что обе страны имеют как общие интересы, так и разногласия по некоторым вопросам.
Главное требование сирийских властей к Анкаре - вывод ее армии с территории Сирии. Еще 29 мая, через день после выборов в Турции, глава МИД САР Файсал Микдад заявил, что нормализация отношений между двумя странами будет возможна только после выполнения данного условия.
12 июня это в очередной раз подтвердил президент Сирии Башар Асад во время приема иранской делегации во главе с заместителем министра иностранных дел ИРИ Али Аскаром Хаджи. По его словам, вывод турецкой армии с территории страны является основным требованием сирийской стороны в переговорах с Турцией.
Уход турецкой армии из САР означает не только вывод одной из иностранных армий с территории арабского государства. Тут также располагается крупный военный контингент США, и Дамаск пока не знает, как удалить из страны американцев.
Если турецкие войска покинут Сирию, это развяжет руки Дамаску и оставит оппозицию в Идлибе в беспомощном положении. В результате у Асада может появиться возможность уничтожить арабскую военно-политическую оппозицию.
Понятно, что Анкара не хочет выводить военные силы из Сирии. Существование связанных с Анкарой оппозиционных группировок, в том числе «Свободной сирийской армии», зависит, в первую очередь, от Турции, точнее, ее армии. Без политического соглашения по ним Турция не может вывести свою армию. В противном случае российские и сирийские войска возьмут под контроль Идлиб. Кроме того, уход турецкой армии без предварительного плана возвращения на родину почти четырех миллионов сирийских беженцев может привести к провалу процесса по их репатриации.
В сложившейся ситуации это не отвечает и интересам Вашингтона. Напомним, что в последние месяцы США нарастили свою военную мощь в контролируемом курдами северном регионе Сирии, особенно на юге страны.
Тем самым Вашингтон старается сохранить контроль над нефте- и газоносными месторождениями на северо-востоке страны - в курдонаселенном Дейр-эз-Зоре и в прилегающих районах, а также над пересечением дорог, ведущих из Ирака в Сирию в направлении города Альбукамала. Это должно пресечь попытки Ирана транспортировать оружие и технику в Сирию через Ирак. А для реализации этих планов США пытаются соединить свою военную базу в районе Танаф на юге страны с Дейр-эз-Зором.
В СМИ даже появились сообщения о встречах американцев с вождями местных арабских племен. Иными словами, американцы сейчас усиленно работают над этим вопросом. А подстегнуло их внезапное нападение на Танаф в начале этого года ополченцев, связанных с Ираном. Что подтвердило опасность нынешней ситуации для американских сил в данном районе. На фоне всего этого Вашингтон не заинтересован в уходе из Сирии Анкары. И это несмотря на то, что турецкое присутствие представляет серьезную угрозу для курдов - главного союзника США в стране.
Вместе с тем уход Турции может привести к уничтожению и выведению из строя оппозиции в Идлибе сирийскими и российскими вооруженными силами. А это невыгодно Западу, который все еще надеется на политические перемены в САР.
Еще одно препятствие, которое мешает Турции в решении сирийского вопроса, - санкции, введенные США в отношении Дамаска. Они делают любую координацию действий с Анкарой бесполезной, все больше затягивая сроки исполнения проектов вроде возвращения беженцев на север Сирии и строительства новых поселений.
Краткосрочные и долгосрочные цели Анкары
Основными целями Анкары в Сирии являются нормализация отношений с властями страны, запуск процесса репатриации беженцев и одновременная реализация строительных и инфраструктурных проектов для их размещения. В конце мая представители турецкого правительства участвовали в церемонии закладки фундамента 5 тыс. единиц жилых объектов - первого этапа проекта по строительству 28 681 единицы жилья, финансируемого Катарским фондом развития, в районе Джераблус на севере Сирии. Правительство Эрдогана при поддержке Катара планирует отправить 1 млн сирийцев обратно на родину. Этот процесс уже начался.
Россия и Иран оказывают давление на Анкару, дабы примирить ее с Дамаском. С другой стороны, страны Персидского залива, с которыми Эрдоган уже сблизился, также пошли на нормализацию отношений с Башаром Асадом. Все это побуждает Турцию к примирению с ним.
Однако это предполагает также решение ряда судьбоносных вопросов. Помимо возвращения сирийских беженцев турецкие власти рассматривают возможность определения судьбы Идлиба и находящихся там оппозиционных групп, а также обеспечения их безопасности и ухода из Сирии после решения курдской проблемы.
Интересно, что позиции Анкары и Дамаска по курдской теме полностью совпадают. Обе столицы не желают видеть на севере Сирии, то есть у южных границ Турции, курдскую автономию под властью PYD. Именно поэтому правительство Асада не особо обеспокоено военной операцией Анкары против курдов и даже готово закрыть на это глаза. И действительно, получая прямую военную поддержку от США, курды являются самой мощной военно-политической группировкой на севере Сирии. А единственной силой, которая может ослабить их влияние, является Турция. Учитывая, что турецкие власти на протяжении многих лет неоднократно поднимали перед США вопрос терроризма PKK, можно сказать, что Белый дом хорошо понимает чувствительность Анкары к этой проблеме.
В последние месяцы Вашингтон предпринимает определенные шаги по налаживанию отношений с местными арабскими общинами в Сирии. Иными словами, высока вероятность, что курды будут выбраны в качестве жертвы для очередного турецко-сирийско-российского примирения.
Это обстоятельство устраивает Москву, так как сложная ситуация в Украине ни в коей мере не является поводом для российских властей поступаться своими позициями в Сирии.
В результате в нынешних условиях турецкие власти будут стараться освободить подконтрольные YPG районы на севере Сирии, в том числе Телль-Рифъат, ускорить процесс строительства новых жилых районов для сирийских беженцев, а также при посредничестве России вести переговоры с правительством Башара Асада. В этом отношении слабая позиция Асада по курдскому вопросу дает Анкаре некоторую гибкость.
Однако сейчас нормализация отношений между Турцией и Сирией по аналогии с Египтом представляется очень сложной. Даже общие интересы обоих государств нельзя считать достаточными для установления окончательного мира между Анкарой и Дамаском.