Siyasi və sosial kursunu dəyişmək yolu seçmiş Polşada keçirilmiş seçki dünya ictimaiyyətinin diqqətində idi
Polşada keçirilmiş seçki Şərqi Avropanın yalnız öz regionunda deyil, həm də beynəlxalq arenada daha vacib rol oynamaq iddiasını getdikcə artıran bu ölkəsinin potensialını, iddialarını və zəif tərəflərini ortaya qoyub. Parlament seçkisində qələbə qazanmış, yəni ilk yeri tutmuş Hüquq və Ədalət Partiyası (HƏP), əslində, məğlub olub. Belə ki, onun qazandığı səslər oraya mümkün müttəfiqi – ultrasağçı «Konfederasiya»nın səsləri də əlavə olunsa belə, hökumətin formalaşdırılmasına kifayət etmir.
Bununla yanaşı, avropapərəst sağ-mərkəzçi «Vətəndaş koalisiyası» birliyi «Üçüncü yol» alyansı və «Levitsa» partiyası («Nowa Lewica») ilə birlikdə Seymdə koalision çoxluq formalaşdırmaq və hökuməti qurmaq şansı qazanıb. Beləliklə, müşahidəçilərin əksəriyyəti HƏP-in səkkiz illik hakimiyyətinin başa çatdığını düşünür.
Amma hadisələrin hansı məcrada inkişaf edəcəyi bir çox amildən asılıdır. Son seçki göstərib ki, Polşa cəmiyyəti faktiki olaraq, parçalanıb. Seçkiqabağı kampaniya kifayət qədər həyəcanlı keçib, seçici fəallığı isə rekord həddə olub – 74%! Nəticələr göstərib ki, Polşa cəmiyyəti ən azı bir neçə parametr üzrə parçalanmış vəziyyətdədir. Məsələn, iri şəhərlərin sakinləri «Vətəndaş koalisiyası»nı, kənd rayonları isə HƏM-i dəstəkləyib. «Ipsos» beynəlxalq araşdırma şirkətinin məlumatına görə, yaşı 18-29 arası olan seçicilərin 70,9%-i səsverməyə qatılıb, halbuki 2019-cu il seçkisində bu rəqəm cəmi 46,6% olmuşdu. «Exit poll» göstərib ki, HƏP gənclər arasında o qədər də populyar deyil. O da maraqlıdır ki, qadınlar arasında seçici fəallığı (74,7%) kişilərlə (73,1) müqayisədə daha yüksək olub. Xanımlar isə ölkənin gələcəyini «Vətəndaş koalisiyası» ilə «Levitsa»ya etibar etməyə daha çox üstünlük veriblər.
Polşa qanunvericiliyinə görə, Seymin yeni seçilmiş tərkibinin ilk iclası seçkinin rəsmi nəticələrinin açıqlanmasından 30 gündən gec olmayaraq, yəni uzağı noyabrın 14-də keçirilməlidir. Mateuş Moravetski hökumətinin gedişindən sonra prezident Ancey Duda yeni baş naziri təyin etməli, Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibini təsdiqləməli, eyni zamanda onlar parlamentdəki çoxluğun dəstəyini qazanmalıdır. Lakin müşahidəçilər HƏP-in asanlıqla təslim olacağını düşünmür. Onun sonadək mübarizə aparacağı, çoxluğa nail olmaq üçün ayrı-ayrı siyasi qüvvələrlə bir araya gəlməyə çalışacağı güman edilir. Üstəlik, qanunvericiliyə görə, Polşa parlamentində koalisiya sənəd üzərində təsdiqlənməsə də olar – hər şey səsvermə ilə müəyyənləşir. Maraqlıdır ki, prezident Duda HƏP-i təmsil edir və onun veto hüququ var. Bunu aşmaq üçün yeni hökumətin kifayət qədər səsə malik olacağı da fakt deyil. Söhbət üçdə ikidən gedir.
Yeni hökumətə başçılıq etməyə əsas namizəd isə sağ-mərkəzçi «Vətəndaş koalisiyası»nın lideri Donald Tusk hesab olunur. Bu seçkidə «Vətəndaş koalisiyası» bütün müxalifəti öz ətrafında birləşdirə bilib. Tuskun əsas namizəd olması, ilk növbədə, onun böyük təcrübə sahibi olması ilə bağlıdır. O, Polşanın baş nazir postunda çalışıb, eyni zamanda Avropa İttifaqı Şurasına rəhbərlik edib. Demək, həm də dünya liderləri ilə şəxsi əlaqələrə malikdir. Beləliklə, Tuskun kifayət qədər təcrübəsi var. Amma onun formalaşdıracağı koalisiya nə qədər dayanıqlı olacaq? Hazırda bu qüvvələri HƏP-dən qurtulmaq niyyəti birləşdirirsə, müəyyən müddətdən sonra bu, kifayət etməyə bilər.
Digər yandan, hələ ki, dəyişikliklər burulğanından HƏP-in özünün necə çıxacağı da bəlli deyil. Bəlkə baş verənlər onun tərəfdarları arasında da nifaq yaradacaq? Onu da unutmayaq ki, tezliklə Polşada daha bir seçki – bələdiyyə seçkisi keçiriləcək, onun ardınca isə Avropa Parlamentinə seçki olacaq.
Polşa əhalisi nədən narahatdır?
Donald Tusk son seçkini kommunizmin süqutundan sonra Polşa üçün ən vacib seçki adlandırıb. İndi hakimiyyətə can atan qüvvələri ölkəni kifayət qədər çətin dövrdə idarə etmək imtahanı gözləyir. Polşa hazırda çox ağır iqtisadi dövrdən keçir ki, bunun da bir çox səbəbi var – indiyədək aparılmış sosial problemlərin həlli kursundan tutmuş, koronavirus pandemiyasına, enerji daşıyıcılarının bahalaşmasınadək. Buraya Brüssellə fikir ayrılıqlarını da əlavə etmək olar. Sonuncu amil Aİ büdcəsindən ödəmələrə də təsirini göstərib.
Yeni kabinet sosial siyasətdə də bir çox problemlərlə üz-üzə qalacaq – pensiya yaşının müəyyənləşdirilməsi, dövlətin kilsəyə münasibəti, medianın tənzimlənməsi, məhkəmə sisteminin vəziyyəti və s. Xarici siyasətə gəlincə, burada da problemlər kifayət qədərdir – qonşularla, konkret olaraq Brüssellə münasibətlər, miqrasiya və iqlim dəyişikliyi problemlərinə münasibət və s.
Üstəlik, bütün bu problemləri qısa müddətdə çözmək lazımdır. Bu isə siyasi kamillik və uzaqgörənlik, həmçinin kompromislərə getmək bacarığı tələb edir. Ölkə daxilində, seçicilər arasındakı parçalanmanın aradan qaldırılması vəzifəsi də öz yerində. Uğurlu kurs üçün onu bütün əhalinin dəstəkləməsi vacibdir. Yəni hökumət birmənalı olaraq, bütünlükdə cəmiyyətin maraqlarından çıxış etməlidir.
Maraqlıdır ki, parlament seçkisi ilə yanaşı, referendum da keçirilib və Polşa əhalisi bir neçə suala cavab verməli olub. Onların əksəriyyəti isə ölkənin xarici siyasəti ilə bağlıdır. Məsələn, «Avropa bürokratiyasının tətbiq etdiyi məcburi məskunlaşdırma mexanizmi çərçivəsində Yaxın Şərq və Afrikadan minlərlə qeyri-leqal miqrantın qəbuluna razısınızmı?» sualına polşalı seçicilərin 96,96%-i «yox» deyib. Polşa-Belarus sərhədindəki maneənin aradan qaldırılması təklifini isə 96,16% seçici rədd edib. Xatırladaq ki, 2015-2016-cı illərdə miqrant axını problemi yaşanan zaman Avropa Komissiyası onların məskunlaşdırılması ilə bağlı plan qəbul etmək istəsə də, HƏP hökuməti buna qəti etiraz edib. 2021-ci ilin payızında Əfqanıstan və İraqdan olan minlərlə miqrant Belarus ərazisindən Polşaya keçməyə cəhd göstəridikdə isə ölkə rəhbərliyi son dərəcə sərt davranaraq, buna imkan verməyib. O zaman miqrantların Polşa ərazisinə keçidinin qarşısının alınması üçün güc tətbiqinə belə, gedilmişdi.
Avropa İttifaqını nədən narahatdır?
Varşavanın Brüssellə münasibətlərinin əvvəldən yaxşı olmadığı hər kəsə bəllidir. Brüssel polşalıları sağçı populizmdə ittiham edir və onu maliyyə təzyiqləri göstərir. Doğrudur, Polşa təpədən-dırnağa Avropa ölkəsidir. Lakin bəzi müasir Avropa dəyərləri, məsələn, elə həmin miqrantlara və ya LGBT-yə münasibət xüsusilə kənd əhalisi arasında katolik mentalitetin hələ də güclü olduğu Polşada birmənalı deyil. Seçkidə daxili siyasi qarşıdurmanın son dərəcə kəskin görünməsi də buradan qaynaqlanır. «Vətəndaş koalisiyası» Polşanın Aİ xətti ilə getməli, Almaniyanın maraqlarını nəzərə almalı olduğunu düşünürsə, HƏP əksinə, Brüssel və Berlinə o qədər də isti münasibət göstərmir. Bəzi müşahidəçilərin fikrincə, HƏP bununla müstəqil siyasətin tərəfdarı kimi görünsə də, əslində onun ABŞ və NATO ilə sıx əlaqələrin tərəfdarı olduğu aşkardır. Hər halda, Varşava öz təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı addımları açıq-aydın Şimali Atlantika Alyansının çətiri altında atır. 2016-cı ildən 2021-ci ilədək ölkənin hərbi büdcəsi 1,6 dəfədən çox artıb, texnika və silahların müasirləşdirilməsi istiqamətində ciddi işlər görülüb. Müdafiə naziri Mariuş Blaşşak bildirib ki, Polşa Avropanın ən güclü quru qoşunlarına malik olacaq. Polşanın bu sahədə Vaşinqtonla yaxınlığını göstərən daha bir amil isə Amerikanın hərbi mövcudluğu ilə sıx bağlı olan «Üç dəniz təşəbbüsü» layihəsidir. Bəzi analitiklərin fikrincə, bu layihə Avropa İttifaqına alternativ də ola bilər. Belə bir vəziyyətdə «Polexit» (Polşanın Aİ-ni tərk etməsi) haqda fikirlər o qədər də fantastik görünmür. Bu ilin payızında keçirilmiş sorğuda ilk dəfə olaraq Aİ-yə üzvlüyü müstəqilliyə təhdid sayan polşalıların sayı əksini düşünənlərin sayını üstələyib.
Aİ ilə münasibətlər kontekstində Ukrayna mövzusunun əsas amil olduğu da qeyd edilməlidir ki, bu da anlaşılandır. Qərbli müşahidəçiləri Polşada yeni kabinetin formalaşmasından sonra Varşavanın Kiyevə dəstəyi məsələsində dəyişikliyin olub-olmayacağı çox düşündürür. Əksər ekspertlər seçkiqabağı kampaniya zamanı Ukrayna mövzusunun çox da gündəmə gətirilmədiyinə diqqət çəkir. Halbuki bu məsələ Polşanın maraqlarına birbaşa təsir göstərir – həm ukraynalı qaçqınların bu ölkəyə axışması ilə, həm taxıl böhranı ilə, həm də hərbi əməliyyatların onun ərazisi yaxınlığında getməsi ilə.
Bəli, Rusiya ilə münasibətlər pis, bəzən açış düşmənçilik həddindədir. Amma Varşava-Kiyev münasibətlərinin də ən yüksək səviyyədə olduğunu söyləmək olmaz. Bu mənada, artıq Ukraynaya silah tədarükünün dayandırılması və ya qaçqınlara sosial müavinatların kəsilməsi haqda çağırışların olduğunu xatırlatmaq kifayətdir. Ultrasağçı «Konfederasiya», ümumiyyətlə, anti-Ukrayna şüarları ilə çıxış edir. Ukrayna müharibəsinin başlamasından bu yana Polşaya 1-1,5 milyon ukraynalı qaçqın gəlib və Varşava onlara maddi dəstək göstərir. Səhiyyə və təhsil sistemi onların üzünə açıqdır, üstəlik bu insanlar əmək bazarında rəqabəti artırır. Ukraynalıların bir hissəsi Polşada qalmaq qərarına gələrsə, onlar kifayət qədər böyük milli azlığa çevriləcəklər. Amma Polşanın Ukraynaya münasibətində kəskin dəyişiklik gözləmək olmaz. Tuskun dövründə bu münasibətlərin «daha sakit» olacağı gözlənilir.
Bütün sadalananları nəzərə alsaq, Polşada parlament seçkisinə Aİ və ABŞ-ın niyə bu qədər maraq göstərdikləri aydın olur. Hər halda, istənilən halda söhbət NATO və Aİ-nin şərq cinahından gedir. Varşavanın kifayət qədər böyük geosiyasi iddiaları da öz yerində. Məsələ onun bu iddialarını hansı yollarla həyata keçirəcəyindədir.
Polşanın gələcəyini az-çox təxmin etmək üçün onun keçmişini bilmək lazımdır. Polşa dövlətçiliyi Reç Pospolita, Varşava hersoqluğu, Polşa çarlığı, İkinci Reç Pospolita formalarında mövcud olub, Rusiya imperiyasının tərkibində, faşsi işğalında, daha sonra Sovet İttifaqının təsir dairəsində yaşayıb. İndi isə o, Aİ üzvüdür. Bu mənada, ölkə vətəndaşlarının çoxsaylı tarixi travma və tələblərinin olması təəccüblü deyil. Onlardan hansının uğrunda sonadək gedilməli, hansı keçmişdə qalmalıdır? Hakimiyyəti başında olan insanlar bu suala da cavab verməlidirlər.

Elections in Poland to change political and social course in country, closely observed by international community
The recent parliamentary elections in Poland showed the potential, ambitions and weaknesses of this Eastern European state claiming an important role both in the region and on the international stage. Despite becoming the winner of elections, the front-running Law and Justice (PiS) party actually lost them. The votes it received are still not enough to form a cabinet, even with its possible ally, the far-right Confederation. At the same time, the centre-right pro-European Civic Coalition (ECC), together with the Third Way alliance and the Nowa Lewica party, has an opportunity to form a coalition majority in the Sejm and present the new cabinet. Thus, many observers agree that the eight-year rule of PiS is coming to an end.
However, the development of events depends on many factors. After all, one of the most important indicators of the last vote is the actual split in society. The election campaign was heated, with a record turnout rate of 74%. The results showed that Polish society is divided in at least several ways. Thus, residents of large cities mostly supported the ECC, while in rural areas voters favoured PiS. According to the international research company Ipsos, 70.9 per cent of voters in the 18-29 age group went to the polls, compared to only 46.4 per cent in 2019. Exit poll shows that PIS is not very popular among the youth. It is also interesting that the turnout rate among women was higher (74.7 per cent) than among men (73.1 per cent). Apparently, women are more inclined to trust the future of the country to the Civic Coalition and Levitsa.
According to the Polish law, the first meeting of the newly elected Sejm must take place no later than 30 days after the official election results are announced, i.e. no later than November 14. After the departure of Mateusz Morawiecki's government, President Andrzej Duda will have to appoint a new prime minister and form a new cabinet, which must be approved by the majority of votes in parliament. According to observers, the PiS will probably not give up so easily, trying to secure the majority. After all, according to the same law, a coalition in the Polish parliament does not have to be documented, as everything will be decided during voting. Interestingly, President Andrzej Duda, a member of the PiS, has the right of veto. It may be that the new government fails to secure the necessary votes, or two-thirds, to override this veto.
Meanwhile, Donald Tusk, the leader of the centre-right Civic Coalition, the political force that has rallied all opposition members around him, is considered the most likely candidate for prime minister from the opposition. Tusk is favoured as prime minister primarily due to his vast experience as a prime minister and a president of the European Council with personal contacts with many world leaders. But the question is how stable the coalition will be. Currently, the opposition is trying hard to get rid of the PiS in the first place. But this will not be enough in future.
It also remains unclear how the PiS will survive the forthcoming changes. Thus, discord and divisions between its supporters are possible. Also, Poland will soon hold elections to local government bodies, followed almost immediately by elections to the European Parliament.
What worries the Poles?
Donald Tusk called the elections the most important for Poland since the fall of communism. Now the political force rushing to power will have to pass a serious test of running the country in very difficult conditions. Poland is going through a difficult economic situation fuelled by a number of factors from the previous focus on social issues to the coronavirus pandemic and rising energy prices. This also includes disagreements with Brussels, which has affected the payment of funds from the EU budget.
The new cabinet will also have to deal with a whole range of social policy problems like adjusting the retirement age, views on the relations between the state and the church, media regulation, the state of the judicial system, etc. As to the Polish foreign policy, hot topics include relations with neighbours and Brussels in particular, disputes about dealing with migration issues and the climate agenda...
And all these issues will have to be solved as soon as possible. This requires political maturity and foresight, as well as the ability to compromise. It is also necessary to find a solution to the above split in the Polish society. The success of these endeavours will largely depend on the involvement of the entire Polish population. That is, the government must unambiguously act in the interests of the entire society.
The parliamentary elections were conducted in parallel with a referendum. Most of the Polish citizens hinted at external problems of the country. Thus, 96.96 per cent of Poles do not support the reception of thousands of illegal migrants from the Middle East and Africa as part of the forced relocation mechanism imposed by the European bureaucracy. Also, 96.16% of respondents said no to the elimination of barriers on the border with Belarus. During the 2015-2016 migration crisis that broke out in Europe due to the massive inflow of migrants, the European Commission tried to adopt a plan for the relocation of refugees. This met a strong opposition from the PiS government. In autumn 2021, when thousands of migrants from Afghanistan and Iraq wanted to illegally cross the Polish border from Belarus, the Polish authorities behaved extremely harshly and categorically refused to let the migrants through, even using force.
What worries the EU?
Traditionally, Warsaw has had difficult relations with Brussels. The latter accuses Poles of right-wing populism and puts financial pressure on Warsaw. At the same time, Poland is undoubtedly a European state. Yet, some of the trending European values like the attitude towards migrants and the LGBT community have failed to take root in Poland, known for the strong Catholic mentality, especially among the rural population. As a result, there is a sharp internal political confrontation, as demonstrated in the elections. Thus, while the ECC sees Polish policy in line with the EU line and takes into account the interests of Germany, the PiS, on the contrary, is very cool towards Brussels and Berlin. Some observers interpret this as Warsaw's attempt to follow its own path, although in fact PiS is obviously aimed at close contact with the US and NATO.
Warsaw continues to strengthen its security under the NATO umbrella. In 2016-2021, Poland's military budget has increased by more than 1.6 times. The government launched  an extensive programme to upgrade the military equipment and weapons. As stated by Defence Minister Mariusz Blaszczak, Poland will have the strongest land army in Europe. There is the Three Seas Initiative (Intermarium) strongly related to the American military presence, which also demonstrates the proximity of visions between Warsaw and Washington.
Interestingly, a number of analysts suggest that the Intermarium may even be used as an alternative to the EU. Thus, the rumours about Polexit (Poland's exit from the EU) do not look fantastic. According to opinion polls conducted this spring, the number of Poles who see EU membership as a threat to the country's independence has for the first time exceeded the number of those who think otherwise.
The Ukrainian issue has a special significance for Poland in the context of Warsaw's relations with the EU, and this is understandable. Western observers are very concerned whether Warsaw's support for Kiev changes after the formation of the new government. After all, all experts note that the issue of Ukraine has not been even mentioned during the pre-election campaign. In fact, the issue affects Poland directly because the country is flooded with Ukrainian refugees and because of the so-called grain crisis and the proximity to the military zone.
It is true that Poland has very complicated and sometimes even hostile relations with Russia, but the same is true for the relations between Warsaw and Kiev. Suffice it to note the Polish calls for no more arms supplies to Ukraine or for the cancellation of social payments for refugees. The far-right Confederation is even voicing anti-Ukrainian slogans. After the outbreak of war in Ukraine, 1-1.5 million Ukrainian refugees found themselves in Poland, receiving material assistance. They have access to health care and education and compete on the labour market. If some Ukrainians decide to stay in Poland, a large national minority will appear there. At the same time, we should not expect any drastic changes in Poland's attitude towards Ukraine under any circumstances in the domestic political situation. Although there are assumptions that these relations will become more relaxed under Tusk.
With all these factors in mind, it is not surprising that the elections in Poland are attracting so much attention in the EU and in the US. After all, Poland is the easternmost flank of NATO and the EU. It is also important to consider that Warsaw has quite serious geopolitical ambitions. The question is how it will achieve them.
To imagine the approximate future of Poland, it is necessary to know to some of its past history. Polish statehood has developed under the Polish-Lithuanian Commonwealth, the Duchy of Warsaw, the Kingdom of Poland, and the Second Polish-Lithuanian Commonwealth. Poland was part of the Russian Empire. It was under Nazi occupation, then it was part of the Soviet zone of influence. Now Poland is a member of the EU. Not surprisingly, the country's citizens have suffered many historical traumas and grievances. Which of them are worth fighting for to the end, and which should be left in the past? These are the questions that the future rulers of Poland will have to answer.