TRANS-XƏZƏR EKSPRESİ
Avropada Rusiyadan yan keçən nəqliyyat dəhlizi layihəsinə böyük miqdarda sərmayə qoymaqla bağlı qərar verilib
Yaxın Şərqdəki mürəkkəb geosiyasi vəziyyət, Qırmızı dəniz və Ədən körfəzində husilərin iki aydır ki, gəmilərə hücumları fonunda Avropanın və beynəlxalq maliyyə institutları trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutuna (TBNM) dəstək üçün on milyardlarla avro ayırmaq qərarına gəlib.
Əslində, alternativ marşrutları təkcə avropalılar axtarmır. Əsas ixrac marşrutu kimi Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumu (CPC) sistemindən istifadə edən Qazaxıstan ötən ilin martından neftin Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməri vasitəsilə tranzitinə başlayıb. Hazırda bu ölkə 2 il ərzində trans-Xəzər marşrutu üzrə tədarük həcmini illik 3 milyon tona çatdırmaq istəyir. Bundan əlavə, bu məqsədlə Bakı-Supsa neft kəmərindən istifadə imkanları nəzərdən keçirilir.
Okeana birbaşa çıxışı olmayan Türkmənistan isə karbohidrogen ehtiyatlarının ixracı marşrutlarını şaxələndirmək üçün İran vasitəsilə Türkiyəyə təbii qaz nəqli imkanlarını nəzərdən keçirir. Bu ölkə Azərbaycanla İran vasitəsilə “mavi yanacağın” svop tədarükünün bərpası imkanlarını müzakirə edir.
Yaxınlaşma üçün milyardlar
Yanvarın 29–30-da Brüsseldə Avropa İttifaqının (Aİ) “Global Gateway” (“Qlobal qapı”) strategiyası çərçivəsində bu təşkilat və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında nəqliyyat əlaqələri üzrə İnvestorlar Forumu keçirilib.
Bu forumda Avropa Komissiyasının, Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz ölkələrinin, Türkiyə və Aİ-nin yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak ediblər. Bundan başqa, tədbirə G7 ölkələrinin, maliyyə institutlarının və özəl sektorun nümayəndələri qatılıblar.
Forumda Aİ və Mərkəzi Asiya ölkələrinin yaxınlaşması istiqamətində həlledici addım atılıb. Daha dəqiq desək, Rusiyadan yan keçən nəqliyyat dəhlizinin yaradılması ilə bağlı.
“Birlikdə biz Avropa və Mərkəzi Asiya arasında daha sürətli və etibarlı əlaqələr təmin etmək, münasibətləri gücləndirmək, həmçinin əməkdaşlıq və ticarət üçün yeni imkanlar açmağı hədəfləyirik”, - Avropa Komissiyasının icraçı vitse-prezidenti Valdis Dombrovskis deyib.
Avropa Komissiyasının məlumatında qeyd olunub ki, Azərbaycan ərazisindən keçən, “Global Gateway” proqramının investisiya strategiyasına uyğun olaraq 15 gün və ya daha az müddətdə Avropanı Mərkəzi Asiya ilə birləşdirən trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunu (Orta Dəhliz) multimodal, müasir, rəqabətədavamlı, dayanıqlı, proqnozlaşdırıla bilən, “ağıllı” və yüksək sürətli marşrut kimi inkişaf etdirmək üçün 10 milyard avro məbləğində investisiya lazımdır.
Forumda bir sıra mühüm öhdəliklər qəbul edilib. Xüsusilə, Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan hökumətləri, həmçinin Qazaxıstan İnkişaf Bankı ilə ümumi dəyəri 1,47 milyard avro olan anlaşma memorandumları imzalayıb. Bu kreditlər Avropa Komissiyası tərəfindən verilən zəmanətlər sayəsində mümkün olacaq.
Üstəlik, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) Mərkəzi Asiyada nəqliyyat əlaqələrinin ümumi inkişafı üçün 1,5 milyard avro investisiya portfeli ilə Qazaxıstanla Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
“Mərkəzi Asiya ölkələrini birləşdirən müasir trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu daha böyük regional iqtisadi inteqrasiya, regionda gələcək iqtisadi artım, həmçinin Avropa ilə əlaqələrin yaxşılaşdırılması yardım göstərmək səylərimizdə təməl daşıdır. Dəmir yollarının modernləşdirilməsindən tutmuş dəniz limanlarının tutumlarının artırılması və donanmanın yenilənməsinə qədər 33 infrastruktur layihəsinə investisiyaların qoyulmasına ehtiyacın duyulduğunu müəyyən etdik. Bugünkü İnvestorlar Forumu həm institusional, həm də özəl investorlar tərəfindən bu layihələrin dəstəklənməsinə böyük marağın olduğunu göstərib”, - Avropanın nəqliyyat məsələləri üzrə komissarı Adina Velian vurğulayıb.
Ukraynada hərbi əməliyyatların başlamasından sonra Xəzər dənizindən keçən marşruta maraq ciddi artıb. Bu müharibə nəqliyyat axınlarının yenidən istiqamətləndirilməsinə səbəb olub. Məsələn, TBNM Rusiya və Belarusdan keçən əsas marşruta alternativə çevrilib. Yaxın Şərqdəki mürəkkəb geosiyasi vəziyyət, yəmənli husilərin Qırmızı dəniz və Ədən körfəzindəki gəmilərə hücumları səbəbindən tədarük zəncirini pozulması sanki “ocağa benzin töküb”. Axı, neft və yanacaqdoldurma məntəqələrindəki qiymətlər məhz bu dəhlizin təhlükəsizliyindən asılıdır.
Proqram lazımdır
Trans-Xəzər marşrutunun potensialı hələ də öyrənilməmiş olaraq qalır. Üstəlik, yükdaşımaların həcmini artırmaq üçün bu dəhlizdə iştirak edən əksər ölkələrdə nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsi üçün böyük vəsait tələb olunur.
İnvestorlar Forumunda qəbul edilmiş razılaşmaların həyata keçirilməsi üçün qərara alınıb ki, yaxın aylarda trans-Xəzər nəqliyyat şəbəkələrinin işə salınması və istifadəsi üçün Mərkəzi Asiyada “Regional Rifah Proqramı”nın icrasına başlanılsın. Bu proqram Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi – BMT-nin və Dünya Ticarət Təşkilatının texniki əməkdaşlıq agentliyi tərəfindən həyata keçiriləcək. Paralel olaraq, bütün beş ölkənin nəqliyyat nazirliklərinə yüksək səviyyəli rezident məsləhətçilər təqdim olunacaq. Bundan başqa, bu istiqamətdə irəliləyişə nəzarət etmək və trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizinin planlaşdırıldığı kimi inkişafını təmin etmək üçün ümumi əlaqələndirmə platforması yaradılacaq.
Artıq 2025-ci ildə Brüsseldə Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən regional nəqliyyat proqramının təsdiqlənəcəyi gözlənilir. Bu proqramla Mərkəzi Asiya ölkələrinə mövcud və gələcək nəqliyyat layihələrinin inkişafı üçün texniki yardım göstəriləcək.
Yeri gəlmişkən, hələ ötən ilin noyabrında Dünya Bankının məsləhətçilərdən ibarət komandası “Orta ticarət-nəqliyyat dəhlizi: 2030-cu ilə qədər yük daşımalarının həcmini üç dəfə artırmaq və səfər vaxtını yarıya endirmək üçün zəruri strateji qərarlar və investisiyalar” mövzusunda araşdırmalarının əsas nəticələrini təqdim ediblər.
Araşdırmada Qazaxıstan, Azərbaycan və Gürcüstanda nəqliyyat sahəsinə dair tələbatın ödənilməsi və iqtisadi inkişafın dəstəklənməsi üçün lazım olan əsas sahələr və investisiyalar müəyyən edilir. Trans-Xəzər marşrutu üzrə yükdaşımaların cari həcmini 3 dəfə artırmağa kömək edəcək mümkün həll yolları da təhlil olunur. Tədqiqatda informasiya sistemlərinin, su və dəmir yolu nəqliyyatının optimallaşdırılması məsələlərinə toxunulub. Dünya Bankının hesablamalarına görə, TBNM idarəetməsinin səmərəliliyinin artırılması Avropa İttifaqı ilə ticarətin həcmini 28%, həmçinin Gürcüstan və Azərbaycanla ticarət dövriyyəsini 37% artıracaq. Yüklərin ötürücülük qabiliyyətinin artırılması üçün Türkiyə, Gürcüstan, Azərbaycan və Çinlə koordinasiya perspektivləri də müəyyən edilib.
Qazaxıstanın dəstəyi
“Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünü effektiv şəkildə tamamlayır”, - Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev deyib.
Onun sözlərinə görə, regional haba çevrilməyə çalışan Qazaxıstan bu marşrutunun inkişafı üzərində fəal şəkildə çalışır: “Biz trans-Xəzər marşrutunu trans-Avropa nəqliyyat şəbəkəsi ilə birləşdirmək niyyətindəyik. Biz qlobal infrastruktur və sərmayə sahəsində tərəfdaşlıq üçün G7 təşəbbüsünü dəstəkləyirik”.
Bu məqamda qeyd edək ki, Qazaxıstan neftinin əsas ixrac marşrutu bu günə qədər Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumu sistemi olaraq qalır. Bu sistem vasitəsilə ixracın 80%-dən çoxu təşkil edir. Boru kəmərinin illik gücü 67 milyon ton neft təşkil edir. 2022-ci ildə isə Qazaxıstanda neft ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi barədə ciddi müzakirələr aparılmağa başlanıldı. Belə ki, o vaxt ekoloji qanunvericiliyin pozulmasının aradan qaldırılması üçün məhkəmə qərarı ilə CPC dəniz terminalının fəaliyyətinin mümkün dayandırılması barədə məlumatlar yayılmışdı.
Daha əvvəl isə akvatoriyada partlayıcı maddələrin olub-olmamasına dair yoxlamaların aparılması ilə əlaqədar yanalma qurğularının fəaliyyətinə məhdudiyyətlər qoyulmuş, həmçinin təxminən 1 ay davam edən fırtınanın nəticələrinə görə CPC körpülərindən daşımalar dayandırılmışdı.
Həmçinin 2022-ci ildə Tokayev trans-Xəzər dəhlizi ilə neft nəqlinin həcminin artırılması ilə bağlı tapşırıqlar verib. Bu göstərişə əsasən, “KazMunayQaz” və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) arasında beşillik müqavilə bağlanıb. Bu sənədlə “Tengiz” yatağından Azərbaycana ildə 1,5 milyon ton xammalın göndərilməsi və daha sonra onun Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vasitəsilə nəqli nəzərdə tutulur. Gələcəkdə bu həcm illik 5 milyon tona yüksəldiləcək. Qazaxıstan və Azərbaycan donanmaları paritet əsasında daşımalarda iştirak edir.
Bu razılaşmalar çərçivəsində Qazaxıstanın magistral neft kəməri operatoru olan “KazTransOil” 2023-cü ildə Azərbaycan vasitəsilə digər illərlə müqayisədə 5,6 dəfə çox, yəni 1,392 milyon ton neft nəql edib.
Eyni zamanda Qazaxıstan hökuməti iki il ərzində trans-Xəzər marşrutu üzrə tədarükün 3 milyon tona qədər artırılması planlarını açıqlayıb.
“Azərbaycan tərəfi ilə Qazaxıstan neftinin Bakı-Supsa neft kəməri vasitəsilə ildə 3 milyon tona qədər nəqli imkanlarının nəzərdən keçirilməsi məsələsi müzakirə olunur”, - Qazaxıstanın Energetika Nazirliyinin məlumatında qeyd edilib. Eyni zamanda 2024-cü ildə Azərbaycan ərazisindən 1,5 milyon tona qədər Qazaxıstan neftinin tranziti nəzərdə tutulur.
Tokayevin karbohidrogenlərin ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün Qazaxıstan tankerlərin sayını artırmaq qərarına gəlib. Ötən ilin noyabrında Aktaudan Bakıya neft çatdırmaq üçün hər birinin dedveyti 8 min ton olan “Taraz” və “Liva” tankerləri alınıb. Bu tankerlər Qazaxıstan tərəfinin ildə 750 min ton neft nəqli ilə bağlı öhdəliklərini tam ödəməyə imkan verəcək.
Bundan başqa, Qazaxıstanın liman infrastrukturunun inkişafı istiqamətində işlər aparılır. Belə ki, Kurık limanında taxıl terminallarının inşası 2023-cü ildə başa çatdırılıb, liman akvatoriyasında dibdərinləşdirmə işləri isə 2024-cü ilin iyul ayına kimi başa çatdırılmalıdır. Ümumi yüklər və “yaşıl hidrogen”in daşınması üçün terminallar da tikiləcək. Terminalların inkişafına qoyulan investisiyaların ümumi həcmi 200 milyon dollardan çox olacaq. 2024-cü ildə analoji işlər Aktau limanında da aparılacaq.
Belə ki, Qazaxıstan xarici bazara neft tədarükü marşrutlarının şaxələndirilməsi və alternativ istiqamətlərdə ixrac həcminin artırılması siyasətini həyata keçirir.
Türkmənistanın çətin seçimi
Türkmənistan da karbohidrogen ehtiyatlarının marşrutlarının şaxələndirilməsi üzrə strategiyasını həyata keçirir və bu məsələdə əsas mövqeləri tutacağını gözləyir.
Türkmənistan neftinin ixracı ilə bağlı heç bir sual yoxdur, çünki onun bu enerji resursu uzun illərdir ki, tankerlərlə Bakıya tədarük olunur və daha sonra BTC ilə nəql edilir. Amma təbii qazla bağlı vəziyyət xeyli mürəkkəbdir. Trans-Xəzər qaz kəmərinin inşası ilə bağlı aparılan danışıqlar hələ heç bir nəticə verməyib və bu ilin yanvar ayının əvvəlindən Türkmənistan “mavi yanacağı”nın İran vasitəsilə Azərbaycana svop tədarükü dayandırılıb.
Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Marqaritis Sxinas Türkmənistana səfərindən sonra keçirdiyi brifinqdə trans-Xəzər qaz kəmərinin perspektivlərindən danışarkən qeyd edib ki, onun həyata keçirilməsi üçün kommersiya marağı və yeni satış bazarları lazımdır. Sirr deyil ki, Aşqabad uzun illərdir ki, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Aİ ilə trans-Xəzər kəmərinin (illik gücü 10-30 milyard kubmetr) inşasına dair müzakirələr aparır.
“Aİ Türkmənistan təbii qazının nəqli üçün səylərini necə gücləndirəcək?” sualına M.Sxinas belə cavab verib: “Aİ mövcud mənbələrdən ehtiyac duyduğumuz qədər enerji resurslarına sahib olmağımızı təmin etmək üçün enerji dayanıqlılığı yaradır”.
O vurğulayıb ki, Aİ ekoloji cəhətdən təmiz “yaşıl enerji”nin tərəfdarıdır.
Türkmənistandan Azərbaycana İran vasitəsilə svop qaz tədarükünə gəlincə, bu sxem 2021-ci il noyabrın 28-də Aşqabadda imzalanmış üçtərəfli svop sazişinə uyğun olaraq 2022-ci ilin yanvar ayından uğurla işləyib. Bu müqavilə ildə 1,5-2 milyard kubmetrədək qazın nəqlini nəzərdə tuturdu. 2022-ci il iyunun əvvəlində Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və İranın neft naziri Cavad Ovci Bakıda Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.
Lakin bu ilin yanvar ayından svop tədarükü müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Bakı ilə Aşqabad bu istiqamətdə razılığa gələrsə, bu tədarüklər bərpa olunacaq. Bu qərara nəyin səbəb olduğu hələ məlum deyil. Türkmənistan KİV-ləri xəbər yayıb, bu, enerji resursunun qiyməti ilə bağlıdır və tərəflər hələ bu məsələyə dair razılığa gələ bilməyiblər. Bildirilib, əvvəlki razılaşmaya əsasən, təbii qazın qiyməti 1000 kubmetr üçün təxminən 135-140 dollar idi. Görünən odur ki, Türkmənistan tərəfi “planka”nı yüksəltmək qərarına gəlib. Amma fevral ayında da vəziyyət dəyişməyib. Beləliklə, bu istiqamətdə müzakirələr davam edir.
Görünür, Aşqabad alternativ tapmaq qərarına gəlib və İran vasitəsilə Türkiyəyə təbii qaz ixrac etməyi təklif edir. Bu məsələ dekabrın 6-da Aşqabadda Türkmənistan-Türkiyə iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın növbəti iclası zamanı müzakirə olunub. Daha sonra BOTAŞ (Türkiyə) və “Turkmengaz” (Türkmənistan) dövlət qaz şirkətlərinin nümayəndələri arasında marşrutun istiqaməti göstərilmədən (İran və ya Azərbaycan vasitəsilə) danışıqlar aparılıb.
“Tərəflər Türkmənistan qazının Türkiyəyə və daha sonra dünya bazarlarına çıxarılması imkanlarını müzakirə ediblər. BOTAŞ-ın rəhbəri Əbdülvahid Fidan bu məqsədə çatmaq üçün Türkmənistan tərəfinə hərtərəfli dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib”, - BOTAŞ bu görüşün nəticələri barədə məlumat verib. Amma danışıqların konkret təfərrüatları barədə açıqlama verilməyib.
Bir güllə ilə iki dovşan vurmaq
Türkmənistan qazının İran ərazisindən Türkiyəyə nəqli məsələsi hələ də müzakirə səviyyəsində olsa da, rəsmi Vaşinqton bununla bağlı mövqeyini bildirib. ABŞ-nin İran üzərindən tranzitə necə reaksiya verəcəyinə gəlincə, bu ölkənin Türkmənistandakı səfiri Metyu Klimou deyib ki, bu, bir çox amillərdən asılıdır: “Məsələn, təbii qazın İran vasitəsilə svop yolu ilə Azərbaycana ötürülməsi sanksiyaları pozmur. Bu məsələ müqavilənin necə hazırlanacağından asılı olacaq”.
Onun sözlərinə görə, Türkmənistanın Qərb, Şərq və Cənub istiqamətində neft və ya təbii qaz tədarükünü şaxələndirmək niyyəti çox müdrik qərardır.
Eyni zamanda səfir Avropa ölkələrinin marağı nəzərə alınmaqla trans-Xəzər qaz kəmərinin inşası ideyasını müsbət qiymətləndirib: “Hesab edirəm ki, Xəzər dənizindən qaz kəmərinin çəkilməsi də çox müdrikdir. Texniki nöqteyi-nəzərindən bunun çəkilməsi böyük problem deyil. Belə bir layihənin həyata keçirilməsi üçün siyasi və iqtisadi hesablamalar aparılmalı, bu layihəyə Xəzər regionu ölkələrindən, Avropadan maraq olmalıdır”.
Azərbaycanlı ekspertlər Türkmənistan təbii qazının İran üzərindən svop tədarükü ilə bağlı danışıqları şərh edərkən bildiriblər ki, Bakı və Aşqabad arasında razılıq əldə olunmasa, o zaman Azərbaycan 2024-cü ildə Türkmənistan “mavi yanacağı” olmadan keçinə bilər. Onların fikirləri ilə razılaşmamaq mümkün deyil. 2024-cü ildə Azərbaycanda, ilk növbədə, “Ümid” və “Abşeron” qaz-kondensat yataqlarından daxili bazara əmtəəlik qaz tədarükünün həcmində əhəmiyyətli artımın proqnozlaşdırıldığını nəzərə alsaq, Türkmənistandan bu enerji resursunun idxalına ehtiyacın qalmayacağını söyləyə bilərik.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə “Ümid” yatağında illik qaz hasilatının həcminin 3 milyard kubmetr (2023-cü ildə təxminən 2 milyard) olacağı gözlənilir. “Abşeron” yatağında “mavi yanacaq” hasilatı bu il pik həddə çatacaq və 1,5 milyard kubmetr (2023-cü ildə 0,7 milyard) təşkil edəcək. Bu həcmlər Azərbaycanın digər yataqlarından tədarüklə yanaşı, daxili tələbatı tam ödəyəcək və Gürcüstanla bağlı müqavilə öhdəliklərini yerinə yetirəcək.
Bir sözlə, bu və ya digər marşrutun xeyrinə son seçimi Türkmənistan etməli olacaq. Bu seçim çox çətin olacaq. Belə ki, Aşqabad ya Azərbaycanla artıq müəyyən edilmiş svop qaz tədarükü sxeminə qayıtmalı, ya da sıfırdan Türkiyəyə İran vasitəsilə qaz tranzitini təşkil etməlidir. İkinci halda razılaşmalara tez bir zamanda olunması ehtimalı yoxdur. Bununla bağlı variantların müxtəlifliyi seçim problemini daha da çətinləşdirir. Əsas məsələ odur ki, bu proses “bir güllə ilə iki dovşan vurmağa” çevrilməsin.

TRANS-CASPIAN EXPRESS
The Trans-Caspian Transport Corridor (TCTC) is a vital link between Europe and Central Asia, especially in the midst of the ongoing geopolitical turmoil in the Middle East and the Houthi attacks on ships in the Red Sea and the Gulf of Aden. To support this strategic route, European and international financial institutions have pledged tens of billions of euros.
But the Europeans are not the only ones who are interested in the TCTC. Kazakhstan, which relies on the Caspian Pipeline Consortium (CPC) system as its main export route, began to use the Baku-Tbilisi-Ceyhan branch for oil transit in March 2023. The country plans to increase its shipments via the TCTC to 3 million tonnes per year within two years, and is exploring the option of using the Baku-Supsa oil pipeline for this purpose.
Turkmenistan, a landlocked country, is also looking for ways to diversify its hydrocarbon export routes. It is considering delivering gas to Türkiye via Iran, while Azerbaijan is discussing the possibility of resuming swap deliveries of natural gas via Iran.
Boosting cooperation
On January 29-30, Brussels hosted the Investors' Forum on transport connectivity between the European Union and Central Asia, as part of the EU's Global Gateway strategy.
The forum brought together high-level representatives from the European Commission, Central Asia, South Caucasus, Türkiye and the EU, as well as G7 countries, financial institutions and the private sector.
The event marked a significant step towards closer cooperation between the EU and Central Asian countries, and the creation of a transport corridor that bypasses Russia.
"Our goal is to provide faster and more reliable connections between Europe and Central Asia, strengthening ties and opening up new opportunities for cooperation and trade," said Valdis Dombrovskis, the European Commission's Executive Vice-President.
According to the European Commission, the Trans-Caspian Transport Route (Middle Corridor) that passes through Azerbaijan needs a €10b investment to become a "multimodal, modern, competitive, sustainable, predictable, smart and high-speed route that connects Europe to Central Asia in 15 days or less, in line with the investment strategy of the EU's Global Gateway programme.
Several important commitments were made at the forum. The European Investment Bank (EIB) signed memoranda of understanding worth €1.47b with the governments of Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan, and the Development Bank of Kazakhstan. These loans will be backed by guarantees from the European Commission.
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) also signed a Memorandum of Understanding with Kazakhstan, with a €1.5b investment portfolio for the overall development of transport connectivity in Central Asia.
"A modern Trans-Caspian Transport Corridor that connects Central Asian countries is the cornerstone of our efforts to help strengthen regional economic integration and further growth in the region, as well as improve connectivity with Europe. We have identified 33 physical infrastructure investment needs, ranging from railway modernisation to increasing port capacity and fleet renewal. Today's Investors' Forum has shown the strong interest of both institutional and private investors in supporting these projects," said Adina Valian, the European Commissioner for Transport.
The interest in the Caspian route surged after the outbreak of hostilities in Ukraine. The Russian-Ukrainian war led to a shift in transport flows, and the TCTC became a popular alternative to the main route via Russia and Belarus. The Middle East's geopolitical instability, which disrupted the supply chain because of the Yemeni Houthis' attacks on ships in the Red Sea and the Gulf of Aden, also affected the global oil prices. The security of this corridor is crucial for the numbers on petrol station stalks.
We need a programme
The Trans-Caspian route has a lot of potential, but it requires large funds to upgrade the transport infrastructure in most of the countries involved in the corridor and to increase the freight traffic.
To implement the agreements made at the Investors' Forum, a Regional Prosperity Programme for the launch and use of trans-Caspian transport networks will be launched in Central Asia in the coming months. It will be carried out by the International Trade Centre, a UN agency, and the Organisation for Economic Co-operation and Development. At the same time, senior resident advisors will be assigned to the transport ministries of all five countries and a common coordination platform will be set up to monitor the progress and ensure that the Trans-Caspian Transport Corridor develops as planned.
By 2025, the EU will approve a regional transport programme funded by the EU. It will provide Central Asian countries with technical assistance to support existing and future transport projects.
In November last year, a team of consultants from the World Bank presented the main findings of their study The Middle Trade and Transport Corridor: Strategic Decisions and Investments Required to Triple Freight Traffic and Halve Travel Time by 2030.
The study identifies the key areas and investments needed to meet the transport demand and support the economic development in Kazakhstan, Azerbaijan and Georgia. It analyses the possible solutions to increase the current volume of freight traffic on the Trans-Caspian route by three times. It also covers the issues of optimising the information systems, water and railway transport. According to the WB, improving the TCTC management efficiency will increase the trade volume with the EU by 28 per cent, and the trade turnover with Georgia and Azerbaijan by 37 per cent. It also outlines the prospects for coordination with Türkiye, Georgia, Azerbaijan and China to increase the throughput of goods.
Support for Kazakhstan
"The Trans-Caspian International Transport Route effectively complements the One Belt, One Road initiative," said Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev. He said that Kazakhstan, aiming to become a regional hub, is actively involved in the development of this route.
"We plan to link the Trans-Caspian route with the Trans-European transport network. We support the G7 initiative on partnership in global infrastructure and investment," the Kazakh leader said.
The Caspian Pipeline Consortium system is still the main export route for Kazakh oil. It accounts for more than 80% of the volumes pumped. The pipeline's capacity is 67 million tonnes of oil per year. However, technical problems in the operation of this system have forced the country's authorities to look for alternatives. Kazakhstan started to seriously consider diversifying its oil export routes in 2022 after reports about the possible suspension of the CPC marine terminal by a court order to fix the violations of environmental legislation. This was preceded by restrictions on the operation of mooring facilities due to a survey of the water area for explosive objects, and the March stoppage of shipments from the CPC berths due to the effects of a storm, which lasted almost a month.
In 2022, Tokayev instructed to increase the volume of oil transportation along the Trans-Caspian corridor. Following this instruction, KazMunayGas and the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) signed a five-year agreement. The agreement stipulates the shipment of 1.5 million tonnes of raw materials per year from the Tengiz field to Azerbaijan for its further pumping through the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) line. This volume will be increased to 5 million tonnes per year in the future. Kazakh and Azerbaijani fleets share the transport on an equal basis.
Under these agreements, Kazakhstan's main oil pipeline operator KazTransOil shipped 5.6 times more oil through Azerbaijan in 2023, totalling 1.392 million tonnes.
The government of Kazakhstan also announced plans to increase deliveries along the Trans-Caspian route to 3 million tonnes within two years.
"We are working with the Azerbaijani side to explore the possibility of transporting Kazakh oil through the Baku-Supsa pipeline up to 3 million tonnes per year," the country's Energy Ministry said. The plan for 2024 envisages transit through Azerbaijan up to 1.5 million tonnes of Kazakh oil.
To fulfil President Tokayev's instruction to diversify export routes for Kazakh hydrocarbons, Kazakhstan decided to expand its own tanker fleet. In November last year, it bought the tankers Taraz and Liwa, each with a deadweight of 8,000 tonnes, to deliver oil from Aktau to Baku. These tankers will fully meet Kazakhstan's obligations to transport 750,000 tonnes of oil annually.
Moreover, work is in progress to develop Kazakhstan's port infrastructure. For instance, the construction of grain terminals was completed in the port of Kuryk in 2023, and by July 2024, dredging works should be finished in the water area of the port. Terminals for general cargo and transshipment of "green hydrogen" will also be built. The total volume of investments for the development of terminals will exceed $200m. In 2024, similar works will be done in the port of Aktau.
Thus, Kazakhstan implements a policy to diversify oil supply routes to the external market and increases export volumes via alternative routes.
Tough choice of Turkmenistan
Turkmenistan is also pursuing its own strategy to diversify the routes of hydrocarbon resources, hoping to secure key positions in this issue.
However, while there are no issues with oil and it has been delivered by tankers to Baku and further exported via BTC for years, the situation with gas is much more complex. Negotiations on laying the Trans-Caspian gas pipeline have not produced any results so far, and swap deliveries of Turkmen gas via Iran to Azerbaijan have stopped since the beginning of January this year.
European Commission Vice-President Margaritis Schinas, speaking about the prospects of the Trans-Caspian gas pipeline at a briefing after his visit to Turkmenistan, pointed out that its implementation requires commercial interest and availability of markets. It is well known that Ashgabat has been discussing for many years with Azerbaijan, Türkiye, Georgia and the EU the possibility of its construction with an annual capacity of 10 to 30 billion cubic metres of gas.
When asked how the EU plans to intensify work on transporting Turkmen gas, Schinas frankly replied that "the EU is building energy sustainability so that we have enough energy that we need from the sources that are available. We are in favour of environmentally friendly 'green' energy."
As for swap gas supplies from Turkmenistan to Azerbaijan via Iran, this scheme has been operating successfully since January 2022 under a trilateral swap agreement signed on November 28, 2021 in Ashgabat. The agreement provided for the transportation of up to 1.5-2bcm of gas annually. In early June 2022, Azerbaijani Economy Minister Mikayil Jabbarov and Iranian Oil Minister Javad Ouji signed a memorandum of understanding in Baku under which gas supplies were to be doubled.
The swap gas supplies between Turkmenistan and Azerbaijan have been on hold since January this year, pending an agreement between Baku and Ashgabat. The reason for this suspension is unclear. However, the Turkmen media claim that the price is the main sticking point - the parties have not reached a consensus on this issue yet. According to the media, the price under the previous contract was around $135-140 per 1,000 cubic metres. It seems that the Turkmen side decided to ask for more. The situation did not change in February. Therefore, the negotiations are still ongoing.
Ashgabat may have considered an alternative option and proposed to export gas to Türkiye via Iran. This possibility was discussed on 6 December during the regular meeting of the intergovernmental Turkmen-Turkish commission on economic cooperation in Ashgabat. Then, representatives of the gas state companies BOTAS (Türkiye) and Turkmengaz (Turkmenistan) held talks without specifying the route (via Iran or Azerbaijan).
"The parties discussed the possibility of supplying Turkmen gas to Türkiye and further to the world markets. The head of BOTAS Abdulwahit Fidan expressed readiness to provide full support to the Turkmen side to achieve this goal," BOTAS reported on the outcome of the meeting. No specific details of the talks have been revealed.
A dilemma for Turkmenistan
The issue of pumping Turkmen gas through Iran to Türkiye is still under debate, but official Washington has already voiced its position. Regarding Washington's attitude to transit through Iran, US Ambassador to Turkmenistan Matthew Climow said that "it depends on so many factors. For example, transferring gas to Azerbaijan on a swap through Iran does not violate sanctions. It will depend on how that deal is structured."
He also said, "It is very wise of Turkmenistan to diversify its oil or gas supplies to the West as well as to the East and South."
The ambassador praised the idea of building the Trans-Caspian gas pipeline, provided that European representatives are interested in it. "I think it is very wise to also build a gas pipeline across the Caspian Sea. And from the engineering point of view it is not a big problem. There should be political and economic calculations to realise such a project, and there should be interest from the countries of the Caspian region and from Europe," he said.
Azerbaijani experts, commenting on the negotiations on swap deliveries of Turkmen gas through Iran, note that if Baku and Ashgabat fail to reach an agreement, Azerbaijan may not need Turkmen gas in 2024. It is hard to disagree with their opinion. Given that in 2024 Azerbaijan is expected to significantly increase the volume of commercial gas supplies to the domestic market, mainly from the Umid and Absheron gas condensate fields, there may be no demand for imports from Turkmenistan.
Annual gas production at the Umid field is expected to reach 3 billion cubic metres in 2024 (about 2 billion in 2023). Gas production at Absheron will peak this year at 1.5 billion cubic metres (0.7 billion in 2023). These volumes, along with supplies from other Azerbaijani fields, will fully cover domestic demand and meet contractual obligations in Georgia.
Turkmenistan will likely have to make a final choice between one route or another. This choice will be quite challenging - between resuming the already established scheme of swap gas supplies to Azerbaijan or setting up a new gas transit to Türkiye via Iran. The latter option may take longer to negotiate. The variety of options makes the problem of choice much more complicated. The main thing is that the process should not turn into a futile attempt to catch two birds with one stone.