TRANZİT UĞRUNDA SAVAŞ
Asiya ilə Yaxın Şərq yeni, miqyaslı iqtisadi-nəqliyyat layihəsinin astanasındadır. Söhbət Hindistan-Yaxın Şərq-Avropa (India-Middle East-Europe Economic Corridor, IMEC) dəhlizindən gedir. Onun həyata keçirilməsinə dair razılaşma bu yaxınlarda Yeni Dehlidə keçirilmiş G20 sammitində Aİ, ABŞ, Səudiyyə Ərəbistanı və Hindistan arasında əldə edilib. Hindistanın baş naziri Narendra Modi marşrutun açılması prosesinə start verildiyini bəyan edib, iştirakçı ölkələrin qarşılıqlı anlaşma memorandumunu isə Ağ Ev açıqlayıb.
Dəhliz dəmir yolu şəbəkəsinin, limanların, konteyner anbarları, terminallar, məlumatların sürətlə ötürülməsini təmin edəcək kabellərin sürətli inkişafını, enerji daşıyıcılarını nəql edəcək boru xətlərinin çəkilməsini və s. nəzərdə tutur. Layihədə regionun BƏƏ, Avropa ölkələri, İordaniya, İsrail və s. dövlətlərin də iştirakı nəzərdə tutulur. Dəhlizin Asiya, Fars körfəzi və Avropa ölkələri arasında ticarət əlaqələrinin və inteqrasiyanın gücləndirilməsi hesabına iqtisadi inkişafın rəmzinə çevriləcəyi gözlənilir. Layihə iştirakçıları ümid edir ki, IMEC daşıma xərclərinin azalmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına imkan yaradacaq, hətta havaya zəhərli qazların buraxılmasını azaldacaq. Məsələn, Hindistanla Səudiyyə Ərəbistanı yaxın illərdə ikitərəfli ticarətin həcmini 52 milyard dollardan 100 milyard dollara qaldıra biləcəklərini düşünürlər.
Sənəddə bildirilir ki, IMEC özündə iki ayrı dəhlizi birləşdirəcək: Hindistanı Fars körfəzi ölkələri ilə birləşdirən şərq və Fars körfəzi ilə Avropa ölkələrini birləşdirəcək şimal dəhlizi. Yeni marşrutla Hindistandan Avropa ölkələrinə yükləri Süveyş kanalından yan keçməklə daha asan daşımaq mümkün olacaq. Layihənin detalları məlum olmasa da, IMEC üçün bu yolda yerləşən bir neçə limanı birləşdirəcək çoxsaylı marşrutlar nəzərdən keçirilir. Onlar arasında İsrailin Hayfa şəhəri, Yunanıstanın Pirey şəhəri, Hindistan, Füceyrə, Cabal-Əli və Əbu-Dabi sahillərindəki limanlar və s. də var.
İnkişaf etməkdə olandan inkişaf etmişə
IMEC layihəsinin Hindistandan yüklərin Avropaya daşınma müddətinin 40%, daşıma xərclərinin isə 30% azaldılmasına imkan verəcəyi gözlənilir. Belə bir halda Hindistanın bu layihədə maraqlı olması, əlbəttə ki, heç bir sual yaratmır. Ekspertlər bildirirlər ki, dəhliz Hindistanın 2047-ci ilə inkişaf etməkdə olan dövlətdən inkişaf etmiş dövlətə çevrilməsinə imkan yaradacaq. Bununla yanaşı, aydındır ki, bu cür layihələr iqtisadiyyatdan çox geosiyasi əsaslar üzərində qurulur. Bu halda, ilk növbədə, iqtisadiyyatı getdikcə böyüyən Hindistan Çinin məşhur «Bir kəmər, bir yol» layihəsinə ciddi alternativ yaratmaq istəyir. Məlumdur ki, o, bəlli səbəblərdən bu layihədə yer almır. Hindistan xüsusilə «Kəmər və yol» layihəsinə Çin-Pakistan İqtisadi Dəhlizinin (ÇPİD) qoşulmasından narahatdır. Bəzi versiyalara görə, Çin liderinin G20 ölkələrinin Yeni Dehlidə keçirilən sammitinə qatılmaması da bu ziddiyyətdən irəli gəlir. Yeri gəlmişkən, beynəlxalq şərhçilər artıq IMEC layihəsini «Yeni bahalı ədviyyat» adlandırırlar ki, bu da çox gözəl səslənir. Tarixən Yer üzünün ən qədim marşrutlarından olan, Hindistan, Maluku adaları və Şərqi Afrikanı Aralıq dənizi regionu ölkələri ilə birləşdirmiş quru yolunu «ədviyyat yolu» adlandırıblar. Regionda bəzi müşahidəçilər düşünürlər ki, IMEC uğurlu alınarsa, Hindistan bu yaxınlarda Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Efiopiya, Misir, Argentina və BƏƏ-nin hesabına genişlənmək qərarı vermiş BRHÇC (Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika Respublikası) sıralarını tərk edə bilər. Hesab olunur ki, BRHÇC tam çinyönümlü təşkilatdır və ümumilikdə anti-Qərb xarakterlidir. Üstəlik, o, getdikcə daha çox siyasi ittifaqa bənzəməyə başlayır. Eyni zamanda Hindistanın «Təhlükəsizlik üzrə dördtərəfli dialoq» (Quad Group of Nations, QUAD) adlı anti-Çin alyansında da yer aldığı məlumdur. Sonuncu özünü Avstraliya, Hindistan, ABŞ və Yaponiya arasında Hind-Sakit okeanı regionunun təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı strateji dialoq meydanı kimi təqdim edir. Faktiki olaraq isə birliyin əsas hədəfi Çinin Hind və Sakit okean regionlarında güclənməsinin qarşısının alınmasıdır. Bundan başqa, ABŞ ilə Hindistan arasında kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi kanalları da fəaliyyət göstərir, onlar davamlı olaraq birgə hərbi təlimlər keçirir, Hindistanın Çin və Pakistanla sərhəd böhranlarında Vaşinqton birincini dəstəkləyir və s.
Bu mənada, Hindistanın maraqları və addımları, əlbəttə ki, onu ABŞ ilə yaxınlaşdırır. Vaşinqtonun IMEC layihəsinə birmənalı və qəti dəstəyi də məhz onun Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə alternativ ola biləcəyi ilə bağlıdır. Hər halda, Ağ Ev layihə haqda razılaşmanı əbəs yerə «tarixi razılaşma» adlandırmayıb. Birləşmiş Ştatların əsas məqsədi Hindistanı Rusiya və İranın nüfuz dairəsindən uzaq tutmaqdır. Məlumdur ki, sonuncular Yeni Dehlini «Şimal-Cənub» dəhlizinə qoşmaq üçün əllərindən gələni edirlər. Bu mənada, IMEC ABŞ-ın regionda mövcudluğunu gücləndirir, qlobal oyunçu rolunu daha da artırır. Eyni sözləri Hindistanın ikinci ticarət tərəfdaşı olan Avropa haqda da demək olar. Bu layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə o, Fars körfəzində geoiqtisadi nüfuzunu artırmaq imkanı qazanacaq.
Geosiyasi və geoiqtisadi amillər
Layihəyə Səudiyyə Ərəbistanının marağı da aydındır. Görünür, o, karbohidrogen ehtiyatlarından əldə etdiyi gəlirin bir hissəsinin tranzit dəhlizlərinə xərclənməsinin, xarici investorların cəlbinin doğru olacağını anlayır. Belə bir vəziyyətdə Fars körfəzi dövlətləri ilə İsrail arasında münasibətlərin normallaşması da tam yerinə düşür. Xatırladaq ki, regionun dəmir yolu şəbəkələri ilə «bağlanması» ideyasını məhz o təklif edib. Nəzərə alsaq ki, bütün bunlar məhz ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə baş verir, qarşıda sözün əsl mənasında ideal mənzərə yaranır. Amma beynəlxalq geosiyasətdə və geoiqtisadiyyatda ideal heç nə olmur. Belə ki, Çin hələ ki, rəqiblərinin bu gedişinə təmkinli reaksiya göstərir. Görünür, Pekində əmindirlər ki, IMEC elə də tezliklə reallaşmayacaq, rentabelli olmayacaq, logistika baxımından onun reallaşdırılması çox çətindir, çünki yüklər daim gəmilərdən qatarlara və əksinə yüklənməli olacaq və s. Başqa çatışmazlıqlar da qeyd olunur. Məsələn, layihədə dövlət və özəl sektorun iştirakı mexanizmi yoxdur. Bundan başqa, aydındır ki, marşrut Qərb-İran münasibətləri, Suriyanın vəziyyəti və ərəb-İsrail münaqişəsi üzündən o qədər də sabit olmayan geosiyasi durumdan çox asılı olacaq.
Digər tərəfdən Çin özünün «Bir kəmər, bir yol» layihəsinə çox əmindir. Ona artıq dünya əhalisinin 75%-ni özündə cəmləyən, beynəlxalq ÜDM-in yarıdan çoxunun istehsal olunduğu 150-dən çox ölkə qoşulub. Doğrudur, Şri-Lanka kimi ölkələrin borc problemi «Bir kəmər, bir yol» layihəsinin imicini bir qədər korlayıb, amma bu qəbildən olan layihələr arasında hələ də ən güclüsü, realı və iştirakçılara çox şeylər vəd edəni məhz «Bir kəmər, bir yol»dur. Üstəlik, Çinin Fars körfəzi ölkələrində özünün «Huawei» şirkəti, strateji limanlardakı payı, hətta hərbi-dəniz bazası vasitəsilə də mövcud olduğu unudulmamalıdır.
Rusiyaya gəlincə, o, gözlənilmədən IMEC layihəsinə müsbət reaksiya göstərib. Prezident Vladimir Putin Şərq İqtisadi Forumunun plenar iclasındakı çıxışı zamanı bildirib ki, dəhliz Moskvaya logistikanın inkişafı məsələsində kömək edəcək, ümumiyyətlə, Hindistanın da aparıcı iştirakçılarından olduğu «Şimal-Cənub» dəhlizinə əlavəyə çevriləcək.
Beləliklə, yeni tranzit yolu uğrunda qlobal savaşda yeni aspektin yarandığı ortadadır. Ümumilikdə IMEC layihəsi hələlik onu göstərir ki, region ölkələri əlaqələrini şaxələndirir və sonda daha uğurlu olacaq layihədə iştirak etmək üçün hər yola əl atırlar. Fövqəldövlətlərin savaşdıqları bir vaxtda daha kiçik və ya zəif ölkələr maraqlarını təmin etmək, öz şərtlərini irəli sürmək üçün vəziyyətdən istifadə edirlər. Eyni zamanda Hindistanın tamhüquqlu geosiyasi qütbə çevrilmək iddiaları ortadadır. Aydındır ki, yaxın vaxtlarda bu oyunun daha bir tərəfi Afrika olacaq. Belə ki, Avropa İttifaqı G20 sammitində IMEC ilə yanaşı, Trans-Afrika dəhlizini yaratmaq iddiasını da ortaya qoyub. Söhbət Anqola, Zambiya və Konqo Demokratik Respublikasını birləşdirəcək nəqliyyat şəbəkəsindən gedir.
Ən əsası, bu layihələrin investisiyaların cəlbi, yeni iş yerlərinin açılması ilə regionların rifahının yaxşılaşmasına xidmət etməsidir.

Новый транспортный коридор IMEC наряду с положительной реакцией вызывает и вопросы
Азия и Ближний Восток стоят на пороге нового масштабного транспортно-экономического проекта - коридор Индия-Ближний Восток-Европа (India-Middle East-Europe Economic Corridor, IMEC). Договоренность была достигнута на полях недавнего саммита G20 в Нью-Дели между ЕС, США, Саудовской Аравией и Индией. Премьер-министр Индии Нарендра Моди объявил о запуске маршрута, а текст меморандума о взаимопонимании стран-участниц обнародовал Белый дом.
Коридор потребует стремительного развития железнодорожной сети, портов, контейнерных складов, терминалов, высокоскоростных кабелей передачи данных и энергетических трубопроводов. Также предусматривается участие других стран региона - ОАЭ, Иордании, Израиля и т.д. Как ожидается, коридор станет стимулом экономического развития за счет расширения торговых связей и интеграции между странами Азии, Персидского залива и Европой. Участники проекта надеются, что IMEC снизит затраты на перевозки, создаст новые рабочие места и даже уменьшит выбросы парниковых газов. Например, Индия и Саудовская Аравия рассчитывают на удвоение двусторонней торговли до $100 млрд в ближайшие годы с нынешних $52 млрд.
Как уточняется в документе, IMEC будет включать в себя два отдельных коридора: восточный, который соединит Индию со странами Персидского залива, и северный, он свяжет Персидский залив с европейскими государствами. По новому маршруту станет легче возить товары из Индии в европейские страны, минуя Суэцкий канал. Подробности еще неизвестны, но IMEC изучает множество различных маршрутов, соединяющих несколько портов на этом пути, включая Хайфу в Израиле, Пирей в Греции, порты на побережье Индии, Фуджейру, Джебель-Али и Абу-Даби в ОАЭ и т.п.
Из развивающихся в развитые
Ожидается, что IMEC позволит сократить на 40% время, необходимое для транспортировки индийских товаров в Европу, а также снизить на 30% стоимость их доставки. Заинтересованность Индии в IMEC, конечно, не вызывает никаких вопросов. Как отмечают эксперты, коридор может содействовать переходу Индии к 2047 году из ряда развивающихся стран в развитые. Между тем понятно, что такого рода проект обусловлен больше геополитическими причинами, чем экономическими. Прежде всего Индия с ее растущим экономическим потенциалом хочет найти прочный противовес знаменитому китайскому проекту «Один пояс - один путь» (BRI), в который она, по известным причинам, не входит.
Особенно Индии не нравится, что в «Пояс и путь» включился Китайско-пакистанский экономический коридор. Даже высказывались предположения, что данные противоречия могли быть основной причиной личного отсутствия китайского лидера на саммите G20 в Нью-Дели. Кстати, международные обозреватели уже назвали IMEC «новой дорогой специй», что звучит очень красноречиво. Исторически «дорогой специй» называли сухопутную часть одного из древнейших торговых маршрутов на земле, связывавшего Индию, Острова пряностей и Восточную Африку со странами Средиземноморья.
Неудивительно, что некоторые наблюдатели в регионе уже выдвинули предположение, что Индия в случае успеха IMEC может покинуть БРИКС - организацию, которая недавно решила расшириться за счет Саудовской Аравии, Ирана, Эфиопии, Египта, Аргентины и ОАЭ. Как считается, БРИКС, сильно ориентированный на Китай, в целом имеет антизападный характер и все больше становится похож именно на политический союз. Также, как известно, Индия входит в антикитайский альянс под названием «Четырехсторонний диалог по безопасности» (Quad group of nations, QUAD), который позиционирует себя в качестве стратегического диалога между Австралией, Индией, США и Японией по проблемам безопасности в Индо-Тихоокеанском регионе. Фактически же основной целью объединения является сдерживание устремлений Китая в регионе Индийского и Тихого океанов. Кроме того, между США и Индией функционируют каналы обмена разведданными, регулярно проводятся военные учения, Вашингтон поддерживает Индию в пограничных кризисах с Китаем и Пакистаном.
В этом смысле устремления и интересы Индии, конечно, сближают ее с США, которые горячо поддержали IMEC именно потому, что он может стать ответом на китайский маршрут «Один пояс - один путь». Не зря же в Белом доме соглашение назвали «историческим». Основная цель Соединенных Штатов - дистанцировать Индию от сферы влияния России и Ирана, поскольку они пытаются прочно привязать Нью-Дели к плану коридора Север-Юг. С этой точки зрения IMEC увеличивает присутствие Штатов в регионе и укрепляет их позиции как глобального игрока. То же самое можно сказать и в отношении Европы, которая является вторым по величине торговым партнером Индии и получает шанс нарастить свое геоэкономическое влияние в Персидском заливе.
Факторы геополитики и геоэкономики
Очевиден интерес к проекту и со стороны Саудовской Аравии, которая, думается, понимает, что в надвигающуюся «зеленую» эпоху будет очень разумно вложить часть своего углеводородного дохода в акции транзитных коридоров и привлечь зарубежных инвесторов. В это же уравнение удачно вписывается нормализация отношений стран Персидского залива и Израиля. Напомним, что именно он предложил концепцию объединения региона железнодорожными сетями. Если учитывать, что все проходит именно при посредничестве США, складывается просто идеальная картина. Но таковой в мире геополитики и геоэкономики она, конечно, никогда не бывает.
Так, реакция Китая на конкурентов пока сдержанная. Похоже, в Пекине уверены, что IMEC еще не скоро реализуется, будет нерентабельным, слишком логистически сложным из-за того, что товары постоянно придется перегружать с кораблей на железные дороги и наоборот. Отмечаются и другие недостатки. Например, отсутствие механизмов участия в проекте государственного и частного секторов. Более того, понятно, что маршрут будет сильно зависеть от геополитической ситуации в не слишком стабильном регионе - от отношений стран Залива с Ираном, положения в Сирии, от арабо-палестинского конфликта.
С другой стороны, Китай достаточно уверен в своей инициативе «Один пояс - один путь», к которой уже присоединилось более 150 стран, где проживает 75% населения Земли и производится более половины мирового ВВП. Хотя имидж BRI был испорчен долговыми проблемами в таких странах, как Шри-Ланка, все же этот проект из всех ему подобных пока остается самым сильным, самым реальным и самым многообещающим. Кроме того, не стоит упускать из виду присутствие Китая в странах Залива через свою компанию Huawei, доли в стратегических портах и даже военно-морскую базу.
Что касается России, то она и вовсе на IMEC неожиданно выдала скорее оптимистичную реакцию. Выступая на пленарном заседании в рамках ВЭФ, Владимир Путин заявил, что коридор будет только помогать Москве развивать логистику и вообще станет дополнением к коридору Север-Юг, в число ключевых участников которого входит Индия.
Таким образом, очевидно, что в глобальной битве за новые транзитные пути появился новый аспект. В целом проект IMEC пока говорит о том, что страны региона диверсифицируют свои связи и пытаются участвовать везде, где возможно, чтобы в итоге оказаться в той связке, которая заработает наиболее успешно. Пока мировые державы ведут свою битву, страны поменьше успешно пользуются этим, чтобы продвигать свои интересы и выдвигать условия. В то же время четко обозначились амбиции Индии стать полноценным геополитическим полюсом влияния. Очевидно, что еще одной главой этой игры в скором времени станет Африка. Так, наряду с IMEC на саммите G20 Европейский Союз также объявил о своих планах по созданию Трансафриканского коридора - транспортной сети, связывающей Анголу, Замбию и Демократическую Республику Конго.
Самое главное, чтобы эти проекты послужили увеличению благосостояния данных регионов путем привлечения инвестиций, открытия новых рабочих мест.