ŞƏT və «G20»yə sədrlik edən Hindistan Vaşinqtonla Moskva arasında manevr etməyə çalışır
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) iyulun 4-də keçirilən virtual sammiti Hindistanın müasir beynəlxalq siyasətdəki rolunu çox yaxşı şəkildə ortaya qoyub. Hesab olunur ki, dünyanın güc mərkəzləri arasında sərt qarşıdurmanın getdiyi şəraitdə o, həm Qərb dövlətləri, həm də onların siyasi opponentləri ilə «oynayaraq», bundan maksimum faydalanmağa çalışan azsaylı ölkələrdəndir. Üstəlik, Hindistan bunu son dərəcə orijinal üslubda edir.
Qəribə sammit
Koronavirus pandemiyası ilə bağlı bütün məhdudiyyətlər çoxdan götürülsə də, ŞƏT-in növbəti sammiti də onlayn rejimdə keçirilib. Bunun bir neçə izahı var. Bu, ilk növbədə, Hindistanın qonşuları Çin və Pakistanla yaşadığı ziddiyyətlə bağlıdır. Son dövrlərdə bu ziddiyyətlər daha kəskin xarakter almağa başlayıb. Belə bir vəziyyətdə Hindistanın baş naziri Narendra Modi, yəqin ki, sevmədiyi liderləri Yeni Dehlidə görmək arzusu ilə alışıb-yanmır. Eyni zamanda, yəqin ki, Çin sədri Si Cinpinlə Pakistanın baş naziri Şahbaz Şərif də Hindistan paytaxtına səfər etməyə xüsusi maraq göstərmirlər.
Sammit təşkilatçılarının onun onlayn keçirilməsi qərarı verməsinin daha bir səbəbi Haaqa Məhkəməsinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin həbsinə order verməsindən sonra onun beynəlxalq səfərlərdən imtinası ola bilər. Lakin Hindistan mənbələri bu qərarı liderlərin qrafikinin razılaşdırılmasının çətinliyi ilə izah edir.
Bütün bunlarla yanaşı, sammitin təşkililə bağlı vəziyyətin özü qurumun aparıcı üzvləri arasında ziddiyyətlərin olduğunu göstərir. Amma Hindistanla Pakistanın ŞƏT-ə qəbulundan sonra təşkilatda əsas məsələlərin razılaşdırılmasının asan olacağını onsuz da heç kim gözləmirdi. Daha bir problemli ölkə – İranın da ŞƏT-ə qoşulması ilə isə o, Qərb təşkilatlarının antipodunu xatırlatmağa başlayıb.
Lakin ŞƏT üzvlərinin əksəriyyəti belə analogiyadan uzaq dayanmağa çalışır. Onlar hesab edirlər ki, ŞƏT-in «anti-NATO», yaxud «anti-Aİ» təşkilatına çevrilməsinə ehtiyac yoxdur. Qurumun əksər üzvü ABŞ və Avropa İttifaqı ilə konstruktiv münasibətləri qoruyub saxlayır və nəticədə, ŞƏT-də blok psixologiyası yaranmır.
Elə Hindistanın baş naziri Narendra Modi özü rəsmi səfərlə yollandığı ABŞ-dan yeni qayıdıb. Vaşinqtonda onu yaxın tərəfdaş kimi qarşılayıblar və baş nazir də öz növbəsində, buna qarşılıq verib. Bundan sonra onun ABŞ və ölkəsinin qərbli tərəfdaşlarının ünvanına hər hansı sərt gedişlər gözləməyə dəyməzdi.
Bu il həm ŞƏT, həm də «G20»yə sədrlik edən Hindistan faktiki olaraq, diplomatik kanal üzərində hərəkət edir və demək, Vaşinqtonla Moskva arasında balansı tutmalıdır. Bununla yanaşı, Birləşmiş Ştatlarla münasibətlər onun üçün xüsusi dəyər daşıyır. Yalnız onu qeyd etmək kifayətdir ki, Modinin rəhbərliyi dövründə ABŞ Hindistanın bir nömrəli iqtisadi-ticari tərəfdaşına çevrilib. Statistikaya görə, martın 31-də bitmiş 2022-2023-cü maliyyə ilində ABŞ Hindistanla ticarət dövriyyəsində birinci pilləyə yüksəlib. Hindistanın statistika idarəsi xəbər verir ki, qeyd olunan dövrdə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 7,65% artaraq 128,55 milyard dollara çatıb. Bir il əvvəl bu rəqəm 119,5 milyard dollar təşkil edirdi.
Bu iki ölkə arasında münasibətlər son dövrlərdə o qədər güclənib ki, Amerika lideri hindistanlı həmkarını noyabrda San-Fransiskoda keçiriləcək Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlığı sammitinə dəvət edib. Hindistan bu təşkilatın üzvü deyil, lakin ona qoşulmaqda maraqlı olduğunu göstərir. Ola bilsin ki, Bayden də sentyabrda «G20» liderlərinin Hindistanda keçiriləcək sammitinə qatılsın.
Yeri gəlmişkən, sentyabrda Yeni Dehlidə keçiriləcək «G20» sammitinə Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə Çin lideri Si Cinpinin də qatılacaqları gözlənilir. Bu halda onlar «Böyük iyirmilik» üzvü olan digər Qərb dövlətlərinin liderləri ilə üz-üzə gəlməli olacaqlar.
Qərblə dialoqu inkişaf etdirən Hindistan, eyni zamanda Rusiyanı Ukrayna müharibəsinə görə günahlandırmaqdan çəkinir. Son il ərzində o, bu ölkə ilə də ikitərəfli ticarətin həcmini xeyli artırıb. Buna əsasən Rusiyadan rekord həcmdə neftin alınması ilə nail olunub ki, bu da Hindistanın qərbli tərəfdaşlarında qıcıq yaradır. Amma bu vəziyyət Yeni Dehli-Vaşinqton münasibətlərinə mənfi təsir göstərmir. Əksinə, Hindistan getdikcə ABŞ-ın daha əlverişli tərəfdaşına çevrilir, çünki regionda Çinə ondan yaxşı rəqib tapmaq mümkün deyil. Üstəlik, Yeni Dehlidən tərs Pakistana təzyiq amili kimi də istifadə etmək mümkündür.
Yeni şəraitdə köhnə problemlər
Modi ŞƏT sammitindəki çıxışında Pakistana eyham vuraraq bildirib ki, bəzi dövlətlər öz siyasətində alət kimi transsərhəd terrorçuluğundan istifadə edir və təşkilat onları tənqid etməkdən çəkinməməlidir. Pakistanın baş naziri Şahbaz Şərifin də iştirak etdiyi sammitdə Modi hamını terrorçuluqla mübarizədə qəti addımlar atmağa çağırıb. O, deyib ki, Hindistanın Əfqanıstanla bağlı narahatlığını, bu ölkədən gözləntilərini əksər ŞƏT üzvü də bölüşür. Bununla da, Modi İslamabadın Pakistanda terror təşkilatları ilə «oynamasının» regional təhlükəsizliyə təhdid yarada biləcəyinə eyham vurub.
Şahbaz Şərif deyilənlər qarşısında susmayıb. Bildirib ki, terrorçuluqdan «diplomatik xal qazanmaq üçün dəyənək kimi istifadə etmək lazım deyil». «Eyni zamanda dini azlıqları şeytan kimi qələmə vermək və daxili siyasi məqsədlərə çatmaq üçün onları təqib etmək də olmaz», - deyə o, Hindistan hökumətinin müsəlman əhali ilə davranışını üstüörtülü şəkildə tənqid edib.
Perspektivlərdən də danışan Modi bildirib ki, Hindistan ŞƏT-də islahatların, müasirləşmənin davam etdirilməsi tərəfdarıdır. O, eyni zamanda İranı təşkilatın yeni üzvü qismində salamlayıb. İndiki vəziyyətdə Yeni Dehlinin Tehranla münasibətlərindən istifadə edərək, nüvə razılaşmasının bərpası üçün İranla ABŞ arasında əlaqələrin qurulmasına çalışacağı istisna edilmir.
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin qızğın vaxtında əlavə qlobal gərginliyi heç kim arzulamır. Xüsusilə söhbət qonşu dövlətdən gedirsə. Bəli, Çin lideri Si Cinpin kollektiv Qərblə, xüsusilə Avropa ilə tərəfdaş münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə sadiqliyini bildirir, çünki Pekinin əsas iqtisadi-ticari tərəfdaşı ŞƏT üzvləri yox, məhz Qərb ölkələridir. Cinpin üçün Qərblə əməkdaşlıq daha asandır, amma Rusiya prezidenti ilə tez-tez keçirilən şəxsi görüşlərlə Qərbi qıcıqlandırmadan. Xüsusilə nəzərə alınmalıdır ki, liderlər arasında ən vacib razılaşmalar şəxsi görüşlərdə və kluarlarda aparılan müzakirələrdə əldə edilir, nəinki milyonluq auditoriya qarşısında onlayn rejimdə keçirilən tədbirlərdə.
ŞƏT uzun müddət Rusiya ilə Çinə Mərkəzi Asiyada qüvvələr balansının formalaşdırılmasında, regiona digər oyunçuların, xüsusilə Qərb güclərinin girməsi riskinin «hamarlanmasında» kömək edib. Lakin inkişaf etməkdə olan «Mərkəzi Asiya + ABŞ» və «Mərkəzi Asiya + Aİ» formatlarını nəzərə alsaq, qurum bu funksiyanın öhdəsindən o qədər də uğurla gəlməyib.
Dialoq üçün platforma, yoxsa formallıq?
Əvəzində ŞƏT vahid coğrafiyada yerləşən müxtəlif iştirakçılar arasında dialoq platforması rolunun öhdəsindən yaxşı gəlir. Belə olmasaydı, onunla əməkdaşlığa, hətta üzvlüyə maraq göstərən dövlətlərin sayı getdikcə artmazdı. Son sammitdə Belarus da ŞƏT-ə qoşulmaq niyyətini açıqlayıb. Artıq Minsk 2024-cü ildə quruma üzv olması üçün üzərinə öhdəliklər götürüb və bununla bağlı memorandum da imzalayıb. Belarusun ŞƏT-ə marağı Rusiya-Ukrayna müharibəsində birincini dəstəkləməklə, faktiki olaraq Qərb tərəfindən təcrid duruma salınması ilə izah edilə bilər. Digər dövlətlərin ŞƏT ilə dialoqa hazır olmaları isə onların panasiya siyasi və iqtisadi əlaqələr sisteminə daha sıx inteqrasiya olunmaq istəyindən irəli gəlir. Məsələn, mayın 5-də ŞƏT üzvü olan dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Panaci şəhərində keçirilən iclası zamanı Küveyt, Maldiv, Myanma və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə ŞƏT-in dialoq üzrə tərəfdaşı statusunun verilməsinə dair memorandumlar imzalanıb.
Maraqlıdır ki, həm Modi, həm də Cinpin Ukraynada münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həllinə ümidini ifadə edib. Bununla yanaşı, onların heç biri Rusiya liderinə təzyiq göstərməyə çalışmayıb. Halbuki ŞƏT-in son sammitlərində qəbul olunmuş bəyannamələrdə «dövlətlərin bir-birinin suverenliyinə, müstəqilliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət etməsi», «güc tətbiq etməməsi və ya güc tətbiqi ilə hədələməməsi» prinsipləri dəstəklənib.
Yeni Dehli sammitinin sonunda qəbul edilmiş bəyannamədə ŞƏT-in yeni üzvlərin qəbulu ilə genişləndirilməsi dəstəklənib. Sənəddə ədalətli dünya düzəninin formalaşmasında BMT-nin rolu vurğulanır, «ayrı-ayrı dövlətlər və ya dövlətlər qrupu tərəfindən qlobal raketdən müdafiə sistemlərinin birtələfli və məhdudiyyətsiz genişləndirilməsi»nin dünya düzəninə mənfi təsiri vurğulanıb. Bununla yanaşı, bəyannamədə NATO-nun genişləndirilməsi, Qərbin Ukraynaya hərbi yardımı kimi məsələlərə diqqət çəkilmir.
Əfqanıstandakı vəziyyətdən narahatlıq ifadə edən liderlər hesab edirlər ki, orada «bütün etnik, dini və siyasi qrupların təmsilçilərinin iştirakı ilə inklüziv hökumətin yaradılması vacibdir».
Bundan başqa, qurumun Hindistan istisna olmaqla, bütün üzvləri Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə dəstək ifadə edib. Söhbət Çini Asiya, Avropa və digər ölkələrlə birləşdirən Böyük İpək Yolunun bərpası layihəsindən gedir.
Maraqlıdır ki, ŞƏT ölkələri və onların dialoq üzrə tərəfdaşlarını birləşdirən digər layihə – «Şimal-Cənub» layihəsi haqda bir kəlmə də danışılmayıb. Halbuki sammitə ev sahibliyi edən Hindistan məhz həmin layihənin tamhüquqlu iştirakçısıdır.
Ümumilikdə sammitin keçirilməsi Yeni Dehli üçün formal öhdəlik deyildi (yeri gəlmişkən, o bu işin öhdəsindən lazımınca gələ bilib). O həm də Hindistanın burulğanların yaşandığı beynəlxalq siyasətdə balans saxlama səylərinin effektivliyini göstərib. Bəs ölkə bunu nə qədər davam etdirə biləcək?

МЕЖДУ ДВУМЯ ЖЕРНОВАМИ
Состоявшийся 4 июля виртуальный саммит Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) очень хорошо показал роль Индии в современной международной политике. Считается, что это одна из немногих стран, которые в условиях жесткого противостояния мировых центров силы стараются извлечь для себя максимальные выгоды, «играя на поле» западных стран и их политических оппонентов. При этом делается это весьма оригинальным способом.
Странный саммит
Несмотря на то, что все ограничения, связанные с пандемией коронавируса, давно сняты, встреча в верхах ШОС проводилась в онлайн-режиме.
Объяснений тому несколько. Прежде всего это связано с противоречиями Индии с соседними Китаем и Пакистаном, которые в последнее время стали носить более острый характер. В этих условиях премьер-министр Индии Нарендра Моди вряд ли особо горел желанием видеть в Нью-Дели глав недружественных для себя стран. В свою очередь думается, что и председатель КНР Си Цзиньпин, и премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф также не очень стремились в индийскую столицу.
Еще одной причиной решения организаторов саммита провести его в онлайн-режиме может быть возможный отказ президента России Владимира Путина от международных поездок после ордера на арест, выданного Международным уголовным судом в Гааге. Хотя сами индийские источники предпочли объяснить это сложностями с согласованием графиков лидеров государств.
Тем не менее уже сама ситуация с организацией саммита позволяет говорить о противоречиях, наблюдающихся между ключевыми участниками. Впрочем, никто и не предполагал, что после приема в ШОС Индии и Пакистана согласование всех основных вопросов, числящихся в повестке организации, будет идти легко. А с принятием в нее еще одного проблемного участника - Ирана - ШОС и вовсе стал напоминать некоего антипода западных организаций.
Однако большинство участников объединения предпочитают дистанцироваться от подобных аналогий. Они считают, что никаких предпосылок для формирования в лице ШОС структуры наподобие «антиНАТО» или «антиЕС» нет. Большинство стран организации сохраняют конструктивные отношения с США и Евросоюзом, вследствие чего блоковая психология в ШОС не приживается.
Сам премьер-министр Индии Нарендра Моди недавно вернулся из поездки в США, где он находился с официальным визитом. В Вашингтоне Моди встречали как своего ближайшего партнера, и индийский премьер отвечал взаимностью. После этого от него вряд ли можно было бы ожидать каких-либо недружественных выпадов в сторону Соединенных Штатов и западных партнеров Индии.
Индия, которая в этом году председательствует и в ШОС, и G20, фактически ходит по дипломатическому канату, поскольку вынуждена балансировать между Вашингтоном и Москвой.
При этом отношения с США имеют свою ценность. Достаточно отметить, что для Индии за годы премьерства Нарендры Моди США стали торгово-экономическим партнером номер один. Согласно статистике, США в 2022/2023 финансовом году, который завершился 31 марта, вышли на первое место по товарообороту с Индией. Согласно данным индийского статистического ведомства, объем торговли между странами за указанный период увеличился на 7,65%, составив $128,55 млрд против $119,5 млрд годом ранее.
Отношения между странами в последнее время стали носить настолько тесный характер, что американский лидер пригласил своего индийского коллегу принять участие в качестве гостя в ежегодном саммите Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС) в Сан-Франциско в ноябре. Индия не является членом АТЭС, но выражала ранее заинтересованность в присоединении к ней. Возможно, что и Байден в свою очередь отправится в Индию в сентябре на совещание лидеров G20.
Также ожидается, что саммит G20 в Нью-Дели в сентябре посетят президент России Владимир Путин и председатель КНР Си Цзиньпин, где они, вероятно, пересекутся с лидерами других западных стран - членов «Большой двадцатки».
Наращивая диалог с Западом, Индия в то же время воздерживается от обвинений России в войне и в последний год значительно увеличила двустороннюю торговлю - в основном за счет закупок российской нефти до рекордно высокого уровня, что вызвало раздражение ее западных партнеров.
Но это не привело к ухудшению отношений между Нью-Дели и Вашингтоном. Напротив, Индия оказывается все более выгодным партнером для США, поскольку лучшего соперника Китаю в регионе найти трудно. К тому же ее можно использовать и как фактор давления на строптивый Пакистан.
Старые проблемы в новых условиях
В своем вступительном слове на заседании ШОС Моди сказал, явно намекая на Пакистан, что некоторые страны используют трансграничный терроризм в качестве инструмента своей политики, и организация не должна стесняться критиковать их. В присутствии премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа Моди призвал к решительным действиям в борьбе с терроризмом. По его словам, опасения и ожидания Индии в отношении Афганистана идентичны опасениям и ожиданиям большинства стран ШОС. Этим он дал понять, что заигрывание Исламабада с террористическими организациями в Пакистане может угрожать региональной безопасности.
Его пакистанский коллега Шахбаз Шариф в долгу не остался, заявив, что терроризм не следует «использовать в качестве дубины для зарабатывания дипломатических очков». «Точно так же никогда не следует демонизировать религиозные меньшинства и преследовать их во внутриполитических целях», - добавил он, в завуалированной форме обвинив индийское правительство в проводимой им политике относительно мусульманского населения.
Говоря о перспективах, Моди указал, что Индия поддерживает предложение о реформировании и модернизации ШОС, и приветствовал Иран в качестве нового члена организации. Не исключено, что в сложившихся обстоятельствах Нью-Дели может использовать свои отношения с Тегераном для содействия контактам между Ираном и США по возобновлению ядерной сделки.
В условиях нарастающего обострения в российско-украинской войне никто не хочет дополнительной глобальной напряженности, тем более если речь идет о соседнем государстве. Да и китайский лидер Си Цзиньпин подчеркивает свою приверженность развитию партнерских отношений с коллективным Западом, в частности с Европой, поскольку именно они, а не страны ШОС являются основными торгово-экономическими партнерами Китая.
Си Цзиньпину гораздо проще взаимодействовать с Западом, не раздражая его частыми личными встречами с российским президентом. Особенно принимая во внимание, что наиболее важные договоренности между лидерами достигаются при личном контакте и в процессе кулуарных бесед, нежели во время мероприятий в онлайн-режиме, проходящих на виду у многомиллионной аудитории.
ШОС долгое время помогал России и Китаю формировать баланс сил в Центральной Азии и нивелировать риски по проникновению в регион других игроков, главным образом западных. Однако с этой функцией организация справилась недостаточно эффективно, учитывая развивающиеся форматы «Центральная Азия плюс США» и «Центральная Азия плюс ЕС».
Платформа для диалога или формальность
Зато в качестве платформы для диалога разных участников, но с единой географией ШОС неплохо справляется. Ведь иначе число стран, проявляющих интерес к сотрудничеству и даже членству в организации, с каждым разом не увеличивалось бы.
На последнем саммите о желании вступить в организацию заявила Беларусь. Минск подписал меморандум об обязательствах, который приведет к его полноправному членству в 2024 году. Интерес Беларуси можно объяснить тем, что в связи с поддержкой позиции России по Украине страна оказалась в фактической изоляции со стороны Запада. А готовность других стран участвовать в диалоге с ШОС можно объяснить стремлением быть более тесно интегрированными в систему паназиатских политических и экономических связей. Так, 5 мая в городе Панаджи на полях заседания Совета министров иностранных дел государств - членов ШОС состоялась церемония подписания меморандумов о предоставлении Кувейту, Мальдивам, Мьянме и Объединенным Арабским Эмиратам статуса партнера по диалогу ШОС.
Примечательно, что и Моди, и Си давали понять, что рассчитывают на скорейшее мирное завершение конфликта в Украине. Тем не менее ни один из них не пытался оказать давление на российского лидера. Даже несмотря на то, что декларации последних саммитов ШОС поддерживали «взаимное уважение суверенитета, независимости, территориальной целостности государств» и «неприменение силы или угрозы применения силы».
Заслушав выступления всех участников, саммит принял Нью-Делийскую декларацию, которая делает акцент на расширение ШОС за счет принятия в него новых членов. В декларации подчеркивается роль ООН в установлении справедливого миропорядка, отмечается негативное влияние «одностороннего и неограниченного расширения глобальных систем противоракетной обороны определенными странами или группами стран». При этом внимание на расширении НАТО и военной помощи Запада Украине не акцентируется.
Выражая обеспокоенность ситуацией в Афганистане, лидеры заявили, что считают «необходимым создание инклюзивного правительства в стране с участием представителей всех этнических, религиозных и политических групп афганского общества».
Все члены, за исключением Индии, также поддержали китайскую инициативу «Один пояс, один путь», которая предусматривает восстановление Великого Шелкового пути для соединения Китая с Азией, Европой и другими странами с учетом реализации затратных проектов по строительству соответствующей инфраструктуры.
Любопытно при этом, что про проект «Север-Юг», также включающий в себя страны ШОС и партнеров по диалогу, не было сказано ни слова. Хотя хозяйка саммита Индия является полноправным участником именно этого проекта.
В целом проведение саммита стало не просто формальной обязанностью Нью-Дели, с которой он справился. Была показана также степень эффективности усилий Индии балансировать в неспокойных водах мировой политики. Вопрос в том, надолго ли ее хватит?