TARİXİN YAZILDIĞI AN
Qarabağ separatçıları özlərini buraxdıqlarını bəyan ediblər. Samvel Şaxramyanın «sərəncam»ına əsasən, separatçıların bütün «dövlət qurum və təşkilatları» 2014-cü il yanvarın 1-dək fəaliyyətini başa çatdıracaq, qanunsuz, heç kimin tanımadığı «Dağlıq Qarabağ Respublikası» mövcudluğuna son qoyacaq.
Separatçıların bu qərarına Azərbaycanın bölgədə 19-20 sentyabr tarixlərində bir sutkadan da az müddətdə apardığı lokal antiterror tədbirləri səbəb olub. Həmin gün Azərbaycan Ordusu dəqiq zərbələrlə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Qarabağda qalmış hissələrini, həmçinin separatçıların yaratdıqları qanunsuz silahlı birləşmələri darmadağın və tərk-silah edib.
«Saatlı bomba»
Müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan ərazidəki separatçı qalıqlar ətrafında gərginlik bir neçə həftə idi ki, artırdı. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyində diplomatik korpus üçün keçirilən brifinqdə isə sözün əsl mənasında sensasion məlumatlar açıqlanmışdı. Qurumdan verilən açıqlamada deyilirdi ki, «sayı 10 min nəfərdən artıq olan erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan Respublikası ərazisində qeyri-qanuni mövcudluğunu davam etdirir. Hazırda Azərbaycanın müvəqqəti Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan hissəsində 100-dən artıq tank və başqa zirehli texnika, 200-dən çox ağır artilleriya qurğusu, o cümlədən yaylım atəşi sistemləri, onlarla müxtəlif radioelektron mübarizə sistemi, 200-dən artıq minamyot sistemi qalmaqdadır». Qeyd edək ki, söhbət Qarabağdakı qeyri-qanuni silahlı birləşmələrin Azərbaycan səması ilə uçan təyyarələrə maneə yaratdıqları radioelektron mübarizə sistemləri idi. Təyyarəçilər onların nə qədər təhlükəli olduğunu yaxşı bilirlər.
Əslində, Qarabağ klassik «boz zona» idi. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev vəziyyəti məhz bu cür xarakterizə etmişdi. Tam dəqiq desək, o, sözün əsl mənasında «saatlı bomba» idi. Azərbaycan tərəfi bildirirdi ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin hissələri hələ 2020-ci ilin noyabrında çıxarılmalı idi, çünki bu, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladıqları Üçtərəfli Bəyannamədə öz əksini tapmışdı. Bəyannamənin 4-cü maddəsində konkret olaraq deyilir ki, «Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması ilə paralel yerləşdirilir».
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hamını Azərbaycan ərazisində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin hissələrinin olmadığına inandırmağa çalışsa da, erməni separatçılarının «administrasiya»sı bunu etiraf etmək məcburiyyətində qalmışdı: «Ermənistan silahlı qüvvələrinin Rusiya sülhməramlılarının nəzarətindəki ərazilərdə qalmış hissələri və hərbçilərinin oradan çıxarılması, «Dağlıq Qarabağ müdafiə ordusu»nun ləğvi və tam tərk-silah olunması, tezliklə utilizasiya edilməsi üçün ağır texnika və silahların Dağlıq Qarabağ ərazisindən çıxarılması haqda razılığa gəlinib».
Bütün bunlar davam etməkdə olan «yol müharibəsi» fonunda baş verirdi. Separatçılar «blokada» haqda ah-nalədən əl çəkmir, amma eyni zamanda Ağdam-Xankəndi yolunu açmaqdan boyun qaçırırdılar. Halbuki Azərbaycan tərəfi Qarabağ ermənilərinə həmin yolla ərzaq və digər yardımlar göndərməyə hazır olduğunu bildirirdi. Doğrudur, bir mərhələdə ermənilər yolu açaraq, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Rusiyadan göndərdiyi yardımla dolu yük maşınını Xankəndiyə buraxmalı olmuşdular. Bu isə yolun məhz separatçılar tərəfindən bağlandığına şübhə yeri qoymamışdı.
Amma 19 sentyabr səhər saatlarında vəziyyət kökündən dəyişib. Tikilməkdə olan Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunda yük maşınınını tank əleyhinə minaya düşməsi nəticəsində Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin iki əməkdaşı həlak olub. Bundan qısa müddət sonra isə azərbaycanlılara məxsus «KamAZ» markalı yük maşını da düşmənin basdırdığı minaya düşüb. Nəticədə, ilk partlayışın baş verdiyi yerə gedən 4 polis əməkdaşı həyatını itirib. Bakı dərhal xatırladıb ki, tunel yolunun çəkildiyi bu ərazi minalardan çoxdan təmizlənmişdi. Demək, 6 nəfərin həyatına son qoymuş minalar erməni diversiya qrupları tərəfindən oraya sonradan basdırılıbmış. Bu isə mina terrorunun yeni, daha təhlükəli mərhələyə keçdiyi demək idi.
Beləliklə, erməni işğalından azad olunmuş ərazilərə qayıtmış insanlara mina terroru təhdidinin yaranması ilə Bakı nəzəri olaraq belə, razılaşa bilməzdi. Azərbaycan mülki aviasiyasına təhlükənin olmasına da imkan verə bilməz. Separatçıların yaratdıqları radioəngəllər isə mülki təyyarələr üçün birbaşa və aşkar təhlükə yaradırdı. Müasir mülki aviasiyada qəzalar hər zaman üçrəqəmli qurban sayı deməkdir. Separatçı hərbçilər isə hər addımları ilə, razılaşmalara əməl etmək niyyətində olmadıqlarını göstərirdilər. Antiterror tədbirlərinə başlanılması üçün daha nə lazım idi ki?
Antiterror “blitzkriq»i
Azərbaycan lokal antiterror tədbirlərini 24 saatdan da az müddətdə başa çatdırıb. Bu, hələ də dünyanın aparıcı hərbi akademiyalarının öyrənməyə başladığı 44 günlük müharibənin təcrübəsindən daha çox diqqətəlayiqdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri, həqiqətən, «XXI əsrin blitzkriqi»ni nümayiş etdirərək, ermənilərin eşelon-eşelon müdafiəsini 1 sutkadan az müddətdə yarıb, separatçıları kapitulyasiyaya məcbur edib. Bununla yanaşı, ordu zərgər dəqiqliyi ilə işləyərək, ilk növbədə, mülki əhali arasında itkilərin olmasına imkan verməyib. Halbuki separatçılar dinc sakinlərdən canlı sipər kimi istifadə etməkdən belə, çəkinməyiblər.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının təcili toplantısında çıxış edən Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov isə hərbi əməliyyatların başa çatdığını bildirib, Azərbaycanın mərkəzi hökumət nümayəndələri ilə Qarabağın erməni əhalisi arasında görüşün də keçirildiyini əlavə edib.
Belə görüş əvvəlcə Yevlaxda, daha sonra Xocalıda təşkil olunub, müzakirələrin nəticəsi olaraq Bakıdan Qarabağın erməni əhalisinə yanacaq, ərzaq məhsulları və digər humanitar yüklər göndərilib. Bundan başqa, Azərbaycan Qarabağ ermənilərinin reinteqrasiyası üçün «yol xəritəsi»ni təqdim edib, onlara Azərbaycanın digər vətəndaşları ilə eyni hüquq, həmçinin təhlükəsizlik zəmanəti verib.
Aydındır ki, bütün problemləri 1-2 görüşlə nəzəri cəhətdən belə, çözmək mümkün deyil. Lakin «buz tərpənib». Azərbaycan bu dəfə də öz işini özü həll edib. İndi söz uzun müddət onlara uzanan əli tutmayan, dialoqu pozmağa çalışan erməni tərəfinindir.
«Döyüşdən sonrakı mənzərə»
Əlbəttə ki, bütün bunlardan qaçmaq da olardı. Hələ 2020-ci ilin payızından sonra Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsi üzərində işə başlamaq şansı yaranmışdı. Tərəflər Qarabağ ermənilərinin tədricən Azərbaycanın hüquqi, siyasi, mədəni və sosial həyatına inteqrasiyası prosesinə start verə bilərdi. İnsanlara, nəhayət, sərbəst seçim imkanı verilməli idi: Xankəndidə, Ağdərədə, Xocavənddə qalmaq, Azərbaycan pasportu əldə etmək, Azərbaycanın qanunları ilə yaşamaq, yaxud Ermənistana köçmək. Üstəlik, onlar bu qərarı tələsik deyil, sakit şəkildə qəbul edə bilərdilər.
Lakin təəssüf ki, Xankəndidəki marionet rejim «miatsum» oyununu davam etdirmək, hərbi təxribatlardan əl çəkməmək qərarı vermişdi. Bununla da, onlar, həqiqətən, «qızıl kimi» vaxtı itirirdilər. Qarabağda 3 il əvvəl başlamalı olan bütün proseslərə indi start verilir.
«Biz Azərbaycanda, həqiqətən, tarixi anlar, günlər, illər yaşayırıq. İkinci Qarabağ müharibəsi, tarixi Zəfərimiz, beş gün bundan əvvəl uğurlu əməliyyat nəticəsində suverenliyimizin bərpası tarixi hadisələrdir və haqlı olaraq bununla qürur duyuruq», - deyə Prezident İlham Əliyev sentyabrın 25-də Naxçıvanda Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla birgə keçirdiyi brifinqdə bildirib.
Azərbaycan təxminən 30 il əvvəl işğal olunmuş ərazilərini öz hüquqi nəzarətinə qaytarır. Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı ermənilər tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlıların doğma evlərinə qayıdacaqları günlər də uzaqda deyil.
Ekspertlər əmindirlər ki, indi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi üzərində işlərin irəli aparılması şansı da var. Amma bu, sonra.
Hələliksə İrəvan Qarabağın erməni əhalisinin oranı kütləvi şəkildə tərk etməsi üçün əlindən gələni edir. Düşünmək olar ki, Ermənistanın on minlərlə «qaçqın»a ehtiyacı yoxdur, çünki onları yedirtmək, işlə təmin etmək, saxlamaq lazım gələcək. Lakin hadisələrin gedişi göstərir ki, söhbət Azərbaycanı etnik təmizləmədə günahlandırmaq planından gedir. Sadə ermənilər Azərbaycanda onlar üçün heç bir təhdidin olmadığını, Azərbaycan tərəfinin onların sərbəst hərəkətini təmin etdiyini, ehtiyacı olanlara humanitar və tibbi yardımların göstərildiyini bildirsələr də, Ermənistan və onun xarici himayədarları Bakını etnik təmizləmədə günahlandırmağa başlayıblar. Üstəlik, bunu 30 ildən artıq müddətdə 1 milyon azərbaycanlının doğma ev-eşiyindən qovulmasını susqunluqla qarşılamış dövlətlər edir.
Hər halda, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında oktyabrın 5-nə növbəti görüş planlaşdırılır. Onun Avropa Siyasi Birliyi sammiti çərçivəsində baş tutacağı gözlənilir. 44 günlük müharibədən sonra Avropa İttifaqı məkanında belə görüşlər az keçirilməyib. Lakin bu dəfə liderlər yeni «döyüşdən sonrakı mənzərə» fonunda danışmalı olacaqlar.
SITAT:
İlham Əliyev: «Biz Azərbaycanda, həqiqətən, tarixi anlar, günlər, illər yaşayırıq. İkinci Qarabağ müharibəsi, tarixi Zəfərimiz, beş gün bundan əvvəl uğurlu əməliyyat nəticəsində suverenliyimizin bərpası tarixi hadisələrdir və haqlı olaraq bununla qürur duyuruq».

Azerbaijan restores sovereignty over Garabagh
Armenian separatists of Garabagh announced self-dissolution. According to Samvel Shahramanian's decree, all state institutions and organisations of the separatists will be dissolved by January 1, 2024, and the illegal, unrecognised entity called Nagorno-Karabakh Republic will cease to exist.
The decision was a result of the local short-term (less than 24 hours) anti-terrorist operation by Azerbaijan held on September 19-20, 2023. The remnants of Armenian armed forces in Garabagh, as well as the illegal military groups of Armenian separatists were defeated and disarmed by the Azerbaijani army.
Ticking bomb
For several weeks before the incident, there has been a growing tension around the remnants of the separatist regime in the zone of temporary deployment of the Russian peacekeeping contingent (RPC). According to the truly sensational data revealed by the Azerbaijani Foreign Ministry to the representatives of diplomatic corps, there were more than 10,000 troops of the Armenian armed forces illegally deployed in the temporary RPC zone in the Republic of Azerbaijan. They were equipped with more than 100 tanks and other armoured vehicles, over 200 heavy artillery systems, including multiple missile launchers, dozens of various electronic warfare systems and over 200 mortar systems. By the way, these were the same electronic warfare systems used by Armenian militants in Garabagh against the civilian aircraft in Azerbaijani skies. Pilots know how dangerous this is.
In fact, Garabagh was a classical grey zone, as Hikmet Hajiyev, Aide to the President of Azerbaijan, described the situation. Like a ticking bomb. Azerbaijan reminded that Armenian military units should have been withdrawn from Garabagh in November 2020, as indicated in the trilateral statement signed between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia. Pursuant to the 4th paragraph of the agreement, "the peacekeeping contingent of the Russian Federation shall be deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces".
Although Armenian Prime Minister Nikol Pashinian tried to deny the remnants of Armenian Armed Forces in Azerbaijan, the so-called administration of the Armenian separatist regime in Garabagh had to admit: "An agreement has been reached on the withdrawal of the remaining units and servicemen of the Armed Forces of the Republic of Armenia from the zone of deployment of the Russian peacekeeping contingent, as well as disbanding and complete disarmament of the armed formations of the Nagorno-Karabakh Defence Army and the withdrawal of heavy equipment and weapons from the territory of Nagorno-Karabakh with a view to their early disposal".
All these events took place amid the ongoing 'road war'. Separatists continued shouting about a blockade, while blocking the Aghdam-Khankendi road used by Azerbaijan to deliver food and other aid to the Armenians of Garabagh. Then, however, Armenians had to let a Russian truck with humanitarian cargo from the Red Cross pass through. This left no doubt that the roads were actually blocked by the separatists.
However, on the morning of September 19, the situation went bad. A truck struck an anti-tank mine and exploded on the Ahmedbeyli-Fuzuli-Shusha motorway under construction killing two employees of the Azerbaijan State Agency of Motorways. Shortly after, a KamAZ truck hit an anti-tank mine, killing four police officers on their way to the site of the previous incident. Baku immediately stated that this section of the tunnel road under construction had already been cleared of mines left over from the Armenian occupation. It meant that new mines that killed six people were planted by Armenian reconnaissance and sabotage groups. In other words, the mine terror had stepped onto a new, much more dangerous level.
For obvious reasons, Baku could not even theoretically tolerate the mine terror against the people returning to the districts liberated from Armenian occupation. Moreover, Azerbaijan would not tolerate a threat to its civil aviation. Radio jamming by separatists was a direct and clear threat to civilian aircraft. Aircraft accidents in modern civil aviation almost always cause triple-digit casualties. Armenian militants did not stop fortification works either, openly signalling that they were not going to follow the post-war agreements. What else could trigger the anti-terrorist operation of Azerbaijan?!
Anti-terrorist blitzkrieg
Azerbaijani army complete the operation in less than 24 hours. This deserves very serious attention, perhaps even more than during the 44-day war, which is being studied in the world's leading military academies.
The Azerbaijani army demonstrated the blitzkrieg of the 21st century by breaking through the Armenian echeloned defence line in less than 24 hours and forcing the separatists to capitulate. In doing so, they acted with surgical precision, preventing casualties among the civilian population of the area. Especially since separatists were actively using civilians as human shields.
Right after the incident, at the emergency session of the UN Security Council, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov reported that the hostilities had ceased, and a meeting was held between representatives of the central authorities of Azerbaijan and the Armenian population of Garabagh.
The talks were held first in Yevlakh and then in Khojaly, resulting in deliveries of fuel, food and other humanitarian aid from Baku to the Armenian population of Garabagh.
Azerbaijan also proposed a roadmap for the reintegration of Garabagh Armenians, promising them guarantees of security and all the rights enjoyed by Azerbaijani citizens.
It is clear that one or two such meetings are not enough to solve all the problems even theoretically. But there is some progress. Azerbaijan has again solved the problem on its own. Now it is up to the Armenian side, which has long ignored the hand extended by Azerbaijan and disrupted the dialogue.
The aftermath
The incident could have certainly been avoided. After the fall of 2020, Azerbaijan and Armenia had a chance to start working on a peace treaty, to begin the gradual reintegration of Garabagh Armenians into the legal, political, cultural and social space of Azerbaijan. To finally give people the opportunity to make a peaceful choice: to stay in Khankendi, Aghdam, Khojavand, get Azerbaijani passports and live under the laws of Azerbaijan or move to Armenia. And to decide calmly, not in aggressive manner.
But, unfortunately, the puppet top brass in Khankendi preferred to continue the game of Miatsum and military provocations, wasting time. Now Garabagh sees the gradual start of all the processes that should have started there three years ago.
"We in Azerbaijan are indeed witnessing historical moments, days, and years. Our historic victory in the Second Garabagh War, the restoration of sovereignty five days ago as a result of a successful operation are historic events. We are rightfully proud of it," President Ilham Aliyev said at a joint briefing with the President of Türkiye in Nakhchivan on September 25.
Azerbaijan is returning the region occupied more than 30 years ago to its legal framework. Soon the Azerbaijanis ethnically cleansed by Armenia during the First Garabagh War will start returning to their native lands.
Experts are confident that there is a chance to advance the works on a peace treaty between Armenia and Azerbaijan. But this will take place in the future.
Meanwhile, Yerevan is diligently provoking a mass exodus of the Armenian population from Garabagh. It may seem that Armenia does not need tens of thousands of 'refugees' who need to be sheltered, fed and employed. However, the course of events shows that there are plans to accuse Azerbaijan of ethnic cleansing. Despite the statements of ordinary Armenians that nothing threatens their life in Azerbaijan and Azerbaijan provides to them both the safe movement and humanitarian and medical assistance, Armenia and its foreign patrons are accusing Baku of ethnic cleansing. Such accusations come from the countries have long kept silence about the expulsion of one million Azerbaijanis from their homes more than 30 years ago.
Either way, another meeting between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is slated for October 5. It is expected to take place on the margins of the European Political Community summit. Similar meetings have been held repeatedly in the EU after the 44-day war. But now the leaders of Azerbaijan and Armenia will have to talk amid a new landscape shaping after the battle.
BRIEFLY:
Ilham Aliyev: "As a result of the anti-terrorist operation that took less than a day, the Armenian army that illegally settled on the territory of Azerbaijan surrendered, accepted our conditions, and thus Azerbaijan has fully restored its state sovereignty".