Yeni qanunun tətbiqi ilə dövlət satınalmaları sektoru daha şəffaf, kiçik və orta biznes üçün əlçatan olacaq
2024-cü il yanvarın 1-dən bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Dövlət satınalmaları haqqında” Qanun qüvvəyə minəcək və ölkəmizdə bu sektorla bağlı yeni səhifə açılacaq. Sirr deyil ki, bir vaxtlar bu sektor ölkənin dövlət maliyyəsinin idarə olunmasında ən problemli və qeyri-şəffaf halqalardan biri hesab olunurdu. Beynəlxalq və yerli ekspertlər ədalətli və rəqabətli tenderlərin keçirilməsinə təsir göstərən normativ-hüquqi bazanın zəif səviyyədə olduğunu dəfələrlə qeyd ediblər. Bazar iştirakçıları haqqında lazımi məlumatlara sərbəst çıxışın olmaması və seçilmiş şirkətlərin himayə olunması üçün imkanların mövcudluğu rəqabət mühitinin yaradılmasına mane olurdu. Yeni qanun isə seçim mərhələlərinin rəqəmsallaşdırılması yolu ilə qaliblərin seçilməsi zamanı çatışmazlıqların və insan amilinin mümkün qədər aradan qaldırılması üçün nəzərdə tutulub.
Mənfi təcrübə
Ötən il Dünya Bankı hesabatlarından birində Azərbaycanda dövlət satınalmaları sektorunda bir neçə problem aşkar edib. Buraya eyni mənbədən bağlanan birbaşa müqavilələrin həddindən artıq çox olması, açıq hərraclarda uğursuzluq qazanan iştirakçıların sayının çox olması, mövcud elektron satınalma sisteminin məhdudiyyətləri və bununla bağlı çevikliyin olmamasıdır. Beynəlxalq təşkilatın nümayəndələri həmçinin ölkədə satınalma ilə bağlı lazımi ictimai nəzarətin və məlumatlara çıxışın olmadığını, bu sahədə ekspertlərin peşəkarlığının artırılmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, bu sahədə nöqsanlar əvvəllər də yerli ekspertlər, deputatlar, dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən vurğulanıb və vaxtaşırı olaraq bu sistemdəki mövcud vəziyyətlə bağlı tənqidi fikirlər səsləndiriblər. Belə ki, bu sahədə mühasibat uçotu və hesabatlarla bağlı səhvlərin çoxluğu Hesablama Palatasının müxtəlif qurumlarda aparılmış audit yoxlamalarının nəticələrinə əsasən verdiyi hesabatların birində də əks olunub. Dövlət vəsaitlərinin təyinatının dəyişdirilməsi ilə əlaqədar alınmış məhsul və materialların istifadə olunmaması, bəzi xərc sahələri üzrə vəsaitlərin (xüsusən investisiya) istifadə edilməməsi, tələbatın da düzgün müəyyən edilməməsi halları müəyyən olunmuşdu.
Hesablama Palatasının ekspertlərinin diqqət çəkdiyi digər maraqlı məqam odur ki, kompüterləşdirmə informasiyaya (tenderlər haqqında) çıxışı təmin etsə də, öhdəliklərini yerinə yetirmək qabiliyyəti şübhəli olan iştirakçılar tərəfindən satınalmalarda qalib gəlmə riski mövcuddur. Bu, son nəticədə bütün iş prosesini ləngidir, təqdim olunan malların (işlərin və xidmətlərin) keyfiyyətinin qeyri-qənaətbəxş olmasına gətirib çıxarır. Bu, hətta bəzi hallarda qalibin müqavilə üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməkdən imtina etməsi ilə nəticələnə bilər.
Milli Məclisin deputatı Əli Məsimli qeyd edib ki, Azərbaycanda dövlət satınalmaları üzrə bir neçə stereotip formalaşıb: “Bəzən məmurlar hansısa şirkətin xeyrinə satınalmalara təsir göstərir. Yaxud vəzifəli şəxs birbaşa zəng vurub tenderin nəticəsini ləğv elətdirir və özünə yaxın adamın şirkətinin və yaxud öz şirkətinin tenderdə qalib gəlməsini təmin edir”.
Digər deputat Qüdrət Həsənquliyev isə əlavə edib ki, tenderlərdə mallar çox vaxt istehsalçıdan deyil, vasitəçidən alınır. O, tender elan olunmamışdan 2 ay əvvəl yaradılmış bəzi şirkətlərin milyonluq tenderi udduğu ilə bağlı faktların olduğunu qeyd edib.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəylinin sözlərinə görə, təkcə keçən il dövlət təşkilatlarının davranışlarında yol verildiyi qanun pozuntuları ilə bağlı 14%-ə yaxın protokol ləğv edilib.
Bu çatışmazlıqlar təbii olaraq bu sektorun statistik göstəricilərinə mənfi təsir göstərir. Hesablama Palatasının “2022-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında” qanun layihəsinə və “2022-ci il dövlət büdcəsinin icrasına dair illik hesabat”a rəyində qeyd edilib ki, hesabat ilində ÜDM-in artımı və dövlət büdcəsi xərcləri fonunda satınalmalara cəlb olunan vəsaitlərin həcmində artım müşahidə olunub: “Əvvəlki illə müqayisədə satınalmaların ÜDM-ə nisbəti 1,5 faiz bəndi, xərclər nisbəti isə 0,8 faiz bəndi azalaraq müvafiq olaraq 5% və 21,1%-ə düşüb. Bu rəqəmlər son illərin ən aşağı göstəriciləridir”.
Əgər birinci bənddə azalma yüksək neft qiymətləri ilə ifadə olunan ÜDM-in artması ilə izah oluna bilərsə, digər göstəricinin aşağı düşməsi suallar yaradır. Fakt budur ki, əksər ölkələrdə dövlət satınalmaları büdcənin 30-42%-ni təşkil edir. Bu aşağı göstəricilərin bir mənbədən satınalma üsulu ilə bağlı qeydiyyat və uçotun olmamasının nəticəsi olduğu müəyyən edilib.
Bu sektorda o qədər problemlər var idi ki, hətta yeni qanunun və nəzarət mexanizminin tezliklə qəbul edilməsi zərurəti belə, müzakirə olunmurdu.
Yeni qanunun təfərrüatları
Azərbaycanda dövlət satınalmalarının iqtisadi, hüquqi və təşkilati əsaslarını və qaydalarını müəyyən edən yeni qanunvericilik aktı 2024-cü il yanvarın 1-dən qüvvəyə minir. Yeni sənədlə nəzərdə tutulan əsas məqam odur ki, bundan sonra satınalmalar yalnız rəqəmsal platformalar vasitəsilə həyata keçiriləcək.
M. Abbasbəylinin sözlərinə görə, artıq yeni qanuna uyğun olaraq dövlət satınalmalarının elektron platformasının təkmilləşdirilməsinin son mərhələsindəyik: “Süni intellekt vasitəsilə dövlət satınalmalarındakı nöqsanların aşkar edilməsi üzrə tərəfdaş şirkətlərlə işləyirik”.
Bütün bunların proseslərin avtomatlaşdırılmasına və sürətləndirilməsinə, şəffaflığın artırılmasına və tender prosedurlarının bütün iştirakçılarına bərabər imkanların yaradılmasına kömək edəcəyi gözlənilir. Üstəlik, bu qanunla yeni nəzarət mexanizmlərinin tətbiqi, həmçinin prosedurların sadələşdirilməsi və bürokratik maneələrin azaldılması nəzərdə tutulur. Bu da tədarükçülər arasında rəqabəti artıracaq, daha yaxşı biznes şəraitini təmin edəcək. Qanun çərçivəsində tenderlərdə iştiraka görə dövlət rüsumlarının və digər ödənişlərin məbləğinin azaldılması da nəzərdə tutulub.
Bundan başqa, sənəddə satınalmaların planlaşdırılması və mərhələləri, satınalma komissiyasının formalaşdırılması və onun məsuliyyəti, tədarükçünün tələblərə uyğunluq göstəriciləri, təkliflərin qiymətləndirilməsi, hesabatın hazırlanması və müqaviləyə dair digər tələblər, o cümlədən satınalmalara xitam verilməsi şərtləri aydın şəkildə göstərilib.
Qeyd edək ki, bu qanunla nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla, satınalma komissiyası təchizatçıların satınalmada iştirakını məhdudlaşdıra, onlar arasında ayrı-seçkilik yaradan tələbləri, meyarları və prosedurları müəyyən edə bilməz. Beləliklə, satınalma təşkilatından hüquqi, maliyyə və ya təşkilati asılılığı olan təchizatçıların satınalmada iştirakına icazə verilmir. Bu qayda təşkilat və təchizatçı eyni müəssisədə yerləşdikdə, təchizatçılardan biri digərinin benefisiar sahibi olduqda və ya azı iki təchizatçı eyni benefisiar tərəfindən idarə olunduqda tətbiq edilir. Satın alan təşkilatın rəhbəri ilə qohumluq əlaqəsi olan iştirakçılar üçün də tenderdə qalib gəlmək imkanı istisna edilir.
Bundan başqa, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili qeyd edib ki, qanun layihəsində dövlət satınalmalarına daha səmərəli nəzarəti təmin etmək məqsədilə nəzarət orqanının səlahiyyətləri genişləndirilir.
Burada mühüm məqamlardan biri əsaslandırılmış qərar əsasında təchizatçıların etibarsız tədarükçülər reyestrinə daxil edilməsi, satınalma müqaviləsi qüvvəyə minənədək satınalma nəticələrinin qanuna uyğun olaraq ləğv edilməsinin mümkünlüyü, satınalma komissiyası sədrinin və ya digər üzvlərinin qanunsuz hərəkətlərinə (hərəkətsizliyinə) görə fərdi məsuliyyətə cəlb edilməsidir.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinə “Dövlət satınalmaları haqqında” Qanunun pozulmasına görə məsuliyyət növlərini müəyyən edən qanun layihəsini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etmək tapşırılıb. Bu mənada
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət üzrə Dövlət Xidməti sahibkarları tenderlər zamanı pozuntular barədə məlumat verməyə çağırır.
“Bəzən mənə dostlarım zəng edir ki, filan problemi həll et. Mən onlara bildirirəm ki, bu, zənglə həll olunası məsələ deyil və deyirəm ki, məktub yazsınlar. Mən hər kəsə bildirirəm ki, hüququn pozulubsa, bunu rəsmi şəkildə həll etməlisən. Məktub yaza bilərsən ki, şikayətinə baxılsın. Amma cavabında deyir ki, məktub göndərmək istəmirəm, sonra həmin qurum və ya şirkətlə işləyə bilərəm?” - M. Abbasbəyli vurğulayıb.
O hesab edir ki, Azərbaycanda dövlət satınalmaları ilə bağlı problemlərin həll olunması üçün bütün dövlət təşkilatları öz işini vicdanla görməlidir: “Dövlət təşkilatında vicdansız tender komissiyasının üzvü oturubsa, onu ifşa etmək çətin olur. Biz hər otağa kamera qoya bilmərik. Təşkilatlarda insanlar öz işini vicdanla yerinə yetirməyənə qədər problemlərin həlli yarımçıq olacaq”.
Ümumiyyətlə, ekspertlər sahibkarlıq subyektlərinin satınalma prosesinə cəlb edilməsi, keyfiyyətli xidmət göstərilməsi və dövlət büdcəsinə ödənişlərdən yayınma hallarının qarşısının alınması baxımından yeni qanuna böyük ümidlər bəsləyirlər.
“Qanun mükəmməldir, əsas məsələ onun işlək olmasıdır. Əminliklə söyləmək olar ki, maraqlı dairələr və tərəflər qanunun imitasiyasına və sui-istifadə hallarına yol verməsə, dövlət satınalmaları zamanı şəffaflığı təmin etmək mümkün olacaq”, - Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Oruc qeyd edib.
Beləliklə, deyə bilərik ki, ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafı, fiskal şəffaflığın təmin edilməsi və bunun nəticəsində büdcə gəlirlərinin artması üçün mühüm problemlərin həlli istiqamətində daha bir addım atılıb. Ekspertin söylədiyi kimi, əsas məsələ qanunun işlək olmasıdır.

Pursuant to new law, public procurement services to become more transparent and accessible to SMEs
The Law on Public Procurement recently approved by President Ilham Aliyev will come into force on January 1, 2024. From that day  on, the sector will start a new life. Public procurement in Azerbaijan has long been considered one of the most problematic and non-transparent areas of public finances. International and local experts have repeatedly noted the weak level of the legal framework impeding the conduct of fair and competitive tenders. The lack of free access to necessary information about market participants and the availability of options to protect select companies hindered the creation of a competitive environment. The new law is designed to eliminate shortcomings and human factor in selecting winners as much as possible through digitalisation of the selection stages.
Negative experience
Last year, one of the reports of the World Bank (WB) identified several problems in the public procurement sector of Azerbaijan. These include an excessive number of direct single-source contracts, a large number of unsuccessful bidders in open tenders, and the limitations and lack of flexibility of the current e-procurement system. WB also noted the lack of proper public control and access to information related to procurement and the need to improve the professionalism of experts in this area.
In fact, the deficiencies in this area have been noted earlier by local experts, deputies, and state officials, who regularly criticised the current state of affairs in this system.
The high proportion of errors related to accounting and reporting in this area was also pointed out in one of the reports of the Accounts Chamber on the results of an audit carried out in various institutions. There are cases when purchased goods and materials have not been used due to changes in the purpose of public funds, funds (especially investment expenditure) have not been used, and demand has been determined incorrectly.
Another interesting point pointed out by the experts of the Accounts Chamber is a risk that the procurement tender will be won by bidders who can hardly fulfil their obligations, despite the computerised access access to information on tenders. This can ultimately slow down the whole process, lead to low quality of goods and services, and in some cases may even end up with the winner's refusal to fulfil obligations under the contract.
As MP Ali Masimli noted earlier, there are a few stereotypes about public procurement in Azerbaijan: "Sometimes officials influence procurement in favour of a certain company. Or an official makes a direct telephone call to cancel the result of the tender in favour of the company or person close to him".
Another deputy, Gudrat Hasanguliyev, added his dissatisfaction that often the goods are purchased from middle agents rather than directly from the manufacturer. He also noted the facts about million-dollar orders made by a company established just two months before the tender was announced.
Mammad Abbasbeyli, head of the State Service for Antimonopoly Control and Consumer Market Control under the Ministry of Economy, said that last year alone about 14% of protocols related to violations of the public procurement law were cancelled.
These shortcomings have a negative impact on the statistical indicators of this sector. As stated by the Accounts Chamber on the draft Law on the Execution of the 2022 State Budget and the Annual Report on the Execution of the 2022 State Budget: "The reporting year saw an increase in the amount of procurement funds amid the growing GDP and state budget expenditures. Compared to 2022, the procurement to GDP ratio decreased by 1.5 percentage points (p.p.), while the ratio to expenditure decreased by 0.8 p.p. to 5% and 21.1%, respectively. These ratios are the lowest in recent years." While the first decline can be explained by the high volume of GDP due to high oil prices, the fall in the other indicator raises questions. Indeed, in most countries public procurement accounts for 30-42% of the state budget. It has been identified that such low figures are due to the lack of proper registration and accounting associated with the single-source procurement method.
The need for a new law and oversight mechanism has not been even discussed, so many the problems in this sector were.
Details of the new law
The new regulatory act defines the economic, legal and organisational framework and rules of public procurement in Azerbaijan and will come into effect on January 1, 2024. The main concern of the document is to ensure that purchases are made exclusively through digital platforms. According to M. Abbasbeyli, the improvement of the digital platform for public procurement is in the final stage. With the support of partner companies, the digital platform is supplemented with AI mechanisms. It is expected that all these measures will contribute to the automation and acceleration of processes, increase transparency and provide equal opportunities for all tender participants.
In addition, the law introduces new control and supervision mechanisms, simplifies the procedures and reduce bureaucracy to increase competition among suppliers, providing better conditions for conducting business. It is also planned to reduce the amount of state fees and other payments for the tender participation.
The document clearly specifies the planning and stages of procurement, the establishment of the procurement commission and its responsibilities, vendor eligibility indicators, bid evaluation, report preparation and other contract requirements, including conditions for termination of the procurement.
By the way, the procurement commission may not limit the participation of suppliers in procurement, nor may it define discriminating requirements, criteria and procedures. Thus, suppliers legally, financially or organisationally depending on the procurement organisation are not allowed to participate in the process. The same is true if both the organisation and supplier represent the same institution, if one supplier is the beneficial owner of the other, or if at least two suppliers are controlled by the same beneficial owner. Bidders being in relations with the head of the procurement organisation may not become the winners of tender either.
In addition, according to the chairman of the parliamentary committee on economic policy, industry and entrepreneurship, Tahir Mirkishili, to ensure more effective control over public procurement, the bill expands the powers of the controlling body. Thus, one of the important points is the inclusion of suppliers in the register of invalid suppliers by a motivated decision, the possibility of cancelling the results of procurement in line with the law before the purchase contract takes effect, ensuring individual responsibility for wrongful acts (inaction) of the chairman or other members of the procurement commission.
The Cabinet of Ministers has been instructed to prepare and submit to the president a draft law defining the types of liability for violations of the law on public procurement. In this context, the State Service for Antimonopoly Control calls on entrepreneurs to report violations during tenders. "Sometimes my friends call me, asking to solve their problem. I advise them to write a letter. If your rights have been violated, you should report the case officially. But they answer me that they don't want to write a complaint, otherwise they won't be able to work with that very institution or company," M. Abbasbeyli said. He believes that in order to solve problems related to public procurement in Azerbaijan, all state organisations should demonstrate good will. "If there is an unscrupulous participant of the tender commission in a state organisation, it is difficult to expose him. We cannot install cameras in every room. Solutions to problems will be incomplete until people in organisations demonstrate good will," the head of the State Service for Antimonopoly Control said.
In general, experts place high hopes on the new law in terms of involving businesses in the procurement process, providing quality services and preventing evasion of payments to the state budget. "The law is perfect, the main thing is to ensure its operation. It is safe to say that it will be possible to ensure transparency in public procurement if interested persons and parties do not allow imitation and abuse of the law," said Vugar Oruj, chairman of the Azerbaijan Society of Appraisers.
Thus, another step has been taken to solve important problems for the development of entrepreneurship in Azerbaijan, to esnure fiscal transparency and the resulting increase in budget revenues. The main thing, as the expert said, is for the law to work as necessary.