TRANZİT UĞRUNDA SAVAŞ
Asiya ilə Yaxın Şərq yeni, miqyaslı iqtisadi-nəqliyyat layihəsinin astanasındadır. Söhbət Hindistan-Yaxın Şərq-Avropa (India-Middle East-Europe Economic Corridor, IMEC) dəhlizindən gedir. Onun həyata keçirilməsinə dair razılaşma bu yaxınlarda Yeni Dehlidə keçirilmiş G20 sammitində Aİ, ABŞ, Səudiyyə Ərəbistanı və Hindistan arasında əldə edilib. Hindistanın baş naziri Narendra Modi marşrutun açılması prosesinə start verildiyini bəyan edib, iştirakçı ölkələrin qarşılıqlı anlaşma memorandumunu isə Ağ Ev açıqlayıb.
Dəhliz dəmir yolu şəbəkəsinin, limanların, konteyner anbarları, terminallar, məlumatların sürətlə ötürülməsini təmin edəcək kabellərin sürətli inkişafını, enerji daşıyıcılarını nəql edəcək boru xətlərinin çəkilməsini və s. nəzərdə tutur. Layihədə regionun BƏƏ, Avropa ölkələri, İordaniya, İsrail və s. dövlətlərin də iştirakı nəzərdə tutulur. Dəhlizin Asiya, Fars körfəzi və Avropa ölkələri arasında ticarət əlaqələrinin və inteqrasiyanın gücləndirilməsi hesabına iqtisadi inkişafın rəmzinə çevriləcəyi gözlənilir. Layihə iştirakçıları ümid edir ki, IMEC daşıma xərclərinin azalmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına imkan yaradacaq, hətta havaya zəhərli qazların buraxılmasını azaldacaq. Məsələn, Hindistanla Səudiyyə Ərəbistanı yaxın illərdə ikitərəfli ticarətin həcmini 52 milyard dollardan 100 milyard dollara qaldıra biləcəklərini düşünürlər.
Sənəddə bildirilir ki, IMEC özündə iki ayrı dəhlizi birləşdirəcək: Hindistanı Fars körfəzi ölkələri ilə birləşdirən şərq və Fars körfəzi ilə Avropa ölkələrini birləşdirəcək şimal dəhlizi. Yeni marşrutla Hindistandan Avropa ölkələrinə yükləri Süveyş kanalından yan keçməklə daha asan daşımaq mümkün olacaq. Layihənin detalları məlum olmasa da, IMEC üçün bu yolda yerləşən bir neçə limanı birləşdirəcək çoxsaylı marşrutlar nəzərdən keçirilir. Onlar arasında İsrailin Hayfa şəhəri, Yunanıstanın Pirey şəhəri, Hindistan, Füceyrə, Cabal-Əli və Əbu-Dabi sahillərindəki limanlar və s. də var.
İnkişaf etməkdə olandan inkişaf etmişə
IMEC layihəsinin Hindistandan yüklərin Avropaya daşınma müddətinin 40%, daşıma xərclərinin isə 30% azaldılmasına imkan verəcəyi gözlənilir. Belə bir halda Hindistanın bu layihədə maraqlı olması, əlbəttə ki, heç bir sual yaratmır. Ekspertlər bildirirlər ki, dəhliz Hindistanın 2047-ci ilə inkişaf etməkdə olan dövlətdən inkişaf etmiş dövlətə çevrilməsinə imkan yaradacaq. Bununla yanaşı, aydındır ki, bu cür layihələr iqtisadiyyatdan çox geosiyasi əsaslar üzərində qurulur. Bu halda, ilk növbədə, iqtisadiyyatı getdikcə böyüyən Hindistan Çinin məşhur «Bir kəmər, bir yol» layihəsinə ciddi alternativ yaratmaq istəyir. Məlumdur ki, o, bəlli səbəblərdən bu layihədə yer almır. Hindistan xüsusilə «Kəmər və yol» layihəsinə Çin-Pakistan İqtisadi Dəhlizinin (ÇPİD) qoşulmasından narahatdır. Bəzi versiyalara görə, Çin liderinin G20 ölkələrinin Yeni Dehlidə keçirilən sammitinə qatılmaması da bu ziddiyyətdən irəli gəlir. Yeri gəlmişkən, beynəlxalq şərhçilər artıq IMEC layihəsini «Yeni bahalı ədviyyat» adlandırırlar ki, bu da çox gözəl səslənir. Tarixən Yer üzünün ən qədim marşrutlarından olan, Hindistan, Maluku adaları və Şərqi Afrikanı Aralıq dənizi regionu ölkələri ilə birləşdirmiş quru yolunu «ədviyyat yolu» adlandırıblar. Regionda bəzi müşahidəçilər düşünürlər ki, IMEC uğurlu alınarsa, Hindistan bu yaxınlarda Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Efiopiya, Misir, Argentina və BƏƏ-nin hesabına genişlənmək qərarı vermiş BRHÇC (Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika Respublikası) sıralarını tərk edə bilər. Hesab olunur ki, BRHÇC tam çinyönümlü təşkilatdır və ümumilikdə anti-Qərb xarakterlidir. Üstəlik, o, getdikcə daha çox siyasi ittifaqa bənzəməyə başlayır. Eyni zamanda Hindistanın «Təhlükəsizlik üzrə dördtərəfli dialoq» (Quad Group of Nations, QUAD) adlı anti-Çin alyansında da yer aldığı məlumdur. Sonuncu özünü Avstraliya, Hindistan, ABŞ və Yaponiya arasında Hind-Sakit okeanı regionunun təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı strateji dialoq meydanı kimi təqdim edir. Faktiki olaraq isə birliyin əsas hədəfi Çinin Hind və Sakit okean regionlarında güclənməsinin qarşısının alınmasıdır. Bundan başqa, ABŞ ilə Hindistan arasında kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi kanalları da fəaliyyət göstərir, onlar davamlı olaraq birgə hərbi təlimlər keçirir, Hindistanın Çin və Pakistanla sərhəd böhranlarında Vaşinqton birincini dəstəkləyir və s.
Bu mənada, Hindistanın maraqları və addımları, əlbəttə ki, onu ABŞ ilə yaxınlaşdırır. Vaşinqtonun IMEC layihəsinə birmənalı və qəti dəstəyi də məhz onun Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə alternativ ola biləcəyi ilə bağlıdır. Hər halda, Ağ Ev layihə haqda razılaşmanı əbəs yerə «tarixi razılaşma» adlandırmayıb. Birləşmiş Ştatların əsas məqsədi Hindistanı Rusiya və İranın nüfuz dairəsindən uzaq tutmaqdır. Məlumdur ki, sonuncular Yeni Dehlini «Şimal-Cənub» dəhlizinə qoşmaq üçün əllərindən gələni edirlər. Bu mənada, IMEC ABŞ-ın regionda mövcudluğunu gücləndirir, qlobal oyunçu rolunu daha da artırır. Eyni sözləri Hindistanın ikinci ticarət tərəfdaşı olan Avropa haqda da demək olar. Bu layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə o, Fars körfəzində geoiqtisadi nüfuzunu artırmaq imkanı qazanacaq.
Geosiyasi və geoiqtisadi amillər
Layihəyə Səudiyyə Ərəbistanının marağı da aydındır. Görünür, o, karbohidrogen ehtiyatlarından əldə etdiyi gəlirin bir hissəsinin tranzit dəhlizlərinə xərclənməsinin, xarici investorların cəlbinin doğru olacağını anlayır. Belə bir vəziyyətdə Fars körfəzi dövlətləri ilə İsrail arasında münasibətlərin normallaşması da tam yerinə düşür. Xatırladaq ki, regionun dəmir yolu şəbəkələri ilə «bağlanması» ideyasını məhz o təklif edib. Nəzərə alsaq ki, bütün bunlar məhz ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə baş verir, qarşıda sözün əsl mənasında ideal mənzərə yaranır. Amma beynəlxalq geosiyasətdə və geoiqtisadiyyatda ideal heç nə olmur. Belə ki, Çin hələ ki, rəqiblərinin bu gedişinə təmkinli reaksiya göstərir. Görünür, Pekində əmindirlər ki, IMEC elə də tezliklə reallaşmayacaq, rentabelli olmayacaq, logistika baxımından onun reallaşdırılması çox çətindir, çünki yüklər daim gəmilərdən qatarlara və əksinə yüklənməli olacaq və s. Başqa çatışmazlıqlar da qeyd olunur. Məsələn, layihədə dövlət və özəl sektorun iştirakı mexanizmi yoxdur. Bundan başqa, aydındır ki, marşrut Qərb-İran münasibətləri, Suriyanın vəziyyəti və ərəb-İsrail münaqişəsi üzündən o qədər də sabit olmayan geosiyasi durumdan çox asılı olacaq.
Digər tərəfdən Çin özünün «Bir kəmər, bir yol» layihəsinə çox əmindir. Ona artıq dünya əhalisinin 75%-ni özündə cəmləyən, beynəlxalq ÜDM-in yarıdan çoxunun istehsal olunduğu 150-dən çox ölkə qoşulub. Doğrudur, Şri-Lanka kimi ölkələrin borc problemi «Bir kəmər, bir yol» layihəsinin imicini bir qədər korlayıb, amma bu qəbildən olan layihələr arasında hələ də ən güclüsü, realı və iştirakçılara çox şeylər vəd edəni məhz «Bir kəmər, bir yol»dur. Üstəlik, Çinin Fars körfəzi ölkələrində özünün «Huawei» şirkəti, strateji limanlardakı payı, hətta hərbi-dəniz bazası vasitəsilə də mövcud olduğu unudulmamalıdır.
Rusiyaya gəlincə, o, gözlənilmədən IMEC layihəsinə müsbət reaksiya göstərib. Prezident Vladimir Putin Şərq İqtisadi Forumunun plenar iclasındakı çıxışı zamanı bildirib ki, dəhliz Moskvaya logistikanın inkişafı məsələsində kömək edəcək, ümumiyyətlə, Hindistanın da aparıcı iştirakçılarından olduğu «Şimal-Cənub» dəhlizinə əlavəyə çevriləcək.
Beləliklə, yeni tranzit yolu uğrunda qlobal savaşda yeni aspektin yarandığı ortadadır. Ümumilikdə IMEC layihəsi hələlik onu göstərir ki, region ölkələri əlaqələrini şaxələndirir və sonda daha uğurlu olacaq layihədə iştirak etmək üçün hər yola əl atırlar. Fövqəldövlətlərin savaşdıqları bir vaxtda daha kiçik və ya zəif ölkələr maraqlarını təmin etmək, öz şərtlərini irəli sürmək üçün vəziyyətdən istifadə edirlər. Eyni zamanda Hindistanın tamhüquqlu geosiyasi qütbə çevrilmək iddiaları ortadadır. Aydındır ki, yaxın vaxtlarda bu oyunun daha bir tərəfi Afrika olacaq. Belə ki, Avropa İttifaqı G20 sammitində IMEC ilə yanaşı, Trans-Afrika dəhlizini yaratmaq iddiasını da ortaya qoyub. Söhbət Anqola, Zambiya və Konqo Demokratik Respublikasını birləşdirəcək nəqliyyat şəbəkəsindən gedir.
Ən əsası, bu layihələrin investisiyaların cəlbi, yeni iş yerlərinin açılması ilə regionların rifahının yaxşılaşmasına xidmət etməsidir.

Asia and the Middle East are close to launch a new large-scale transport and economic project, the India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEC). The agreement was reached on the margins of the recent G20 summit in New Delhi between the EU, the US, Saudi Arabia and India. Indian Prime Minister Narendra Modi announced the launch of the route, while the text of a memorandum of understanding between the participating countries was released by the White House.
The corridor will require rapid development of railway network, ports, container depots, terminals, high-speed data cables and energy pipelines. It is expected that other countries of the region (UAE, Europe, Jordan, Israel, etc.) also join the project. The corridor is expected to stimulate economic development by increasing trade links and integration between Asia, the Gulf and Europe. Project participants hope that the IMEC will reduce transport costs, create new jobs and even reduce greenhouse gas emissions. For example, India and Saudi Arabia expect bilateral trade to double to reach $100b in the coming years from the current $52b.
According to the document, IMEC will go through two separate corridors: the eastern corridor connecting India with the Persian Gulf countries, and the northern corridor between the Persian Gulf and Europe. The new route will make it easier to carry goods from India to European countries bypassing the Suez Canal. Details are still unknown, but the IMEC is exploring many different routes connecting several ports along the way, including Haifa in Israel, Piraeus in Greece, ports on the Indian coast, as ell as Fujairah, Jebel Ali and Abu Dhabi in the UAE, etc.
From developing to developed
IMEC is expected to reduce by 40% the time needed to transport Indian goods to Europe and also reduce by 30% the cost of their delivery. In fact, India's interest in the IMEC is well expected. As experts note, the corridor may facilitate India's transition from a developing country to a developed one by 2047. Meanwhile, it is clear that such a large-scale project is driven more by geopolitical reasons than economic ones. First of all, India with its growing economic potential wants to find a solid ground to counterbalance the famous Chinese Belt Road Initiative (BRI), which, for well-known reasons, it is not a part of.
India particularly dislikes the inclusion of the China-Pakistan Economic Corridor (CPEC) in the BRI. It has been speculated that these contradictions might be the main reason why the Chinese leader did not attend the G20 summit in New Delhi. By the way, international observers have righteously dubbed the IMEC as the New Spice Road. Historically, the Spice Road was the overland part of one of the oldest trade routes on earth spanning from India, the Spice Islands and East Africa to the Mediterranean.
Unsurprisingly, some regional observers suggest that India, if IMEC is successful, may leave BRICS, an organisation that recently decided to expand to include Saudi Arabia, Iran, Ethiopia, Egypt, Argentina and the UAE. With its strong orientation towards China, the BRICS is regarded to be generally anti-Western and is gradually transforming into a political alliance. India is also known to be part of an anti-Chinese alliance called the Quad group of nations (QUAD), which positions itself as a strategic dialogue between Australia, India, the US and Japan on security issues in the Indo-Pacific region. In fact, the main objective of the association is to contain China's aspirations in the Indo-Pacific region. In addition, the US and India have well-established channels for sharing intelligence data, holding regular military exercises. Washington also supports India in border crises with China and Pakistan.
In this sense, India's aspirations and interests bring it closer to the US, which warmly supported the IMEC initiative because it could be a response to China's BRI. That's why the White House called the agreement a historical breakthrough. Apparently, the main objective of the US is to distance India from the Russian and Iranian influence, as they collectively try to get New Delhi involved in the North-South corridor. Therefore, IMEC increases the US presence in the region and strengthens its position as a global player. The same is true for Europe, which is India's second largest trading partner and gets a chance to increase its geo-economic influence in the Gulf.
Geopolitical and geo-economical factors
Apparently, Saudi Arabia also shows an obvious interest in the project, realising that in the coming green era it would be very reasonable to invest part of its hydrocarbon income in shares of transit corridors and attract foreign investors. The normalisation of relations between the Gulf states and Israel fits nicely into the same equation. Indeed, it was Israel's proposal to interconnect the regional countries through a network of railways. Since everything is mediated by Washington, we have a perfect picture, which is never true in the world of geopolitics and geo-economics.
Thus, China's reaction to competitors has so far been restrained. It seems that Beijing is confident that the IMEC will not be realised soon, will be unprofitable and too complicated logistically due to constant reloading of goods along the route from ships to railways and vice versa. There are other shortcomings as well. For example, there are no mechanisms for public and private sector participation in the project. Moreover, it is clear that the route will strongly depend on the geopolitical situation in such an unstable region, particularly on the relations of the Gulf countries with Iran, the situation in Syria, and the Arab-Palestinian conflict.
On the other hand, China is quite confident in its BRI initiative, which already involves more than 150 countries, home to 75 per cent of the world's population and producing more than half of the world's GDP. Although the image of BRI has been tarnished by debt problems in countries like Sri Lanka, it is still the strongest, the most realistic and the most promising project. In addition, China's presence in the Gulf through its Huawei company, stakes in strategic ports and even a naval base should be taken into account as well.
As for Russia, it unexpectedly gave a rather optimistic reaction to the IMEC. Speaking at the WEF plenary session, President Vladimir Putin said that the corridor would only help Moscow develop logistics and would generally complement the North-South corridor, with India being a key participant of the project.
Obviously, there is a new aspect in the global battle for new transit routes. In general, the IMEC suggests the countries of the region to diversify their relations and join efforts wherever possible for the common benefit and success. While the world powers are engaged in fighting, the smaller countries are taking advantage of the situation to advance their interests and impose conditions. At the same time, India's ambitions to become a full-fledged geopolitical pole of influence are now clear. It is obvious that Africa will soon become another actor of the ongoing game. Thus, in addition to the IMEC, the EU announced at the G20 summit its plans to create the Trans-African Corridor - a transport network between Angola, Zambia and the Democratic Republic of Congo.
The most important thing is that these projects serve to increase the welfare of these regions by attracting investment and opening new jobs.