MÜHARİBƏ BİTDİ. QƏLƏBƏ XATİRƏSİ ƏBƏDİDİR
2023-cü il noyabrın 8-də Xankəndidə keçirilən parad çox böyük hadisədir. Həmin gün Azərbaycan yalnız 44 günlük müharibədə qazandığı zəfərin üçüncü ildönümünü qeyd etməyib. Rəsmi Bakı bütünlükdə regionda ciddi «tektonik hərəkət»ə imza atıb. Azərbaycan sentyabrın 19-20-də həyata keçirdiyi sürətli antiterror tədbirləri nəticəsində Xankəndidəki qeyri-qanuni xuntanı ləğv edib, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədləri çərçivəsində özünün dövlət suverenliyinin tam bərpasına nail olub.
Beləliklə, keçmiş SSRİ ərazisindəki ən köhnə, sanki hər kəsin Ermənistanın təcavüzü adlandırmaqdan yayınmağa çalışdığı, siyasi nəzakət naminə (utana-utana) «Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi» adlandırılan problem tarixin arxivinə gedib. Beləliklə, Azərbaycan ərazisində təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunacaq «boz zona», gərginlik ocağı qalmayıb.
Paradda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: «Sentyabr ayında keçirilmiş antiterror əməliyyatı cəmi bir gün, ondan da az çəkdi. Azərbaycan Ordusu peşəkarlıq və qəhrəmanlıq göstərərək, bütün strateji yerlərə çıxaraq, qısa müddət ərzində o əməliyyatın taleyini həll etdi və düşmən ordusu təslim olmağa məcbur oldu. Nəinki təslim oldu, hətta 30 il bundan əvvəl bizim torpağımızda yaratdıqları qondarma rejimə də xitam verildi, o rejim də süqut etdi, halbuki bu, qanunsuz rejim idi. Beləliklə, biz tarixi ədaləti bərpa etdik. 20 sentyabr 2023-cü il bizim tariximizdə qalacaq, necə ki, 8 Noyabr. Noyabrın 8-də Şuşa əməliyyatından sonra düşmən ordusunun beli qırıldı və bir gün sonra kapitulyasiya aktına imza atdı. Bu il aprelin 23-də biz Laçın istiqamətində Azərbaycan-Ermənistan sərhədini nəzarətə alaraq ərazi bütövlüyümüzü tam bərpa etdik və sentyabrın 20-də dövlət suverenliyini tam bərpa etdik. Bununla separatçıların kitabı bağlandı. Artıq Azərbaycanda separatçılığa yer olmayacaq. Azərbaycan dövləti bu gün bütün əraziyə nəzarət edir və bunun səbəbkarları bu gün, bax, bu meydanda dayanan bizim igidlərimizdir və on minlərlə Azərbaycan hərbçiləridir. Onların qanı-canı bahasına biz bu Qələbəni əldə etmişdik».
Paradlar tarixi
Keçmiş SSRİ-dən fərqli olaraq, Azərbaycanda hər il hərbi parad keçirmək ənənəsi yoxdur. Qoşunların hər təntənəli keçidi həm hərbi-siyasi sahədə hansısa tərəqqinin qeyd olunması, həm də siyasi mesajdır. 90-cı illərin hərbi məğlubiyyətindən sonra Bakıda bir müddət paradlar keçirilməyib. Nəhayət, o, 2008-ci il iyunun 26-da baş tutub. Azadlıq meydanında keçirmiş həmin paradda Azərbaycan ilk dəfə yeni Ordusunu nümayiş etdirərək, İrəvana, həmçinin onun xarici himayədarlarına aşkar mesaj göndərmişdi: Bakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə tərəfdar olsa da, onun hərbi yolla həlli hüququnu da özündə saxlayır. Ən əsası isə, bu, özünü sadəcə sözdə deyil, Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılması istiqamətindəki konkret fəaliyyətdə də göstərirdi.
Növbəti parad 2011-ci ildə keçirilib. Bu dəfə Azərbaycan Ordusunun sahib olduğu silah növlərini şüurlu şəkildə nümayiş etdirib. Ermənistanın bəzi uzaqgörən analitikləri artıq o zaman həyəcan təbili çalmağa başlamışdılar: indi Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 90-cı illərin hrdusu deyil, üstəlik, Azərbaycanın hərbi büdcəsi Ermənistanın dövlət büdcəsindən böyükdür! Amma onları dinləyən yox idi. Ermənilər «döyüşən silahlar yox, insanlardır», «hərbi büdcə generalların villalarına xərclənəcək» və s. kimi fikirləri səsləndirənləri daha çox dinləyirdilər. 2013-cü il və yeni parad, yeni silah nümunələri. Ermənistan bu mesajı da almır, lazımi nəticələr çıxarmırdı…
2018-ci ilin 26 iyununda Milli Ordunun 100 illiyi və sentyabrın 15-də Bakının bolşevik və daşnaklardan təmizlənməsinin 100-cü ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş paradlar, əlbəttə ki, xüsusi vurğulanmalıdır. Həmin paradlarda iş növbəti yeni silahlar silsiləsinin nümayişi ilə bitmirdi. Meydana iki il əvvəl Lələtəpə yüksəkliyində ucaldılmış Azərbaycan bayrağı da gətirilmişdi. Bəli, 2016-cı ilin aprel döyüşlərindən sonra münaqişənin hərbi yolla həllinin olduğuna şübhə yeri qalmamışdı. O dövrdə artıq Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq da yeni səviyyəyə yüksəlmişdi.
Lakin Ermənistan bu dəfə də mesajı qulaqardına vurdu. Nəticədə, onlar 2020-ci il dekabrın 10-da Qələbə paradı və Ermənistan ordusundan qənimət kimi götürülmüş hərbi texnikaları izləməli oldular.
Xankəndi paradına gəlincə, o, aviasiyanın iştirakı olmadan, ən son silah nümaünələri təqdim edilmədən keçirilib. Amma bu parad yeni geosiyasi düzənin çevrəsini cızıb. Azərbaycan Ordusu sentyabrda son dərəcə çətin vəzifənin öhdəsindən gəlib – dağlıq, qayalıq ərazilərə hücum, 6 müdafiə xəttinin, milyondan artıq minanın basdırıldığı böyük bir ərazinin keçilməsi və bütün bunların cəmi 23 saat 43 dəqiqədə həyata keçirilməsi! Bu, həqiqətən də, XXI əsrin blitskriqi idi! Azərbaycan ərazisində ölkəyə təzyiq vasitəsi kimi istifadə olunacaq münaqişə ocağı qalmayıb. İndi Azərbaycan Ordusu ilə hesablaşmağın vacibliyinə şübhə də yoxdur!
Hərbi nailiyyətlərin diplomatik davamı
Xankəndidəki parad həm də diplomatiyada tamamilə yeni vəziyyətin yarandığının təsdiqidir. Söhbət Bakı ilə İrəvan arasındakı sülh danışıqlarında yaranmış yeni situasiyadan gedir. Azərbaycanın sülh müqaviləsi ilə bağlı mövqeyi dəyişməzdir. O, əvvəlkitək, müqavilənin 5 məlum prinsip əsasında mümkün qədər tez imzalanmasını istəyir. Bu prinsiplər arasında ilk yerdə sərhədlərə və ərazi bütövlüyünə hörmət, Azərbaycanın hər hansı regionu ilə bağlı «xüsusi status»dan danışmağın yolverilməzliyi şərti gəlir. Amma ümumi vəziyyət dəyişib.
2020-ci ilədək danışıqlar işğalçı Ermənistan qüvvələrinin Azərbaycanın keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ətrafındakı işğal olunmuş rayonlarından çıxarılması idi və bu, İrəvanda «ərazilər müqabilində status»a müəyyən ümidlər yaradırdı. Doğrudur, bu «status» heç zaman müstəqilliyi nəzərdə tutmayıb ki, Ermənistan da bununla heç vaxt barışmayıb. Ermənilərin İkinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyətindən sonra isə vəziyyət dəyişib. Başqa sözlə, Ermənistan «alver mövzusu»nu itirib və bununla da Bakı öz beş şərtini irəli sürüb. Amma görünən odur ki, bu şərtlər erməniləri qane etmir. Güman ki, Ermənistan tərəfi bunu açıq şəkildə dilə gətirməsə də, separatçılıq layihəsini yenidən canlandırmağı planlaşdırırmış. İlkin mərhələdə onlar belə şanslarının olduğunu da düşünürdülər: Laçın dəhlizi «açıq qapı» rejimində işləyir, Ermənistan ordusunun 10 minlik hissəsi Qarabağda qalır, qeyri-qanuni xuntanın strukturları fəaliyyətini davam etdirirdi…
Amma indi hər şey fərqlidir. Prezident İlham Əliyevin də xatırlatdığı kimi, 2023-cü ilin aprelində Azərbaycan Laçında sərhəd-keçid məntəqəsi qurub, sentyabrda isə ümumiyyətlə, xuntanın mövcudluğuna son qoyub. İndi onun keçmiş rəhbərləri Bakının müvəqqəti saxlama təcridxanalarından birindədirlər. Bütün bunlar isə danışıqların atmosferini kökündən dəyişir. Həm də tək ermənilər üçün yox, həm də vasitəçilər üçün. Azərbaycanın mövqeyi dəyişməzdir. Lakin indi Bakı Ermənistanın onun şərtlərini qəbul etməsinədək gözləyə bilər.
Vasitəçilərsiz danışanlar
Qarabağ danışıqlarında hər zaman vasitəçilər olub. Əvvəlcə müxtəlif variasiyalarda Minsk qrupu, müharibədən sonra Rusiya, daha sonra İrəvanın təşəbbüsü ilə Avropa İttifaqı. Sonda ABŞ da ortaya çıxıb.
Bu gün Avropanın təşəbbüsü sıfır nöqtəsindədir ki, bunun da səbəbi vasitəçi rolunda İrəvana kömək etmək istəyidir. ABŞ bu işə hələ də tam gücü ilə qoşulmayıb. Rusiyanın vasitəçiliyindən isə İrəvan imtina edir.
Amma ən önəmlisi odur ki, indi vasitəçilərə Bakının da münasibəti dəyişib. İlkin dövrlərdə Azərbaycan nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara, həmçinin Rusiya, ABŞ və Fransa kimi nüfuzlu fövqəldövlətlərə müəyyən ümidlər bağlayır, onların Ermənistana öz qoşunlarını Azərbaycan ərazisindən çıxarması üçün təzyiq göstərəcəyini, bununla da münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olunacağını düşünürdü. Amma bu, baş vermədi. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra da onların Ermənistana təzyiq göstərmək, İrəvanı yeni reallıqlarla barışmağa məcbur etmək şansları var idi. Amma ümidlər bu dəfə də özünü doğrultmayıb. Əksinə, vasitəçilərin mövcudluğu İrəvanda təhlükəli xülyalar yaratmışdı: məsələni xarici oyunçular çözəcəklərsə, onlar Azərbaycanı İrəvanla razılaşdırılmış sənədi imzalamağa məcbur edəcəklər. Aydındır ki, bu taktikanın nəzəri baxımdan belə, uğur qazanmaq şansı yox idi və Kazan danışıqları bunu təsdiqləyib. Amma istənilən halda, bu xülyalar danışıqlar trektində çətinliklər yaradırdı.
Nəticədə, bu gün Azərbaycanda vasitəçilərsiz danışıqların tərəfdarları daha çoxdur. İndi Ermənistan anlamalıdır ki, hərbi darmadağından sonra o, Rusiya və ya Avropa İttifaqı ilə deyil, məhz Azərbaycanla razılaşmalıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 13-də Bakıda ATƏT Parlament Assambleyasının rəhbəri Pia Kaumanı qəbul edərkən bildirib ki, hazırda regionda sülh gündəmi üçün çox yaxşı imkanlar var. Dövlət başçısı deyib ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazda davamlı sülhün tərəfdarıdır və regional sülh gündəliyini, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasını və sülh müqaviləsinin imzalanmasını dəstəkləyir.
Bu yerdə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın müsahibələrinin birində ifadə etdiyi müdrik fikri xatırladaq: «Deyirlər ki, həyatda qələbəyə can atmaq lazımdır, lakin bəzən məğlub olmağı bacarmaq da lazımdır. Bəzən öz uğursuzluğunu yaşamaq özgə qələbələrə tabe olmaqdan daha asandır». O zaman söhbət «Avroviziya»dan gedirdi. 10 il sonra Ermənistan hələ də öz məğlubiyyətini və başqasının, bu halda Azərbaycanın qələbəsini dərk edə bilmir. Burada isə hədəf «Avroviziya» müsabiqəsindəkindən daha yüksəkdir.

ВОЙНА ЗАКОНЧЕНА. ПАМЯТЬ О ПОБЕДЕ ВЕЧНА
Парад 8 ноября 2023 года в Ханкенди - по определению эпохальное событие. Азербайджан не просто праздновал третью годовщину Победы в 44-дневной войне. Официальный Баку обозначал серьезный «тектонический сдвиг» во всем регионе. В результате стремительных антитеррористических рейдов 19-20 сентября Азербайджан ликвидировал незаконную хунту в Ханкенди и полностью восстановил государственный суверенитет в пределах своих международно признанных границ.
Самый застарелый на пространстве бывшего СССР конфликт, который всячески избегали называть агрессией Армении и политкорректно (стыдливо) именовали «армяно-азербайджанским нагорно-карабахским», ушел в историю. На территории Азербайджана не осталось «серых зон» и очагов напряженности, которые можно было бы использовать в качестве средства давления.
Выступая на параде, Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул: «Проведенная в сентябре антитеррористическая операция продлилась всего один день, даже меньше. Азербайджанская армия, проявив профессионализм и героизм, выйдя на все стратегические позиции, в короткий срок решила судьбу этой операции, и вражеская армия вынуждена была сдаться. И не только сдаться, пришел конец и марионеточному режиму, созданному ими на наших землях 30 лет назад, этот режим пал, хотя он и был незаконным. Таким образом, мы восстановили историческую справедливость. 20 сентября 2023 года останется в нашей истории, как и 8 ноября. После Шушинской операции 8 ноября хребет вражеской армии был сломлен, и через день враг подписал акт о капитуляции. 23 апреля этого года мы полностью восстановили нашу территориальную целостность, взяв под контроль азербайджано-армянскую границу в Лачинском направлении. А 20 сентября мы полностью восстановили государственный суверенитет. Тем самым с сепаратистами было покончено раз и навсегда. В Азербайджане больше не будет места сепаратизму. Сегодня азербайджанское государство контролирует всю территорию, и причиной тому являются наши храбрецы, которые стоят сегодня на этой площади, и десятки тысяч азербайджанских солдат. Мы добились этой Победы ценой их крови и жизней».
История парадов
В Азербайджане, в отличие от СССР, нет традиции ежегодных военных парадов. Каждый торжественный смотр войск это как обозначение определенных сдвигов в военно-политической сфере, так и политический месседж. На фоне горечи от военных поражений в 90-х парады в Баку какое-то время не проводились. Но 26 июня 2008 года он все-таки состоялся на площади Азадлыг. Азербайджан впервые продемонстрировал свою новую Армию, направив и Еревану, и его внешним покровителям внятный месседж: в Баку выступают за мирное урегулирование конфликта, но оставляют за собой право и на военное решение. И самое главное, это не только слова, но и конкретная работа по созданию Национальной армии Азербайджана.
Следующий парад состоялся в 2011-м. И здесь уже Азербайджан совершенно сознательно демонстрировал образцы оружия, стоящие на вооружении Армии. Наиболее дальновидные ереванские аналитики уже тогда забили тревогу: у Азербайджана совсем не та армия, что была в девяностых. И к тому, что военный бюджет Азербайджана превышает весь госбюджет Армении, надо бы отнестись серьезно. Но их не услышали. В Армении предпочитали внимать тем, кто уверял: «Воюет не оружие, а люди», «Весь военный бюджет уйдет на генеральские дачи» и т.д. В 2013 году - новый парад, а также образцы оружия. Очередной месседж, который Армения не пожелала услышать и не сделала нужных выводов.
Рубежной точкой стали два парада 2018 года - 26 июня, в честь столетия образования Национальной армии, и 15 сентября - в столетие освобождения Баку от большевиков и дашнаков. Здесь не просто демонстрировали еще одну серию образцов оружия. На площадь вынесли флаги Азербайджана, которые за два года до этого были подняты на высоте Лелетепе. Бои в апреле 2016 года не оставили сомнений: теперь у конфликта есть и военное решение. К этому времени на новый уровень вышли также военное сотрудничество и стратегическое партнерство Азербайджана и Турции.
Однако в Армении вновь пропустили мимо ушей этот месседж. Итог - 10 декабря 2020 года им пришлось наблюдать за Парадом Победы и демонстрацией в ходе его трофейной техники.
Парад в Ханкенди прошел без участия авиации и показа последних образцов оружия. Между тем он очерчивает новый геополитический расклад. Азербайджанская армия в сентябре решила сложнейшую задачу - штурм природной горной крепости, преодолела шесть оборонительных полос, более миллиона мин, и все это - за 23 часа 43 минуты. Настоящий блицкриг XXI века. На территории Азербайджана не осталось очагов конфликта, которые можно использовать в качестве средства давления на страну. И не осталось сомнений, что с Азербайджанской армией теперь надо считаться.
Дипломатическое прочтение военных успехов
Парад в Ханкенди - это также констатация совершенно новой ситуации в дипломатии. Новой в такой сфере, как мирные переговоры Баку и Еревана. Да, позиция Азербайджана по мирному договору та же. Наша страна по-прежнему за скорейшее подписание мирного соглашения на основе пяти известных принципов, где на первом месте уважение границ и территориальной целостности и где нет никакого упоминания об «особом статусе» какого-либо региона в составе Азербайджана. Но изменилась общая ситуация.
До 2020 года переговоры шли о выводе войск Армении из оккупированных азербайджанских районов, окружающих бывшую НКАО. Это давало Еревану определенные надежды на формулу «территории в обмен на статус». Правда, этот «статус» никогда не подразумевал независимости, с чем в Армении не желали мириться. После поражения во второй Карабахской войне положение изменилось. Армения лишилась предмета торга. Азербайджан уже тогда предложил свои пять принципов. Но они Ереван, похоже, не устроили. Судя по всему, хотя об этом и не говорили вслух, там рассчитывали на рестарт сепаратистского проекта. И первоначально казалось, что шансы есть: Лачинский коридор находился в режиме проходного двора, в Карабахе оставалась 10-тысячная группировка ВС Армении и функционировали структуры незаконной хунты…
Но теперь все изменилось. Как напомнил Президент Ильхам Алиев, в апреле 2023 года Азербайджан установил ПКПП в Лачине. А в сентябре подвел черту под существованием хунты вообще. Ее бывшие руководители теперь находятся в одном из бакинских СИЗО.
Все это коренным образом меняет атмосферу на переговорах. Причем не только для Армении, но и посредников. Позиция Азербайджана осталась прежней. Но теперь в Баку могут позволить себе ждать, пока Армения соизволит принять условия Азербайджана.
«Разговор без посторонних»
Посредники в переговорах по Карабаху были всегда. Вначале - Минская группа в различных вариациях. После войны - Россия. Затем, по инициативе Еревана, появилась площадка Евросоюза. Следующими о себе заявили уже США.
Сегодня европейская инициатива находится на нулевой точке из-за неуемного желания Парижа помогать Армении и одновременно играть роль посредника. США в этом деле так и не развернулись в полную силу. От российского отказывается Армения.
Но главное, изменились подходы к посредничеству в Баку. Первоначально Азербайджан возлагал немалые надежды на авторитетные международные организации, а также такие влиятельные державы, как Россия, США и Франция. Что они окажут на Ереван необходимое давление для вывода войск и урегулирования конфликта мирным путем. Этого не произошло. После 44-дневной Отечественной войны у них все еще был шанс надавить на Армению и заставить ее признать сложившиеся реалии. И тут надежды не оправдались. Между тем присутствие посредников создало у Еревана опасную иллюзию: если «утрясти вопросы» с внешними игроками, они заставят Азербайджан подписать то, что согласовано с Ереваном. Понятно, что такая тактика не могла иметь успеха даже теоретически, что и показал провал переговоров в Казани. Но сложности на переговорном треке эти иллюзии создавали.
В результате сегодня в Азербайджане все больше тех, кто склоняется к переговорам без посредников. В том числе и потому, чтобы Армении было понятно: теперь, после военного разгрома, ей надо договариваться именно с Азербайджаном, а не с Россией или Евросоюзом.
Принимая 13 ноября в Баку главу Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пиа Кауму, Президент Азербайджана сказал, что в настоящее время в регионе имеются очень хорошие возможности для мирной повестки. Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан является сторонником устойчивого мира на Южном Кавказе и поддерживает региональную мирную повестку дня, нормализацию отношений и подписание мирного договора с Арменией.
Вспомним жизненную мудрость, которую в одном из своих интервью сформулировала Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан ханым Алиева: «Говорят, что в жизни надо стремиться к победе, но иногда необходимо уметь проигрывать. Порой свою неудачу пережить куда проще, чем смириться с чужим успехом». Тогда речь шла о «Евровидении». Через 10 лет в Армении так и не проявили способности осознать собственный провал и чужой, в данном случае азербайджанский, успех. А ставки здесь повыше, чем в «Евровидении».