SABAH MÜHARİBƏ BAŞLAYARSA…
Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməməsi Qarabağda antiterror əməliyyatlarına başlanılması riskini artırır
«Havadan tufan qoxusu gəlir» - Ermənistanla Azərbaycan arasında postmüharibə nizamlanmasının hazırkı vəziyyətini ən yaxşı, yəqin ki, bu cür ifadə etmək olar. Bir tərəfdən diplomatik fəallıq pik həddədir: Moskva və Vaşinqton danışıqları, Brüssel görüşünün anonsu, sülh şansının olduğuna dair bəyanatlar…
Digər yandan isə 44 günlük müharibədən keçən təxminən 3 ildə Azərbaycanın Qarabağda antiterror əməliyyatı keçirməsinin mümkünlüyü haqda heç zaman bu qədər əminliklə danışılmayıb. Realist olsaq, bunun üçün həqiqətən də bütün əsaslar var. Səbəb bütün razılaşmalara rəğmən, Qarabağda hələ də 10 minədək erməni silahlısının qalmasıdır.
Xüsusilə ağır nəticələr verən təxribat
Ola bilsin ki, 2023-cü il iyunun 27-ni dönüş nöqtəsi hesab edənlər haqlıdırlar. Həmin gün Azərbaycanın müvəqqəti olaraq Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazisindəki qanunsuz erməni silahlı birləşmələri Ağdam rayonunun Qalayçılar kəndi istiqamətində Azərbaycan ordusunun mövqelərini odlu silahlardan atəşə tutub. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, «nəticədə Azərbaycan ordusunun hərbçisi Bəkirov Əli Şükür oğlu yaralanıb və dərhal hərbi-tibb məntəqəsinə təxliyə olunub. Ordu hissələrimiz qeyd olunan istiqamətdə cavab tədbirləri görür». Maraqlıdır ki, Ermənistan bu təxribata xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın ABŞ-da azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramov ilə danışıqlar apardığı vaxt əl atıb.
Əvəzində Azərbaycan «Qisas-2» əməliyyatı keçirib. Nəticədə, 5 erməni yaraqlısı məhv edilib. Daha bir maraqlı məqam onlardan ikisinin Ermənistan vətəndaşı olmasıdır.
Azərbaycan tərəfi humanizm normalarına əsasən, məhv edilmiş yaraqlıların cəsədlərini Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə Ermənistana təhvil verib. Lakin insident bununla bitməyib. Bakı kimlərəsə qətiyyən xoş olmayan sualını bir daha dilə gətirib: Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazidən Azərbaycan ordusunun mövqelərinə atəş açan kimdir? Axı imzalanmış razılaşmaya əsasən orada erməni silahlı dəstələri olmamalıdır?
«Naməlum «zinvor»lar»
Bu yerdə, yəqin ki, «hüquq qovluğu»na diqqət yetirmək lazım gəlir. Söhbət 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış Üçtərəfli Bəyannamədən gedir. Həmin sənədin 4-cü maddəsində aydın şəkildə yazılıb: «Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti bölgəyə erməni silahlı qüvvələrinin oradan çıxarılması ilə paralel yerləşdirilir». Lakin rəsmi Bakının da dediyi kimi, müharibənin bitməsindən 2,5 il keçməsinə baxmayaraq, müvəqqəti sülhməramlıların nəzarətində olan ərazilərdə hələ də 10 minədək erməni silahlısı qalmaqdadır. Üstəlik, onların əhəmiyyətli hissəsini Ermənistandan olan çağırışçılar təşkil edir. Bu dəstə silah-sursatı da Ermənistandan alır, Ermənistan şəxsi heyətin rotasiyasını həyata keçirir və nəhayət, onlara əmrlər, göstərişlər İrəvandan gəlir. Son dövrlərə qədər söhbət əsasən xəbər sızması və kəşfiyyat məlumatlarından gedirdisə, indi vəziyyət dəyişib – iyunun 27-dən sonra ortaya məhv edilmiş «zinvor»ların cəsədləri də çıxıb. Bu isə vəziyyəti kökündən dəyişir.
Hələ ki ultimatum verilməyib, amma…
Azərbaycan Prezidenti İrəvanın ünvanına sərt xəbərdarlıq səsləndirib. Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun Bakıda keçirilən nazirlər görüşündə çıxış edən İlham Əliyev deyib: «Ermənistanın Qarabağı Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanımağa məcbur olmasına baxmayaraq, Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərində hələ də Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqları mövcuddur». Dövlət başçısı daha sonra deyib: «Əgər Ermənistan, həqiqətən də, regionda çoxdan gözlənilən sülhdə maraqlıdırsa, onda onun silahlı qüvvələri Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən tamamilə çıxmalıdır. Bölgədəki erməni hərbi və yarımhərbi elementləri tərk-silah edilməlidir».
Bu yerdə «qırmızı xət»ləri göstərmək vacibdir. Bakı bütün problemlərin sülh yolu, siyasi və diplomatik danışıqlar vasitəsilə həllinə tərəfdar olub və indi də belədir. Amma söhbət bitmək bilməyən çağırışlardan, bəyanatlardan, kommünike və qətnamələrin qəbulundan yox, həqiqi həldən getməlidir. Problem ondadır ki, bunun üçün qarşı tərəfin də xoş məramı lazımdır. Bu isə yoxdur – Ermənistan nəyisə dəyişmək, öz imzası ilə təsdiqləyərək üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmək niyyətində deyil. Bunu baş nazir Nikol Paşinyanın Ermənistan parlamentində bu yaxınlarda səsləndirdiyi bəyanat da təsdiqləyir. O, Azərbaycanın tələblərini «əsassız» adlandırıb və hətta iyunun 27-dən sonra belə, iddia edib ki, Qarabağda Ermənistan qoşunları yoxdur. Amma onun bu sözlərinə çətin ki, kimsə inansın…
Azərbaycan tərəfinin dediklərinə isə inanmamaq mümkün olmayacaq.
Xəbərdarlıqlara qulaq asmaq lazımdır
Bakıda boşboğazlığa vərdiş etməyiblər. Bu qədər sərt xəbərdarlıq səsləndirilirsə, ona qulaq asmaq lazımdır.
Xatırladaq ki, Azərbaycan dünya birliyinin və ayrı-ayrı vasitəçilərin diqqətini erməni silahlı birləşmələrinin müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazilərdəki qanunsuz hərbi fəaliyyətinə çoxdan çəkməyə çalışıb, lakin «üçüncü ölkələr» buna reaksiya verməyib. Nəticə, «Fərrux» əməliyyatı və eyniadlı kənd və yüksəkliyin azad edilməsi olub.
Laçın yolu nümunəsi də kifayət qədər açıqdır. 10 noyabr 2020-ci il bəyanatından sonra elə vəziyyət yaranmışdı ki, Gorus-Laçın yolunun Azərbaycanla sərhədədək olan hissəsinə Ermənistan, Xankəndiyədək olan digər hissəsinə isə rusiyalı sülhməramlılar nəzarət edirdi. Amma qısa müddət sonra sülhməramlıların vəzifələrinin öhdəsindən gələ bilmədiyi üzə çıxmışdı. Fərrux yüksəkliyində ermənilərin 2021-ci il istehsalı olan minalarının aşkarlanması isə vəziyyəti tam çılpaqlığı ilə ortaya qoymuşdu: sırf humanitar yüklərin daşınması üçün nəzərdə tutulmuş Laçın dəhlizindən silah-sursat daşınması üçün də istifadə olunur.
Azərbaycan hökumətinin razılığı olmadan Rusiya sülhməramlılarının nəzarətindəki yol ilə Xankəndiyə Fransa prezidentliyinə namizəd Valeri Pekressin gəlişi ilə daha səs-küylü qalmaqal yaratmışdı. Bununla yanaşı, Xankəndidə Vova Vartanov kimi terrorçular, Azərbaycana girişi qadağan olunmuş şəxslər, Avropa Parlamentinin keçmiş deputatları da peyda olmuşdular. Bakı «açıq qapı rejimi»nə son qoyulmasını tələb etsə də, Qarabağda qızıl mədənlərinin talanının bərpası ilə vəziyyət daha da qarışmışdı. Nəticə isə məlumdur. Azərbaycanın Laçın dəhlizindən təyinatı üzrə istifadə olunmasına dair tələblərinin həyasızcasına qulaqardına vurulduğuna, heç bir nəzarət tədbirinin görülmədiyinə və Xankəndi separatçılarının isə bu imkandan istifadəni davam etdirdiyinə görə Bakı birtərəfli addımlar atmaq qərarına gəlib. Nəticədə, o, Azərbaycanla Ermənistanın şərti sərhədində yerləşən Həkəri çayının üzərində sərhəd-buraxılış məntəqəsi qurub.
Nəhayət, ən son insident – bu günlərdə Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti bəyan edib ki, «Laçın» sərhəd-buraxılış məntəqəsindən Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə məxsus nəqliyyat vasitələrilə qaçaqmalçılıq yolu ilə müxtəlif malların keçirilməsinə cəhdlər edilib. Xatırladaq ki, sözügedən buraxılış məntəqəsinin qurulduğu andan Bakı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə məxsus nəqliyyat vasitələrinin oradan rahatlıqla keçməsi üçün tələb olunan şəraiti yaradıb. Onlar müvafiq sərhəd və gömrük yoxlamalarından sonra sərhədi rahatlıqla keçiblər. Lakin son günlərdə Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları bu maşınlarda müxtəlif növ malların (telefonlar və onların aksesuarları, benzin, siqaret) gizli şəkildə keçirilməsi cəhdlərini müəyyənləşdirib və bunu bütün faktlarla ortaya qoyublar.
Ən əsası isə bu qanunsuz əməllərə Bakının rəsmi kanallarla davamlı xəbərdarlıqlar etməsinə baxmayaraq, son qoyulmurdu. «BQXK-ya məxsus olan və tibbi təxliyyə həyata keçirən nəqliyyat vasitələrindən qaçaqmalçılıq üçün istifadə edilməsi Azərbaycan Respublikasının qanunlarının kobud şəkildə pozulması faktları olmaqla yanaşı, həm də ölkəmizin humanitar təşkilat olan BQXK-ya olan etimadından sui-istifadə olunmasıdır. Yuxarıda qeyd edilən faktlarla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi açılıb və zəruri istintaq tədbirləri həyata keçirilənə qədər Laçın dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsindən keçid müvəqqəti olaraq dayandırılıb», - deyə Dövlət Sərhəd Xidmətinin açıqlamasında bildirilir.
Amma bu dəfə BQXK-nın cavabı özünü çox gözlətməyib. Açıqlamadan cəmi bir neçə saat sonra qurumun Bakı nümayəndəliyi faktiki olaraq, deyilənləri təsdiqləyən açıqlama ilə çıxış edib, «belə əməlləri dəstəkləmədiyini» bildirib. «Bütün humanitar yüklər Azərbaycanın gömrük orqanı tərəfindən yoxlanılır. Lakin təəssüf ki, icarəyə götürülmüş və üzərinə müvəqqəti olaraq BQXK-nın embleminin vurulduğu 4 nəqliyyat vasitəsinin sürücüləri maşınlarda bizim məlumatımız olmadan kommersiya təyinatlı yüklər daşımağa çalışıblar. Onlar BQXK əməkdaşları deyil və onlarla xidməti müqavilələrə dərhal xitam verilib», - deyə nümayəndəliyin açıqlamasında bildirilir.
Bu gün vəziyyət nəinki düzəlməyib, hətta daha da pisləşib. Qarabağda qeyri-qanuni erməni silahlı birləşmələrinin olduğuna dair dəfələrlə səsləndirilmiş bəyanatlara lazımi reaksiya hələ də yoxdur.
Azərbaycan əsgərlərinin, mülki əhalisinin atəşə tutulmasına və bunun cəzasız qalmasına imkan verəcək dövlət deyil. Keçmiş məcburi köçkünlər artıq erməni işğalından azad olunmuş ərazilərə qayıdır. Bakı onların həyatına erməni yaraqlıları tərəfindən birbaşa və aşkar təhlükənin yaranması ilə barışmayacaq. Azərbaycan ordusunun dəqiq zərbələr endirmək bacarığı isə hər kəsə məlumdur. Odur ki, seçim Ermənistanındır…

WHAT ABOUT A WAR TOMORROW?
"It smells thunderstorm in the air". Perhaps, this sacramental phrase most accurately describes the situation in the post-war settlement between Armenia and Azerbaijan. We can see record diplomatic engagement, including the negotiations in Moscow and Washington, as well as the announcement of a meeting in Brussels, statements about the chances for peace on one hand, and a likelihood of yet another anti-terrorist operation by Azerbaijan, unprecedented in the almost three years since the 44-day war in Garabagh, on the other. The reason behind it is the 10,000-strong Armenian military group still in Garabagh, despite all the previous agreements.
Provocation with grave consequences
Those who consider June 27, 2023 to be a turning point are perhaps right. On that day, Armenian illegal armed groups shelled the positions of the Azerbaijani army in the village of Galaychilar, Aghdam from the area temporarily hosting the Russian peacekeeping contingent (RPC). According to the Ministry of Defence, "the attack left injured one of the servicemen of the Azerbaijani Army, Bekirov Ali Shukur oghlu, who was immediately evacuated to a military medical facility. Azerbaijani units are taking retaliatory measures in the specified area". Moreover, the Armenian provocation took place during the meeting between the Armenian and Azerbaijani foreign ministers, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, in the US.
In response, Azerbaijan launched Operation Qisas-2 (Revenge-2), killing five Armenian militants. Remarkably and unfortunately, two of them were identified as Armenian citizens.
In line with the norms of humanity, Azerbaijan handed over the bodies of victims to Armenia through ICRC. However, the incident did not end there. Baku once again asked a very unpleasant question: who is shooting at Azerbaijani positions from the RPC territory, where, according to the agreements, should no longer be any Armenian armed groups?
Unknown Armenian militants
According to Paragraph 4 of the November 10, 2020 trilateral statement, "the peacekeeping contingent of the Russian Federation shall be deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian Armed Forces". However, two and a half years after the war, there is still a group of 10,000 Armenian militants in the temporary RPC zone. It is mainly staffed by Armenian conscripts. This group receives weapons and ammunition from Armenia, which also rotates the personnel and gives the militants orders and directives. Until recently, it was mostly about leaks and intelligence data. But now the situation has changed. After June 27, we have evidence such as the bodies of the killed militants. This changes the situation radically.
No ultimatum yet, but...
At the ministerial meeting of the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement held in Baku, President Ilham Aliyev issued a stern warning to Yerevan: "Although Armenia had to recognise Garabagh as part of Azerbaijan, there are still remnants of Armenian Armed Forces on the territory of Azerbaijan temporarily hosting the Russian peacekeepers". He then said that if Armenia was truly interested in achieving long-awaited peace in the region, its armed forces must have completely withdrawn from the Garabagh region. Armenian military and para-military groups on the area must be disarmed and demobilised.
It is necessary to outline the red lines. Azerbaijan has advocated the resolution of all emerging problems through peaceful, political and diplomatic means. But this should be a real solution, not a bunch of rambling messages wrapped in endless appeals, declarations, communiqués and resolutions. But this requires the goodwill of the other side, which is a problem for Armenia, as it does not intend to change anything and fulfil its legal obligations. Nikol Pashinian's recent statements in the Armenian Parliament prove this, too. He called Azerbaijan's demands "unreasonable", and even after June 27 he assured that there were no Armenian troops in Garabagh. But hardly anyone believed him.
However, there is no way to disbelieve the Azerbaijani side.
Warnings should be heeded
Baku is not accustomed to shaking the air. And one should heed its harsh warnings.
Let us recall: Azerbaijan has previously drawn the attention of both the international community and individual mediators to the illegal military activities of Armenian armed groups in the RPC zone in Garabagh. There was no reaction from the third countries. The result was Operation Farrukh, which resulted in the liberation of eponymous height and village.
As to the Lachin road, according to the November 2020 trilateral statement, the Gorus-Lachin road up to the border with Azerbaijan was controlled by Armenia, and by the Russian peacekeepers further up to Khankendi. Almost immediately it became clear that RPC was not doing its job well. The discovery of Armenian mines manufactured in 2021 at the Farrukh height left no doubt that the Lachin corridor, which was originally intended to be used entirely for humanitarian purposes, was actively used to smuggle weapons and ammunition.
This was followed by another scandal when Madame Valérie Pecresse, a French presidential candidate, travelled to Khankendi on an RPC controlled road with no prior agreement with the Azerbaijani authorities. Then the terrorists like Vova Vartanov, persons banned from entering Azerbaijan, and retired members of the European Parliament appeared in Khankendi. Baku demanded putting an end to the public thoroughfare regime. The situation has escalated when the robbery of gold mines resumed in Garabagh. The result is known. Given that Azerbaijan's concerns about the misuse of the Lachin road have been cynically ignored, no control measures have been introduced and the separatists in Khankendi continued to take advantage of opportunities provided to them, Baku decided to act on its own. A border checkpoint appeared on the bridge over the Hakari River on the conditional border between Azerbaijan and Armenia.
Recently, however, the Azerbaijan State Border Guard Service (SBGS) publicly stated the facts of repeated attempts of smuggling various types of goods using the trucks of the ICRC through the Lachin border crossing point (BCP). Since the opening of BCP, Azerbaijan has created relevant conditions for the passage of ICRC-owned vehicles, allowing them to pass through after the relevant border and customs control procedures. However, the SBGS officers have revealed the facts of smuggling phones and accessories for them, gasoline and cigarettes in the ICRC vehicles. Most importantly these illegal steps were not ceased despite repeated warnings from Baku through official channels. "The use of ICRC-owned and medical evacuation vehicles for smuggling is not only a gross violation of the laws of the Republic of Azerbaijan, but also an abuse of Azerbaijan's trust in the ICRC, which is a humanitarian organisation. Therefore, criminal proceedings have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, and the passage through the Lachin checkpoint of the state border has been temporarily suspended until the completion of investigation," the State Security Service had to state.
But this time the ICRC responded promptly. Just a few hours after the statement, the ICRC's Baku office issued a statement and acknowledged the facts of transporting undeclared goods along the Lachin road, stating that it "does not support such activities". "All humanitarian cargo is checked by the customs authorities of Azerbaijan. But unfortunately, the drivers of four rented vehicles, which temporarily had the ICRC logos on them, tried to transport commercial goods in their vehicles without our knowledge. These individuals were not the members of the ICRC staff, and their service contracts were immediately terminated," the ICRC office stated.
Today, the situation is not just repeating, but it is much worse. After repeated statements about illegal Armenian military groups in Garabagh, there was no proper response.
Azerbaijan is not a country that will allow its soldiers and civilians to be shot at with impunity. Former internally displaced persons are already returning to the lands liberated from Armenian occupation. Baku will not tolerate direct and obvious threats from Armenian militants. The Azerbaijani army knows how to deliver pinpoint strikes. So it is up to the Armenian side to choose.