Makronun erməni aksentli Napoleon planları fonunda Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin normallaşacağını gözləməyə dəyərmi?
Azərbaycanda diplomatik korpuslara aid avtomobillərin dövlət nömrə nişanları «diplomatiya tarixi»ni, daha dəqiqi, xarici ölkələrin Azərbaycanda səfirliklərinin açılması xronologiyasını əks etdirir. Bakıda ilk olaraq Türkiyə səfirliyi açılıb və müvafiq olaraq, bu səfirliyin avtomobillərinin nömrəsi 001 ilə başlayır.
Çoxları bilməsə də, bu sırada ikinci Fransadır. Bu gün Bakı ilə münasibətlərinin səviyyəsi sıfırdan da aşağı olan Fransa.
Əslində, hər şey çox yaxşı başlamışdı…
Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin tarixi çox müsbət, ümidverici idi. 1993-cü ildə Beşinci respublikanın ovaxtkı rəhbəri Fransua Mitteranın dəvəti ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Fransaya rəsmi səfər etmiş, 1997-ci ildə isə daha bir belə səfər bu dəfə Jak Şirakın dəvəti ilə baş tutmuşdu.
2004-cü ilin yanvarında bu dəfə Fransaya rəsmi səfərlə Prezident İlham Əliyev yollanmış, daha sonra o, Bakıda fransalı həmkarı Nikola Sarkozini qəbul etmişdi. Estafeti Fransanın növbəti prezidenti Fransua Olland da ələ almışdı və hər belə səfər biznes forumlar, müqavilələrin imzalanması (əvvəlcə neft sahəsində, daha sonra qeyri-neft sektorunda) ilə müşayiət olunurdu.
Fransanın «Total» şirkəti əvvəldən «Əsrin müqaviləsi»nin iştirakçıları sırasında yer almasa da, «Abşeron» qaz yatağından ciddi pay sahibidir. Fransanın «Elf Aquitaine» dövlət şirkəti də Azərbaycanda işləyir. Fransa Azərbaycanın tikilən və müasirləşdirilən aeroportlarında radiolokasiya qurğuları da quraşdırıb. Azərbaycanın ilk peyki isə fəzaya məhz Fransa kosmodromundan buraxılıb. Siyahını uzatmaq da olar.
Tərəflər arasında humanitar əməkdaşlıq da fəal inkişaf edib və bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondu böyük işlər görüb. Strasburqdakı Kafedral kilsəsinin, Luvrun, Versalın, tarixi Normandiya kilsəsinin bərpası, Fransada Azərbaycan günlərinin keçirilməsi, «Azərbaycan şəhərcikləri»nin yaradılması bu qəbildən olan işlərin bir hissəsidir.
Nəhayət, Fransanın Ermənistanla Azərbaycan arasında illərlə davam etmiş Qarabağ probleminin həllində fəal vasitəçilik missiyası. Bu işlə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri məhz Fransa idi. Üstəlik, o, qrupda ABŞ-dən fərqli olaraq, son dərəcə güclü diplomatlarla təmsil olunurdu. Sabiq amerikalı həmsədrin etiraf etdiyi kimi, «Dövlət Departamentində bu posta karyera inkişafına ciddi təkan olan vəzifə kimi yanaşılmırdı. Açıq desək, onu adətən tamhüquqlu səfir təyinatı gözləyən və ya tezliklə istefaya getməyi düşünən şəxslər tuturdular».
Bəli, Fransada yarım milyonluq erməni icması var və o, kifayət qədər ciddi diaspor rıçaqlarına malikdir. Lakin görünən o idi ki, belə bir vəziyyətdə Parislə Bakı konstruktiv münasibətlər qurmağın yolunu tapmışdılar. Məsələn, Fransa prezidenti Fransual Olland 24 aprel 2015-ci ildə «erməni soyqırımı»nın növbəti ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə iştirak üçün İrəvana yollanan zaman bu səfəri Bakıya baş çəkməklə «balanslaşdırmağa» çalışmışdı.
Bu gün Parisin bütün ədəb normalarını aşan ermənipərəst addımlarını müşahidə edən zaman bir vaxtlar Paris-Bakı münasibətlərinin tamamilə fərqli olduğuna inanmaq çətindir. Bu gün Fransa Emmanuel Makron və komandasının timsalında 30 il ərzində qurulmuş hər şeyi dağıdıb. O, ermənilərin ən cəfəng yalanlarını sürətlə tirajlayır, Bakıya qarşı ən sərt ittihamlar irəli sürür, açıq şəkildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı çıxır…
«Böyük prezidentlər»dən «hesabdar və mühasiblər»ə
Bu yerdə Fransua Mitteranın «mən böyük prezidentlərin sonuncusuyam. Məndən sonra hakimiyyətdə yalnız maliyyəçilər və mühasiblər olacaq» fikrini xatırlatmaq yerinə düşər. Emmanuel Makron bu bənzətməyə çox uyğun gəlir. Tək ona görə yox ki, iki il Rotşildlərin bank imperiyasında çalışıb. O, «Napoleon planları» qursa da, siyasətçi kimi aşkar zəifdir. Yelisey sarayının hazırkı sahibi nə az, nə çox – Fransaya keçmiş siyasi qüdrətini qaytarmaq fikrinə düşüb. Bu işdə müəyyən ümidlər isə həmin erməni icması sayəsində «xüsusi münasibətlər»in qurulduğu Ermənistana imiş.
Parisin İrəvanla oyunları hələ 44 günlük müharibə ərəfəsində başlamışdı. Parisdə əmin idilər ki, Ermənistanın başında hakimiyyətə xalq inqilabı nəticəsində gəlmiş «demokratik lider» dayanır və o, gec və ya tez Rusiyaya «stesutsyun» («görüşənədək») deyəcək. Fransada düşünürdülər ki, bu sözün «əlvida» kimi səslənməsi daha arzuolunandır. Bu halda Fransa Cənubi Qafqazda «bölgənin döyüş qabiliyyəti ən güclü ordusuna malik» sadiq «proksi» qazanacaqmış, onun vasitəsilə həm Azərbaycanı, həm Türkiyəni, lazım gəldikdə isə həm də Gürcüstanı hədələmək mümkün olacaqmış.
Lakin Makronun «Napoleon planları» bütün istiqamətlərdə fiaskoya uğrayır. Afrikada Fransanın keçmiş müstəmləkələri bir-birinin ardınca Fransa qoşunlarına «qapını göstərir», Parisin buyruqlarından xilas olur. Hər şeyə görə rəqibləri günahlandırmaq asandır, lakin Fransanın «keçmiş» adlandırılması çətin olan müstəmləkələrindəki «anti-Fransa dağlası»nın mənbəyini Volqa, Yantszı və ya Xəzər dənizi sahillərində deyil, Sena sahillərində axtarmaq lazımdır. XXI əsrdə «sahilyanı ərazilər»in xalqlarını XIX əsrin üsulları ilə itaətdə saxlamaq mümkün deyil.
Parisin ermənilərlə bağlı planları da iflasa uğrayıb. Kiçik, yoxsul, sürətlə boşalmaqda olan, ordusu darmadağın edilmiş Ermənistan iddialı hədəflərə nail olunmasında kömək edəcək «proksi» deyil. Parisdə düşünürdülər ki, Ermənistan Fransa üçün çirkli və təhlükəli işlər görəcək, İrəvanda isə əmin idilər ki, Paris onların problemlərini çözəcək. Bu gün Makron, əlbəttə ki, guya böyük jest edirmiş kimi, Paşinyana əslində köhnəlmiş, effektiv olmayan zirehli maşınlar göndərə bilər. Amma o, Ermənistana vaxtilə Rusiyanın göstərdiyi dəstəyi nəzəri baxımdan belə, vermək gücündə deyil.
Fransanın Ermənistanı Moskvanın orbitindən effektiv şəkildə çıxarmaq imkanı da yoxdur. Bəli, İrəvan səs-küylü anti-Rusiya jestləri edir, amma iş bundan o tərəfə keçmir. Ermənilər Moskva ilə bir dənə də razılaşmanı yenidən nəzərdən keçirmir. Avropa İttifaqının müşahidə missiyasına qoşulmaq üçün Ermənistana gələn Fransa jandarmalarını yerli aeroportda Ermənistanın deyil, Rusiyanın sərhədçiləri qarşılayır. Üstəlik, Ermənistanda hələ də Rusiya ilə birgə quru qoşunları qrupu, həmçinin HHM mövcuddur. Ermənistanın dəmir yollları Rusiyanın idarəçiliyində, qaz şəbəkəsi isə Rusiyanın mülkiyyətindədir. Elektrik şəbəkəsi isə soyadı erməni soyadı olsa da, Rusiya pasportuna malik oliqarxın «cibindədir». Bir sözlə, Ermənistanın Moskvadan Qərbə tərəf real dönüş etdiyini göstərən ciddi əlamətlər yoxdur. Əvəzində, Fransa əməllərinin cavabını Azərbaycan trekində vermək məcburiyyətindədir.
Paris nəyə ümid edir?
Bu sual ətrafında çox düşünmək olar. Ola bilsin, fikirləşiblər ki, Azərbaycan vəziyyəti düzəltməyə çalışacaq və Fransa kimi qüdrətli dövlətə qarşı açıq çıxış etməkdən çəkinəcək. İstənilən halda, Sena sahillərində siyasi təhlilin səviyyəsi heyrət doğurur. Görəsən, orada həqiqətən düşünüblər ki, Bakı Ann İdalqonun «Artsaxa yardım» yükünün fonundakı fotosessiyasına, yaxud Evian şəhəri rəhbərliyinin «Azərbaycan parkı»nın adının dəyişdirilməsi tamaşasını dinməzcə «udacaq»? Hər halda, Paris çox yanılıb. Azərbaycanla təzyiq dilində danışmaq olmaz. Fransa Ermənistanla getdiyi oyunlar nəticəsində artıq Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində vasitəçilikdən kənarlaşdırılıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa edilən aeroportlar üçün radiolokasiya qurğuları artıq Fransadan alınmayıb, yüksək səviyyədə diplomatik əlaqələr isə kəsilib. Fransanın Azərbaycana hərbi gəmilər satmaq planı da böyük sual altındadır.
Amma yəqin ki, Paris ən ciddi zərbəni gözləmədiyi nöqtədən alıb. Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatı kimi meydançalardan son dərəcə effektiv istifadə edir və Fransanın keçmiş və indiki müstəmləkələrində, ilk növbədə, Yeni Kaledoniyadakı antimüstəmləkə hərəkatlarına dəstək verir.
Paris bunlara heç nə ilə cavab verə bilmir. Əlbəttə, azərbaycanlı jurnalistləri casus elan etmək, ölkəyə buraxmamaq olar. Amma əvəzində Fransanın Bakıdakı casus şəbəkəsi ifşa olunur. Bu isə başqa mövzudur və heç nəyi dəyişmir. Görünən odur ki, Ermənistana arxalanmaq heç bir dividend gətirmir, əvəzində itirilənlər isə düşünüldüyündən xeyli çoxdur. Açıq desək, belə vəziyyətdə ən təcrübəsiz investisiya bankiri belə, «zəhərli aktivləri atmağa» üstünlük verərdi. Yəni Ermənistana dəstəyin ən azı indiki dərəcəsindən imtina etmək, regionun şəksiz lideri olan Azərbaycanla münasibətləri normallaşdırmağa çalışmaq ən doğru yol olardı. Bu halda hələ də xilas edilməsi mümkün olanlar xilas edilər, bütünlükdə Avropa İttifaqının oyunu pozulmazdı. Lakin daxili və xarici siyasətdəki ciddi fiaskolar fonunda Emmanuel Makronun ermənilərin səsinə çox ehtiyacı var. Üsəlik, Marin Le Pen və onun «Milli cəbhə» partiyasının ultrasağçı və ksenofob elektoratının bir hissəsini ələ keçirmək də pis olmazdı. Odur ki, Paris İrəvanla «qucaqlaşmağa» davam edir.
Bəs siyasət adlandırılması çətin olan bu taktika nə qədər çəkəcək? Beynəlxalq hüquq, siyasi reallıqlar, Fransanın qarşıdan gələn seçki üçün ermənilərin səsi uğrunda mübarizə ilə məhdudlaşmayan maraqları əbədidir. İndiki halda yəqin ki, «maliyyəçilər və mühasiblər»i əsl peşəkar, uzaqgörən siyasətçilərin əvəzləyəcəyi vaxtı gözləmək lazımdır.  Əsas odur ki, o vaxtadək özünü «Napoleon» gözündə görən «mühasiblər» hər şeyi alt-üst etməsin.

Стоит ли ожидать нормализации отношений Азербайджана и Франции с учетом наполеоновских планов с армянским акцентом Макрона?
Номера дипломатических автомобилей в Азербайджане отражают «дипломатическую историю», точнее хронологию, с которой в нашей стране открывались посольства иностранных государств. Первым в Баку появилось посольство Турции - соответственно номера автомобилей турецкой дипмиссии начинаются с цифр 001.
Малоизвестно, но вторым в Баку стало посольство Франции. Той самой, отношения с которой сегодня ниже плинтуса.
Ты помнишь, как все начиналось…
А ведь предыстория азербайджано-французских отношений была вполне позитивной и многообещающей. В 1993 году по приглашению тогдашнего президента Пятой республики Франсуа Миттерана общенациональный лидер Гейдар Алиев совершил официальный визит во Францию. В 1997-м был осуществлен еще один - по приглашению Жака Ширака.
В январе 2004 года с официальным визитом во Францию отправился уже Президент Ильхам Алиев. Затем в Азербайджане принимали президента Франции Николя Саркози. Эстафета перешла к следующему главе Французской Республики - Франсуа Олланду. Каждый подобный визит сопровождался бизнес-форумами, подписанием контрактов - сначала нефтяных, затем центр тяжести переместился в ненефтяную сферу. Хотя французская Total первоначально не вошла в число участников «Контракта века», но отхватила неплохой куш на газовом месторождении «Абшерон». Работала в Азербайджане и государственная Elf Aquitaine. Франция поставила радиолокационное оборудование для строящихся и модернизирующихся азербайджанских аэропортов. Именно с французского космодрома был выведен на орбиту первый азербайджанский спутник. Перечислять можно долго.
И, конечно же, активно развивалось гуманитарное сотрудничество, где огромную работу проводил Фонд Гейдара Алиева. Реставрация Кафедрального собора в Страсбурге, Лувра, Версаля, исторических церквей Нормандии, Дни культуры Азербайджана и «азербайджанские городки» - это далеко не полный список.
Наконец, активная посредническая миссия Франции по урегулированию конфликта вокруг Карабаха между Азербайджаном и Арменией. Париж назначил одного из сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ. Причем в МГ ее представляли очень сильные дипломаты - в отличие от США. Как признался бывший американский посредник, «в Госдепартаменте эта должность не рассматривалась как особо способствующая карьерному росту. Откровенно говоря, обычно ее занимал дипломат, который ожидал полноценного посольского назначения или собирался в скором времени уйти в отставку».  Да, во Франции наличествует полумиллионная армянская община, которая имеет весьма действенные лоббистские рычаги. Но казалось, что Париж и Баку нашли способ выстроить конструктивные отношения, невзирая на «армянский фактор». Так, президент Франции Франсуа Олланд, отправившийся 24 апреля 2015 года в Ереван на мероприятия по случаю столетней годовщины так называемого «геноцида армян», посчитал необходимым «уравновесить» свою поездку и посещением Баку.
Сегодня, на фоне выходящих за рамки всех приличий проармянских шагов официального Парижа, трудно поверить, что еще совсем недавно отношения Парижа и Баку были совершенно другими. Однако Франция в лице Эмманюэля Макрона и его команды, по сути, разрушила все то, что было наработано за три десятка лет. Это и готовность официального Парижа «разгонять» самые нелепые фейки made in Armenia, обвинения Баку во всех смертных грехах, открытые выступления против территориальной целостности страны…
От «великих президентов» к «счетоводам и бухгалтерам»
Возможно, нелишне вспомнить нашумевшую фразу Франсуа Миттерана «Я последний из великих президентов. После меня у власти будут лишь финансисты да бухгалтеры». Эмманюэль Макрон под это определение подходит полностью. И не только потому, что успел два года поработать на банковскую империю Ротшильдов. Макрон как политик откровенно слаб, но планы имеет наполеоновские. Нынешний хозяин Елисейского дворца вознамерился, ни много ни мало, вернуть Франции былое политическое величие. Определенные надежды возлагались при этом на Армению, с которой - благодаря той же армянской общине - у Франции сложились «особые отношения».
Заигрывания с Ереваном начались еще накануне 44-дневной войны. В Париже были убеждены, что во главе Армении находится «демократический лидер», пришедший к власти в результате народной революции. Рано или поздно он скажет России «стесуцюн» («до свидания»), хорошо бы, чтобы оно прозвучало как «прощай». В этом случае Франция получит на Южном Кавказе верного «прокси» с «самой боеспособной в регионе армией», от имени которого можно будет грозить и Азербайджану, и Турции, а если понадобится, то и Грузии.
Однако наполеоновские планы Макрона терпят фиаско по всем направлениям. В Африке бывшие французские колонии одна за другой указывают на дверь французским войскам и избавляются от диктата Парижа. Соблазнительно обвинить во всем конкурентов, но истоки «антифранцузской волны» в ее колониях, которые никак не получается назвать бывшими, надо искать на берегах Сены, а не Волги, Янцзы или Каспийского моря. Когда на дворе XXI век, не получится удерживать в повиновении народы «заморских территорий» методами XIX века.
Планы Парижа на армянском векторе тоже рассыпались. Маленькая, бедная, стремительно пустеющая Армения с разбитой армией - явно не тот «прокси», с помощью которого можно добиться амбициозных целей. В то время как в Париже полагали, что Армения сделает для Франции грязную и опасную работу, в Ереване были уверены, что это Париж будет решать их проблемы. Сегодня Макрон может, конечно, под маской широкого жеста отправить Пашиняну заведомо устаревшие и неэффективные бронетранспортеры. Но оказывать Армении ту поддержку, которую та получала от России, даже теоретически Франция не в состоянии.
Не в состоянии она также эффектно увести Армению с московской орбиты. Да, в Ереване устраивают громкие антироссийские жесты, но дальше этого дело не идет. Не подвергнуто ревизии ни одно соглашение с Москвой. Французских жандармов, которые прибывают, чтобы войти в состав наблюдательной миссии Евросоюза, встречают в аэропорту не армянские, а российские пограничники. В Армении по-прежнему действуют совместные с Россией группировки сухопутных сил, а также ПВО. Армянские железные дороги - в российском концессионном управлении. Газовые сети - в российской собственности. Электросети - в кармане олигарха хоть и с армянской фамилией, но с российским паспортом. И на реальный поворот от Москвы на Запад мало что указывает.
Зато Франции приходится иметь дело уже с последствиями на азербайджанском треке.
«Цена вопроса» в переводе с азербайджанского на французский
Можно долго гадать, на что рассчитывали в Париже. Возможно, полагали, что в Азербайджане попытаются сгладить ситуацию и вообще просто не рискнут открыто выступать против такой вроде бы влиятельной державы, как Франция. Уровень политического анализа на берегах Сены вызывает недоумение. Неужели там и впрямь полагали, что Баку молча «проглотит» фотосессию Анн Идальго на фоне грузовиков с «помощью Арцаху» или позорный балаган, устроенный городскими властями города Эвиан-ле-Бен с переименованием «Азербайджанского парка». В любом случае в Париже сильно просчитались. Язык давления с Азербайджаном не работает. В результате заигрывания с Арменией Франция уже выбыла из числа посредников по урегулированию отношений. Радиолокационное оборудование для новых аэропортов на освобожденных землях закупали уже не у Франции. Дипломатические контакты высокого уровня прекращены. Под вопросом также планы Франции по продаже Азербайджану военных кораблей.
Наверное, самый болезненный удар последовал, откуда Париж совсем не ждал. Азербайджан эффективно использует такую площадку, как Движение неприсоединения, и оказывает поддержку антиколониальному движению в бывших и нынешних колониях Франции, прежде всего в Новой Каледонии.
Ответить на это Парижу оказалось нечем. Разумеется, можно объявить азербайджанских журналистов шпионами и не впускать их в страну, а в ответ получить раскрытие агентурной сети французской разведки в Баку. Но это уже другая тема, которая не меняет главного. Дивидендов от ставки на Армению, по сути, никаких, а цена вопроса оказалась намного выше, чем планировалось. Откровенно говоря, даже неопытный инвестиционный банкир предпочел бы в такой ситуации «сбросить токсичные активы». То есть прекратить поддержку Армении хотя бы в нынешних объемах и постараться нормализовать отношения с безусловным лидером региона - Азербайджаном. По крайней мере, попытаться спасти то, что еще можно, и не ломать игру всему Евросоюзу.
Но Эмманюэлю Макрону, судя по всему, ну очень нужны голоса французских армян, несмотря на впечатляющие провалы во внешней и внутренней политике. А еще - неплохо было бы переманить определенную часть ультраправого и ксенофобского электората у Марин Ле Пен и ее «Национального фронта». Так что Париж продолжает «танцы и обнимашки» с Ереваном.
Как долго продлится эта тактика, которую язык не поворачивается называть политикой? Никто не отменял ни международного права, ни политических реалий, ни интересов самой Франции, которые не ограничиваются погоней на ближайших выборах за армянскими голосами. Вероятно, в нынешней ситуации стоит просто подождать, когда «финансистов и бухгалтеров» сменят действительно профессиональные и дальновидные политики. Вопрос лишь в том, сколько за это время наломают дров «бухгалтеры» с наполеоновскими замашками.