TARİXİN YAZILDIĞI AN
Qarabağ separatçıları özlərini buraxdıqlarını bəyan ediblər. Samvel Şaxramyanın «sərəncam»ına əsasən, separatçıların bütün «dövlət qurum və təşkilatları» 2014-cü il yanvarın 1-dək fəaliyyətini başa çatdıracaq, qanunsuz, heç kimin tanımadığı «Dağlıq Qarabağ Respublikası» mövcudluğuna son qoyacaq.
Separatçıların bu qərarına Azərbaycanın bölgədə 19-20 sentyabr tarixlərində bir sutkadan da az müddətdə apardığı lokal antiterror tədbirləri səbəb olub. Həmin gün Azərbaycan Ordusu dəqiq zərbələrlə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağda qalmış hissələrini, həmçinin separatçıların yaratdıqları qanunsuz silahlı birləşmələri darmadağın və tərk-silah edib.
«Saatlı bomba»
Müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazidəki separatçı qalıqlar ətrafında gərginlik bir neçə həftə idi ki, artırdı. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyində diplomatik korpus üçün keçirilən brifinqdə isə sözün əsl mənasında sensasion məlumatlar açıqlanmışdı. Qurumdan verilən açıqlamada deyilirdi ki, «sayı 10 min nəfərdən artıq olan erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikası ərazisində qeyri-qanuni mövcudluğunu davam etdirir. Hazırda Azərbaycanın müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan hissəsində 100-dən artıq tank və başqa zirehli texnika, 200-dən çox ağır artilleriya qurğusu, o cümlədən yaylım atəşi sistemləri, onlarla müxtəlif radioelektron mübarizə sistemi, 200-dən artıq minamyot sistemi qalmaqdadır». Qeyd edək ki, söhbət Qarabağdakı qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin Azərbaycan səması ilə uçan təyyarələrə maneə yaratdıqları radioelektron mübarizə sistemləri idi. Təyyarəçilər onların nə qədər təhlükəli olduğunu yaxşı bilirlər.
Əslində, Qarabağ klassik «boz zona» idi. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev vəziyyəti məhz bu cür xarakterizə etmişdi. Tam dəqiq desək, o, sözün əsl mənasında «saatlı bomba» idi. Azərbaycan tərəfi bildirirdi ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin hissələri hələ 2020-ci ilin noyabrında çıxarılmalı idi, çünki bu, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladıqları Üçtərəfli Bəyannamədə öz əksini tapmışdı. Bəyannamənin 4-cü maddəsində konkret olaraq deyilir ki, «Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması ilə paralel yerləşdirilir».
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hamını Azərbaycan ərazisində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin hissələrinin olmadığına inandırmağa çalışsa da, erməni separatçılarının «administrasiya»sı bunu etiraf etmək məcburiyyətində qalmışdı: «Ermənistan silahlı qüvvələrinin Rusiya sülhməramlılarının nəzarətindəki ərazilərdə qalmış hissələri və hərbçilərinin oradan çıxarılması, «Dağlıq Qarabağ müdafiə ordusu»nun ləğvi və tam tərk-silah olunması, tezliklə utilizasiya edilməsi üçün ağır texnika və silahların Dağlıq Qarabağ ərazisindən çıxarılması haqda razılığa gəlinib».
Bütün bunlar davam etməkdə olan «yol müharibəsi» fonunda baş verirdi. Separatçılar «blokada» haqda ah-nalədən əl çəkmir, amma eyni zamanda Ağdam-Xankəndi yolunu açmaqdan boyun qaçırırdılar. Halbuki Azərbaycan tərəfi Qarabağ ermənilərinə həmin yolla ərzaq və digər yardımlar göndərməyə hazır olduğunu bildirirdi. Doğrudur, bir mərhələdə ermənilər yolu açaraq, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Rusiyadan göndərdiyi yardımla dolu yük maşınını Xankəndiyə buraxmalı olmuşdular. Bu isə yolun məhz separatçılar tərəfindən bağlandığına şübhə yeri qoymamışdı.
Amma 19 sentyabr səhər saatlarında vəziyyət kökündən dəyişib. Tikilməkdə olan Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunda yük maşınınını tank əleyhinə minaya düşməsi nəticəsində Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin iki əməkdaşı həlak olub. Bundan qısa müddət sonra isə azərbaycanlılara məxsus «KamAZ» markalı yük maşını da düşmənin basdırdığı minaya düşüb. Nəticədə, ilk partlayışın baş verdiyi yerə gedən 4 polis əməkdaşı həyatını itirib. Bakı dərhal xatırladıb ki, tunel yolunun çəkildiyi bu ərazi minalardan çoxdan təmizlənmişdi. Demək, 6 nəfərin həyatına son qoymuş minalar erməni diversiya qrupları tərəfindən oraya sonradan basdırılıbmış. Bu isə mina terrorunun yeni, daha təhlükəli mərhələyə keçdiyi demək idi.
Beləliklə, erməni işğalından azad olunmuş ərazilərə qayıtmış insanlara mina terroru təhdidinin yaranması ilə Bakı nəzəri olaraq belə, razılaşa bilməzdi. Azərbaycan mülki aviasiyasına təhlükənin olmasına da imkan verə bilməz. Separatçıların yaratdıqları radioəngəllər isə mülki təyyarələr üçün birbaşa və aşkar təhlükə yaradırdı. Müasir mülki aviasiyada qəzalar hər zaman üçrəqəmli qurban sayı deməkdir. Separatçı hərbçilər isə hər addımları ilə, razılaşmalara əməl etmək niyyətində olmadıqlarını göstərirdilər. Antiterror tədbirlərinə başlanılması üçün daha nə lazım idi ki?
Antiterror “blitzkriq»i
Azərbaycan lokal antiterror tədbirlərini 24 saatdan da az müddətdə başa çatdırıb. Bu, hələ də dünyanın aparıcı hərbi akademiyalarının öyrənməyə başladığı 44 günlük müharibənin təcrübəsindən daha çox diqqətəlayiqdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri, həqiqətən, «XXI əsrin blitzkriqi»ni nümayiş etdirərək, ermənilərin eşelon-eşelon müdafiəsini 1 sutkadan az müddətdə yarıb, separatçıları kapitulyasiyaya məcbur edib. Bununla yanaşı, ordu zərgər dəqiqliyi ilə işləyərək, ilk növbədə, mülki əhali arasında itkilərin olmasına imkan verməyib. Halbuki separatçılar dinc sakinlərdən canlı sipər kimi istifadə etməkdən belə, çəkinməyiblər.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının təcili toplantısında çıxış edən Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov isə hərbi əməliyyatların başa çatdığını bildirib, Azərbaycanın mərkəzi hökumət nümayəndələri ilə Qarabağın erməni əhalisi arasında görüşün də keçirildiyini əlavə edib.
Belə görüş əvvəlcə Yevlaxda, daha sonra Xocalıda təşkil olunub, müzakirələrin nəticəsi olaraq Bakıdan Qarabağın erməni əhalisinə yanacaq, ərzaq məhsulları və digər humanitar yüklər göndərilib. Bundan başqa, Azərbaycan Qarabağ ermənilərinin reinteqrasiyası üçün «yol xəritəsi»ni təqdim edib, onlara Azərbaycanın digər vətəndaşları ilə eyni hüquq, həmçinin təhlükəsizlik zəmanəti verib.
Aydındır ki, bütün problemləri 1-2 görüşlə nəzəri cəhətdən belə, çözmək mümkün deyil. Lakin «buz tərpənib». Azərbaycan bu dəfə də öz işini özü həll edib. İndi söz uzun müddət onlara uzanan əli tutmayan, dialoqu pozmağa çalışan erməni tərəfinindir.
«Döyüşdən sonrakı mənzərə»
Əlbəttə ki, bütün bunlardan qaçmaq da olardı. Hələ 2020-ci ilin payızından sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsi üzərində işə başlamaq şansı yaranmışdı. Tərəflər Qarabağ ermənilərinin tədricən Azərbaycanın hüquqi, siyasi, mədəni və sosial həyatına inteqrasiyası prosesinə start verə bilərdi. İnsanlara, nəhayət, sərbəst seçim imkanı verilməli idi: Xankəndidə, Ağdərədə, Xocavənddə qalmaq, Azərbaycan pasportu əldə etmək, Azərbaycanın qanunları ilə yaşamaq, yaxud Ermənistana köçmək. Üstəlik, onlar bu qərarı tələsik deyil, sakit şəkildə qəbul edə bilərdilər.
Lakin təəssüf ki, Xankəndidəki marionet rejim «miatsum» oyununu davam etdirmək, hərbi təxribatlardan əl çəkməmək qərarı vermişdi. Bununla da, onlar, həqiqətən, «qızıl kimi» vaxtı itirirdilər. Qarabağda 3 il əvvəl başlamalı olan bütün proseslərə indi start verilir.
«Biz Azərbaycanda, həqiqətən, tarixi anlar, günlər, illər yaşayırıq. İkinci Qarabağ müharibəsi, tarixi Zəfərimiz, beş gün bundan əvvəl uğurlu əməliyyat nəticəsində suverenliyimizin bərpası tarixi hadisələrdir və haqlı olaraq bununla qürur duyuruq», - deyə Prezident İlham Əliyev sentyabrın 25-də Naxçıvanda Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla birgə keçirdiyi brifinqdə bildirib.
Azərbaycan təxminən 30 il əvvəl işğal olunmuş ərazilərini öz hüquqi nəzarətinə qaytarır. Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı ermənilər tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlıların doğma evlərinə qayıdacaqları günlər də uzaqda deyil.
Ekspertlər əmindirlər ki, indi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi üzərində işlərin irəli aparılması şansı da var. Amma bu, sonra.
Hələliksə İrəvan Qarabağın erməni əhalisinin oranı kütləvi şəkildə tərk etməsi üçün əlindən gələni edir. Düşünmək olar ki, Ermənistanın on minlərlə «qaçqın»a ehtiyacı yoxdur, çünki onları yedirtmək, işlə təmin etmək, saxlamaq lazım gələcək. Lakin hadisələrin gedişi göstərir ki, söhbət Azərbaycanı etnik təmizləmədə günahlandırmaq planından gedir. Sadə ermənilər Azərbaycanda onlar üçün heç bir təhdidin olmadığını, Azərbaycan tərəfinin onların sərbəst hərəkətini təmin etdiyini, ehtiyacı olanlara humanitar və tibbi yardımların göstərildiyini bildirsələr də, Ermənistan və onun xarici himayədarları Bakını etnik təmizləmədə günahlandırmağa başlayıblar. Üstəlik, bunu 30 ildən artıq müddətdə 1 milyon azərbaycanlının doğma ev-eşiyindən qovulmasını susqunluqla qarşılamış dövlətlər edir.
Hər halda, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında oktyabrın 5-nə növbəti görüş planlaşdırılır. Onun Avropa Siyasi Birliyi sammiti çərçivəsində baş tutacağı gözlənilir. 44 günlük müharibədən sonra Avropa İttifaqı məkanında belə görüşlər az keçirilməyib. Lakin bu dəfə liderlər yeni «döyüşdən sonrakı mənzərə» fonunda danışmalı olacaqlar.
SITAT:
İlham Əliyev: «Biz Azərbaycanda, həqiqətən, tarixi anlar, günlər, illər yaşayırıq. İkinci Qarabağ müharibəsi, tarixi Zəfərimiz, beş gün bundan əvvəl uğurlu əməliyyat nəticəsində suverenliyimizin bərpası tarixi hadisələrdir və haqlı olaraq bununla qürur duyuruq».

Азербайджан восстановил свой суверенитет над Карабахом
Армянские сепаратисты Карабаха объявили о самороспуске. Согласно «указу» Самвела Шахраманяна, все «госучреждения и организации» сепаратистов будут распущены до 1 января 2024 года, и незаконное, никем не признанное образование под названием «Нагорно-Карабахская Республика» прекратит свое существование.
К такому решению лидеров сепаратистов вынудили антитеррористические мероприятия локального характера, проведенные Азербайджаном в течение неполных суток 19-20 сентября. Точечными ударами Азербайджанской армии были разгромлены и обезоружены остатки вооруженных сил Армении в Карабахе, а также незаконные военные формирования (НВФ) самих сепаратистов.
«Тикающая бомба»
Напряженность вокруг остатков сепаратистского режима в зоне временной дислокации российского миротворческого контингента (РМК) нарастала в течение нескольких недель. На брифинге в МИД Азербайджана дипломатическому корпусу были раскрыты по-настоящему сенсационные данные. Как заявили во внешнеполитическом ведомстве, «армянские вооруженные силы численностью более 10 тысяч человек продолжают незаконно дислоцироваться на территории Азербайджанской Республики. Более 100 танков и другой бронетехники, свыше 200 тяжелых артиллерийских установок, в том числе ракетных систем залпового огня, десятки различных систем радиоэлектронной борьбы и более двухсот минометных систем в настоящее время размещены на территории Азербайджана, где временно дислоцируется российский миротворческий контингент». Отметим: это те самые системы радиоэлектронной борьбы, с помощью которых армянские НВФ в Карабахе осуществляли радиопомехи гражданским самолетам в азербайджанском небе. Летчики знают, насколько это опасно.
По сути, Карабах представлял собой классическую «серую зону», как охарактеризовал ситуацию помощник Президента Азербайджана Хикмет Гаджиев. А если быть до конца откровенным, то «тикающую бомбу». В Азербайджане напоминали: подразделения вооруженных сил Армении должны были быть выведены из Карабаха еще в ноябре 2020 года, как это отражено в трехстороннем Заявлении лидеров Азербайджана, Армении и России. Четвертый пункт соглашения гласит: «Миротворческий контингент Российской Федерации развертывается параллельно с выводом армянских вооруженных сил».
И хотя премьер-министр Армении Никол Пашинян попытался откреститься от остатков своих ВС на территории Азербайджана, «администрация» армянских сепаратистов была вынуждена признать: «Достигнуто соглашение о выводе оставшихся подразделений и военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения из зоны развертывания российского миротворческого контингента, расформировании и полном разоружении вооруженных формирований «aрмии обороны Нагорного Карабаха» и выводе тяжелой техники и вооружений с территории Нагорного Карабаха с целью их скорейшей утилизации».
Все это произошло на фоне продолжающейся «дорожной войны». Сепаратисты не уставали вопить о «блокаде», но при этом продолжали перекрывать дорогу Агдам-Ханкенди, по которой Азербайджан предлагал доставлять армянам Карабаха продовольственную и прочую помощь. Правда, в какой-то момент армяне были вынуждены «поднять шлагбаум» и пропустить российскую фуру с гуманитарным грузом от Красного Креста. Это, в общем-то, не оставило сомнений в том, что дороги на самом деле блокировали сами сепаратисты.
Однако утром 19 сентября ситуация сорвалась в штопор. На строящейся автодороге Ахмедбейли-Физули-Шуша на противотанковой мине подорвался грузовик. Погибли два сотрудники Госагентства автомобильных дорог Азербайджана. Прошло совсем немного времени, и новый подрыв - противотанковая мина сработала под КамАЗом. Погибли четыре сотрудника полиции, которые как раз направлялись на место предыдущего взрыва. Как тут же напомнили в Баку, этот участок строящейся тоннельной дороги был уже очищен от мин, оставшихся со времен армянской оккупации. Новые противотанковые мины, которые унесли жизни шестерых человек, были установлены армянскими разведывательно-диверсионными группами. А это уже означало выход минного террора на новый, куда более опасный уровень.
С тем, что против людей, возвращающихся в освобожденные от армянской оккупации регионы, будет развернут минный террор, в Баку даже теоретически не стали бы мириться. Тем более в Азербайджане не стали бы терпеть угрозу своей гражданской авиации. А радиопомехи, которые устраивали сепаратисты, как раз и представляли собой прямую и явную угрозу для гражданских самолетов. «Авиапроисшествие» в современной гражданской авиации – это почти всегда трехзначное число жертв. Воинствующие сепаратисты не прекращали также фортификационные работы, открыто давая понять, что не собираются следовать поствоенным договоренностям. Что еще должно было произойти, чтобы антитеррористические мероприятия состоялись?!
Антитеррористический блицкриг
Локальные антитеррористические мероприятия Азербайджана были завершены в течение неполных 24 часов. И это заслуживает очень серьезного внимания, возможно, даже большего, чем опыт 44-дневной войны, который стали изучать в ведущих военных академиях мира.
ВС Азербайджана продемонстрировали «блицкриг XXI века», прорвав армянскую эшелонированную оборону менее чем за сутки и вынудив сепаратистов капитулировать. Действовали при этом с хирургической точностью, прежде всего не допуская жертв среди гражданского населения. И это в условиях, когда сами сепаратисты активно использовали мирных жителей в качестве живого щита.
Уже на экстренном заседании Совета Безопасности ООН министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сообщил, что боевые действия прекращены, прошла встреча представителей центральных властей Азербайджана и армянского населения Карабаха.
Сначала в Евлахе, а затем в Ходжалы состоялись переговоры, итогом которых стали поставки из Баку топлива, продовольствия и прочей гуманитарной помощи армянскому населению Карабаха.
Азербайджан предложил и «дорожную карту» по реинтеграции карабахских армян, обещав им гарантии обеспечения безопасности и всех прав, которыми пользуются граждане Азербайджана.
Понятно, что одна или две такие встречи не могут даже теоретически решить всех проблем. Но «лед тронулся». Азербайджан снова собственными силами решил свою задачу. Теперь дело за армянской стороной, где слишком долго игнорировали протянутую руку и срывали диалог.
«Пейзаж после битвы»
Конечно, всего этого можно было бы избежать. Уже после осени 2020 года у Азербайджана и Армении был шанс начать работу над мирным договором, приступить к постепенной реинтеграции карабахских армян в правовое, политическое, культурное и социальное пространство Азербайджана. Дать, наконец, людям возможность спокойно сделать выбор: остаться в Ханкенди, Агдере, Ходжавенде, получить азербайджанские паспорта и жить по законам Азербайджана или же перебраться в Армению. Причем решить спокойно, не в пожарном порядке.
Но, к сожалению, марионеточная верхушка в Ханкенди предпочла продолжить игры в «миацум» и военные провокации. И действительно потеряла золотое время. Теперь в Карабахе стартуют все процессы, которые должны были начаться здесь еще почти три года назад.
«Мы в Азербайджане действительно переживаем исторические моменты, дни, годы. Наша историческая Победа во Второй Карабахской войне, восстановление пять дней назад суверенитета в результате успешной операции являются историческими событиями, и мы по праву гордимся этим», - заявил Президент Ильхам Алиев 25 сентября на совместном брифинге с Президентом Турции в Нахчыване.
Азербайджан возвращает оккупированный более 30 лет назад регион в свое правовое поле. Не за горами и возвращение в родные дома азербайджанцев, подвергнутых этнической чистке армянской стороной в ходе первой Карабахской войны.
Эксперты уверены, что есть шанс и на продвижение работы над мирным договором между Арменией и Азербайджаном. Но это в будущем.
А пока Ереван усердно провоцирует массовый отток армянского населения из Карабаха. Можно, конечно, возразить, что Армении не нужны десятки тысяч «беженцев», которых надо приютить, накормить, обеспечить работой. Однако ход событий показывает, что речь на самом деле идет о планах обвинить Азербайджан в этнической чистке. На фоне откровений простых армян, что им ничего в Азербайджане не угрожает и азербайджанская сторона обеспечивает не только безопасное передвижение, но и гуманитарную и медицинскую помощь всем нуждающимся, Армения и ее иностранные покровители начали обвинять Баку в этнических чистках. Причем делают это страны, которые с завидным упорством умалчивали факт изгнания 1 млн азербайджанцев из родных домов более 30 лет назад.
Так или иначе, на 5 октября запланирована очередная встреча Президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Пройдет она, как ожидается, на полях саммита Европейского политического сообщества. Подобные встречи на евросоюзовской площадке после 44-дневной войны проходили неоднократно. Но теперь лидерам Азербайджана и Армении предстоит беседовать на фоне нового «пейзажа после битвы».
«В результате антитеррористических мероприятий, осуществленных в течение суток, и даже меньше, незаконно обосновавшаяся на территории Азербайджана армия Армении сдалась, приняла наши условия, и, таким образом, Азербайджан полностью обеспечил свой государственный суверенитет».