QƏZZADA KÖRPÜLƏR YANIR?
Taleyin istehzasıdır ki, Yaxın Şərqdə yeni il iki min ildən çox dövr ərzində olduğu kimi, nəticələrin həlledici olacağı hadisələrlə yadda qalıb. Hər 3 hadisə İran və onun təsiri altında olan və Tehran tərəfindən “müqavimət oxu” adlandırılan ərazilərdə baş verib. Hər 3 hadisənin bir ortaq məqsədə xidmət etdiyi açıq hiss olunurdu. Bu barədə bir qədər sonra...
Yanvarın 2-də HƏMAS Siyasi Bürosu sədrinin müavini Saleh Aruri Livanın paytaxtı Beyrut şəhərində, Hizbullahın “qalası” olaraq bilinən Dahiyə rayonunda pilotsuz uçuş aparatı (PUA) zərbəsi nəticəsində öldürülüb. Aruri sui-qəsdi ilə bağlı bütün işarələr İsraili göstərsə də, Təl-Əviv rəsmi olaraq məsuliyyəti üzərinə almadı, baxmayaraq ki, bəzi israilli rəsmilər açıq şəkildə bunu etiraf etdilər.
Əl-Aruri sui-qəsdindən bir gün sonra isə İranın şərqində Kirman vilayətinin eyniadlı mərkəzində İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (Sepah) Qüds briqadasının komandiri, 2020-ci il yanvarın 3-də amerikalılar tərəfindən öldürülmüş general Qasim Süleymaninin ölümünün ildönümü münasibətilə təşkil olunan mərasimdə törədilən terror aktı nəticəsində 84 nəfər öldü, 284 nəfər isə yaralandı. İlk gün hadisənin məsuliyyətini öz üzərinə götürən olmasa da, yerli rəsmilər İsrailə işarə etdilər. Lakin iki gün sonra İŞİD açıqlama yayaraq hadisənin məsuliyyətini üzərinə götürdü.
Daha sonra, yanvarən 4-də isə ABŞ-nin İraqın paytaxtı Bağdad şəhərində “Nucəba” hərəkatının qərargahını vurması nəticəsində hərəkatın 12-ci briqadasının komandiri və Bağdad əməliyyat qərargahının rəis müavini Əbu Təqva əs-Səidi (əsl adı Müştaq Talib əs-Səidi) öldürüldü. Əbu Təqva həmçinin qrupun İraq və Suriyadakı terror hücumlarının əsas aktoru, “raket taborunu”nun komandiri olub. “Nucəbə” İrana yaxın silahlı qruplardan biri hesab olunur. Xatırladaq ki, HƏMAS-ın İsrailə hücum etdiyi dövrdən, yəni oktyabrın 7-dən bəri İraq və Suriyadakı silahlı qruplar bu iki ölkədəki ABŞ hərbi bazalarına 115-dən çox raket və PUA hücumu həyata keçirib.
Hər üç hücum müxtəlif ölkələrdə və müxtəlif şəxslər tərəfindən həyata keçirilsə də, onların ortaq hədəfi İranın özü və ya bölgədə Tehrana müttəfiq olan qüvvələr idi. Əsas odur ki, hər üç hadisə Tehranı Yaxın Şərqdə müharibəyə cəlb etmək prosesinə xidmət edir. İsrail-Livan sərhədində gərginliyin artması fonunda Beyrutda əl-Aruriyə hücumu ciddi təxribat adlandırmaq olar. Bu hücumun təşkilatçıları Hizbullahı daha da qəzəbləndirmək istəyir, onu İsrailə hücuma məcbur etməyə çalışırdılar. Axı əl-Aruri Hizbullahın nəzarətində olan ərazidə öldürülüb.
Bağdad hücumunun müəllifi isə ABŞ-dir. Maraqlıdır ki, 3 aydır İraq və Suriyadakı bazalarına olan hücumlara səbr göstərən Vaşinqton məhz yanvarın 4-də iraqlı silahlı qrupları cəzalandırmağa qərar verdi. Aydın məsələdir ki, Vaşinqtonda da yaxşı bilirlər ki, bu hadisə Tehran və onun müttəfiqlərini ABŞ-yə qarşı cavab addımlarına sövq edəcək.
Nəhayət, Kirmandakı terror aktı. Hədəf olaraq Kirmanın seçilməsi simvolik əhəmiyyət kəsb edir. Qasim Süleymani İranın Yaxın Şərqdəki əməliyyatlarının əsas müəlliflərindən biri olub və İraqın paytaxtında ABŞ ordusu tərəfindən öldürülüb. İran bu şəxsi Yaxın Şərqdə ABŞ və onun müttəfiqlərinə qarşı müqavimətin əsas siması, İŞİD-ə qarşı mübarizənin aparıcı komandiri hesab edirdi. Onun ölümünün ildönümündə məzarını ziyarətə gedənlərin hədəfə alınması Tehranı qisasa təhrik etməyə xidmət edirdi.
Lakin Tehran hələ ehtiyatlı davranır. Gözlənilənlərin əksinə, İran hakimiyyəti baş verənlərə təmkinli reaksiya verib. Baxmayaraq ki, bir sıra hökumət rəsmiləri, parlament üzvləri hadisəyə görə İsraili ittiham edib və sərt cavab veriləcəyini bildiriblər. Ancaq ölkə rəhbərliyi təmkinli açıqlama verərək müharibə ehtimallarının üzərindən xətt çəkib. Lakin aydın məsələdir ki, iranlılar bu hücumun kimin tərəfindən törədildiyini bilir və qisas almağa çalışacaqlar.
Qəzza sınağı
Hər nə qədər rəsmi Tehran HƏMAS-ın 7 oktyabr hücumunda birbaşa iştirak etmədiyini desə də, faktiki olaraq yaranmış yeni gərginlikdə tərəf kimi çıxış edir. HƏMAS-a siyasi, hərbi və maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, İran həm də açıq şəkildə anti-İsrail cəbhəsində yer alıb. Tehranın Yaxın Şərqə yayılmış proksi gücləri İraq, Suriya, Livan və nəhayət Yəməndə, yəni Qırmızı dənizdə ABŞ və İsrailə qarşı fəaliyyətə keçib.
Tehranın bu fəallığı təkcə Vaşinqton və Təl-Əviv üçün deyil, regionun bir sıra ölkələri üçün də ciddi problemlər yaradır. Xüsusən də ötən il başlayan ərəb-İran barışığı fonunda bu, daha çox nəzərə çarpır. İranın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının ötən ilin noyabrında Ciddədə keçirilən toplantısında müsəlman ölkələrini İsrailə qarşı daha sərt addımlar atmağa səsləməsi, İraq və Suriyada silahlı qrupları ABŞ hərbi bazalarına hücumlar təşkil etməsi və husilərin Qırmızı dənizdə gəmilərin hərəkətini məhdudlaşdırmaq cəhdi Misir, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, BƏƏ kimi ölkələrin birbaşa maraqlarını təhdid edir. Xüsusilə, husilərin gəmilərə son hücumları iqtisadiyyatının çox hissəsini Süveyş kanalından əldə edilən gəlirlər hesabına formalaşdıran Misirə əhəmiyyətli zərbə olub. O cümlədən, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ kimi ölkələr husilərin İsrail ərazilərini vuran raket və dronlarından ciddi narahatdırlar. Çünki bu ölkələr də həm də uzun müddətdir ki, Yəməndə husilərə qarşı hərbi əməliyyatlar aparıb.
Qəzza müharibəsi sonrası baş verənlər göstərib ki, İran proksi gücləri vasitəsilə Yaxın Şərqdə ciddi hərbi gücə sahib olub. Bu güc xüsusilə Fələstin münaqişəsi kimi həssas mövzularda region ölkələri üçün başağrısına çevrilə bilər. Çünki ərəb ölkələrinin passiv, daha çox atəşkəs çağırışı və qınaq bəyanatları fonunda ABŞ və İsrailə qarşı hücumlar həyata keçirən İran dəstəkli qüvvələr daha çox diqqət cəlb edir və xalq arasında rəğbət toplayır. Onların fonunda isə İsraillə barışığın bir addımlığında olan ərəb hakimiyyətləri az qala düşmən kimi görünür. Bu mənada indi İranın apardığı xətt təkcə ABŞ və İsraili deyil, həm də son bir ildə münasibətləri qaydaya salmağa çalışdığı Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir kimi ölkələrlə münasibətləri risk altında qoyur.
İran böyük müharibəyə girəcəkmi?
Qeyd etdiyimiz kimi, ilin əvvəlində baş verən hər üç hadisənin ortaq cəhəti onların İranı böyük müharibəyə doğru sövq etmək məqsədi idi. Çünki Tehranın hər 3 hücumdan birinə özü və ya tərəfdaşları (oxu: Hizbullah) tərəfindən cavab verməsi regionu böyük müharibəyə sürükləyə bilərdi. Belə görünür ki, hansısa qüvvələr Tehranı ABŞ və İsraillə həlledici müharibəyə cəlb etmək istəyir. Ancaq aydın məsələdir ki, Tehran rəhbərliyi buna getmək istəmir.
Birinci səbəb odur ki, İranla müharibə İsrailin maraqlarına cavab verir. Regionda yeni müharibə ocağı İsrail üçün diqqəti Qəzzadan yayındırmaq və ən əsası əzəli rəqibi İranı sıradan çıxarmaq üçün bir fürsət olar.
İkincisi, İranla müharibə Tehranın regionda təklənməsi, İsrail və ABŞ-NATO koalisiyası qarşısında yalnız qalmasına səbəb ola bilər. Çünki regionda İranın məğlub olmasını istəyən yalnız İsrail deyil və bunu Tehranda da çox yaxşı bilirlər.
Bu səbəbdən də, Tehran təmkinli davranmağa, ABŞ-İsrail tandeminə böyük müharibə fürsəti verməməyə çalışır. Hətta indiki halda Hizbullahın İsraillə müharibəyə cəlb olunması nə Tehranın, nə də Hizbullahın maraqlarına cavab verir. Çünki Livanın siyasi qüvvələri İsraillə böyük müharibə istəmir və bunun olmaması üçün Hizbullaha dəfələrlə xəbərdarlıq edib. Lakin aydın məsələdir ki, ilk hücum edən tərəf İsrail olarsa, o zaman vəziyyət dəyişəcək. Təl-Əviv Livanı hədəf alacaqsa, Hizbullah həm ölkə daxilində, həm də xaricdə mövqelərini gücləndirəcək. Onun müqavimət göstərmək qabiliyyəti genişlənəcək və İsrail təcavüzkar kimi daha da böyük tənqidlərə məruz qalacaq. Üstəlik, Hizbullahın məhdud hərbi imkanlarını nəzərə alsaq, İsrailə hücum ona qələbə vəd etmir.
Bu səbəbdən də, indi həm ABŞ və İsrail, həm də İran və müttəfiqləri ilk hücum edən tərəf olmaq istəmir, hər kəs ilk addımı qarşı tərəfin atmasını gözləyir.
Ərəb ölkələri üçün risk
Status-kvonun bu şəkildə davam etməsi ən çox regionun ərəb ölkələri üçün risklidir. Qəzzada amansız müharibənin və humanitar böhranın davam etməsi fonunda ABŞ-İsrail ikilisinə təsir edə bilməyən ərəb ölkələri eyni zamanda “aşağıdan” ciddi xalq tərəfindən təzyiqlə üz-üzədir. Çünki xalq hakimiyyətlərdən daha qəti addımlar tələb edir. Fələstin məsələsinə az qala ölüm-qalım mövzusu kimi baxan ərəb ölkələri xalqları getdikcə hökumətlərə daha çox təzyiq göstərir.
Digər tərəfdən, İran və müttəfiqlərinin (proksi qruplar) aramsız olaraq ABŞ və İsrail mövqelərinə hücumları, Tehranın sərt addım çağırışları region ərəb dövlət başçıları üçün getdikcə daha çox başağrısına çevrilir. Üstəlik, dinc dövrdə populyar olan ərəb ümmətçiliyi və dini-məzhəb təəssübkeşliyi şüarları əhəmiyyətini itirir. Başqa sözlə, müharibə həm də yenidən formalaşmaqda olan münasibətlər sistemini təhlükə altında qoyur.
Bu mənada 2023-cü il 7 oktyabrdan sonra regionda baş verənlər yeni həssas bölgü yaradıb. Ancaq cizginin hansı xətlər üzərindən keçəcəyini Qəzzadakı müharibə təyin edəcək.

Ironically, the new year in the Middle East, as has been the case for over two millennia, has once again been marked by events that could have decisive implications for the region. In Iran and the regions under its control, which Tehran officially refers to as the "axis of resistance", three terrorist attacks have escalated tensions. Evidently, they all shared a common objective. But more on that later...
On January 2, a drone strike in one of Beirut's neighbourhoods, Dahiya, known as a "Hezbollah stronghold", resulted in the death of Saleh al-Arouri, deputy chairman of the Hamas Politburo. While many signs point to Israel as the orchestrator of the action, official Tel Aviv has not claimed responsibility, even after some Israeli officials publicly admitted to it.
A day after al-Arouri's assassination, another terrorist attack occurred in the centre of Kerman province in eastern Iran. The attack took place at an event commemorating the death anniversary of General Qassem Suleimani, commander of the Quds Brigade of the Islamic Revolutionary Guard Corps (Sepah), who was eliminated four years ago by the Americans. The attack resulted in 84 deaths and 284 injuries. Israel was named as the perpetrator. However, two days later, ISIS issued a statement claiming responsibility.
Then, on January 4, a US Armed Forces strike on the headquarters of the pro-Iranian Shiite militia Al-Nujaba in Baghdad killed Abu Taqwa al-Saidi (real name Mushtaq Talib al-Saidi), commander of the movement's 12th Brigade and deputy chief of the local operational headquarters. Abu Taqwa was also the group's main actor in terrorist attacks in Iraq and Syria, and commander of its "missile division." Al-Nujaba is considered one of the armed groups close to Iran. Since the attack on Israel on October 7, armed groups in Iraq and Syria have carried out more than 115 missile and drone strikes on US military bases stationed in these countries. These figures were valid at the time of writing this article.
Although all three attacks were carried out in different countries and by different individuals, their common target was directly Iran or forces allied to Tehran in the region. Most importantly, all three events serve the process of drawing Tehran into the war in the Middle East.
Against the backdrop of escalating tensions on the Israel-Lebanon border, the attack on al-Arouri in Beirut can be seen as a serious provocation, with the instigators likely hoping to incite Hezbollah to attack Israel. After all, al-Arouri was killed in a Hezbollah-controlled area.
The terrorist attack in Baghdad was ordered by the United States - the Pentagon itself confirmed the elimination of the leader of Al-Nujaba. Interestingly, Washington tolerated attacks on its military bases in Iraq and Syria for three months before punishing the Iraqi armed groups on January 4, 2024. It's likely that Washington is well aware (or expects) that these events could prompt Tehran and its allies to retaliate against the US.
Finally, there was a terrorist attack in Kerman, Iran. The choice of this particular province has symbolic significance. Qassem Suleimani was killed by the US military in the Iraqi capital. Iran considered this man to be the main figure of resistance to the US and its allies in the Middle East, a leading fighter against ISIS. The calculation was made that choosing the day of his death as the date of the terrorist attack would prompt Tehran to seek revenge.
But for now, Tehran is exercising caution. Contrary to expectations, the Iranian authorities have reacted with restraint. Despite accusations against Israel from a number of government officials and members of parliament demanding a decisive response, the Iranian leadership limited itself to a statement ruling out the possibility of starting a war. However, it is clear that the Iranians are aware of the perpetrator of the crime and will seek revenge.
Challenged by Gaza
Despite Tehran's official denial of involvement in the October 7 Hamas action, it is perceived as a significant player in the ensuing tensions. In addition to providing political, military, and financial support to Hamas, Iran is openly anti-Israeli. Tehran's subordinate forces, spread across the Middle East, have begun to act against the U.S. and Israel in Iraq, Syria, Lebanon, and along the Red Sea coast in Yemen.
Tehran's activities pose serious problems not only for Washington and Tel Aviv but also for several countries in the region. This is becoming increasingly evident against the backdrop of the Arab-Iranian reconciliation that began last year. Iran's call for Muslim countries to take stronger measures against Israel at the November meeting of the Organisation of Islamic Cooperation in Jeddah, armed attacks on US military bases in Iraq and Syria, and the Houthis' attempt to restrict ship movements in the Red Sea threaten the interests of countries such as Egypt, Saudi Arabia, Jordan, and the UAE. In particular, recent Houthi attacks on naval vessels have dealt a significant blow to Egypt, a large portion of whose economy is fuelled by revenues from the Suez Canal. Saudi Arabia and the UAE are seriously concerned about the Houthi missile and drone strikes on Israeli territory, given their long history of military action against their compatriots in Yemen.
The events following the war in Gaza demonstrate Iran's growing military power in the Middle East through its proxies on the ground. This power can be a headache for countries in the region, especially on sensitive issues such as the Palestinian conflict. In contrast to passive calls for a truce and condemnatory statements from Arab countries, attacks by Iranian-backed forces against the US and Israel are attracting more attention and popular sympathy. Against this backdrop, the Arab authorities, which have been in league with Israel and are one step away from reconciliation with it, appear almost like adversaries. In this sense, Tehran's stance also poses a threat to the US and Israeli attempts to normalize relations with Saudi Arabia, the UAE, and Egypt.
Will Iran engage in a major war?
As already mentioned, the common feature of all three incidents that took place at the beginning of the year was that they were aimed at pushing Iran into a major war. The expectation seems to have been that Tehran itself or its partners (read: Hezbollah) would respond to at least one of them and that this would lead to a significant upheaval in the region. It appears that some forces are eager to drag Tehran into a war with the US and Israel. But it is also clear that Tehran's leadership is keen to avoid such an outcome.
It should be noted that a war with Iran is in Israel's interest. A new hotbed of war would divert attention from Gaza and, most importantly, eliminate its main rival, Iran. This is primarily the case.
Secondly, the same war could lead to Tehran's isolation in the region, leaving it alone before Israel and the US-NATO coalition. Tehran is well aware that not only the Jewish state is interested in its defeat.
Given these factors, Iran is trying to act cautiously and not give the U.S.-Israeli tandem a chance for a major war. Even now, Hezbollah's confrontation with Israel is not in the interests of either Tehran or the organization itself. Lebanon's political forces do not want a large-scale war with Israel and have repeatedly warned Hezbollah's leadership against it. However, the situation will change if Israel is the first attacker. If Lebanon becomes Tel Aviv's target, Hezbollah will strengthen its position both at home and abroad. Its capacity to resist will expand, and Israel will face further criticism as the aggressor. Moreover, given Hezbollah's limited military capabilities, an attack on Israel would not guarantee victory.
This is why neither the US and Israel, nor Iran and its allies are escalating the situation. All parties are waiting for the first move to be made by the other side.
Risk to Arab countries
The continuation of the current state of affairs poses risks for the Arab countries in the region. Amid the ongoing relentless war and humanitarian crisis in Gaza, the Arab countries, unable to influence the American-Israeli alliance, are also facing pressure from their local public. The people of these countries, for whom the question of Palestine is almost a matter of life and death, are demanding decisive steps from their authorities, exerting increasing pressure on their own governments.
On the other hand, the ongoing attacks by Iran and its proxy-allies on US and Israeli positions, as well as Tehran's calls for stringent measures, further complicate the situation for the Arab leadership. The appeals of Arab pan-Islamists and sectarian fanatics, which were popular during peacetime, are also losing their significance. In other words, war also threatens the system of relations.
In this sense, the events taking place in the Middle East after October 7, 2023 have triggered another remapping of the region. The war in Gaza will help to clarify the details of this redivision.