GƏLƏCƏYİN SƏHİFƏLƏRİ
Yaxın Şərq siyasətində son dövrlərin ən vacib hadisələrindən biri Ankara-Qahirə münasibətlərinin normallaşmasıdır. Tərəflər son illər ərzində davamlı olaraq, bu istiqamətdə irəliləyirdilər. Bu, şübhəsiz ki, bütünlükdə regionda siyasi proseslərə müsbət təsir göstərəcək.
Münasibətlərin normallaşmasının rəmzi isə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Qahirəyə səfəri sayıla bilər. Bu, 2013-cü ildə Misirdə Prezident Məhəmməd Mursinin devrilməsindən sonra Türkiyə liderinin Qahirəyə ilk səfəridir. Misir «ərəb baharı»ndan sonra Türkiyənin münasibətlərini bərpa etdiyi son ərəb ölkəsidir. O zaman Ankara qiyamçı «Müsəlman qardaşlar» təşkilatını dəstəkləyir, qonşu dövlətlər isə bu təşkilata öz rejimlərinə əsas təhdid kimi baxırdılar.
«Nifaq qardaşlığı»
Bu gün Yaxın Şərqdə yeni müharibə şəraitində Türkiyə ilə Misir nəinki münasibətləri bərpa etmək, həm də Şərqi Aralıq dənizi bölgəsində regional təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasına dair razılığa gəlməyə çalışırlar.
Qeyd edilməlidir ki, Ankara-Qahirə münasibətlərində uzun illər idi davam edən böhran Türkiyənin Yaxın Şərqin ərəb rejimlərinə təhdid sayılan qüvvələrin tərəfini tutması ilə başlamışdı. Nəzərə alsaq ki, bir sıra digər ölkələrdən fərqli olaraq, Misirdə «Müsəlman qardaşlar» hakimiyyəti ələ keçirə bilmişdi və status-kvonu yalnız sərt güc tətbiqi ilə bərpa etmək mümkün olmuşdu, general Abdul-Fəttah əs-Sisi hökuməti Türkiyəyə inamını tam itirmişdi. Ərdoğan isə həmin vaxt çevrilişi və müxalifətə qarşı repressiyaları açıq tənqid edir, bildirirdi ki, «Çevriliş… hər yerdə pisdir. Çevrilişlər demokratiyanın açıq düşmənidir. Silaha güvənənlər demokratiya qura bilməz… Demokratiyanı yalnız səs qutuları ilə qurmaq mümkündür».
Maraqlıdır ki, çevrilişdən dərhal sonra «Müsəlman qardaşlar»ın xilas olmağı bacaran üzvləri əsasən Türkiyəyə, həmçinin Qətər və Böyük Britaniyaya qaçmışdılar. Onlar özlərini məhz bu ölkələrdə təhlükəsizlikdə hiss edirdilər. Misir rəhbərliyi ilkin mərhələdə Ankara ilə münasibətləri normallaşdırmağa, onun heç olmasa neytrallıq göstərməsinə nail olmağa çalışırdı. Lakin Ərdoğanın 2013-cü il avqustun 14-də Qahirədə nümayişçilərin güllələnməsini «dinc etirazçıların qətliamı» adlandırmasından, Misir prokurorluğunu əs-Sisini məsuliyyətə cəlb etməyə çağırmasından sonra Qahirə mövqeyini dəyişib. Türkiyə ilə birgə keçirilməsi planlaşdırılan hərbi-dəniz təlimləri ləğv edilib, Misir XİN-i Ankaranı ölkənin daxili işlərinə müdaxilədə təqsirləndirib.
Bundan sonra Ankara Misirdəki səfirini geri çağırıb, ardınca eyni addımı Qahirə də atıb. Bu, 2013-cü ilin noyabrında Türkiyə səfirinin Misirə qayıtmasınadək belə davam edib. Amma bir müddət sonra Ərdoğan Qahirəni sabiq prezident Mursini dərhal azad etməyə çağırıb, bu isə Misiri Türkiyə ilə diplomatik əlaqələri yenidən məhdudlaşdırmağa vadar edib. Misir Türkiyənin səfirini ölkədən çıxarıb və persona non-qrata elan edib, ardınca isə eyni addımı Ankara atıb.
Bitmək bilməyən böhran
Vəziyyət 2014-cü ildə də dəyişməyib. Həmin ilin iyulunda İsrailin Qəzza zolağına hücumu ilə vəziyyət daha da qarışıb. O zaman Qahirə İsrail-Fələstin danışıqlarında vacib rol oynayırdı, Ərdoğan isə Sisini «etibar edilməsi mümkün olmayan qeyri-legitim tiran» adlandırırdı.
Elə həmin ilin dekabrında Qahirənin Rabaa meydanında baş vermiş hadisədən sonra Misir Prezidentinin «terrorçu» adlandırdığı «Müsəlman qardaşlar» təşkilatı və çevrilişə qarşı çıxan digər qruplaşmalara qarşı repressiyalar başlayan zaman Türkiyə rəhbərliyi buna da sərt etirazını bildirmişdi.
2016-cı ilin aprelində Misirlə Türkiyəni barışdırmağa çalışan Səudiyyə Ərəbistanı kralı Salman bin Abdel Əziz Qahirəyə, ardından isə Ankaraya səfər edib. Səudiyyə kralının səyləri nəticəsində Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İstanbulda keçirilən 13-cü sammitinə qatılıb və orada ölkəsinin başçısı əs-Sisini təmsil edib. Bu, çevrilişdən sonra misirli nazirin Türkiyəyə ilk səfəri olub.
2016-cı il iyulun 11-də Türkiyənin ozamankı baş naziri Binəli Yıldırım Ankaranın Misirlə əlaqələrin bərpasına hazır olduğuna eyham vurub, iki ölkənin «mübahisə etməsi» üçün əsasın olmadığını bildirib. Lakin bu dəfə Ankaranın çağırışına Misirdən qarşılıq gəlməyib. Misirin Xarici İşlər Nazirliyinin bir müddət sonra yaydığı bəyanatda deyilirdi ki, Ankara ilə Qahirə arasında iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafı üçün ilkin şərt «30 iyun inqilabının legitimliyinin tanınmasıdır».
Bu ölkələr arasında növbəti gərginlik dalğası Qətərlə bağlı diplomatik böhran olub. Səudiyyə Ərəbistanı, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Misir Dohanı «terrorçuluq»da günahlandıraraq, Qətərlə diplomatik əlaqələri kəsən zaman Ankara onu dəstəkləyən azsaylı region dövlətlərindən biri idi.
Bundan bir müddət sonra isə Misir Türkiyəyə casusluqda şübhəli bilinən 29 nəfəri saxlayıb, Ankaranın dəstəklədiyi Beynəlxalq Müsəlman Alimləri Birliyini «terror təşkilatı» elan edib, Türkiyə XİN-i isə bunu Qahirənin əsassız iddiası kimi qiymətləndirib.
İllərdir sürən böhranın aşılması
Türkiyə-Misir münasibətlərinin sürətlə bərpa olunmasına yalnız Qətərlə bağlı diplomatik böhrana son qoyulmasından, Dohanın Yaxın Şərq dövlətləri ilə münasibətlərini bərpa etməsindən, üstəlik, böhrandan nəinki güzəştlərə getmədən, hətta beynəlxalq nüfuzunu daha da artıraraq çıxmasından sonra start verilib. Üstəlik, bu münasibətlərin bərpasında vasitəçi rolunu elə Qətərin özü oynayıb.
Bu, 2022-ci ilin noyabrında futbol üzrə Dünya Çempionatının keçirildiyi vaxt Dohada baş verib. Türkiyə və Misir Prezidentləri Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə Abdul-Fəttah əs-Sisi əmir Tamim ben Hamad bin Xəlifə Əl Taninin çempionatın açılışı münasibətilə təşkil etdiyi qəbulda ilk dəfə qarşılaşıblar. O vaxtdan ölkələr arasında müxtəlif qurumlar vasitəsilə əlaqələr davam edir.
Ötən dövrdə Türkiyədə Misir müxalifətinə məxsus bir neçə iri televiziya kanalı qapadılıb ki, bu, Misirin münasibətlərin normallaşdırılması üçün irəli sürdüyü şərtlərdən biri idi. 2023-cü ilin iyulunda isə ölkələr səfir mübadiləsi həyata keçiriblər. Artıq Türkiyə ilə Misir arasında ticarət də inkişaf etməkdədir. Onların arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 6 milyard dolları ötüb, Misir iqtisadiyyatına yatırılan Türkiyə investisiyası təxminən 3 milyard dollara çatıb. Həmin investisiyalar hesabına açılan iş yerlərində təxminən 70 min nəfər bilavasitə, 100 min insan isə dolayısı ilə işləyir, bu şirkətlərin illik dövriyyəsi 1,5 milyard dollardır.
Bundan başqa, Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına görə, son illərdə Türkiyə Misirin əsas ixrac istiqamətlərindən birinə çevrilib.
Qəzzadakı savaşın yalnız Misirin iqtisadi vəziyyətini pisləşdirmədiyi, həm də Türkiyə iqtisadiyyatına öz mənfi təsirini göstərdiyi yeni şəraitdə tərəflər regional siyasətlə bağlı mövqelərini əhəmiyyətli dərəcədə yaxınlaşdırıb. Qəzzada fələstinlilərin ağır vəziyyətdə olması və Misirlə sərhədin humanitar məqsədlərlə açılması ehtimalı Qahirəni mümkün qaçqınların həyatını yüngülləşdirmək üçün bütün maraqlı tərəflərlə razılığa gəlməyə vadar edir. Ankara isə öz növbəsində, bu məsələdə həm Misirə, həm də Qəzzanın fələstinli əhalisinə yardım etmək niyyətini ortaya qoyur.
Misir «Müsəlman qardaşlar»ı əvvəlkitək siyasi sabitliyə təhdid sayır. Bununla yanaşı, Qəzzada yaşayan fələstinlilərin əhəmiyyətli hissəsinin bu təşkilatın ideyalarının daşıyıcısı olduğu məlumdur. Odur ki, hazırkı şəraitdə Qəzzadakı fələstinli qruplaşmaların rəhbərliyinə təsir imkanı olan Ankara ilə dialoqa onların Misir ictimaiyyətinə təsir imkanlarının məhdudlaşdırılması cəhdi kimi də yanaşmaq olar. Misirdə sabitliyin pozulması, çətin ki, Türkiyənin marağına cavab versin. Çünki bu halda o, yeni qaçqın axını ilə üz-üzə qala bilər. Odur ki, regional sabitliyin pozulması riskinin azaldılmasına yönəlmiş dialoqda həm Ankara, həm də Qahirə maraqlı olmalıdır. Türkiyə Prezidentinin Misirə səfəri də bunun təsdiqidir.
Gələcəklə bağlı planlar
Misir limanları kimi, Türkiyə limanlarının da iqtisadi göstəriciləri pisləşib. Səbəb Qırmızı dənizdə gəmiçiliyə təhlükəsizliklə bağlı problemlərin yaranmasıdır. Belə bir vəziyyətdə tərəflər digər regional problemlərin həllində də əməkdaşlığı gücləndirməkdə maraqlıdır və buraya birgə layihələrin stimullaşdırılması ilə qarşılıqlı ticarətin artırılması da daxildir.
Beləliklə, hədəf müəyyən edilib – yaxın bir neçə ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi ən azı 10 milyard dollara çatdırılmalıdır. Üstəlik, indi tərəflər arasında ənənəvi əməkdaşlıq istiqamətlərinə hərbi sahə də əlavə olunur. Ərdoğanın Misirə səfərindən cəmi bir neçə gün əvvəl Türkiyənin xarici işlər naziri Ankaranın Qahirəyə hərbi təyyarələr satacağını və bunun gələcək hərbi əməkdaşlığın yalnız başlanğıcı olduğunu bəyan edib.
Türkiyə ilə Misir istər Yaxın Şərq, istərsə də Şərqi Aralıq dənizi regionunun ən nəhəng regional fövqəldövlətləridirlər. Bu, onları vahid regional təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırılması məsələsində də yaxınlaşdırır və hər iki ölkə belə bir sistemin yaradılmasında maraqlıdır.
Son illər Türkiyə qonşuları ilə münasibətlərindəki gərginlik üzündən çoxtərəfli regional əməkdaşlıqdan kənar qalıb. Məsələn, Şərqi Aralıq dənizi regionu ölkələri bölgədə iki fəal inkişaf edən üçtərəfli format yaradıblar (Misir-Yunanıstan-Kipr və Yunanıstan-Kipr-İsrail). Bir sıra hallarda bu əməkdaşlığa BƏƏ və Fransa kimi ölkələr də qoşulur. Misirlə Türkiyənin barışması siyasi vəziyyəti dəyişə, regional proseslərə dekabrın sonunda Afina ilə də münasibətlərini normallaşdırmış Ankaranı da cəlb edə bilər. Türkiyə Qaz forumuna qoşulmağa dair danışıqlarda, oraya daxil olan ölkələr arasında fikir ayrılıqlarına son qoyulmasında Misirin dəstəyinə ümid edir. Bundan başqa, o, Qahirə ilə dəniz sərhədləri haqqında razılaşma imzalamağı da düşünür.
Ankarada ümid edirlər ki, Misir Aralıq dənizi regionunda demarkasiyanın yunan yox, türk versiyasını dəstəkləməkdə davam edəcək. 2021-ci ildə Misirin Şərqi Aralıq dənizində karbohidrogen yataqlarının kəşfiyyatı ilə bağlı tender elan etdiyini, o zaman dəniz sərhədlərinin demarkasiyası ilə bağlı məhz Türkiyənin versiyasını dəstəklədiyini çoxları xatırlayır. Demək, onların arasında ziddiyyət daha da azalacaq.

Визит Эрдогана в Каир можно считать символом возрождения турецко-египетских отношений
Одним из самых важных событий последнего времени в ближневосточной политике стала нормализация отношений между Анкарой и Каиром, к чему стороны шли все последние годы. Несомненно, это окажет благотворное воздействие на политические процессы во всем регионе.
А символом нормализации стал визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Каир - первый с момента свержения в 2013 году президента Мохаммеда Мурси. Египет - последняя арабская страна, с которой Турция восстановила отношения после событий «арабской весны». Тогда Анкара поддержала мятежных «Братьев-мусульман», в то время как соседи рассматривали их в качестве основной угрозы для своих режимов.
«Братство раздора»
Сегодня, в условиях новой войны на Ближнем Востоке, Турция и Египет демонстрируют желание не только восстановить отношения, но и договариваться о формировании системы региональной безопасности в Восточном Средиземноморье.
Следует отметить, что кризис в их отношениях стал затяжным после того, как Турция открыто встала на сторону сил, которые угрожали правящим в регионе Ближнего Востока арабским режимам. Учитывая, что в Египте, в отличие от ряда других стран, «Братья-мусульмане» сумели захватить власть и восстанавливать статус-кво пришлось с применением жесткой силы, правительство генерала Абдул-Фаттаха ас-Сиси с большим недоверием, чем все остальные соседи, относилось к Турции.
В свою очередь Эрдоган тогда открыто осудил переворот и репрессии против оппозиции, заявив: «Где бы они ни происходили… перевороты - это плохо. Перевороты - явные враги демократии. Те, кто полагается на оружие, не могут построить демократию… Демократию можно построить только урной для голосования».
Примечательно, что сразу после переворота члены «братства», которым удалось спастись, бежали в основном в Турцию, а также в Катар и Великобританию. Именно в этих странах они чувствовали себя наиболее безопасно. Египетское руководство старалось на первых порах нормализовать отношения с Анкарой в надежде добиться от нее хотя бы внешней нейтральности. Но после того, как Эрдоган назвал расстрел манифестантов в Каире 14 августа 2013 года «резней мирных протестующих» и призвал египетскую прокуратуру привлечь ас-Сиси к суду, Каир изменил свою позицию. Были отменены запланированные совместные военно-морские учения, а МИД Египта обвинил Турцию во вмешательстве во внутренние дела страны.
Вслед за этим Анкара отозвала своего посла в Египте, на что Каир ответил зеркально. И так продолжалось до ноября 2013 года, когда турецкий посол вернулся в Каир. Однако вскоре Эрдоган вновь призвал к немедленному освобождению бывшего президента Мурси, что побудило Египет понизить уровень своих дипломатических связей с Турцией и выслать турецкого посла, объявив его персоной нон грата. Турция ответила тем же.
Затяжной кризис
В 2014 году ситуация не изменилась. В июле же, когда Израиль атаковал сектор Газа, положение ухудшилось еще больше. Каир сыграл важную роль в переговорах между Израилем и Палестиной, между тем как Эрдоган назвал ас-Сиси «нелегитимным тираном», которому нельзя доверять на переговорах.
После событий на площади Рабаа в Каире в декабре того же года последовали жесткие репрессии против организации «Братья-мусульмане», которую президент Египта назвал «террористической», а также других группировок, выступавших против переворота. Это вызвало резкое неприятие турецкого руководства.
В апреле 2016 года, пытаясь выступить посредником в примирении между Египтом и Турцией, сразу после посещения Каира король Саудовской Аравии Салман бин Абдель Азиз совершил визит в Турцию. На фоне усилий саудовского короля министр иностранных дел Египта Самех Шукри принял участие в 13-м саммите Организации исламского сотрудничества в Стамбуле и выступил там от имени египетского президента ас-Сиси.
Это был первый раз, когда египетский министр посетил Турцию после переворота.
В своей речи 11 июля 2016 года премьер-министр Турции Бинали Йылдырым намекнул на готовность Анкары восстановить связи, поскольку нет причин, по которым две страны «должны ссориться».  Однако в этот раз Египет оказался менее отзывчивым. В последовавшем официальном заявлении МИД этой страны было сказано, что предварительным условием для развития экономических и культурных связей между Анкарой и Каиром является «признание легитимности революции 30 июня».
Очередной виток напряженности между этими странами обусловлен катарским дипломатическим кризисом. Саудовская Аравия, Бахрейн, Объединенные Арабские Эмираты и Египет разорвали дипломатические отношения с Катаром, обвинив Доху в «терроризме». Анкара была одной из немногих региональных стран, которые Доху поддержали.
А спустя еще некоторое время Египет задержал 29 человек по подозрению в шпионаже в пользу Турции и объявил Международный союз мусульманских ученых, который поддерживает Анкара, «террористической организацией». МИД Турции назвал необоснованными утверждения Каира.
Преодолевая многолетний кризис
Лишь после разрешения катарского дипломатического кризиса, когда Дохе не просто удалось восстановить связи с ближневосточными странами, но при этом не пойти на существенные для себя уступки и даже укрепить свой международный авторитет, отношения между Турцией и Египтом стали стремительно восстанавливаться. Причем посредником выступил все тот же Катар.
Произошло это во время чемпионата мира по футболу в Дохе в ноябре 2022 года. Президенты Турции и Египта Реджеп Тайип Эрдоган и Абдул-Фаттах ас-Сиси впервые встретились на приеме, организованном эмиром Тамим бен Хамад бин Халифа Аль Тани в рамках открытия чемпионата мира по футболу. С тех пор по линии различных ведомств контакты между странами продолжались.
В Турции был закрыт ряд крупных египетских оппозиционных телеканалов, что было одним из условий Египта для нормализации отношений. А в июле 2023 года страны обменялись послами. Стала развиваться торговля. Товарооборот между ними превысил $6 млрд. Турецкие инвестиции в египетскую экономику достигли почти $3 млрд, в них занято около 70 тыс. человек напрямую и 100 тыс. косвенно, годовой оборот составляет $1,5 млрд. Помимо этого, по данным Международного валютного фонда, в последние годы Турция является одним из главных экспортных направлений Египта.
В новых условиях, когда война в Газе не только ухудшила экономическое положение Египта, но и отразилась на активности турецкой экономики, стороны в значительной степени сблизили свои позиции в вопросах, касающихся региональной политики. Сложное положение палестинцев в Газе и вероятность открытия границы с Египтом по гуманитарным соображениям вынуждают власти в Каире договариваться со всеми заинтересованными сторонами, чтобы облегчить жизнь возможным беженцам. Анкара в этом вопросе выражает желание помочь и Египту, и палестинскому населению Газы.
Для Египта «Братья-мусульмане» по-прежнему представляют угрозу политической стабильности. Вместе с тем известно, что значительная часть палестинцев Газы - носители идей «братства». Поэтому в нынешних условиях диалог с Анкарой, имеющей влияние на руководство палестинских группировок в Газе, может рассматриваться в качестве условия для ограничения их влияния на египетское общество. Возможная дестабилизация в Египте вряд ли в интересах Турции, которая может столкнуться с новой волной беженцев. Поэтому в диалоге, направленном на снижение рисков от региональной дестабилизации, могут быть заинтересованы и Анкара, и Каир. Подтверждение тому - визит президента Турции.
Строя планы на будущее
Поскольку турецкие порты, как и египетские, ухудшили свои экономические показатели из-за небезопасного судоходства в Красном море, стороны заинтересованы в активизации сотрудничества в решении и других региональных проблем. В том числе в наращивании взаимной торговли с помощью стимулирования совместных проектов.
Так, поставлена цель - объем торговли между двумя странами довести до $10 млрд и более в ближайшие несколько лет. Причем к традиционным областям взаимодействия добавляется и военная отрасль. Буквально накануне визита главы турецкого государства в Египет министр иностранных дел Турции заявил, что Анкара продаст Каиру военные самолеты в качестве прелюдии к дальнейшим военным контактам.
Турция и Египет являются крупнейшими региональными державами как на Ближнем Востоке, так и в Восточном Средиземноморье. Это обстоятельство сближает страны в формировании единой системы региональной безопасности, в чем они обе заинтересованы.
В последние годы Турция оказалась за бортом многостороннего сотрудничества в регионе из-за напряженных отношений со своими соседями. В частности, страны Восточного Средиземноморья сформировали здесь два активно развивающихся трехсторонних формата (Египет-Греция-Кипр и Греция-Кипр-Израиль). Нередко к ним примыкают и другие игроки - такие как ОАЭ и Франция. Примирение Египта и Турции может трансформировать политическую ситуацию и вовлечь в региональные процессы также Анкару, которая в конце декабря нормализовала отношения и с Афинами. Турция надеется на поддержку Египта в переговорах по присоединению к Газовому форуму и урегулировании разногласий со странами, входящими в него. Кроме того, она желает подписать соглашение с Египтом о морских границах.
Анкара полагает, что Египет продолжит поддерживать в Средиземноморье турецкую версию демаркации, а не греческую. Многие помнят, что в 2021 году Египет, объявляя тендер на разведку углеводородов в Восточном Средиземноморье, признал именно турецкую версию демаркации морских границ. А значит, противоречий в отношениях между странами станет еще меньше.