Avropada «Quran»ın yandırılması aksiyasının böyüməsinin arxasında nə dayanır?
Görünən odur ki, «Quran» kitabının yandırılması aksiyası getdikcə müasir Qərbin həyatında özünə möhkəm yer edir. Bu sahədə növbəti dəfə İsveç «fərqlənib». «Qərb demokratiyası»nın əsl simasını göstərən bu hallara müsəlman dünyasının münasibəti birmənalıdır. Baş verənlər Avropada dini, irqi, milli, ideoloji-siyasi zəmində nifrətin hansı səviyyədə olduğunu göstərir və bu üzdən də onun müzakirəsinə ciddi ehtiyac var.
Sataşma azadlıq kimi təqdim olunanda
İyunun 28-də, müsəlmanların Qurban bayramının ilk günündə İraqdan olan 37 yaşlı mühacir Salvan Momika Stokholmun əsas məscidinin bağçasında «Quran» kitabına od vurub. Üstəlik, o, bunu maksimum nümayişkaranə şəkildə edib: əvvəlcə müqəddəs kitabın vərəqlərini cıraraq onunla ayaqqabılarını silib, daha sonra kitabın içərisinə bir tikə donuz əti qoyaraq, onu yandırıb. Bunun nifrət zəminində aşkar vandallıq olduğu ortadadır.
Düşünmək olar ki, mədəni, demokratik, nifrətin, irqçilik və ksenofobiyanın istənilən formasının qəbuledilməzliyini bəyan edən Avropada belə aksiyaya yer ola bilməz. Amma İsveç hökuməti nəinki belə hallarla mübarizə aparmır, əksinə bu halda əsasında islamofobiyanın dayandığı belə nifrət aksiyalarının həyata keçirilməsinə imkan yaradır. Hər halda, məlum olub ki, Stokholmun mərkəzində «Quran»ın yandırılması aksiyasının keçirilməsinə İsveç polisi tərəfindən icazə verilib. İraqlı immiqrantın əməlinə Qərbin siyasi mərkəzlərinin reaksiyası da göstərir ki, onlar belə aksiyaların keçirilməsində ən azı hüquqi baxımdan problem görmürlər. Amma məsələ yalnız hüquqdurmu?
Avratlantik dairələr sanki birağızdan eyni şeyi deyir. Krallığın baş naziri Ulf Yalmar Kristersson bildirir ki, İsveç polisinin aksiyaya icazə verməsi qanunsuz deyil, çünki «söz azadlığı demokratiyanın bir hissəsidir». Bununla yanaşı, o, «Quran»ın yandırılmasının «yersiz olduğunu» da əlavə edib.
«Qanunsuz olmayan əməlin yersiz ola biləcəyini» ABŞ Dövlət Departamentinin nümayəndəsi Vedant Patel də dilə gətirib. Avropa İttifaqı da təxminən eyni mövqedədir: «Quran»ın və ya hər hansı digər müqəddəs kitabın yandırılması təhqir, hörmətsizlik və aşkar təxribatçılıqdır, amma ifadə azadlığı müdafiə olunmalıdır».
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberq də eyni fikirdədir. O, guya «bu insidentin yaratdığı hissləri, emosiyaların dərinliyini anlayır», lakin «təhqir olan, pislənməyə layiq bu əməl suveren hüquq sistemində qanunsuz deyil».
Yeri gəlmişkən, Stoltenberq bu haqda «Quran»ın yandırılmasının Türkiyənin İsveçin NATO-ya üzvlüyünə razılıq verib-verməyəcəyi kontekstində danışıb. Baş katib deyib ki, İsveç hökumətinin bu aksiyanın keçirilməsinə icazə verməsində pis heç nə yoxdur. Türkiyə isə məsələyə fərqli yanaşır. Ankaranın İsveçin bloka qəbuluna «yox» deməsi yalnız onun kürd terror təşkilatları tərəfdarlarını dəstəkləməsi ilə deyil, həm də «Quran»ın yandırılması aksiyasını təşviq etməsi ilə bağlıdır.
«Kilsənin, sinaqoqun və ya digər ibadət məkanlarının yandırılmasında sərbəstliyin olmadığı kimi, «Quran»ın yandırılmasında da sərbəstlik olmamalıdır. Bu, Qərbdə bədxassəli şiş kimi yayılan, müsəlmanlara, islama düşmənçilik ifadə edən yeni xəstəlikdir», - deyə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib.
Ərdoğan bu haqda hələ yarım il əvvəl, danimarkalı ultrasağçı millətçi Rasmus Paludanın Türkiyənin Stokholmdakı səfirliyi qarşısında «Quran»ı yandırdığı zaman da danışmışdı. O zaman dövlət başçısı demişdi ki, belə vəziyyətdə İsveç NATO-ya üzvlük məsələsində Ankaradan dəstək gözləməməlidir. Bu dəfə isə o, «İsveçin NATO üzvü olmağı çox arzulamadığının hiss olunduğunu» söyləyib.
Nəzərə alsaq ki, İsveçdə ölkənin təhlükəsizlik sahəsində ənənəvi neytrallıq siyasətindən uzaqlaşmasını istəməyən nüfuzlu qüvvələrin olduğunu nəzərə alsaq, Türkiyə lideri real vəziyyəti yaxşı anlayır. İslamofob aksiyaların da əsasən bu millətçi dairələrin səyləri ilə həyata keçirildiyi istisna deyil. Ola bilsin ki, onlar bunu Türkiyənin qəzəblənərək, ölkənin NATO-ya gedən yolunu bağlayacağını düşündükləri üçün edirlər. Yeri gəlmişkən, İsveçin baş nazir Kristerssonun başçılıq etdiyi hakim Mötədil Partiyası belə, bəzən ultrasağçı ideoloji baxışları dəstəkləyir. Bir müddət əvvələdək o, Sağçı Qüvvələri Milli Təşkilatı, sonra isə Sağçı Partiya adlanırdı. Bu qüvvələr üçün İsveçin gələcək taleyinin ənənəvi müsəlman ölkəsi olan Türkiyədən asılı hala düşməsi qəbuledilməzdir. Odur ki, «Quran»ın yandırılması aksiyası və nəticədə, Türkiyə-İsveç münasibətlərinin gərginləşməsi ilə Ankaranın bu ölkənin Alyansa yolunu bağlaması ittihamları arasında birbaşa əlaqə ola bilər.
Ümumilikdə isə Avropada «Quran»ın yandırılması aksiyalarının artmasından danışarkən diqqət yalnız İsveçə çəkilməməlidir. Burada söhbət ümumilikdə müasir Qərb ölkələri və cəmiyyətlərində prioritet təşkil edən dəyərlərdən gedir.
İslamofobiya Qərb qlobalizminin xidmətində
Maraqlıdır ki, müqəddəs kitabı yandıran, milyonlarla müsəlmanın hissləri ilə oynayan şəxs Stokholm məscidinin qarşısındakı aksiyasını «söz azadlığının müdafiəsi» ilə izah edib. Belə çıxır ki, İsveç hökuməti iraqlı immiqrantın «Quran»ın yandırılması ilə azadlığın eyniləşdirilməsi fikrini bölüşür. Onlar nəinki məscid nümayəndələrinin, xüsusilə də müsəlmanlar üçün müqəddəs sayılan gündə aksiyanın əngəllənməsi çağırışlarına məhəl qoymayıb, aksiyanın başqa yerdə keçirilməsi təklifini də cavabsız buraxıblar. Bu bir daha təsdiqləyir ki, bu aksiya müasir Qərb cəmiyyətinin meyarları və dəyərləri ilə heç bir ziddiyyət təşkil etmir. Onlar düşünürlər ki, «Quran»ın təhqir olunması söz və ifadə azadlığının, demokratiyanın göstəricisidir. Bu vandallığın qiymətləndirilməsində isə «qanuni, lakin yersiz» kimi kobud söz birləşməsindən istifadə olunur. Bəs demokratiyanın «bir nəfərin azadlığı digərinin azadlığının başladığı yerdə bitir» kimi məşhur izahı necə olsun? Bir vətəndaşın digərinin dəyərlərini, hisslərini təhqir etməsi demokratiya göstəricisi sayıla bilərmi?
Müasir Qərb cəmiyyətlərinin rəhbərləri, əlbəttə ki, elementar demokratiya normalarını yaxşı bilirlər. Odur ki, onlar «Quran»ın yandırılmasının demokratiya göstəricisi deyil, dini və irqi zəmində nifrətin ifadəsi, sadə desək, islamofobiya olduğunu da yaxşı anlayırlar. Amma buna göz yumulur. Çünki onun Qərb sivilizasiyasının xarakterini müəyyənləşdirən hallardan biri kimi möhkəmlənməsində maraqlıdırlar.
Kitabların yandırılması Avropa tarixinin ən qorxulu və biabırçı səhifələrini yada salır: inkvizasiya tonqalları, nasist yanğınları, dahi yazıçıların, mütəfəkkir və alimlərin dəyərinin ölçülməsi mümkün olmayan əsərlərinin yandırılması. Bu vəhşi təcrübənin bərpasının – müqəddəs kitabların, ilk növbədə, «Quran»ın yandırılmasının əsasında isə Yaradana inamı, ənənəvi əxlaqi dəyərlərə sadiqliyi təbliğ edən dinin rədd edilməsi dayanır. Müasir Qərb xristian ölkələri və xalqlarının cəmiyyəti yalnız şərti olaraq hesab olunur. Əslində isə o, xristianlığı inkar etmiş, indi isə özü üçün ən ciddi təhdidlərdən birini islamda görməyə başlamış sivilizasiyadır.
Ənənəvi dinlər, ilk növbədə, islam (mövcud miqrasiya prosesləri fonunda Avropada müsəlmanların sayı getdikcə artır) ümumilikdə Qərbdə qlobalizmə, dünya miqyasında Avratlantik siyasi-iqtisadi sistemin hökmranlığına əngəl kimi qiymətləndirilir. İslama bütün mümkün yollarla hücumların təşkili, yaşananların isə «söz azadlığı və demokratiyanın ifadəsi» kimi təqdim olunması məhz bunun nəticəsidir.
Bunu başqa ənənəvi dinlərin nümayəndələri də anlayır. Məsələn, «Quran»ın yandırılmasını Roma Papası Fransisk açıq şəkildə pisləyib. «Mən qəzəbliyəm. Belə əməllərə nifrət edirəm. Xalqın müqəddəs saydığı istənilən kitaba hörmətlə yanaşılmalıdır. Söz azadlığından başqalarının təhqir olunması üçün istifadə edilməsi yolverilməzdir», - deyə Katolik kilsəsinin başçısı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində nəşr olunan «Əl-İttihad» qəzetinə müsahibəsində bildirib.
Müsəlman dünyasının qınağı
Qərbdə özünü həm də «Quran»ın yandırılması ilə göstərən islamofobiyanın getdikcə güclənməsi, şübhəsiz ki, beynəlxalq vəziyyətə, dünyanın taleyi üçün son dərəcə əhəmiyyətli olan sivilizasiyalararası dialoqa da mənfi təsir göstərir və göstərəcək. İslam cəmiyyətləri müsəlmanların hislərinin, dəyərlərinin təhqir olunmasını birağızdan pisləyir. İsveç paytaxtında «Quran»ın yandırılmasını Türkiyə ilə yanaşı, başqa müsəlman ölkələri də kəskin qınayıb. Məsələn, Misir Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında «bəzi Avropa ölkələrində «Quran»ın yandırılması halının təkrarlanması, islamofobiyanın güclənməsindən narahatlıq» ifadə olunub. Nazirliyin bəyanatında bildirilir ki, «Misir müsəlmanların dini inancına toxunan bu iyrənc əməlləri rədd edir».
Səudiyyə Ərəbistanının xarici siyasət idarəsi isə bəyan edib ki, «təkrarlanan bu cür nifrət aksiyalarına onların əsaslandırılması üçün irəli sürülən bəhanələrdən ayrı yanaşmaq mümkün deyil. Onlar dözümün, birgəyaşayışın yayılmasına, ekstremizmlə mübarizəyə yönəlmiş beynəlxalq səylərlə birbaşa ziddiyyət təşkil edir».
Məsələyə İordaniya XİN də münasibət bildirib. Nazirlik bəyan edib ki, «Quran»ın yandırılması «təhlükəli nifrət aktı, zorakılığa təhrik edən islamofobiyadır». Bəyanatda deyilir ki, baş verənlər «söz azadlığı hesab oluna bilməz». Livan XİN-in açıqlamasında isə bildirilir ki, «müsəlmanların müqəddəs kitabına əl uzadılması, onların hisslərinə qarşı təxribatçı addımların atılması dözümlülük, dinlərin, sivilizasiyaların birgəyaşayışının möhkəmləndirilməsi prinsipinə zidd olmaqla, islamofobiyanı dərinləşdirir».
Suriya Xarici İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, «Quran»ın yandırılması «yalnız milyonlarla müsəlmanın hisslərinə toxunan, dinlər arasında hörmət və sevgi hissinə zidd olan cinayət yox, həm də Qərb hökumətlərinin yuvarlandıqları əxlaqsızlığın göstəricisidir».
Yəmən XİN isə «ifadə azadlığı ilə heç bir əlaqəsi olmayan cinayət» və «dünyanın müxtəlif hissələrində yaşayan 2 milyard müsəlmana qarşı təxribat olan hadisə»yə görə məsuliyyəti birbaşa İsveç hökumətinin üzərinə qoyub.
İranın xarici siyasət idarəsi diqqəti İsveç hökumətinin aksiyaya icazə verməsinə çəkərək, bunun həmin ölkədə baş vermiş ilk belə hadisə olmadığını xatırladıb, aksiyaların Məkkə ziyarəti və Qurban bayramı günlərinə təsadüf etdiyini vurğulayıb: «Müqəddəs kitabların təhqir olunması «insan haqları» anlayışında yer alan nəcib dəyərlərə ziddir. Bu, qəbuledilməzdir, düşüncəsizlik və təxribatdır». İran XİN bəyan edib ki, Tehran baş verənlərə etiraz olaraq, İsveçə yeni səfir göndərməyəcək.
İraq, Küveyt, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Mərakeş İsveçdəki səfirlərini geri çağırıblar. İraq XİN isə aksiyanı həyata keçirmiş immiqrantın bu ərəb respublikasında mühakimə edilməsi üçün İsveçdən onun ekstradisiyasını tələb edib.
İsveçdə müqəddəs «Quran»ın yandırılması Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun Bakıda keçirilən nazirlər görüşündə də qəti şəkildə pislənilib. Hərəkata üzv dövlətlərin nümayəndələri bu cür cinayətlərin yolverilməz olduğunu, islamofobiya ilə daha ciddi mübarizə aparılmasının vacibliyini bildiriblər. Forumda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev islamofobiya və ksenofobiyanın artmasından narahatlığını ifadə edib, bildirib ki, «Danimarkada, Niderlandda, İsveçdə müqəddəs «Quran»ın yandırılması, təhqir olunması və buna ifadə azadlığı adı altında bəraət qazandırılması tamamilə məsuliyyətsizlikdir, qəbulolunmazdır və bu, pislənilməlidir».
Türkiyə «hə» dedi
Son dövrlər İsveçin mərkəzində yer aldığı hadisələrə daha bir əhəmiyyətli fakt əlavə olunub. NATO-nun Vilnüs sammiti ərəfəsində Türkiyə bu ölkənin Alyansa üzvlüyünə razılıq verib. Amma qurumun baş katibi Stoltenberqin də toplantıdan bir neçə gün əvvəl dediyi kimi, İsveç NATO-ya Litva paytaxtında üzv ola bilməyib.
Vilnüsdə Stoltenberq, Kristersson və Ərdoğanın iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli görüşdə NATO-nun baş katibi bildirib ki, Türkiyə prezidenti İsveçin Alyansa üzvlüyü ilə bağlı protokolu ratifikasiya olunması üçün ölkəsinin parlamentinə göndərməyə razılıq verib. Türkiyə mediası yazır ki, bu, İsveçin kürd terror təşkilatlarına dəstəyi dayandırmağa hazır olduğunu bildirməsindən sonra mümkün olub. Bu, əksini ölkə Konstitusiya və qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklərdə də tapıb.
İsveçin NATO-ya qəbuluna Türkiyənin razılıq verməsi prosesinin bitdiyini söyləmək tezdir. Stoltenberq də bunu «tarixi addım» adlandırsa da, İsveçin Şimali Atlantika Alyansına nə vaxt qoşulacağını dəqiq söyləməyin mümkün olmadığını bildirib, bunun Türkiyə parlamentindən asılı olduğunu söyləyib. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin isə sənədi payızda ratifikasiya edəcəyi gözlənilir. Bütün bunlarla yanaşı, görünən odur ki, Ankaranın bu işə «hə» deməsi Türkiyə ilə Qərbin aparıcı mərkəzləri arasında daha geniş razılaşmanın bir hissəsidir.
Bu mənada, Ərdoğanın bir bəyanatı da maraqlıdır. O, bildirib ki, Avropa İttifaqı Türkiyənin Aİ-yə gedən yolunu Ankaranın İsveçin NATO yolunu açmasından daha əvvəl təmizləməlidir. «Mən Türkiyəni 50 ildən artıqdır Aİ-nin qapısında gözlədən ölkələrə müraciət edirəm. Əvvəlcə siz Türkiyənin Avropa İttifaqına yolunu açın, daha sonra biz Finlandiya kimi, İsveçin də NATO-ya yolunu açaq», - deyə Rəcəb Tayyib Ərdoğan qeyd edib. İndi Aİ-nin bu məsələdə Ankaraya bəzi güzəştlərə gedəcəyi istisna deyil. İsveçin özü isə Türkiyənin Aİ-yə üzvlüyünə, o cümlədən Gömrük İttifaqının yenilənməsinə və vizasız rejimin tətbiqinə fəal dəstək olacağını bildirib.
Ərdoğanın «İsveç qərarı» ilə Türkiyə ilə ABŞ arasında strateji tərəfdaşlığın gözlənilən fəallaşması arasında da əlaqə axtarmaq mümkündür. ABŞ prezidenti Co Bayden Ərdoğanla telefon danışığı zamanı bildirib ki, Türkiyəyə «F-16» qırıcılarının tədarükü Vaşinqtonun maraqlarına uyğundur. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə köməkçisi Ceyk Sallivan isə məsələyə münasibət bildirərkən deyib ki, Bayden mövqeyini aydın ifadə edib. Sallivanın sözlərinə görə, onlar hesab edir ki, «F-16» təyyarələrinin satışı istər NATO üçün, istərsə də ABŞ ilə Türkiyə arasında ikitərəfli münasibətlər baxımından əhəmiyyətlidir. Güman ki, Ankaranın İsveçin NATO-ya qəbulu ilə bağlı mövqeyini yumşaltmasına təsir göstərmiş önəmli amillərdən biri də budur.

Reasons behind the increasing number of incidents with burning the Quran in Europe
Apparently, the incidents involving the burning of the Quran are steadily becoming part of the Western life. Sweden has once again demonstrated itself in this area, followed by an equally univocal reaction from the Muslim world, which exposed the true face of the Western "democracy". The incident is yet another evidence of widespread religious, racial, national, ideological and political hatred in Europe, and therefore deserves condemnation.
When mockery presented as freedom
On June 28, the first day of the Muslim holiday of Eid al-Adha, Salwan Momika, a 37-year-old immigrant from Iraq, burned the Quran in the square outside Stockholm's main mosque. He did it in the most convincing way: first he tore out pages from the Holy Book, wiped his shoes with them, and then put a piece of pork in the book and set it on fire. This action was a hate vandalism in its purest form.
It would seem that such actions should have no place in enlightened, democratic Europe, which declares its rejection of any form of hatred, racism and xenophobia. However, in reality it turns out that the Swedish authorities do not fight against hatred, but indulge such manifestations of hatred, aka Islamophobia in our case.
For example, the Swedish police gave permission for the Quran-burning rally in the centre of Stockholm. The reaction of Western political centres to the act of the Iraqi immigrant also confirms that, at least in the legal sense, they see no problem in holding such actions. But is it only a legal side of the issue that matters?
Euro-Atlantic circles seem to be stating the same. Swedish Prime Minister Ulf Jalmar Kristersson rants that the permission given by the Swedish police is legal because "freedom of speech is part of democracy", but that burning the Quran is "inappropriate".
Vedant Patel, deputy spokesman for the US State Department, also argued that "actions that may be legitimate do not necessarily have to be appropriate". The European Union pathetically expresses roughly the same position: "The burning of the Quran or any other holy book is offensive, disrespectful and a clear act of provocation", but "freedom of expression should be upheld".
NATO Secretary General Jens Stoltenberg has a similar position. He understands "the feelings and depth of emotions that this incident has aroused", but "these actions, which are offensive and condemnable, are not necessarily illegal in a sovereign legal system".
By the way, Stoltenberg spoke about the Stockholm incident in the context of its influence on Türkiye's decision on Sweden's admission to the NATO. He sees nothing objectionable in the Swedish authorities' authorisation of such actions. However, Türkiye views the situation differently. In fact, Sweden's support of Kurdish terrorist organisations and its encouragement of actions involving the burning of the Quran prevent Ankara from allowing Sweden to join the alliance.
"Just as there can be no freedom to burn a church, synagogue or other place of worship, there can be no freedom to burn the Quran. This is a new manifestation of the disease of hostility towards Muslims and Islam, which is spreading in the West like a malignant tumour," Turkish President Recep Tayyip Erdogan said.
The Turkish leader already commented on the subject six months ago, when Danish far-right anti-Islamic nationalist Rasmus Paludan burned the Quran outside the Turkish embassy in Stockholm. Erdogan then made it clear that Sweden should not expect Türkiye's support for NATO membership. After the last Quran burning action in Stockholm, Erdogan sarcastically questioned whether Sweden was so keen to join the alliance.
Turkish president is not far from the truth, as there are indeed influential forces in Sweden that are not happy with the country's possible departure from its traditionally neutral foreign policy course. Therefore, it is possible that it is these predominantly nationalist circles that give the green light to Islamophobic actions in the country. They are pretty well aware of a critical reaction from Türkiye, which will prefer to slow down the process of Sweden's accession to NATO. By the way, even Sweden's ruling Moderate Party led by Prime Minister Kristersson, sometimes defends far-right ideological views. Not long ago, it was called the National Organisation of Right Forces and later the Right Party, thus conforming to the latest European fashion for the growth of far-right, nationalist forces. They cannot accept that the future of Sweden depends on the will of a traditionally Muslim country, Türkiye. Therefore, there may be a direct link between the burning incident and the resulting escalation of Turkish-Swedish relations and accusations against Ankara of preventing Sweden from joining the alliance.
As to the increasing number of the Quran-burning incidents in Europe, they happen not only in Sweden. In general, it is about the values that are prioritised by modern Western states and societies.
Islamophobia as an instrument of Western globalism
Remarkably, the individual who mocked the Quran and the feelings of millions of Muslims explained his action in front of the Stockholm mosque by "defending freedom of speech". In fact, the Swedish authorities share the position of the Iraqi immigrant who equates burning the Quran with freedom. They not only ignored the appeal of the mosque representatives to ban the action in front of their facility, especially on a Muslim holiday, but also refused their request to redirect the action to another place. In other words, the incident was a demonstrative action in line with the criteria and values of the modern Western society.
It preaches the idea that mocking the Quran is a manifestation of freedom of speech, self-expression, democracy. In its assessment of vandalism, it uses a cynical statement of "legal but inappropriate". What about the maxim of democracy that the freedom of one ends where the freedom of another begins? Can it be legitimate and considered a sign of democracy for some citizens to offend the values and feelings of others?
Undoubtedly, the leaders of modern Western societies are well aware of elementary democratic norms and ideas. Therefore, they cannot but realise that burning the Quran is not democracy at all, but a manifestation of fierce hatred on religious and racial grounds, or Islamophobia. Nevertheless, Western leaders condone such actions. Simply because they are interested in the consolidation of Islamophobia as one of the defining characteristics of the Western civilisation.
The burning of books reminds us of the most terrible and shameful pages of European history: fires of the Inquisition and the Nazi fires, in which the priceless works of great writers, thinkers and scientists were destroyed. The current revival of this monstrous practice of book-burning - the burning of Holy Scriptures, especially the Quran - is based on the rejection of religion, which preaches faith in the Creator and adherence to traditional moral values. The modern West is only conditionally considered a community of Christian countries and peoples. In fact, it is a civilisation that has rejected Christianity and now sees Islam as one of the most serious threats to itself, to its way of life, which asserts moral permissiveness and the principle of freedom from sin.
Given the current migration processes, traditional religions, especially Islam with its increasing number of followers in Europe and the West in general, are believed to be an obstacle to the establishment of Western globalism, the domination of the Euro-Atlantic political and economic system on a planetary scale. This is why Islam is suffering from all kinds of attacks. Rejection and even hatred of Islam is presented under the guise of defence of freedom and democracy.
The representatives of other traditional confessions also realise this. Pope Francis also condemned the Quran-burning action. "I feel indignant and disgusted by these actions. Any book considered sacred by its people must be respected out of respect for its believers. Freedom of expression must never be used as an excuse to despise others," the head of the Catholic Church said in his interview with the Emirati newspaper Al-Ittihad.
The Muslim world condemns
The growing Islamophobia in the West is undoubtedly having and will continue to have a negative impact on the international situation and on the inter-civilizational dialogue so necessary for the future of the world. The Islamic community unanimously condemns actions offending the feelings and values of Muslims, such as those allowed by the Swedish authorities.
In addition to Türkiye, which strongly condemned the Swedish incident, other Muslim countries also harshly criticised it.
In particular, the Egyptian Foreign Ministry expressed "concern over the recurrence of Quran burning and the rise of Islamophobia and blasphemy-related offences in some European states" and emphasised "its total rejection of these abhorrent acts that affect the religious beliefs of Muslims".
The Saudi Foreign Ministry stated that "these repeated acts of hatred cannot be accepted regardless of their pretext. They directly contradict international efforts to spread the principles of tolerance, peaceful coexistence and counter extremism".
The Jordanian Foreign Ministry considered the burning of the Quran as "a dangerous act of hatred and a manifestation of Islamophobia, inciting violence and insulting religions", which "cannot be considered a right to freedom of expression". A similar statement came from the Lebanese Foreign Ministry: "The attack on the holy places of Muslims and provocation of their feelings exacerbate Islamophobia and hatred instead of strengthening the principles of tolerance and coexistence of religions and civilisations".
The Syrian Foreign Ministry pointed out that the burning of the Quran "is a crime that not only affects the feelings of millions of Muslims and contradicts the feelings of love and respect between religions, but also clearly shows the level of morality to which Western governments have descended". The Yemeni Foreign Ministry explicitly held the Swedish government responsible "for a crime that has nothing to do with freedom of opinion" and "is a provocative act targeting two billion Muslims living in different parts of the world".
Iranian Foreign Ministry called Sweden's decision to allow the repeated burning of the Quran, especially during the pilgrimage to Mecca, "provocative, ill-considered and unacceptable" because "insulting the holy books contradicts the noble values inherent in the concept of human rights". In addition, Iran said it would not send a new ambassador to Sweden to protest the burning of the Quran outside a mosque in Stockholm.
Iraq, Kuwait, Morocco, the UAE and Morocco recalled their ambassadors from Sweden. Furthermore, the Iraqi Foreign Ministry demanded the extradition of the immigrant Salwan Momika from Sweden for trial in Iraq.
The Swedish incident was also strongly condemned at the ministerial meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement (NAM) held in Baku. Representatives of the member states underlined the inadmissibility of such criminal actions and called for more active action against manifestations of Islamophobia. Speaking at the Baku NAM forum, Azerbaijani President Ilham Aliyev expressed his concern about the growth of Islamophobia and xenophobia and emphasised that "burning and desecration of the Holy Quran in Denmark, the Netherlands and Sweden and justifying it under the cover of freedom of speech is absolutely irresponsible, unacceptable and must be condemned".
Türkiye gives green light to Sweden
Yet another very significant event regarding Sweden took place right before the NATO summit in Vilnius, where Türkiye supported the country's application to join the alliance. Meanwhile, as NATO Secretary General Stoltenberg admitted a few days earlier, Sweden would definitely not be able to become a NATO member at the Vilnius summit.
Following a trilateral meeting in Vilnius with Stoltenberg, Kristersson and Erdogan, the NATO Secretary General announced that the Turkish President had agreed to send the protocol on Sweden's admission to the alliance to the Turkish Parliament for ratification. According to Turkish media reports, this happened after Sweden reaffirmed its refusal to support Kurdish terrorist organisations, thereby reflecting the move in its constitution and legislation.
It is too early to say that the story of Türkiye's approval of Sweden's accession to NATO is over. Stoltenberg called it a historic step but emphasised that it was impossible to give a clear date for Sweden's accession to the organisation, as it depends on the Turkish parliament. The latter will approve Sweden's application presumably in the autumn. However, it is also clear that Ankara's goodwill for Sweden to join NATO is part of a broader agreement between Türkiye and leading Western countries.
Remarkably, Erdogan made a statement that the European Union should clear the way for Türkiye to join the EU before Ankara approves Sweden's application for NATO membership. "Türkiye has been waiting at the gate of the European Union for over 50 years now. First, let’s clear Turkey’s way in the European Union, then let’s clear the way for Sweden, just as we paved the way for Finland," Erdogan said. It is possible that in response to the green light for Sweden, the EU will take some steps towards Ankara. Sweden has promised that it would actively support Türkiye's EU accession process, including the renewal of the Customs Union and the introduction of a visa-free regime.
Apparently, the link between Erdogan's decision on Sweden and the expected intensification of the Turkish-American strategic partnership is more or less definitive as well. Thus, during a telephone conversation with Erdogan, US President Joe Biden said that the delivery of F-16 fighter jets to Türkiye was in line with American interests. Commenting on this statement, the US National Security Advisor, Jake Sullivan, stated that Biden clearly and consistently expressed his position, believing that the sale of F-16 fighter jets makes sense for both NATO and bilateral relations between the US and Türkiye. Apparently, this was another tangible argument that influenced Ankara to soften its stance on Sweden's admission to the NATO.