TARİXİN YENİ SƏHİFƏSİ
2023-cü il dekabrın 21-də futbol üzrə Azərbaycan Kubokunun 1/8 final qarşılaşması keçirilib. İşğaldan azad olunmuş Xankəndidə təşkil olunmuş oyunda «Qarabağ» ilə Azərbaycan Ordusunun MOİK klubu qarşılaşıb. Matç dörd il əvvəl Nikol Paşinyanın «panerməni oyunları»nın açılışını edərək, tribunadan «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» bəyanatı verdiyi həmin stadionda oynanıb. Jirayr Libaridyan səviyyəli erməni ekspertlərin də etiraf etdiyi kimi, Azərbaycanla Ermənistan arasındakı danışıqlar prosesinə son nöqtəni Paşinyanın məhz bu bəyanatı qoymuş, Qarabağda müharibəni məhz bu bəyanat qaçılmaz etmişdi. Söhbət Ermənistanın məğlub olduğu, üstəlik, iki dəfə uduzduğu müharibədən gedir!
Azad olunmuş Xankəndidə matçın oynandığı stadionda çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: «Əziz dostlar, dörd il bundan əvvəl bu stadionda bəziləri «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» demişdilər. Biz onlara sübut etdik ki, Qarabağ Azərbaycandır! İşğal edilmiş torpaqların böyük hissəsi üç il bundan əvvəl - İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində işğalçılardan azad edildi. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərində Azərbaycan Bayrağı qaldırıldı. Üç ay bundan əvvəl - sentyabrın 19-20-də Xankəndi, Xocalı, Əsgəran, Xocavənd, Ağdərə rayonları da işğalçılardan azad edildi. Oktyabrın 15-də bütün bu şəhərlərdə mən Azərbaycan Bayrağını ucaltdım. Noyabrın 8-də Xankəndinin mərkəzi meydanında Zəfər paradı keçirildi. Bu gün isə bu gözəl idman bayramını biz birlikdə qeyd edirik».
2023-cü il şübhəsiz ki, tarixə Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam bərpa etdiyi il kimi düşəcək. Xankəndidəki qeyri-qanuni xunta fəaliyyətinə son qoyub və 8 noyabr – Zəfər Günündə şəhərin əsas meydanında Azərbaycanın hərbi paradı keçirilib.
Baş verənlər fonunda diplomatik meydanda da yeni danışıqlar mexanizmi yaranıb – münaqişəni çözməkdənsə, tərəflərə davamlı olaraq «münaqişə ilə oynamaq» imkanı yaradacaq həll variantını qəbul etdirməyə çalışan vasitəçilərsiz, birbaşa! Yəqin ki, İkinci Dünya müharibəsindən bu yana heç kim təcavüzə bu qədər gözəl və aşkar nöqtə qoya bilməmişdi.
Bu gün artıq diplomatik, siyasi və hərbi gedişləri böyük məharətlə birləşdirmiş Azərbaycan Prezidentinin sözün əsl mənasında qrossmeyster partiyasını izləmək olar. Onun məşhur «Biz nəyi nə vaxt edəcəyimizi yaxşı bilirik» fikri bir daha öz təsdiqini tapıb.
Paşinyanla Arutunyanın həlledici səhvi
Qarabağda yenidən hərbi yola əl atılmasına səbəb olmuş dönüş nöqtəsini dəqiq müəyyənləşdirmək asan deyil. 44 günlük müharibə Ermənistanın ağır hərbi-siyasi məğlubiyyəti ilə bitmişdi. Sağlam düşünə bilən analitiklər hələ o zaman xəbərdarlıq edirdilər ki, Xankəndidəki separatizm layihəsinə son qoymağın vaxtıdır. Başqa sözlə, onun reallaşdırılması şansı qalmamışdı. Ermənistan rəhbərliyi isə Azərbaycanla razılaşmaq imkanlarını bir-birinin ardınca əldən verirdi. 2020-ci ilin payızından sonra Qarabağ ermənilərinin dinc reinteqrasiyası şansı da qaçırılmışdı. Qarşı tərəf Xankəndidə işğalçı rejimin strukturlarının fəaliyyətini davam etdirmək üçün əlindən gələni edirdi. Ən əsası və təhlükəlisi isə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin 10 minlik hissəsinin hələ də Qarabağda qalması idi. İrəvanın Qarabağda nə boyda qüvvə saxladığı ictimaiyyətə 2023-cü ilin sentyabrında məlum olub. Söhbət yüzdən artıq tank və digər zirehli texnikadan, o cümlədən raket yaylım atəşi sistemlərindən, onlarla radioelektron mübarizə vasitəsidən və 200-dən artıq minomyot kompleksindən gedirmiş. Bu, təbii ki, sadəcə «unudulmuş», yaxud «itirilmiş» silah həcmi deyil. Xüsusilə nəzərə almaq lazımdır ki, 44 günlük savaşdan sonra Ermənistanın özü ciddi silah və zirehli texnika çatışmazlığı yaşayırdı. Demək, İrəvan hər şeyə rəğmən, hərbi revanşa hazırlaşırmış. Azərbaycan isə öz növbəsində, dünya birliyinin diqqətini davamlı olaraq Laçın yolu ilə silah-sursat, mina daşınmasına çəkir, bunun bütün qayda və öhdəliklərə zidd olduğunu bildirirdi. Qarabağa Ermənistandan çağırışçıların göndərilməsi də davam edirdi…
Azərbaycan halqanı qapayır, yaxud olmayan blokada
Belə bir vəziyyətdə Azərbaycanın Laçın yolunun «açıq qapı rejimi»ndə fəaliyyət göstərməsinə sonsuzadək dözməyəcəyi gözlənilən idi. Laçın-Şuşa yolunda vətəndaş cəmiyyəti fəallarının piketi hələ 2022-ci ilin sonunda başlamış və ona məşhur təxribatçı oliqarx Ruben Vardanyanın «Qızılbulaq» və «Dəmirli» qızıl mədənlərinin istismarını bərpa etməsi səbəb olmuşdu. Belə bir vəziyyətdə Azərbaycan 2023-cü il aprelin 23-də növbəti addımı ataraq, Laçında, Həkəri çayı üzərindəki körpüdə sərhəd-buraxılış məntəqəsi yaratmışdı. Beləliklə, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdiyi vaxtdan bu yana ilk dəfə bütün dövlət sərhədini tam nəzarətə götürmüşdü. Bu, separatçılar və İrəvan tərəfindən «blokada» kimi qiymətləndirilmiş, o vaxt özünü «Dağlıq Qarabağ prezidenti» kimi təqdim edən Araik Arutunyan «humanitar fəlakət»dən, mifik «aclıq»dan və s. danışmağa başlamışdı.
Halbuki Azərbaycan tərəfi humanitar və mülki yüklərin daşınmasına hər hansı maneə yaratmırdı. Bakının yalnız bir tələbi var idi: yüklər müvafiq qaydada rəsmiləşdirilməlidir. Yəni əvvəllər bu daşımalar zamanı yüklərə dair sənədlərdə «təyinat yeri – Xankəndi, DQR» yazılırdısa, indi o, «Xankəndi, Azərbaycan Respublikası» ilə əvəzlənməlidir. Yox, əgər ermənistanlı və xankəndili tacirlər sənədləri qaydaya salmaq istəmirlərsə, bunun adı «blokada» yox, başqa şeydir.
Buna baxmayaraq, ermənilər və havadarları «blokada» mövzusunu durmadan şişirdir, sosial şəbəkələrdə «boş piştaxtalar»ın şəkilləri paylaşılırdı, halbuki, kadrlarda ayrı-ayrı piştaxtaların arxasında, döşəmədə ərzaqla dolu qutuların olduğu da görünürdü. Üstəlik, elə həmin sosial şəbəkələrdə yerli restoranlarda təşkil olunan ziyafətlərdən videolar, fotolar və s. yayımlanırdı. Amma bunlar təxribatçıların vecinə deyildi. Ermənistandan Qarabağa göndərilən «humanitar yardım karvanı» isə «Laçın» sərhəd-buraxılış məntəqəsindən keçmək istəmirdi. Aradan Ermənistanın Fransadan olan dostlarının göndərdiyi, qarşısında Paris meri Ann İdalqonun poz verərək şəkil çəkdirdiyi yardım maşınları da görünürdü. Amma onlar niyəsə Qarabağa getmək üçün Azərbaycan sərhədçilərinə müvafiq sənədləri təqdim etməyi düşünmürdülər.
Ermənistanın «Qarabağın blokadası» haqda mifin beynəlxalq arenaya çıxarılması cəhdləri pik nöqtəsinə 2023-cü ilin avqustunda, İrəvanın təşəbbüsü ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının xüsusi iclasının çağırılması ilə çatıb. Lakin toplantı erməni diplomatiyası üçün biabırçılıqla bitib. Azərbaycanın qurumdakı daimi nümayəndəsi Yaşar Əliyev iclas iştirakçılarına Xankəndidəki restoranlarda keçirilən ziyafətlərin, restoran reklamlarının və s. sosial şəbəkələrdə yayılmış şəkillərini təqdim edib.
Bunun ardınca Bakı növbəti güclü gedişini edib. Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti Ağdam-Xankəndi yolu ilə Qarabağa unla dolu yük maşınlarından ibarət karvan göndərib. Daha bir belə yük maşını isə Rusiya Qızıl Aypara Cəmiyyətindən Azərbaycana gəlib. Lakin elə həmin Vardanyanın təhriki ilə separatçılar Rusiya sülhməramlılarının postu yaxınlığında piketə başlayaraq, Ağdam yolu ilə gətirilən heç bir yardımı qəbul etməyəcəklərini bildiriblər.
Beləliklə, «blokada» hekayəsi tam iflasa uğrayıb. Əgər Xankəndidə aclıq, humanitar fəlakət hökm sürürsə, yardımdan imtina etmək, ərzaq gətirən maşınların qarşısını kəsmək nəyə gərəkdir? Yalnız ona görə ki, bu yük maşınları başqa yol ilə hərəkət edir? Bəli, Rusiya və Azərbaycanın yük maşınları Bərdədə «ilişib qalmış»dı, böhran davam edirdi. Zaman keçdikcə «blokada» haqda danışmaq daha da çətinləşir, ortaya arqument qoymaq olmurdu.
Siyasi təxribatdan terrora
Vəziyyət sentyabrda tam dəyişib. Əvvəlcə Nikol Paşinyan «Dağlıq Qarabağın müstəqillik günü» şərəfinə xüsusi müraciətlə çıxış edib və bu, Bakı tərəfindən Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanınmasına dair razılaşmadan imtinası kimi qiymətləndirilib. Daha sonra Araik Arutunyan «Dağlıq Qarabağ prezidenti» postundan istefa verib və Xankəndidə «yeni prezident seçkisi» adlı tamaşa oynanıb. Bakı isə bunu təbii olaraq, açıq təxribat kimi qəbul edib.
Bu da son deyil. Bir müddət sonra Füzuli-Şuşa yolunda tank əleyhinə minanın işə düşməsi nəticəsində «Azəravtoyol»u niki əməkdaşı həlak olub, ardınca baş vermiş daha bir anoloji partlayış isə 4 azərbaycanlı polis əməkdaşının həyatına son qoyub. Azərbaycan tərəfi bəyan edib ki, partlayışların baş verdiyi yol minalardan tam təmizlənibmiş. Demək, işə düşmüş minalar oraya erməni diversiya qrupları tərəfindən sonradan quraşdırılıbmış.
Nəhayət, bu hadisədən bir neçə saat sonra Azərbaycan Qarabağda lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə start verib. Hər halda, Bakı ölkə ərazisində «terrorçu yuvası»nın qalması ilə barışa bilməzdi. Antiterror tədbirləri 24 saatdan da az çəkib və qanunsuz xunta təslim olub. Ermənistan himayədarlarının köməyi ilə növbəti dəfə «BMT TŞ-nin xüsusi iclası»nı çağırıb, lakin bu toplantı da erməni diplomatiyası üçün biabırçılıqla bitib. Birincisi, diplomatik isteriya vaxtı hərbi əməliyyatlar artıq başa çatmışdı. İkincisi, bəlkə də BMT tarixində ilk dəfə olaraq, bir xarici işlər nazirinin (Ermənistanın XİN başçısı Ararat Mirzoyanın) yalanı tutulurdu, üstəlik, o, bu yalanı öz hökumətinin başçısı Nikol Paşinyana istinadla söyləyirdi.
Erməni incikliyinin bədəli
Sonrakı hadisələr hər kəsə yaxşı məlumdur. İkinci hərbi darmadağından sonra Ermənistan hökuməti Rusiyadan incidiyini nümayiş etdirməyə, Qərbdə havadar axtarmağa başlayıb. Bəs bu, İrəvana dividend gətiribmi? Sualın cavabı açıq qalır. Qərb, xüsusilə də Paris Qarabağ ermənilərinin taleyindən «ciddi narahatlıq» ifadə edir, «Ermənistanın yanında olacağı» vədini verir, reallıqda isə İrəvan hər hansı dəstək görmür.
Nəhayət, 2023-cü ilin son günlərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan MDB-nin Sankt-Peterburqda keçirilən sammitinin kluarlarında qeyri-formal şəkildə bir araya gəliblər. Paşinyanın mətbuat xidmətinin məlumatına görə, onlar sülh gündəliyini müzakirə ediblər. Görüşün qeyri-formal xarakter daşıması birgə bəyanat səviyyəsində belə, sənədin imzalanmasını istisna edirdi. Lakin dialoqun davam etməsi faktının özü nikbinlik üçün əsasdır.
Odur ki, indi İrəvanın iki yolu var: ya Azərbaycanın şərtləri əsasında sülh müqaviləsinin imzalanması, ya da… revanşist xülyalara uyaraq, növbəti güc ssenarisi ilə getmək və bir daha məğlub olmaq.

In 2023, Azerbaijan restored its territorial integrity
On December 21, 2023, there was a football match of the 1/8 finals of the Azerbaijan Cup between FC Garabagh and the Azerbaijan army's club MOIK played in the liberated city of Khankendi. The match took place on the same venue where the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan inaugurated the Pan-Armenian Games four years ago and declared that 'Garabagh was Armenia, full point.' Even Armenian experts like Zhirair Libaridian now recognise that it was this statement of Pashinyan that finally destroyed the negotiation process and made a new war in Garabagh inevitable. A war that Armenia lost. Twice.
In his keynote speech delivered at the Khankendi stadium, President Ilham Aliyev said: "Dear friends, four years ago, some people in this stadium said 'Garabagh is Armenia, full point.' We proved to them that Garabagh is Azerbaijan. Most of the occupied lands were liberated three years ago as a result of the Second Garabagh War. The Azerbaijani flag was raised in the town of Shusha, which is the crown of Garabagh. Three months ago, on September 19-20, Khankendi, Khojali, Askeran, Khojavand and Aghdara were liberated, too. On October 15, I raised the flag of Azerbaijan in all these cities. On November 8, the Victory Parade was held in the central square of Khankendi. And today we celebrate this wonderful sport holiday together."
The year 2023 will undoubtedly go down in history as the year of the final and complete restoration of Azerbaijan's territorial integrity and state sovereignty within internationally recognised borders. The illegal junta in Khankendi ceased to exist, and on November 8, Victory Day, an Azerbaijani military parade was held in the main square of the city.
In diplomatic arena, a new negotiation mechanism was created, which makes it possible to hold direct negotiations without mediators, who instead of resolving the conflict tried to impose on the parties a version of the agreement that would allow them to continue to take advantage of the conflict. Perhaps never since the Second World War has the end of an alien aggression been so beautiful and so obvious.
And today we can analyse the truly grandmaster game played by the President of Azerbaijan, who skilfully combined diplomatic, political and military measures. His famous phrase—I know what to do, when to do and how to do it—has been confirmed again.
Fatal mistake of Pashinyan and Harutyunyan
It is not easy to indicate at the turning point that made a new power scenario in Garabagh inevitable. The 44-day war ended with Armenia's heaviest military and political defeat. T that time, most analysts warned that it was time to end the separatist project in Khankendi, as there were no chances left to materialise it.
Just as the Armenian leadership repeatedly missed the opportunity to reach an agreement with Azerbaijan without war, a chance for the peaceful reintegration of Garabagh Armenians after autumn 2020 was also missed. In Khankendi, they tried their best to keep the institutions of the occupation regime working. But the most important and most dangerous thing was that the 10,000-strong Armenian military remained in Garabagh. In September 2023, it became clear that Yerevan continued to keep in Garabagh more than a hundred tanks and other armoured vehicles, over two hundred heavy artillery units, including multiple missile launchers, dozens of electronic warfare systems and over two hundred mortar systems. Such a volume of weapons would simply be difficult to forget or lose, especially amid the acute shortage of armoured vehicles and weapons in Armenia after the 44-day war. So there is no doubt that the Yerevan administration was preparing for a forceful revenge. Azerbaijan has repeatedly voiced its concerns before the international community over the transportation of weapons and mines along the Lachin road in violation of all rules and obligations. Yet new conscripts had continued to be dispatched from Armenia to Garabagh....
Azerbaijan closes the ring, or the hallucinated blockade
It was expected that Azerbaijan would not tolerate a public thoroughfare regime in Garabagh forever. In 2022, in response to the attempt of the well-known provocateur oligarch Ruben Vardanyan to resume operation of the Gizilbulag and Demirli gold mines, civil activists organised protests on the Lachin-Shusha road. On April 23, 2023, Azerbaijan made its next move. An Azerbaijani border checkpoint appeared at the bridge over the Hakari River, Lachin. Thus, for the first time since the restoration of its independence, Azerbaijan took full control of its state border. Separatists and Yerevan immediately cried about blockade. Araik Harutyunyan, the then so-called President of Nagorno-Garabagh, screamed about a humanitarian catastrophe, mythical deaths from malnutrition, etc.
However, Azerbaijan did not create any obstacles to humanitarian and civilian cargo traffic to the area. Baku insisted that the cargo had to be properly documented. That is, they had to bear an indication that the destination point was Khankendi, Republic of Azerbaijan, not Stepanakert, NKR. If merchants from Yerevan or Khankendi did not want to make consignment notes properly, it was anything but a blockade.
Nevertheless, the issue of the non-existent blockade was promoted in Armenian and near-Armenian circles as much as possible. Social networks were teeming with tearful stories about empty store shelves, even though one could see food lying on the floor. Yet, there were ads of local restaurants, photos from parties, etc. in the same networks. But the provocateurs were unstoppable. A caravan with "humanitarian aid" was sent from Armenia to Garabagh, which, however, did not even attempt to pass the Lachin checkpoint. Trucks with aid from Armenia's friends in France also flashed by. Even Anne Hidalgo, the Mayor of Paris, posed in front of them for a photo. But for some reason no one was in a hurry to show the Azerbaijani border guards the relevant documents to proceed to Garabagh.
Armenia's attempts to push the issue of the mythical blockade of Garabagh to the international arena reached its peak in mid-August 2023, when a special session of the UN Security Council was convened at Yerevan's initiative. The meeting, however, ended in a deafening embarrassment for Armenian diplomacy. Azerbaijan's UN Permanent Representative Yashar Aliyev presented, among other things, materials from social networks, including photos from parties, restaurant adverts, etc.
A new strong move by Baku followed. The Azerbaijani Red Crescent Society sent a convoy of flour to Garabagh through the Aghdam-Khankendi road. Another truck, from the Russian Red Cross, also arrived in Azerbaijan. But at the instigation of Vardanyan, the separatists picketed behind the line of Russian peacekeeping posts and announced that they would not accept any aid coming through the Aghdam road.
The whole story of the blockade was turning into a cheap farce. If there was hunger and a humanitarian disaster in Khankendi, why refuse aid and block the road for food trucks? Just because that food was brought on the wrong road? Both Russian and Azerbaijani trucks were standing still in Barda as the crisis was dragging on. And the further it went, the fewer arguments there were in favour of the blockade.
From political provocation to terror
The situation changed completely in September 2023. Nikol Pashinyan made a special address to honour the independence day of Nagorno-Garabagh, which Baku saw as Armenia's departure from the agreements on recognising Azerbaijan's territorial integrity. Araik Harutyunyan then resigned as President of Nagorno-Garabagh, which was followed by yet another farce called the elections of a new president organised in Khankendi. As expected, Azerbaijan reacted to this as a clear provocation.
Further, an anti-tank mine went off on the Fuzuli-Shusha motorway under construction, killing two employees of Azeravtoyol. Then there was another explosion, claiming the lives of four more people, this time police officers. Azerbaijan immediately emphasised that the road had been completely cleared of mines before the incident. Eventually, the mines were laid by Armenian sabotage groups.
A few hours later, Azerbaijan launched local anti-terrorist measures. Baku did not tolerate the existence of a hornet's nest of terror on its territory. The anti-terrorist operation lasted less than 24 hours. The illegal junta capitulated. Armenia, with the help of its patrons, once again convened a special session of the UN Security Council, which ended in another disgrace for Armenian diplomacy. Firstly, by the time of the diplomatic hysteria, the hostilities had already ceased. And secondly, perhaps for the first time in the history of the UN, the Armenian Foreign Minister (Ararat Mirzoyan) was publicly caught in a lie, referring to a statement of his boss, Nikol Pashinyan.
The cost of Armenian offences
Events that followed are well known. After the second military defeat, Armenian authorities began to demonstrate their grievances against Russia and to seek intercession in the West. Whether this brought them the expected dividends is an open question. The West, especially Paris, was generous with expressions of concern about the fate of the Garabagh Armenians, promised to be close to Armenia, but did not provide real support. Moreover, the US had to make considerable efforts to wipe out the consequences of flirting with Armenia.
Finally, in the last days of the outgoing year, there was a short informal meeting between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinian on the sidelines of the CIS summit in St. Petersburg, which was also informal. As Pashinian's press service reported, the leaders discussed the peace agenda. The informal nature of the meeting seemed to exclude the signing of any documents, even a joint statement. But the very fact that the dialogue continued is a reason for optimism.
So in the end of the day, Yerevan has two options to choose from: either to sign a peace treaty on Azerbaijan's terms, or, succumbing to revanchist illusions, to provoke a new military scenario doomed to its defeat. Again.