Yaxın Şərqdəki müharibə tezliklə ABŞ-ın Ukraynaya dəstəyinə təsir edə bilər
İsraillə HƏMAS arasındakı savaş ABŞ-ın Ukraynaya maddi dəstək planlarına ciddi təsir göstərir. Ağ Ev rəsmisi Con Kirbi ölkəsinin Kiyevə ayırdığı 60 milyard dollardan artıq yardımın 96%-ni xərclədiyini etiraf edib.
Ümumilikdə son dövrlər gəlməkdə olan məlumatlar mövcud tendensiya haqda daha aydın təsəvvür yaradır. Görünən odur ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, daha dəqiq desək, Vaşinqtonun Kiyevə dəstəyi məsələsində ABŞ siyasi isteblişmentinin fikrini dəyişən təmsilçiləri getdikcə artır. Söhbət, ilk növbədə, ABŞ-nin qanunverici orqanındakı respublikaçılardan gedir. Qeyd edək ki, onlar faktiki olaraq, artıq 2024-cü il seçkisinə hazırlaşmaq kursu götürüblər.
Respublikaçılar demokratlara qarşı
Respublikaçılar Partiyasının Konqresdəki təmsilçilərinin əsas fəaliyyət elementlərindən biri ABŞ administrasiyasının xarici siyasətini tənqid etməkdir. Amma siyasi elitanın Baydenin xarici siyasətindən narazılığı yalnız Ukraynanın əks-hücum əməliyyatlarında ciddi nailiyyətlərin olmaması ilə bağlı deyil. Dövlət başçısının oğlu Xanter və digər ailə üzvlərinin bəlkə də prezidentin də «bulaşdığı» korrupsiya sxemi, Meksika ilə sərhəddəki miqrasiya böhranı, üstəlik, Yaxın Şərqdə münaqişənin yenidən qızışması fonunda Co Bayden kifayət qədər çətin durumdadır. İndi o, Ukrayna və İsrailə yardımlar arasında «parçalanmalı», eyni zamanda, digər istiqamətlərdəki uğursuzluqlarla bağlı tənqidlərə cavab verməlidir.
Amma Bayden üçün xoşagəlməzliklər bununla da bitmir. Hələ oktyabrın sonunda ABŞ Konqresi Nümayəndələr palatasının yeni spikeri Mayk Conson Ukrayna və İsrailə 106 milyard dollarlıq ümumi yardım paketini dəstəkləmədiyini bəyan edib. Respublikaçı çoxluq Kiyevə yardımın davam etdirilməsini Ukrayna rəhbərliyinin Vaşinqtonun əvvəldən tələb etdiyi «ev tapşırığı»nı necə yerinə yetirəcəyi ilə əlaqələndirir. Söhbət prioritet islahatlar siyahısından gedir. Vaşinqton hələ o vaxt bildirmişdi ki, onun Ukraynaya gələcək yardımları tez və effektiv ayırması bu islahatların həyata keçirilmə səviyyəsindən asılı olacaq. Onlardan əsası ölkənin korrupsiya ilə mübarizəni qısa müddətdə gücləndirməsidir. Bununla yanaşı, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatlarını faktiki olaraq dayandırması ABŞ administrasiyasının tənqidçilərinə Kiyevə yardımın azaldılması tələbini irəli sürmələri üçün əlavə arqument verir.
Lakin prezident bildirib ki, Konqres onun Ukraynaya yardımla bağlı şərtlərini nəzərə almazsa, o, parlamentarilərin rəyinə qulaq asmayacaq.
Yenə impiçment?
Bu mövqe respublikaçı çoxluq tərəfindən cavabsız qala bilməzdi. Baydenə ünvanlanmış çoxsaylı tənqidlərin və sualların cavabsız qaldığını nəzərə alan respublikaçılar Nümayəndələr palatasının spikeri Mayk Consonun dilindən prezidentə impiçment elan olunması məsələsinin qaldırıla biləcəyini elan edib. Spiker bu haqda qərarın yaxın zamanlarda qəbul olunacağını deyib.
Qərarın əsas səbəblərindən biri kimi, korrupsiya qalmaqalı göstərilir. Onun mərkəzində isə prezidentin oğlu olan Xanter Baydenin «iş»i yer alır. Oğul Beyden bir sıra maddələrlə ittiham olunur, o cümlədən Ukraynada fırıldağa əl atmaqda günahlandırılır. Üstəlik, prezident Baydenin bu fırıldaqlardan məlumatlı olduğu, hətta işin içərisində yer aldığı iddia olunur.
Məlum olduğu kimi, Donald Tramp ABŞ prezidenti olduğu vaxt Vladimir Zelenskiyə müraciət edərək, bir neçə il qaz hasil edən «Burisma» şirkətinin Direktorlar Şurasında yer almış Xanter Baydenin fəaliyyətinin araşdırılmasını istəmiş, Zelenski öz növbəsində, «oğul Baydenin işi»nin detallarını bilmədiyini söyləmişdi. 2020-ci il sentyabrın 23-də isə Ukrayna işi «cinayət tərkibinin olmadığı» səbəbilə bağlamış, təxminən 1 ay sonra isə Xanterin atası ABŞ prezidenti seçilmişdi.
Amma ABŞ-da iş bağlanmayıb və baş prokurorun araşdırdığı məsələlər arasında prioritetlərdəndir. Apreldə Amerikanın məşhur «Newsweek» həftəliyində Birləşmiş Ştatların sabiq prezidenti Donald Trampın Ukraynanın dövlət başçısı Zelenskidən Co Baydenin oğlu ilə bağlı araşdırmanın aparılmasından imtina etdiyi üçün qisas almağı düşündüyünə dair məqalə dərc edilib. Konqresdəki respublikaçı çoxluq arasında isə Trampın tərəfdarları kifayət qədər çoxdur. Belə bir vəziyyətdə Ukrayna və İsrailə yardımın azaldılması tələbinin onlardan gəldiyini də istisna etmək olmaz.
İstənilən halda, Konqresin Nümayəndələr palatası oktyabrın 3-də İsrailə yardım haqqında qanun layihəsini təsdiqləyib və sənəddə Ukraynanın adı çəkilməyib. Bu, Vaşinqtonun siyasi olimpində ehtirasların coşduğunun göstəricisidir. Ukrayna isə sadəcə, bəhanədir. Əsas hədəf Bayden, daha doğrusu, onun növbəti müddətə prezident seçilməsinin əngəllənməsidir.
Zalujnının vaxtsız «müdaxilə»si
Ukrayna Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəisi, general Valeri Zalujnının Britaniyanın «The Economist» nəşrində dərc edilən müsahibəsi ciddi rezonans doğurub. General müsahibəsində Ukraynanın cəbhə xəttində yaranmış «dalan»dan və ondan mümkün çıxış yollarından danışıb. O, faktiki olaraq, Ukraynanın əks-hücum əməliyyatı planının iflasa uğradığını etiraf edib. Baş Qərargah rəisinin sözlərindən belə çıxıb ki, hazırkı qüvvələr nisbəti şəraitində cəbhədən tezliklə böyük qələbə xəbərləri gözləməyə dəyməz. Zalujnı deyib ki, plana əsasən, USQ Rusiyanın müdafiə xəttini yararaq, gündə təxminən 30 kilometr irəliləməli idi. Belə vəziyyətdə 4 ay sonra ordunun Krıma çatacağı gözlənilirdi. Lakin əks-hücum əməliyyatlarının ilk günlərindəcə bəlli olub ki, qarşıda ordunu presedenti olmayan minalı ərazilər gözləyir və bu, faktiki olaraq, əməliyyatın «dondurub».
Generalın açıqlamalarının ölkənin ali rəhbərliyi ilə razılaşdırıldığına şübhə yoxdur. Hər halda, prezident Baş Qərargah rəisinin cəbhədəki vəziyyətlə bağlı Qərb mətbuatına danışacaqlarından xəbərsiz ola bilməzdi. Lakin Ukraynada müsahibənin tənqidlə qarşılanması, öz ictimaiyyətlərini cəbhədə işlərin planlaşdırıldığı kimi getdiyinə inandırmağa çalışan Qərb ölkələrinin rəsmi Kiyevə ünvanladığı çoxsaylı suallar Zelenskinin ofisini məsələyə yanaşmasını dəyişmək məcburiyyətində qoyub.
Əvvəlcə, prezident ofisi rəhbərinin müavini İqor Jovkva müsahibədə cavabdan çox sualın olduğunu bildirib. Sonradan ona Zelenski də qoşulub. Dövlət başçısı deyib ki, «hər hansı pat vəziyyətindən söhbət gedə bilməz». O, müharibənin başladığı ilk ayları xatırladaraq, indikindən kritik mərhələləri aşdıqlarını söyləyib. «Amma biz çox inandıq, mübarizə apardıq və qələbə qazandıq… Bir neçə inamlı fənd, gediş, hərbi əməliyyat və Xarkov regionu azad olundu, yəqin xatırlayırsınız. Xersonda yaşananlar da yaddaşlardadır. Odur ki, bəli, çətinliklər var, müxtəlif rəylər də var. Amma mən hesab edirəm ki, bizim əllərimizi yanımıza salmaq haqda düşünmək haqqımız belə, yoxdur. Başqa alternativ varmı? Siz deyin!» - deyə Zelenski qeyd edib.
Əlbəttə, müxtəlif fikirlər ola bilər. Amma Zalujnı «müxtəlif fikir» sayıla bilməz. O, bir vaxtlar Ukrayna prezidentinin ofisində çalışmış, bu gün hakimiyyəti tənqid edən Arestoviç deyil. Zalujnı Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisidir və demək, cəbhədəki vəziyyətlə yaxşı tanışdır! Söhbət cəbhədəki vəziyyətə görə bilavasitə məsuliyyət daşıyan şəxsdən gedir!
Görünən odur ki, Ukrayna rəhbərliyində hadisələrin gələcək inkişafı və fəaliyyət strategiyası ilə bağlı kifayət qədər ciddi fikir ayrılıqları var. Üstəlik, zaman keçdikcə bu fikir ayrılıqlarının daha da dərinləşəcəyi istisna deyil.
Danışıqlar başlayıb?
Baş verənlərin fonunda Qərb KİV-də ABŞ ilə Rusiya arasında mümkün danışıqlara dair məqalələr peyda olmağa başlayıb. Məsələn, «NBC News» öz mənbələrinə istinadən xəbər verir ki, amerikalı və avropalı məmurlar Ukrayna rəhbərliyi ilə Rusiya ilə mümkün sülh danışıqlarına dair müzakirələrə başlayıblar. Hətta iddia olunur ki, tərəflər Kiyevin hərbi əməliyyatların dayandırılması üçün nələrdən imtina edə biləcəyini belə, müzakirə edir. İddialara görə, «təcili sülh danışıqları»na başlanılmaması üçün Ukraynanın çox az vaxtı qalıb – ilin sonunadək, yaxud bir qədər çox.
Bütün bunlar hətta NATO-ya üzv olmadan, Alyansın Ukraynaya «bəzi təhlükəsizlik zəmanətləri» verməsi müqabilində baş tuta bilər. ABŞ İsrail-HƏMAS qarşıdurması üzündən ictimaiyyətin Rusiya-Ukrayna müharibəsinə marağının azalmasından da narahatdır.
Amma bütün bu məlumatlara hələ ki, real faktlarla təsdiqini tapmayıb. Üstəlik, hər kəs anlayır ki, ən azı formallıq baxımından, danışıqlarla bağlı istənilən qərarı Ukrayna qəbul etməlidir. Əlbəttə ki, Rusiya da o cümlədən. Moskva ilə Kiyevin danışıqlara hazır olmadıqları bir şəraitdə bu haqda danışmaq fərziyyədən başqa bir şey deyil.
Hazırkı vəziyyətdə tərəflərdən hər hansının təmiz hərbi qələbə qazanması mümkün görünmür. Rusiya iqtisadi, hərbi, təşkilatı və səfərbərlik baxımından daha güclüdürsə, Ukraynanın yardım gözlədiyi tərəfdaşları Moskvanın Kiyev üzərində tam qələbə qazanmasını əngəlləmək üçün əllərindən gələni edirlər. Məsələn, noyabrın 8-də «Böyük yeddilik» ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin toplantısında Ukraynaya tam dəstək ifadə olunub. Amma bu gün Kiyev üçün sadəcə vəd verilməsi işə yaramır. Digər yandan «Böyük yeddilik», ilk növbədə isə ABŞ üçün heç olmasa bir cəbhədə sabitliyə tam nail olunması vacibdir. Hələlik İsrail HƏMAS-ın öhdəsindən təkbaşına gəlir, amma bunu Vaşinqtonun ciddi hərbi və diplomatik dəstəyi ilə edir. Demək, Ukrayna bir qədər gözləməli olacaq. Bəs Rusiya gözləyəcəkmi?

Война на Ближнем Востоке может вскоре отразиться на поддержке США Украины
Война между Израилем и ХАМАС в серьезной степени отразилась на планах США по оказанию финансовой помощи Украине. Представитель Белого дома Джон Кирби вынужден был признать, что США истратили 96% из более $60 млрд, выделенных на помощь Украине.
В целом информация последнего времени позволяет более или менее четко определить тенденцию, когда все больше представителей политического истеблишмента США стали менять свое отношение к российско-украинской войне, а точнее к поддержке Вашингтоном Украины.  Прежде всего речь идет о представителях Республиканской партии в законодательном органе США, которые фактически уже взяли курс на подготовку к президентским выборам 2024 года.
Республиканцы против демократов
Критика внешней политики нынешней администрации является одним из ключевых элементов действий представителей Республиканской партии в Конгрессе. Отсутствие прогресса в украинском контрнаступлении - не единственная причина роста недовольства политических элит в США проводимой президентом Байденом внешней политикой. Коррупционные схемы его сына Хантера и других членов семьи, в которых может быть замешан также сам американский президент, миграционный кризис на границе с Мексикой, а вдобавок и новый конфликт на Ближнем Востоке, который, как считают многие, Вашингтон, по сути, «проморгал», поставили Байдена в очень сложную ситуацию. Теперь он вынужден разрываться между помощью и Украине, и Израилю вперемешку с необходимостью отвечать на критику за промахи в других направлениях.
Неприятности для Байдена на этом не заканчиваются. Еще в конце октября новый спикер Палаты представителей Конгресса США Майк Джонсон заявил, что не поддержит общий пакет помощи Украине и Израилю объемом $106 млрд. Республиканское большинство увязывает дальнейшую поддержку Киева с тем, насколько успешно украинское руководство будет справляться с «домашним заданием», выполнения которого ранее потребовал Вашингтон. Речь идет о списке приоритетных реформ, которые Соединенные Штаты направляли Украине, обусловив дальнейшее получение американской помощи с быстрым и эффективным их проведением. Главное требование - усиление борьбы с коррупцией в стране в сжатые сроки.
Вместе с тем фактическая приостановка контрнаступления ВСУ дает критикам администрации дополнительные аргументы в пользу ограничения помощи Украине.
Сам Байден давал понять, что к настроениям американских законодателей особо прислушиваться не станет и будет блокировать любое решение Конгресса, если оно не учитывает его условие относительно помощи Киеву.
Опять импичмент?
Такая позиция не могла не остаться без ответа со стороны республиканского большинства. Учитывая критическое множество вопросов, адресованных Байдену и остающихся без ответа, устами спикера Палаты представителей Майка Джонсона оно дало понять, что намерено поставить вопрос об импичменте президента. По его словам, это решение будет принято в ближайшее время.
Одна из основных причин импичмента - антикоррупционные разбирательства. Центральным из них является так называемое «дело Хантера Байдена» - сына президента, обвиняемого по целому ряду статей, в том числе в махинациях в Украине. Считается, что Джо Байден знал о махинациях сына и даже участвовал в них.
Как известно, в бытность президентом Дональд Трамп просил Владимира Зеленского оказать содействие в расследовании деятельности Хантера Байдена, который несколько лет входил в совет директоров газодобывающей компании «Бурисма». Зеленский заявил о незнании деталей «дела сына Байдена». А 23 сентября 2020 года уголовное дело, в котором фигурировал Байден-младший, в Украине закрыли «в связи с отсутствием состава преступления». Через месяц же с небольшим победу на выборах в США одержал отец Хантера.
В США дело не закрыли, и оно в числе приоритетных, которые ведет генпрокуратура.
В апреле в популярном американском еженедельнике Newsweek появилась статья, что бывший президент США Дональд Трамп планирует отомстить украинскому лидеру Зеленскому за отказ в проведении расследования в отношении сына Джо Байдена.
Среди республиканского большинства в Конгрессе довольно много сторонников Трампа. И нельзя исключать, что отказ от увязывания воедино помощи Украине и Израилю исходит в том числе и от них.
Так или иначе, Палата представителей Конгресса 3 октября одобрила законопроект о помощи Израилю без упоминания Украины, что говорит о накале страстей на политическом Олимпе в Вашингтоне. Причем Украина это только повод. Главное - Байден, вернее недопущение его переизбрания на следующий срок.
Залужный «вмешался» невовремя
Большой резонанс вызвали опубликованные британским изданием The Economist интервью и статья главнокомандующего ВСУ генерала Валерия Залужного. В них говорится о сложившемся на линии боевых действий в Украине позиционном тупике и возможных путях выхода из него.
Залужный фактически признал провал первоначальных планов  украинского контрнаступления и дал понять, что при таком соотношении сил в ближайшее время больших побед на фронте ожидать не следует. По словам украинского военачальника, согласно замыслу, ВСУ должны были во время прорыва российской обороны продвигаться со скоростью около 30 км в день. Ожидалось, что через четыре месяца войска войдут в Крым. Но уже в самом начале наступления ВСУ завязли на беспрецедентных минных полях, и оно фактически застопорилось.
Нет сомнения, что откровения Залужного были согласованы с вышестоящим руководством. По крайней мере Зеленский не мог не знать о планах своего главкома рассказать о ситуации на фронте западным изданиям. Однако критические обсуждения статьи в Украине, многочисленные вопросы к украинскому руководству со стороны Запада, уверяющего свое общество, что дела на фронте идут в нужном Украине ключе, заставили офис Зеленского пересмотреть свое отношение к ней.
Сначала замглавы офиса президента Игорь Жовква сообщил, что в этой статье больше вопросов, чем ответов. Затем подключился и сам Зеленский, заявив, что никакого патового положения нет и что бывало похуже, напомнив о критических месяцах начала войны. «Но мы очень верили, боролись и одержали победу... Несколько уверенных уловок, практик, военных операций, и вы помните, Харьковский регион был освобожден, и вы помните, что было в Херсоне. Поэтому есть сложности, есть разные мнения, и я считаю, что мы не имеем права даже думать и опускать руки. Потому что какая, скажите мне, альтернатива?» - подчеркнул Зеленский.
Конечно, разные мнения могут быть, но Залужный не «разные мнения», это не Арестович, который выступает с критикой украинских властей и который, кстати, был советником в офисе украинского президента. Залужный - это главком ВСУ, который не понаслышке знает о делах на фронте. Он непосредственно отвечает за ситуацию там.
Все более очевидно, что в руководстве Украины имеются довольно серьезные разногласия по поводу дальнейшего развития событий и стратегии действий, и не исключено, что со временем они могут углубляться.
Переговоры начались?
На этом фоне в западной прессе стали появляться статьи о возможных  переговорах между США и Россией.
Так, источники NBC News сообщили, что американские и европейские чиновники начали обсуждать с украинскими властями возможные мирные переговоры с Россией. Даже допускается, что  стороны говорят о том, от чего Киеву придется отказаться для достижения соглашения о прекращении боевых действий. Утверждается, что у Украины, скорее всего, есть время до конца года или чуть больше, прежде чем начнутся «более срочные обсуждения мирных переговоров».
Все это может произойти в обмен на «некоторые гарантии безопасности НАТО», даже без официального вступления в Альянс. В США также обеспокоены снижением интереса общественности к российско-украинской войне из-за войны между Израилем и ХАМАС.
Впрочем, вся эта информация пока не подтверждена реальными фактами. К тому же все понимают, что как минимум с формальной точки зрения любые решения по переговорам должна принимать Украина. И не только, разумеется, она, но и Россия. А в условиях, когда ни Москва, ни Киев к переговорам не готовы, любые разговоры о них носят лишь гипотетический характер.
При нынешнем раскладе сил чисто военная победа для любой из сторон не представляется возможной. Россия более сильна в экономическом, военном, мобилизационном и организационном планах, а партнеры Украины, от которых она полностью зависит, сделают все возможное, чтобы не позволить Москве одержать над Киевом полную победу.
Так, 8 ноября состоялось заседание министров иностранных дел стран «Большой семерки». По итогам мероприятия страны G7 заверили Украину в своей постоянной поддержке. Однако заверения в помощи - самое малое, в чем сегодня по-настоящему нуждается Киев.
С другой стороны, «Большой семерке», и прежде всего США, необходима стабилизация ситуации хотя бы на одном из двух фронтов. Пока Израиль самостоятельно справляется с ХАМАС, но делает это он при усиленной военной и дипломатической поддержке Вашингтона. А значит, Украине придется немного подождать. Будет ли ждать Россия?