NEFT SEKTORUNDA İLİN YEKUNLARI: QAZANC VƏ İTKİLƏR
Azərbaycan 2023-cü ili 1 milyard barel hasilat həddini keçməklə və SOCAR-ın üç böyük layihədə payının artırılması ilə başa vurub
2023-cü ilin son ayları dünya neft bazarına arzuolunan sabitliyi gətirməsə də, sürprizlərlə zəngin olub.
“OPEC+” formatı çərçivəsində öhdəlikləri olan neft hasil edən ölkələr noyabrın 30-da keçirilən son iclasda əvvəllər təsdiq edilmiş 2024-cü il üçün rəsmi hasilat kvotalarını dəyişməz saxlayıblar. Bir sıra ölkələr isə 2023-cü ilin aprel ayından başlayan hasilatın könüllü azaldılmasını davam etdirməyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Üstəlik, ötən il neft üfüqünün yüksələn “ulduzu” olan Braziliya “OPEC+”a qoşulub. Digər tərəfdən 16 ildir ki, OPEC-in üzvü olan Anqola gözlənilmədən qurumdan çıxmaq qərarını açıqlayıb.
Bu arada, etalon markalı neftin qiymətləri yüksək olaraq qalır: “Brent”in 1 bareli 80 dollar, “WTI” markalı neftin 1 bareli 74,62 dollar təşkil edir. Doğrudur, ötən ilin dekabrında neft qiymətləri ilə bağlı vəziyyəti “yuxarı-aşağı” hərəkətdə olan xaotik durum kimi daha dəqiq təsvir etmək olardı.
Yerli neft sənayesi “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunda yeni “Mərkəzi-Şərqi Azəri” platformasını işə salmağa hazırlaşır. Platformada artıq ilk istismar quyusunun qazılmasına başlanılıb. Bu məqamda qeyd edək ki, 2023-cü il dekabrın 12-də AÇG neft yatağının “Qərbi Azəri” platformasından bir milyardıncı barel neft hasil edilib.
Bu arada, Norveçin “Equinor” şirkəti AÇG layihəsindən çıxmaq qərarına gəlib. Belə ki, Norveç şirkəti həm AÇG yatağındakı, həm “Qarabağ” platformasındakı, həm də Bakı-Tbilisi-Ceyhandakı (BTC) payını SOCAR-a satıb. Lakin onun SOCAR ilə “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığa dair memorandumu icra etməsi onu deməyə əsas verir ki, “Equinor”in Xəzər regionuna marağı itməyib, əksinə bu şirkətin prioritetləri “təmiz enerji”nin xeyrinə dəyişib.
Sabitlik naminə
Ötən il noyabrın 30-da keçirilən danışıqlarda “OPEC+” ölkələri 2024-cü il üçün kvotalara dair, demək olar ki, heç bir dəyişiklik etməyib. 2024-cü ildəki hasilatın həcmi ilə bağlı alyans üzvlərinin hələ ötən ilin iyun ayında qəbul etdikləri bütün qərarlar təsdiqlənib. Dəyişikliklər yalnız üç Afrika ölkəsinə - Anqola, Konqo və Nigeriyaya təsir edib. Belə ki, Anqola üçün yeni kvota 1,11 milyon barel (bundan qabaq 1,28 milyon barel idi), Konqo üçün 277 min barel (bundan qabaq 276 min barel idi), Nigeriya üçün 1,5 milyon barel (bundan qabaq 1,38 milyon barel idi) müəyyən edilib. 2024-cü il yanvarın 1-dən dekabrın 31-dək olan dövr üçün “OPEC+” üzrə razılaşdırılmış ümumi hasilat, demək olar ki, dəyişməyib və sutkada 40, 45 milyon barel təşkil edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiya 2023-cü ilin fevralından könüllü olaraq hasilatı sutkada 500 min barel azaldır. Daha sonra bu məhdudiyyətlərə bir neçə “OPEC+” ölkəsi, o cümlədən Səudiyyə Ərəbistanı (500 min barel), İraq, Küveyt, Qazaxıstan, Oman və Əlcəzair (ümumilikdə 1,66 milyon barel) qoşulub. Beləliklə, neft hasilatına dair bu məhdudiyyətlər 2024-cü ili də əhatə edəcək.
Belə ki, 2024-cü ilin birinci rübündə bu ölkələr tələbatın mövsümi azalması dövründə neft bazarında tarazlığa nail olmaq üçün könüllü olaraq hasilatı sutkada 2,2 milyon barel azaldacaq.
“Daha sonra bazarda sabitliyi qorumaq üçün bu könüllü ixtisarlar şəraitdən asılı olaraq tədricən geri qayıdacaq”, - OPEC-in açıqlamasında qeyd edilib.
Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksandr Novak isə qeyd edib ki, bəzi “OPEC+” ölkələrinin noyabrın 30-da keçirilən iclasda qəbul etdiyi əlavə könüllü ixtisarlarla bağlı qərar bazar üçün müsbət məlumatdır. Onun sözlərinə görə, tələbin aşağı olduğu dövrlərdə tələb və təklifi tarazlaşdırmaq və neft sənayesinin stabil fəaliyyətini təmin etmək üçün dünya bazarlarına tədarük azalacaq. A.Novak həmçinin “OPEC+” tərəfindən qəbul edilən qərarlara gələcəkdə düzəlişlər ediləcəyini istisna etməyib.
Qeyd edək ki, növbəti “OPEC+” iclası 2024-cü il iyunun 1-də Vyanada planlaşdırılıb, lakin razılaşmanın tərəfləri daha əvvəl müdaxilə üçün bazara nəzarət edəcəklər.
Qeyd etmək lazımdır ki, qəbul edilən qərarlar bazara o qədər də böyük təəssürat yaratmayıb. Belə ki, neft qiymətlərində nəzərəçarpacaq artım müşahidə edilməyib, əksinə etalon neftlərin 1 bareli 73 dollara qədər ucuzlaşıb. Yalnız dolların zəifləməsi, ABŞ neft ehtiyatlarının azalması və s. kimi bir sıra amillərə görə kotirovkalar 1 barel üçün 75 dollara qədər yüksəlib.
“Görünür, treyderlər ya “OPEC+” ölkələrinin razılaşdırılmış şərtlərə əməl edəcəyinə inanmır, ya da hasilatın kifayət qədər azaldılmadığını hesab edirlər”, - OANDA-nın baş analitiki Kreyq Erlam bildirib.
Hücumlar bahalaşma səbəbi kimi
“Brent” neftinin qiymətinin 1 barel üçün 80 dollara yüksəlməsi Yəmən husilərinin Qırmızı dənizdə və bu dənizi Hind okeanı ilə birləşdirən Bab əl-Məndəb boğazında gəmilərə hücumları ilə əlaqələndirilir.
Xatırladaq ki, qlobal dəniz nəqliyyatının təxminən 12%-i və karbohidrogen resursları ilə bağlı daşımaların təqribən 5%-i bu marşrut vasitəsilə Aralıq dənizinə göndərilir.
Husilərin Qırmızı dənizdən keçən gəmilərə hücumlarının artması neft təchizatında fasilələrin yaranması riskini artırır. Bu marşrutun əvəzinə gəmiləri Afrika ətrafında uzun bir marşrutla istiqamətləndirmək lazımdır. Təbii ki, bu da daşıma xərclərinin və çatdırılma müddətinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olur. Yeni nəqliyyat və sığorta xərcləri, təchizatda fasilələr və limanlardakı növbələr istər-istəməz istehlakçılar üçün qiymətlərin artması ilə nəticələnəcək: həm yanacaqdoldurma məntəqəsində benzin, həm də mağazalardakı məhsullar bahalaşacaq. Yeri gəlmişkən, bir sıra ən böyük Qərb konteyner daşıma operatorları artıq ənənəvi marşrutdan istifadə etməyi dayandırıblar.
“Qırmızı dənizdə gəmilərə hücumlarla bağlı geosiyasi risklər yaxın perspektivdə bazara təsir göstərəcək”, - “Maybank” analitiki Çak Reunqsinpinya bildirib. Ekspertin fikrincə, bu məsələdə çəkindirici amillər yüksək ehtiyatlar, həmçinin ABŞ-də istehsalın artımı olaraq qalacaq.
“Bu hücumlar yeni deyil, lakin onların intensivliyi artıb. Husilərin bölgəni blokadaya almaq üçün kifayət qədər gücü yoxdur, amma onlar gəmilərlə yükdaşımalarını poza və risk qiymətləndirmələrini dəyişə bilərlər”, - “Schneider Electric”in əməkdaşı Robert Freyzer söyləyib.
“JTD Energy Services” konsaltinq şirkətinin təsisçisi Con Driskollun isə hesab edir ki, əsas ticarət yolları ilə bağlı problemlər adətən müvəqqəti xarakter daşıyır və güman ki, ABŞ təhdidləri aradan qaldırmaq üçün daha qətiyyətli hərbi addımlar atacaq.
Bu proqnozların nə dərəcədə real olacağını isə zaman göstərəcək. Ümid edək ki, bu problem sülh yolu ilə həll olunacaq və Avropa ilə Asiya arasında əsas ticarət yolunun bağlanması uzun sürməyəcək. Əks halda, mövcud vəziyyət dünya ticarəti üçün çox ciddi nəticələrə və enerjidaşıyıcılarının qiymətlərinin artmasına səbəb ola bilər.
Braziliya ilə bağlı zəfər
“OPEC+”un son iclasında bəlkə də ən böyük sürpriz Braziliyanın bu ilin yanvarından alyansa qoşulması olub. Bu, yalnız bir məqsədlə - qiymətlərin aşağı düşməsinin və bazarda enerji resursunun həcminin həddən artıq çox olmasının qarşısını almaq üçün ittifaqda birləşmiş neft hasil edən ölkələr üçün yaxşı xəbərdir. Braziliya neft hasilatını fəal şəkildə artıran ölkələr sırasındadır. OPEC-in məlumatına görə, təşkilata daxil olmayan ölkələr arasında ABŞ, Kanada, Braziliya, Qayana, Norveç və Qazaxıstan 2024-cü ildə neft tədarükünün artımı baxımından, əsas hərəkətverici qüvvələr olacaq.
Braziliyanın Dağ-Mədən və Energetika Nazirliyi neft-qaz sektoruna investisiyaların artırılması və ölkəni dünyanın dördüncü ən böyük neft istehsalçısı etmək üçün proqram hazırlayır. Braziliyanın neft, təbii qaz və bioyanacaq üzrə Milli Agentliyinin məlumatlarına istinad edən IEA-nın son hesabatına görə, bu ölkədə neft hasilatı sutkada 3,7 milyon barel təşkil edib.
Aydındır ki, “OPEC+”a üzv olmaqla Braziliya digər iştirakçılar kimi öhdəliklər götürəcək. Amma onun üzərinə hansı öhdəliklər götürəcəyi hələ dəqiq məlum deyil. Braziliyanın yeni ilin birinci rübündə alyansın könüllü ixtisarlarında iştirak etməyəcəyi təsdiqlənib.
Anqolasayağı gediş
Qlobal neft bazarı üçün daha bir sürpriz ən böyük neft istehsalçılarından biri olan Anqolanın OPEC-dən çıxmaq qərarı olub. Buna səbəb kimi onun təşkilatdakı kiçik rolu ilə razılaşmaması göstərilir.
Anqolanın neft, təbii qaz və mineral sərvətlər naziri Diamontino Azevedo bildirib ki, OPEC-ə üzvlük öz hədəflərinə diqqət yetirmək niyyətində olan dövlətinin milli maraqlarına cavab vermir. OPEC-in mütəmadi olaraq müəyyən etdiyi kvotalara hələ də təsir etmədiklərini vurğulayan nazir bu öhdəliklərə sadiq qalmalı və təşkilatın qərarlarının yükünü daşımalı olduqlarına görə alyansı tənqid edib. O əlavə edib ki, Anqola üzv olaraq qalardısa, ölkəsi gec-tez neft hasilatını azaltmağa məcbur ola bilərdi: “Bu da ölkənin maraqlarına zidd olardı”.
Qeyd edək ki, Anqola 16 il ərzində OPEC-in bir hissəsi idi. O, alyansı tərk etdikdən sonra neft ixrac edən ölkələrin təşkilatının 12 üzvü qalacaq.
Yeri gəlmişkən, “OPEC+” nazirlərinin 2023-cü il noyabrın 30-da keçirilən görüşündən əvvəl neft hasilatına dair kvotadan narazı qalan Nigeriya və Anqola ilə ciddi danışıqlar aparılıb. Üstəlik, ən böyük fikir ayrılığına Anqolada hasilatın səviyyəsi səbəb olub. Bəlkə də son qərar Luandanı “neft klubundan” ayrılmağa vadar edən son damla idi.
2023-cü il ərzində Anqola OPEC-dən neft hasilatına dair kvotaları artırmağı istəyirdi. Lakin o, əks-effektlə üzləşdi: ötən ilin iyununda bu ölkə ilə bağlı 2024-cü il üçün neft hasilatının hədəf səviyyəsi sutkada 175 min barelə, noyabrda isə 170 min barelə qədər azaldıldı.
Doğrudur, onun OPEC ölkələri arasında hasilat payı cəmi 2%-ni təşkil edirdi. Odur ki, onun təşkilatdan çıxması “neftçilər” üçün fəlakət olmayacaq. Amma eskpertlərin fikrincə, bu, neft ölkələri alyansının imicinə ciddi zərbə olacaq. Bununla OPEC-in qiymətlərin formalaşdırılmasındakı rolu azalır. Üstəlik, hazırda təşkilatda birlik yoxdur, bunun əvəzində alyans üzvləri arasında ziddiyyətlər var.
Anqolanın OPEC-dən ayrıldıqdan sonra Qərbin böyük neft şirkətləri ilə əməkdaşlığı artırmaq üçün daha geniş imkanlara malik olacağı gözlənilir. Neft və təbii qaz bu ölkənin ümumi ixracının təqribən 90%-ni təşkil etdiyinə görə, o, OPEC-in tələb etdiyi kimi, hasilatı azaltmaq imkanına malik deyil.
Azərbaycan sürprizləri
Son iclasda “OPEC+” Azərbaycanın 2024-cü il üçün neft hasilatı kvotasını sutkada 551 min barel səviyyəsində saxlayıb. Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov nazirlərin görüşünün yekunlarını şərh edərkən bildirib ki, qəbul edilən qərarlar neft bazarında sabitliyin qorunmasına yönəlib. Yəni Bakı razılaşma üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi ilə bağlı heç bir problem görmür.
Əslində, bununla bağlı problemlər olmamalıdır, çünki son illər ölkədə yeni neft yataqları kəşf edilməyib və bütün səylər yalnız neft hasilatını sabit səviyyədə saxlamağa yönəlib. “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokunda yeni, sayca yeddinci platformanın - “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının istismarı ilə bağlı hazırlıqların aparılmasına baxmayaraq, 2024-cü il də istisna olmayacaq. Bununla əlaqədar “BP Azerbaijan” ötən il dekabrın 4-də yeni platformadan ilk hasilat quyusunun qazılmasına başlayıb və 2024-cü ilin əvvəlində oradan neft hasil edəcəyini gözləyir.
Ümumiyyətlə, qeyd etdiyimiz kimi, “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” layihəsi AÇG blokunun işlənməsinin növbəti mərhələsidir. Bu layihə ilə gündəlik 100 min barel neft və 350 min kubfut təbii qaz hasilatı üçün 48 quyunun qazılması nəzərdə tutulur. Yeni platformanın işə salınması bu blokda son illərdə müşahidə olunan neft hasilatının azalmasını müəyyən dərəcədə kompensasiya edəcək.
OPEC də öz növbəsində “Azəri-Mərkəzi-Şərqi” platformasının istismara verilməsi ilə gələn il yataqlar blokunda hasilatla bağlı əlavə artım olacağını gözləyir.
Qeyd etdiyimiz kimi, bir milyardıncı barel neft “Qərbi Azəri” platformasından hasil edilib. Bu, blokda ümumi neft hasilatı baxımından 1 milyard barel həddini keçən ikinci platformadır. Bu həddə 2021-ci ilin iyulunda “Mərkəzi Azəri” platforması çatmışdı. Hazırda “Qərbi Azəri”də gündəlik hasilat 85 min bareldir.
2023-cü ilin sonunda Norveçin “Equinor” şirkəti daha bir sürpriz addım ataraq AÇG blokunun, BTC-nin, eləcə də “Qarabağ” yatağının işlənmə layihələrindəki payının SOCAR-a satıldığını elan edib.
Bununla bağlı müqaviləni Bakıda SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf və “Equinor” şirkətinin beynəlxalq kəşfiyyat və hasilat üzrə icraçı vitse-prezidenti Filip Matyö bağlayıb. İştirak paylarının alınmasına dair əqdlər bütün tənzimləyici tələblərin və müqavilə öhdəliklərinin şərtlərinə əməl edilməklə başa çatdırılacaq. Amma satışla bağlı qiymət açıqlanmayıb. Bu o deməkdir ki, Azərbaycanda aktivlərin satışının nə dərəcədə sərfəli olduğunu öyrənmək üçün “Equinor”un illik hesabatını gözləməliyik. Bu iki şirkət 1994-cü ildən iri neft və təbii qaz layihələrində əməkdaşlıq edir. “Equinor”un Azərbaycanın ən böyük neft layihəsi olan AÇG-dəki payı daxil olmaqla, öz aktivlərini satmaq imkanını araşdırdığı faktı 2023-cü ilin avqustunda məlum olub. O zaman “Bloomberg”in mənbələri Norveç şirkətinin aktivlərinin dəyərini təxminən 1 milyard dollar qiymətləndirmişdi.
“Equinor” beynəlxalq neft və qaz biznesini yenidən təşkil etmək prosesindədir və Azərbaycandakı aktivlərin satışı bizim beynəlxalq portfelimizi cəmləşdirmək strategiyamıza uyğundur”, - F.Matyö SOCAR ilə sövdələşməyə münasibət bildirərkən qeyd edib.
“Son 30 il ərzində Azərbaycan “Equinor”in beynəlxalq portfelinin mühüm hissəsi olub. SOCAR və AÇG üzrə digər tərəfdaşlarla birlikdə biz tərəfdaşlıq və Azərbaycan cəmiyyəti üçün əhəmiyyətli dəyər yaratmışıq. SOCAR-ın uzunmüddətli perspektivdə aktivlərinin dəyərini artırmaq üçün yaxşı imkanları var və biz bu illər ərzindəki sıx əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiririk”, - o vurğulayıb.
Maraqlıdır ki, səhmlərin alqı-satqısına dair imzalanmış sənədlərdən sonra SOCAR və “Equinor” arasında dekarbonizasiya və “yaşıl enerji” sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Buradan belə nəticə çıxır ki, şirkət Azərbaycanı tamamilə tərk etmək niyyətində deyil, sadəcə olaraq, fəaliyyətinin vektorunu dəyişir.
Yeri gəlmişkən, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı “Equinor” üçün əsas prioritetlərdən biridir. Şirkət 2050-ci ilə qədər neft-qaz emissiyalarının azaldılması daxil olmaqla, karbon neytrallığına nail olmağı öhdəsinə götürüb. Norveç şirkəti bu strategiyanın bir hissəsi olaraq, 2035-ci ilə qədər bərpa olunan enerji portfelini 12-16 GVt-a çatdırmağı planlaşdırır. Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinə dair potensialı və bu sahəni inkişaf etdirmək istəyi BP və TOTAL şirkətlərinin nümunəsində investisiya layihələrinin həyata keçirilməsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün zəmin yaradır.
Beləliklə, hadisələrlə zəngin olan 2023-cü neft ili 2024-cü ildə də bunun layiqli davamını, yeni layihələr və bazarda aktivlik vəd edir.

OIL OF THE YEAR: WINS AND LOSSES
The end of the year did not bring the desired stability to the global oil market, but was rich in surprises.
The oil-producing countries bound by OPEC+ commitments at the last meeting on November 30 kept the official production quotas for 2024 unchanged. A number of countries also confirmed their readiness to continue voluntary production cuts, which began back in April. In addition, Brazil, a rising star in the oil platform, joined OPEC+.
At the same time, Angola, which had been a member of OPEC for 16 years, suddenly announced its decision to withdraw from the organisation.
The cost of benchmark oil grades remains high, with Brent trading at $80 and WTI at $74.62 per barrel. However, the situation with oil quotations in December could be more correctly described as a chaotic up-and-down movement.
The domestic oil industry is preparing for the launch of the new Central East Azeri (CEA) platform at the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) field block. Drilling of the first production well has already commenced. On December 12, 2023, the total volume of oil produced from the West Azeri platform reached 1 billion barrels. Meanwhile, the Norwegian company Equinor has decided to leave the ACG project, ceding its stake in it, as well as in the Karabakh field and the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) oil pipeline to the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR). The signing of a memorandum of understanding with SOCAR on cooperation in green energy suggests that Equinor has not lost interest in the Caspian region, but rather has changed its priorities in favour of clean energy.
Stability and priorities
The OPEC+ countries made almost no changes to the quotas for 2024 at the talks held on November 30. The organisation confirmed all the decisions adopted back in June regarding next year's production quotas. Adjustments affected only three African countries - Angola, Congo and Nigeria. The new quota for Angola is set at 1.11mbpd (previously 1.28mbpd), for Congo 277,000 bpd (previously 276,000), and Nigeria 1.5mbpd (1.38mbpd). The total agreed OPEC+ production for January 1-December 31, 2024 remained almost unchanged at 40.45mbpd.
In addition, Russia will voluntarily reduce production by 500,000 bpd from February 2023. Several other OPEC+ countries, including Saudi Arabia (500,000 bpd), Iraq, Kuwait, Kazakhstan, Oman and Algeria - a total of 1.66mbpd - then joined these restrictions. It was decided that they will be extended throughout 2024.
In the first quarter of 2024, voluntary production cuts by these countries will amount to 2.2mbpd to balance the oil market during the seasonal decline in demand.
"Subsequently, in order to maintain market stability, these voluntary cuts will be gradually returned depending on market conditions," OPEC emphasised.
Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak said that the decision on additional voluntary cuts by some OPEC+ countries made at the November 30 summit was positive information for the market. According to him, during the period of low demand, supplies to global markets will be reduced in order to balance supply and demand and ensure stable operation of the oil industry. Novak also did not rule out the possibility of adjusting the OPEC+ decisions in the future.
The next OPEC+ meeting is set for June 1, 2024 in Vienna, but members of the organisation will monitor the market for earlier intervention.
However, the decisions did not significantly influenced the market, which reacted with barely noticeable growth, and then a decline to $73 per barrel. Only thanks to a number of factors such as weakening of the US dollar, reduction of oil reserves in the US, etc., quotations rose to $75 per barrel.
"It seems traders either don't believe OPEC+ countries will honour the agreed terms or don't think the production cuts are sufficient," said Craig Erlam, chief analyst at Oanda.
Attacks and price growth
The growth of Brent quotations up to the current $80 per barrel is connected with the attacks of Yemeni Houthis in the Red Sea and the Bab-el-Mandeb Strait, which connects the sea with the Indian Ocean.
Up to 12% of the world's maritime traffic and up to 5% of hydrocarbon volumes are transported via this route to the Mediterranean Sea.
Increased attacks by the Houthis on ships travelling through the Red Sea increase the risk of disruption to oil supplies. Instead of this route, ships have to be diverted via the long route around Africa, which dramatically increases shipping costs and significantly increases delivery times. New shipping and insurance costs, supply disruptions and queues at ports will inevitably lead to higher prices for end consumers - petrol at the petrol station and goods in shops.
A number of major Western container shipping operators have already stopped using the conventional route.
"Geopolitical risks associated with attacks on ships in the Red Sea will support the market in the short term," Maybank analyst Chuck Reungsinpinya believes. High inventories, as well as production growth in the US will remain restraining factors, the expert claims.
"These attacks are nothing new, but their intensity has increased. The Houthis have insufficient forces for a blockade in the region, but they could disrupt shipping and change risk assessments," says Robert Fraser of Schneider Electric.
"Problems with major trade routes are usually temporary, and the US is likely to take more drastic military action to address the threats," said John Driscoll, founder of consultancy JTD Energy Services.
Time will tell how real these forecasts will turn out to be. We hope that the problem will be solved peacefully and the blockage of the main trade route between Europe and Asia will not last long. Otherwise, the current situation may have very serious consequences for world trade and lead to an increase in energy prices.
Brazilian triumph
Perhaps the biggest surprise of the last OPEC+ summit was Brazil joining the alliance in January. This is good news for oil-producing countries, which joined the alliance with only one goal - to prevent prices from falling and the market from becoming saturated. Brazil is one of the nations actively increasing production. According to OPEC, among the countries outside the cartel, the US, Canada, Brazil, Guyana, Norway and Kazakhstan will be the main drivers of oil supply growth in 2024.
Brazil's Ministry of Mines and Energy is developing a programme to increase investment in the oil and gas sector and turn the country into the world's fourth largest oil producer. According to the latest IEA report, which cites data from Brazil's National Agency for Petroleum, Natural Gas and Biofuels, the country's oil production was at 3.7mbpd.
Obviously, by becoming a member of the OPEC+ deal, Brazil will assume obligations similar to the other participants, but it is still unknown what exactly they are. It is only confirmed that the country will not participate in the alliance's voluntary cuts in the first quarter of the new year.
Leaving the Angolan way
Another surprise for the world oil market was the decision of Angola, one of the largest oil producers, to withdraw from OPEC. The reason is the country's disagreement with its small role in the organisation.
Angolian Oil, Gas and Mineral Resources Minister Diamontino Azevedo said that OPEC membership is not in the national interest of his country. Instead, it intends to focus on its own goals. He criticised the fact that they had "so far had no influence" on the quotas regularly set by OPEC, but had to adhere to them and bear the burden of decisions made by the cartel. If Angola had remained a member, sooner or later it could have been forced to reduce oil production, which is against the country's interests, he emphasised.
Angola was a member of OPEC for 16 years. After the withdrawal, the organisation of oil-exporting countries will have 12 members.
By the way, the November 30 summit of OPEC+ ministers was preceded by fierce negotiations with Nigeria and Angola, which were dissatisfied with the oil production quotas planned for them. Angola's production level caused the greatest disagreement. The final decision may have been the last straw that pushed Luanda to leave the oil club.
Throughout 2023, Angola asked OPEC to raise oil production quotas, but received the opposite: in June, the country's oil production target for 2024 was lowered by 175,000bpd, and in November by another 170,000bpd.
Although Angola accounted for only 2% of OPEC production, which is going to have an insignificant impact on oil producers after its withdrawal, experts believe that this is a serious blow to the cartel's image. OPEC's influence on the pricing process is decreasing. Plus the unity in the organisation has been replaced with serious contradictions.
It is assumed that Angola will have more opportunities to increase co-operation with major Western oil companies after the withdrawal. With oil and gas accounting for about 90% of total exports, the country cannot afford to cut production as OPEC has demanded of it.
Azerbaijani surprises
At the last meeting, OPEC+ kept Azerbaijan's oil production quota for 2024 at the level of 551,000bpd. Commenting on the results of the ministerial meeting, Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov said that "the goal of these decisions is to maintain stability in the oil market". That is, Baku sees no problems with the fulfilment of obligations under the deal. In fact, there  should not be any problems, as there have been no new oil discoveries in the country in recent years. Currently, all efforts are focused only at maintaining oil production at a stable level. The year 2024 will not be an exception, although a new, seventh platform on the Azeri-Chirag-Guneshli block of fields is almost ready for launch. Thus, BP-Azerbaijan started drilling the first production well from the new platform on December 4 and expects to receive oil from it by early 2024.
In general, the Central East Azeri (CEA) project is the next phase of development of the ACG block. It is planned to drill 48 wells for daily peak production of up to 100,000 barrels of oil and 350,000 cubic feet of gas. The launch of the new platform will make it possible to compensate to some extent for the decline in oil production at the block observed in recent years.
OPEC also expects that with the launch of CEA, production from the field will get a boost next year.
By the way, the billionth barrel of oil was produced from West Azeri on December 12. This is the second platform on the block, which produced a total of 1 billion barrels of oil. The first was Central Azeri, which reached this milestone in July 2021. Currently, daily production from West Azeri is 85,000 barrels.
Another surprise at the end of 2023 came from Norway's Equinor, which announced the sale of its stake in the ACG block, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and Karabakh field development projects to SOCAR.
The deal was signed in Baku by SOCAR President Rovshan Najaf and Equinor Executive Vice President for International Exploration and Production Phillipe Mathieu. It will be finalised in compliance with all regulatory requirements and contractual obligations. No price has been announced, which means we will have to wait for Equinor's annual report to find out how favourable the sale of assets in Azerbaijan was. The companies have been co-operating on major oil and gas projects since 1994. It became known in August 2023 that Equinor was studying the possibility of selling its assets, including a stake in the country's largest oil project, ACG. At that time Bloomberg estimated the value of the Norwegian company's assets at about $1b.
"Equinor is in the process of reorganising its international oil and gas business and the sale of assets in Azerbaijan is in line with our strategy to focus our international portfolio," Mathieu said commenting on the deal with SOCAR.
"Azerbaijan has been an important part of Equinor's international portfolio for the past 30 years. Together with SOCAR and other ACG partners, we have created significant value for the partnership and for Azerbaijani society. SOCAR is well positioned to add value to the assets over the long term and we value the close co-operation over the years," he said.
Remarkably, in addition to the share purchase agreement, SOCAR and Equinor also signed a memorandum of understanding on cooperation in the areas of decarbonisation and green energy. This implies that the company does not intend to completely leave Azerbaijan, it is just changing the vector of activity.
The development of renewable energy sources (RES) is a key priority for Equinor. The company has committed to achieving carbon neutrality by 2050, including emissions from oil and gas end-use. And as part of this strategy, it plans to increase its RES portfolio to 12-16GW by 2035. Azerbaijan's RES potential and willingness to develop this area create prerequisites for mutually beneficial co-operation in the implementation of investment projects along the lines of BP and Total.
Thus, the year 2023 was quite eventful in terms of oil production and promises a worthy continuation in 2024, with new and upcoming projects and an agile market.