QƏZZADA KÖRPÜLƏR YANIR?
Taleyin istehzasıdır ki, Yaxın Şərqdə yeni il iki min ildən çox dövr ərzində olduğu kimi, nəticələrin həlledici olacağı hadisələrlə yadda qalıb. Hər 3 hadisə İran və onun təsiri altında olan və Tehran tərəfindən “müqavimət oxu” adlandırılan ərazilərdə baş verib. Hər 3 hadisənin bir ortaq məqsədə xidmət etdiyi açıq hiss olunurdu. Bu barədə bir qədər sonra...
Yanvarın 2-də HƏMAS Siyasi Bürosu sədrinin müavini Saleh Aruri Livanın paytaxtı Beyrut şəhərində, Hizbullahın “qalası” olaraq bilinən Dahiyə rayonunda pilotsuz uçuş aparatı (PUA) zərbəsi nəticəsində öldürülüb. Aruri sui-qəsdi ilə bağlı bütün işarələr İsraili göstərsə də, Təl-Əviv rəsmi olaraq məsuliyyəti üzərinə almadı, baxmayaraq ki, bəzi israilli rəsmilər açıq şəkildə bunu etiraf etdilər.
Əl-Aruri sui-qəsdindən bir gün sonra isə İranın şərqində Kirman vilayətinin eyniadlı mərkəzində İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (Sepah) Qüds briqadasının komandiri, 2020-ci il yanvarın 3-də amerikalılar tərəfindən öldürülmüş general Qasim Süleymaninin ölümünün ildönümü münasibətilə təşkil olunan mərasimdə törədilən terror aktı nəticəsində 84 nəfər öldü, 284 nəfər isə yaralandı. İlk gün hadisənin məsuliyyətini öz üzərinə götürən olmasa da, yerli rəsmilər İsrailə işarə etdilər. Lakin iki gün sonra İŞİD açıqlama yayaraq hadisənin məsuliyyətini üzərinə götürdü.
Daha sonra, yanvarən 4-də isə ABŞ-nin İraqın paytaxtı Bağdad şəhərində “Nucəba” hərəkatının qərargahını vurması nəticəsində hərəkatın 12-ci briqadasının komandiri və Bağdad əməliyyat qərargahının rəis müavini Əbu Təqva əs-Səidi (əsl adı Müştaq Talib əs-Səidi) öldürüldü. Əbu Təqva həmçinin qrupun İraq və Suriyadakı terror hücumlarının əsas aktoru, “raket taborunu”nun komandiri olub. “Nucəbə” İrana yaxın silahlı qruplardan biri hesab olunur. Xatırladaq ki, HƏMAS-ın İsrailə hücum etdiyi dövrdən, yəni oktyabrın 7-dən bəri İraq və Suriyadakı silahlı qruplar bu iki ölkədəki ABŞ hərbi bazalarına 115-dən çox raket və PUA hücumu həyata keçirib.
Hər üç hücum müxtəlif ölkələrdə və müxtəlif şəxslər tərəfindən həyata keçirilsə də, onların ortaq hədəfi İranın özü və ya bölgədə Tehrana müttəfiq olan qüvvələr idi. Əsas odur ki, hər üç hadisə Tehranı Yaxın Şərqdə müharibəyə cəlb etmək prosesinə xidmət edir. İsrail-Livan sərhədində gərginliyin artması fonunda Beyrutda əl-Aruriyə hücumu ciddi təxribat adlandırmaq olar. Bu hücumun təşkilatçıları Hizbullahı daha da qəzəbləndirmək istəyir, onu İsrailə hücuma məcbur etməyə çalışırdılar. Axı əl-Aruri Hizbullahın nəzarətində olan ərazidə öldürülüb.
Bağdad hücumunun müəllifi isə ABŞ-dir. Maraqlıdır ki, 3 aydır İraq və Suriyadakı bazalarına olan hücumlara səbr göstərən Vaşinqton məhz yanvarın 4-də iraqlı silahlı qrupları cəzalandırmağa qərar verdi. Aydın məsələdir ki, Vaşinqtonda da yaxşı bilirlər ki, bu hadisə Tehran və onun müttəfiqlərini ABŞ-yə qarşı cavab addımlarına sövq edəcək.
Nəhayət, Kirmandakı terror aktı. Hədəf olaraq Kirmanın seçilməsi simvolik əhəmiyyət kəsb edir. Qasim Süleymani İranın Yaxın Şərqdəki əməliyyatlarının əsas müəlliflərindən biri olub və İraqın paytaxtında ABŞ ordusu tərəfindən öldürülüb. İran bu şəxsi Yaxın Şərqdə ABŞ və onun müttəfiqlərinə qarşı müqavimətin əsas siması, İŞİD-ə qarşı mübarizənin aparıcı komandiri hesab edirdi. Onun ölümünün ildönümündə məzarını ziyarətə gedənlərin hədəfə alınması Tehranı qisasa təhrik etməyə xidmət edirdi.
Lakin Tehran hələ ehtiyatlı davranır. Gözlənilənlərin əksinə, İran hakimiyyəti baş verənlərə təmkinli reaksiya verib. Baxmayaraq ki, bir sıra hökumət rəsmiləri, parlament üzvləri hadisəyə görə İsraili ittiham edib və sərt cavab veriləcəyini bildiriblər. Ancaq ölkə rəhbərliyi təmkinli açıqlama verərək müharibə ehtimallarının üzərindən xətt çəkib. Lakin aydın məsələdir ki, iranlılar bu hücumun kimin tərəfindən törədildiyini bilir və qisas almağa çalışacaqlar.
Qəzza sınağı
Hər nə qədər rəsmi Tehran HƏMAS-ın 7 oktyabr hücumunda birbaşa iştirak etmədiyini desə də, faktiki olaraq yaranmış yeni gərginlikdə tərəf kimi çıxış edir. HƏMAS-a siyasi, hərbi və maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, İran həm də açıq şəkildə anti-İsrail cəbhəsində yer alıb. Tehranın Yaxın Şərqə yayılmış proksi gücləri İraq, Suriya, Livan və nəhayət Yəməndə, yəni Qırmızı dənizdə ABŞ və İsrailə qarşı fəaliyyətə keçib.
Tehranın bu fəallığı təkcə Vaşinqton və Təl-Əviv üçün deyil, regionun bir sıra ölkələri üçün də ciddi problemlər yaradır. Xüsusən də ötən il başlayan ərəb-İran barışığı fonunda bu, daha çox nəzərə çarpır. İranın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının ötən ilin noyabrında Ciddədə keçirilən toplantısında müsəlman ölkələrini İsrailə qarşı daha sərt addımlar atmağa səsləməsi, İraq və Suriyada silahlı qrupları ABŞ hərbi bazalarına hücumlar təşkil etməsi və husilərin Qırmızı dənizdə gəmilərin hərəkətini məhdudlaşdırmaq cəhdi Misir, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, BƏƏ kimi ölkələrin birbaşa maraqlarını təhdid edir. Xüsusilə, husilərin gəmilərə son hücumları iqtisadiyyatının çox hissəsini Süveyş kanalından əldə edilən gəlirlər hesabına formalaşdıran Misirə əhəmiyyətli zərbə olub. O cümlədən, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ kimi ölkələr husilərin İsrail ərazilərini vuran raket və dronlarından ciddi narahatdırlar. Çünki bu ölkələr də həm də uzun müddətdir ki, Yəməndə husilərə qarşı hərbi əməliyyatlar aparıb.
Qəzza müharibəsi sonrası baş verənlər göstərib ki, İran proksi gücləri vasitəsilə Yaxın Şərqdə ciddi hərbi gücə sahib olub. Bu güc xüsusilə Fələstin münaqişəsi kimi həssas mövzularda region ölkələri üçün başağrısına çevrilə bilər. Çünki ərəb ölkələrinin passiv, daha çox atəşkəs çağırışı və qınaq bəyanatları fonunda ABŞ və İsrailə qarşı hücumlar həyata keçirən İran dəstəkli qüvvələr daha çox diqqət cəlb edir və xalq arasında rəğbət toplayır. Onların fonunda isə İsraillə barışığın bir addımlığında olan ərəb hakimiyyətləri az qala düşmən kimi görünür. Bu mənada indi İranın apardığı xətt təkcə ABŞ və İsraili deyil, həm də son bir ildə münasibətləri qaydaya salmağa çalışdığı Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir kimi ölkələrlə münasibətləri risk altında qoyur.
İran böyük müharibəyə girəcəkmi?
Qeyd etdiyimiz kimi, ilin əvvəlində baş verən hər üç hadisənin ortaq cəhəti onların İranı böyük müharibəyə doğru sövq etmək məqsədi idi. Çünki Tehranın hər 3 hücumdan birinə özü və ya tərəfdaşları (oxu: Hizbullah) tərəfindən cavab verməsi regionu böyük müharibəyə sürükləyə bilərdi. Belə görünür ki, hansısa qüvvələr Tehranı ABŞ və İsraillə həlledici müharibəyə cəlb etmək istəyir. Ancaq aydın məsələdir ki, Tehran rəhbərliyi buna getmək istəmir.
Birinci səbəb odur ki, İranla müharibə İsrailin maraqlarına cavab verir. Regionda yeni müharibə ocağı İsrail üçün diqqəti Qəzzadan yayındırmaq və ən əsası əzəli rəqibi İranı sıradan çıxarmaq üçün bir fürsət olar.
İkincisi, İranla müharibə Tehranın regionda təklənməsi, İsrail və ABŞ-NATO koalisiyası qarşısında yalnız qalmasına səbəb ola bilər. Çünki regionda İranın məğlub olmasını istəyən yalnız İsrail deyil və bunu Tehranda da çox yaxşı bilirlər.
Bu səbəbdən də, Tehran təmkinli davranmağa, ABŞ-İsrail tandeminə böyük müharibə fürsəti verməməyə çalışır. Hətta indiki halda Hizbullahın İsraillə müharibəyə cəlb olunması nə Tehranın, nə də Hizbullahın maraqlarına cavab verir. Çünki Livanın siyasi qüvvələri İsraillə böyük müharibə istəmir və bunun olmaması üçün Hizbullaha dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Lakin aydın məsələdir ki, ilk hücum edən tərəf İsrail olarsa, o zaman vəziyyət dəyişəcək. Təl-Əviv Livanı hədəf alacaqsa, Hizbullah həm ölkə daxilində, həm də xaricdə mövqelərini gücləndirəcək. Onun müqavimət göstərmək qabiliyyəti genişlənəcək və İsrail təcavüzkar kimi daha da böyük tənqidlərə məruz qalacaq. Üstəlik, Hizbullahın məhdud hərbi imkanlarını nəzərə alsaq, İsrailə hücum ona qələbə vəd etmir.
Bu səbəbdən də, indi həm ABŞ və İsrail, həm də İran və müttəfiqləri ilk hücum edən tərəf olmaq istəmir, hər kəs ilk addımı qarşı tərəfin atmasını gözləyir.
Ərəb ölkələri üçün risk
Status-kvonun bu şəkildə davam etməsi ən çox regionun ərəb ölkələri üçün risklidir. Qəzzada amansız müharibənin və humanitar böhranın davam etməsi fonunda ABŞ-İsrail ikilisinə təsir edə bilməyən ərəb ölkələri eyni zamanda “aşağıdan” ciddi xalq tərəfindən təzyiqlə üz-üzədir. Çünki xalq hakimiyyətlərdən daha qəti addımlar tələb edir. Fələstin məsələsinə az qala ölüm-qalım mövzusu kimi baxan ərəb ölkələri xalqları getdikcə hökumətlərə daha çox təzyiq göstərir.
Digər tərəfdən, İran və müttəfiqlərinin (proksi qruplar) aramsız olaraq ABŞ və İsrail mövqelərinə hücumları, Tehranın sərt addım çağırışları region ərəb dövlət başçıları üçün getdikcə daha çox başağrısına çevrilir. Üstəlik, dinc dövrdə populyar olan ərəb ümmətçiliyi və dini-məzhəb təəssübkeşliyi şüarları əhəmiyyətini itirir. Başqa sözlə, müharibə həm də yenidən formalaşmaqda olan münasibətlər sistemini təhlükə altında qoyur.
Bu mənada 2023-cü il 7 oktyabrdan sonra regionda baş verənlər yeni həssas bölgü yaradıb. Ancaq cizginin hansı xətlər üzərindən keçəcəyini Qəzzadakı müharibə təyin edəcək.

Жесткая антиизраильская линия Тегерана ставит арабские страны региона в трудное положение
По иронии судьбы новый год на Ближнем Востоке, как это часто бывало на протяжении вот уже двух с лишним тысячелетий, вновь ознаменовался событиями, последствия которых могут иметь для него решающее значение. В Иране и контролируемых им регионах, которые официальный Тегеран называет не иначе, как «ось сопротивления», произошли три террористических акта, вызвавшие рост напряженности. Очевидно, что все они преследовали общую цель. Но об этом позже...
2 января в результате удара беспилотника в одном из районов Бейрута - в Дахии, известной как «оплот «Хезболлы», был убит заместитель председателя Политбюро ХАМАС Салех аль-Арури. Хотя многие признаки указывают на Израиль в качестве организатора акции, официальный Тель-Авив не взял на себя ответственность даже после публичного признания некоторыми израильскими чиновниками.
Через сутки после покушения на аль-Арури в центре провинции Керман на востоке Ирана произошел другой теракт. Случилось это на мероприятии, приуроченном к годовщине гибели генерала Касема Сулеймани - командира бригады «Кудс» Корпуса стражей исламской революции («Сепах»), ликвидированного четыре года назад американцами. Погибли 84 человека, 284 - получили ранения. Виновником назвали Израиль. Однако два дня спустя ИГИЛ выступила с заявлением, что это ее рук дело.
Затем 4 января в результате точечного удара ВС США по штаб-квартире проиранского шиитского ополчения «Ан-Нуджаба» в Багдаде погиб командир 12-й бригады движения, замначальника местного оперативного штаба Абу Таква ас-Саиди (настоящее имя Муштак Талиб ас-Саиди). Абу Таква был также главным актором терактов группировки в Ираке и Сирии, командиром ее «ракетной дивизии». «Ан-Нуджаба» считается одной из близких к Ирану вооруженных группировок. К слову, со времени атаки на Израиль 7 октября вооруженные группировки в Ираке и Сирии осуществили более 115 ракетных и беспилотных ударов по военным базам США, дислоцированным в этих странах. По крайней мере эти цифры были действительны на момент написания данной статьи.
Хотя все три теракта были совершены в разных странах и разными лицами, их общей целью был непосредственно Иран или союзные Тегерану силы в регионе. И главное, что все три события служат процессу втягивания Тегерана в войну на Ближнем Востоке.
На фоне растущей напряженности на израильско-ливанской границе нападение на аль-Арури в Бейруте можно назвать серьезной провокацией, заказчики которой очень сильно желали вызвать гнев «Хезболлы», стараясь вынудить ее напасть на Израиль. Ведь аль-Арури был убит в районе, находящемся в ведении «Хезболлы».
Заказчиками теракта в Багдаде стали США - Пентагон сам подтвердил факт ликвидации лидера «Ан-Нуджабы». Интересно, что Вашингтон терпел в течение трех месяцев нападения на свои военные базы в Ираке и Сирии, прежде чем «наказать» иракские вооруженные формирования 4 января этого года. Наверняка в Вашингтоне прекрасно понимают (или ожидают), что эти события могут подтолкнуть Тегеран и его союзников к ответным действиям против США.
И, наконец, теракт в Кермане. Выбор именно этой провинции имеет символическое значение. Касем Сулеймани был убит американскими военными в столице Ирака. Иран считал этого человека главной фигурой сопротивления США и их союзникам на Ближнем Востоке, ведущим борцом против ИГИЛ. Расчет был сделан на то, что выбор дня его смерти в качестве даты теракта побудит Тегеран к мести.
Но Тегеран проявляет осторожность. Пока. Вопреки ожиданиям иранские власти отреагировали на произошедшее сдержанно. Несмотря на обвинения в адрес Израиля, прозвучавшие из уст ряда правительственных чиновников и членов парламента, требующих решительной реакции, руководство ИРИ ограничилось заявлением, исключающим возможность начала войны. Однако очевидно, что иранцы знают виновника преступления и будут мстить.
Испытание Газой
Вопреки утверждениям официального Тегерана о непричастности к акции ХАМАС 7 октября, он воспринимается одной из сторон возникшей напряженности. Помимо политической, военной и финансовой поддержки ХАМАС, Иран вполне открыто настроен против Израиля. Подвластные Тегерану силы, рассредоточенные по всему Ближнему Востоку, начали действовать против США и Израиля в Ираке, Сирии, Ливане, а также в Йемене - вдоль берега Красного моря.
Такая активность Тегерана создает серьезные проблемы не только для Вашингтона и Тель-Авива, но и ряда стран региона. Это становится все более заметным на фоне арабо-иранского примирения, начавшегося в прошлом году. Призыв Ирана к мусульманским странам принять более жесткие меры против Израиля, прозвучавший на ноябрьском заседании Организации исламского сотрудничества в Джидде, вооруженные нападения в Ираке и Сирии на военные базы США, а также попытка хуситов ограничить передвижение кораблей в Красном море угрожают интересам таких стран, как Египет, Саудовская Аравия, Иордания и ОАЭ. В частности, недавние атаки хуситов на морские суда стали ощутимым ударом для Египта, большая часть экономики которого формируется за счет доходов от Суэцкого канала. А Саудовская Аравия и ОАЭ серьезно обеспокоены ударами ракет и беспилотников хуситов по территории Израиля, поскольку сами давно ведут военные действия против своих соплеменников в Йемене.
События, последовавшие за войной в Газе, свидетельствуют о возрастающей военной мощи Ирана на Ближнем Востоке благодаря своим марионеточным структурам на местах. И эта мощь может стать головной болью для стран региона, особенно в таких чувствительных вопросах, как палестинский конфликт. В противовес пассивным призывам к перемирию и осуждающим заявлениям со стороны арабских стран атаки поддерживаемых Ираном сил на США и Израиль привлекают все больше внимания и вызывают все больше сочувствия в народе. На этом фоне якшающиеся с Израилем и находящиеся в шаге от примирения с ним арабские власти выглядят почти как враги. В этом смысле проводимая Тегераном линия является также угрозой попытке США и Израиля нормализовать отношения  с Саудовской Аравией, ОАЭ и Египтом.
Вступит ли Иран в большую войну?
Как уже упоминалось, общей чертой всех трех инцидентов, произошедших в начале года, стала их нацеленность подтолкнуть Иран к большой войне. Расчет, видимо, делался на то, что Тегеран сам или руками партнеров (читай: «Хезболлы») ответит хотя бы на один из них и это приведет к «хорошей заварухе» в регионе. Очень похоже, что некоторые силы хотят втянуть Тегеран в войну с США и Израилем. Но понятно и то, что руководство Тегерана избегает такого исхода событий.
Следует отметить, что война с Ираном в интересах Израиля. Новый очаг войны позволит отвлечь внимание от Газы и, что особенно важно, уничтожить своего главного соперника - ИРИ. Это во-первых.
Во-вторых, та же война может привести к изоляции Тегерана в регионе, оставив его в одиночестве перед Израилем и коалицией США-НАТО. В Тегеране прекрасно понимают, что в его поражении заинтересовано не только еврейское государство.
С учетом этих факторов Иран старается действовать осторожно и не давать американо-израильскому тандему шанса на большую войну. Даже сейчас противостояние «Хезболлы» с Израилем не отвечает интересам ни Тегерана, ни самой организации. Политические силы Ливана не хотят масштабной войны с Израилем и неоднократно предупреждали руководство «Хезболлы» о ее недопустимости. Однако ситуация изменится, если первой нападающей стороной будет Израиль. Если мишенью Тель-Авива станет Ливан, то «Хезболла» укрепит свое положение как внутри страны, так и за рубежом. Ее возможности сопротивления расширятся, а Израиль подвергнется еще большей критике как агрессор. Более того, учитывая ограниченные военные возможности «Хезболлы», нападение на Израиль не сулит ей победы.
Именно поэтому ни США, ни Израиль, ни тем более Иран и его союзники не форсируют события. Все ждут, чтобы первый шаг был сделан противоположной стороной.
Риск для арабских стран
Сохранение нынешнего положения вещей рискованно для арабских стран региона. На фоне продолжающейся беспощадной войны и гуманитарного кризиса в Газе арабские страны, не способные повлиять на американо-израильский тандем, столкнулись также с давлением снизу, со стороны местной общественности. Народы этих стран, для которых вопрос Палестины воспринимается чуть ли не как вопрос жизни и смерти, требуют от властей решительных шагов, оказывая все большее давление на собственные правительства.
С другой стороны, непрекращающиеся атаки Ирана и его союзников (опосредованно) на позиции США и Израиля, а также призывы Тегерана к принятию жестких мер еще больше усложняют ситуацию для руководства арабских государств. Теряют свое значение также призывы арабских панисламистов и сектантов-фанатиков, пользовавшиеся популярностью в мирную эпоху. Другими словами, война угрожает и системе взаимоотношений.
В этом смысле происходящие на Ближнем Востоке после 7 октября 2023 года события стали толчком к очередному переделу региона. И война в Газе поможет расставить при переделе все точки над i.