Hazırkı prezident Əbdülfəttah əs-Sisinin alternativi olmasa da, ölkədə həllini gözləyən ciddi problemlər var
Bu ilin dekabrında Misirdə prezident seçkiləri keçiriləcək. Bu barədə Misir Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Valid Həmzə məlumat verib. Elan olunan seçki təqviminə əsasən ölkə xaricində yaşayan misirlilər 1-3 dekabrda, ölkə daxilində isə 10-12 dekabrda ümumxalq səsverməsi ilə ölkənin birinci şəxsini seçəcəklər.
Əgər seçkilər birinci turda başa çatmasa, o zaman 2024-cü ilin yanvarın əvvəlində ikinci tur keçiriləcək. Yəni namizədlərdən biri 50+1 səs qazanmasa, o zaman seçkilər ikinci turda keçiriləcək. Ancaq bu aşağı ehtimaldır.
Artıq prezidentliyə namizədlər də bəllidir. Əsas namizəd hazırkı prezident, 2014-cü ildən bəri Misirə rəhbərlik edən Əbdülfəttah əs-Sisi bu ayın əvvəlində Qahirə yaxınlığında inşa edilən Misirin yeni inzibati paytaxtında keçirilən 3 günlük “Vətən hekayəsi” konfransında prezidentliyə namizədliyini elan edib. Hazırkı prezidentlə yanaşı, keçmiş deputat Əhməd Tantavi, Sosial Demokrat Partiyasının sədri Fərid Zahran, Vəfd Partiyasının sədri Əbdüssənəd Yamamə, Respublika Xalq Partiyasının sədri Hazim Ömər və Konstitusiya Partiyasının sədri Cəmilə İsmail də prezidentliyə namizədliyini açıqlayıb.
Yeri gəlmişkən, Hazim Ömər və Əbdüssənəd Yəmamə daha əvvəl Əbdülfəttah əs-Sisini dəstəkləyib. Bu baxımdan onların indiki seçkilərdə də hazırkı prezidenti dəstəkləyəcəyi ehtimal olunur.
Altı illik prezidentlik müddəti
Hazırkı prezident Sisi 2014-cü ildən prezidentdir və 2018-ci ildə ikinci müddətə prezident seçilib. Lakin 2019-cu ildə Misirdə qanunvericiliyində dəyişiklik edilib. Yeni qanuna əsasən, Misirdə prezidentlik müddəti 6 ilə qaldırılıb. Misirin 2014-cü ildə qəbul edilən Konstitusiyasının 140-cı maddəsinə görə, ölkə prezidenti 4 il müddətinə iki dəfə seçilə bilərdi. Lakin 2019-cu ildə həyata keçirilən dəyişiklik nəticəsində müddət artırılıb. Misir parlamentində deputatların 596-dan 485-i yeni prezidentlik sistemini dəstəkləyib.
Yeri gəlmişkən, Misirdə 2019-cu ildə konstitusiyaya edilən dəyişikliklərə əsasən ordunun “konstitusiyanı qoruma” səlahiyyətləri artırılıb, eləcə də parlament iki palatalı olub və qadınlara 25 faizlik kvota verilib.
Beləliklə, hər hansı böyük dəyişiklik baş verməsə, Əbdülfəttah əs-Sisi daha 12 il ölkəni idarə edə biləcək.
Ordunun adamı
Hələ sentyabr ayında Misirdə hazırkı prezidentin tərəfdarları küçələrə asdıqları plakatlarla onun yenidən namizəd olmasına çağırışlar edirdilər. Misir siyasətini araşdıran əksər təhlilçilər Əbdülfəttah əs-Sisinin növbəti dəfə prezident seçiləcəyinə şübhə etmirlər.
Marşal Əbdülfəttah Səid Hüseyn Xəlil əs-Sisi 1954-cü ildə Qahirədə anadan olub. 1977-ci ildə hərbi məktəbi bitirib, quru qoşunlarında müxtəlif vəzifələrdə xidmət edib, bir müddət Səudiyyə Ərəbistanında hərbi attaşe işləyib. ABŞ-da Quru Qoşunları Akademiyasında təhsil alıb.
Daha sonra Misir Hərbi Kəşfiyyatının rəisi olub, ordu komandanlığında yüksək postlar tutub. Baş qərargah rəisi, müdafiə naziri olub, ən son hərbi vəzifəsi isə Misir ordusu baş komandanı və Ali Hərbi Şuranın rəisi olub. 2013-cü ildə baş verən hərbi çevrilişdən sonra 2014-cü ildə keçirilən seçkilərdə Misirin prezidenti seçilib.
Əbdülfəttah əs-Sisi Misirin uzun illər dəyişməyən ənənəyə uyğun olaraq ordunu təmsil edir. XX əsrdə Şərqin respublika quruluşlu milli dövlətlərində bir qayda olaraq ordu generalları dövlətin idarəçiliyində iştirak edib, silahlı qüvvələr yarımmüstəqil bir qurum olaraq fəaliyyət göstərib. Uzun illər Türkiyədə, bu gün Pakistanda ordu hələ də dövlət idarəçiliyində əsas iştirakçıdır. Misirin isə bununla bağlı daha böyük və uzun illərə dayanan ənənəsi var. Tarixdən məlumdur ki, hələ Məmlüklər dövründə Misiri ordu sərkərdələri idarə edib, sülalə hakimiyyəti mövcud olmayıb. Osmanlı hakimiyyəti dövründə də Misiri bir qayda olaraq vali-paşalar idarə edib. Bu ənənə qısa müddətə 1920-ci illərdən 1953-cü ilə qədər kral Faruqun dövründə pozulub. Hətta Misirin birinci kralı Fuad da daha əvvəl ordu zabiti - paşa olub. Yalnız istisna Faruq olub. 1953-cü ildə çevriliş edərək kral Faruqu devirən hərbçilər yenidən hakimiyyəti ələ keçirib. Polkovnik Camal Əbdül Nasir, onun xələfi Ənvər Sədat və nəhayət, Hüsnü Mübarək ordudan gəlmə komandanlar olub. 2011-ci il “ərəb baharı” dalğasında xalq etirazları sonrası hakimiyyətdən istefa verən Hüsnü Mübarəkdən sonra Misirin prezidenti ilk dəfə mülki şəxs “Müsəlman Qardaşlar” Hərəkatından olan Məhəmməd Mursi seçilsə də, o cəmisi 1 il hakimiyyətə qala bildi. 2013-cü ildə başlayan “Təmərrüd” (Üsyan) hərəkatının ardınca Mursi hökumətini devirən ordu yenidən Misirin idarəçiliyini ələ keçirib. Misir ordusu dövlət içərisində dövlət deyiləcək qədər böyük və şaxələnmiş strukturdur.
Hazırda dünya ordu reytinqində 14-cü sırada olan Misir 2020-ci ildə ilk dəfə onluğa daxil olub. 1 milyona yaxın üzvü olan Misir ordusu 215 döyüş təyyarəsinə (ümumilikdə 1054), 4200 tanka və 11 mindən çox zirehli maşına sahib olaraq regionun ən böyük ordusu hesab olunur. Maraqlıdır ki, böyük iqtisadi çətinliklərə baxmayaraq, Misir bu gün ən yeni texnika və silah almaqda davam edir.
Misirin böyük ordu saxlamasının arxasındakı səbəblər sırasında Afrika və Asiyada qeyri-sabit qonşular, ölkə daxilində radikal islamçı silahlı qrupların təhlükəsi və regional polis roludur. Misirin Liviyada məhdud sayda əməliyyatlara qatılması, Yəməndə ərəb koalisiyasına dəstək qüvvəsi göndərməsi bir dövr Misirin Yaxın şərqin “ərəb polisi” rolunu oynayacağı ilə bağlı şərhlərə yol açdı.
Hazırda 110 milyondan çox əhalisi olan Misir ciddi iqtisadi geriləmə yaşayır və dövlətin saxlanması üçün ərəb qonşularının yardımlarına möhtacdır. Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri üçün Misir həm də mümkün hərbi münaqişələrdə silahlı güc dəstəyi rolunu oynayır. Bunun qarşılığında isə hər il Misirə böyük miqdarda maliyyə yardımı edilir.
Üstəlik, Misirin Nil çayındakı su bəndinə görə Efiopiya ilə gərginliyi, Liviya, Sudan kimi qonşularda isə hər an müharibə riski var. Bu mənada böyük Misir ordusu təkcə Qahirənin deyil, həm də müttəfiqlərinin marağındadır.
Alternativsiz prezident
Aydın məsələdir ki, hazırkı vəziyyətdə faktiki olaraq Əbdülfəttah əs-Sisinin alternativi yoxdur. Məhz o, bu gün Misir ordusunun gücünü təcəssüm etdirir, region dövlətləri ilə, xüsusən də Misiri dəstəkləyən ərəb hakimiyyətləri ilə yaxşı münasibətlər saxlayır və nəhayət, ölkə daxilində sabitliyi təmin edir. Doğrudur, Misirin iqtisadi vəziyyəti hazırda heç də ürəkaçan deyil. Lakin indi regionun əksər ölkələrində iqtisadi vəziyyət yaxşı deyil, üstəlik qonşuluqdakı Liviya, Sudan, Suriya kimi respublika quruluşlu ölkələrdəki vəziyyət Misirlə müqayisə oluna bilməz. Nil çayı ətrafında kiçik münbit zolağa möhtac olan Misir hazırda dünyada ən böyük taxıl idxalçısıdır, 110 milyonluq əhalini işlə təmin etmək digər ərəb ölkələrindən fərqli olaraq böyük enerji resursları olmayan ölkə üçün çətindir.
Misir iqtisadiyyatı: ümid və reallıq arasında
Misir hakimiyyətinin, yəni prezident Əbdülfəttah əs-Sisinin ən ciddi problemi iqtisadiyyatdır. Regionun ən çox əhalisi olan və sürətlə artan Misirin ən ciddi problemi işsizlik və iqtisadi rifahdır.
Afrika qitəsində Misir iqtisadiyyatı Nigeriyadan sonra ən böyük hesab olunur. Son illərdə bu ölkədə iqtisadi artım 4-5 faiz arasında dəyişir. Ölkə iqtisadiyyatının 50 faizindən bir az çoxu turizm və xidmət sektoru, 35,6 faiz sənaye, 11 faizini isə kənd təsərrüfatı təşkil edir. Ölkənin ümummilli gəliri 400 milyard dollardan bir qədər çoxdur. 110 milyonluq ölkə üçün bu o qədər də böyük rəqəm deyil.
Hökumət Misirdə iqtisadi sıçrayış hədəfi “Misir vizionu 2030” proqramı elan edib. Misir hökuməti 2025-ci ilə qədər Yaxın Şərq və Şimali Afrikada sənaye iqtisadiyyatı və texnoloji məhsulların əsas ixracatçısı olmağı hədəfləyir. Son illərdə Misir xaricdən böyük həcmdə - 140 milyarddan çox xarici sərmayə cəlb etməklə ciddi uğurlara imza atıb.
Ancaq real sosial-iqtisadi vəziyyət o qədər də ümidverici deyil. Hazırda 165,361 milyard dollar xarici borcu olan Misirin cəmi 30 milyard dollar rezervi var. Misirin illik 90 milyard dollarlıq idxalı olduğunu nəzərə alsaq, mövcud ehtiyatlar tələbatdan 3 dəfə azdır. Bu isə ölkədə ciddi valyuta qıtlığına səbəb olur. Misir funtu hər il sürətlə dəyər itirir. Misir hökuməti vəziyyətdən çıxmaq üçün Beynəlxalq Valyuta Fonduna və ərəb ölkələrinə - Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və son illərdə münasibətlərini qaydaya saldığı Qətərə - müraciət edib. Ərəb ölkələri 22 milyard dollar nağd və sərmayə yatırımı yardımı vəd etsələr də bunun nə qədərinin reallaşacağı sual altındadır.
“Ərəb baharı” böyük mənada Misirdə başlamışdı, elə bu ölkə də bitdi. Bu, göstərib ki, ərəb coğrafiyasında Avropa tipli demokratik sistemlərin tətbiqi mümkün deyil. Çünki sabitlik, sosial-iqtisadi şərtlər daha əvvəl gəlir. Radikal ideoloji qütbləşmənin mövcud olduğu, qəbilə-tayfa ənənələrinin hələ də güclü olduğu ərəb ölkələrində Avropa tipi demokratiya mümkün deyil. Bunu inqilabın ən “sakit” keçdiyi Tunisdəki hazırda davam edən siyasi böhran, Suriyada bitməyən vətəndaş müharibəsi əyani olaraq sübut edib. Misirdə isə inqilab demokratiyası cəmisi bir il davam gətirə bilib. Siyasi islamçılar və dünyəvi sistemin müdafiəçisi kimi çıxış edən ordu arasında baş verən qarşıdurmada ikincilər qalib gələrək Misirdə dünyəvi, amma avtoritar respublikanı qoruyub saxladı.
Qeyd etdiyim kimi, 110 milyon əhalisi olan, məhduda resurslara malik, eyni zamanda əhalisinin böyük əksəriyyətinin dindar müsəlman olduğu Misirdə demokratik seçkilər həm də siyasi islamçıların yenidən səhnəyə qayıtması deməkdir. Bunu isə təkcə Misir ordusu və siyasi-iqtisadi elitası deyil, həm də dost ərəb ölkələri, müttəfiq Qərb dövlətləri istəmir. Bu səbəbdən də hazırkı şərtlərdə Misir üçün ideal dövlət başçısı Əbdülfəttah əs-Sisidir. Əlbəttə, növbəti gözlənilməz inqilaba qədər.

Incumbent Egyptian president Abdel-Fattah Al-Sisi has no alternatives. But the country still suffers from serious problems
The date of the next presidential election in Egypt is known. Chairman of the Egyptian Central Election Commission, Walid Hamza, said that the elections were slated for December 2023. Egyptians living outside the country will be able to participate in them on December 1-3, and the locals citizens on December 10-12.
If the first round of voting is unsuccessful, that is, if any of the candidates fails to get the required 50+1 votes, a second round will be held in early January 2024. But this is less likely.
Candidates are already known. On top of the list is the country's incumbent president, Abdel-Fattah al-Sisi, who has ruled Egypt since 2014. He put forward his candidacy during a three-day Homeland History conference held earlier this month in Egypt's new administrative capital near Cairo. The other contenders are former MP Ahmed Tantawi, the chairmen of the Social Democratic Party of Egypt Farid Zahran, Abdel-Sanad Yamama of the Wafd Party, Hazim Omar of the People's Republican Party and Jamila Ismail of the Constitution Party.
Incidentally, Omar and Yamama have previously supported Abdel-Fattah al-Sisi. Therefore, it is likely that they will do the same in the upcoming elections as well.
Six-year presidential term
President Al-Sisi has been in office for 9 years, since his re-election for a second term in 2018. Meanwhile, in 2019, the Egyptian legislation was changed. While the president of Egypt could be elected twice for four years according to Article 140 of the Egyptian Constitution (2014), now the presidential term has been increased to six years. The amendment was supported by 485 of 596 deputies of the Egyptian parliament.
Other constitutional reforms introduced in 2019 included the expansion of the rights of the Egyptian army to defend the constitution, a bicameral parliament, and increasing the quota of female MPs to 25 per cent.
Thus, unless there are any major changes, Abdel-Fattah al-Sisi will be able to rule the country for another twelve years.
The army man
Supporters of the incumbent president called for his re-election back in September, hanging relevant posters in the streets. Most analysts studying Egyptian politics do not even doubt al-Sisi's re-election.
Marshal Abdel-Fattah Said Hussein Khalil al-Sisi was born in Cairo in 1954. After graduating from military school (1977), he served in various positions in the army. He has worked for a while as a military attaché in Saudi Arabia. He studied at one of the military academies in the US.
Al-Sisi later headed Egyptian military intelligence and held senior positions in the army command. He was Chief of Staff, Minister of Defence, and before the 2013 military coup, which resulted in his election as Egyptian president in 2014, he was Commander-in-Chief of the Egyptian Army and head of the Supreme Military Council.
Abdel-Fattah Al-Sisi represents the army in accordance with Egypt's long-established military traditions. In the twentieth century, state affairs in the republican states of the East were usually run by army generals, with the armies of these states operated as semi-independent institutions. Over the years, the army has remained a major player in the government affairs of Türkiye and Pakistan. Egypt has a more extensive and long tradition in this regard. The governance of the country by army generals amid the absence of dynastic power dates back to the Mamluk era. Under Ottoman rule, Egypt was governed by viceroys and pashas. This tradition was briefly paused in 1920-1953 under King Farouq. Even Egypt's first king, Fouad, was an army officer, or pasha. The only exception was King Farouq, who was overthrown by the military during the 1953 coup. Colonel Gamal Abdel Nasser, his successor Anwar Sadat and finally Hosni Mubarak were also army commanders. After Mubarak was overthrown in 2011 in the wake of the Arab Spring, a civilian politician from the Muslim Brotherhood movement, Mohammed Morsi, was elected the president of Egypt for the first time. But he could stay in power only for a year. The reason for Morsi's overthrow was the Tamarroud (Uprising) movement launched by the military in 2013, which brought Egypt back under the control of the army.
Due to its scale and heterogeneous structure, the Egyptian army can rightly be called a state within state. It ranks 14th in the world ranking and entered the top ten for the first time in 2020. There are about 1 million soldiers and officers serving in the Egyptian army. It is considered the largest in the region with 215 combat aircraft (1,054 in total), 4,200 tanks and more than 11,000 armoured vehicles. Interestingly, despite great economic difficulties, Egypt continues to purchase the latest military equipment and weapons.
Among the reasons why Egypt feels the need to maintain such a large army is the unstable situation in the neighbouring African and Asian states, the threat of radical Islamist armed groups within the country and the role Egypt plays in the region as... a policeman. Egypt's limited participation in military operations in Libya, as well as its support for the Arab coalition during the war in Yemen, has given rise to all sorts of speculation about Egypt's role as the Middle East's Arab policeman in future.
With a population of more than 110 million, Egypt is currently experiencing a serious economic recession and needs help from its Arab neighbours. At the same time, both Saudi Arabia and the UAE are interested in Egypt as an ally in possible military conflicts. In return, Cairo receives large financial aid every year.
Egypt has tense relations with Ethiopia over a dam on the Nile River, as well as a constant risk of war with neighbouring Libya and Sudan. In this sense, a large Egyptian army is in the interest of the allies of Egypt.
President with no alternatives
It is clear that currently there is absolutely no alternative to President Abdel-Fattah al-Sisi. He is a symbol of the strength of the Egyptian army, maintains good relations with the regional states, in particular with Arab authorities supporting Egypt, and ensures stability inside the country. So despite the difficult economic situation, employment problems, and a shortage of major energy resources, all these factors matter. With only a small fertile strip of land along the Nile, Egypt is the world's largest importer of grain products.
Egyptian economy: between hope and reality
The economy remains the biggest issue for the Egyptian authorities and President Al-Sisi personally. The region's most populous and fastest-growing economy has to ensure low unemployment rate and economic prosperity.
Egyptian economy is considered the largest in Africa after Nigeria. In recent years, it has grown between 4-5%. Just over 50% of the national income is provided by tourism and services, 35.6% by industry, and 11% by agriculture. The country's gross national income is just over $400b. This is not a big number for a country with 110 million people.
Some time ago, the Egyptian government announced the Egypt Vision 2030, a programme which aims to ensure an economic breakthrough in the country. Thus, the government promises to turn Egypt into a major exporter of industrial products and technologies in the Middle East and North Africa by 2025. In recent years, Cairo has made serious progress and attracted more than $140b of foreign investment into the country.
However, the real socio-economic situation in the country is not encouraging. Currently, Egypt's external debt is more than $165b, with only $30b in reserves, which is three times less than its annual imports ($90b). This means a considerable shortage of foreign currency in the country. The Egyptian pound is rapidly depreciating every year. To get out of the situation, the government turned to the International Monetary Fund and a few Arab countries (Saudi Arabia, UAE and Qatar), with which it maintains normal relations. Despite promises to provide Cairo $22b of financial assistance as cash and capital investment, the actual transfer of money is still in question.
Egypt can be called the point where the notorious Arab Spring started and ended miserably. It clearly demonstrated the complete ineffectiveness of European-style democratic systems in the Arab geography, where stability and socio-economic living conditions still remain priorities, and there is still a radical ideological polarisation going hand in hand with powerful tribal traditions. The ongoing political crisis in Tunisia and the ongoing civil war in Syria are clear examples of this. Democracy imposed on Egypt through a revolution lasted only a year. The conflict between political Islamists and the army, which traditionally favours a secular and authoritarian system of government, resulted in the latter's victory.
In addition, democratic elections in such a densely populated, resource-poor, predominantly Muslim country would also mean the return of political Islamists to the scene. But this is a scenario frowned upon by the Egyptian army, political and economic elites, as well as by friendly Arab and allied Western states. Therefore, the ideal head of state for Egypt in the current circumstances is Abdel-Fattah al-Sisi. Until the next unanticipated revolution, of course.