Yaxın Şərqdəki müharibə tezliklə ABŞ-ın Ukraynaya dəstəyinə təsir edə bilər
İsraillə HƏMAS arasındakı savaş ABŞ-ın Ukraynaya maddi dəstək planlarına ciddi təsir göstərir. Ağ Ev rəsmisi Con Kirbi ölkəsinin Kiyevə ayırdığı 60 milyard dollardan artıq yardımın 96%-ni xərclədiyini etiraf edib.
Ümumilikdə son dövrlər gəlməkdə olan məlumatlar mövcud tendensiya haqda daha aydın təsəvvür yaradır. Görünən odur ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, daha dəqiq desək, Vaşinqtonun Kiyevə dəstəyi məsələsində ABŞ siyasi isteblişmentinin fikrini dəyişən təmsilçiləri getdikcə artır. Söhbət, ilk növbədə, ABŞ-nin qanunverici orqanındakı respublikaçılardan gedir. Qeyd edək ki, onlar faktiki olaraq, artıq 2024-cü il seçkisinə hazırlaşmaq kursu götürüblər.
Respublikaçılar demokratlara qarşı
Respublikaçılar Partiyasının Konqresdəki təmsilçilərinin əsas fəaliyyət elementlərindən biri ABŞ administrasiyasının xarici siyasətini tənqid etməkdir. Amma siyasi elitanın Baydenin xarici siyasətindən narazılığı yalnız Ukraynanın əks-hücum əməliyyatlarında ciddi nailiyyətlərin olmaması ilə bağlı deyil. Dövlət başçısının oğlu Xanter və digər ailə üzvlərinin bəlkə də prezidentin də «bulaşdığı» korrupsiya sxemi, Meksika ilə sərhəddəki miqrasiya böhranı, üstəlik, Yaxın Şərqdə münaqişənin yenidən qızışması fonunda Co Bayden kifayət qədər çətin durumdadır. İndi o, Ukrayna və İsrailə yardımlar arasında «parçalanmalı», eyni zamanda, digər istiqamətlərdəki uğursuzluqlarla bağlı tənqidlərə cavab verməlidir.
Amma Bayden üçün xoşagəlməzliklər bununla da bitmir. Hələ oktyabrın sonunda ABŞ Konqresi Nümayəndələr palatasının yeni spikeri Mayk Conson Ukrayna və İsrailə 106 milyard dollarlıq ümumi yardım paketini dəstəkləmədiyini bəyan edib. Respublikaçı çoxluq Kiyevə yardımın davam etdirilməsini Ukrayna rəhbərliyinin Vaşinqtonun əvvəldən tələb etdiyi «ev tapşırığı»nı necə yerinə yetirəcəyi ilə əlaqələndirir. Söhbət prioritet islahatlar siyahısından gedir. Vaşinqton hələ o vaxt bildirmişdi ki, onun Ukraynaya gələcək yardımları tez və effektiv ayırması bu islahatların həyata keçirilmə səviyyəsindən asılı olacaq. Onlardan əsası ölkənin korrupsiya ilə mübarizəni qısa müddətdə gücləndirməsidir. Bununla yanaşı, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatlarını faktiki olaraq dayandırması ABŞ administrasiyasının tənqidçilərinə Kiyevə yardımın azaldılması tələbini irəli sürmələri üçün əlavə arqument verir.
Lakin prezident bildirib ki, Konqres onun Ukraynaya yardımla bağlı şərtlərini nəzərə almazsa, o, parlamentarilərin rəyinə qulaq asmayacaq.
Yenə impiçment?
Bu mövqe respublikaçı çoxluq tərəfindən cavabsız qala bilməzdi. Baydenə ünvanlanmış çoxsaylı tənqidlərin və sualların cavabsız qaldığını nəzərə alan respublikaçılar Nümayəndələr palatasının spikeri Mayk Consonun dilindən prezidentə impiçment elan olunması məsələsinin qaldırıla biləcəyini elan edib. Spiker bu haqda qərarın yaxın zamanlarda qəbul olunacağını deyib.
Qərarın əsas səbəblərindən biri kimi, korrupsiya qalmaqalı göstərilir. Onun mərkəzində isə prezidentin oğlu olan Xanter Baydenin «iş»i yer alır. Oğul Beyden bir sıra maddələrlə ittiham olunur, o cümlədən Ukraynada fırıldağa əl atmaqda günahlandırılır. Üstəlik, prezident Baydenin bu fırıldaqlardan məlumatlı olduğu, hətta işin içərisində yer aldığı iddia olunur.
Məlum olduğu kimi, Donald Tramp ABŞ prezidenti olduğu vaxt Vladimir Zelenskiyə müraciət edərək, bir neçə il qaz hasil edən «Burisma» şirkətinin Direktorlar Şurasında yer almış Xanter Baydenin fəaliyyətinin araşdırılmasını istəmiş, Zelenski öz növbəsində, «oğul Baydenin işi»nin detallarını bilmədiyini söyləmişdi. 2020-ci il sentyabrın 23-də isə Ukrayna işi «cinayət tərkibinin olmadığı» səbəbilə bağlamış, təxminən 1 ay sonra isə Xanterin atası ABŞ prezidenti seçilmişdi.
Amma ABŞ-da iş bağlanmayıb və baş prokurorun araşdırdığı məsələlər arasında prioritetlərdəndir. Apreldə Amerikanın məşhur «Newsweek» həftəliyində Birləşmiş Ştatların sabiq prezidenti Donald Trampın Ukraynanın dövlət başçısı Zelenskidən Co Baydenin oğlu ilə bağlı araşdırmanın aparılmasından imtina etdiyi üçün qisas almağı düşündüyünə dair məqalə dərc edilib. Konqresdəki respublikaçı çoxluq arasında isə Trampın tərəfdarları kifayət qədər çoxdur. Belə bir vəziyyətdə Ukrayna və İsrailə yardımın azaldılması tələbinin onlardan gəldiyini də istisna etmək olmaz.
İstənilən halda, Konqresin Nümayəndələr palatası oktyabrın 3-də İsrailə yardım haqqında qanun layihəsini təsdiqləyib və sənəddə Ukraynanın adı çəkilməyib. Bu, Vaşinqtonun siyasi olimpində ehtirasların coşduğunun göstəricisidir. Ukrayna isə sadəcə, bəhanədir. Əsas hədəf Bayden, daha doğrusu, onun növbəti müddətə prezident seçilməsinin əngəllənməsidir.
Zalujnının vaxtsız «müdaxilə»si
Ukrayna Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəisi, general Valeri Zalujnının Britaniyanın «The Economist» nəşrində dərc edilən müsahibəsi ciddi rezonans doğurub. General müsahibəsində Ukraynanın cəbhə xəttində yaranmış «dalan»dan və ondan mümkün çıxış yollarından danışıb. O, faktiki olaraq, Ukraynanın əks-hücum əməliyyatı planının iflasa uğradığını etiraf edib. Baş Qərargah rəisinin sözlərindən belə çıxıb ki, hazırkı qüvvələr nisbəti şəraitində cəbhədən tezliklə böyük qələbə xəbərləri gözləməyə dəyməz. Zalujnı deyib ki, plana əsasən, USQ Rusiyanın müdafiə xəttini yararaq, gündə təxminən 30 kilometr irəliləməli idi. Belə vəziyyətdə 4 ay sonra ordunun Krıma çatacağı gözlənilirdi. Lakin əks-hücum əməliyyatlarının ilk günlərindəcə bəlli olub ki, qarşıda ordunu presedenti olmayan minalı ərazilər gözləyir və bu, faktiki olaraq, əməliyyatın «dondurub».
Generalın açıqlamalarının ölkənin ali rəhbərliyi ilə razılaşdırıldığına şübhə yoxdur. Hər halda, prezident Baş Qərargah rəisinin cəbhədəki vəziyyətlə bağlı Qərb mətbuatına danışacaqlarından xəbərsiz ola bilməzdi. Lakin Ukraynada müsahibənin tənqidlə qarşılanması, öz ictimaiyyətlərini cəbhədə işlərin planlaşdırıldığı kimi getdiyinə inandırmağa çalışan Qərb ölkələrinin rəsmi Kiyevə ünvanladığı çoxsaylı suallar Zelenskinin ofisini məsələyə yanaşmasını dəyişmək məcburiyyətində qoyub.
Əvvəlcə, prezident ofisi rəhbərinin müavini İqor Jovkva müsahibədə cavabdan çox sualın olduğunu bildirib. Sonradan ona Zelenski də qoşulub. Dövlət başçısı deyib ki, «hər hansı pat vəziyyətindən söhbət gedə bilməz». O, müharibənin başladığı ilk ayları xatırladaraq, indikindən kritik mərhələləri aşdıqlarını söyləyib. «Amma biz çox inandıq, mübarizə apardıq və qələbə qazandıq… Bir neçə inamlı fənd, gediş, hərbi əməliyyat və Xarkov regionu azad olundu, yəqin xatırlayırsınız. Xersonda yaşananlar da yaddaşlardadır. Odur ki, bəli, çətinliklər var, müxtəlif rəylər də var. Amma mən hesab edirəm ki, bizim əllərimizi yanımıza salmaq haqda düşünmək haqqımız belə, yoxdur. Başqa alternativ varmı? Siz deyin!» - deyə Zelenski qeyd edib.
Əlbəttə, müxtəlif fikirlər ola bilər. Amma Zalujnı «müxtəlif fikir» sayıla bilməz. O, bir vaxtlar Ukrayna prezidentinin ofisində çalışmış, bu gün hakimiyyəti tənqid edən Arestoviç deyil. Zalujnı Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisidir və demək, cəbhədəki vəziyyətlə yaxşı tanışdır! Söhbət cəbhədəki vəziyyətə görə bilavasitə məsuliyyət daşıyan şəxsdən gedir!
Görünən odur ki, Ukrayna rəhbərliyində hadisələrin gələcək inkişafı və fəaliyyət strategiyası ilə bağlı kifayət qədər ciddi fikir ayrılıqları var. Üstəlik, zaman keçdikcə bu fikir ayrılıqlarının daha da dərinləşəcəyi istisna deyil.
Danışıqlar başlayıb?
Baş verənlərin fonunda Qərb KİV-də ABŞ ilə Rusiya arasında mümkün danışıqlara dair məqalələr peyda olmağa başlayıb. Məsələn, «NBC News» öz mənbələrinə istinadən xəbər verir ki, amerikalı və avropalı məmurlar Ukrayna rəhbərliyi ilə Rusiya ilə mümkün sülh danışıqlarına dair müzakirələrə başlayıblar. Hətta iddia olunur ki, tərəflər Kiyevin hərbi əməliyyatların dayandırılması üçün nələrdən imtina edə biləcəyini belə, müzakirə edir. İddialara görə, «təcili sülh danışıqları»na başlanılmaması üçün Ukraynanın çox az vaxtı qalıb – ilin sonunadək, yaxud bir qədər çox.
Bütün bunlar hətta NATO-ya üzv olmadan, Alyansın Ukraynaya «bəzi təhlükəsizlik zəmanətləri» verməsi müqabilində baş tuta bilər. ABŞ İsrail-HƏMAS qarşıdurması üzündən ictimaiyyətin Rusiya-Ukrayna müharibəsinə marağının azalmasından da narahatdır.
Amma bütün bu məlumatlara hələ ki, real faktlarla təsdiqini tapmayıb. Üstəlik, hər kəs anlayır ki, ən azı formallıq baxımından, danışıqlarla bağlı istənilən qərarı Ukrayna qəbul etməlidir. Əlbəttə ki, Rusiya da o cümlədən. Moskva ilə Kiyevin danışıqlara hazır olmadıqları bir şəraitdə bu haqda danışmaq fərziyyədən başqa bir şey deyil.
Hazırkı vəziyyətdə tərəflərdən hər hansının təmiz hərbi qələbə qazanması mümkün görünmür. Rusiya iqtisadi, hərbi, təşkilatı və səfərbərlik baxımından daha güclüdürsə, Ukraynanın yardım gözlədiyi tərəfdaşları Moskvanın Kiyev üzərində tam qələbə qazanmasını əngəlləmək üçün əllərindən gələni edirlər. Məsələn, noyabrın 8-də «Böyük yeddilik» ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin toplantısında Ukraynaya tam dəstək ifadə olunub. Amma bu gün Kiyev üçün sadəcə vəd verilməsi işə yaramır. Digər yandan «Böyük yeddilik», ilk növbədə isə ABŞ üçün heç olmasa bir cəbhədə sabitliyə tam nail olunması vacibdir. Hələlik İsrail HƏMAS-ın öhdəsindən təkbaşına gəlir, amma bunu Vaşinqtonun ciddi hərbi və diplomatik dəstəyi ilə edir. Demək, Ukrayna bir qədər gözləməli olacaq. Bəs Rusiya gözləyəcəkmi?

War in the Middle East can soon affect US support for Ukraine
The war between Israel and Hamas has seriously affected Washington's plans to provide financial assistance to Ukraine. White House spokesman John Kirby had to admit that the US had already spent 96% of the more than $60b-worth funds allocated for assistance to Ukraine.
In general, recent information more or less clearly shows a trend where the increasing number of US politicians change their attitude towards the Russian-Ukrainian war, especially towards Washington's support for Ukraine. This mainly includes the Republican congressmen, who are seriously preparing for the 2024 presidential election.
Republicans vs. Democrats
The Republicans are highly critical of the current administration's foreign policy. The lack of progress in the Ukrainian counteroffensive is not the only reason for the growing discontent of political elites in the US with President Biden's foreign policy. Corruption schemes of his son Hunter and other family members, in which the American president himself may be involved, the migration crisis on the Mexican border, as well as the new conflict in the Middle East, which, as many believe, Washington, in fact, missed, have put Biden in a very difficult situation. Now he has to simultaneously solve two issues: helping both Ukraine and Israel and responding to criticism for drawbacks and blunders in other areas.
Also, back in late October, the new speaker of the US House of Representatives, Mike Johnson, said that he would not support the $106b aid package for Ukraine and Israel. The Republican majority links further support for Kiev to how well the Ukrainian leadership will do the homework demanded earlier by Washington. This includes a list of priority reforms that the US demanded from Ukraine, expecting their rapid and effective implementation to be a prerequisite for Washington's further aid to Kiev. The key requirement is to strengthen the fight against corruption in the country as soon as possible.
At the same time, the actual suspension of the Ukrainian counteroffensive provides further support to the argumentation of the critics of the Biden administration to limit aid to Ukraine.
Biden has made it clear that he would not heed the sentiments of US lawmakers and would block any congressional decision if it did not take into account his condition regarding aid to Kiev.
Impeachment again?
Apparently, the Republican majority could not but respond to such a position. Given the critical amount of unanswered questions to Biden, House Speaker Mike Johnson stated his intention to raise the issue of impeachment of the president. He believes this decision will be made in the near future.
One of the main reasons for the impeachment is anti-corruption proceedings. Central among them is the so-called Hunter Biden case associated with the president's son charged with many cases of fraud, including in Ukraine. It is believed that Joe Biden knew about his son's deeds and was even involved in them.
It is known that when Donald Trump was president, he asked Vladimir Zelensky to assist in the investigation of Hunter Biden, who was on the board of directors of the Burisma gas production company for several years. Zelensky claimed ignorance of the details of the Hunter Biden case. On September 23, 2020, the criminal case involving Biden Jr. was closed in Ukraine due to the lack of corpus delicti. A month later, Hunter's father won the US election.
The case has not been closed in the US, and it is among the priority cases investigated by the US Attorney General.
In April, the Newsweek reported that former US President Donald Trump was planning to take revenge on Ukrainian leader Zelensky for refusing to investigate the Biden Jr. case.
There are quite a few Trump supporters among the Republican majority in Congress. It is therefore possible that the refusal to link the aid to Ukraine and Israel comes from them as well.
Either way, on October 3, the House of Representatives approved a bill on aid to Israel without mentioning Ukraine, which shows that passions are running high in Washington, with Ukraine being only a pretext. The main issue is Biden, rather the prevention of his re-election for the next term.
Zaluzhny's bad timing for intervention
Recently, the British The Economist interviewd the commander-in-chief of the Ukrainian army, General Valeriy Zaluzhny, which caused a great resonance. In the article, the general talks about the positional stalemate on the Ukrainian frontline and possible ways out of it.
Zaluzhny actually admitted the failure of initial plans for the Ukrainian counter-offensive and stated that with such a balance of forces, no major victories on the frontline should be expected in future. He added that according to initial plans, the Ukrainian army was supposed to advance at about 30 kilometres per day during the breakthrough of the Russian defence. The troops were expected to enter Crimea in four months. However, at the very beginning of the offensive, the army got stuck in unprecedented minefields and the offensive effectively stalled.
There is no doubt that Zaluzhny's revelations were coordinated with his superiors. At least Zelensky could not have been unaware of his commander-in-chief's plans to tell Western publications about the situation at the front. However, critical discussions of the article in Ukraine and numerous questions to the Ukrainian leadership from the West, which has made numerous public assurances that everything on the front was going in the way Ukraine needed, made Zelensky's office reconsider its attitude to the article.
Deputy head of the presidential office, Igor Zhovkva, said that the article raised more questions than answers. Then Zelensky himself made a comment saying there was no stalemate and that worse things were left behind, recalling the critical months at the beginning of the war. "But we strongly believed, fought and won.... A few confident tricks, military operations… You definitely remember how the Kharkiv region was liberated, you remember what happened in Kherson. So there are difficulties, different opinions. But I believe that we do not have the right to even think of them and put our hands down. Because we don't have any alternative!" Zelensky said.
It is true that there may be different opinions, but Zaluzhny is not "different opinions". He is not Arestovich, who criticises the Ukrainian authorities and who, incidentally, was an adviser to the the Ukrainian president. Zaluzhny is the chief of the Ukrainian army, who has first-hand knowledge of the progress at the front. He is directly responsible for the situation there.
It is increasingly clear that there are quite serious disagreements within the Ukrainian leadership over further developments and strategy of action, and it is possible that they may deepen over time.
Negotiations started?
Yet, we can see various articles about possible talks between Washington and Moscow in the Western media.
For instance, NBC News reports that the American and European officials have started discussions with Ukrainian authorities on possible peace talks with Russia. It is even possible that the parties are talking about what Kiev will have to give up in order to reach a ceasefire agreement. It is claimed that Ukraine likely has time until the end of the year before more urgent discussions on peace talks begin.
All this is possible in exchange for some security guarantees from NATO, even without Ukraine's formal membership in the alliance. Washington is also concerned about the lowering public interest in the Russia-Ukraine war amid the war between Israel and Hamas.
However, this information has yet to be confirmed by real facts. Everyone understands that the final decision on holding peace talks should be made, at least formally, by Ukraine and then Russia. But currently, when neither Moscow nor Kyiv are ready for such talks, any statements about them are only hypothetical.
Amid the current balance of power, a purely military victory for either side is impossible. Russia is stronger in economic, military, mobilisation and organisational terms, while Ukraine's partners, on whom Kiev's fully dependent, will do their best to prevent Moscow from gaining a complete victory over Kiev.
On November 8, the G7 foreign ministers met to assure Ukraine of their continued support. However, assurances of assistance are the least of what Kiev really needs today.
On the other hand, the G7, and above all the US, needs to stabilise the situation on at least one of the two fronts. So far, Israel is coping with Hamas on its own, but it is doing so with increased military and diplomatic support from Washington. This means that Ukraine will have to wait a little longer. Will Russia wait?