Türkiyə-Qərb münasibətlərində problemlər nəinki davam edir, hətta artır
2023-cü ilin sonu Türkiyə üçün Qərblə münasibətlərin gərginləşməsi ilə yadda qalacaq. Türkiyə-ABŞ münasibətləri kontekstində bu, özünü Ankaranın Vaşinqton tərəfindən dəstəklənən kürd terror təşkilatları ilə mübarizəsinin yeni dalğası ilə də göstərir. Söhbət Suriyanın şimalında və İraqda məskunlaşmış terror təşkilatlarından gedir. Avropa İttifaqının Türkiyəyə münasibətinə gəlincə, o, Ankaranın təşkilata yolunu bağlayan Brüsseldən narazılığı üçün yeni əsaslar verib.
ABŞ, kürdlər və Türkiyənin zərbəsi
Oktyabrın əvvəlində Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin binası qarşısında avtomobilin partladılmasından sonra Ankara antiterror əməliyyatlarını gücləndirib. Ölkə rəhbərliyi dərhal ölkə daxilində miqyaslı antiterror əməliyyatlarına başlanıldığını bəyan edib. Əməliyyatlar nəticəsində cəmi bir neçə gündə təxminən 1000 nəfər saxlanılıb. Bundan başqa, Ankara bundan sonra İraq və Suriyada terrorçu qruplaşmalar – Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) və onun nəzarətində olan Xalq Özünümüdafiə Dəstələrinin (YPG) nəzarətində olan bütün obyektlərin Türkiyə üçün legitim hərbi hədəf olduğunu bildirib.
2023-cü ilin oktyabr-dekabr ayları ərzində Türkiyə Silahlı Qüvvələri onlarla belə hədəfi məhv edib. Terrorçuların Türkiyə Ordusunun mövqelərinə dekabrın 22-də etdiyi və 12 hərbçinin ölümü ilə nəticələnmiş hücumundan sonra onların mövqelərinə növbəti güclü aviazərbələr endirilib.
Dekabrın 23-24-də Türkiyənin milli müdafiə naziri Yaşar Gülərin şəxsən rəhbərlik etdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində İraq və Suriyanın şimal rayonlarında PKK-ya məxsus 29 obyekt (sığınacaqlar və neft anbarları daxil olmaqla) məhv edilib.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib ki, ölkəsi cənub sərhədlərində PKK-nın mövcudluğuna imkan verməmək üçün əlindən gələni edəcək. Maraqlıdır ki, bu bəyanatda «muzdlu qatillər dəstəsi» ifadəsi «imperialistlərin subpodratçısı kimi işləyənlər» kimi təqdim edilib. Bu, kürd terror təşkilatlarına ABŞ-nin dəstəyinin davam etdiyinə açıq eyhamdır. Hər halda, PKK və YPG Vaşinqtonun Suriya və İraq siyasətinin vacib alətləri sayılır.
Türkiyə-ABŞ münasibətlərinin bu zəmində gərginləşməsi bu ilin oktyabrında yeni mərhələyə keçib. Ayın əvvəlində Suriyanın Əl-Həsəkə şəhərində terrorçulara zərbələr endirən Türkiyə dronu Amerika ordusuna məxsus «F-16» qırıcısı tərəfindən vurulub. Bu, Birləşmiş Ştatlar ordusunun dislokasiya olunduğu ərazinin yaxınlığında baş verib. Türkiyə Müdaifə Nazirliyi vurulmuş pilotsuz uçuş aparatının Türkiyə Silahlı Qüvvələrinə məxsusluğunu rəsmən təsdiqləməsə də, dünya mediası bu insidenti Amerikanın NATO-da müttəfiqi olan Türkiyənin dronunu vurduğu ilk hadisə kimi təqdim edib.
ABŞ-nin kürd qruplaşmalarına bilavasitə hərbi yardımı isə silah tədarükü ilə yanaşı, özünü birgə hərbi təlimlərin təşkili şəklində də göstərir. Belə təlimlərdən biri dekabrın ilk yarısında keçirilib. Ankaranın bu vəziyyətdən narazılığını milli müdafiə naziri Gülər dilə gətirib. O, Birləşmiş Ştatların PKK yaraqlıları ilə birgə təlim keçirməsinin Ankara üçün qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Kürd terrorçuluğu ilə mübarizə Türkiyə arsenalındakı «F-16» təyyarələrinin müasirləşdirilməsini də nəzərdə tutur. Lakin Vaşinqton nəinki onların müasirləşdirilməsinə kömək etməyə tələsmir, Ankaranın bu təyyarələrin yeni modellərinin tədarükü istəyinə də cavab vermir. Yaşar Gülərin sözlərinə görə, iki ölkə təyyarələrin müasirləşdirilməsi və Ankaraya yeni «F-16»ların verilməsinə dair texniki danışıqları başa vurub. Lakin Vaşinqton məsələni Türkiyənin İsveçin NATO-ya üzvlüyünə razılıq verməsi ilə əlaqələndirir. Hər halda, Gülər belə deyir.
Bu haqda ABŞ-nin dövlət katibi Entoni Blinken və Dövlət Departamentinin rəsmisi Metyu Miller də danışıblar. Onların sözlərinə görə, Konqresin «bəzi üzvləri» tələb edir ki, «F-16» qırıcılarının tədarükündən əvvəl Türkiyə İsveçin NATO-ya qəbuluna «hə» desin.
Türkiyə ilə ABŞ arasında əsl müttəfiq münasibətlərinin olmasına Amerikanın Ankaraya tətbiq etdiyi sanksiyalar da mane olur. Xatırladaq ki, sanksiyalar Türkiyənin Rusiya ilə hərbi-texniki əməkdaşlığına cavab olaraq tətbiq edilib. Odur ki, Ankara davamlı olaraq bu qərarın ləğvini tələb edir. «Müttəfiqləri Türkiyənin qlobal və regional funksiyalarını yaxşı anlamalı, məhdudlaşdırıcı addımlardan dərhal imtina etməlidirlər. Güclü Türkiyə, onun güclü ordusu güclü NATO, terrorçuluqla effektiv mübarizə deməkdir», - deyə Gülər bildirib.
Ankara ilə Vaşinqton arasıdakı soyuqluğun aradan qalxması, şübhəsiz ki, Birləşmiş Ştatların Türkiyəni «güclü müttəfiq» kimi görmək istəyib-istəməməsindən asılı olacaq. Bununla yanaşı, eyni məsələ Türkiyənin Avropa ilə münasibətlərində də aktualdır.
Brüsselin səhvi
Aİ Türkiyənin Avropaya inteqrasiya yoluna maneələr qoymağa davam edir. Ankara Avropa İttifaqına üzvlük ərizəsini hələ 1987-ci ildə təqdim etsə də, namizəd statusunu 1999-cu ildə qazanıb. Lakin 2018-ci ilin iyununda tərəflər arasında danışıqlar prosesi dayandırılıb və bundan sonra Ankara rəsmiləri ümumiyyətlə Avropaya inteqrasiyadan imtina edə biləcəklərini dəfələrlə dilə gətiriblər. Prezident Ərdoğan da dəfələrlə deyib ki, Türkiyə kifayət qədər güclü ölkədir və o, Aİ-siz də keçinə bilər.
Lakin 2023-cü il noyabrın sonunda Brüssel Ankaraya Assosiasiya Şurası çərçivəsində dialoqun bərpasını təklif edib. Bununla yanaşı, o, Türkiyənin Avropaya inteqrasiyasına mane olan bir sıra məqamları, eyni zamanda Aİ-nin bununla bağlı gözləntilərini də açıqlayıb. Qurumun xarici məsələlər üzrə ali komissarı Jozep Borrel «Şərqi Aralıq dənizində sabitliyin qorunub saxlanılmasının» vacibliyini, «Rusiyanın Avropa İttifaqının sanksiyalarından yayına bilməməsi», «Kipr üzrə danışıqların bərpasına əlverişli şəraitin yaradılması» üçün Türkiyə ilə Aİ arasında əməkdaşlığın önəmini qeyd edib.
Qeyd edək ki, bundan bir qədər əvvəl Avropa Komissiyası Aİ-nin genişlənməsi prosesi üzrə 2023-cü ilə olan vəziyyətə dair məruzə açıqlamışdı. Orada bildirilirdi ki, Türkiyə «Aİ-nin ümumi xarici və təhlükəsizlik siyasəti ilə razılaşmanın əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılması üçün qəti addımlar atmalıdır». Maraqlıdır ki, Avropa Parlamentinin 2022-ci il üçün Türkiyənin Avropaya inteqrasiyası prosesilə bağlı vəziyyətdən bəhs olunan hesabatında «Türkiyə hökumətinin kursunda ciddi dəyişikliyin olmadığı» deyilir, «belə şəraitdə Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyün prosesinin bərpa olunmasının mümkünsüzlüyü» vurğulanır.
Bu «qiymətləndirmə»dən çıxarılacaq nəticə aydındır: Ankaranın qarşısına daxili siyasətlə bağlı «çatışmazlıqlar» qoyulsa da, onun qəbul edilməməsinin əsas səbəbi xarici siyasətdir. Söhbət, əlbəttə ki, son onilliklərdə Ankaranın dünya arenasında mövqelərini gücləndirməsindən, praktik olaraq, bütün beynəlxalq məsələlərdə davamlı olaraq öz mövqeyini müdafiə etməsindən gedir. Başqa sözlə, Ankaranın bu siyasəti Brüsselin ona öz iradəsini qəbul etdirməsinə imkan vermir. Odur ki, Aİ Türkiyənin quruma üzvlüyünü ləngitmək üçün davamlı olaraq müxtəlif texniki, prosedur bəhanələri tapır. Bunu Aİ-nin dekabrın 14-15-də keçirilən Brüssel sammiti də təsdiqləyib. Toplantıda Avropa liderləri Avropa Komissiyasının Türkiyə ilə bağlı məruzəsinə 2024-cü il martın 21-22-nə planlaşdırılan növbəti sammitində baxmaq qərarına gəliblər. Bu, Ankaranı ciddi şəkildə narazı salıb və bu narazılığı ölkənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Avropa İttifaqının genişlənmə və qonşuluq siyasəti üzrə komissarı Olivyer Vargeyi ilə telefon söhbətində açıq şəkildə dilə gətirib. Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir ki, Fidan Aİ-nin Ankaraya münasibətdə daha sağlam və ədalətli mövqe tutmalı olduğunu bildirib. O, Avropa Komissiyası və şəxsən Borrel tərəfindən hazırlanmış məruzəyə baxılmasının növbəti sammitə saxlanılmasını yanlış adlandırıb.
Bununla yanaşı, dekabr sammitində Ukrayna və Moldovanın Aİ-yə qəbuluna dair danışıqlara başlanılması, Gürcüstana isə Aİ üzvlüyünə namizəd statusunun verilməsinə dair qərar çıxarılıb. Bundan başqa, Brüssel gələn ilin martında Bosniya və Herseqovinanın ittifaqa qəbulu məsələsinə qayıdılacağını da bəyan edib. Bu qərarlar Brüsselin Ankaraya münasibətdə nə qədər «səmimi» olduğunu bir daha göstərib. Prezident Ərdoğanın da dediyi kimi, «bu ölkələrin heç biri strateji və iqtisadi potensialı ilə Aİ üzvü olmağa layiq Türkiyə deyil». «Amma siyasi maneələr buna imkan vermir», - deyə Ərdoğan qeyd edib.  Dövlət başçısı onu da deyib ki, «Türkiyə Aİ üzvü olmaq meyarlarına hazırda orada olan bəzi ölkələrdən daha çox cavab verir». «Amma bizi illərlə gözlədirlər. Aİ artıq bu yanlışından dönməlidir», - deyə prezident qeyd edib.
Bəs Avropa İttifaqı Türkiyə ilə bağlı «yanlış»ından əl çəkəcəkmi? Sual ritorikdir. Buna rotasiya qaydasına uyğun olaraq, 2024-cü ilin ikinci yarısında quruma Macarıstanın sədrliyə başlaması da kömək etməyə bilər. Doğrudur, Macarıstanla Türkiyə arasında əsl dostluq, müttəfiqlik münasibətləri var və bunu Ərdoğanın Budapeştə son səfəri də təsdiqləyib. Səfər çərçivəsində Ankara ilə Budapeşt arasında prioritet strateji tərəfdaşlığa dair ikitərəfli razılaşma imzalanıb. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasının yekununda bildiriblər ki, onlar XXI əsrdə birgə qələbə çalmaq üçün müttəfiqlik münasibətlərini inkişaf etdirmək niyyətindədirlər.
«Türkiyə Macarıstan üçün vacibdir, çünki Türkiyə olmadan Macarıstanın təhlükəsizliyinin təmini mümkün deyil», - deyə Orban bildirib. O, Ankaranın Macarıstana nəql olunan «Rusiya qazının tranzitinə kömək etdiyini» xatırladıb. Bundan başqa, Macarıstanın MVM və Türkiyənin «Botaş» enerji şirkətləri arasındakı razılaşmaya əsasən, 2024-cü ildə Macarıstan bilavasitə Türkiyədə hasil olunacaq qazın da alıcısına çevriləcək.
R.T.Ərdoğan Budapeştdən qayıdarkən bildirib ki, o, Macarıstanın Aİ-yə sədrliyi dövründə qurumla danışıqlarda irəliləyişə nail olunacağına ümidlidir. Türkiyə lideri düşünür ki, həmin vaxt Türkiyənin Aİ-yə üzvlüyü məsələsi «tamamilə fərqli kontekstdə müzakirəyə çıxarıla, bu istiqamətdə yeni addımlar atıla bilər».
Bəs Avropa İttifaqının başçıları Orbanın baş nazirliyi dövründə davamlı olaraq milli maraqların müdafiəsi ilə məşğul olan, nəticədə az qala Aİ daxilində «izqoy»a çevrilmiş Macarıstanın belə «özbaşınalığı»na imkan verəcəklərmi? Bu sualın dəqiq cavabı yalnız 2024-cü ilin sonunda məlum olacaq.

ANKARA THE UNCONQUERABLE
In 2023, we could observe the growth of complications in Türkiye's relations with the West. Thus, Ankara continUSthe fight against the Washington-backed Kurdish terrorist organisations in northern Syria and Iraq. It is also not happy with the EU policy towards Türkiye to block the latter's admission to the union.
The US, Kurds and Turkish strike
Following a car bombing oUSde the Turkish Interior Ministry in early October, Türkiye stepped up its anti-terrorism measures. Two policemen were wounded in the attack. Ankara immediately announced a large-scale anti-terrorist operation inside the country. About 1,000 people were detained in a matter of days. In addition, Ankara stated that all areas in Iraq and Syria controlled by terrorist groUS including the Kurdistan Workers' Party (PKK) and the People's Self-Defence Units (YPG) under its control, are legitimate military targets of Türkiye.
In October-December 2023, the Turkish army hit dozens of such targets. Terrorists were subject to powerful airstrikes after yet another treacherous attack on Turkish army positions on December 22, resulting in the death of 12 Turkish soldiers.
On December 23-24, Turkish National Defence Minister Yaşar Güler personally led a military operation that destroyed 29 PKK facilities (including shelters and oil storage facilities) in northern Iraq and Syria.
President Recep Tayyip Erdogan said that Türkiye would oppose the PKK's presence at its southern borders at all costs. What is notable about this statement is that the "hit squads" were labelled as "imperialist subcontractor".
This is a clear indication of the continued US support for Kurdish terrorist organisations, which sees the PKK and YPG as an important instrument of US policy in the Syrian and Iraqi fronts of the greater Middle East crisis.
Therefore, we can call the escalation of Turkish-American contradictions a new phase of crisis between the two nations since October 2023. Earlier this month, one of the Turkish drones carrying out airstrikes against terrorists in Hasakah, Syria was shot down by a US F-16 fighter jet while flying close to the positions of US troops stationed in the area. Although the Turkish Defence Ministry did not officially confirm the ownership of the downed drone, the world media described the incident as the first one when the US shot down an aircraft of its NATO ally.
In addition to the supply of arms, that is, direct US military assistance to Kurdish groUS both sides are also involved in joint military exercises. One of them took place in the first half of December. Turkish Defence Minister Güler stated that US military exercises with PKK militants were unacceptable.
Enhancing the battle against Kurdish terrorism necessitates the modernisation of Türkiye's F-16 fleet. However, Washington is not only slow to do this but also to approve Ankara's reqUS for the latest models of these American fighter jets. According to Yaşar Güler, Türkiye and the US have concluded technical negotiations on Ankara's modernisation and acqUStion of F-16s. Yet, Washington verbally ties this issue to Türkiye's willingness to endorse Sweden's NATO membership application. US Secretary of State Anthony Blinken and State Department spokesman Matthew Miller were quite clear on this matter, citing the stance of "some" Congress members who demand Türkiye's approval of Sweden's NATO membership as a prereqUSte for the F-16 supply.
The relationship between Türkiye and the United States, at a truly allied level, is also hampered by US sanctions against Ankara in retaliation for its military-technical cooperation with Russia. Consequently, Türkiye frequently brings up the issue of lifting US restrictive measures. "Allies should fully comprehend Türkiye's global and regional roles and promptly abandon restrictive practices. A robust Türkiye and its formidable army signify a strong NATO and an effective counter-terrorism effort," Güler stated.
Undeniably, the US's willingness to perceive Türkiye as a "strong" ally will be crucial in overcoming the longstanding alienation between Ankara and Washington. This issue also pertains to Türkiye's relations with the European component of the West.
Brussel's mistake
The EU continues to hinder Türkiye's European integration. Türkiye applied for EU membership as far back as 1987, but only received candidate status in 1999. However, the negotiation process on this matter was suspended in June 2018. Since then, Türkiye has repeatedly indicated that it may completely abandon European integration. President Erdogan periodically asserts that Türkiye is "self-sufficient enough" to manage without the EU.
In late November 2023, Brussels proposed to Ankara to resume high-level dialogue within the Association Council framework. However, it also highlighted a range of issues impeding Turkish integration, as well as the EU's own "expectations" in this regard. EU High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell emphasised the need to "maintain calm in the Eastern Mediterranean", cooperation between Türkiye and the EU "to prevent the evasion of European sanctions against Russia", and "creating a favourable climate for the resumption of negotiations on Cyprus".
Earlier, the European Commission (EC) released a report on the EU enlargement process as of 2023, stating, among other things, that Türkiye should "take decisive steps to significantly improve coherence with the EU's common foreign and security policy". Notably, the European Parliament's 2022 report on Türkiye's European integration processes points to "the absence of a major change of course by the Turkish government", given that "Türkiye's EU accession process cannot be resumed under the current circumstances".
The conclusion from such assessments is clear: despite Ankara's "shortcomings" in domestic politics, the key factor in the EU's rejection of Türkiye is its foreign policy. The crux of which is the significant strengthening of Türkiye's role on the global stage over the last couple of decades, its consistent defence of its stance on almost all topical international issues which leaves Brussels no chance to dictate its will to Ankara. Hence, the EU's constant search for various technical and procedural excuses to delay negotiations on Türkiye's accession to the organisation.
This information was confirmed during the EU summit in Brussels on December 14-15. At the summit, European leaders agreed to review the EC report on Türkiye at the next scheduled summit on March 21-22, 2024. Turkish Foreign Minister Hakan Fidan expressed Ankara's dissatisfaction in a phone call with European Commissioner Oliver Varghei, emphasising that the EU should take a more reasonable and fair stance towards Türkiye. The Turkish Foreign Ministry issued a statement highlighting the concern over postponing the consideration of the report on Türkiye-EU relations prepared by the European Commission and Josep Borrell.
Meanwhile, during the December EU summit, it was decided to commence accession talks with Ukraine and Moldova, and grant Georgia candidate status. Additionally, Brussels pledged to revisit the issue of starting accession talks with Bosnia and Herzegovina in March. These decisions regarding other countries raised concerns about the EU's sincerity in its approach towards Türkiye. President Erdogan stated that while these countries have been granted opportunities, Türkiye, with its strategic and economic potential, has been hindered by political obstacles. Erdogan emphasised that Türkiye meets the criteria for EU membership even more than some countries already in the EU. He called for the EU to rectify this mistake after years of waiting.
The question of whether the EU will correct this mistake regarding Türkiye remains rhetorical. Even with Hungary assuming the EU presidency in the second half of 2024, it may not necessarily lead to a correction. Türkiye and Hungary share friendly and allied relations, as demonstrated by Erdogan's visit to Budapest. During the visit, a bilateral agreement on priority strategic partnership between Ankara and Budapest was signed. Hungarian Prime Minister Viktor Orbán and Turkish President Erdogan expressed their intention to develop allied relations to succeed together in the 21st century.
Orbán emphasized that Türkiye is crucial for Hungary's security, as Ankara helps in transmitting Russian gas that flows to Hungary. Furthermore, according to an agreement between Hungarian energy company MVM and Türkiye's Botaş, Hungary will begin purchasing gas directly from Türkiye in 2024.
Upon returning from Budapest, Erdogan expressed his expectations for progress in negotiations with the EU during Hungary's presidency. He believes that Türkiye's accession to the EU will be discussed in a new context and that new steps will be taken.
However, it remains uncertain whether EU policymakers will tolerate Hungary's actions, as Prime Minister Orbán has strongly defended his country's national interests and has become somewhat isolated within the EU. A definitive answer to this question will only be obtained at the end of 2024.