Ticarət əməliyyatlarının sadələşdirilməsi, nəqliyyat əməkdaşlığı, “yaşıl enerji”nin inkişafı İƏT ilə tərəfdaşlığın əsas prioritetləridir
Son illərdə Azərbaycanın xarici iqtisadi münasibətlərinin şaxələndirilməsi siyasətinin strateji vektoru Türkiyə, Çin, Mərkəzi Asiya respublikaları və regionun digər müsəlman ölkələri ilə biznes inteqrasiyası olub. Eyni zamanda ölkəmiz əməkdaşlığın mühüm vasitəsi kimi İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv olan dövlətlərlə əlaqələrin gücləndirilməsini müəyyən edib. Bu ölkələrlə ən mühüm regional layihələr həyata keçirilir. Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə keçirilən İƏT-in 16-cı sammitində nəqliyyat layihələrinin birgə həyata keçirilməsi, sənayeyə investisiyaların cəlb edilməsi və “yaşıl enerji” ilə bağlı perspektivlər müzakirə edilib.
Qərb vasitəsilə Şərqə
Son onilliklərdə Türkiyə və Avropa ölkələri Azərbaycanın əsas ixrac malı olan karbohidrogen xammalı, yanacaq, neft-kimya məhsulları və elektrik enerjisinin əsas bazarları olub. Əslində, məhz buna görə Qərb istiqamətində çoxprofilli nəqliyyat kommunikasiyalarının və boru kəmərlərinin inkişafı üçün milyardlarla dollar sərmayə qoyulub. Bu məqsədlər üçün dəniz nəqliyyatı, dəmir yolu hərəkət tərkibi əldə edilib, dəmir və avtomobil yolları müasirləşdirilib, treydinq şirkətləri formalaşdırılıb, svop və digər neft-qaz ticarəti mexanizmləri hazırlanıb. Ölkəmizdə yaradılmış nəqliyyat və logistika potensialından Xəzəryanı dövlətlər, ilk növbədə, Qazaxıstan və Türkmənistan, əsasən, xam neftin və “qara qızıl”dan emal olunmuş məhsullarının tranziti üçün intensiv istifadə edirdilər.
Bu sabit tendensiyalar 2014-2018-ci illərin enerji böhranı zamanı dəyişməyə başladı. Xammal qiymətlərinin ciddi şəkildə aşağı düşməsi və Xəzərdə yükdaşımalarda tranzit tariflərinin azalması fonunda qeyri-neft yüklərinin çatdırılmasına, o cümlədən multimodal konteyner daşımalarının yaradılmasına tələbat xeyli artıb. Bununla əlaqədar, Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə 2018-ci ilin sonunda Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunu (TBNM) istifadəyə verib. 2019-cu ildə isə​​ Xəzər dənizində yerləşən Türkmənbaşı və Ələt limanlarını birləşdirən “Lapis Lazuli Corridor” (Lapis Lazuli dəhlizi) işə düşüb. Nəticədə, Pekin və Ankara Trans-Xəzər marşrutundan kifayət qədər intensiv şəkildə istifadə etməyə başlayıb. Pandemiyadan sonrakı dövrdə Türkiyə, Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində və digər regional formatlarda nəqliyyat, enerji, ticarət və investisiya əməkdaşlığını inkişaf etdiriblər. Avrasiya məkanında geosiyasi parçalanmaya gətirib çıxaran Rusiya-Ukrayna müharibəsinin başlaması ilə Xəzər regionu ölkələri Orta Nəqliyyat Dəhlizinin logistikasının mənimsənilməsinə daha çox diqqət yetiriblər. Qeyd edək ki, bu layihə həm Avropa İttifaqı, həm Çin və təbii ki, TDT ölkələri tərəfindən dəstəklənir.
Əslində, yuxarıda sadalanan amillər İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına birgə biznes səyləri üçün əlavə təkan verən katalizator rolunu oynayıb.
31 ildən artıqdır ki, İƏT-in tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan 2023-cü ildə bu təşkilatın “Yaşıl keçid” və qarşılıqlı əlaqələr” şüarı altında keçirilən iclasına sədrlik edib. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən tədbirlər və təşəbbüslər təşkilatın praktiki tərəfdaşlığının genişlənməsinə böyük töhfə verib.
“İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvü kimi Azərbaycan təşkilatın işində fəal iştirak edir. Azərbaycan İƏT-in üzv dövlətləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığı daha da genişləndirməkdə qərarlıdır və təşkilatın növbəti Zirvə görüşünə ev sahibliyi etməyə hazırdır. Son illərdə Azərbaycan özünün nəqliyyat infrastrukturuna milyardlarla ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyub və Avrasiyanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üzərində yerləşən nəqliyyat və logistika mərkəzlərindən birinə çevrilib. Azərbaycanın nəqliyyat və logistika infrastrukturu İƏT-in üzv dövlətləri üçün açıqdır. Hər iki dəhlizin Azərbaycandan keçən hissələri tam hazırdır. Biz hazırda bu dəhlizlər boyu dəmir yolu xətlərinin yükaşırma qabiliyyətinin genişləndirilməsi üzərində işləyirik”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İƏT-in Daşkənddə keçirilən 16-cı Sammitində çıxışı zamanı bildirib.
Tranzit marşrutları prioritetdir
Sammit zamanı Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin infrastrukturunun formalaşdırılması üzrə Azərbaycan-İran əməkdaşlığının perspektivləri də müzakirə olunub.
“İkinci Qarabağ müharibəsindən sonrakı üç il ərzində Ermənistan öz öhdəliklərini yerinə yetirməkdən, məhz Azərbaycanın əsas hissəsindən Naxçıvana gediş-gəlişi təmin etməkdən imtina edirdi və imtina etməkdə davam edir. Bu, onların seçimidir, düşünürəm ki, onlar böyük səhvə yol veriblər”, - İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı Araz çayının cənub sahili boyunca dəmir yolu və avtomobil xətti marşrutunun razılaşdırılması istiqamətində İran və Azərbaycan nümayəndələrinin birgə fəaliyyətindən məmnunluğunu ifadə edib.
Dövlət başçısı əmindir ki, bu layihə qısa müddətdə həyata keçiriləcək və “Şimal-Cənub” nəqliyyat dəhlizinin daha bir istiqamətinə çevriləcək. Gələcəkdə Azərbaycanın iki nəqliyyat marşrutu olacaq. Biri Astaradan, digəri isə Ağbənddən keçəcək. Hər ikisindən qonşu ölkələr və tərəfdaşlar istifadə edə biləcək.
Ümumiyyətlə, sammit iştirakçıları enerji, sənaye sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, investisiya, nəqliyyat, humanitar, turizm və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün yaxşı potensialın olduğunu qeyd ediblər.
“Azərbaycanın da üzv olduğu İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına daxil olan ölkələrin iqtisadiyyatları davamlı inkişaf templəri nümayiş etdirir. Bakı sədrliyi dövründə bir sıra mühüm təşəbbüslərlə çıxış edib və təşkilatın fəaliyyətinə ciddi töhfə verib”, - Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Daşkənddə keçirilən sammitin açılışında çıxışı zamanı bildirib.
İƏT-ə üzv dövlətlər arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi aspektlərinə toxunan Özbəkistanın dövlət başçısı multimodal nəqliyyat dəhlizlərinin işə salınmasının, həmçinin ticarət əməliyyatlarının asanlaşdırılmasına dair sazişin imzalanmasının vacibliyini vurğulayıb.
Hərtərəfli ticarət sazişinin imzalanması ilə yanaşı, transsərhəd prosedurlarının sadələşdirilməsi, nəqliyyat sahəsində standartların uyğunlaşdırılması, çevik tarif və gömrük siyasətinin tətbiqi üçün vahid qaydalar qəbul ediləcək. Artıq bir neçə ildir ki, Bakı və Astanada bu istiqamətdə işlər aparılır. Eyni zamanda bu iki ölkədə Orta Dəhlizin nəqliyyat arteriyaları boyunca iri multimodal logistika mərkəzləri tikilir.
Ş.Mirziyoyevin sözlərinə görə, Özbəkistan, Azərbaycan və Türkiyə yükdaşımaları ilə bağlı vahid rəqəmsal məlumat bazası formalaşdırıb və analoji layihələr təşkilatın digər üzv dövlətləri ilə də həyata keçiriləcək.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da sammit zamanı nəqliyyat inteqrasiyasının prioritet olması ilə bağlı oxşar fikir bildirib.
“Sammitdə biz bir çox məsələləri, o cümlədən regiondaxili ticarətin yaxşılaşdırılması, tədarük zəncirinə təsir edən problemlərin aradan qaldırılması, ölkələrimiz arasında nəqliyyat əlaqələrinin gücləndirilməsi zərurətini müzakirə etdik. Biz dərhal İƏT çərçivəsində ticarət sazişi bağlamalıyıq və ticarətin inkişafı baxımından çoxtərəfli nəqliyyat dəhlizlərinin, ilk növbədə “Şərq-Qərb” (Orta Dəhliz) dəhlizinin inkişafına birgə dəstək çox vacibdir”, - Türkiyə lideri bildirib.
Qarşılıqlı investisiyaların artırılması, mərkəzi ofisi İstanbulda yerləşən “Ekobank”ın institusional və maliyyə imkanlarının genişləndirilməsi, turizm sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə mühüm diqqət yetirilib.
İƏT iştirakçılarının regionda nəqliyyat kommunikasiyalarını və ticarətini genişləndirmək səyləri xüsusilə aktualdır, çünki onlar Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşlarıdırlar və digər məsələlərlə yanaşı, dövlət büdcəsinə fiskal gəlirləri təmin edirlər. Üstəlik, cari və sonrakı illərdə ticarət, investisiya və nəqliyyat əməkdaşlığı genişlənəcək. Bu, həm Avropaya enerji resurslarının nəqlinin artması, həm də qeyri-neft məhsullarının tranzitinin genişlənməsi hesabına baş verəcək. Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə Aİ tərəfdaşları ilə birlikdə TBNM infrastrukturuna bir neçə milyard dollar sərmayə qoymağı planlaşdırır və 2025-2026-cı illərdə Orta Dəhlizin yükdaşıma qabiliyyətini 10 milyon tona çatdırmağa ümid edir.
“Yaşıl perspektiv”lər
Sammitdə müzakirə olunan digər mühüm əməkdaşlıq sahəsi “yaşıl enerji”nin inkişaf perspektivləri ilə bağlı olub. “Son 20 il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatına 310 milyard ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulub və bunun 200 milyard dolları qeyri-neft sektorunun payına düşür. Bu, ölkəmizdə olan münbit sərmayə iqliminin nəticəsidir. Azərbaycanın neft və qaz ehtiyatları ilə zəngin olmasına baxmayaraq, biz bərpa olunan enerji sektorunun inkişafına xüsusi diqqət yetiririk. Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialı quruda 37 giqavat külək və günəş enerjisi, Xəzər dənizinin ölkəmizə məxsus sektorunda isə 157 giqavat külək enerjisi təşkil edir. Azərbaycan yaxın gələcəkdə yaşıl və hidrogen enerjisinin ixracatçısına çevriləcək”, - İlham Əliyev bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan İƏT-in Təmiz Enerji Mərkəzinin ev sahibi kimi rəsmi olaraq təsdiqlənib və Regional Elektrik Bazarının təşkili istiqamətində əməli tədbirlər həyata keçirilir.
Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı İƏT-ə üzv ölkələrin diqqətini cəlb edir. Bu, Qarabağda “yaşıl enerji” zonasının yaradılması, eləcə də burada alternativ enerjidən fəal istifadə olunmaqla sənaye, kənd təsərrüfatı və digər istehsal klasterlərinin formalaşdırılması ilə bağlıdır.
Azərbaycan Prezidenti qeyd edib ki, azad olunmuş Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda 2021-2023-cü illər ərzində 170 meqavat gücündə hidroelektrik stansiyalar istifadəyə verilib: “2024-cü ilin sonuna qədər bu rəqəm 270 meqavata çatacaq. Bir neçə ildən sonra erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə hidroelektrik stansiyaların ümumi gücü 500 meqavat təşkil edəcək”.
Azərbaycan müttəfiqlərinin və regional tərəfdaşlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərdə podrat və investisiya layihələrində iştirakını alqışlayır. İƏT ölkələrindən olan şirkətlərin bərpa olunan enerji sektorunda iştirakı xüsusilə cəlbedici sahə kimi görünür. Türkiyə bu məsələdə liderdir. Onun şirkətləri yol tikintisi işlərinin əksəriyyətində, sənaye aqrar-sənaye klasterlərinin formalaşdırılmasında və “yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişafında iştirak edir. Qazaxıstan, Pakistan və Özbəkistandan olan yüzlərlə şirkət bu işlərdə iştirak etməyi planlaşdırır və belə müraciətlərə artıq Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin müvafiq strukturları tərəfindən baxılır.

Trade facilitation, transport co-operation, development of green energy are basic priorities of partnership with ECO
Business integration with Türkiye, China, Central Asian republics (CA) and other Muslim states of the region has become a strategic vector of Azerbaijan's foreign economic relations and diversification policy in recent years. At the same time, Azerbaijan regards strengthening ties with the member states of the Economic Cooperation Organisation (ECO) as an important tool of cooperation, considering partnership with the organisation in the key regional projects. Participants of the 16th ECO summit held recently in Tashkent discussed the prospects for joint implementation of transport projects, attracting investments in industry, green energy, etc.
West to East
Over the past decades, Türkiye and European countries have been the main market for hydrocarbons, fuels, petrochemical products and electricity - Azerbaijan's key export commodities. Billions of dollars have been invested for the development of multi-faceted transport communications and pipeline projects for the West, including the purchase of ships and railway trains, the upgrade of railways and motorways, the establishment of trading companies, swap and other mechanisms for trading oil and gas. The transport and logistics potential created in Azerbaijan has been intensively used by the Caspian states, primarily Kazakhstan and Turkmenistan, mainly for the transit of crude oil and refined products.
These stable trends began to change during the energy crisis of 2014-2018. In contrast with sharp decline in commodity prices and cheaper transit tariffs for shipment through the Caspian, there was a tangible increase in demand for the delivery of non-oil cargoes, including multimodal container transportation. Therefore, Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia and Türkiye launched the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR) at the end of 2018, as well as the Lapis Lazuli Corridor (Lazuli Corridor) connecting the Caspian ports of Turkmenbashi and Alat, which became operational the following year. Beijing and Ankara began to use TCITR quite intensively. In the post-pandemic period, Türkiye, Azerbaijan and Central Asian countries began to promote transport, energy, trade and investment cooperation under the Organisation of Turkic States (OTS) and in other regional formats. The outbreak of the Russian-Ukrainian war led to a major geopolitical division in Eurasia, making the Caspian countries focus more on the development of the Middle Transport Corridor, a project supported by both the EU, China and the OSCE.
In fact, all these factors encouraged the ECO to get increasingly involved in joint business projects.
Being a full member of the ECO for over 31 years, Azerbaijan chaired the organisation in 2023 under the motto Green Transition and Mutual Connections. Activities initiated by Azerbaijan have greatly contributed to the partnership with the organisation. "Azerbaijan has been an active member of the ECO. We want to further expand bilateral and multilateral cooperation with the member states of the organisation. We are ready to host the next, 17th ECO summit. In recent years, we have invested billions of dollars in our transport infrastructure, becoming one of the key transport and logistics hubs in Eurasia along the East-West and North-South transport corridors. This infrastructure is now available to other ECO members. The construction of the Azerbaijani sections of both corridors has already been completed. Currently, we are expanding the capacity of the railways running along these corridors," President Ilham Aliyev said at the 16th ECO Summit in Tashkent.
Transit routes as a priority
One of the topics of discussion during the summit was the prospects of Azerbaijani-Iranian co-operation on the infrastructure of the Zangezur transport corridor. "For three years after the Second Garabagh War, Armenia has refused to fulfil its obligations, that is to provide a passage from mainland Azerbaijan to Nakhchivan. This is their choice. I think they have made a big mistake," Ilham Aliyev said, expressing his satisfaction with the joint work of Iranian and Azerbaijani representatives to agree on the route of railway and road lanes along the southern bank of the Araz River. President Aliyev believes that this project will be implemented in a short time and will become another direction of the North-South transport corridor. In the future, Azerbaijan will have two transport routes - through Astara and Aghbend, and both will be accessible to Azerbaijan's regional neighbours and partners.
All participants of the summit noted the available potential for joint projects in various areas, including energy, industry, investment, transport, humanitarian aid, tourism, etc.
"The economies of the ECO member states demonstrate sustainable development rates. During its chairmanship, Baku has launched a number of significant initiatives and made a serious contribution to the organisation's activities," Uzbek President Shavkat Mirziyoyev said at the opening of the summit in Tashkent. Underlining the importance of expanding economic cooperation among ECO member states, he emphasised the significance of launching multimodal transport corridors and signing an agreement on trade facilitation.
In addition to signing a comprehensive trade agreement, unified rules will be adopted to simplify cross-border procedures, harmonise transport standards, and apply flexible tariff and customs policies. Baku and Astana have been working in this direction for several years, including the development of large multimodal logistics hubs along the transport routes of the Middle Corridor. According to President Mirziyoyev, Uzbekistan, Azerbaijan and Türkiye have established a single digital database on cargo transportation, and similar projects will also be implemented with other member states of the organisation.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan expressed a similar view on the priority of transport integration during the summit. "We discussed many issues at the summit, including the need to improve intra-regional trade, eliminate problems with supply chains, and strengthen transport links between our countries. We should immediately conclude a trade agreement under the ECO. As to the development of trade relations, joint support for multilateral transport corridors, especially the East-West (Middle Corridor) development, is very important," Erdogan said.
Considerable attention was also paid to the issues of increasing mutual investments, expanding institutional and financial potential of the Istanbul-based Ecobank, and co-operation in the tourism sector.
The ECO members' efforts to expand transport communications and regional trade are particularly relevant as they are Azerbaijan's largest trading partners and provide, among other things, revenue to the state budget. Moreover, in 2023 and subsequent years, trade, investment and transport co-operation will be on the rise, both due to the growth of energy supplies to Europe and the expansion of transit of non-oil products. Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia and Türkiye together with their EU partners plan to invest several billion dollars in the TCITR infrastructure, expecting to increase the capacity of the Middle Corridor to 10 million tonnes of cargo by 2025-2026.
Green perspectives
Another crucial area of co-operation discussed at the summit was the development of green energy. "Over the past twenty years, over $310 billion has been invested in Azerbaijan's economy, of which about $200 billion has been invested in the non-energy sector. This is the result of a favourable investment climate in our country. Despite Azerbaijan's rich oil and gas resources, we pay special attention to the development of the renewable energy sector: Azerbaijan's renewable energy potential is 37 GW of onshore wind and solar energy and 157 GW of wind energy in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. In the near future Azerbaijan will become a potential exporter of green energy, including hydrogen energy," Ilham Aliyev said. He noted that Azerbaijan has been officially approved as a country where the ECO Clean Energy Centre will be located and the Regional Electricity Market will be established.
The development of renewable energy sources (RES) attracts close attention of the ECO member states. Especially since the creation of a green energy zone in Garabagh, as well as the development of industrial, agrarian and other production clusters in the region with active use of alternative energy. According to the President of Azerbaijan, in 2021-2023,  hydroelectric power plants with a total capacity of 170 MW were commissioned in the liberated economic regions of Garabagh and Eastern Zangezur. By the end of 2024, this indicator will reach 270 MW. In a few years, the total capacity of small HPPs alone in the liberated territories will reach 500 MW.
Azerbaijan welcomes the participation of its allies and regional partners in contracting and investment projects in the liberated territories. The involvement of ECO member states in the RES sector is a particularly attractive area. Türkiye is the leader here, with its companies involved in the majority of road construction works and development of agricultural-industrial clusters and green economy. Hundreds of companies from Kazakhstan, Pakistan, Uzbekistan are planning to participate in these projects, as the Azerbaijani Ministry of Economy  is reviewing their applications.