Makronun erməni aksentli Napoleon planları fonunda Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin normallaşacağını gözləməyə dəyərmi?
Azərbaycanda diplomatik korpuslara aid avtomobillərin dövlət nömrə nişanları «diplomatiya tarixi»ni, daha dəqiqi, xarici ölkələrin Azərbaycanda səfirliklərinin açılması xronologiyasını əks etdirir. Bakıda ilk olaraq Türkiyə səfirliyi açılıb və müvafiq olaraq, bu səfirliyin avtomobillərinin nömrəsi 001 ilə başlayır.
Çoxları bilməsə də, bu sırada ikinci Fransadır. Bu gün Bakı ilə münasibətlərinin səviyyəsi sıfırdan da aşağı olan Fransa.
Əslində, hər şey çox yaxşı başlamışdı…
Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin tarixi çox müsbət, ümidverici idi. 1993-cü ildə Beşinci respublikanın ovaxtkı rəhbəri Fransua Mitteranın dəvəti ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Fransaya rəsmi səfər etmiş, 1997-ci ildə isə daha bir belə səfər bu dəfə Jak Şirakın dəvəti ilə baş tutmuşdu.
2004-cü ilin yanvarında bu dəfə Fransaya rəsmi səfərlə Prezident İlham Əliyev yollanmış, daha sonra o, Bakıda fransalı həmkarı Nikola Sarkozini qəbul etmişdi. Estafeti Fransanın növbəti prezidenti Fransua Olland da ələ almışdı və hər belə səfər biznes forumlar, müqavilələrin imzalanması (əvvəlcə neft sahəsində, daha sonra qeyri-neft sektorunda) ilə müşayiət olunurdu.
Fransanın «Total» şirkəti əvvəldən «Əsrin müqaviləsi»nin iştirakçıları sırasında yer almasa da, «Abşeron» qaz yatağından ciddi pay sahibidir. Fransanın «Elf Aquitaine» dövlət şirkəti də Azərbaycanda işləyir. Fransa Azərbaycanın tikilən və müasirləşdirilən aeroportlarında radiolokasiya qurğuları da quraşdırıb. Azərbaycanın ilk peyki isə fəzaya məhz Fransa kosmodromundan buraxılıb. Siyahını uzatmaq da olar.
Tərəflər arasında humanitar əməkdaşlıq da fəal inkişaf edib və bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondu böyük işlər görüb. Strasburqdakı Kafedral kilsəsinin, Luvrun, Versalın, tarixi Normandiya kilsəsinin bərpası, Fransada Azərbaycan günlərinin keçirilməsi, «Azərbaycan şəhərcikləri»nin yaradılması bu qəbildən olan işlərin bir hissəsidir.
Nəhayət, Fransanın Ermənistanla Azərbaycan arasında illərlə davam etmiş Qarabağ probleminin həllində fəal vasitəçilik missiyası. Bu işlə məşğul olmuş ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri məhz Fransa idi. Üstəlik, o, qrupda ABŞ-dən fərqli olaraq, son dərəcə güclü diplomatlarla təmsil olunurdu. Sabiq amerikalı həmsədrin etiraf etdiyi kimi, «Dövlət Departamentində bu posta karyera inkişafına ciddi təkan olan vəzifə kimi yanaşılmırdı. Açıq desək, onu adətən tamhüquqlu səfir təyinatı gözləyən və ya tezliklə istefaya getməyi düşünən şəxslər tuturdular».
Bəli, Fransada yarım milyonluq erməni icması var və o, kifayət qədər ciddi diaspor rıçaqlarına malikdir. Lakin görünən o idi ki, belə bir vəziyyətdə Parislə Bakı konstruktiv münasibətlər qurmağın yolunu tapmışdılar. Məsələn, Fransa prezidenti Fransual Olland 24 aprel 2015-ci ildə «erməni soyqırımı»nın növbəti ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə iştirak üçün İrəvana yollanan zaman bu səfəri Bakıya baş çəkməklə «balanslaşdırmağa» çalışmışdı.
Bu gün Parisin bütün ədəb normalarını aşan ermənipərəst addımlarını müşahidə edən zaman bir vaxtlar Paris-Bakı münasibətlərinin tamamilə fərqli olduğuna inanmaq çətindir. Bu gün Fransa Emmanuel Makron və komandasının timsalında 30 il ərzində qurulmuş hər şeyi dağıdıb. O, ermənilərin ən cəfəng yalanlarını sürətlə tirajlayır, Bakıya qarşı ən sərt ittihamlar irəli sürür, açıq şəkildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı çıxır…
«Böyük prezidentlər»dən «hesabdar və mühasiblər»ə
Bu yerdə Fransua Mitteranın «mən böyük prezidentlərin sonuncusuyam. Məndən sonra hakimiyyətdə yalnız maliyyəçilər və mühasiblər olacaq» fikrini xatırlatmaq yerinə düşər. Emmanuel Makron bu bənzətməyə çox uyğun gəlir. Tək ona görə yox ki, iki il Rotşildlərin bank imperiyasında çalışıb. O, «Napoleon planları» qursa da, siyasətçi kimi aşkar zəifdir. Yelisey sarayının hazırkı sahibi nə az, nə çox – Fransaya keçmiş siyasi qüdrətini qaytarmaq fikrinə düşüb. Bu işdə müəyyən ümidlər isə həmin erməni icması sayəsində «xüsusi münasibətlər»in qurulduğu Ermənistana imiş.
Parisin İrəvanla oyunları hələ 44 günlük müharibə ərəfəsində başlamışdı. Parisdə əmin idilər ki, Ermənistanın başında hakimiyyətə xalq inqilabı nəticəsində gəlmiş «demokratik lider» dayanır və o, gec və ya tez Rusiyaya «stesutsyun» («görüşənədək») deyəcək. Fransada düşünürdülər ki, bu sözün «əlvida» kimi səslənməsi daha arzuolunandır. Bu halda Fransa Cənubi Qafqazda «bölgənin döyüş qabiliyyəti ən güclü ordusuna malik» sadiq «proksi» qazanacaqmış, onun vasitəsilə həm Azərbaycanı, həm Türkiyəni, lazım gəldikdə isə həm də Gürcüstanı hədələmək mümkün olacaqmış.
Lakin Makronun «Napoleon planları» bütün istiqamətlərdə fiaskoya uğrayır. Afrikada Fransanın keçmiş müstəmləkələri bir-birinin ardınca Fransa qoşunlarına «qapını göstərir», Parisin buyruqlarından xilas olur. Hər şeyə görə rəqibləri günahlandırmaq asandır, lakin Fransanın «keçmiş» adlandırılması çətin olan müstəmləkələrindəki «anti-Fransa dağlası»nın mənbəyini Volqa, Yantszı və ya Xəzər dənizi sahillərində deyil, Sena sahillərində axtarmaq lazımdır. XXI əsrdə «sahilyanı ərazilər»in xalqlarını XIX əsrin üsulları ilə itaətdə saxlamaq mümkün deyil.
Parisin ermənilərlə bağlı planları da iflasa uğrayıb. Kiçik, yoxsul, sürətlə boşalmaqda olan, ordusu darmadağın edilmiş Ermənistan iddialı hədəflərə nail olunmasında kömək edəcək «proksi» deyil. Parisdə düşünürdülər ki, Ermənistan Fransa üçün çirkli və təhlükəli işlər görəcək, İrəvanda isə əmin idilər ki, Paris onların problemlərini çözəcək. Bu gün Makron, əlbəttə ki, guya böyük jest edirmiş kimi, Paşinyana əslində köhnəlmiş, effektiv olmayan zirehli maşınlar göndərə bilər. Amma o, Ermənistana vaxtilə Rusiyanın göstərdiyi dəstəyi nəzəri baxımdan belə, vermək gücündə deyil.
Fransanın Ermənistanı Moskvanın orbitindən effektiv şəkildə çıxarmaq imkanı da yoxdur. Bəli, İrəvan səs-küylü anti-Rusiya jestləri edir, amma iş bundan o tərəfə keçmir. Ermənilər Moskva ilə bir dənə də razılaşmanı yenidən nəzərdən keçirmir. Avropa İttifaqının müşahidə missiyasına qoşulmaq üçün Ermənistana gələn Fransa jandarmalarını yerli aeroportda Ermənistanın deyil, Rusiyanın sərhədçiləri qarşılayır. Üstəlik, Ermənistanda hələ də Rusiya ilə birgə quru qoşunları qrupu, həmçinin HHM mövcuddur. Ermənistanın dəmir yollları Rusiyanın idarəçiliyində, qaz şəbəkəsi isə Rusiyanın mülkiyyətindədir. Elektrik şəbəkəsi isə soyadı erməni soyadı olsa da, Rusiya pasportuna malik oliqarxın «cibindədir». Bir sözlə, Ermənistanın Moskvadan Qərbə tərəf real dönüş etdiyini göstərən ciddi əlamətlər yoxdur. Əvəzində, Fransa əməllərinin cavabını Azərbaycan trekində vermək məcburiyyətindədir.
Paris nəyə ümid edir?
Bu sual ətrafında çox düşünmək olar. Ola bilsin, fikirləşiblər ki, Azərbaycan vəziyyəti düzəltməyə çalışacaq və Fransa kimi qüdrətli dövlətə qarşı açıq çıxış etməkdən çəkinəcək. İstənilən halda, Sena sahillərində siyasi təhlilin səviyyəsi heyrət doğurur. Görəsən, orada həqiqətən düşünüblər ki, Bakı Ann İdalqonun «Artsaxa yardım» yükünün fonundakı fotosessiyasına, yaxud Evian şəhəri rəhbərliyinin «Azərbaycan parkı»nın adının dəyişdirilməsi tamaşasını dinməzcə «udacaq»? Hər halda, Paris çox yanılıb. Azərbaycanla təzyiq dilində danışmaq olmaz. Fransa Ermənistanla getdiyi oyunlar nəticəsində artıq Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində vasitəçilikdən kənarlaşdırılıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa edilən aeroportlar üçün radiolokasiya qurğuları artıq Fransadan alınmayıb, yüksək səviyyədə diplomatik əlaqələr isə kəsilib. Fransanın Azərbaycana hərbi gəmilər satmaq planı da böyük sual altındadır.
Amma yəqin ki, Paris ən ciddi zərbəni gözləmədiyi nöqtədən alıb. Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatı kimi meydançalardan son dərəcə effektiv istifadə edir və Fransanın keçmiş və indiki müstəmləkələrində, ilk növbədə, Yeni Kaledoniyadakı antimüstəmləkə hərəkatlarına dəstək verir.
Paris bunlara heç nə ilə cavab verə bilmir. Əlbəttə, azərbaycanlı jurnalistləri casus elan etmək, ölkəyə buraxmamaq olar. Amma əvəzində Fransanın Bakıdakı casus şəbəkəsi ifşa olunur. Bu isə başqa mövzudur və heç nəyi dəyişmir. Görünən odur ki, Ermənistana arxalanmaq heç bir dividend gətirmir, əvəzində itirilənlər isə düşünüldüyündən xeyli çoxdur. Açıq desək, belə vəziyyətdə ən təcrübəsiz investisiya bankiri belə, «zəhərli aktivləri atmağa» üstünlük verərdi. Yəni Ermənistana dəstəyin ən azı indiki dərəcəsindən imtina etmək, regionun şəksiz lideri olan Azərbaycanla münasibətləri normallaşdırmağa çalışmaq ən doğru yol olardı. Bu halda hələ də xilas edilməsi mümkün olanlar xilas edilər, bütünlükdə Avropa İttifaqının oyunu pozulmazdı. Lakin daxili və xarici siyasətdəki ciddi fiaskolar fonunda Emmanuel Makronun ermənilərin səsinə çox ehtiyacı var. Üsəlik, Marin Le Pen və onun «Milli cəbhə» partiyasının ultrasağçı və ksenofob elektoratının bir hissəsini ələ keçirmək də pis olmazdı. Odur ki, Paris İrəvanla «qucaqlaşmağa» davam edir.
Bəs siyasət adlandırılması çətin olan bu taktika nə qədər çəkəcək? Beynəlxalq hüquq, siyasi reallıqlar, Fransanın qarşıdan gələn seçki üçün ermənilərin səsi uğrunda mübarizə ilə məhdudlaşmayan maraqları əbədidir. İndiki halda yəqin ki, «maliyyəçilər və mühasiblər»i əsl peşəkar, uzaqgörən siyasətçilərin əvəzləyəcəyi vaxtı gözləmək lazımdır.  Əsas odur ki, o vaxtadək özünü «Napoleon» gözündə görən «mühasiblər» hər şeyi alt-üst etməsin.

Can Baku expect normal relations with Paris given Macron's Napoleonic plans with Armenian accent?
Traditionally, the plate numbers of cars of foreign diplomatic missions accredited to Azerbaijan reflect the diplomatic history or the chronological order in which they were established in Azerbaijan. The Turkish embassy was the first to be set up in Baku, hence the plate numbers of cars used by the Turkish diplomatic mission begin with digits 001.
Interestingly, the second embassy to be established in Baku was that of France, the same country which is going through strained relations with Azerbaijan.
Looking back...
The initial phase of Azerbaijani-French relations was quite positive and promising. In 1993, national leader Heydar Aliyev was officially invited to France by then President of the Fifth Republic, François Mitterrand. In 1997, another visit took place at the invitation of Jacques Chirac.
In January 2004, President Ilham Aliyev made an official visit to France. Subsequently, French President Nicolas Sarkozy was received in Azerbaijan. The tradition was then followed by his successor François Hollande. Each of these visits was marked by business forums and contract signings - initially oil contracts, later shifting focus to the non-oil sector.
Although French Total was not initially included in the Contract of the Century, it made a substantial profit in the Absheron gas field. The state-owned Elf Aquitaine also operated in Azerbaijan. France supplied radar equipment for Azerbaijani airports under construction and modernisation. The first Azerbaijani satellite was launched into orbit from a French space centre. The list goes on.
Significant efforts were also made in humanitarian cooperation, with the Heydar Aliyev Foundation playing a major role. Restoration of the Strasbourg Cathedral, the Louvre, Versailles, historic churches in Normandy, Days of Azerbaijani Culture and Azerbaijani towns... This is not an exhaustive list.
France has also played an active role in mediating the resolution of the conflict over Garabagh between Azerbaijan and Armenia. Paris appointed one of the co-chairs of the OSCE Minsk Group (MG). Unlike the US, it was represented in the MG by very capable diplomats. As a former US mediator admitted, "the State Department did not see this position as particularly career-enhancing. To be frank, it was usually occupied by a diplomat who was waiting for a full-fledged ambassadorial appointment or was about to retire soon."
There is a half-million Armenian community in France, which has very effective lobbying levers. But it seemed that Paris and Baku had found a way to build constructive relations despite the "Armenian factor". Thus, French President François Hollande, who went to Yerevan on April 24, 2015 to attend the events marking the centenary of the so-called Armenian genocide, considered it necessary to balance his trip with a visit to Baku.
Today, amid indecent pro-Armenian steps of Paris, it is hard to believe that quite recently relations between Paris and Baku were completely different. However, France, currently represented by Emmanuel Macron and his team, has essentially destroyed everything that had been built up over three decades. This is the readiness of Paris to disperse the most ridiculous fakes made in Armenia, accusations of Baku in all mortal sins, open statements against the territorial integrity of the country...
From great presidents to accountants and bookkeepers
Perhaps it is worth recalling François Mitterrand's famous phrase "I am the last of the great presidents. After me, only financiers and accountants will be in power. Emmanuel Macron fits this definition perfectly. And not only because he managed to work for the Rothschild banking empire for two years. Macron as a politician is frankly weak, but he has Napoleonic plans. The current master of the Elysee Palace intends, no less than nothing, to return France to its former political greatness. There were certain expectations placed on Armenia, with which France has special relations thanks to the Armenian community.
The courtship with Yerevan began on the eve of the 44-day war. Paris was under the impression that Armenia was led by a democratic leader who had risen to power as a result of a popular revolution, and sooner or later, it would bid farewell to Russia. In this scenario, France would have a faithful proxy in the South Caucasus with "the region's most capable army", which could be used to threaten Azerbaijan, Türkiye, and if necessary, Georgia.
However, Macron's Napoleonic plans are falling apart. In Africa, former French colonies are kicking out the French troops and shaking off Paris's dictates. It's tempting to blame everything on competitors, but the roots of the anti-French wave in its present-day colonies should be sought on the banks of the Seine, not the Volga, Yangtze or Caspian. In the 21st century, it's impossible to keep the people of overseas territories in check using the methods of the 19th-century.
Paris' plans for Armenia have also crumbled. A small, impoverished, rapidly depopulating Armenia with a shattered army is clearly not a proxy capable of achieving ambitious goals. While Paris believed that Armenia would do the dirty and dangerous work for France, Yerevan was convinced that Paris would be the one to solve their problems. Today, Macron can, of course, under the guise of a grand gesture, send Pashinyan deliberately outdated and ineffective armoured personnel carriers. But France is not even theoretically capable of providing Armenia with the support it received from Russia.
Nor can it effectively extricate Armenia from Moscow's sphere of influence. It is true that Yerevan makes loud anti-Russian gestures, but it doesn't go beyond that. Not a single agreement with Moscow has been revised. French gendarmes who arrive to join the EU observation mission are greeted at the airport not by Armenian but by Russian border guards. Armenia still has joint land forces and air defence forces with Russia. Armenian railways are under Russian concession management. Gas networks are owned by Russia. Electricity networks are in the pocket of an oligarch with an Armenian surname but a Russian passport. And there's little evidence of a real shift from Moscow to the West.
But France already has to deal with the consequences on the Azerbaijani front.
The costs
One can wonder what Paris was banking on. Perhaps they thought that Azerbaijan would try to smooth over the situation and would simply not risk openly opposing such a seemingly influential power as France. The level of political analysis in Paris is puzzling. Did they really think that Baku would silently swallow Ann Hidalgo's photo session in front of the trucks dispatching aid to "Artsakh" or the shameful buffoonery arranged by the city authorities of Evian with the renaming of the Azerbaijani Park. Either way, Paris miscalculated badly. The language of pressure does not work with Azerbaijan. As a result of flirting with Armenia, France has already dropped out of the list of mediators for the settlement of relations. Radar equipment for new airports in the liberated lands was not purchased from France. High-level diplomatic contacts have ceased. France's plans to sell warships to Azerbaijan are also in question.
Perhaps the most painful blow came from where Paris was not expecting it. Azerbaijan effectively uses such a platform as the Non-Aligned Movement and supports the anti-colonial movement in France's former and current colonies, primarily in New Caledonia.
Paris had nothing to reply to this. Of course, it's possible to label Azerbaijani journalists as spies and deny them entry into the country, only to face the exposure of the French intelligence network in Baku in return. But this is a separate issue, which doesn't alter the main point. In reality, there are no benefits from backing Armenia, and the cost of the issue turned out to be much higher than anticipated. Frankly, even a novice investment banker would prefer to offload toxic assets in such a situation. That is, to cease supporting Armenia at least at the current levels and attempt to normalise relations with Azerbaijan, the undisputed regional leader. At the very least, to try to salvage what's still possible and not ruin the game for the entire European Union.
But it seems Emmanuel Macron greatly needs the votes of French Armenians, despite his notable failures in foreign and domestic policy. It would also be beneficial to attract a certain portion of the ultra-right and xenophobic electorate away from Marine Le Pen and her National Front. So, Paris continues its flirting with Yerevan.
How long will this strategy, which can hardly be called politics, last? International law, political realities, and France's own interests, which are not confined to chasing Armenian votes in the upcoming elections, have not been abolished. Probably, in the current situation, we should simply wait for financiers and accountants to be replaced by truly professional and visionary politicians. The only question is how much the accountants with Napoleonic ambitions will accomplish in the meantime.