İsraildə baş verənlər regionda tammiqyaslı müharibəyə çevrilə bilər
Oktyabrın 7-si, şənbə günü başlayan hadisələr nəinki minlərlə israilli ailəsinin həyatını, həm də Yaxın Şərq regionunun yeni tarixini iki dövrə bölüb – bunadək və bundan sonra. Region XX əsrin 40-cı illərinin ikinci yarısından sonra dünyanın ən qaynar nöqtələrindən biri olaraq qalır. Terror aktları, yaraqlı axını, lokal toqquşmalar – bütün bunlar İsrail həyatının reallığıdır. Amma ölkə son 50 ildə belə miqyaslı hücumla üzləşməmişdi.
Heç kimin gözləmədiyi müharibə
İsrailli jurnalistlər HƏMAS-ın hücum ssenarisini belə canlandırıblar: hücum səhər saat 06:00 radələrində başlayıb. Əvvəlcə İsrail şəhərləri miqyasına görə görünməmiş raket atəşinə tutulub – ən azı 2500 raket. Bunun ardından 7 saat ərzində hava həyəcanı siqnalı susmayıb. Terrorçuların ilk qrupu İsraillə Qəzza zolağı arasındakı müdafiə divarını paraplanlarla keçib. Eyni vaxtda, inşaat texnikasının köməyi ilə divar dağıdılıb. Bununla yanaşı, kiçikölçülü gəmilərlə dənizdən də hücum başlayıb. Əsas dəhşət ölkənin cənubunda yaşanıb. Burada yaraqlılar Sderot şəhərinə, Kfar-Aza, Maqen, Bari, Sofa icmalarına daxil olublar… Dəhşətli faciə Reim kibbutsu ətrafında da baş verib. Burada HƏMAS yaraqlıları Neqev səhrasında açıq səma altında keçirilən Supernova Musiqi Festivalının iştirakçılarını və qonaqlarını güllələyiblər. Hadisə yerində 260 cəsəd aşkarlanıb. Ümumilikdə isə terrorçuların İsrailə hücumu nəticəsində mindən artıq insan həlak olub, yüzlərlə şəxs itkin düşüb. Onlardan əksəriyyətinin terrorçular tərəfindən tutularaq Qəzzaya aparıldıqlarına şübhə yoxdur. Terrorçular saysız-hesabsız ailəni son üzvünədək məhv edib.
Azərbaycanda ictimai rəyin baş verənlərə reaksiyası özünü gözlətməyib. İnsanlar İsrailin Bakıdakı səfirliyinə axışıb, oraya gül-çiçək, şamlar, oyuncaqlar aparıblar. Qarabağda baş vermiş son proseslər fonunda biz İsraildən Azərbaycana silah, hücum dronları, raket əleyhinə sistemlərin tədarük olunduğunu yaxşı xatırlayırıq.
Ermənistanda isə sosial şəbəkələrdə başqasının bədbəxtliyinə sevinc əlamətləri aşıb-daşır. Səbəb, əlbəttə ki, Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığıdır. Ekspertlər xatırladır ki, HƏMAS-ın İsrailə hücumu ərəfəsində İrəvanda şəhərin yeganə sinaqoqu vandal hücumuna məruz qalmışdı. Baş verənlərə görə məsuliyyəti üzərinə götürmüş ASALA üstəlik, bütün dünyada israillilərə hücumların təşkil olunacağı vədini vermişdi. Təsadüf, yoxsa Ermənistan növbəti dəfə beynəlxalq terrorçuluqla qədim əlaqələrini ortaya qoyur?
Analitiklər İsraildə bu cür dəhşətin necə baş verdiyini müzakirə edirlər. Haqlı olaraq dünyanın ən güclülərindən sayılan İsrail xüsusi xidmət orqanları bu hücum hazırlığını niyə nəzərdən qaçırıb? Ordunun baş verənlərə reaksiyası nədən bu qədər ləngiyib? Necə olub ki, terrorçular müharibəni İsrail ərazisinə daşıya biliblər? Versiyalar çoxdur və onların hər birində əsaslı görünən məqamlar var.
Bəziləri hesab edir ki, İsrailin Qəzza sektorunda kəşfiyyat meydanı olmadığından, o, yalnız texnika vasitəsilə aparılan müşahidələrlə kifayətlənib, HƏMAS liderləri isə öz növbələrində, elektron avadanlıqlarından minimum istifadə və s. ilə yaxşı pərdələnə biliblər.
Digərləri 1973-cü ildə Yom Kippur müharibəsi başlayan zaman da ərəblərin İsraili qəflətən yaxaladıqlarını xatırladırlar. Bir fakt da var: Amerikanın xüsusi xidmət orqanları 2001-ci ilin 11 sentyabr terroruna hazırlıqdan xəbər tuta bilməmişdi və bunun səbəbi yəqin ki, MKİ, FTB, MTA və digərlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin zəifliyi deyildi. Kəşfiyyat məlumatlarının təhlili hər zaman «qəhvə falı açmaq» kimi bir şeydir və orada insanın məhz görmək istədiyini «görməsi» riski çoxdur. İsrail kəşfiyyat xidmətlərinin bu qrupun hərbi-intellektual potensialı haqqında bildikləri onların belə genişmiqyaslı hücum təşkil etmək iqtidarında olduğuna şübhə yaratmırdı. Daha sonra ekspertlər belə bir qənaətə gələcəklər ki, bu hücumu planlaşdıran və həyata keçirən, şübhəsiz ki, axmaq fanatiklər olmayıb.
Mühafizə olunan divara peşəkar hazırlıqlı yaraqlılarla «doldurulmuş», lakin sanki heç bir hazırlığı olmayan insan kütləsinin göndərilməsi, paraplanlardan, qayıqlardan, katerlərdən istifadə və bütün bunların vahid məqsədə qulluq etməsi – HƏMAS-dan bunu sadəcə, gözləməyiblər. Ona görə də baş verənləri görməyiblər. Bundan başqa, HƏMAS-ın hücumu İsrail daxilində görünməmiş siyasi parçalanmanın yaşandığı vaxta təsadüf edib. Netanyahu hökumətinin həyata keçirdiyi məhkəmə islahatları on minlərlə insanı küçələrə çıxaraq etiraz aksiyası keçirməyə vadar edib, «dindarlar»la «dünyəvilər» arasında münasibətlər gərginləşib. Son faciəvi hadisələr də açıq şəkildə göstərib ki, daxildəki siyasi bölünmə müasir İsrail kimi dövlətdə belə, döyüş qabiliyyətinə ciddi təsir göstərə bilir. Demokratiya belədir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, terrorçuların hücumu şənbə günü, Sukot bayramının səhəri erkən saatlarda başlayıb. Bu da təbii ki, baş verənlərə reaksiyanın ləngiməsinin səbəblərindəndir.
Qəfil hücum, İsrailin müdafiə xəttində zəif yerlərin tapılması, divarın mühafizəsi ilə məşğul olan postlarda növbənin dəyişməsi vaxtının bilinməsi və s. əlbəttə ki, terrorçuların müəyyən uğur qazanmasına imkan verə bilər, amma bu, heç bir halda strateji qələbə ola bilməz. Hücuma cavabın son dərəcə sərt olacağı ilk andan heç kimdə şübhə yaratmırdı. Belə olan təqdirdə terrorçuların məqsədi nə imiş?
Özününküləri vur ki…
İsrailin cənubunda oktyabrın 7-8-də baş verənlər kənardan hərbi əməliyyatı xatırlatsa da, əslində terror aktı idi. Terrorun hədəfləri isə məlum olduğu kimi, tam başqadır: qorxu və təşviş yaratmaq, qarşı tərəfin zəif olduğunu göstərmək… Sifarişçilərin də mümkün motivləri haqda mülahizələr irəli sürmək olar. Onların olduğuna şübhə yoxdur. HƏMAS bu cür hücumu nəzəri olaraq belə, təkbaşına hazırlaya bilməz. Kiməsə İsrailin Ukraynaya dəstəyi xoş gəlməyə bilər, kiməsə onun beynəlxalq silah bazarındakı fəallığı…
Qeyd olunmalıdır ki, İsrail son aylarda görünməmiş dərəcədə uğurlu «diplomatik həmlə»lər də edir. O, Türkiyə ilə münasibətlərini normallaşdırıb və bu, Azərbaycanda böyük sevinclə qarşılanıb, bir çox ərəb ölkəsi ilə dialoq qurub, nəhayət, çoxdan gözlənilən hadisə – İsraildə Azərbaycan səfirliyi açılıb. Bunların İranın radikal qanadının xoşuna gəlmədiyinə şübhə yoxdur. Onlar Fars körfəzinin ərəb ölkələrinin İsraillə kimə qarşı dostluq etmək istədiklərini yaxşı anlayırlar. Demək, «sionist rejim», «Qəzzanın dinc əhalisi arasında tələfat» və s. kimi damğaları yenidən aktuallaşdırmağın tam zamanıdır. İran rəhbərliyi baş verənlərə görə məsuliyyəti açıq şəkildə üzərinə götürməsə də, İsrailə hücumu alqışlayıb ki, bu da təsadüf deyil.
İsrailin cavabı – kimlər hazırlaşsın?
İsrailin cənubunda baş verən bu dəhşətdən sonra ölkə rəhbərliyi baş nazir Binyamin Netanyahunun simasında HƏMAS-a «indiyədək görünməmiş cavab atəşi» vəd edib. Son illər ŞƏMAS həmişə buna bel bağlayıb ki, İsrail «təmizləmə əməliyyatı» başlasa dərhal dünya birliyi onun əlindən yapışacaq. Amma indi buna ümid etmək olmaz. İsrailin hərbi-siyasi kabineti müharibə elan edib. Bu, 1973-cü il savaşından sonra bir ilkdir. Artıq İsraildə ehtiyatda olan hərbçilərin orduya çağırılmasına başlanılıb. Onların çoxu xaricdə olsa da, vətənə qayıdaraq döyüşə atılmağa tələsir. ABŞ Şərqi Aralıq dənizinə artıq ikinci təyyarə daşıyan gəmisini göndərib. Görünən odur ki, bu dəfə iş Qəzza zolağında ənənəvi antiterror əməliyyatı ilə məhdudlaşmayacaq. Ekspertlər «qərarların qəbulu mərkəzləri»nə də zərbələrin endiriləcəyini istisna etmir və demək, İran da təhlükə ilə üz-üzədir. Bu isə artıq Yaxın Şərqdə miqyaslı savaş riski deməkdir. İndi HƏMAS-ın külək əsdirən sifarişçiləri tufana düşmək «şans»ı qazanıblar. Əlbəttə, miqyaslı münaqişədə heç kim, ilk növbədə isə İranın qonşuları, o cümlədən Azərbaycan maraqlı deyil. Lakin təəssüf ki, sülh üçün onu hamının istəməsi lazımdırsa, müharibə üçün iştirakçılardan birinin istəyi kifayətdir.

Events in Middle East can escalate into a full-scale regional war
October 7, 2023 split into before and after not only the lives of thousands of Israeli and Palestinian families, but also the recent history of the Middle East. The region has been a hot spot since the second half of the 1940s, with all the terrorist attacks, militant infiltration, and small-scale skirmishes - all this is a reality of Israeli life. But the country has not been under attack on such a large scale in the last 50 years.
Unexpected war
Israeli journalists reconstructed the Hamas attack scenario. The attack began around 6am. First, an unprecedented rocket attack on Israeli cities - at least 2,500 rockets. The air raid sirens did not go silent for 7 hours. The first groups of terrorists overcame the defence wall between Israel and the Gaza Strip by paragliders. At the same time, they demolished the walls with construction equipment. The attack also came from the sea - on small boats. But the real nightmare took place in the south of the country, where militants broke into the city of Sderot and the communities of Kfar Gaza, Magen, Bari, Sof... A terrible tragedy was played out in the vicinity of Kibbutz Re'im, where Hamas militants shot the participants and guests of the SUPERNOVA music festival held in the Negev Desert in the open air. 260 bodies were found at the site of the tragedy. In total, more than a thousand people were killed in Israel as a result of the terrorist attack. The count of the missing goes into the hundreds. And there is no doubt that many of them were captured by terrorists and taken to Gaza. Whole families have been killed.
Public opinion in Azerbaijan reacted immediately. Flowers, candles and children's toys were carried to the Israeli embassy.  Against the background of the recent events in Karabakh, we remember the deliveries of Israeli weapons, combat drones and anti-missile systems to Azerbaijan.
There is almost open gloating in social networks in Armenia because of the co-operation between Azerbaijan and Israel. Experts recall that on the eve of the Hamas attack on Israel, Yerevan vandalised the only synagogue in the city. ASALA took responsibility for this "act of intimidation", promising to attack Israelis around the world. Coincidence? Or is it simply that Armenia has once again demonstrated its long-standing ties to the world of international terrorism?
Analysts are discussing how such a nightmare in Israel became possible in the first place? Why did Israel's intelligence services, rightly considered the strongest in the world, overlook the preparations for the attack? Why was the army's response so late? And why did the terrorists manage to transfer the war to the territory of Israel itself? There are many versions. And each of them, as it were, has a right to exist.
Some believe that Israel had no intelligence bridgehead in the Gaza Strip, had to rely solely on technical espionage, and that Hamas leaders, in turn, were pretty good at encryption, trying to use less electronic gadgets, etc.
Others remind us that in 1973, when the Doomsday War began, the Arab countries also managed to take Israel by surprise. There is also the fact that American intelligence agencies did not notice the preparations for the attacks of 11 September 2001, hardly because the CIA, FBI, NSA, etc. lacked professionalism. Analysing intelligence is always a bit of a guessing game, where there is a risk of "seeing" exactly what one wants to see. What the Israeli intelligence services knew about the military-intellectual potential of this group did not raise suspicions that they were capable of organising such a large-scale invasion.
It was only later that experts would come to the conclusion that the attack was planned and carried out, without a doubt, not by stupid fanatics. To direct a seemingly unorganised crowd against the protective wall, to skillfully "stuff" it with professionally trained fighters, to use paragliders, boats and launches, and to subordinate it all to a single plan - Hamas was not expected to do this. That's why they missed it. Moreover, the Hamas attack came at a time of unprecedented internal political division in Israel. The Netanyahu government's judicial reform brought tens of thousands of demonstrators onto the streets. The debate between "religious" and "secular" has intensified. As recent tragic events have clearly demonstrated, internal political division can seriously affect the fighting ability of a country like modern Israel. Such is the price of democracy. It should also be noted that the invasion began early Saturday morning, after the holiday of Sukkot. This naturally led to a somewhat delayed response.
The factor of surprise, finding gaps in Israel's defences, knowing when to change posts at the defensive wall - all this can provide the terrorists with only temporary success, but not strategic gain. That there would be a harsh response to the attack was, of course, not in doubt from the beginning. But then what was their goal?
Beat your own to...
What took place in southern Israel on 7 and 8 October, although outwardly resembling a military operation, was in fact a terrorist attack. And a terrorist attack, as we know, has quite a different purpose: to spread fear and panic, to demonstrate vulnerability... We can speculate about the possible motives of the likely perpetrators. And there is no doubt that they are. Hamas could not even theoretically have prepared such an action on its own. Someone might not like the support of Ukraine, and someone might not like Israel's activity on the world arms market.
It should be noted that Israel has launched an unprecedented - and very successful - "diplomatic offensive" in recent months. It has normalised relations with Turkey, which was greeted with great joy in Azerbaijan. He has built bridges with many Arab countries. And, finally, the long-awaited event took place - Azerbaijan opened its embassy in Israel. Undoubtedly, this was very displeasing to the radical wing of the same Iran. The same Arab countries of the Gulf are ready to be friends with Israel. This means that it is high time to make the old clichés about the "Zionist regime", "civilian casualties in Gaza", etc. relevant. It is hardly by chance that the Iranian leadership, although it did not openly admit its responsibility, welcomed, in fact, the attack on Israel.
Israel's response - who should be prepared?
After the nightmare in southern Israel, the authorities, in the person of Prime Minister Benjamin Netanyahu, promised Hamas "a return fire of a magnitude never before known to the enemy". In recent years, Hamas has relied on the fact that the world community would amicably hang onto Israel's hands in the first attempts at a sweep. But now those calculations may not work. Israel's military and political cabinet has declared war - the first time this has happened in the country's history since the 1973 Doomsday War. Reservists are being drafted into the army. Many of them, being abroad, are in a hurry to return to their homeland as soon as possible and get into the ranks. The US is already sending a second aircraft carrier group to the Eastern Mediterranean. And this is a sure sign that this time the matter is unlikely to be limited to the familiar scenario of an anti-terrorist sweep of Gaza. Experts do not rule out strikes on "decision-making centres", which means that Iran is under threat.
And this is already a risk of a large-scale war in the Middle East. Having sown the wind, those who ordered the Hamas attack have every chance of reaping the storm. Of course, no one is interested in a large-scale conflict, above all Iran's neighbours, including Azerbaijan. But, unfortunately, peace requires that everyone wants it. And for war, the desire of one of the participants is enough.