Azərbaycan “Abşeron” layihəsi hesabına təbii qaz potensialını bir daha təsdiqləyib
Bu il Fransanın “TotalEnergies” şirkətinin Azərbaycandakı fəaliyyətində dönüş ili olub. İyun ayında bu şirkət hökumətlə Naxçıvan və Şərqi Zəngəzurda 250 MVt gücündə günəş və 250 MVt gücündə külək elektrik stansiyalarının tikintisinin qiymətləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalamasından sonra “TotalEnergies” “Abşeron” yatağından uzun müddətdir ki, gözlənilən karbohidrogen hasilatına başlayıb. 2020-ci ildən 2023-cü ilə qədər yatağın istismara verilməsi hər il təxirə salınsa da, nəhayət iyulun ilk ongünlüyündə baş tutub.
Hazırda “Abşeron” qaz-kondensat yatağının işlənməsinin birinci mərhələsi çərçivəsində hasilat həyata keçirilir. Hasil edilən təbii qaz yalnız Azərbaycanın daxili tələbatını ödəmək üçün nəzərdə tutulub.
Doğrulmuş gözləntilər
Bu məsələnin tarixi uzaq 1990-cı illərə gedib çıxır. O zaman neft qiymətlərinin aşağı olması üzündən layihələrin seçiminə daha sərt yanaşma irəli sürülür və bu, kəşfiyyat-qazma işlərinin aparılmasına təsir göstərirdi.
Hər şey 1997-ci ildə ABŞ-ın “Chevron” (30% kapital), Azərbaycanın SOCAR (50%) və Fransanın “Total” (20%) şirkətləri arasında perspektivli “Abşeron” strukturunun kəşfiyyatı və işlənməsi üzrə ilk PSA tipli müqavilənin imzalanması ilə başlayıb. O dövrdə investisiyaların həcmi 3-4 milyard dollar qiymətləndirilirdi, ilkin karbohidrogen ehtiyatları isə 1-3 trilyon kubmetr təbii qaz və 150 milyon ton qaz kondensatı səviyyəsində proqnozlaşdırılırdı.
2000-ci ilin dekabrında “Abşeron”da ilk kəşfiyyat quyusunun qazılmasına başlanılıb və bu, 2001-ci il iyulun ortalarında tamamlanıb. İlk kəşfiyyat quyusunun dərinliyi 6700 metri keçib. Xarici səhmdarlar qazma işlərinə təxminən 75-78 milyon dollar xərcləsələr də, yekunda yalnız təbii qaz axını əldə edilib. Nəticələr xarici səhmdarları o qədər məyus etdi ki, onlar Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə pul kompensasiyası ödəyərək kəşfiyyat qazma işlərinin davam etdirilməsindən imtina etmək qərarına gəldilər və 2005-ci ildə müqavilə ləğv edildi.
O vaxt neftin 1 barelinin qiymətinin 30 dollar səviyyəsində olduğunu nəzərə alsaq, investorların məyusluğunu başa düşmək olar. Neft qiymətlərinin aşağı olması səbəbindən xarici şirkətlər ilk kəşfiyyat işlərindən sonra böyük ehtiyatların aşkar edilmədiyi konkret layihəyə sərmayə qoymaq istəmirdilər. Xəzər dənizdəki yataqlarla bağlı belə nümunələr çoxdur: “Oğuz”, “Yalama”, “Qarabağ”, “Dan Ulduzu-Əşrəfi”, “İnam”, “Naxçıvan”, “Zəfər-Məşəl” və s.
2000-ci illərin əvvəllərində “Abşeron” yatağının yeni “həyat qazanacağı”nı az adam təsəvvür edə bilərdi. Üstəlik, heç kəs bunun keçmiş səhmdarlardan birinin – “Total”ın (indiki “TotalEnergies”) operatorluğu ilə həyata keçiriləcəyinə inanmazdı.
Xatırladaq ki, 2009-cu il fevralın 27-də 30 il müddətinə hasilatın pay bölgüsü haqqında yeni saziş imzalanıb. Paritet əsasda səhmdarlar (50% x 50%) SOCAR və “TotalEnergies” şirkətləridir. Kəşfiyyat quyusu bu yataqda 350 milyard kubmetr təbii qaz və 45 milyon ton kondensat kimi qiymətləndirilən əhəmiyyətli karbohidrogen ehtiyatlarının olduğunu təsdiqləyib.
Birinci mərhələ çərçivəsində bu yataqdan gündəlik 4 milyon kubmetr təbii qaz və 12 min barel kondensat hasil edilməsi planlaşdırılır. Ümumilikdə, birinci mərhələdə hasilat həcmi ildə 1,5 milyard kubmetr təşkil edəcək. İstehsal olunan “mavi yanacağ”ın hamısı Azərbaycanın daxili bazarı üçün nəzərdə tutulub.
“TotalEnergies”in məlumatına görə, pik dövründə ümumi hasilat neft ekvivalentində gündəlik 110 min barel olacaq. Buraya 11 milyon kubmetr təbii qaz (ildə 4 milyard kubmetr), o cümlədən sutkada 35 min barel kondensat (ildə təxminən 2 milyon ton) daxildir. İşlənmə konsepsiyasına təbii qaz və kondensatın emalı, ixracı üçün quruda infrastruktura birləşdiriləcək üç və ya daha çox sualtı quyu daxildir.
Bu, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda 11 illik fasilədən sonra istismara verilən ilk qaz-kondensat yatağıdır. Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı “Ümid-Babək” blokunun “Ümid” yatağı sonuncu dəfə 2012-ci ilin sentyabrında kommersiya istismarına verilib.
“Abşeron” yatağının əhəmiyyətinə gəlincə, ilk növbədə, bu yatağın işlənilməsi daxili bazarda artan tələbatı ödəmək üçün əlavə təbii qaz tədarükünü təmin edəcək. Digər tərəfdən bu, Azərbaycanın ixrac potensialının artmasına kömək edəcək, çünki növbəti mərhələdən təbii qaz ixrac olunacaq.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Abşeron” yatağı haqqında danışarkən qeyd edib ki, onun istismara verilməsi ölkənin enerji təhlükəsizliyini yüksək səviyyədə təmin edəcək, ixrac qazının həcmi təkcə “Şahdəniz” yatağı hesabına deyil, həm də “Abşeron” yatağının hesabına ildən-ilə artacaq: “Bir neçə gün bundan əvvəl mənə məlumat verildi ki, ilkin qaz hasil edildi, debitlər də çox yaxşıdır. Hətta bir quyudan “Şahdəniz” qaz yatağından da daha çox qaz və kondensat hasil edilir. Əlbəttə, “Şahdəniz” qaz yatağından “Abşeron” yatağı ehtiyat nöqteyi-nəzərindən daha kiçikdir, ilkin hesablamalara görə təqribən 300 milyard kubmetrdir. Amma mən tam əminəm ki, daha çox olacaq”.
Azərbaycan liderinin sözlərinə görə, “Abşeron” layihəsinin həyata keçirilməsi ölkənin karbohidrogen potensialını bir daha təsdiqləyib: “Yəqin ki, SOCAR öz xarici tərəfdaşları ilə bu yatağın ikinci fazasının işlənməsi ilə bağlı tezliklə daha fəal danışıqlara başlamalıdır. Yenə də deyirəm, biz gözləyirdik ki, kəşfiyyat olacaq, amma sözün düzü, bu qədər gözəl nəticələri gözləmirdik. Bu, çox gözəl bir xoş xəbər oldu və Azərbaycanın enerji potensialına kölgə salmağa çalışan bəzi dırnaqarası ekspertlərə də çox yaxşı, tutarlı cavab olmuşdur. Ona görə bundan sonra bizim qaz ixrac planlarımız daha tez bir zamanda və daha böyük həcmdə təmin ediləcək”.
Bu arada, SOCAR təbii qaz hasilatı sahəsində “TotalEnergies” ilə əməkdaşlığı genişləndirməyə ümid edir. Xüsusilə də perspektivli “Babək” strukturunun hazırlanmasında Fransa şirkəti iştirak edə bilər.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin planlarından danışan SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə bildirib ki, şirkət “Babək” strukturunda kəşfiyyat işlərini sürətləndirmək niyyətindədir və bu məqsədlə xarici tərəfdaşlarla danışıqlar aparır. Bu işlərə başlamaq üçün 2023-cü il mayın 10-da SOCAR “TotalEnergies” şirkəti ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Perspektivli “Babək” strukturunun ehtiyatları 200 milyard kubmetr qaz olan “Ümid” yatağının ehtiyatlarından iki dəfə çoxdur. Buradakı ehtiyatlar 400 milyard kubmetr qiymətləndirilir. Bunu, həmçinin “TotalEnergies”in bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafına diqqətini və bununla bağlı Azərbaycanla bu sahədə əməkdaşlığa dair imzalanmış memorandumları nəzərə alsaq, Fransa şirkətinin ölkəmizə marağının artdığını söyləyə bilərik.
Yeni köhnə layihələr
İstər daxili bazar üçün, istərsə də Azərbaycandan ixracı artırmaq üçün “Abşeron” sadəcə olaraq ilk işarədir. Hələ gələn il Azərbaycan ehtiyatları 300 milyard kubmetr proqnozlaşdırılan “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunun dərin qatlarından ilk təbii qazın hasilatını gözləyir.
Ümumiyyətlə, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanda bir sıra yeni yataqların, o cümlədən “Qarabağ”, “Ümid-Babək” (ikinci mərhələ) yataqlarının istismara verilməsi planlaşdırılır və bu da ixracı əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Eyni zamanda Azərbaycanın “mavi yanacağı”nın tədarük coğrafiyası da genişlənir. Şuşada keçirilən Qlobal Media Forumunda Prezident İlham Əliyev 2023-cü ilin sonuna kimi daha iki Avropa ölkəsinin Azərbaycanın təbii qazının idxalçıları siyahısına (Macarıstan və Slovakiya) qoşulacağını bir daha vurğulayıb. Bundan başqa, Albaniya ilə danışıqlar intensivləşib. Xüsusilə, Bakı və Tirana Albaniyaya ildə 700 milyon kubmetr Azərbaycan təbii qazının tədarükü imkanları üzərində işləyir.
Bundan başqa, SOCAR Albaniyada qazpaylayıcı şəbəkənin tikintisi üzərində işləyir. 2023-cü ilin sonuna kimi texniki-iqtisadi əsaslandırma hazır olacaq, bundan sonra maliyyələşməyə başlanacaq.
“Bu, qazpaylayıcı şəbəkəsini qurmaq üçün Albaniyaya yatırılacaq xalis Azərbaycan investisiyası olacaq”, - İ.Əliyev bildirib.
Cənub Qaz Dəhlizinin imkanlarının iki dəfə genişləndirilməsindən danışan Azərbaycan lideri Azərbaycanın yalnız öz təbii qaz ehtiyatlarına arxalandığına diqqət çəkib. Eyni zamanda Azərbaycan Xəzərin şərq sahilindən təbii qazın tranzit ölkəsi kimi çıxış etmək imkanından şad olardı. Bunun üçün isə müvafiq infrastrukturun – Trans-Xəzər kəmərinin inşasını həyata keçirmək tələb olunur. Amma indiki vəziyyətdə, təəssüf ki, buna imkan yoxdur. Hər halda, İlham Əliyevin çıxışından sonra məlum oldu ki, Azərbaycan bunu qeyri-real hesab edir, çünki hələ də maliyyə mənbələri ilə bağlı aydınlıq yoxdur və ölkə birmənalı olaraq onun inşasına təşəbbüs göstərmək niyyətində deyil.
“Trans-Xəzər layihəsi ideya olaraq Türkmənistanın qaz ehtiyatlarına əsaslanır. Odur ki, bunun təşəbbüsünün irəli sürülməsi və yaxud ona sərmayə yatırılması bizdən asılı deyil. Biz tərəfimizdən mövcud infrastrukturumuzu və yaxud müəyyən ərazi təklif edə bilərik ki, yeni infrastruktur inşa edilsin. Lakin unutmamalıyıq ki, bu gün Azərbaycan üç il əvvəl inşa edilən boru kəmərinin genişləndirilməsi ilə məşğuldur”, - deyə Azərbaycan dövlət başçısı qeyd edib.
Ümumiyyətlə, Xəzərin şərq sahillərindən təbii qazın Avropaya çatdırılması çox çətin məsələdir. Bunun üçün Trans-Xəzər kəmərinin dəniz dibi ilə çəkilməsi və Bakıdan Avropaya doğru Cənub Qaz Dəhlizi kimi sistemin qurulması tələb olunacaq.
“Sual yaranır ki, bu mühüm layihəni kim maliyyələşdirəcək? Bu sualın hələlik cavabı yoxdur. Bu suala cavab tapana qədər layihənin icrası və yaxud da bu məsələ haqqında düşünmək bir o qədər real olmayacaq”, - İlham Əliyev vurğulayıb.
O xatırladıb ki, hazırda Avropa bankları maliyyələşdirməyə hazır deyil və Trans-Xəzər qaz kəməri üçün vəsait cəlb etmək xeyli çətinlik olacaq: “Lakin kimsə Trans-Xəzər boru kəmərini inşa etmək istəsə biz şad olarıq. Nəticədə, bizə əlavə tranzit rüsumları ödəniləcək və yeni əməkdaşlıq imkanları yaranacaq”.
Bu arada, Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyi rəsmi bəyanatında qeyd edib ki, Aşqabad enerji axınlarının şaxələndirilməsi strategiyasına sadiqdir və Trans-Xəzər boru kəmərinin çəkilməsinin həlli üçün tərəfdaşlarla əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırdır.
Xarici İşlər Nazirliyi bununla bağlı heç bir problem görmür və hesab edir ki, bu məsələ hazırda Türkmənistanla Azərbaycan arasında dəniz dibinin delimitasiyası (!) ilə birbaşa bağlıdır.
“Türkmənistan əmindir ki, Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisinə mane olan heç bir siyasi, iqtisadi, maliyyə amili yoxdur. Layihə iqtisadi nöqteyi-nəzərdən özünü doğruldur və Avrasiyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə ciddi töhfə verə bilər”, - Türkmənistan XİN-in bəyanatında qeyd edilib.
Bu məqamda qeyd edək ki, təşəbbüsü enerji təchizatının şaxələndirilməsi yolu kimi görən Avropa İttifaqı da dəstəkləyib. Aİ ölkələrinin rəsmiləri düşünürlər ki, boru kəmərinin çəkilməsi tranzit tərəfin maraqlarına hörmətlə yanaşılmaqla, Avropa istehlakçılarının xammal mənbələrinə uzunmüddətli və fasiləsiz çıxışını təmin edəcək.
Belə ki, Aşqabad Trans-Xəzər qaz kəməri ilə bağlı müzakirələri davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib. Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına əsasən, hər şey Xəzər dənizinin dibinin delimitasiyası ilə bağlı həll olunmamış məsələyə əsaslanır. Yəni güman etmək məntiqli olardı ki, növbəti addım Azərbaycanla dənizin dibinin delimitasiyası ilə bağlı ikitərəfli formatda danışıqların aparılması, ardınca isə müvafiq sazişin bağlanması olmalıdır. Bu ilin əvvəlindən bu məsələdə tam sükut yaranıb. Əslində, ötən il də bununla bağlı qızğın müzakirələr aparılmayıb.
Hər halda, Trans-Xəzər kəmərinin təməli qoyularsa, bu, Türkmənistana ölkənin əsas gəlir mənbələrindən biri olan təbii qaz ixracını şaxələndirməyə və artırmağa kömək edəcək. Bu, Azərbaycan iqtisadiyyatına da müəyyən töhfə verəcək. Doğrudur, bunun yaxın gələcəkdə baş verib-verməyəcəyini təsəvvür etmək çətindir. Bəzən sadəcə arzulamaq kifayət etmir, axı, uğurun açarı motivasiya və əzmkarlıqdır.

Azerbaijan confirms its gas potential thanks to the Absheron project
The year of 2023 was a turning point in the operations of TotalEnergies (France) in Azerbaijan. Following the signing of a memorandum with the country's government in June to assess the construction of a 250MW solar power plant (SPP) and a 250W wind farm in Nakhchivan and Eastern Zangezur, the company started the long-awaited production of hydrocarbons from the Absheron field. Indeed, it was a delayed production, as the commissioning of the field has been postponed repeatedly since 2020. Yet, this significant event finally took place in the first decade of July 2023.
Currently, the first stage of development of the Absheron contract area is implemented, while the gas produced from the field is expected to meet exclusively Azerbaijan's domestic demand.
Justified expectations
Historically, it all started back in the 1990s, when the low prices of oil globally required a more rigorous approach to project selection and influenced exploration.
In 1997, Azerbaijan saw the signing of the first PSA-type contract for exploration and development of the promising Absheron structure between Chevron (30%) of the US, SOCAR (50%) of Azerbaijan and Total (20%) of France. At that time, the total volume of investment was estimated at $3-4 billion, with initial hydrocarbon reserves forecast at 1-3 trillion cubic metres of gas and 150 million tonnes of gas condensate.
Drilling of the first exploration well at Absheron began in December 2000 and was completed in mid-July 2001. The depth of the well exceeded 6,700 metres. Foreign shareholders spent about $75-78 million on drilling operations, but it resulted in gas inflows only. The outcome was so disappointing to foreign shareholders that they refused to extend exploration drilling, paid compensation to SOCAR, cancelled the contract in 2005.
Frustration of investors was natural, as the oil prices were at the level of $30 per barrel. This negated any desire to invest in a project that would not result in the large discovery of reserves from the first exploration well. There have been many such examples in the Caspian, including the fields of Oghuz, Yalama, Garabagh, Dan Ulduzu-Ashrafi, Inam, Nakhchivan, Zafar-Mashal, etc.
In the early 2000s, few would expect that Absheron would start the life anew, and hardly anyone would imagine it operated by one of its former shareholders, Total (now TotalEnergies).
A new production sharing agreement was signed on February 27, 2009 for a period of 30 years, with SOCAR and TotalEnergies being the equal shareholders (each 50%) of the project. A new exploration well confirmed the presence of significant hydrocarbon reserves in the area, estimated at 350 billion cubic metres of gas and 45 million tonnes of condensate.
In the first stage, the field will produce 4 million cubic metres of gas and 12,000 barrels of condensate daily. In total, it is planned to get 1.5 billion cubic metres of gas from the field annually. All the gas is intended for the domestic market of Azerbaijan.
According to TotalEnergies, total production during the plateau period will be 110,000 barrels of oil equivalent per day, including 11 million cubic metres of gas (4 billion cubic metres annually), and 35,000 barrels of condensate per day (about 2 million tonnes annually).
The development concept includes the drilling of three or more subsea wellhead wells to be connected to onshore infrastructure for processing and exporting gas and condensate.
This is the first gas-condensate field put in the operation in the Azerbaijani sector of the Caspian after an eleven-year break. Umid was the last field used for commercial development in the Azerbaijani sector of the Caspian back in September 2012.
As to the significance of Absheron, the development of the field will provide additional gas supplies to meet the growing demand in the local market. Plus, it will increase Azerbaijan's export potential, as the gas from the subsequent stage will be exported.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev noted that the operation of the field would increase the energy security of Azerbaijan and the volume of exported in addition to volumes produced from the Shahdeniz field.
"We have very good yield from the field. The volumes of gas and condensate from a single well in Absheron is more than that of produced in Shahdeniz. It is true that Absheron falls behind Shahdeniz in terms of reserves. According to initial estimates, this volume is somewhere around 300 billion cubic metres, but I am sure there will be more than that," President Aliyev said.
According to Aliyev, the Absheron project has once again confirmed Azerbaijan's hydrocarbon potential. "SOCAR should probably start more active negotiations with its foreign partners regarding the second stage of development at Absheron. Frankly, we were expecting exploration works, but not such remarkable results. This was very good news and a very good answer to so-called experts trying to cast a shadow on Azerbaijan's energy potential. From now on our plans for gas exports will be accelerated and become larger in terms of volumes," Aliyev said.
Meanwhile, SOCAR expects to expand co-operation with TotalEnergies in the gas production. In particular, the French company may be involved in the development of the Babek prospective structure.
As to the plans of SOCAR, First Vice President Khoshbakht Yusifzade said that SOCAR intended to accelerate prospecting and exploration works at the Babek structure, thereby was negotiating with foreign partners. SOCAR signed an MoU with TotalEnergies to start these works on May 10, 2023.
The estimated reserves of the Babek prospective structure are twice as large as the reserves of the Umid field, i.e., 400 billion cubic metres.
Taking this into account, as well as TotalEnergies' focus on the development of renewable energy sources (RES) and the memorandums signed with Azerbaijan on cooperation in this field, we can see the growing interest of the French company in Azerbaijan.
New old projects
Whether to satisfy the demand in the domestic market or to boost exports from Azerbaijan, Absheron is just the first sign. In the next year, Azerbaijani authorities expect to produce the first gas from the deep-water Guneshli field of the Azeri-Chirag-Guneshli block of fields, with projected reserves of 300 billion cubic metres.
In the medium term, it is planned to put into operation a number of new fields in Azerbaijan, including Garabagh, Umid-Babek (Stage 2), which will seriously boost the country's exports.
Meanwhile, the geography of Azerbaijani gas supplies is also expanding. At the Global Media Forum held in Shusha, President Ilham Aliyev reiterated that by the end of 2023, two more European countries will join the list of importers of Azerbaijani gas (Hungary and Slovakia). In addition, Azerbaijan has intensified the negotiations with Albania. In particular, Baku and Tirana are working on the possibility of supplying 700 million cubic metres of Azerbaijani gas a year to Albania.
In addition, SOCAR is working on the construction of a gas distribution network in Albania. A feasibility study will be completed by the end of 2023, after which financing will begin. "These will be purely Azerbaijani investments in Albania, intended for the construction of the gas distribution network," President Aliyev explained.
As for doubling the capacity of the Southern Gas Corridor, Mr. Aliyev underlined that Azerbaijan relied exclusively on its own gas resources. Yet, Baku would welcome opportunities to act as a transit country for gas from the eastern coast of the Caspian Sea. This, however, requires the construction of the relevant infrastructure - the Trans-Caspian Gas Pipeline (TCGP). Unfortunately, this is impossible in the current situation. Either way, Azerbaijan considers the TCGP project unrealistic, as there is still no clarity about the sources of funding and construction plans.
"As for the Trans-Caspian pipeline, this project, its idea, is based on Turkmenistan's gas resources. Therefore, it is not for us to initiate it and not for us to invest in it. What can we do? We can provide our existing infrastructure or some territory to build new infrastructure on it," President Aliyev explained.
Getting gas from the east coast of the Caspian Sea to Europe is not easy. It will require the Trans-Caspian pipeline to be laid under the sea and the construction of a system similar to the Southern Gas Corridor from Baku to Europe.
"The key question is who will fund these important projects? We do not have an answer to it. Therefore, until we find out who will finance the project, I think that its implementation or even some ideas about it will look unrealistic," Aliyev concluded.
Aliyev also reminded that European banks were not ready to provide financing currently, thereby making the attraction of funds for the Trans-Caspian gas pipeline considerably difficult.
Nevertheless, Aliyev emphasised that if someone wanted to join the construction of the TCGP, Azerbaijan would be happy to cooperate. After all, it would allow Azerbaijan to receive additional transit duties and create new opportunities for co-operation with other countries.
Meanwhile, Turkmenistan's Ministry of Foreign Affairs released an official statement showing Ashgabat's commitment to the strategy of diversification of energy flows and its readiness to continue co-operation with partners on the TCGP.
The Turkmen Foreign Ministry sees no problem with this and believes that it is directly related to the demarcation of the seabed between Turkmenistan and Azerbaijan (!).
"Turkmenistan believes that there are no political, economic, or financial factors hindering the construction of the Trans-Caspian gas pipeline. The project is justified from the economic point of view and can make a tangible contribution to ensuring energy security in Eurasia," the Turkmen Foreign Ministry said.
The initiative was also supported by the European Union, which sees it as a way to diversify energy supplies.
The construction of the pipeline will ensure long-term and uninterrupted access to raw materials for European consumers, "while respecting the obvious benefits and interests of the transit side," the statement reads.
Apparently, Ashgabat is ready to continue discussions on the TCGP. According to the Turkmen Foreign Ministry, everything depends on the unresolved issue of delimitation of the Caspian Sea. In other words, it would be logical to assume that the next step should be bilateral negotiations with Azerbaijan on the delimitation of the Caspian Sea bed and the subsequent conclusion of agreement. There has been a long pause on the issue since the beginning of this year. In fact, there were no heated discussions on the issue last year either.
Nevertheless, if the TCGP project gets a green light, it will help Turkmenistan diversify and increase its exports of natural gas, which is one of the country's main sources of income. Azerbaijan's economy will also benefit from the project. It is hard to foretell whether the process will get off the ground. Intentions are not enough, because the key to success is motivation and persistence.