Mərkəzi Bankın qanunvericilik islahatları və mikromaliyyə bazarının stimullaşdırılması bank olmayan kredit təşkilatlarının inkişafına yardım göstərir
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) tərəfindən hazırlanmış maliyyə sektorunun inkişaf strategiyasının prioritetlərinə əsasən regionlarda kiçik və mikro biznes üçün kreditləşmə şərtlərinin sadələşdirilməsi və maliyyələşdirmə həcminin artırılması daxildir. Mikro biznesin maliyyələşdirilməsində diqqətin bank olmayan kredit təşkilatlarına (BOKT) yönəldilməsi planlaşdırılır. AMB son zamanlar BOKT-un inkişafına böyük diqqət yetirir. Bu gün ölkədə 54 BOKT var: onların aktivləri son beş ildə 2 dəfə, kredit portfelinin həcmi isə 25% artıb. Bakıda keçirilən “Nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda Azərbaycan Maliyyə Forumunda mikromaliyyə bazarının inkişafı müzakirə olunub.
Kredit tarixçəsi
Ötən il AMB mütəxəssisləri beynəlxalq məsləhətçilər ilə birlikdə kapital bazarının, ödəniş sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, maliyyə bazarının bütün seqmentlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində işlər aparıblar. Mərkəzi Bankın hazırladığı maliyyə sektorunun inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, altsektorların hər biri - bank, sığorta, kapital bazarları və ödəniş sistemləri, həmçinin mikromaliyyə sahələri üzrə ayrıca sənədlər hazırlanacaq. Təbii ki, bu sahələrin hər biri eyni əhəmiyyətə malik deyil. Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun qeyd etdiyi kimi, bu gün Azərbaycanın maliyyə sektorunun aktivlərinin 96%-i bankların, qalan 4%-i isə sığorta və investisiya şirkətləri və bank olmayan kredit təşkilatlarının payına düşür.
Kredit strukturlarının problemlərinin həlli, onların iqtisadiyyatın real sektorunda, xüsusilə periferik rayonlarda və kənd yerlərində fəaliyyət göstərən sahibkarlarla əməkdaşlığının gücləndirilməsi, təsərrüfat subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi yeni strategiyanın ən mühüm prioritetləridir.
Sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə və bank xidmətlərinə çıxış imkanlarının yaxşılaşdırılması uzunmüddətli vəzifədir. Etiraf etməliyik ki, hazırda bank sektoru sahibkarların əsas donoruna çevrilə bilməyib. Buna kredit resurslarına çıxışın çətinliyi, yüksək faiz dərəcələri, girov problemi və s. maneə yaradır. Banklar hələ də kreditlər üzrə yüksək faiz dərəcələrini saxlayırlar və bu da iqtisadiyyatın real sektorunun, xüsusən də aqrar sektorun inkişafının maliyyələşdirilməsinin əhəmiyyətli (bankların fikrincə) riskləri ilə bağlıdır. Likvid girovun olmaması və kiçik təsərrüfatların sığorta təminatının zəif olması isə bankların kənd yerlərindəki istehsalçıların və kiçik və mikro sahibkarlığın digər sahələrinin maliyyələşdirilməsində iştirakının genişləndirilməsinə kömək etmir. Nəticədə, hazırda banklar tərəfindən verilən bütün kreditlərin dörddə üçündən çoxu Bakının payına düşür.
20 ildə dörd milyard
Bəs orta və hətta uzunmüddətli perspektivdə optimal həll yolu nədir? Aparıcı beynəlxalq maliyyə təşkilatları hesab edir ki, kiçik biznesin kapitallaşdırılmasının ən effektiv üsullarından biri mikromaliyyənin gələcək inkişafı ola bilər. Əslində bizim bu sahədə kifayət qədər təcrübəmiz var. 1990-cı illərin ortalarından başlayaraq, əsasən kənd təsərrüfatı rayonlarında fəaliyyət göstərən onlarla BOKT və kredit ittifaqları KOB-ların və mikro biznesin maliyyələşdirilməsində effektiv alətə çevrilə biliblər. Beynəlxalq maliyyə təşkilatları bir çox mikromaliyyə strukturlarının təsisçisi və donoru kimi çıxış etmiş, onlara güzəştli likvidlik təqdim etmiş, texniki proqramlar çərçivəsində onlara dəstək olmuş, həmçinin institusional inkişafda təcrübə mübadiləsi aparmışlar. Nəticədə 20 il ərzində BOKT və analoji strukturlar KOB-lara 4 milyard manatdan çox mikrokreditlər ayıra biliblər. Bu, təəccüblü deyil, çünki banklardan fərqli olaraq, onlar mürəkkəb prudensial qaydalarla məhdudlaşmır. Onlar girov olmadan mikrokreditlər verə bilər. Üstəlik, bununla bağlı əməliyyat müqayisə olunmayacaq dərəcədə sadədir - borcalanlardan uzun kredit tarixçəsi tələb olunmur və s.
Təəssüf ki, 2014-2017-ci illərdə qlobal enerji böhranı zamanı yerli mikromaliyyə sektoru xeyli zərər görüb. Devalvasiya, silsilə iflaslar və ölkənin iqtisadi inkişafının ləngiməsi BOKT-ların fəaliyyətinə ciddi ziyan vurub. Ölkənin xarici valyutada olan kreditlərə tələbatı xeyli azalıb. Əksər mikromaliyyə obyektlərinin xarici donorlarla əlaqəsini nəzərə alsaq, bu seqmentdə xarici valyutada kreditlərin həcmi kifayət qədər yüksəkdir. Nəticədə, belə strukturların sayı 3 dəfə, kredit portfeli, eləcə də borcalanların sayı 2 dəfədən çox azalıb.
Amma son bir neçə ildə mikromaliyyə sferası yenidən dayanıqlı artım göstərib. Bu, bir çox cəhətdən Azərbaycan Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Onlar KOB-ların maliyyə resurslarına çıxışını asanlaşdırmaq üçün mikromaliyyənin (xüsusilə bölgələrdə) əhatə dairəsini genişləndirməyi hədəfləyirlər. Eyni zamanda mikrobiznes üçün BOKT-lardan kreditlər hər zaman səmərəli olmayan bank sistemi fonunda çox vaxt yeganə rəqabətli alternativdir. Dünya Bankının son araşdırmalarına görə, yerli kiçik şirkətlərin yalnız 9%-i sistematik olaraq bank kreditlərindən istifadə edir. Mikromaliyyə bazarına dövlət dəstəyi KOB-ların və fərdi sahibkarlığın inkişafının mühüm tərkib hissəsidir. Fərdi sahibkarlığın inkişafı hökumətin strateji hədəfidir. KOB və mikro-biznes bütün qeydiyyatdan keçmiş vergi ödəyicilərinin 97%-dən çoxunu təşkil edir, bu sektorun Azərbaycanın əmək qabiliyyətli əhalisinin təxminən yarısını işlə təmin edir.
Qeyri-bank sahəsi ilə bağlı yeniliklər
Sadalanan faktlar mikromaliyyə bazarının inkişafının uzun müddət ərzində ölkənin maliyyə tənzimləyicisinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının diqqət mərkəzində qalacağını göstərir. Xüsusilə, son vaxtlar AMB yeni mikromaliyyə strukturlarının fəaliyyəti üçün lisenziyaların verilməsi prosesini sürətləndirib, onların sayı artıq 54-ə çatıb. Artıq İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən qeydiyyatdan keçmiş daha 4 bank olmayan kredit təşkilatının 2024-cü ildə lisenziya alacağı gözlənilir.
BOKT-lar  isə nizamnamə kapitallarını artırır, istiqrazları Bakı Fond Birjasının hərraclarında yerləşdirir və 2023-cü ildə qəbul edilmiş qanunvericiliyə edilən dəyişikliklər onlara kredit kartlarının emissiyası hüququ verib. Keçən il “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” qanunda dəyişiklik edilməsindən sonra da bu sahədə yeniliklər edilib. Məsələn, bundan sonra BOKT-lar ödəniş vasitəçiliyi xidmətləri göstərə biləcək. Son vaxtlara qədər yalnız banklar və milli poçt operatoru belə hüquqa malik idi. BOKT seqmenti üçün yeniliklər arasında onların maliyyə sabitliyini artırmaq üçün prudensial tələblərdə dəyişiklikləri qeyd etmək lazımdır. Mikromaliyyə subyektləri üçün kredit riskinin maksimum məbləği, həmçinin kapitalın minimum məbləği, öhdəliklərin kapitala nisbəti və s. müəyyən edilib. Bundan başqa, qanunvericilik dəyişiklikləri BOKT-ların nizamnamə (səhm) kapitalında əhəmiyyətli iştirak payının əldə edilməsi qaydasını müəyyənləşdirib. Bütün bunlar mikromaliyyə təşkilatlarının kapitallaşmasını genişləndirməyə, investorları cəlb etməyə və son nəticədə çox ehtiyac duyulan güzəştli maliyyə mənbələrinə çıxışı asanlaşdırmağa yardım göstərir.
Aydındır ki, əlverişli bazar şəraiti, normativ-hüquqi bazanın optimallaşdırılması və tənzimləyicinin dəstəyi mikromaliyyə sektorunun sürətli inkişafına yardım edir. “Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası” (AMFA) İctimai Birliyinin icraçı direktoru Jalə Hacıyevanın vurğuladığı kimi, “BOKT-lar haqqında qanunda edilmiş dəyişikliklərin qüvvəyə minməsi ilə özünəməşğul əhali qrupunun və mikrosahibkarların sosial-iqtisadi vəziyyəti yaxşılaşacaq.
Onun sözlərinə görə, dövlət özünüməşğulluğu və sahibkarlığı dəstəkləməklə bu sektorda çalışan şəxslərə verilən sosial müavinətlarla bağlı yükünü azaldır, bank xidmətlərindən kənarda qalan əhali qrupuna maliyyəyə çıxışı yaradır: “Sektorun özünə gəlincə isə bu il kredit portfelində 25%, işçilərin sayında isə 10% artım olub”.
“2023-cü ilin üçüncü rübünün yekunlarına görə, Azərbaycanın bank olmayan kredit təşkilatlarının aktivləri 2 dəfə artaraq 682 milyon manata çatıb. Mikrokredit strukturlarının aktivlərinin təxminən 80%-i kreditlərdir. Belə ki, ötən ilin üç rübü ərzində müştərilərə verilən kreditlərin həcmi yarım milyard manatı ötüb və bu da 2019-cu ilin müvafiq göstəricilərindən 2 dəfə çoxdur”, - AMFA İdarə Heyətinin sədri Cəlal Əliyev Azərbaycan Maliyyə Forumunda bildirib. Mikromaliyyə sektorunun səmərəliliyindən danışan AMFA rəhbəri BOKT-lar vasitəsilə vergi ödənişlərinin artmasını da qeyd edib. Belə ki, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində onların həcmi 10,7 milyon manat təşkil edib.
2024-cü ildə və sonrakı illərdə mikromaliyyə sektorunun perspektivləri kontekstində üçillik müddətə nəzərdə tutulan Maliyyə Sektorunun İnkişafı Strategiyasının digər müddəalarının həyata keçirilməsi də qeyd edilməlidir. Digər məsələlərlə yanaşı, bu sənəd alternativ pul alətlərindən istifadə edilməsinə istiqamətlənib. Buraya fintexlərin kütləvi istifadəsi və müxtəlif ödəniş sistemlərinə çıxışın genişləndirilməsi üçün respublikada “OpenBanking” platformasının tətbiqi daxildir.
“Bu gün biz rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin inkişafı, süni intellektin fəaliyyət dairəsini genişləndirdiyi dövrdə yaşayırıq. İnternet və mobil cihazlardan istifadənin artması kredit büroları və asan maliyyələşdirmə platformaları daxil olmaqla, çoxlu sayda platformanın yaranmasına səbəb olub. Banklar və BOKT-lar rəqəmsal texnologiyalar sahəsində innovasiyalar və nailiyyətlərlə fəal maraqlanır və əminik ki, bu məsələ gələcəkdə ən vacib məsələlərdən birinə çevriləcək”, - C.Əliyev qeyd edib.
AMB və AMFA üçün digər perspektivli məqsəd BOKT-ların aşağı faizli likvidliyə olan ehtiyaclarını – əsasən milli valyutada – ödəməkdir. BOKT-ların “uzun və ucuz” kredit xətlərinə (o cümlədən beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının resurslarına) çıxışı isə KOB subyektləri və mikro-biznesdən borc vəsaitlərinə artan bazar tələbatının davamlı şəkildə ödənilməsi üçün ən mühüm şərtdir.

Законодательные реформы ЦБА и стимулирование микрофинансового рынка способствуют развитию небанковских кредитных организаций
Базовыми приоритетами разработанной Центробанком Азербайджана (ЦБА) стратегии развития финансового сектора обозначены упрощение условий кредитования и наращивание объемов финансирования субъектов малого и микробизнеса, особенно в регионах страны. Упор в финансировании микробизнеса планируется сделать на небанковские кредитные организации (НБКО), развитию которых в последнее время в ЦБА уделяют большое внимание. Сегодня в стране насчитывается 54 НБКО: их активы за минувшие пять лет увеличились вдвое, а объемы кредитного портфеля возросли на 25%. Развитие микрофинансового рынка обсуждалось на состоявшемся в Баку финансовом форуме «Достижения и вызовы».
Кредитная история
В прошлом году специалисты ЦБА совместно с международными консультантами работали над совершенствованием рынка капитала, платежных систем, цифровизацией всех сегментов финансового рынка. По разработанной Центробанком стратегии развития финсектора будут подготовлены отдельные документы по каждому из подсекторов - банковскому, страховому, рынков капитала и платежных систем, а также микрофинансированию. Безусловно, значимость этих направлений не равноценна. Как отметил председатель ЦБА Талех Кязымов, сегодня 96% активов финансового сектора Азербайджана формируют банки, а оставшиеся 4% делят между собой страховые и инвестиционные компании, небанковские кредитные организации.
Важнейшие приоритеты новой стратегии - это решение проблем кредитных структур, укрепление их сотрудничества с предпринимателями, которые действуют в реальном секторе экономики, особенно в периферийных регионах, сельской местности, для расширения доступа экономических субъектов к финансовым ресурсам.
Улучшение доступа субъектов предпринимательства к финансово-банковским услугам - долгосрочная задача. Приходится признать, что в настоящее время банковский сектор так и не смог стать ключевым донором предпринимателей. Этому мешают сложность доступа к ссудному капиталу, высокие проценты, залоговые проблемы и т.д. Банки по-прежнему сохраняют высокие ставки по займам, что обусловлено значительными (по мнению банков) рисками финансирования развития реального сектора экономики, в частности в аграрном секторе. В свою очередь отсутствие ликвидного залога и слабый охват страхованием мелких фермерских хозяйств не способствуют расширению участия банков в финансировании сельских производителей и других направлений малого и микропредпринимательства. В результате в настоящее время свыше трех четвертей всех выданных банками кредитов приходится на долю Баку.
Четыре миллиарда за 20 лет
Каким же видится оптимальное решение в среднесрочной и даже более длительной перспективах? Согласно оценкам ведущих международных финансовых организаций (МФО), одним из наиболее эффективных методов капитализации субъектов малого бизнеса может стать дальнейшее развитие микрофинансирования. Собственно говоря, у нас имеется весьма немалый опыт в данной сфере. Функционирующие с середины 90-х годов преимущественно в аграрных регионах десятки НБКО и кредитные союзы сумели стать действенным инструментом финансирования МСБ и микробизнеса. МФО выступали учредителями и донорами многих микрофинансовых структур, обеспечивая их льготной ликвидностью, поддерживая в рамках технических программ, а также делясь опытом институционального развития. В итоге за 20 лет НБКО и схожие с ними структуры смогли предоставить микрокредиты субъектам МСБ более чем  на 4 млрд манатов. Это неудивительно, так как в отличие от банков они не ограничены сложными нормами пруденциального регулирования, могут выдавать микрокредиты без залогового обеспечения, а само оформление сделки несопоставимо проще - от заемщиков не требуется длительной кредитной истории и т.д.
К сожалению, отечественный микрофинансовый сектор ощутимо пострадал в период глобального энергетического кризиса 2014-2017 годов. Девальвация, череда банкротств и замедление темпов экономического развития страны нанесли серьезный ущерб деятельности НБКО. В стране кратно снизился спрос на ссуды, номинированные в иностранной валюте. В то время как с учетом связанности большинства микрофинансовых объектов с зарубежными донорами объемы валютных займов в данном сегменте довольно высоки. В результате количество таких структур снизилось втрое, более чем вдвое сократились кредитный портфель, а также число заемщиков.
Тем не менее в последние несколько лет в сфере микрофинансирования вновь наметился устойчивый рост. Во многом он подкреплен поддержкой ЦБА, Ассоциации микрофинансирования Азербайджана (AMFA), Агентства по развитию малого и среднего бизнеса, которые задались целью расширить сферу микрофинансирования (особенно в регионах страны) для упрощения доступа субъектов МСБ к денежным ресурсам. Между тем для микробизнеса ссуды от НБКО зачастую являются единственной конкурентной альтернативой на фоне не всегда эффективной банковской системы. Согласно недавним исследованиям Всемирного банка, только порядка 9% отечественных малых компаний систематически пользуются банковскими кредитами. При этом государственная поддержка рынка микрофинансирования - важнейший компонент развития субъектов МСБ и индивидуального предпринимательства. Последнее - стратегическая цель правительства. На субъекты МСБ и микробизнес приходится свыше 97% всех зарегистрированных налогоплательщиков, не говоря уже о том, что этот сектор обеспечивает работой около половины трудоспособного населения Азербайджана.
Небанковские новшества
Перечисленные факты говорят о том, что развитие микрофинансового рынка еще долго будет оставаться в зоне внимания финансового регулятора и иных профильных госструктур страны. В частности, в последнее время ЦБА ускорил процесс выдачи лицензий на деятельность новых микрофинансовых структур, число которых достигло 54. Ожидается, что еще четыре небанковские кредитные организации, уже зарегистрированные налоговой службой при Минэкономики, получат лицензию в 2024 году.
В свою очередь НБКО увеличивают уставный капитал, размещают облигации на аукционах Бакинской фондовой биржи, а принятые в 2023 году изменения в законодательство предоставили им право эмиссии кредитных карт. И это далеко не все новшества, внесенные в прошлом году в поправках к Закону «О небанковских кредитных организациях». Отныне НБКО смогут заниматься услугами платежного посредничества. Подобным правом до недавнего времени обладали только банки и национальный почтовый оператор. В числе нововведений для сегмента НБКО следует упомянуть изменение пруденциальных требований для повышения их финансовой устойчивости. Для субъектов микрофинансирования определены максимальный размер кредитного риска, а также минимальный размер капитала, соотношение обязательств к капиталу и т.д. Помимо этого законодательные изменения определили порядок приобретения доли существенного участия в уставном (акционерном) капитале НБКО. Все перечисленные шаги способствуют расширению капитализации микрофинансовых организаций, привлечению инвесторов и в конечном счете упрощению доступа к столь востребованным льготным источникам финансирования.
Очевидно, что благоприятная рыночная конъюнктура, оптимизация нормативно-правовой базы и поддержка регулятора способствуют стремительному развитию сферы микрофинансирования. Как подчеркнула исполнительный директор AMFA Жаля Гаджиева, с вступлением в силу поправок, внесенных в закон об НБКО, заметно улучшатся социально-экономическое положение самозанятой группы населения, а также доступ микробизнеса к заемным ресурсам. По ее словам, поддерживая самозанятость и микропредпринимательство, государство снижает бремя соцобеспечения для занятых в этом секторе. Обеспечивается упрощенный доступ к финансам для групп населения, не имеющих возможности воспользоваться традиционными банковскими услугами. Очевидным подтверждением позитивных трендов в отрасли является тот факт, что в прошлом году здесь наблюдались рост кредитного портфеля на 25% и увеличение количества сотрудников на 10%.
«По итогам третьего квартала 2023 года активы небанковских кредитных организаций Азербайджана выросли в два раза и достигли 682 млн манатов. Порядка 80% активов микрокредитных структур составляют кредиты. Так, за три квартала прошлого года объем выданных клиентам кредитов превысил полмиллиарда манатов, что в 2 раза больше соответствующих показателей 2019 года», - сказал председатель наблюдательного совета AMFA Джалал Алиев, выступая на Азербайджанском финансовом форуме. Говоря об эффективности работы микрофинансовой сферы, глава AMFA также упомянул увеличение налоговых выплат по линии НБКО, объем которых за 9 месяцев 2023 года составил 10,7 млн манатов.
В контексте перспектив микрофинансового сектора в 2024 и последующих годах следует упомянуть также реализацию других положений трехлетней Стратегии развития финансового сектора. В числе прочего этот документ нацелен на использование альтернативных денежно-кредитных инструментов. В их числе внедрение в республике платформы OpenBanking для массового применения финтехрешений и расширения доступа к различным платежным системам. «Сегодня мы живем в эпоху развития цифровых финансовых услуг, когда искусственный интеллект расширяет сферу своей деятельности. Увеличение использования интернета и мобильных устройств привело к появлению большого количества платформ, включая кредитные бюро и платформы с легким финансированием. Банки, НБКО активно интересуются инновациями и достижениями в области цифровых технологий, и мы уверены, что этот вопрос станет одним из важнейших в будущем», - отметил Дж.Алиев.
Еще одной перспективной целью для ЦБА и AMFA обозначено удовлетворение потребностей НБКО в низкопроцентной ликвидности, преимущественно в национальной валюте. Доступ НБКО к «длинным и недорогим» кредитным линиям (в том числе ресурсам МФО) - важнейшее условие для устойчивого удовлетворения растущего рыночного спроса на заемные ресурсы со стороны субъектов МСБ и микробизнеса.