İsraildə baş verənlər regionda tammiqyaslı müharibəyə çevrilə bilər
Oktyabrın 7-si, şənbə günü başlayan hadisələr nəinki minlərlə israilli ailəsinin həyatını, həm də Yaxın Şərq regionunun yeni tarixini iki dövrə bölüb – bunadək və bundan sonra. Region XX əsrin 40-cı illərinin ikinci yarısından sonra dünyanın ən qaynar nöqtələrindən biri olaraq qalır. Terror aktları, yaraqlı axını, lokal toqquşmalar – bütün bunlar İsrail həyatının reallığıdır. Amma ölkə son 50 ildə belə miqyaslı hücumla üzləşməmişdi.
Heç kimin gözləmədiyi müharibə
İsrailli jurnalistlər HƏMAS-ın hücum ssenarisini belə canlandırıblar: hücum səhər saat 06:00 radələrində başlayıb. Əvvəlcə İsrail şəhərləri miqyasına görə görünməmiş raket atəşinə tutulub – ən azı 2500 raket. Bunun ardından 7 saat ərzində hava həyəcanı siqnalı susmayıb. Terrorçuların ilk qrupu İsraillə Qəzza zolağı arasındakı müdafiə divarını paraplanlarla keçib. Eyni vaxtda, inşaat texnikasının köməyi ilə divar dağıdılıb. Bununla yanaşı, kiçikölçülü gəmilərlə dənizdən də hücum başlayıb. Əsas dəhşət ölkənin cənubunda yaşanıb. Burada yaraqlılar Sderot şəhərinə, Kfar-Aza, Maqen, Bari, Sofa icmalarına daxil olublar… Dəhşətli faciə Reim kibbutsu ətrafında da baş verib. Burada HƏMAS yaraqlıları Neqev səhrasında açıq səma altında keçirilən Supernova Musiqi Festivalının iştirakçılarını və qonaqlarını güllələyiblər. Hadisə yerində 260 cəsəd aşkarlanıb. Ümumilikdə isə terrorçuların İsrailə hücumu nəticəsində mindən artıq insan həlak olub, yüzlərlə şəxs itkin düşüb. Onlardan əksəriyyətinin terrorçular tərəfindən tutularaq Qəzzaya aparıldıqlarına şübhə yoxdur. Terrorçular saysız-hesabsız ailəni son üzvünədək məhv edib.
Azərbaycanda ictimai rəyin baş verənlərə reaksiyası özünü gözlətməyib. İnsanlar İsrailin Bakıdakı səfirliyinə axışıb, oraya gül-çiçək, şamlar, oyuncaqlar aparıblar. Qarabağda baş vermiş son proseslər fonunda biz İsraildən Azərbaycana silah, hücum dronları, raket əleyhinə sistemlərin tədarük olunduğunu yaxşı xatırlayırıq.
Ermənistanda isə sosial şəbəkələrdə başqasının bədbəxtliyinə sevinc əlamətləri aşıb-daşır. Səbəb, əlbəttə ki, Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığıdır. Ekspertlər xatırladır ki, HƏMAS-ın İsrailə hücumu ərəfəsində İrəvanda şəhərin yeganə sinaqoqu vandal hücumuna məruz qalmışdı. Baş verənlərə görə məsuliyyəti üzərinə götürmüş ASALA üstəlik, bütün dünyada israillilərə hücumların təşkil olunacağı vədini vermişdi. Təsadüf, yoxsa Ermənistan növbəti dəfə beynəlxalq terrorçuluqla qədim əlaqələrini ortaya qoyur?
Analitiklər İsraildə bu cür dəhşətin necə baş verdiyini müzakirə edirlər. Haqlı olaraq dünyanın ən güclülərindən sayılan İsrail xüsusi xidmət orqanları bu hücum hazırlığını niyə nəzərdən qaçırıb? Ordunun baş verənlərə reaksiyası nədən bu qədər ləngiyib? Necə olub ki, terrorçular müharibəni İsrail ərazisinə daşıya biliblər? Versiyalar çoxdur və onların hər birində əsaslı görünən məqamlar var.
Bəziləri hesab edir ki, İsrailin Qəzza sektorunda kəşfiyyat meydanı olmadığından, o, yalnız texnika vasitəsilə aparılan müşahidələrlə kifayətlənib, HƏMAS liderləri isə öz növbələrində, elektron avadanlıqlarından minimum istifadə və s. ilə yaxşı pərdələnə biliblər.
Digərləri 1973-cü ildə Yom Kippur müharibəsi başlayan zaman da ərəblərin İsraili qəflətən yaxaladıqlarını xatırladırlar. Bir fakt da var: Amerikanın xüsusi xidmət orqanları 2001-ci ilin 11 sentyabr terroruna hazırlıqdan xəbər tuta bilməmişdi və bunun səbəbi yəqin ki, MKİ, FTB, MTA və digərlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin zəifliyi deyildi. Kəşfiyyat məlumatlarının təhlili hər zaman «qəhvə falı açmaq» kimi bir şeydir və orada insanın məhz görmək istədiyini «görməsi» riski çoxdur. İsrail kəşfiyyat xidmətlərinin bu qrupun hərbi-intellektual potensialı haqqında bildikləri onların belə genişmiqyaslı hücum təşkil etmək iqtidarında olduğuna şübhə yaratmırdı. Daha sonra ekspertlər belə bir qənaətə gələcəklər ki, bu hücumu planlaşdıran və həyata keçirən, şübhəsiz ki, axmaq fanatiklər olmayıb.
Mühafizə olunan divara peşəkar hazırlıqlı yaraqlılarla «doldurulmuş», lakin sanki heç bir hazırlığı olmayan insan kütləsinin göndərilməsi, paraplanlardan, qayıqlardan, katerlərdən istifadə və bütün bunların vahid məqsədə qulluq etməsi – HƏMAS-dan bunu sadəcə, gözləməyiblər. Ona görə də baş verənləri görməyiblər. Bundan başqa, HƏMAS-ın hücumu İsrail daxilində görünməmiş siyasi parçalanmanın yaşandığı vaxta təsadüf edib. Netanyahu hökumətinin həyata keçirdiyi məhkəmə islahatları on minlərlə insanı küçələrə çıxaraq etiraz aksiyası keçirməyə vadar edib, «dindarlar»la «dünyəvilər» arasında münasibətlər gərginləşib. Son faciəvi hadisələr də açıq şəkildə göstərib ki, daxildəki siyasi bölünmə müasir İsrail kimi dövlətdə belə, döyüş qabiliyyətinə ciddi təsir göstərə bilir. Demokratiya belədir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, terrorçuların hücumu şənbə günü, Sukot bayramının səhəri erkən saatlarda başlayıb. Bu da təbii ki, baş verənlərə reaksiyanın ləngiməsinin səbəblərindəndir.
Qəfil hücum, İsrailin müdafiə xəttində zəif yerlərin tapılması, divarın mühafizəsi ilə məşğul olan postlarda növbənin dəyişməsi vaxtının bilinməsi və s. əlbəttə ki, terrorçuların müəyyən uğur qazanmasına imkan verə bilər, amma bu, heç bir halda strateji qələbə ola bilməz. Hücuma cavabın son dərəcə sərt olacağı ilk andan heç kimdə şübhə yaratmırdı. Belə olan təqdirdə terrorçuların məqsədi nə imiş?
Özününküləri vur ki…
İsrailin cənubunda oktyabrın 7-8-də baş verənlər kənardan hərbi əməliyyatı xatırlatsa da, əslində terror aktı idi. Terrorun hədəfləri isə məlum olduğu kimi, tam başqadır: qorxu və təşviş yaratmaq, qarşı tərəfin zəif olduğunu göstərmək… Sifarişçilərin də mümkün motivləri haqda mülahizələr irəli sürmək olar. Onların olduğuna şübhə yoxdur. HƏMAS bu cür hücumu nəzəri olaraq belə, təkbaşına hazırlaya bilməz. Kiməsə İsrailin Ukraynaya dəstəyi xoş gəlməyə bilər, kiməsə onun beynəlxalq silah bazarındakı fəallığı…
Qeyd olunmalıdır ki, İsrail son aylarda görünməmiş dərəcədə uğurlu «diplomatik həmlə»lər də edir. O, Türkiyə ilə münasibətlərini normallaşdırıb və bu, Azərbaycanda böyük sevinclə qarşılanıb, bir çox ərəb ölkəsi ilə dialoq qurub, nəhayət, çoxdan gözlənilən hadisə – İsraildə Azərbaycan səfirliyi açılıb. Bunların İranın radikal qanadının xoşuna gəlmədiyinə şübhə yoxdur. Onlar Fars körfəzinin ərəb ölkələrinin İsraillə kimə qarşı dostluq etmək istədiklərini yaxşı anlayırlar. Demək, «sionist rejim», «Qəzzanın dinc əhalisi arasında tələfat» və s. kimi damğaları yenidən aktuallaşdırmağın tam zamanıdır. İran rəhbərliyi baş verənlərə görə məsuliyyəti açıq şəkildə üzərinə götürməsə də, İsrailə hücumu alqışlayıb ki, bu da təsadüf deyil.
İsrailin cavabı – kimlər hazırlaşsın?
İsrailin cənubunda baş verən bu dəhşətdən sonra ölkə rəhbərliyi baş nazir Binyamin Netanyahunun simasında HƏMAS-a «indiyədək görünməmiş cavab atəşi» vəd edib. Son illər ŞƏMAS həmişə buna bel bağlayıb ki, İsrail «təmizləmə əməliyyatı» başlasa dərhal dünya birliyi onun əlindən yapışacaq. Amma indi buna ümid etmək olmaz. İsrailin hərbi-siyasi kabineti müharibə elan edib. Bu, 1973-cü il savaşından sonra bir ilkdir. Artıq İsraildə ehtiyatda olan hərbçilərin orduya çağırılmasına başlanılıb. Onların çoxu xaricdə olsa da, vətənə qayıdaraq döyüşə atılmağa tələsir. ABŞ Şərqi Aralıq dənizinə artıq ikinci təyyarə daşıyan gəmisini göndərib. Görünən odur ki, bu dəfə iş Qəzza zolağında ənənəvi antiterror əməliyyatı ilə məhdudlaşmayacaq. Ekspertlər «qərarların qəbulu mərkəzləri»nə də zərbələrin endiriləcəyini istisna etmir və demək, İran da təhlükə ilə üz-üzədir. Bu isə artıq Yaxın Şərqdə miqyaslı savaş riski deməkdir. İndi HƏMAS-ın külək əsdirən sifarişçiləri tufana düşmək «şans»ı qazanıblar. Əlbəttə, miqyaslı münaqişədə heç kim, ilk növbədə isə İranın qonşuları, o cümlədən Azərbaycan maraqlı deyil. Lakin təəssüf ki, sülh üçün onu hamının istəməsi lazımdırsa, müharibə üçün iştirakçılardan birinin istəyi kifayətdir.

ЧЕРНАЯ СУББОТА БЛИЖНЕГО ВОСТОКА
Суббота 7 октября расколола на «до» и «после» не только жизнь тысяч израильских семей, но и новейшую историю Ближнего Востока. Этот регион остается горячей точкой со второй половины сороковых годов ХХ века. Теракты, инфильтрации боевиков, небольшие стычки - все это реальность жизни Израиля. Но столь масштабной атаке страна еще не подвергалась за последние 50 лет.
Война, которую не ждали
Израильские журналисты восстановили сценарий атаки ХАМАС. Нападение началась около 6 утра. Сначала беспрецедентная по масштабам ракетная атака по израильским городам - не менее 2500 ракет. Сирены воздушной тревоги не умолкали в течение 7 часов. Первые группы террористов одолели защитную стену между Израилем и сектором Газа на парапланах. Одновременно сносили стены при помощи строительной техники. Атака шла и с моря - на маломерных судах. Но настоящий кошмар творился на юге страны, где боевики прорвались в город Сдерот и общины Кфар-Газа, Маген, Бари, Софа… Жуткая трагедия разыгралась в окрестностях киббуца Реим - здесь боевики ХАМАС расстреляли участников и гостей музыкального фестиваля SUPERNOVA, проходившего в пустыне Негев под открытым небом. На месте трагедии обнаружено 260 тел погибших. Всего же в Израиле в результате нападения террористов погибли более тысячи человек. Счет пропавших без вести идет на сотни. И нет никаких сомнений, что многие из них схвачены террористами и увезены в Газу. Людей убивали целыми семьями.
Общественное мнение Азербайджана отреагировало сразу. К израильскому посольству несли цветы, свечи и детские игрушки. Ленты в социальных сетях переполнены фотографиями «Пламенных башен», окрашенных в цвета  израильского флага. Это отражение искреннего сочувствия жертвам, категорическое неприятие террора. На фоне последних событий в Карабахе мы помним поставки в Азербайджан израильского оружия, боевых дронов, противоракетных систем.
В социальных сетях в Армении едва ли не открытое злорадство - из-за сотрудничества Азербайджана и Израиля. Эксперты припоминают, что накануне атаки ХАМАС на Израиль в Ереване совершили акт вандализма против единственной в городе синагоги. Ответственность за эту «акцию устрашения» взяла на себя АСАЛА, пообещав атаковать израильтян по всему миру. Совпадение? Или просто Армения в очередной раз продемонстрировала свои давние связи с миром международного терроризма?
Аналитики обсуждают, как вообще подобный кошмар в Израиле стал возможным? Почему израильские спецслужбы, справедливо считающиеся сильнейшими в мире, просмотрели подготовку к нападению? Почему реакция со стороны армии была такой запоздалой? И почему террористам удалось перенести войну на территорию самого Израиля? Версий много. И каждая из них как бы имеет право на существование.
Одни считают, что у Израиля не было разведывательного плацдарма в секторе Газа, приходилось полагаться исключительно на технический шпионаж, и что лидеры ХАМАС, в свою очередь, неплохо шифровались, старались поменьше использовать электронные гаджеты и т.д.
Другие же напоминают: в 1973 году, когда началась война Судного дня, арабским странам также удалось застать Израиль врасплох. Есть и такой факт: американские спецслужбы не заметили подготовку к терактам 11 сентября 2001 года, и вряд ли потому, что у ЦРУ, ФБР, АНБ и т.д. не хватило профессионализма. Анализ разведданных - это всегда немного гадание на кофейной гуще, где присутствует риск «увидеть» именно то, что очень хочется. То, что знали израильские спецслужбы о военно-интеллектуальном потенциале этой группировки, не вызывало подозрений, что они способны организовать подобное масштабное вторжение.
Уже потом эксперты придут к выводу, что спланировали и осуществили эту атаку, без сомнения, не тупые фанатики. Направить на защитную стену вроде бы неорганизованную толпу, умело «нафаршировать» ее профессионально подготовленными боевиками, использовать парапланы, лодки, катера, и все это подчинить единому замыслу - от ХАМАС этого банально не ждали. Потому и проглядели. Более того, атака ХАМАС пришлась на беспрецедентный внутриполитический раскол в Израиле. Судебная реформа правительства Нетаньяху вывела на улицы десятки тысяч демонстрантов. Обострилась дискуссия между «религиозными» и «светскими». Как наглядно показали последние трагические события, внутриполитический раскол может серьезно повлиять на боеспособность и такой страны, как современный Израиль. Такая вот цена демократии. Надо отметить также, что вторжение началось рано утром в субботу, после праздника Суккот. Это, естественно, привело к несколько запоздалому реагированию.
Фактор внезапности, поиск брешей в обороне Израиля, знание времени смены постов у защитной стены - все это может обеспечить террористам лишь временный успех, но никак не стратегический выигрыш. То, что будет жесткий ответ на атаку, естественно, не вызывало сомнений с самого начала. Но тогда в чем же была их цель?
Бей своих, чтобы…
То, что происходило на юге Израиля 7 и 8 октября, хотя внешне напоминало военную операцию, по сути, представляло собой теракт. А у теракта, как известно, совсем другие цели: посеять страх и панику, продемонстрировать уязвимость… Можно предполагать и о возможных мотивах вероятных заказчиков. А в том, что они есть, сомнений нет. Подготовить такую акцию самостоятельно ХАМАС не смог бы даже теоретически. Кому-то могла сильно не нравиться поддержка Украины, а кому-то - активность Израиля на мировом оружейном рынке.
Следует отметить, что Израиль в последние месяцы развернул небывалое - и очень успешное - «дипломатическое наступление». Нормализовал отношения с Турцией, что было встречено с большой радостью в Азербайджане. Навел мосты со многими арабскими странами. И, наконец, произошло долгожданное событие - свое посольство в Израиле открыл Азербайджан. Без сомнения, это пришлось очень не по нраву радикальному крылу того же Ирана. Там отдавали себе отчет, против кого готовы дружить с Израилем те же арабские страны Залива. А значит, самое время сделать актуальными прежние штампы о «сионистском режиме», «жертвах среди мирного населения Газы» и т.д. Вряд ли случайно иранское руководство, хотя и не признало открыто своей ответственности, приветствовало, по сути, нападение на Израиль.
Израильский ответ - кому приготовиться?
После всего того кошмара, что творился на юге Израиля, власти страны в лице премьер-министра Биньямина Нетаньяху пообещали ХАМАС «ответный огонь такой силы, какой противник еще не знал». В последние годы ХАМАС полагался на то, что при первых же попытках зачистки мировое сообщество дружно повиснет на руках у Израиля. Но теперь эти расчеты могут не сработать. Военно-политический кабинет Израиля объявил о войне - такое в истории страны происходит впервые после войны Судного дня 1973 года. В армию призывают резервистов. Многие из них, находясь за рубежом, торопятся как можно скорее вернуться на родину и встать в строй. США направляют в Восточное Средиземноморье уже вторую авианосную группу. И это верный признак, что на сей раз дело вряд ли ограничится уже привычным сценарием антитеррористической зачистки Газы. Эксперты не исключают ударов по «центрам принятия решений», а значит, под угрозой Иран.
А это уже риск масштабной войны на Ближнем Востоке. Посеяв ветер, заказчики атаки ХАМАС имеют все шансы пожинать бурю. Конечно, в масштабном конфликте никто не заинтересован, и прежде всего соседние с Ираном государства, включая Азербайджан. Но, к сожалению, для мира необходимо, чтобы этого хотели все. А для войны достаточно желания одного из участников.