Kənd təsərrüfatı işçiləri dünyanın gündəmini necə zəbt ediblər?
Ötən il dekabrın ortalarından Avropa İttifaqını fermerlər etirazları bürüyüb. Fransa, Rumıniya, Macarıstan, Latviya, Polşa və bir çox digər ölkələrdə aqrarlar fəal etiraz aksiyaları keçirir. Onlar yük maşınları və traktorlarla əsas avtomagistralları, dəniz limanlarına, dəmir yolu vağzallarına, aeroportlara girişi bağlayır, küçələrdə təkər və ot yandırır, inzibati binalara peyin atırlar. Aksiyalar kollektiv Avropanın paytaxtı Brüsselə də çatıb. Avropa Parlamentinin qarşısına toplaşan fermerlər binanı yumurta atəşinə tutublar. Bu qiyam çox qeyri-adi, hətta müəyyən mənada parlaq və romantik təsir bağışlayır. Bununla yanaşı, onlar asayiş keşikçiləri ilə toqquşmalardan, zorakılıqlardan yayına bilirlər. Yerli KİV baş verənləri əlbəttə ki, işıqlandırır, amma bunu böyük problemə çevirməməyə çalışır.
Halbuki bunun üçün şərait var – Avropa Parlamentinə seçki (iyunda) ərəfəsində bu cür miqyaslı fermer qəzəbi siyasi hərəkata da çevrilə bilər. Üstəlik, aksiyaların təşkili dəqiqliklə düşünülür, onun iştirakçıları isə bütün «qaydalar»a əməl edir, hətta toplaşdıqları yerlərdə biotualet belə, qurur. Fermerlərin etirazına əhalinin ciddi dəstəyi də var: onları davamlı olaraq avtomobillərin səs siqnalları ilə ruhlandırırlar, nümayişçilərə isti geyim və yemək paylayırlar, hətta traktorlar üzündən tıxacların yaranmasını belə, qəzəblə qarşılamırlar.
Baş verənlər Fransada «sarı jiletlilər» adı ilə yadda qalmış etiraz aksiyasını xatırladır. O vaxt hər şey yanacağın baha olmasından qaynaqlanan narazılıqla başlamış, tədricən iqtisadi qeyri-bərabərlik və siyasi təmsilçilik kimi mövzulara keçmişdi. Artıq fermerlərin aksiyaları da yalnız Aİ-nin vahid kənd təsərrüfatı siyasətinə inansızlıq, onun qeyri-adekvatlığı ilə bağlı bəyanatlarla məhdudlaşmır. Artıq aksiyalarda qarışıq tələblər səsləndirilir, ümumavropa səviyyəsində qərarların qəbuluna ümumi yanaşma şübhə altına qoyulur. Baş verənlər fonunda məzi KİV artıq nümayişçiləri sağçı ekstremistlərlə müqayisə etməyə də başlayıb.
Narazılığın səbəbi
Narazılığın əsas səbəbi xərclərin artması ilə paralel, gəlirlərin azalmasıdır ki, bu da bir sıra əməllərlə bağlıdır.
Birincisi, son qiymətin müəyyənləşdirilməsinə gedən yol heç də həmişə şəffaf deyil. Bürokratiya, çoxsaylı inzibati qaydalar, müxtəlif səbəblərdən güzəştlərin azaldılması və s. Vəsaitin böyük aqrar müəssisələrlə kiçik fermerlər arasında bölünməsi heç də həmişə ədalətli olmur və nəticədə birincilər müqayisəyəgəlməz dərəcədə böyük pay sahibinə çevrilirlər.
İkincisi, ucuz idxalla rəqabət narazılığın ən ciddi səbəblərindəndir. Aİ daxilində istehsal olunan məhsullarla bağlı tələb olunan yüksək standartlar idxala şamil edilmir. Bu isə yerli istehsalçıların iflasına yol açır. Brüssel üçün ən incə və təhlükəli məqam isə bunun hər kəs üçün ağrılı olan Ukrayna məsələsi ilə sıx bağlılığıdır. Aİ 2022-ci ildə Ukrayna ilə həmrəylik nümayişi olaraq, onun istehsal etdiyi kənd təsərrüfatı məhsulları üçün gömrük rüsumunu ləğv edib. Nəticədə, Aİ bazarı Ukrayna malları ilə dolub və qiymətin kəskin ucuzlaşmasına səbəb olub. Ukraynada, həmçinin Moldovada istehsal ucuz (orada Avropa İttifaqındakı kimi sərt normalar yoxdur, xərclər azdır), kənd təsərrüfatı məhsulları isə çoxdur. Odur ki, Aİ-dən olan fermerlər oradan taxıl, şəkər çuğunduru, yumurta, toyuq əti və digər məhsulların idxalından narazıdırlar.
Vəziyyətə ilk etiraz edən polşalı fermerlər olub. Onlar hələ ötən ilin noyabrında Ukrayna ilə sərhədi bağlayıblar. Latviyalı fermerlər də ölkəyə Rusiya və Belarus mallarının idxalının qadağan olunmasını tələb edir. MERKOSUR (Cənubi Amerika) ölkələri ilə ticarət razılaşması da ciddi narazılıq yaradıb (MERKOSUR Cənubi Amerikanın ümumi kommersiya və investisiya zonası olan ticarət-iqtisadi blokudur – «R+»). Fermerlər liman və dəmir yollarını məhz bu səbəbdən mühasirəyə alır. Onların fikrincə, Avropa ölkələrini kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yerli istehsalçılar təmin edə, hətta ixracla da məşğul ola bilərlər. Bundan başqa, onları çətinə salan həm də Rusiyanın vaxtilə Avropanın əsas kənd təsərrüfatı məhsulları idxalçısı olmasıdır.
Üçüncüsü, yanacağın, elektrik enerjisinin və gübrənin baha olması da hər kəsi qorxudur və qıcıqlandırır. Çünki bu, məhsulun maya dəyərinin artmasına səbəb olur. Eyni zamanda böhranın istehsalçıların yaşam səviyyəsinə təsirini anlayan hökumət və pərakəndə satış şəbəkələri ərzaq məhsullarının ucuzlaşması üçün tədbirlər görür. Bu da Ukrayna ilə bağlıdır. Aİ ölkələri Kiyevə dəstək olaraq, Rusiyaya çoxsaylı sanksiyalar tətbiq edib, bu isə yanacaq və gübrənin bahalaşmasına yol açıb.
Dördüncüsü, ən böyük problemlərdən biri Aİ-nin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə çərçivəsində tətbiq etdiyi müxtəlif məhdudiyyətlərdir. Havaya karbon qazının buraxılmasının qarşısının alınmasına yönəlmiş istehsal standartları bir çox hallarda yerli xüsusiyyətləri və fermer təsərrüfatlarının miqyasını nəzərə almır. Avropa Komissiyasının 11 dekabr 2019-cu ildə qəbul etdiyi «yaşıl pakt» («green deal») fermerləri narahat edən amillərdən biridir. Söhbət 2050-ci ilə avtmosferə zəhərli qazların buraxılması səviyyəsinin sıfıra endirilməsini nəzərdə tutan plandan gedir. O, 2030-cu ilə pestisidlərdən və gübrələrdən istifadənin 50% azaldılmasını, kənd təsərrüfatf sahələrinin ən azı 10%-nin fərqli məqsədlər üçün istifadəsini (məsələn, meşə salınması, süni göl yaradılması və s.) nəzərdə tutur.
Güman edilir ki, 2030-cü ilə Aİ-nin ümumi kənd təsərrüfatı torpaqlarının 25%-i orqanik əkinçilik üçün istifadə olunacaq. Çoxları Aİ-nin bu «yaşıl kurs»unu baha və reallaşdırılması mümkün olmayan plan sayır. Məsələn, Niderlandda fermerlər artıq bir neçə ildir ki, havaya azotun buraxılmasına sərt məhdudiyyətlərin tətbiqinə etiraz edir. İrlandiyada onlar «yaşıllar»ın 200 min başdan çox malın kəsilməsi təklifini hiddətlə qarşılayıblar.
Digər yandan, fermerlərə iqlim dəyişikliyi də bilavasitə təsir göstərir – son illərdə Avropa dəhşətli daşqınlara da səhnə olub, görünməmiş quraqlıq və yanğınlara da. Aydındır ki, bu dəyişikliklərə reaksiya göstərilməməsi əyləşdiyin budağın yavaş-yavaş kəsilməsinə bərabərdir. Amma hamını narahat edən əsas məsələ kənd təsərrüfatının ekoloji relsə keçirilməsinin xərcini kimin çəkəcəyidir.
Beşincisi, baş verənlərin konspiroloji kontekstdə izahı da var. Buna istər KİV, istərsə də sosial şəbəkələrdə kifayət qədər çox rast gəlinir. Fermer kimdir? Bu günədək bütün tarix məhz onların üzərində qurulub. Söhbət, ilk növbədə, «sivil ölkələr»in tarixindən gedir. Fermerlər hər zaman Qərb dünyasının, bazar iqtisadiyyatının özünəməxsus əsası sayılıblar (heç nəyin sahibi olmayan kolxozçulara qarşı). Fermer öz-özünü dolandıra bilir, onun əziyyətinin bəhrəsi realdır, yalnız satışa yox, mübadiləyə də yarayır.
Fermer, bir qayda olaraq, ənənəçi, evdardır (çünki böyük ailə olmadan yaşamaq, təsərrüfatın öhdəsindən gəlmək mümkün deyil). Ən əsası isə o, təbiətdə yaşayır, onun şəxsi mülkiyyətində böyük torpaq sahələri var. Odur ki, indi, «yaşıl» həyat tərzinə keçən zaman belə çıxır ki, o, həddindən çox yeri məşğul edir, öz məhsullarını yanlış, ekologiyaya ziyanlı texnologiyalarla istehsal edir və ya ümumiyyətlə, lazımsız məhsul istehsal edir (məsələn, ekoloji təmiz çiçəklərin əvəzinə atmosferi çirkləndirən inəklər), üstəlik, daim hansısa subsidiya, güzəşt və s. də tələb edir. Münaqişə göz qarşısındadır.
Vəziyyətdən çıxış yolu
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen etiraf edib ki, fermerlərin etirazı Aİ üçün xüsusi çağırışdır. Avropa Komissiyası isə onların maraqlarının müdafiəsi istiqamətində tədbirlər görüləcəyini vəd edib. İndiki mərhələdə görünən odur ki, fermerlər ildə əkin sahələrinin 4%-nin becərilmədən saxlanılması tələbinin ləğvinə nail olurlar. İnzibati yükün azaldılması paketinin qəbulu, su resurslarının daha əlçatan olması kimi məsələlər də müzakirə edilir.
Fransanın yeni baş naziri Qabriel Attal kənd təsərrüfatı üçün dizel yanacağının aksizinin bahalaşdırılması planından vaz keçildiyini bildirib, orqanik fermalar üçün milyonlarla avro vəsaitin ayrılacağını və onların fermerlərə bağışlanacağını bildirib. İstehsalçılara məhsullarına görə «ədalətli mükafat» təklif etməyəcək supermarketlər isə cərimələnəcək.
Polşanın kənd təsərrüfatı naziri Çeslav Sekerski öz növbəsində, fermerlərin üç tələbinin yerinə yetiriləcəyini deyib: hökumət qarğıdalı becərilməsinə subsidiyalar ayıracaq, vergi dərəcəsinin 21%-i ötməyəcəyinə dair öhdəlik götürəcək və kənd təsərrüfatı üçün güzəştli kreditləri davam etdirəcək. Nazir onu da bildirib ki, Polşada Ukrayna məhsullarının satışına qadağa müddətsiz davam edəcək.
Aydındır ki, brüsselli siyasətçilər, ilk növbədə, fermerlərin qiyamının müxalif partiyaların, xüsusilə sağçıların siyasi hərəkatı ilə bir araya gələ biləcəyindən narahatdır. Məsələn, Almaniyada «Almaniya üçün alternativ» partiyası artıq fermerlərə dəstək ifadə edib. «Azad saksonlar», «Üçüncü yol», «Vətən» kimi kiçik qatı sağçı qruplar da eyni mövqedən çıxış edirlər. Avropa Parlamentinin yeni seçiləcək tərkibinə bunun necə təsir göstərəcəyi, yaxud ümumiyyətlə, göstərib-göstərməyəcəyi hələ ki, məlum deyil. Hamı bilir ki, böhran uzun illərdir yaşanır. Lakin onu həll etməyə nə Brüssel, nə də milli hökumətlər tələsib.
İndi fermerlərin etirazları yalnız Avropa deyil, bütün dünya üçün böyük əhəmiyyət daşımağa başlayıb. O, Avropanın birliyinə də öz təsirini göstərir, Ukrayna münaqişəsi ilə də bağlıdır, eyni zamanda yaşananların iqlim dəyişikliyinə də aidiyyəti var. Bu, Avropa şəhərlərinin küçələrindəki traktorlara son dərəcə ciddi yanaşılması üçün kifayətdir.

The EU has been facing a wave of angry farmers since mid-December last year. Farmers from France, Romania, Hungary, Latvia, Poland and many other countries have been protesting against the EU's agricultural policies. They have used tractors and trucks to block major roads, ports, railways and airports, burned tyres and hay, and dumped manure on government buildings. They even reached Brussels, the capital of the EU, where they threw eggs at the European Parliament. This protest looks unusual and even somewhat colourful and romantic, but it has not turned violent or clashed with the police. The local media have reported on the events, but they have not given them much attention.
However, this could change as the elections for the European Parliament are approaching in June. The farmers' anger could become a political force, especially because they have organised their actions well and have shown discipline - they even brought their own bio-toilets. Moreover, the farmers' revolt has gained wide popular support: people support them honking from their cars, bring them warm clothes and food, and do not complain about the traffic jams caused by the tractors.
The current situation is similar to the recent protests of the so-called yellow vests in France, which started with discontent over high fuel prices and then expanded to issues such as economic inequality and political representation. The farmers' movement is also not just about the Common Agricultural Policy in the EU, which they distrust. They are raising other issues and questioning the decision-making process at the EU level. Some media have even compared the protesters to right-wing extremists.
Reason for dissatisfaction
The main reason for the farmers' dissatisfaction is the drop in their income while their costs have increased due to several factors.
First, the pricing chain is not always transparent, and the farmers have to deal with bureaucracy, many administrative rules, and cuts in subsidies. The allocation of funds is not always fair between large and small farms, and the former tend to get more than the latter.
Secondly, the farmers are unhappy with the competition from cheap imports, which do not have to meet the same standards as the products made in the EU. This clearly harms the local producers. The most sensitive and tricky issue for Brussels is the link to the Ukrainian crisis, which is painful for everyone. The EU lifted the customs duties on its agricultural products in 2022 to support Ukraine. This led to a surge of Ukrainian products into the EU and a fall in prices. In Ukraine, as well as in Moldova, production is cheaper (they do not have such strict regulations as the EU, and their costs are lower) and they have vast farmland. Therefore, EU farmers are not happy with the influx of grain, sugar beet, eggs, chicken meat and other products.
The first ones to react were the Polish farmers, who started blocking the border with Ukraine in early November last year. The Latvian farmers demanded to stop the imports of Russian and Belarusian products into their country. The trade agreement with the Mercosur countries (South America) has also caused a lot of discontent (Mercosur is a South American trade and economic bloc with a common commercial and investment zone. - R+). This is why the farmers are blocking the ports and railways. They claim that they can produce enough food for themselves and for export. However, they also suffer from the loss of Russia as their main market for European agricultural products.
Thirdly, the high prices of fuel, electricity, and fertilisers scare and annoy the farmers, as they increase their production costs. At the same time, the governments and retailers have tried to lower the food prices for the consumers, who are also affected by the cost of living crisis. This issue is also related to Ukraine. The EU countries have imposed many sanctions on Russia to support Kiev, which have raised the prices of fuel and fertilisers.
Fourthly, one of the biggest challenges is the EU's ambition to fight climate change, which imposes various restrictions on the farmers. The production standards for CO2-neutrality often ignore the local conditions and the size of the farms. The farmers are worried about the green deal, which the European Commission adopted on December 11, 2019. It is a plan to achieve zero net greenhouse gas emissions by 2050. It means reducing the use of pesticides and fertilisers by 50% by 2030, and allocating at least 10% of agricultural land for non-agricultural purposes (such as forests or ponds).
The EU also expects that by 2030, 25% of its total agricultural area will be organic. Many people think that the EU's green course is unrealistic and costly. For example, in the Netherlands, the farmers have been protesting for years against the strict limits on nitrogen emissions. In Ireland, they opposed the "green" suggestion to kill more than 200,000 cows.
On the other hand, the farmers are also affected by the consequences of climate change. In recent years, Europe has faced floods, droughts, and fires like never before. It is clear that ignoring these changes is like cutting the branch that you are sitting on. But the main question that everyone is asking is who will pay for the costs of transforming agriculture to organic farming?
Fifthly, we cannot but mention the interpretation of ongoing events through the so-called conspiracy context, which has some logic. This opinion is popular in the media and on social networks. After all, who is the farmer? He is the one who has shaped the history up to now. And especially, the history of the so-called civilised countries. He has always been seen as the founding block of the Western world, market economy (unlike the collective farmer, who owned nothing personally). A farmer can feed himself, his product is real, and it can be sold or exchanged. He is probably the last person to be attracted by the virtual world that is being imposed everywhere, because he has no time or need for it.
Usually, a farmer is a traditionalist, a family man (because without a large family, he cannot survive or run the farm). And most importantly, he lives in nature, and owns large pieces of land. But now, in the transition to a "green" way of life, he seems to take too much space, produce his product with wrong and harmful technologies, or produce the wrong thing altogether (such as cows that pollute the atmosphere instead of eco-friendly crickets). And he also asks for subsidies and benefits all the time. So there is a clear conflict.
Possible solutions
The European Commission's president Ursula von der Leyen acknowledged that the farmers' complaints are a challenge for the bloc, and promised to take actions to protect their interests. The farmers have already managed to cancel the requirement to leave 4% of arable land fallow every year. The Commission also offered a package to reduce the administrative burden, and to improve the access to water resources.
France's new prime minister Gabriel Attal cancelled a planned increase in the tax on diesel for farm machinery, and promised millions of euros in grants for organic farms. He also warned the supermarkets that they would face fines if they did not pay the producers a "fair price" for their products.
Poland's agriculture minister Czeslaw Seckerski agreed to meet three demands of the farmers: the government will provide subsidies for corn farming, promise not to raise the tax rate to 21%, and keep the low-interest loans for agriculture. Seckerski also confirmed that the ban on selling Ukrainian products in Poland would last indefinitely.
The politicians in Brussels are mostly afraid that the farmers' revolt will join forces with the opposition parties, especially the right-wing ones. For instance, in Germany, the Alternative for Germany party has already backed the farmers. Some small far-right groups such as the Free Saxons, Third Way, and Homeland have also joined them. It is unclear how this will affect the future composition of the new EU parliament. Everyone knows that the crisis has been simmering for a long time, but neither Brussels nor the national governments have been eager to solve it.
The farmers' protests are becoming increasingly important not only for Europe, but also for the world. They could affect the unity of the European Union, have ties to the conflict in Ukraine, and are also related to climate change. This is enough to take the tractors on the streets of European cities seriously.