Türk ordusu ideyasının gerçəkləşmə şansı nə qədərdir?
Bitmək bilməyən qeyri-sabitlik, ağır geosiyasi kataklizmlər dövründə hər bir xalq və ölkə üçün sabit, müstəqil inkişafın qarantı olan silahlı qüvvələrin əhəmiyyəti və rolu qat-qat artır. Son illər türk dövlətlərinin müdafiə potensialını gücləndirməsi, həmçinin onların əməkdaşlıqda hərbi-siyasi komponentə daha ciddi yer ayırmaları məhz bununla əlaqələndirilir. Bununla yanaşı, diqqətçəkən məqam ondan ibarətdir ki, proses təhlükəsizlik məsələlərinin həllində koordinasiyanın gücləndirilməsinə dair razılaşma çərçivəsində baş verir.
Türk təhlükəsizlik sistemi: ilk addımlar
Türk dövlətləri arasında hərbi, hərbi-texniki sahələrdə əməkdaşlığın təşkili üçün vahid platformanın yaradılmasına dair konkret razılaşma yoxdur. Lakin onlar arasında təhlükəsizliklə bağlı dialoq davamlı xarakter daşıyır və bu sahədə inkişaf tendensiyası müşahidə olunur.
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) 2022-ci ilin noyabrında Səmərqənddə keçirilən IX sammitində çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev üzv dövlətləri təhlükəsizlik, müdafiə və müdafiə sənayesi sahələrində əməkdaşlığı artırmağa çağırmışdı. İştirakçılar isə bu ideyada həmrəy olduqlarını bildirmiş, növbəti müzakirələrdə məsələnin detallı müzakirəsinin vacibliyini vurğulamışdılar.
TDT üzvlərinin müxtəlif hərbi-siyasi bloklarda təmsil olunduqlarını (Türkiyə NATO, Qazaxıstanla Qırğızıstan isə KTMT-də) nəzərə alsaq, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində hərbi-siyasi ittifaqın vahid siyasi-hüquqi mexanizminin formalaşdırılmasında müəyyən çətinliklər var. TDT hərbi-siyasi blok deyil və təhlükəsizlik məsələlərinin həlli onun gündəliyində əsas yeri tutmur. Bununla yanaşı, mövzu ildən-ilə xüsusi aktuallıq qazanmaqdadır.
Amma bu, hərbi və təhlükəsizlik sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli dialoqun qurulması imkanlarını məhdudlaşdırmır. Odur ki, yaxın gələcəkdə TDT üzvləri qeyd olunan sahədə daha sistemli, strukturlu əməkdaşlığa başlaya bilərlər. Hazırda onlar hərbi sahədə təcrübə mübadiləsi, silahlı qüvvələrin hərbi-texniki təchizatının gücləndirilməsi kimi praktik məsələlərin həlli ilə məşğuldurlar.
İnstitusional əsaslar
Bu, beynəlxalq təhlükəsizlik sisteminin dağıldığı, hər bir dövlətə kənardan təhlükələrin artdığı indiki şəraitdə çox vacibdir. TDT üzvlərinin də yer aldığı hərbi-siyasi bloklar daxilində ziddiyyətlərin yaranması (Türkiyə-Yunanıstan, Qırğızıstan-Tacikistan), onların az qala açıq münaqişə həddinə çatması nadir hadisələr deyil. Bundan başqa, bu və ya digər dövlətin qlobal qarşıdurmaya bilavasitə cəlb olunması riski milli maraqlara cavab verməyə bilər, bu qarşıdurmalardan uzaq dayanmaq üçün isə öz gücünə arxalana bilmək lazımdır.
Digər türk dövlətləri üçün model olan Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin təkmilləşdirilməsi, döyüş qabiliyyətinin yüksəldilməsi müdafiə sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün vacib şərtdir. Türkiyə ordusu nümunəsində qurulmuş, onun öncül texniki, təşkilati qərarlarından istifadə edən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi uğur digər türk dövlətlərinin ciddi marağına səbəb olub. Onlar Azərbaycan-Türkiyə hərbi tandemini türk dövlətlərinin gələcək hərbi və hərbi-texniki əməkdaşlığı üçün nümunə kimi qəbul edirlər. Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti hərbçilərinin iştirakı ilə keçirilmiş ilk birgə hərbi təlim buna nümunə sayıla bilər. O, Türkiyənin İsparta şəhərində, xüsusi təyinatlı qüvvələrin təlim mərkəzində keçirilib. Yeri gəlmişkən, təlim TDT-nin Səmərqənd sammitindən cəmi bir neç gün sonraya təsadüf edib. Məqsəd türk dövlətlərində baş verə biləcək mümkün böhranlar zamanı fəaliyyətin koordinasiyasının məşqi idi. Təlimdə yaşayış məntəqələrində terrorçuların məhvi əməliyyatları da məşq olunub.
Türk Şurasının 2021-ci il noyabrın 12-də İstanbulda keçirilmiş VIII sammitində qəbul edilmiş «2040-cı ilədək Türk dünyası konsepsiyası»nda «Mülki müdafiə mexanizmi»nin yaradılması planlarından danışılırdı ki, bu da türk dövlətlərinin ümumi təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırılması konsepsiyasına uyğundur.
O, təcrübədə ilk dəfə Türkiyənin cənub-şərqində 2023-cü ilin fevralında baş vermiş zəlzələ zamanı sınanıb. Türk dövldətlərinin fövqəladə hallar nazirliklərinin səylərilə dağıntıların aradan qaldırılması, yaralılara yardımın göstərilməsi işi koordinasiya edilib. Türk dövlətlərinin fövqəladə vəziyyətlərə məsul bir neçə strukturunun nümayəndələri bir neçə həftə Türkiyədə qalıb.
«Dron diplomatiyası»
Hərbi-siyasi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində formalaşmaqda olan trenddə hərbi-texniki əməkdaşlıq ayrıca istiqamətdir. Burada da Türkiyənin müdafiə sənayesinin özünəməxsus flaqman rolu oynayır. Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri Türkiyənin pilotsuz uçuş aparatları istehsal edən «Baykar» zavodunun əsas sifarişçiləridir. Bununla yanaşı, Türkmənistanla Qırğızıstan Mərkəzi Asiya ölkələri arasında onların ilk alıcılarıdır. Mərkəzi Asiya ölkələri sırasında ən çox «Bayraktar» dronları almış ölkə Qırğızıstandır. Qırğızıstanla Tacikistan arasında 2022-ci ilin sentyabrında baş vermiş sərhəd münaqişəsindən sonra onların tədarükü əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
Qırğızıstanla qonşu olan Qazaxıstan da sözügedən dronların alqı-satqısı ilə bağlı bir neçə razılaşma imzalayıb. Artıq o da «Bayraktar»ın daimi alıcısına çevrilib. Nəticədə, «dron diplomatiyası» ifadəsi də yaranıb. O, türk dövlətləri arasında hərbi-texniki əməkdaşlıq planlarının reallaşdırılmasında Türkiyə silahlarının satışının rolunu ifadə edir.
Əlbəttə, bu, TDT ölkələrinin işi yalnız Türkiyədən dron almaqla bitirdikləri anlamına gəlmir. Amma o, bütün region ölkələrinə Türkiyə lisenziyası ilə istehsal olunacaq aparatların hazırlanması üçün ümumi texnoloji platforma yaratmaq imkanı verir. Burada söhbət heç də yalnız «Baykar»dan getmir.
2022-ci ildə Qazaxıstan Türkiyənin daha bir dron tədarükçüsü olan TUSAŞ ilə birgə istehsala dair razılaşma imzalayıb. Bu, Qazaxıstanı Türkiyədən kənarda «Anka» dronları istehsal edən ilk ölkəyə çevirir.
Bu regional tendensiyadan hələ ki, yalnız Özbəkistan kənar durur. O, Amerika, Çin və Rusiya dronlarından istifadəyə üstünlük verir. Özbəkistan öz pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalına da çalışır.
NATO standartları yolunda
Türk dövlətlərinin Türkiyədən hərbi texnika almaq, yaxud öz ərazisində onları istehsal etmək marağı yalnız dronlarla məhdudlaşmır. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Türkiyədən hərbi sənaye məhsulları almaqla kifayətlənmir, özü də Türkiyə lisenziyası ilə hərbi qayıqlar, dronlar, zirehli texnika istehsal edir. İndi isə bu prosesə Qazaxıstan da böyük maraq göstərir.
Eyni zamanda pilotsuz uçuş aparatları istehsalçılarından sonra, Türkiyənin «Otokar» müdafiə sənayesi şirkəti də region ölkələri ilə əməkdaşlığa maraq göstərir. Bu mənada, Mərkəzi Asiya regionunda, məsələn, Qazaxıstanda zirehli maşınların istehsalı imkanları nəzərdən keçirilir. Bu ölkədə baş ofisi Astanada yerləşən «Otokar Central Asia» şirkəti hələ 2019-cu ildə yaradılıb. O, gələcəkdə bu regionda fəaliyyətini genişləndirmək niyyətindədir.
Bu ilin iyulunda isə Qazaxıstanın «Zenit» zavodu Türkiyənin ASFAT və «YDA Group» şirkətləri ilə ölkənin dəniz donanması üçün hərbi gəmilərin inşasına dair müqavilə imzalayıb.
Daha bir Türkiyə şirkəti – «Dearsan Shipyard» hərbi-dəniz quruculuğu sahəsində Türkmənistanın əsas tərəfdaşıdır. Türkmənbaşıda o cümlədən hərbi qayıqlar istehsal edən gəmiqayırma və gəmi təmiri zavodu onun iştirakı ilə tikilib, sonradan isə tam müasirləşdirilib.
Beləliklə, türk dövlətləri arasında hərbi sahədə əməkdaşlıq üçün siyasi-hüquqi baza sürətlə inkişaf edir. Tərəflər yalnız hərbi-texniki əməkdaşlıq deyil, kadrların hazırlanması, şəxsi heyətinin döyüş qabiliyyətinin artırılması işində də əlaqələri gücləndirir.
Türk dövlətləri hələ ki, vahid ordu və ya hər hansı birgə hərbi korpus yaratmaq niyyətində deyillər. Hələlik hərbi qurumların sıx əməkdaşlığı üçün vahid siyasi-hüquqi məkanın, şəraitin yaradılması işləri görülür. KİV-də fəal müzakirə olunan Türk ordusunun yaradılması məsələsi ilə praktik baxımdan maraq yaratmır. Bəlkə də, əsas vəzifə belə bir addım ehtimalı halında ictimai rəyi öyrənmək və ya hazırlamaqdır. Amma bəlkə də, məqsəd bu fikri ləkələmək və prosesləri sanki regional təhlükəsizlik sistemini təhdid edən və türk dövlətlərinin Türkiyənin hərbi-siyasi tabeçiliyinə aparılması kimi təqdim etməkdir.
Bu dövlətlərin özləri üçün hazırda ən vacib olanı müasir silahlı qüvvələrin yaradılması sahəsində dünyanın ən öncül təcrübələrinin öyrənilməsi, ona uyğunlaşmaqdır. Yəni silahlı qüvvələr mövcud çağırışlar və riskləri nəzərə almaqla, dövlətlərin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi vəzifəsinin öhdəsindən gələ bilməlidir. Bu kontekstdə praktik olaraq, bütün regionun məqsədi silahlı qüvvələrini NATO standartları səviyyəsinə çatdırmaqdır. Türkiyə Silahlı Qüvvələri ilə əməkdaşlıq bu hədəfə effektiv şəkildə nail olunmasına imkan yaradır. Türkiyəyə isə bu, əlavə geostrateji üstünlüklər qazandırır, istər regional, istərsə də beynəlxalq miqyasda onun rolunu gücləndirir.

What are the chances of creating a Turkic army?
Periods of prolonged instability and complex geopolitical cataclysms multiply the role and importance of the army, which acts as a guarantor of stable and independent development, for every nation and country. That is one of the reasons Turkic countries have started strengthening their defence potential and cooperation in military and political areas in recent years. Remarkably, this process is in line with agreements on strengthening co-ordination in resolving security issues.
Turkic security system: first steps
There are no clear agreements between the Turkic states on the development of a single platform that would make cooperation in military and military-technical areas possible. However, there has been a long-standing and ongoing security dialogue between them.
In his keynote address delivered at the 9th Summit of the Organisation of Turkic States (OTS) in Samarkand in November 2022, President of Azerbaijan Ilham Aliyev called on member states to intensify cooperation in security, defence and defence industry. Summit participants expressed solidarity with this idea, considering it necessary to elaborate on the issue at the next discussions.
Since the OTS states are members of different military-political blocs (Türkiye in NATO, Kazakhstan and Kyrgyzstan in CSTO), there are some difficulties in terms of developing unified political and legal mechanisms of military-political union within the OTS. OTS is not a military-political bloc, and the solution of security issues has a subordinate position in its agenda, albeit becoming increasingly relevant every year.
Meanwhile, there is room for bilateral and multilateral dialogue in the military and security areas. This can help the OTS member states to establish a more planned and structured interaction in terms of defence and military-technical co-operation.
At present, however, they are focused on resolving practical issues due to the urgency of exchanging military experience and improving military equipment of respective armies.
Institutional framework
This is necessary amid the observed breakdown of the international security system, as well as the increased exposure to external threats. Often the contradictions within the military-political blocs also hosting the OTS member states (Türkiye-Greece, Kyrgyzstan-Tajikistan) can lead open conflicts between them. In addition, there is a danger of being directly involved in a global confrontation, while distancing from it requires reliance on own forces.
Improving and enhancing the combat readiness of the Turkish Army, which is a true model for the armies of other Turkic states, is an important condition for increasing defence cooperation. The army of Azerbaijan, which has been modelled based on the Turkish Army, uses its advanced technical and organisational solutions, and has demonstrated a successful performance during the 44-day Patriotic War is closely observed by the Turkic states. They see the Azerbaijani-Turkish military tandem as an example of future common military and military-technical co-operation between Turkic states. A prototype of such a cooperation may be the first ever joint military exercises among Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye and the Turkish Republic of Northern Cyprus held in the Turkish training centre in Sparta, Türkiye just a few days after the OTS summit in Samarkand. The purpose of the military exercise was to practise coordination skills in case of possible crises in Turkic states. In particular, they included exercises on neutralising terrorists in populated areas.
Turkic World Vision 2040 adopted at the 8th Summit of the Turkic Council held on November 12, 2021 in Istanbul mentioned plans to establish the Civil Defence Mechanism in line with the agreed concept of common security system for the Turkic states.
It was first tested in practice right after the devastating earthquake in south-eastern Türkiye in February 2023, when the emergency ministries of Turkic countries took coordinated measures to clean up the area from the debris and provide assistance to victims. Some units of Turkic states responsible for emergency response remained in the country for weeks.
Drone diplomacy
Military-technical co-operation is a separate and the newly emerging trend of interaction between the Turkic states, with the Turkish defence industry being a kind of role-model here too. Azerbaijan and Central Asian countries have become the main customers of Baykar, Turkey's leading drone plant. Meanwhile, Turkmenistan and Kyrgyzstan are the first buyers among Central Asian countries.
In particular, Kyrgyzstan ranked first in Central Asia in purchases of Bayraktar drones. Moreover, their imports increased significantly after the border conflicts between Kyrgyzstan and Tajikistan in September 2022.
Kazakhstan has also signed several deals with the Turkish company to become a regular buyer of Turkish drones. There is even a term, drone diplomacy, which demonstrates the role of Turkish arms sales in the implementation of military-technical cooperation plans in the Turkic community.
Of course, this does not mean that the OTS countries deal only with Turkish drone manufacturers. However, this gives all the countries in the region the opportunity to form a common technological platform that allows for the production of units that have similar properties as their counterparts produced under Turkish licences. And it is not only about Baykar.
In 2022, Kazakhstan signed an agreement with TUSAŞ, another Turkish drone supplier, for joint production in Kazakhstan. The deal makes Kazakhstan the first country outside Türkiye to produce the Anka drones.
So far only Uzbekistan has decided to follow a different path, preferring the use of American, Chinese and Russian drones. Tashkent is also trying to establish the production of its own guided drones.
Towards NATO standards
The interest of Turkic states to acquire or produce Turkish military equipment on their own is not limited to drones.
After Azerbaijan, which both consumes the Turkish defence products and produces own military boats, drones and armoured vehicles under Turkish licence, Kazakhstan shows the greatest interest in this process.
Following the drone companies, the Turkish defence company Otokar is also showing interest in cooperation with the regional countries. There are plans to produce armoured vehicles in Central Asia, particularly in Kazakhstan.
Back in 2019, Otokar Central Asia, a subsidiary company headquartered in Astana, was established in Kazakhstan. In July 2023, Kazakhstan's Zenit plant signed a contract with Türkiye's ASFAT and YDA Group to build warships.
Another Turkish company, Dearsan Shipyard, is Turkmenistan's main partner in naval construction. It took part in the construction and upgrade of the Turkmenbashi Shipyard, which also produces combat boats.
Political and legal basis for bilateral military co-operation between the Turkic countries is developing rapidly. They are increasing contacts in various areas, including the military-technical co-operation, training and improving the combat skills of the military personnel.
Turkic states have no plans to create a unified army or even a military corps. Rather this is a gradual development of a single political and legal platform allowing for close interaction between the military departments of Turkic states. Despite active discussions in the media, the issue of creating a Turkic army is not interesting from a practical point of view. Perhaps, the idea is to study or make the public opinion ready in case such a step becomes probable. Or perhaps to defame this idea and present the ongoing processes as if they threaten the system of regional security and lead to military and political subordination of Turkic states by Turkey.
Currently, key challenges for the Turkic states are the study and adaptation of best international practices on building a modern army that can meet the objectives of strengthening the defence capabilities of respective states, taking into account existing challenges and risks. In this context, the goal of all the regional armies is to bring their armies up to NATO standards. Co-operation with the Turkish army makes it possible to achieve this goal with the greatest efficiency. It also provides Türkiye with additional geostrategic advantages that strengthen its role both regionally and internationally.