Azərbaycan “Abşeron” layihəsi hesabına təbii qaz potensialını bir daha təsdiqləyib
Bu il Fransanın “TotalEnergies” şirkətinin Azərbaycandakı fəaliyyətində dönüş ili olub. İyun ayında bu şirkət hökumətlə Naxçıvan və Şərqi Zəngəzurda 250 MVt gücündə günəş və 250 MVt gücündə külək elektrik stansiyalarının tikintisinin qiymətləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalamasından sonra “TotalEnergies” “Abşeron” yatağından uzun müddətdir ki, gözlənilən karbohidrogen hasilatına başlayıb. 2020-ci ildən 2023-cü ilə qədər yatağın istismara verilməsi hər il təxirə salınsa da, nəhayət iyulun ilk ongünlüyündə baş tutub.
Hazırda “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində hasilat həyata keçirilir. Hasil edilən təbii qaz yalnız Azərbaycanın daxili tələbatını ödəmək üçün nəzərdə tutulub.
Doğrulmuş gözləntilər
Bu məsələnin tarixi uzaq 1990-cı illərə gedib çıxır. O zaman neft qiymətlərinin aşağı olması üzündən layihələrin seçiminə daha sərt yanaşma irəli sürülür və bu, kəşfiyyat-qazma işlərinin aparılmasına təsir göstərirdi.
Hər şey 1997-ci ildə ABŞ-ın “Chevron” (30% kapital), Azərbaycanın SOCAR (50%) və Fransanın “Total” (20%) şirkətləri arasında perspektivli “Abşeron” strukturunun kəşfiyyatı və işlənməsi üzrə ilk PSA tipli müqavilənin imzalanması ilə başlayıb. O dövrdə investisiyaların həcmi 3-4 milyard dollar qiymətləndirilirdi, ilkin karbohidrogen ehtiyatları isə 1-3 trilyon kubmetr təbii qaz və 150 milyon ton qaz kondensatı səviyyəsində proqnozlaşdırılırdı.
2000-ci ilin dekabrında “Abşeron”da ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlanılıb və bu, 2001-ci il iyulun ortalarında tamamlanıb. İlk kəşfiyyat quyusunun dərinliyi 6700 metri keçib. Xarici səhmdarlar qazma işlərinə təxminən 75-78 milyon dollar xərcləsələr də, yekunda yalnız təbii qaz axını əldə edilib. Nəticələr xarici səhmdarları o qədər məyus etdi ki, onlar Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə pul kompensasiyası ödəyərək kəşfiyyat qazma işlərinin davam etdirilməsindən imtina etmək qərarına gəldilər və 2005-ci ildə müqavilə ləğv edildi.
O vaxt neftin 1 barelinin qiymətinin 30 dollar səviyyəsində olduğunu nəzərə alsaq, investorların məyusluğunu başa düşmək olar. Neft qiymətlərinin aşağı olması səbəbindən xarici şirkətlər ilk kəşfiyyat işlərindən sonra böyük ehtiyatların aşkar edilmədiyi konkret layihəyə sərmayə qoymaq istəmirdilər. Xəzər dənizdəki yataqlarla bağlı belə nümunələr çoxdur: “Oğuz”, “Yalama”, “Qarabağ”, “Dan Ulduzu-Əşrəfi”, “İnam”, “Naxçıvan”, “Zəfər-Məşəl” və s.
2000-ci illərin əvvəllərində “Abşeron” yatağının yeni “həyat qazanacağı”nı az adam təsəvvür edə bilərdi. Üstəlik, heç kəs bunun keçmiş səhmdarlardan birinin – “Total”ın (indiki “TotalEnergies”) operatorluğu ilə həyata keçiriləcəyinə inanmazdı.
Xatırladaq ki, 2009-cu il fevralın 27-də 30 il müddətinə hasilatın pay bölgüsü haqqında yeni saziş imzalanıb. Paritet əsasda səhmdarlar (50% x 50%) SOCAR və “TotalEnergies” şirkətləridir. Kəşfiyyat quyusu bu yataqda 350 milyard kubmetr təbii qaz və 45 milyon ton kondensat kimi qiymətləndirilən əhəmiyyətli karbohidrogen ehtiyatlarının olduğunu təsdiqləyib.
Birinci mərhələ çərçivəsində bu yataqdan gündəlik 4 milyon kubmetr təbii qaz və 12 min barel kondensat hasil edilməsi planlaşdırılır. Ümumilikdə, birinci mərhələdə hasilat həcmi ildə 1,5 milyard kubmetr təşkil edəcək. İstehsal olunan “mavi yanacağ”ın hamısı Azərbaycanın daxili bazarı üçün nəzərdə tutulub.
“TotalEnergies”in məlumatına görə, pik dövründə ümumi hasilat neft ekvivalentində gündəlik 110 min barel olacaq. Buraya 11 milyon kubmetr təbii qaz (ildə 4 milyard kubmetr), o cümlədən sutkada 35 min barel kondensat (ildə təxminən 2 milyon ton) daxildir. İşlənmə konsepsiyasına təbii qaz və kondensatın emalı, ixracı üçün quruda infrastruktura birləşdiriləcək üç və ya daha çox sualtı quyu daxildir.
Bu, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda 11 illik fasilədən sonra istismara verilən ilk qaz-kondensat yatağıdır. Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı “Ümid-Babək” blokunun “Ümid” yatağı sonuncu dəfə 2012-ci ilin sentyabrında kommersiya istismarına verilib.
“Abşeron” yatağının əhəmiyyətinə gəlincə, ilk növbədə, bu yatağın işlənilməsi daxili bazarda artan tələbatı ödəmək üçün əlavə təbii qaz tədarükünü təmin edəcək. Digər tərəfdən bu, Azərbaycanın ixrac potensialının artmasına kömək edəcək, çünki növbəti mərhələdən təbii qaz ixrac olunacaq.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Abşeron” yatağı haqqında danışarkən qeyd edib ki, onun istismara verilməsi ölkənin enerji təhlükəsizliyini yüksək səviyyədə təmin edəcək, ixrac qazının həcmi təkcə “Şahdəniz” yatağı hesabına deyil, həm də “Abşeron” yatağının hesabına ildən-ilə artacaq: “Bir neçə gün bundan əvvəl mənə məlumat verildi ki, ilkin qaz hasil edildi, debitlər də çox yaxşıdır. Hətta bir quyudan “Şahdəniz” qaz yatağından da daha çox qaz və kondensat hasil edilir. Əlbəttə, “Şahdəniz” qaz yatağından “Abşeron” yatağı ehtiyat nöqteyi-nəzərindən daha kiçikdir, ilkin hesablamalara görə təqribən 300 milyard kubmetrdir. Amma mən tam əminəm ki, daha çox olacaq”.
Azərbaycan liderinin sözlərinə görə, “Abşeron” layihəsinin həyata keçirilməsi ölkənin karbohidrogen potensialını bir daha təsdiqləyib: “Yəqin ki, SOCAR öz xarici tərəfdaşları ilə bu yatağın ikinci fazasının işlənməsi ilə bağlı tezliklə daha fəal danışıqlara başlamalıdır. Yenə də deyirəm, biz gözləyirdik ki, kəşfiyyat olacaq, amma sözün düzü, bu qədər gözəl nəticələri gözləmirdik. Bu, çox gözəl bir xoş xəbər oldu və Azərbaycanın enerji potensialına kölgə salmağa çalışan bəzi dırnaqarası ekspertlərə də çox yaxşı, tutarlı cavab olmuşdur. Ona görə bundan sonra bizim qaz ixrac planlarımız daha tez bir zamanda və daha böyük həcmdə təmin ediləcək”.
Bu arada, SOCAR təbii qaz hasilatı sahəsində “TotalEnergies” ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə ümid edir. Xüsusilə də perspektivli “Babək” strukturunun hazırlanmasında Fransa şirkəti iştirak edə bilər.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin planlarından danışan SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə bildirib ki, şirkət “Babək” strukturunda kəşfiyyat işlərini sürətləndirmək niyyətindədir və bu məqsədlə xarici tərəfdaşlarla danışıqlar aparır. Bu işlərə başlamaq üçün 2023-cü il mayın 10-da SOCAR “TotalEnergies” şirkəti ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Perspektivli “Babək” strukturunun ehtiyatları 200 milyard kubmetr qaz olan “Ümid” yatağının ehtiyatlarından iki dəfə çoxdur. Buradakı ehtiyatlar 400 milyard kubmetr qiymətləndirilir. Bunu, həmçinin “TotalEnergies”in bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafına diqqətini və bununla bağlı Azərbaycanla bu sahədə əməkdaşlığa dair imzalanmış memorandumları nəzərə alsaq, Fransa şirkətinin ölkəmizə marağının artdığını söyləyə bilərik.
Yeni köhnə layihələr
İstər daxili bazar üçün, istərsə də Azərbaycandan ixracı artırmaq üçün “Abşeron” sadəcə olaraq ilk işarədir. Hələ gələn il Azərbaycan ehtiyatları 300 milyard kubmetr proqnozlaşdırılan “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunun dərin qatlarından ilk təbii qazın hasilatını gözləyir.
Ümumiyyətlə, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanda bir sıra yeni yataqların, o cümlədən “Qarabağ”, “Ümid-Babək” (ikinci mərhələ) yataqlarının istismara verilməsi planlaşdırılır və bu da ixracı əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Eyni zamanda Azərbaycanın “mavi yanacağı”nın tədarük coğrafiyası da genişlənir. Şuşada keçirilən Qlobal Media Forumunda Prezident İlham Əliyev 2023-cü ilin sonuna kimi daha iki Avropa ölkəsinin Azərbaycanın təbii qazının idxalçıları siyahısına (Macarıstan və Slovakiya) qoşulacağını bir daha vurğulayıb. Bundan başqa, Albaniya ilə danışıqlar intensivləşib. Xüsusilə, Bakı və Tirana Albaniyaya ildə 700 milyon kubmetr Azərbaycan təbii qazının tədarükü imkanları üzərində işləyir.
Bundan başqa, SOCAR Albaniyada qazpaylayıcı şəbəkənin tikintisi üzərində işləyir. 2023-cü ilin sonuna kimi texniki-iqtisadi əsaslandırma hazır olacaq, bundan sonra maliyyələşməyə başlanacaq.
“Bu, qazpaylayıcı şəbəkəsini qurmaq üçün Albaniyaya yatırılacaq xalis Azərbaycan investisiyası olacaq”, - İ.Əliyev bildirib.
Cənub Qaz Dəhlizinin imkanlarının iki dəfə genişləndirilməsindən danışan Azərbaycan lideri Azərbaycanın yalnız öz təbii qaz ehtiyatlarına arxalandığına diqqət çəkib. Eyni zamanda Azərbaycan Xəzərin şərq sahilindən təbii qazın tranzit ölkəsi kimi çıxış etmək imkanından şad olardı. Bunun üçün isə müvafiq infrastrukturun – Trans-Xəzər kəmərinin inşasını həyata keçirmək tələb olunur. Amma indiki vəziyyətdə, təəssüf ki, buna imkan yoxdur. Hər halda, İlham Əliyevin çıxışından sonra məlum oldu ki, Azərbaycan bunu qeyri-real hesab edir, çünki hələ də maliyyə mənbələri ilə bağlı aydınlıq yoxdur və ölkə birmənalı olaraq onun inşasına təşəbbüs göstərmək niyyətində deyil.
“Trans-Xəzər layihəsi ideya olaraq Türkmənistanın qaz ehtiyatlarına əsaslanır. Odur ki, bunun təşəbbüsünün irəli sürülməsi və yaxud ona sərmayə yatırılması bizdən asılı deyil. Biz tərəfimizdən mövcud infrastrukturumuzu və yaxud müəyyən ərazi təklif edə bilərik ki, yeni infrastruktur inşa edilsin. Lakin unutmamalıyıq ki, bu gün Azərbaycan üç il əvvəl inşa edilən boru kəmərinin genişləndirilməsi ilə məşğuldur”, - deyə Azərbaycan dövlət başçısı qeyd edib.
Ümumiyyətlə, Xəzərin şərq sahillərindən təbii qazın Avropaya çatdırılması çox çətin məsələdir. Bunun üçün Trans-Xəzər kəmərinin dəniz dibi ilə çəkilməsi və Bakıdan Avropaya doğru Cənub Qaz Dəhlizi kimi sistemin qurulması tələb olunacaq.
“Sual yaranır ki, bu mühüm layihəni kim maliyyələşdirəcək? Bu sualın hələlik cavabı yoxdur. Bu suala cavab tapana qədər layihənin icrası və yaxud da bu məsələ haqqında düşünmək bir o qədər real olmayacaq”, - İlham Əliyev vurğulayıb.
O xatırladıb ki, hazırda Avropa bankları maliyyələşdirməyə hazır deyil və Trans-Xəzər qaz kəməri üçün vəsait cəlb etmək xeyli çətinlik olacaq: “Lakin kimsə Trans-Xəzər boru kəmərini inşa etmək istəsə biz şad olarıq. Nəticədə, bizə əlavə tranzit rüsumları ödəniləcək və yeni əməkdaşlıq imkanları yaranacaq”.
Bu arada, Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi rəsmi bəyanatında qeyd edib ki, Aşqabad enerji axınlarının şaxələndirilməsi strategiyasına sadiqdir və Trans-Xəzər boru kəmərinin çəkilməsinin həlli üçün tərəfdaşlarla əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırdır.
Xarici İşlər Nazirliyi bununla bağlı heç bir problem görmür və hesab edir ki, bu məsələ hazırda Türkmənistanla Azərbaycan arasında dəniz dibinin delimitasiyası (!) ilə birbaşa bağlıdır.
“Türkmənistan əmindir ki, Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisinə mane olan heç bir siyasi, iqtisadi, maliyyə amili yoxdur. Layihə iqtisadi nöqteyi-nəzərdən özünü doğruldur və Avrasiyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə ciddi töhfə verə bilər”, - Türkmənistan XİN-in bəyanatında qeyd edilib.
Bu məqamda qeyd edək ki, təşəbbüsü enerji təchizatının şaxələndirilməsi yolu kimi görən Avropa İttifaqı da dəstəkləyib. Aİ ölkələrinin rəsmiləri düşünürlər ki, boru kəmərinin çəkilməsi tranzit tərəfin maraqlarına hörmətlə yanaşılmaqla, Avropa istehlakçılarının xammal mənbələrinə uzunmüddətli və fasiləsiz çıxışını təmin edəcək.
Belə ki, Aşqabad Trans-Xəzər qaz kəməri ilə bağlı müzakirələri davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib. Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına əsasən, hər şey Xəzər dənizinin dibinin delimitasiyası ilə bağlı həll olunmamış məsələyə əsaslanır. Yəni güman etmək məntiqli olardı ki, növbəti addım Azərbaycanla dənizin dibinin delimitasiyası ilə bağlı ikitərəfli formatda danışıqların aparılması, ardınca isə müvafiq sazişin bağlanması olmalıdır. Bu ilin əvvəlindən bu məsələdə tam sükut yaranıb. Əslində, ötən il də bununla bağlı qızğın müzakirələr aparılmayıb.
Hər halda, Trans-Xəzər kəmərinin təməli qoyularsa, bu, Türkmənistana ölkənin əsas gəlir mənbələrindən biri olan təbii qaz ixracını şaxələndirməyə və artırmağa kömək edəcək. Bu, Azərbaycan iqtisadiyyatına da müəyyən töhfə verəcək. Doğrudur, bunun yaxın gələcəkdə baş verib-verməyəcəyini təsəvvür etmək çətindir. Bəzən sadəcə arzulamaq kifayət etmir, axı, uğurun açarı motivasiya və əzmkarlıqdır.

Азербайджан еще раз подтвердил свой газовый потенциал за счет проекта «Абшерон»
Текущий год стал поворотным в деятельности французской компании TotalEnergies в Азербайджане. Вслед за подписанием в июне с правительством страны Меморандума по оценке строительства солнечной электростанции (СЭС) мощностью 250 МВт и ветряных на 250 Вт в Нахчыване и Восточном Зангезуре компания приступила к долгожданной добыче углеводородного сырья с месторождения «Абшерон». Долгожданной, потому как ввод месторождения в промышленную эксплуатацию ежегодно переносился (с 2020 по 2023 год), и в итоге это знаменательное событие произошло, наконец, в первой декаде июля.
На данный момент добыча осуществляется в рамках первого этапа освоения контрактной площади «Абшерон», а добываемый газ рассчитан исключительно на покрытие внутреннего спроса Азербайджана.
Оправданные ожидания
История вопроса уходит своими корнями в далекие 1990-е, когда низкий уровень мировых цен на нефть требовал более жесткого подхода к выбору проектов и оказывал влияние на проведение поисково-разведочных работ.
Все началось в 1997 году с подписания первого контракта типа PSA на разведку и разработку перспективной структуры «Абшерон» между американской Chevron (30% долевого участия), SOCAR (50%) и французской Total (20%). Объем инвестиций в тот период оценивался в $3-4 млрд, а первоначальные запасы углеводородов прогнозировались на уровне 1-3 трлн кубометров газа и 150 млн тонн газоконденсата.
В декабре 2000 года на «Абшероне» началось бурение первой разведочной скважины, которое завершилось в середине июля 2001 года. Глубина скважины превысила 6700 м. Затраты иностранных акционеров на бурение составили порядка $75-78 млн, но по его итогам были получены притоки газа. Результаты настолько разочаровали иностранных акционеров, что они решили отказаться от продолжения разведочного бурения, выплатив Госнефтекомпании Азербайджана денежную компенсацию, и в 2005 году контракт был аннулирован.
Огорчение инвесторов понять можно, если вспомнить, что на тот период цены на нефть находились на уровне $30 за баррель. Это сводило на нет желание инвестировать в тот или иной проект, не увенчавшийся большим открытием запасов с первой же разведочной скважины. Каспий знает немало таких примеров («Огуз», «Ялама», «Карабах», «Дан Улдузу-Ашрафи», «Инам», «Нахчыван», «Зафар-Машал» и пр.).
В начале 2000-х мало кто мог предположить, что «Абшерон» получит новую жизнь, и уж вряд ли кто мог поверить, что это будет осуществлено под операторством одного из прежних акционеров - компании Total (теперь уже TotalEnergies).
Новое соглашение о разделе продукции было подписано 27 февраля 2009 года сроком на 30 лет. Акционерами на паритетной основе (50%х50%) являются SOCAR и TotalEnergies. Разведочная скважина подтвердила наличие на данной площади значительных запасов углеводородов, оцениваемых в 350 млрд кубометров газа и 45 млн тонн конденсата.
В рамках первой фазы с месторождения планируется ежесуточно добывать 4 млн кубометров газа и 12 тыс. баррелей конденсата. В целом на первом этапе объем добычи составит 1,5 млрд кубометров в год. Весь добытый газ предназначен для внутреннего рынка Азербайджана.
По данным TotalEnergies, общая добыча в период плато составит 110 тыс. баррелей нефтяного эквивалента в сутки, включая 11 млн. кубометров газа (4 млрд кубометров в год), а также 35 тыс. баррелей конденсата в сутки (около 2 млн. тонн в год).
Концепция разработки включает в себя три или более скважин с подводным устьем, которые будут подключены к инфраструктуре на суше для переработки и экспорта газа и конденсата.
Это первое газоконденсатное месторождение, введенное в эксплуатацию в азербайджанском секторе Каспия после 11-летнего перерыва. Последний раз в промышленную разработку было введено месторождение «Умид» блока «Умид-Бабек» в азербайджанском секторе Каспия в сентябре 2012 года.
Если говорить о значимости «Абшерона», то в первую очередь разработка этого месторождения обеспечит дополнительные поставки газа для удовлетворения растущего спроса на внутреннем рынке. С другой стороны, это будет способствовать увеличению экспортного потенциала Азербайджана - ведь газ с последующей стадии будет направляться на экспорт.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, говоря о месторождении «Абшерон», отметил, что ввод его в разработку обеспечит высокий уровень энергетической безопасности нашей страны, а объем экспортного газа будет увеличиваться из года в год не только за счет месторождения «Шахдениз», но и «Абшерона».
«Показатели дебетов тоже очень хорошие. Из одной скважины добывается даже больше газа и конденсата, чем из «Шахдениза». Конечно, по своим запасам «Абшерон» уступает газовому месторождению «Шахдениз». По первоначальным оценкам этот объем составляет где-то около 300 млрд кубометров, но я уверен, что он будет больше», - сказал И.Алиев.
По словам азербайджанского лидера, осуществление проекта «Абшерон» еще раз подтвердило углеводородный потенциал Азербайджана. «Вероятно, SOCAR вскоре должна начать более активные переговоры со своими зарубежными партнерами относительно второй фазы разработки этого месторождения. Повторюсь, мы ожидали проведения разведывательных работ, но таких замечательных результатов, честно говоря, не ждали. Это была очень хорошая новость и очень хороший, достойный ответ некоторым «экспертам», пытающимся бросить тень на энергетический потенциал Азербайджана. Поэтому отныне наши планы по экспорту газа будут реализовываться ускоренными темпами и в большем объеме», - уверен И.Алиев.
Между тем в SOCAR рассчитывают на расширение сотрудничества с TotalEnergies в сфере газодобычи. В частности, французская компания может быть привлечена к разработке перспективной структуры «Бабек».
Рассказывая о планах Госнефтекомпании Азербайджана, первый вице-президент Хошбахт Юсифзаде заявил, что SOCAR намерена ускорить поисково-разведочные работы на структуре «Бабек» и с этой целью ведет переговоры с иностранными партнерами. Для начала этих работ 10 мая 2023 года SOCAR подписала Меморандум о взаимопонимании с TotalEnergies.
Запасы перспективной структуры «Бабек» в два раза превышают запасы месторождения «Умид», составляющие 200 млрд кубометров газа., т.е. оцениваются в 400 млрд кубометров.
Принимая во внимание это, а также нацеленность TotalEnergies на развитие возобновляемых источников энергии и подписанные в этой связи с Азербайджаном меморандумы по сотрудничеству в данной сфере, трудно не заметить растущий интерес французской компании к нашей стране.
Новые старые проекты
Будь то для внутреннего рынка или для наращивания экспорта из Азербайджана, «Абшерон» - это всего лишь первая ласточка. Уже в следующем году власти страны ожидают добычу первого газа с глубокозалегающих пластов блока месторождений «Азери-Чыраг-Гю-нешли», запасы которого прогнозируются в 300 млрд кубометров.
В целом в среднесрочной перспективе в Азербайджане планируется ввести в эксплуатацию ряд новых месторождений, включая «Карабах», «Умид-Бабек» (2-я стадия), что позволит существенно нарастить экспорт.
В то же время расширяется и география поставок азербайджанского газа. Президент Ильхам Алиев в ходе состоявшегося в Шуше медиафорума вновь заявил, что уже к концу 2023 года еще две европейские страны присоединятся к списку импортеров азербайджанского «голубого» топлива (Венгрия и Словакия). Кроме того, активизировались переговоры с Албанией. В частности, Баку и Тирана работают над возможностью поставок 700 млн кубометров азербайджанского газа в год в Албанию.
Помимо этого SOCAR ведет работу по строительству газораспределительной сети на территории Албании. К концу 2023 года будет готово технико-экономическое обоснование, после чего начнется финансирование. «Это будут чисто азербайджанские инвестиции в Албанию, предназначенные для строительства газораспределительной сети», - поясняет И.Алиев.
Говоря о расширении мощностей Южного газового коридора в два раза, азербайджанский лидер обратил внимание на то, что Азербайджан рассчитывает исключительно на собственные газовые ресурсы. При этом в Баку будут рады возможности выступить и в качестве транзитера газа с восточного побережья Каспийского моря. Для этого, правда, требуется осуществить строительство соответствующей инфраструктуры - Транскаспийского газопровода (ТКГ). Но текущая ситуация, к сожалению, не благоприятствует этому. Во всяком случае, со слов И.Алиева стало понятно, что Азербайджан считает это малореалистичным, поскольку до сих пор нет никакой ясности с источниками финансирования, и инициировать строительство точно не намерен.
«Что касается Транскаспийского трубопровода, то этот проект, его идея, основывается на газовых ресурсах Туркменистана. Поэтому не нам его инициировать и не нам в него инвестировать. Что мы можем сделать? Мы можем предоставить нашу существующую инфраструктуру или какую-то территорию в их собственность, чтобы построить на ней новую инфраструктуру», - пояснил азербайджанский Президент.
Доставка газа с восточного побережья Каспия в Европу - дело весьма непростое. Для этого потребуются прокладка по дну моря Транскаспийского газопровода и строительство системы наподобие Южного газового коридора из Баку в направлении Европы.
«Главный вопрос - кто будет финансировать эти важные проекты? Ответа на него у нас нет. Поэтому пока мы не узнаем, кто будет финансировать, думаю, что его реализация или даже какие-то идеи по этому поводу будут выглядеть нереалистичными», - заключил глава Азербайджана.
И.Алиев напомнил, что на данный момент европейские банки не готовы финансировать, и привлечение средств для Транскаспийского газопровода будет представлять значительную сложность.
Тем не менее Президент подчеркнул, что если кто-то захочет участвовать в строительстве ТКГ, то Азербайджан будет только рад этому. Ведь это позволит стране получать дополнительные транзитные пошлины и создаст новые возможности для сотрудничества с другими странами.
Между тем МИД Туркменистана в своем официальном заявлении отметил, что Ашхабад привержен стратегии диверсификации энергетических потоков и выражает готовность продолжать сотрудничество с партнерами по решению прокладки ТКГ.
В МИД не видят проблем с этим и считают, что на сегодняшний день это непосредственно связано с разграничением дна между Туркменистаном и Азербайджаном (!).
«Туркменистан убежден, что каких-то политических, экономических, финансовых факторов, препятствующих осуществлению строительства Транскаспийского газопровода, не существует. Проект является обоснованным с экономической точки зрения и способен внести ощутимый вклад в обеспечение энергетической безопасности в Евразии», - отмечает внешнеполитическое ведомство.
Инициатива также была поддержана Евросоюзом, который рассматривает ее как способ диверсификации поставок энергоносителей.
Прокладка трубопровода обеспечит долгосрочный и бесперебойный доступ к источникам сырья для европейских потребителей, «при соблюдении очевидных выгод и интересов транзитной стороны», считают там.
Итак, Ашхабад выразил готовность продолжать обсуждения по Транскаспийскому газопроводу. Если судить по заявлению туркменского МИД, то все упирается в нерешенность вопроса о разграничении дна Каспия. То есть логично будет предположить, что следующим шагом должны стать переговоры с Азербайджаном в двустороннем формате по разграничению дна с последующим заключением соответствующего договора. С начала текущего года в этом вопросе пока наблюдается полное затишье. Собственно, и в прошлом году жарких дискуссий на этот счет не наблюдалось.
Тем не менее, если ТКГ все-таки будет проложен, он поможет Туркменистану диверсифицировать и увеличить экспорт природного газа, который является одним из основных источников дохода страны. Определенный вклад получит и экономика Азербайджана. Сдвинется ли процесс с мертвой точки в обозримом будущем, сложно представить. Иногда одного желания мало, ведь ключ к успеху - это мотивация и упорство.