Mərkəzi Bankın qanunvericilik islahatları və mikromaliyyə bazarının stimullaşdırılması bank olmayan kredit təşkilatlarının inkişafına yardım göstərir
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) tərəfindən hazırlanmış maliyyə sektorunun inkişaf strategiyasının prioritetlərinə əsasən regionlarda kiçik və mikro biznes üçün kreditləşmə şərtlərinin sadələşdirilməsi və maliyyələşdirmə həcminin artırılması daxildir. Mikro biznesin maliyyələşdirilməsində diqqətin bank olmayan kredit təşkilatlarına (BOKT) yönəldilməsi planlaşdırılır. AMB son zamanlar BOKT-un inkişafına böyük diqqət yetirir. Bu gün ölkədə 54 BOKT var: onların aktivləri son beş ildə 2 dəfə, kredit portfelinin həcmi isə 25% artıb. Bakıda keçirilən “Nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda Azərbaycan Maliyyə Forumunda mikromaliyyə bazarının inkişafı müzakirə olunub.
Kredit tarixçəsi
Ötən il AMB mütəxəssisləri beynəlxalq məsləhətçilər ilə birlikdə kapital bazarının, ödəniş sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, maliyyə bazarının bütün seqmentlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində işlər aparıblar. Mərkəzi Bankın hazırladığı maliyyə sektorunun inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, altsektorların hər biri - bank, sığorta, kapital bazarları və ödəniş sistemləri, həmçinin mikromaliyyə sahələri üzrə ayrıca sənədlər hazırlanacaq. Təbii ki, bu sahələrin hər biri eyni əhəmiyyətə malik deyil. Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımovun qeyd etdiyi kimi, bu gün Azərbaycanın maliyyə sektorunun aktivlərinin 96%-i bankların, qalan 4%-i isə sığorta və investisiya şirkətləri və bank olmayan kredit təşkilatlarının payına düşür.
Kredit strukturlarının problemlərinin həlli, onların iqtisadiyyatın real sektorunda, xüsusilə periferik rayonlarda və kənd yerlərində fəaliyyət göstərən sahibkarlarla əməkdaşlığının gücləndirilməsi, təsərrüfat subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi yeni strategiyanın ən mühüm prioritetləridir.
Sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə və bank xidmətlərinə çıxış imkanlarının yaxşılaşdırılması uzunmüddətli vəzifədir. Etiraf etməliyik ki, hazırda bank sektoru sahibkarların əsas donoruna çevrilə bilməyib. Buna kredit resurslarına çıxışın çətinliyi, yüksək faiz dərəcələri, girov problemi və s. maneə yaradır. Banklar hələ də kreditlər üzrə yüksək faiz dərəcələrini saxlayırlar və bu da iqtisadiyyatın real sektorunun, xüsusən də aqrar sektorun inkişafının maliyyələşdirilməsinin əhəmiyyətli (bankların fikrincə) riskləri ilə bağlıdır. Likvid girovun olmaması və kiçik təsərrüfatların sığorta təminatının zəif olması isə bankların kənd yerlərindəki istehsalçıların və kiçik və mikro sahibkarlığın digər sahələrinin maliyyələşdirilməsində iştirakının genişləndirilməsinə kömək etmir. Nəticədə, hazırda banklar tərəfindən verilən bütün kreditlərin dörddə üçündən çoxu Bakının payına düşür.
20 ildə dörd milyard
Bəs orta və hətta uzunmüddətli perspektivdə optimal həll yolu nədir? Aparıcı beynəlxalq maliyyə təşkilatları hesab edir ki, kiçik biznesin kapitallaşdırılmasının ən effektiv üsullarından biri mikromaliyyənin gələcək inkişafı ola bilər. Əslində bizim bu sahədə kifayət qədər təcrübəmiz var. 1990-cı illərin ortalarından başlayaraq, əsasən kənd təsərrüfatı rayonlarında fəaliyyət göstərən onlarla BOKT və kredit ittifaqları KOB-ların və mikro biznesin maliyyələşdirilməsində effektiv alətə çevrilə biliblər. Beynəlxalq maliyyə təşkilatları bir çox mikromaliyyə strukturlarının təsisçisi və donoru kimi çıxış etmiş, onlara güzəştli likvidlik təqdim etmiş, texniki proqramlar çərçivəsində onlara dəstək olmuş, həmçinin institusional inkişafda təcrübə mübadiləsi aparmışlar. Nəticədə 20 il ərzində BOKT və analoji strukturlar KOB-lara 4 milyard manatdan çox mikrokreditlər ayıra biliblər. Bu, təəccüblü deyil, çünki banklardan fərqli olaraq, onlar mürəkkəb prudensial qaydalarla məhdudlaşmır. Onlar girov olmadan mikrokreditlər verə bilər. Üstəlik, bununla bağlı əməliyyat müqayisə olunmayacaq dərəcədə sadədir - borcalanlardan uzun kredit tarixçəsi tələb olunmur və s.
Təəssüf ki, 2014-2017-ci illərdə qlobal enerji böhranı zamanı yerli mikromaliyyə sektoru xeyli zərər görüb. Devalvasiya, silsilə iflaslar və ölkənin iqtisadi inkişafının ləngiməsi BOKT-ların fəaliyyətinə ciddi ziyan vurub. Ölkənin xarici valyutada olan kreditlərə tələbatı xeyli azalıb. Əksər mikromaliyyə obyektlərinin xarici donorlarla əlaqəsini nəzərə alsaq, bu seqmentdə xarici valyutada kreditlərin həcmi kifayət qədər yüksəkdir. Nəticədə, belə strukturların sayı 3 dəfə, kredit portfeli, eləcə də borcalanların sayı 2 dəfədən çox azalıb.
Amma son bir neçə ildə mikromaliyyə sferası yenidən dayanıqlı artım göstərib. Bu, bir çox cəhətdən Azərbaycan Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Onlar KOB-ların maliyyə resurslarına çıxışını asanlaşdırmaq üçün mikromaliyyənin (xüsusilə bölgələrdə) əhatə dairəsini genişləndirməyi hədəfləyirlər. Eyni zamanda mikrobiznes üçün BOKT-lardan kreditlər hər zaman səmərəli olmayan bank sistemi fonunda çox vaxt yeganə rəqabətli alternativdir. Dünya Bankının son araşdırmalarına görə, yerli kiçik şirkətlərin yalnız 9%-i sistematik olaraq bank kreditlərindən istifadə edir. Mikromaliyyə bazarına dövlət dəstəyi KOB-ların və fərdi sahibkarlığın inkişafının mühüm tərkib hissəsidir. Fərdi sahibkarlığın inkişafı hökumətin strateji hədəfidir. KOB və mikro-biznes bütün qeydiyyatdan keçmiş vergi ödəyicilərinin 97%-dən çoxunu təşkil edir, bu sektorun Azərbaycanın əmək qabiliyyətli əhalisinin təxminən yarısını işlə təmin edir.
Qeyri-bank sahəsi ilə bağlı yeniliklər
Sadalanan faktlar mikromaliyyə bazarının inkişafının uzun müddət ərzində ölkənin maliyyə tənzimləyicisinin və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının diqqət mərkəzində qalacağını göstərir. Xüsusilə, son vaxtlar AMB yeni mikromaliyyə strukturlarının fəaliyyəti üçün lisenziyaların verilməsi prosesini sürətləndirib, onların sayı artıq 54-ə çatıb. Artıq İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən qeydiyyatdan keçmiş daha 4 bank olmayan kredit təşkilatının 2024-cü ildə lisenziya alacağı gözlənilir.
BOKT-lar  isə nizamnamə kapitallarını artırır, istiqrazları Bakı Fond Birjasının hərraclarında yerləşdirir və 2023-cü ildə qəbul edilmiş qanunvericiliyə edilən dəyişikliklər onlara kredit kartlarının emissiyası hüququ verib. Keçən il “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” qanunda dəyişiklik edilməsindən sonra da bu sahədə yeniliklər edilib. Məsələn, bundan sonra BOKT-lar ödəniş vasitəçiliyi xidmətləri göstərə biləcək. Son vaxtlara qədər yalnız banklar və milli poçt operatoru belə hüquqa malik idi. BOKT seqmenti üçün yeniliklər arasında onların maliyyə sabitliyini artırmaq üçün prudensial tələblərdə dəyişiklikləri qeyd etmək lazımdır. Mikromaliyyə subyektləri üçün kredit riskinin maksimum məbləği, həmçinin kapitalın minimum məbləği, öhdəliklərin kapitala nisbəti və s. müəyyən edilib. Bundan başqa, qanunvericilik dəyişiklikləri BOKT-ların nizamnamə (səhm) kapitalında əhəmiyyətli iştirak payının əldə edilməsi qaydasını müəyyənləşdirib. Bütün bunlar mikromaliyyə təşkilatlarının kapitallaşmasını genişləndirməyə, investorları cəlb etməyə və son nəticədə çox ehtiyac duyulan güzəştli maliyyə mənbələrinə çıxışı asanlaşdırmağa yardım göstərir.
Aydındır ki, əlverişli bazar şəraiti, normativ-hüquqi bazanın optimallaşdırılması və tənzimləyicinin dəstəyi mikromaliyyə sektorunun sürətli inkişafına yardım edir. “Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası” (AMFA) İctimai Birliyinin icraçı direktoru Jalə Hacıyevanın vurğuladığı kimi, “BOKT-lar haqqında qanunda edilmiş dəyişikliklərin qüvvəyə minməsi ilə özünəməşğul əhali qrupunun və mikrosahibkarların sosial-iqtisadi vəziyyəti yaxşılaşacaq.
Onun sözlərinə görə, dövlət özünüməşğulluğu və sahibkarlığı dəstəkləməklə bu sektorda çalışan şəxslərə verilən sosial müavinətlarla bağlı yükünü azaldır, bank xidmətlərindən kənarda qalan əhali qrupuna maliyyəyə çıxışı yaradır: “Sektorun özünə gəlincə isə bu il kredit portfelində 25%, işçilərin sayında isə 10% artım olub”.
“2023-cü ilin üçüncü rübünün yekunlarına görə, Azərbaycanın bank olmayan kredit təşkilatlarının aktivləri 2 dəfə artaraq 682 milyon manata çatıb. Mikrokredit strukturlarının aktivlərinin təxminən 80%-i kreditlərdir. Belə ki, ötən ilin üç rübü ərzində müştərilərə verilən kreditlərin həcmi yarım milyard manatı ötüb və bu da 2019-cu ilin müvafiq göstəricilərindən 2 dəfə çoxdur”, - AMFA İdarə Heyətinin sədri Cəlal Əliyev Azərbaycan Maliyyə Forumunda bildirib. Mikromaliyyə sektorunun səmərəliliyindən danışan AMFA rəhbəri BOKT-lar vasitəsilə vergi ödənişlərinin artmasını da qeyd edib. Belə ki, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində onların həcmi 10,7 milyon manat təşkil edib.
2024-cü ildə və sonrakı illərdə mikromaliyyə sektorunun perspektivləri kontekstində üçillik müddətə nəzərdə tutulan Maliyyə Sektorunun İnkişafı Strategiyasının digər müddəalarının həyata keçirilməsi də qeyd edilməlidir. Digər məsələlərlə yanaşı, bu sənəd alternativ pul alətlərindən istifadə edilməsinə istiqamətlənib. Buraya fintexlərin kütləvi istifadəsi və müxtəlif ödəniş sistemlərinə çıxışın genişləndirilməsi üçün respublikada “OpenBanking” platformasının tətbiqi daxildir.
“Bu gün biz rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin inkişafı, süni intellektin fəaliyyət dairəsini genişləndirdiyi dövrdə yaşayırıq. İnternet və mobil cihazlardan istifadənin artması kredit büroları və asan maliyyələşdirmə platformaları daxil olmaqla, çoxlu sayda platformanın yaranmasına səbəb olub. Banklar və BOKT-lar rəqəmsal texnologiyalar sahəsində innovasiyalar və nailiyyətlərlə fəal maraqlanır və əminik ki, bu məsələ gələcəkdə ən vacib məsələlərdən birinə çevriləcək”, - C.Əliyev qeyd edib.
AMB və AMFA üçün digər perspektivli məqsəd BOKT-ların aşağı faizli likvidliyə olan ehtiyaclarını – əsasən milli valyutada – ödəməkdir. BOKT-ların “uzun və ucuz” kredit xətlərinə (o cümlədən beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının resurslarına) çıxışı isə KOB subyektləri və mikro-biznesdən borc vəsaitlərinə artan bazar tələbatının davamlı şəkildə ödənilməsi üçün ən mühüm şərtdir.

ON THE CREST OF A WAVE
CBA legislative reforms and microfinance market stimulation contribute to the development of non-bank credit organisations
The key priorities of the financial sector development strategy formulated by the Central Bank of Azerbaijan (CBA) include the simplification of lending conditions and the increase of funding for small and micro businesses, particularly those operating in regions. It is planned to concentrate on non-bank credit organisations (NBCOs) for financing micro-businesses, a sector to which the CBA has recently devoted considerable attention. Currently, there are 54 NBCOs in the country: their assets have doubled over the past five years and their loan portfolio has increased by 25 per cent. The evolution of the microfinance market was a topic of discussion at the financial forum Achievements and Challenges held in Baku.
Credit history
Last year, CBA specialists collaborated with international consultants to enhance the capital market, payment systems, and digitalisation of all segments of the financial market. As per the Central Bank's strategy for the development of the financial sector, individual documents will be prepared for each of the sub-sectors - banking, insurance, capital markets and payment systems, as well as microfinance. Of course, these areas differ by their significance. CBA Chairman Taleh Kazimov noted that today 96% of the assets of Azerbaijan's financial sector are constituted by banks, while the remaining 4% are shared by insurance and investment companies, non-bank credit organisations.
The most crucial priorities of the new strategy are addressing the issues of credit structures, bolstering their collaboration with entrepreneurs who operate in the real sector of the economy, especially in peripheral regions and rural areas, in order to broaden the access of economic entities to financial resources.
Enhancing the access of business entities to financial and banking services is a long-term task. Admittedly, the banking sector has not been able to become a primary donor to entrepreneurs due to difficult access to loan capital, high interest rates, collateral problems, etc. Banks still maintain high interest rates on loans, which is due to significant (as the banks think) risks of financing the development of the real sector of the economy, particularly agriculture. In turn, the lack of liquid collateral and inadequate insurance coverage of small farms discourage banks from getting involved in financing rural producers and other areas of small and micro-entrepreneurship. As a result, Baku currently accounts for over three quarters of all bank lending.
Four billion in 20 years
What is the optimal solution in the medium and even longer term? According to the estimates of leading international financial organisations (IFIs), one of the most effective methods of capitalising small businesses could be the further development of microfinance. In fact, we have quite a lot of experience in this area. Dozens of NBCOs and credit unions, which have been functioning since the mid-1990s, mainly in agrarian regions, managed to become an effective instrument for financing SMEs and microbusinesses. IFIs acted as founders and donors of many microfinance structures, providing them with preferential liquidity, supporting them through technical programmes, and sharing their experience in institutional development. As a result, over 20 years, NBCOs and similar structures have been able to provide more than ₼4 billion in microcredit to SMEs. This is not surprising since, unlike banks, they are not constrained by complex prudential regulations, can issue microcredits without collateral, and the transaction itself is incomparably simpler - borrowers are not required to have a long credit history, etc.
Unfortunately, the domestic microfinance sector suffered tangibly during the global energy crisis of 2014-2017. The devaluation, a series of bankruptcies, and the country's economic slowdown inflicted significant damage on the activities of Non-Bank Credit Organisations (NBCOs). The demand for foreign currency denominated loans in the country fell dramatically. Given that most microfinance institutions are tied to foreign donors, the volume of foreign currency loans in this sector is quite substantial. Consequently, the number of such structures decreased by two-thirds, and both the loan portfolio and the number of borrowers more than halved.
However, the microfinance sector has seen consistent growth over the past few years. This is largely due to the support of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA), and the Small and Medium Business Development Agency, which have aimed to expand microfinance (especially in the country's regions) to facilitate access to finance for Small and Medium-sized Enterprises (SMEs). Meanwhile, loans from NBCOs often serve as the only competitive alternative for microbusinesses in the face of a not always efficient banking system. According to a recent World Bank study, only about 9 per cent of domestic small companies systematically use bank loans. Simultaneously, state support for the microfinance market is a critical component of the development of SMEs and individual entrepreneurship. The latter is a strategic goal of the government. SMEs and microbusinesses account for over 97 per cent of all registered taxpayers, not to mention the fact that this sector employs about half of Azerbaijan's working-age population.
Non-banking innovations
These facts suggest that the development of the microfinance market will remain a focus of the financial regulator and other relevant government agencies for a long time to come. In particular, the CBA has recently sped up the process of issuing licenses for new microfinance institutions, the number of which has reached 54. Four more non-bank credit institutions already registered by the Tax Service under the Ministry of Economy are expected to be licensed in 2024.
In turn, NBCOs increase their authorised capital, place bonds at auctions of the Baku Stock Exchange, and amendments to legislation adopted in 2023 gave them the right to issue credit cards. These are part of all the innovations introduced last year in the amendments to the Law on Non-Bank Credit Organisations. From now on, NBCOs will be able to engage in payment intermediation services. Until recently, only banks and the national postal operator had this right. Another innovation for the NBCO segment is the change in prudential requirements to improve their financial stability. For microfinance entities, the maximum credit risk, as well as the minimum capital size, the ratio of liabilities to capital, etc. have been defined. In addition, legislative amendments defined the procedure for acquiring a significant share in the authorised (share) capital of NBCOs. All of the above steps contribute to the expansion of microfinance institutions' capitalisation, attracting investors and, ultimately, facilitating access to the much sought-after concessional sources of financing.
It is clear that favourable market conditions, optimisation of the regulatory framework, and support from the regulator are contributing to the rapid development of the microfinance sector. As highlighted by Zhala Hajiyeva, the Executive Director of AMFA, the recent enforcement of amendments to the NBCO law will bring about significant improvements. Notably, it will enhance the socio-economic conditions of the self-employed sector and increase the accessibility of borrowed resources for microbusinesses. According to her, by supporting self-employment and micro-entrepreneurship, the state reduces the burden of social security for those employed in this sector. Simplified access to finance is provided for groups of the population unable to use traditional banking services. A clear testament to the positive trends in the sector is the fact that last year saw a 25 per cent growth in the loan portfolio and a 10 per cent increase in the number of employees.
"By the end of the third quarter of 2023, the assets of non-bank credit organisations in Azerbaijan had doubled, reaching ₼682 million. Approximately 80 per cent of the assets of microcredit structures are loans. Thus, for the first three quarters of last year, the volume of loans issued to clients exceeded half a billion manats, which is twice the corresponding indicators of 2019," said Jalal Aliyev, Chairman of the Supervisory Board of AMFA, at the Azerbaijan Financial Forum. When discussing the efficiency of the microfinance sector, the AMFA head also mentioned the increase in tax payments through NBCO, the volume of which totalled ₼10.7 million in the first nine months of 2023.
Looking at the prospects for the microfinance sector in 2024 and beyond, the implementation of other provisions of the three-year Financial Sector Development Strategy should also be noted. Among other things, this document aims at the use of alternative monetary instruments. These include the introduction of the OpenBanking platform in the country for the widespread application of fintech solutions and expanding access to various payment systems. "Today, we are living in an era of digital financial services development, where artificial intelligence is expanding its scope of activity. The increased use of the internet and mobile devices has led to the emergence of a large number of platforms, including credit bureaus and easy finance platforms. Banks, NBCOs are actively interested in innovations and achievements in the field of digital technologies, and we are confident that this issue will become one of the most important in the future," J. Aliyev noted.
Another promising goal for the CBA and AMFA is to meet the needs of NBCOs for low-interest liquidity, primarily in the national currency. Access to "long and inexpensive" credit lines (including MFI resources) for NBCOs is crucial to sustainably meet the growing market demand for borrowing from SMEs and microbusinesses.