YAXIN ŞƏRQDƏ YENİ DÜZƏN
Oktyabrın 7-də HƏMAS-la İsrail arasında yenidən qaynar fazaya keçən müharibənin nəticəsindən asılı olmayaraq, bunun bütün Yaxın Şərqdə ciddi siyasi dəyişikliklərə gətirib çıxaracağı göz qabağındadır. Artıq belə dəyişikliklərin səbəbləri var.
Bu müharibənin regiona gətirəcəyi dəyişiklik haqqında danışmazdan əvvəl onun necə başlaması, davam etdiyi zamanda baş verənlər və nəhayət, səbəb olacağı dəyişikliklər haqqında fikir yürütmək lazım gələcək. İlk növbədə, bu müharibənin baş verməsi səbəbləri, gedişatı dövründə baş verən mühüm məqamları qeyd edək. Oktyabrın 7-nin arxasında bir-biri ilə sıx bağlı olan daxili və xarici amillərdən başlayaq.
Nə dəyişdi?
Bədnam hadisələrin başlanılmasına səbəb olan xarici amil 2020-ci ildə bağlanan “İbrahim razılaşmasının” yeni mərhələyə qədəm qoyması ilə demək olar ki, eyni dövrdə baş verib. Bilindiyi kimi, 3 il əvvəl BƏƏ, Bəhreyn, Oman və Mərakeş kimi ölkələrin İsraillə barışıq sazişi imzalaması ilə başlayan prosesinin bu il Səudiyyə Ərəbistanı və daha bir neçə ölkənin İsraillə barışması ilə davam etdiriləcəkdi. Artıq Səudiyyə Ərəbistanı və daha bir neçə ölkə ilə İsrail arasında müəyyən təmaslar belə yaranmışdı.
Üstəlik, sentyabrın 13-də bu prosesi sürətləndiriləcək addım atılıb: G20 ölkələrinin Hindistanda keçirilən sammitində IMEC layihəsi, yəni Hindistandan Avropaya yeni nəqliyyat dəhlizi barədə razılıq əldə olunub. Bu layihəyə əsasən, Hindistandan dəniz yolu ilə gələn yüklər BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya və İsraildən dəmir yolu xətti vasitəsilə keçərək Aralıq dənizinə çıxacaqdı. Təbii ki, İsrail və ərəb ölkələri arasında dəmir yolu xəttini nəzərdə tutan bu layihə həm də faktiki olaraq İran, Misir, Türkiyə kimi ənənəvi nəqliyyat dəhlizi ölkələrini, o cümlədən regionun yeni oyunçusu olan Çini kənarda qoyurdu. Başqa sözlə, ABŞ Hindistan daxil olmaqla, regional müttəfiqlərini yeni nəqliyyat layihəsində bir araya gətirmiş olurdu.
Digər tərəfdən mediada ABŞ-nin ərəb-İsrail barışığına qarşılıq olaraq Səudiyyə Ərəbistanının AES inşasına razılıq verilməsi nəzərdə tutulurdu. Ancaq 7 oktyabr hücumu Vaşinqtonun liderliyində başlayan bu prosesi ən azı yaxın dövr üçün arxa plana atıb.
Fələstin daxilində isə qeyd olunan ərəb-İsrail barışığının yeni dalğası mövcud siyasi qüvvələri bölməyə hesablanmışdı. Məsələ burasındadır ki, ABŞ-nin başlatdığı ərəb-İsrail barışığı prosesində tərəf kimi Fəth Hərəkatı və lideri, Ramallahda fəaliyyət göstərən Fələstin administrasiyasının rəhbəri Mahmud Abbas qəbul olunur, digər siyasi qruplar, o cümlədən HƏMAS prosesdən kənarda qalırdı. Yeri gəlmişkən, M.Abbas özü də Fələstin probleminin köklü həllini təklif etməyən bu prosesdən narazı idi. Ancaq onun buna qarşı çıxmaq, müqavimət göstərmək üçün manevr imkanları xeyli dar idi.
Bu il sentyabrın 28-də normallaşma prosesi çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Əmmandakı səfirini həm də Ramallaha, yəni Fələstinə səfir təyin edərək Mahmud Abbas administrasiyasını ərəb-İsrail sülh prosesinin bir hissəsi kimi tanıdı. Elə həmin gün İsrailin turizm naziri Haim Katz Səudiyyə Ərəbistanında keçirilən BMT “Dünya Turizm Günü” münasibətilə təşkil olunan iki günlük tədbirə qatıldı.
Lakin cəmisi 10 gün sonra HƏMASın İsrailə qəfil hücumu regionda qeyd etdiyimiz yeni nəqliyyat layihəsi və ərəb-İsrail barışığı prosesinin dayanmasına səbəb oldu, ən azı yaxın dövr üçün.
Nə dəyişir?
Bu müharibənin gedişində məlum olub ki, ABŞ hələ də İsrail və Fars körfəzinin ərəb dövlətlərinin əsas himayəçisi və təhlükəsizlik təminatçısı olaraq qalır. İsrailin ilk günlərdən ABŞ-nin hərbi və maliyyə yardımına ehtiyac duyması, bu ölkənin hərbi donanmasının Aralıq dənizinin şərq sahillərinə gətirilməsi göstərib ki, İsrail üzərində yarana biləcək təhlükəni dəf edəcək əsas və ya belə demək olarsa, yeganə güc məhz ABŞ-dir. Silahlı toqquşmaların ilk günlərindən bu fakt Vaşinqtonun regiondakı digər tərəfdaşları tərəfindən də qəbul edilib.
Son bir neçə ildə bir sıra regional məsələlərdə Vaşinqtonla tərs düşən, Çinlə irimiqyaslı infrastruktur sazişləri imzalamağa cəhd edən, hətta bəzən Ağ Evə təzyiq etməyə çalışan İsrail hökuməti artıq ABŞ-dən daha çox asılıdır. Həmçinin bir neçə ay əvvələ qədər ABŞ-yə az qalan meydan oxuyan, Çinlə yaxınlaşan, hətta ABŞ prezidentinin neft ixracını artırmaq tələbini nümayişkaranə şəkildə rədd edən Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti oktyabrın 7-dən sonra Vaşinqtona daha çox ehtiyac duyur. Yəmən husilərinin İsrailə raket hücumlarının qarşısını almaq üçün Ər-Riyadın Vaşinqtondan “Patriot” hava hücumundan müdafiə sistemləri istəməsi bu mənzərəni daha aydın izah edir. Beləliklə, ABŞ Fars körfəzinin ərəb ölkələrini böyük müharibədə qorumağa qadir olan yeganə dövlətə çevrilib.
Daha bir maraqlı detal isə ABŞ-nin bu mərhələdə İranı əsas regional rəqibi olaraq elan etməsi idi. Məlum olduğu kimi, Qəzza müharibəsi yalnız İsrail və HƏMAS arasında toqquşmalarla məhdudlaşmayıb. Livanda fəaliyyət göstərən, İrana yaxınlığı ilə tanınan “Hizbullah” qruplaşması da İsrail ordusuna hücumlar təşkil etdi. Bu toqquşmalar zamanı onun 70-dən çox tərəfdarı öldürülüb.
İsrailə raket hücumları ilə kifayətlənməyən husilər daha da irəli gedərək Qırmızı dənizdə yəhudi dövlətinə aid olduğunu iddia etdikləri yük gəmisini ələ keçirdilər. Bu hadisə ABŞ və onun Qırmızı dənizdəki müttəfiqləri üçün ciddi risklərin mövcudluğunu göstərib. Belə ki, ABŞ-nin bölgədəki bazaları İraq və Suriyada fəaliyyət göstərən islamçı silahlı qrupların ardıcıl hücumlarının hədəfinə çevrilib. Onlara çox az ziyan dəyməsinə baxmayaraq, ABŞ hərbi bazaları üzərində təhlükənin yaranması faktının özü onların fəaliyyətini ciddi şəkildə çətinləşdirir. Nəticədə, ABŞ Prezidenti Cozef Bayden İran ali lideri Əli Xamneiyə ismarış göndərərək ABŞ bazalarına hücum edilməməsi barədə xəbərdarlıq edib. San-Fransiskoda Çin Sədri Si Cinpinlə görüş zamanı o, hətta İranın proksi qruplarının anti-ABŞ hərəkətlərini dayandırmaq üçün Vaşinqton və Tehran arasında vasitəçi kimi çıxış etməyi istədi.
Nə dəyişəcək?
Görünən odur ki, İsraillə HƏMAS arasında müharibənin hansı şəkildə başa çatmasından asılı olmayaraq, regionda ciddi keyfiyyət dəyişikliyi baş verəcək. İlk növbədə, qlobal səviyyədə siyasi qarşıdurma dərinləşib. Qlobal rəqabətin sərhədləri bundan sonra Yaxın Şərqdən keçəcək. Şərti “cəbhə xəttinin” bir tərəfində ABŞ, Avropa və onların yerli müttəfiqləri olan İsrail və Fars körfəzi ölkələri, digər tərəfində isə Çin, Rusiya, İran və onları dəstəkləyən dövlətlər olacaq. C.Baydenin İranı açıq şəkildə ABŞ və müttəfiqlərinin düşməni olaraq göstərməsi və Tehrana ismarışını Çin lideri vasitəsilə göndərməsi Vaşinqtonun Yaxın Şərqdə yeni “cəbhə xəttini” elan etməsi kimi də yozula bilər.
Bu arada, müharibədən sonrakı İsraildə hökumət kabinetində dəyişiklik qaçılmaz görünür. Ötən ay İsrailin “Kanal-13” televiziyası İsrailin hakim “Likud” partiyasından olan nazir və deputatların Baş nazir Benyamin Netanyahunun vəzifədən getməsi ilə bağlı müzakirələr apardığını yazmışdı. Kanalın məlumatına görə, onlar B.Netanyahunun istefasını və partiyadan yeni baş nazirin irəli sürülməsini müzakirə edirlər. Bu məsələnin ciddiliyini göstərən amil isə mövzunun yalnız partiya daxilində deyil, həm də müxalifətlə də müzakirə olunmasıdır.
Təxminən həmin günlərdə ABŞ mediası Ağ Evdə Netanyahudan sonrakı İsrail hökuməti və ehtimal olunan baş nazirlə bağlı gizli müzakirələrin keçirildiyi haqda xəbər yaymışdı. Belə görünür ki, Qəzza müharibəsindən sonra İsraildə hökumətin yenilənməsi qaçılmaz olacaq. Çünki müharibədən əvvəl İsraildə hökumətin məhkəmə islahatlarına qarşı kütləvi etirazlar Netanyahu hökuməti üçün təhdid idi, müharibə isə sağçı baş nazirin radikal siyasətinin artıq uğur gətirmədiyini, ölkəni xaosa sürüklədiyini göstərib. Bu mənada Netanyahudan sonrakı yeni İsrail hökuməti üzərində Vaşinqtonun təsiri daha çox olacaq.
Bir sözlə, HƏMAS-İsrail müharibəsi sonrası yeni “soyuq müharibə”nin sərhədləri həm də Yaxın Şərqdən keçəcək, böyük dövlətlərin regional rəqabəti daha da şiddətlənəcək. ABŞ-Çin rəqabəti daha açıq görünəcək. Vaşinqton ərəb-islam aləmindəki nüfuzunu qoruyub saxlamaq üçün Fələstin münaqişəsinin birdəfəlik həlli planı üzərində daha çox israr edəcək və bu istiqamətdə real addımlar atacaq. Müsəlman ölkələri arasında siyasi-ideoloji çat və qütbləşmə daha da dərinləşəcək.

REDRAWING THE MIDDLE EAST
Regardless of the outcome of the war between Hamas and Israel, which re-entered yet another hot phase on October 7, it will lead to major political shifts throughout the Middle East. And there have been significant reasons for such changes.
But before we talk about them, let's take a brief look into the background of the conflict. Let us review the ongoing events, as well as the changes that this war may cause. We will start with the closely interconnected internal and external factors behind the October incident.
What's changed?
The external factor that initiated the infamous events coincided with the launch of the new phase of the Abraham Accords concluded in 2020. The reconciliation process launched three years ago by Washington culminated in the signing of an agreement between the UAE, Bahrain, Oman and Morocco and Israel. It was supposed to continue this year with the admission of Saudi Arabia as a new friend of Israel. For this purpose, Riyadh and a number of other Arab capitals in the region have already established contacts with Israel.
Moreover, on September 13, at the G20 summit in India, an agreement was reached on the IMEC project - a new transport corridor from India to Europe. It was planned that cargoes arriving by sea routes from India to the UAE would be further transported through Saudi Arabia, Jordan and Israel all the way to the Mediterranean coast using a new network of railway tracks specifically designed for this purpose. But the project actually left out the traditional countries of the transport corridor - Egypt, Iran, Türkiye, as well as China - a new regional actor. In other words, Washington planned to unite its regional allies, including India, in a new transport project.
On the other hand, the media reported about the alleged US agreement to build a nuclear power plant in Saudi Arabia in exchange for the notorious Arab-Israeli reconciliation. However, the bloody events of October 7 put any prospects in this direction on the back burner, at least in the near future.
The new stage of Arab-Israeli reconciliation was to split the existing political forces in Palestine. Thus, the Fatah Movement and its leader Mahmoud Abbas, head of the Ramallah-based Palestinian Authority, were approved as parties to the process, while other political groups, including Hamas, remained outside it. Meanwhile, Abbas himself was not happy with the American venture, which offered no radical solution to the Palestinian problem. But his ability to manoeuvre in the ongoing events was rather limited.
On September 28, Riyadh recognised the Abbas administration and Palestine as part of the Arab-Israeli peace process, appointing its ambassador in Amman also to Ramallah. On the same day, Israeli Tourism Minister Haim Katz attended a two-day event in Saudi Arabia to mark the UN World Tourism Day.
But just ten days later, a surprise Hamas attack on Israel changed everything, putting the IMEC transport project on hold. At least for the foreseeable future.
What's changing?
Now it is clear that the US remains the main protector and guarantor of the security of Israel and the Arab states of the Persian Gulf. Washington's military and financial support at the outbreak of hostilities, as well as the deployment of the American navy off the eastern shores of the Mediterranean Sea, showed that the US was the main, or the only power capable of shielding Israel from possible threats. From the very first days of the conflict, the rest of Washington's partners in the region took this fact for granted.
In recent years, the Israeli government has had views significantly different from those of Washington on a number of regional issues, trying to sign large-scale infrastructure agreements with China, and sometimes even putting pressure on the White House. But now it is more dependent on the US. Even the Saudi authorities, who until a few months ago defied and turned their backs on the US, getting closer to Beijing and ignoring Biden's requests to increase oil exports, feel a greater need for Washington after October 7. Thus, Riyadh sent an official request for Patriot air defence systems to prevent Yemeni Houthis from firing rockets at Israel. In other words, the US has become the only state capable of defending the Arab countries of the Persian Gulf in a major war.
Interestingly, at this stage of the confrontation, the US declared Iran its main regional rival. The war in Gaza was not limited to clashes between Israel and Hamas. Hezbollah, a group operating in Lebanon and known for its proximity to Iran, was also involved in organising attacks on the Israeli army. More than 70 of its supporters have so far been killed in those clashes.
Apart from launching rocket attacks against Israel, the Houthis went further by seizing a cargo ship in the Red Sea that they claimed belonged to the Jewish State. The incident demonstrates the existence of serious risks for the US and its allies in the Red Sea. For example, American military bases in the region have been the targets of successive attacks by Islamist armed groups operating in Iraq and Syria. Despite the insignificant damage they incurred, the fact that the US military bases are under threat seriously hampers their operations. As a result, President Biden warned the Iranian Supreme Leader Ali Khamenei against attacks on the American facilities. Plus, during his recent meeting with Chinese leader Xi Jinping in San Francisco, Biden even asked the latter to mediate between Washington and Tehran to curb the anti-American actions of Iranian proxy groups.
What's going to change?
Apparently, we are going to see significant changes in the region regardless of the outcome of the Israeli-Hamas war. First of all, the political confrontation at the global level has deepened. Now the borders of global confrontation pass through the Middle East. On one side of the front line is Europe, the US and their allies in situ, i.e., Israel and the Gulf states, while the other side is represented by Iran, China, Russia and the countries supporting them. The deliberately demonstrative reference to Iran as an enemy of the US and its allies, as well as a symbolic black mark sent to Tehran through the Chinese leader, can be interpreted as Washington laying out the contours of a new front line in the Middle East.
Meanwhile, the change of the government in post-war Israel seems inevitable. Thus, last month, the Israeli Channel 13 reported about the alleged discussions between ministers and deputies of Israel's ruling Likud party regarding the resignation of Benjamin Netanyahu and the appointment of a fellow party member as the new head of the government. Remarkably, the source claims that these discussions are taking place not only within the party, but also with the opposition, which indicates the significance of the matter.
The US media also reported on secret consultations in the White House on the issue of an Israeli government after Netanyahu and specifically his possible successor.
Thus, if before the war the mass protests against the judicial reform approved by the Israeli government were a kind of warning to the Netanyahu cabinet, the current situation shows the failure of the radical policy of the right-wing prime minister, which can only lead to chaos. In this sense, Washington's influence on the new Israeli government after Netanyahu will increase.
In short, Hamas's war with Israel has identified the Middle East as another region of the new Cold War. At the same time, regional competition between the great powers will intensify. The US-China rivalry will become more demonstrative. To preserve its reputation in the Arab Islamic world, Washington will insist more on a plan for a one-time settlement of the Palestinian conflict by taking real steps. The same is not true for the political-ideological divide and polarisation among Muslim countries, which will deepen.