MÜHARİBƏ BİTDİ. QƏLƏBƏ XATİRƏSİ ƏBƏDİDİR
2023-cü il noyabrın 8-də Xankəndidə keçirilən parad çox böyük hadisədir. Həmin gün Azərbaycan yalnız 44 günlük müharibədə qazandığı zəfərin üçüncü ildönümünü qeyd etməyib. Rəsmi Bakı bütünlükdə regionda ciddi «tektonik hərəkət»ə imza atıb. Azərbaycan sentyabrın 19-20-də həyata keçirdiyi sürətli antiterror tədbirləri nəticəsində Xankəndidəki qeyri-qanuni xuntanı ləğv edib, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədləri çərçivəsində özünün dövlət suverenliyinin tam bərpasına nail olub.
Beləliklə, keçmiş SSRİ ərazisindəki ən köhnə, sanki hər kəsin Ermənistanın təcavüzü adlandırmaqdan yayınmağa çalışdığı, siyasi nəzakət naminə (utana-utana) «Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi» adlandırılan problem tarixin arxivinə gedib. Beləliklə, Azərbaycan ərazisində təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunacaq «boz zona», gərginlik ocağı qalmayıb.
Paradda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: «Sentyabr ayında keçirilmiş antiterror əməliyyatı cəmi bir gün, ondan da az çəkdi. Azərbaycan Ordusu peşəkarlıq və qəhrəmanlıq göstərərək, bütün strateji yerlərə çıxaraq, qısa müddət ərzində o əməliyyatın taleyini həll etdi və düşmən ordusu təslim olmağa məcbur oldu. Nəinki təslim oldu, hətta 30 il bundan əvvəl bizim torpağımızda yaratdıqları qondarma rejimə də xitam verildi, o rejim də süqut etdi, halbuki bu, qanunsuz rejim idi. Beləliklə, biz tarixi ədaləti bərpa etdik. 20 sentyabr 2023-cü il bizim tariximizdə qalacaq, necə ki, 8 Noyabr. Noyabrın 8-də Şuşa əməliyyatından sonra düşmən ordusunun beli qırıldı və bir gün sonra kapitulyasiya aktına imza atdı. Bu il aprelin 23-də biz Laçın istiqamətində Azərbaycan-Ermənistan sərhədini nəzarətə alaraq ərazi bütövlüyümüzü tam bərpa etdik və sentyabrın 20-də dövlət suverenliyini tam bərpa etdik. Bununla separatçıların kitabı bağlandı. Artıq Azərbaycanda separatçılığa yer olmayacaq. Azərbaycan dövləti bu gün bütün əraziyə nəzarət edir və bunun səbəbkarları bu gün, bax, bu meydanda dayanan bizim igidlərimizdir və on minlərlə Azərbaycan hərbçiləridir. Onların qanı-canı bahasına biz bu Qələbəni əldə etmişdik».
Paradlar tarixi
Keçmiş SSRİ-dən fərqli olaraq, Azərbaycanda hər il hərbi parad keçirmək ənənəsi yoxdur. Qoşunların hər təntənəli keçidi həm hərbi-siyasi sahədə hansısa tərəqqinin qeyd olunması, həm də siyasi mesajdır. 90-cı illərin hərbi məğlubiyyətindən sonra Bakıda bir müddət paradlar keçirilməyib. Nəhayət, o, 2008-ci il iyunun 26-da baş tutub. Azadlıq meydanında keçirmiş həmin paradda Azərbaycan ilk dəfə yeni Ordusunu nümayiş etdirərək, İrəvana, həmçinin onun xarici himayədarlarına aşkar mesaj göndərmişdi: Bakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olsa da, onun hərbi yolla həlli hüququnu da özündə saxlayır. Ən əsası isə, bu, özünü sadəcə sözdə deyil, Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılması istiqamətindəki konkret fəaliyyətdə də göstərirdi.
Növbəti parad 2011-ci ildə keçirilib. Bu dəfə Azərbaycan Ordusunun sahib olduğu silah növlərini şüurlu şəkildə nümayiş etdirib. Ermənistanın bəzi uzaqgörən analitikləri artıq o zaman həyəcan təbili çalmağa başlamışdılar: indi Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 90-cı illərin hrdusu deyil, üstəlik, Azərbaycanın hərbi büdcəsi Ermənistanın dövlət büdcəsindən böyükdür! Amma onları dinləyən yox idi. Ermənilər «döyüşən silahlar yox, insanlardır», «hərbi büdcə generalların villalarına xərclənəcək» və s. kimi fikirləri səsləndirənləri daha çox dinləyirdilər. 2013-cü il və yeni parad, yeni silah nümunələri. Ermənistan bu mesajı da almır, lazımi nəticələr çıxarmırdı…
2018-ci ilin 26 iyununda Milli Ordunun 100 illiyi və sentyabrın 15-də Bakının bolşevik və daşnaklardan təmizlənməsinin 100-cü ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş paradlar, əlbəttə ki, xüsusi vurğulanmalıdır. Həmin paradlarda iş növbəti yeni silahlar silsiləsinin nümayişi ilə bitmirdi. Meydana iki il əvvəl Lələtəpə yüksəkliyində ucaldılmış Azərbaycan bayrağı da gətirilmişdi. Bəli, 2016-cı ilin aprel döyüşlərindən sonra münaqişənin hərbi yolla həllinin olduğuna şübhə yeri qalmamışdı. O dövrdə artıq Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq da yeni səviyyəyə yüksəlmişdi.
Lakin Ermənistan bu dəfə də mesajı qulaqardına vurdu. Nəticədə, onlar 2020-ci il dekabrın 10-da Qələbə paradı və Ermənistan ordusundan qənimət kimi götürülmüş hərbi texnikaları izləməli oldular.
Xankəndi paradına gəlincə, o, aviasiyanın iştirakı olmadan, ən son silah nümaünələri təqdim edilmədən keçirilib. Amma bu parad yeni geosiyasi düzənin çevrəsini cızıb. Azərbaycan Ordusu sentyabrda son dərəcə çətin vəzifənin öhdəsindən gəlib – dağlıq, qayalıq ərazilərə hücum, 6 müdafiə xəttinin, milyondan artıq minanın basdırıldığı böyük bir ərazinin keçilməsi və bütün bunların cəmi 23 saat 43 dəqiqədə həyata keçirilməsi! Bu, həqiqətən də, XXI əsrin blitskriqi idi! Azərbaycan ərazisində ölkəyə təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunacaq münaqişə ocağı qalmayıb. İndi Azərbaycan Ordusu ilə hesablaşmağın vacibliyinə şübhə də yoxdur!
Hərbi nailiyyətlərin diplomatik davamı
Xankəndidəki parad həm də diplomatiyada tamamilə yeni vəziyyətin yarandığının təsdiqidir. Söhbət Bakı ilə İrəvan arasındakı sülh danışıqlarında yaranmış yeni situasiyadan gedir. Azərbaycanın sülh müqaviləsi ilə bağlı mövqeyi dəyişməzdir. O, əvvəlkitək, müqavilənin 5 məlum prinsip əsasında mümkün qədər tez imzalanmasını istəyir. Bu prinsiplər arasında ilk yerdə sərhədlərə və ərazi bütövlüyünə hörmət, Azərbaycanın hər hansı regionu ilə bağlı «xüsusi status»dan danışmağın yolverilməzliyi şərti gəlir. Amma ümumi vəziyyət dəyişib.
2020-ci ilədək danışıqlar işğalçı Ermənistan qüvvələrinin Azərbaycanın keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ətrafındakı işğal olunmuş rayonlarından çıxarılması idi və bu, İrəvanda «ərazilər müqabilində status»a müəyyən ümidlər yaradırdı. Doğrudur, bu «status» heç zaman müstəqilliyi nəzərdə tutmayıb ki, Ermənistan da bununla heç vaxt barışmayıb. Ermənilərin İkinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyətindən sonra isə vəziyyət dəyişib. Başqa sözlə, Ermənistan «alver mövzusu»nu itirib və bununla da Bakı öz beş şərtini irəli sürüb. Amma görünən odur ki, bu şərtlər erməniləri qane etmir. Güman ki, Ermənistan tərəfi bunu açıq şəkildə dilə gətirməsə də, separatçılıq layihəsini yenidən canlandırmağı planlaşdırırmış. İlkin mərhələdə onlar belə şanslarının olduğunu da düşünürdülər: Laçın dəhlizi «açıq qapı» rejimində işləyir, Ermənistan ordusunun 10 minlik hissəsi Qarabağda qalır, qeyri-qanuni xuntanın strukturları fəaliyyətini davam etdirirdi…
Amma indi hər şey fərqlidir. Prezident İlham Əliyevin də xatırlatdığı kimi, 2023-cü ilin aprelində Azərbaycan Laçında sərhəd-keçid məntəqəsi qurub, sentyabrda isə ümumiyyətlə, xuntanın mövcudluğuna son qoyub. İndi onun keçmiş rəhbərləri Bakının müvəqqəti saxlama təcridxanalarından birindədirlər. Bütün bunlar isə danışıqların atmosferini kökündən dəyişir. Həm də tək ermənilər üçün yox, həm də vasitəçilər üçün. Azərbaycanın mövqeyi dəyişməzdir. Lakin indi Bakı Ermənistanın onun şərtlərini qəbul etməsinədək gözləyə bilər.
Vasitəçilərsiz danışanlar
Qarabağ danışıqlarında hər zaman vasitəçilər olub. Əvvəlcə müxtəlif variasiyalarda Minsk qrupu, müharibədən sonra Rusiya, daha sonra İrəvanın təşəbbüsü ilə Avropa İttifaqı. Sonda ABŞ da ortaya çıxıb.
Bu gün Avropanın təşəbbüsü sıfır nöqtəsindədir ki, bunun da səbəbi vasitəçi rolunda İrəvana kömək etmək istəyidir. ABŞ bu işə hələ də tam gücü ilə qoşulmayıb. Rusiyanın vasitəçiliyindən isə İrəvan imtina edir.
Amma ən önəmlisi odur ki, indi vasitəçilərə Bakının da münasibəti dəyişib. İlkin dövrlərdə Azərbaycan nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara, həmçinin Rusiya, ABŞ və Fransa kimi nüfuzlu fövqəldövlətlərə müəyyən ümidlər bağlayır, onların Ermənistana öz qoşunlarını Azərbaycan ərazisindən çıxarması üçün təzyiq göstərəcəyini, bununla da münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olunacağını düşünürdü. Amma bu, baş vermədi. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra da onların Ermənistana təzyiq göstərmək, İrəvanı yeni reallıqlarla barışmağa məcbur etmək şansları var idi. Amma ümidlər bu dəfə də özünü doğrultmayıb. Əksinə, vasitəçilərin mövcudluğu İrəvanda təhlükəli xülyalar yaratmışdı: məsələni xarici oyunçular çözəcəklərsə, onlar Azərbaycanı İrəvanla razılaşdırılmış sənədi imzalamağa məcbur edəcəklər. Aydındır ki, bu taktikanın nəzəri baxımdan belə, uğur qazanmaq şansı yox idi və Kazan danışıqları bunu təsdiqləyib. Amma istənilən halda, bu xülyalar danışıqlar trektində çətinliklər yaradırdı.
Nəticədə, bu gün Azərbaycanda vasitəçilərsiz danışıqların tərəfdarları daha çoxdur. İndi Ermənistan anlamalıdır ki, hərbi darmadağından sonra o, Rusiya və ya Avropa İttifaqı ilə deyil, məhz Azərbaycanla razılaşmalıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 13-də Bakıda ATƏT Parlament Assambleyasının rəhbəri Pia Kaumanı qəbul edərkən bildirib ki, hazırda regionda sülh gündəmi üçün çox yaxşı imkanlar var. Dövlət başçısı deyib ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazda davamlı sülhün tərəfdarıdır və regional sülh gündəliyini, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasını və sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəkləyir.
Bu yerdə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın müsahibələrinin birində ifadə etdiyi müdrik fikri xatırladaq: «Deyirlər ki, həyatda qələbəyə can atmaq lazımdır, lakin bəzən məğlub olmağı bacarmaq da lazımdır. Bəzən öz uğursuzluğunu yaşamaq özgə qələbələrə tabe olmaqdan daha asandır». O zaman söhbət «Avroviziya»dan gedirdi. 10 il sonra Ermənistan hələ də öz məğlubiyyətini və başqasının, bu halda Azərbaycanın qələbəsini dərk edə bilmir. Burada isə hədəf «Avroviziya» müsabiqəsindəkindən daha yüksəkdir.

WAR IS OVER. NO WAY TO FORGET
The November 8, 2023 parade in Khankendi was truly a landmark event. For Azerbaijan, it was not just a celebration of the third anniversary of the victory in the 44-day war. Baku was thus signalling a major shift in the entire region. Thanks to swift anti-terrorist raids on September 19-20, Azerbaijan eliminated the illegal junta in Khankendi and fully restored state sovereignty within its internationally recognised borders.
The most long-standing conflict in the former USSR, commonly (and shamefully) called "Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict" in a bias-free language instead of "Armenian aggression", is part of history now. There are no grey zones and hotbeds of tension left on the territory of Azerbaijan that could be used as a means of pressure.
"The September 2023 anti-terrorist operation lasted only one day, even less. Thanks to the professionalism and heroism of the Azerbaijani army, it was possible to reach all strategic positions, complete the operation in the shortest possible time, and force the enemy army to surrender. Also, it put an end to the puppet regime they created on our lands 30 years ago. This regime fell, although it was illegal. Thus, we have restored historical justice. September 20, 2023 will remain in our history, just like November 8. After the Shusha operation on November 8, the backbone of the enemy army was broken, and a day later the enemy signed the act of surrender. On April 23, 2023, we fully restored our territorial integrity by taking control of the Azerbaijani-Armenian border in Lachin. On September 20, we fully restored our state sovereignty. Thus, the separatists were finished once and for all. There will be no more place for separatism in Azerbaijan. Today, the state of Azerbaijan controls the entire territory of the country thanks to our brave men standing on this square today and tens of thousands of Azerbaijani soldiers. We achieved this Victory at the cost of their blood and lives," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in his speech at the parade.
History of parades
Unlike the USSR, Azerbaijan does not have a tradition of annual military parades. Each ceremonial military march is both a sign of certain shifts in the military-political sphere and a political message. Baku has not hosted military parades since the military defeats of the 1990s. The situation changed on June 26, 2008, when Azerbaijan demonstrated its new army for the first time on the Azadliq (Freedom) Square, sending a clear message to both Yerevan and its external patrons that Baku advocated a peaceful settlement of the conflict, but reserved the right to a military solution. Most importantly, these were not only words, but also concrete work targeting the development of the National Army of Azerbaijan.
The next parade was held in 2011. This time Azerbaijan consciously demonstrated part of its military arsenal. The most far-sighted analysts in Yerevan alarmingly reported at that time that the Azerbaijani army had changed a lot since the 90s, also considering that Azerbaijan's military budget exceeded the state budget of Armenia. But they were not heard. In Armenia, they preferred to listen to those who assured, "it is not weapons, but people who fight", "the entire military budget of Azerbaijan will be spent on generals' datchas", etc. In 2013, Baku hosted yet another parade, showing new weapons. It was another message that Armenia did not want to hear and did not draw the necessary conclusions.
The turning point was the two parades held in 2018—on June 26 to mark the centenary of the National Army, and on September 15 to mark the centenary of Baku's liberation from the Bolsheviks and Dashnaks. It was not just another show of weapons. During the parade, Azerbaijan demonstrated the flags raised at Leletepe Height two years earlier. The April 2016 fights left no doubt that now the conflict had a military solution. As well, Azerbaijan and Türkiye enjoyed a new level of military co-operation and strategic partnership.
However, Armenia missed the message once again. As a result, they had to watch the Victory Parade on December 10, 2020 and the demonstration of Armenian military trophies.
The parade in Khankendi was held without the military aircraft and the latest weapons. Meanwhile, it outlined a new geopolitical layout. In September, the Azerbaijani army solved the most difficult task storming a natural mountain fortress, overcoming six defence lines, more than a million mines in 23 hours and 43 minutes. A real blitzkrieg of the 21st century. Now there are no hotbeds of conflict left in Azerbaijan, which can be used as a means of pressure on the country. There is no doubt that the Azerbaijani army is now a force to be reckoned with.
Diplomatic consequences of military success
The parade in Khankendi also means a completely new diplomatic situation for the peace talks between Baku and Yerevan. Azerbaijan's position on the truce is the same. Baku still wants to sign a peace agreement as soon as possible on the basis of five well-known principles. The most important among them is the principle of respect for borders and territorial integrity. There should be no mentioning of a special status for any region within Azerbaijan in the agreement. But the overall situation has changed.
Until 2020, the parties negotiated the withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani districts around the former NKAO. That is why Yerevan hoped for receiving a status for the former oblast in exchange of territories. However, this status never implied independence, which Armenia was unwilling to accept. After the defeat in the Second Garabagh War, the situation changed. Armenia lost its bargaining chip. Azerbaijan had already offered its five principles. But Yerevan did not seem to be satisfied with them. Apparently, it was anticipating the restart of the separatist project. Initially it seemed that there were chances: the Lachin corridor was used as a public thoroughfare, 10,000 Armenian troops remained in Garabagh and the illegal junta was operating...
But now everything has changed. In April 2023, Azerbaijan established checkpoint in Lachin. In September, it put an end to the junta, with its former leaders being in one of the pre-trial detention centres in Baku.
All these factors fundamentally change the atmosphere of the talks both for Armenia and for the mediators. Azerbaijan's position has remained the same. But now Baku can wait until Armenia accepts Azerbaijan's terms.
Conversation without strangers
There have always been mediators in the Garabagh talks. It all started with the Minsk Group. After the war , it was Russia. Then, on Yerevan's initiative, the European Union platform appeared. The US was the next to join the club.
Today, the European initiative is dysfunctional because of Paris' implacable desire to help Armenia and become a mediator. Washington has never been fully involved in the project, while Yerevan refuses Moscow's involvement.
But most importantly, approaches to mediation have changed in Baku. Initially, Azerbaijan largely hoped that prestigious international organisations, as well as such influential powers as Russia, the US, and France would put pressure on Yerevan to make it withdraw its troops and settle the conflict peacefully. This did not happen. After the 44-day war, they still had a chance to put pressure on Armenia and force it to recognise the prevailing realities. But they failed to do so again. Meanwhile, the presence of mediators created a dangerous illusion in Yerevan: if they succeed in settling the issues with external players, they could force Azerbaijan to sign what was agreed with Yerevan. Obviously, this tactic was impossible even theoretically and therefore doomed to failure; same as the failure of the Kazan talks. But these illusions created difficulties on the negotiation track.
As a result, the number of people advocating talks without mediators is increasing in Azerbaijan. Also because Armenia realises now, after the military defeat, that it is Azerbaijan, not Russia or the EU, that it needs to talk with.
During his meeting with the Head of the OSCE Parliamentary Assembly Pia Kauma in Baku on November 13, President Aliyev said that there were currently very good opportunities for a peace agenda in the region. He underlined that Azerbaijan was supporting sustainable peace in the South Caucasus, as well as the regional peace agenda, normalisation of relations and signing of a peace treaty with Armenia.
Let us remember the words of wisdom once uttered by First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva: "Some say that one should strive to win. But sometimes it is necessary to be able to lose. Sometimes it is much easier to put up with a failure than to accept someone else's success". That was her comment on the Eurovision. Ten years later, Armenia has yet to demonstrate the ability to put up with its own failure and Azerbaijan's success. Especially since the stakes in this situation are higher than during the song contest.