DÖVLƏT MİQYASINDA QARIŞIQLIQ
Müasir Fransa üçün küçə iğtişaşları yenilik, yaxud qeyri-adi hal deyil. Lakin iyunun sonu, iyulun əvvəllərində iğtişaşların miqyası elə həddə çatıb ki, ona tez-tez rast gəlindiyini demək çətindir. Minlərlə miqrant və onlara qoşulmuş yerli gənclər bir neçə gün davamlı olaraq Fransa şəhərlərini sözün əsl mənasında dağıdıblar. Səbəb iyunun 26-da Parisin Nanter qəsəbəsində 17 yaşlı Nael Merzukun öldürülməsidir. Əlcəzairdən olan yeniyetmə avtokuryer işləyirmiş. O, yol hərəkəti qaydasını pozduğu üçün polis tərəfindən «saxla» əmri alsa da, asayiş keşikçilərinin versiyasına görə, qaçmağa çalışıb. Bu zaman polis əməkdaşlarından biri ona atəş açıb.
Bu hadisə genişmiqyaslı qiyama haqq qazandırmasa da, hər halda, onun səbəbini izah edə bilər. Problem ondadır ki, etiraz aksiyaları qısa vaxtda əsl talana çevrilib – hədəf və xüsusi tələblər olmadan. Marsel, Qrenobl, Lion, Tuluza, Strasburq, Lill, Paris və digər şəhərlərdə qəzəbli kütlə vitrinləri, qarşılarına çıxan hər şeyi dağıdıb, yandırıb və talan edib. Yüzlərlə nəqliyyat vasitəsinə – şəxsi və polis maşınlarına, avtobuslara, həmçinin məktəblər, muzeylər, kitabxanalar daxil olmaqla, müxtəlif binalara od vurulub. Asayiş keşikçiləri və digər dövlət nümayəndələri daş-qalaq edilib, onların üzərinə fişəng atılıb və s. L'Ay-le-Roz şəhərinin merinin evinə hücum edən kütlə onu yandırmağa çalışıb və bu zaman merin xanımı və övladı xəsarət alıblar. Lionda bir nümayişçi zabitlərə tüfəngdən atəş belə açıb, nəticədə, 7 nəfər yaralanıb. Vəziyyətin nəzarətə götürülməsi üçün iyulun 2-nə keçən gecə bütün ölkə ərazisində 45 min polis və jandarm, həmçinin minlərlə yanğınsöndürən səfərbər olunub.
İğtişaşlar zamanı polis təxminən 3400 nəfəri saxlayıb. BBC xəbər verir ki, saxlanılanlar arasında feldşerlər, restoran işçiləri, zavod əməkdaşları, tələbələr və işsizlər var.
Xatırladaq ki, Fransanın nəhəng şəhərlərində həyatın digər rayonlardan kəskin fərqləndiyi gettolar hələ də qalmaqdadır. Məsələn, bu mənada məşhur olan Klişi-su-Bua, yaxud BBC-nin yazdığı kimi, Parisin Nanter qəsəbəsi – polisin güllələdiyi əlcəzairli Nael məhz bu qəsəbədə yaşayırdı. Nanterin qonşuluğundakı ultramüasir La-Defans rayonunda insanların yaşayış səviyyəsi çox fərqlidir. Nümayişçilər əmindirlər ki, polis bu rayonda eyni vəziyyətdə hər hansı gəncə atəş açmağa cürət etməzdi. Yoxsul rayonların sakinləri ilə polis arasında insidentlər isə adi haldır. Getto sakinləri bunu qaradərililərə və ərəblərə qarşı irqçilik kimi qiymətləndirirlər.
Submədəniyyətin mənzərəsi
Fransa cəmiyyətində paradoksal vəziyyət yaranıb. Bir tərəfdən köklü fransızlar miqrantlardan və onlarla əlaqəli kriminaldan bezdiklərini deyir, digər yandan hökumət davamlı olaraq multikultural cəmiyyətdən, tolerantlıq və insan haqlarından danışır. Amma bütün bunlar yalnız sözdədir. Əməldə miqrantların cəmiyyətə real inteqrasiyası üçün çox az iş görülür. Əgər uşaqlıqdan yaxşı nümunə görmürsənsə, yaxşı məktəbə gedə bilmir, keyfiyyətli təhsil ala bilmirsənsə, necə qanunlara tabe olan yaxşı vətəndaş ola bilərsən? İstisnalar təbii ki, var, amma ümumilikdə vəziyyət məhz belədir.
BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının mətbuat katibi Ravina Şamdasani bildirib ki, «Fransa üçün iğtişaşlar hüquq-mühafizə orqanlarındakı irqçilik, ayrı-seçkilik kimi problemlərlə ciddi məşğul olmaq zamanının çatdığını göstərir». Amma o da unudulmamalıdır ki, irqçiliyə, ayrı-seçkiliyə son qoyulmasının əsasında iqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar, yaxşı düşünülmüş təhsil proqramları, mənəvi dəyərlər dayanmalıdır. Lakin beynəlxalq insan hüquqları sistemində sanki məsələnin məhz bu tərəfinə əhəmiyyət verilmir. Nəticədə, açılması mümkün olmayan ziddiyyətlər düyünü yaradır və elə görünür ki, eyni vaxtda hamı günahkardır və ya heç kimin günahı yoxdur. Bu vəziyyətdən əziyyət çəkənlərin sayı isə gündən-günə artır.
Bütün sadalananlar öz yerində, bəs Fransada bu cür yüksək səviyyədə təşkil olunmuş gənc bandalar necə peyda olub? Bu haqda polisin əvvəldən məlumatı olubmu və olubsa, bu istiqamətdə hansı addımlar atılıb? Avropanın digər şəhərlərində də belə bandalar varmı? Axı onların əksəriyyətində hüquq mühafizə orqanlarının uzaq durmağa çalışdığı miqrant məhəllələri var. Belə çıxır ki, həmin rayonların öz qanunları olur? Bu, dövlət içərisində dövlətdir, ya necə? Fransa və Avropa İttifaqı qanunvericiliyini nəzərə alsaq, bunu başqa cür necə ifadə etmək olar? Fransa prezidenti Emmanuel Makronun zorakılıq hallarına görə «videooyunlar»ı təqsirləndirməsi son dərəcə maraqlıdır. O, hesab edir ki, «Snapchat» və «TikTok» nəinki etirazçıları koordinasiya edir, həm də onları zorakılığa səsləyir. Necə deyərlər, şərhsiz… Sadəcə, bir sual yaranır – bu uşaqların bu oyunlara alternativi niyə yoxdur?
«Keçmiş»in borcları
Daha bir vacib məqam qətlə yetirilmiş Naelin əslən Əlcəzairdən olmasıdır. Ötən əsrin ortalarında Əlcəzairdə baş vermiş səkkiz illik müharibənin xronikası ilə tanış olanlar Fransada bu günlərdə yaşananlara, əlbəttə ki, fərqli kontekstdə yanaşırlar. Müxtəlif məlumatlara görə, Fransanın Əlcəzairdə hökmran olduğu dövrdə, yəni 1830-1962-ci illər arasında 1,5 milyondan artıq insan qətlə yetirilib. Əlcəzairin azadlıq savaşı iştirakçılarının kəllə sümükləri hələ də hərbi qənimət kimi, Paris muzeyində saxlanılır. Fransa Əlcəzairdə nüvə sınağı da keçirib və ölkə ərazisini, demək olar, başdan-başa minalayıb. Əlcəzair müharibəsi isə Fransa müstəmləkəçiliyi tarixinin sadəcə kulminasiyası olub.
XX əsrdə Fransa Mərakeş, Tunis, Mali, Seneqal, Nigeriya, Çad, Madaqaskar, Kamerun kimi ölkələrdə də «fərqlənib». Amma bu da tam siyahı deyil. İndi həmin ölkələrdən Avropaya üz tutan miqrantlar Parisin onlara borclu olduğunu da deyirlər. Maraqlıdır ki, fransızların bir hissəsi də belə düşünür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun iyulun 5-də Bakıda keçirilən nazirlər görüşündə bildirib ki, neomüstəmləkəçilik siyasətini hələ də davam etdirən dövdətlərdən biri Fransadır. O, özünü insan haqları və beynəlxalq hüququn müdafiəçisi kimi təqdim edən Parisin hələ də başqa ölkələrin daxili işlərinə qarışdığını xatırladıb. İlham Əliyev hesab edir ki, Parisin bu yaxınlarda Mali və Burkina-Fasodan qoşunlarını çıxarması «onun Afrikadakı amansız neokolonializm siyasətinin uğursuzluğa məhkum olduğunu bir daha göstərdi».
«Təəssüf ki, Fransa Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində erməni separatizmini dəstəkləyərək, geosiyasi rəqabət, xarici hərbi mövcudluq və «Oriyentalizm» müstəmləkəçilik siyasəti ilə Cənubi Qafqaz regionunda da eyni mənfur təcrübəni tətbiq etməyə çalışır… Fransa hətta Korsika dilinə qadağa qoyur və etnik azlıqlar konsepsiyasını qəbul etmir, lakin, eyni zamanda, özünü Azərbaycandakı erməni milli azlığının müdafiəçisi kimi göstərməyə çalışır. Bu, riyakarlıq və ikili standartlardan başqa bir şey deyil... Fransa hakimiyyəti başqalarına mühazirə oxumağa cəhd etmək əvəzinə, öz ölkəsində bu cür narahatedici meyillərlə mübarizə aparmalıdır. Bu yaxınlarda Əlcəzair əsilli 17 yaşlı yeniyetmənin Fransa polisi tərəfindən qətlə yetirilməsi bu ölkədə irqçiliyin və islamofobiyanın daha bir əlamətidir. Bu baxımdan, biz BMT-nin polisin atəş açmasını pisləyən və Fransanı «hüquq mühafizə orqanlarında irqçilik və ayrı-seçkiliyin dərin problemlərini ciddi şəkildə həll etməyə» çağıran bəyanatını dəstəkləyirik», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Bənzər fikirləri Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan da səsləndirib. O, bildirib ki, Fransada zorakılığın baş qaldırmasının əsasında «müstəmləkəçi keçmiş» və «institusional irqçilik» dayanır. Ərdoğan bu yaxınlarda «Titanik»in batdığı yerə enərək ona baxmaq istəyən 5 zəngin turistin ölümünü də yada salıb. Onların bir neçə gün nəticəsiz davam edən axtarışını bütün dünya mediası izləyib, hər yanda çoxsaylı müsahibələr, ekspert rəyləri yer alıb, bütün informasiya agentlikləri turistlərin nə qədər sağ qala biləcəyinə dair ehtimallar yazıb, onların mümkün ölümü ilə bağlı kədərli ssenarilər dərc ediblər. Bu hadisədən bir müddət əvvəl isə Yunanıstan sahillərində Afrikadan gələn və içərisində yüzlərlə miqrantın olduğu qayıq batsa da, bu haqda kütləvi müzakirə müşahidə edilməyib. Bəlkə də, səbəb bunun ilk belə hal olmamasıdır. Bu faciələr hər dəfə çox tez unudulur.
Siyasi mübarizə vasitəsi kimi
Bəs bütün bunlar iğtişaşlara əsasdırmı? Zorakılığa haqq qazandırırmı? Əlbəttə ki, yox! İğtişaşlarda iştirak edənlər də bu faktlara istinad etmir və onlar ümumiyyətlə, çətin ki, yaxşı təhsil almış, tarixi yaxşı bilən şəxslər olsun. Etirazçıların nə lideri, nə də konkret tələbləri var. Bu, daha çox iğtişaş xətrinə törədilmiş iğtişaş təsiri bağışlayır. Bəzən daşmaması üçün qazanın qapağını götürmək lazım gəlir.
Bu yerdə qarşımıza Fransada baş verənlərlə bağlı daha bir nüans çıxır. Fransadakı miqrant icmaları həm də siyasi mübarizə vasitəsidir və bu mənada, kifayət qədər yaxşı vasitədir. Məsələn, 2005-ci il talanları zamanı daxili işlər naziri Nikola Sarkozi vəziyyətin öhdəsindən gəlmiş, sonra bundan özünün prezident seçkisi kampaniyasında istifadə etmişdi. Görünür, Makron da eyni yolu getməyi düşünür.
Üstəlik, iğtişaşlar Fransa hökuməti üçün lideri və bəlli istiqaməti olmayan etirazçı kütlədən daha ciddi təhlükə sayılan «sarı jiletlilər» problemini arxa plana keçirib. İnsanlar qeyri-populyar pensiya islahatlarından narazıdırlar və iqtisadi böhrandan beziblər. İyunun sonu, iyulun əvvəlində baş verən nümayişlər kimi hadisələr isə sadə vətəndaşları yorur və hətta onlarda qorxu yaradır. Belə vəziyyətdə insan hər şeyin əvvəlki kimi qalması üçün istənilən şərtə razılaşır. Onlar istəyir ki, yenə sakitlik olsun, sevgili cütlüklər Eyfel qülləsi ətrafında rahat şəkildə gəzişsin, dünyanın müxtəlif ölkələrindən gəlmiş turistlər Notr-Dam yaxınlığındakı küçələrdə yerləşən yay kafelərində heç yerə tələsmədən şərablarını içsin və s.
Hazırda Fransada vəziyyət sanki normallaşıb. Amma iğtişaşlara yol açmış səbəblər qalır. Üstəlik, suallar da cavabını tapmayıb.

Police killing Algerian teenager leads to unprecedented riots in France
Street riots are nothing new or unusual in France. But they have not been so large-scale until late June and early July. For several days, thousands of migrants and local youth have gone on the rampage on the streets of French cities after the killing of 17-year-old Nahel Merzouk in the Paris suburb of Nanterre on June 26. A native of Algeria worked as a courier and was stopped by police for violating traffic rules. According to the police, he tried to flee and one of the policemen shot him.
The incident can at least explain the reasons for such a large-scale riot. The real problem occurred when the protests turned into real pogroms with no obvious goals or special demands. Rioting mobs in Marseille, Grenoble, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Lille, Paris and other cities smashed shops, broke, looted and set fire to everything they found on their wat. Hundreds of personal and police vehicles, buses, and various buildings, including schools, museums, and libraries were torched.  Stones, sticks and firecrackers were thrown at law enforcers and other authorities. The wife and child of the mayor of L'Aille-les-Roses were injured when the protesters rammed their house and attempted arson. In Lyon, a demonstrator fired at officers using his rifle and injuring seven of them. To bring the situation under control, 45,000 police and gendarmes and thousands of firefighters were mobilised nationwide on July 1-2.
Police arrested about 3,400 people during the riots. According to the BBC, the arrested include paramedics, restaurant workers, factory workers, students and the unemployed.
In fact, there still exist ghettos in many of major French cities, where life is different from the rest of the neighbourhood. For example, the infamous Clichy-sous-Bois, or the Paris suburb of Nanterre, home of the Algerian boy Nahel deadly shot by the police. Next to Nanterre is the wealthy ultra-modern business and residential district of La Défense, where the standard of living is quite different. As many protesters said, police would never have used guns in a similar situation against a white young man from a wealthy suburb of Paris. Young people from poor neighbourhoods have regular clashes with law enforcement. Ghetto residents call it racism, which extends to blacks and Arabs.
French subcultures
There is a paradoxical situation in the French society. The indigenous population say they are tired of migrants and related criminality, while the French authorities constantly talk about a multicultural society, tolerance and human rights. But only in words. In reality, little is done to really integrate migrants into the society. How can one become a law-abiding citizen with no chance of encountering good role models, or attending good schools to receive good education since the childhood? There are, of course, exceptions, but this is the situation France has in general.
Ravina Shamdasani, spokesperson for the UN Human Rights Office, said that "for France, the riots are a moment to seriously address the deep problems of racism and discrimination in law enforcement". But it is worth remembering that the eradication of racism and discrimination must also be based on economic, social and cultural rights, well-designed educational programmes, and moral values. But the international human rights system tends to ignore this aspect of human rights. Therefore, the result is an insoluble tangle of contradictions, where everyone seems to be both guilty and innocent at the same time.
How come there are so many well-organised youth gangs in France? Did the police know about them before, and what were they doing about it? Are there similar gangs in other European cities? After all, many of the larger ones have migrant neighbourhoods, which law enforcement agencies try to avoid. Does it mean they have their own, special laws? Is it like a state within a state, or is it called something else? If so, how should we call them, given the applicable laws of France and the EU? Remarkably, President Emmanuel Macron blamed "video games" for the outbreaks of violence. According to him, apart from coordinating the protest movement, Snapchat and TikTok also encourage the youth to engage in violence. It is reasonable to ask then why children have no alternatives to video games.
Past debts
Another important point is that the murdered Nahel was from Algeria. So those familiar with the chronicles of the eight-year Algerian war in the middle of the last century, regard the recent incident in France in a very different context. According to statistical data, more than 1.5 million people were killed during the French rule in Algeria (1830-1962). The skulls of Algerian freedom fighters are still kept as war trophies in a Paris museum. France also conducted nuclear tests in Algeria and literally dotted the Algerian territory with mines. However, the Algerian war was only the culmination of the French colonial history.
In the 20th century, France also has a tangible presence in Morocco, Tunisia, Mali, Senegal, Nigeria, Chad, Madagascar, and Cameroon. This list can be extended... Now the natives of these countries heading to Europe as migrants sometimes claim that Paris owes to them. Interestingly, some of the French claim the same.
In his keynote address at the ministerial meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement held in Baku on July 5, President of Azerbaijan Ilham Aliyev noted that one of the countries that continued the policy of neo-colonialism was France. He recalled that Paris, which positions itself as a defender of human rights and international law, continued to interfere in the internal affairs of other countries. Mr. Aliyev also underlined that the recent withdrawal of French troops from Mali and Burkina Faso once again demonstrated that "France's outrageous policy of neo-colonialism in Africa was doomed to failure".
"Unfortunately, France is trying to impose the same vicious practices in the South Caucasus, supporting Armenian separatism in the Garabagh region of Azerbaijan and using geopolitical rivalry, foreign military presence and the colonial policy of Orientalism... France even bans the Corsican language and does not accept the concept of ethnic minorities, trying to present itself as a defender of the Armenian minority in Azerbaijan. This is nothing but hypocrisy and double standards... Instead of trying to lecture others, the French authorities should fight such disturbing trends in their own country. The killing by French police of a 17-year-old Algerian teenager is yet another sign of racism and Islamophobia in France. We join the UN statement deploring the police shooting and calling on France to seriously address the deep problems of racism and discrimination in law enforcement agencies," President Aliyev said.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan expressed a similar view, noting the root of the outbreak of violence in France to be its colonial past and institutional racism. He also recalled the recent incident with five wealthy tourists who died at the wreck site of the Titanic where they travelled in a special bathyscaphe. The media all round the world have unsuccessfully followed the search and rescue operations of the tourists, publishing many interviews and expert opinions, reviews, and anxiously wondering how much air they could need to survive and sympathetically describing possible scenarios of their death. Meanwhile, shortly before, several hundred migrants on an overcrowded boat, which took off from African shores, had sank off the coast of Greece. But this incident was not discussed so widely.  Maybe because it has happened many times before. And each time such tragedies are quickly forgotten.
As a means of political struggle
Does it provide an excuse for pogroms? Does it justify violence? Of course not. Especially since none of the pogromists operated with such facts. It is unlikely that they are even good students at school and know history.  Protesters have neither a leader nor specific demands. Rather, what we see are just pogroms for the sake of pogroms. Sometimes one needs to open the lid of a boiling pot to keep it from blowing off.
And here we have yet another nuance of the recent incident in France.  Migrant communities in this country are also a very good and powerful tool in the political struggle. For example, during the 2005 pogroms, Nicolas Sarkozy was the Minister of the Interior, who managed to cope with the situation and then used it in his presidential campaign. Apparently, Macron is following in Sarkozy's footsteps.
Especially since the riots have left behind the yellow waistcoats' protests, who pose a more tangible threat to the incumbent French government than aggressive teenagers without a goal, leader or direction. People are unhappy with the unpopular pension reform and tired of the economic crisis. Therefore, the June-July 2023 protests cause even more fatigue and fear among the ordinary law-abiding citizens. In such conditions, one has nothing to do but agree to any conditions in attempt to make everything the same as it was before—international couples from strolling near the Eiffel Tower and tourists leisurely sipping wine and coffee in summer cafés on the peaceful streets around the Notre Dame.
It seems that the situation in France has normalised. But the reasons behind the riots are still there. And all the questions remain unanswered.