QEYRİ-MÜƏYYƏNLİKLƏRLƏ DOLU FORMUL
Ukraynanın xroniki silah-sursat, hərbi texnika çatışmazlığı yaşadığı, Vaşinqtonun isə daxili siyasi diskussiyalar fonunda Kiyevə hərbi yardımı ləgitməsi fonunda müşahidəçilər Ukraynanın münaqişənin sülh yolu ilə mümkün həlli ssenarilərini nəzərdən keçirmək məcburiyyətində qala biləcəyini düşünürlər. Moskvada da anlamaya bilməzlər ki, hərbi əməliyyatların davam etməsi yalnız daxili vəziyyətə deyil, Rusiyanın beynəlxalq təhlükəsizlik sistemindəki yerinə də ciddi mənfi təsirlər göstərəcək. Rusiya bu üzdən, münaqişəni sonunadək uzatmaq istəmədiyinə eyhamlar vurur.
Təbii ki, tərəflər sülhü fərqli görür, daha çox mütləq qələbəyə köklənir. Amma bu, sülhə diplomatik yolla nail olunmasını istisna etmir.
İsveçrənin vasitəçiliyi
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Börnə hələ yanvarın sonunda etdiyi rəsmi səfər zamanı İsveçrənin onlar üçün sülh danışıqlarına başlamasını istəmişdi. İsveçrə Prezidenti Viola Amxerd Zelenski ilə görüşünə dair təəssüratlarını bölüşərkən deyib: «Zelenski soruşdu ki, İsveçrə ali səviyyədə sülh sammiti təşkil edə bilərmi? Mən belə konfransın keçirilməsinə hazır olduğumuzu dedim».
Həmin görüşdə iki ay sonra, düz Rusiya-Ukrayna savaşının başlamasının ikinci ildönümü günü İsveçrə Xarici İşlər Nazirliyi Ukraynanın bütün sülh təşəbbüsünü alqışladıqlarını, sözügedən konfransı apreldə təşkil etmək niyyətində olduqlarını bəyan edib. Üstəlik, Börn planlaşdırılan konfrans çərçivəsində bütün variantları, yəni müharibənin dayandırılmasına dair istənilən təklifi müzakirəyə çıxarmağa hazırdır. Belə təklif və ya təşəbbüslə isə heç də yalnız Kiyevlə Moskva deyil, başqa ölkələr də, o cümlədən Çin, Türkiyə, hətta Səudiyyə Ərəbistanı da çıxış edib.
İsveçrə Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında deyilir ki, konfransın təşkilində məqsəd mümkün qədər çox ölkənin ali siyasi rəhbərliyi tərəfindən dəstəklənəcək «ümumi anlamda sülh»ə nail olunması üçün prosesə start verilməsidir. Lakin nazirlik konfransa qatılacaq ölkələrin sayını açıqlamayıb.
Tədbirin əsas intriqasına, yəni Rusiya nümayəndələrinin konfransa qatılıb-qatılmayacağına gəlincə, İsveçrənin xarici işlər naziri İnyasio Kassis bildirib ki, Moskvaya dəvət göndəriləcək, çünki «sülh təklifi yalnız Qərb ölkələrindən gəlmir».
Şahzadənin təklifi qiymətlidir
Bu gün Ukraynada sülh haqda dünyanın bir çox ölkəsi danışır. Amma konkret variantlarla çıxış elənlərin sayı az deyil. Konkret təklifi olanlardan biri isə Səudiyyə Ərəbistanıdır.
Vladimir Zelenski fevralın 27-də Səudiyyə Ərəbistanına səfər edib. Onun sözlərinə görə, səfər çərçivəsində aparılan danışıqlarda diqqət mərkəzində əsasən iki mövzu olub – «sülh formulu» və əsir və deportasiya edilmiş şəxslərin geri qaytarılması.
Məlum olduğu kimi, son zamanlar Kiyev cəbhədə ciddi problemlərlə üz-üzə qalıb. Hərbi və maliyyə yardımının ləngiməsi fonunda yaxın vaxtlarda vəziyyət daha da ağırlaşa bilər. Bu, təbii ki, Ukrayna rəhbərliyini ciddi narahat edir, nəticədə alternativ sülh yollarının axtarışı üçün motivasiyanın daha da artacağı istisna deyil. Rusiya ilə Qərb arasında dialoq tam pozulduğundan, Kiyev öz «sülh formulu»nu Rusiya rəhbərliyi ilə sıx əlaqələri olan Səudiyyə Ərəbistanının köməyi ilə yaxşılaşdırmağa çalışır. Hər halda, Ər-Riyad Ukrayna ilə sülhə dair bu və ya digər məsələdə Moskvanın mövqeyinə təsir etmək imkanlarına malikdir.
Ötən il Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd ben Salman Əl Səud Ukrayna ilə bağlı sülh planı ilə çıxış edib və tərəflərin hər iki planının praktik imkanlarını təhlil etdikləri istisna deyil. Ukrayna Prezidenti «sülh formulu» haqda danışarkən bildirib ki, ötən ilin avqustunda Ciddədə onun reallaşdırılması üzrə məsləhətçilər səviyyəsində «nəticə etibarilə səmərəli» görüş keçirilib. Doğrudur, Moskva bu «formul»u qəbuledilməz sayır, onun əsasında danışıqları istisna edir. Buna baxmayaraq, Kiyevdə düşünə bilərlər ki, müharibənin uzanması Rusiyanın da hərbi potensialına mənfi təsir göstərəcək, sosial-iqtisadi problemləri ağırlaşdıracaq, daxili siyasi dinamikanı korlayacaq və Moskva bunu anlamaya bilməz. Üstəlik, son zamanlar Rusiyanın ali siyasi rəhbərliyindən də davamlı olaraq sülh çağırışları eşidilir.
Prezident Zelenski fikirləri ilə şahzadə Məhəmmədə göstərir ki, mövcud vəziyyətdə o, tərəflər arasında tamhüquqlu vasitəçiyə çevrilə bilər. Kiyevlə Moskva arasında razılığa gəlinməsi isə istər şahzadənin özü, istərsə də bütövlükdə onun dövləti üçün son dərəcə önəmli hadisəyə çevrilə bilər.
Şahzadə Məhəmməd bütün iddialarına rəğmən, son dərəcə praqmatik siyasətçidir və yəqin ki, öz vasitəçilik səylərini nümayiş etdirməyə çalışmayacaq. Çünki bu səylərin nəticəsiz qalacağı da istisna deyil. Odur ki, bu səfərdən gözləntilər ən yaxşı halda Ər-Riyadın tərəflər arasında humanitar əlaqələrin qurulması, əsir və girovlarla bağlı problemin həlli istiqamətində səyləri davam etdirəcəyi ola bilər.
Çin aksentli vasitəçilik
Öz həll planı olan daha bir dövlət Çindir. Pekin planını hələ 1 il əvvəl açıqlasa da, arzuladığı reaksiyanı görməyib. Amma o, geri çəkilmir və planını, bəlkə də, müəyyən dəyişikliklər etməklə, yenidən irəli sürməyə çalışır. Bu məqsədlə Çinin Avrasiya məsələləri üzrə xüsusi elçisi, ötən il həm Moskva, həm də Kiyevdə olmuş Li Xuey hər iki paytaxta yenidən baş çəkib.
«Ukrayna böhranının uzanması beynəlxalq birliyin ümumi maraqlarına cavab vermir. Növbəti raundunda əsas hədəf atəşkəsin elan olunması və sülh danışıqları üçün zəmin yaradılmasında konsensusa nail olmaqdır», - deyə Çin Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Mao Nin bildirib.
Məlum olduğu kimi, Pekin Rusiyanın Ukrayna ilə bağlı planlarını rəsmən dəstəkləmir, lakin Moskva ilə müxtəlif sahələrdə fəal əməkdaşlığı davam etdirir. Qərbdə hesab edirlər ki, Moskvanın sanksiyalardan yayınması prosesinin avanqardında məhz Çin dayanır.
Li martın 3-dən başlayaraq, Rusiya, Ukrayna, Polşa və Avropa İttifaqının Brüseldəki mənzil-qərargahına səfərlər edib. Çinin dövlət KİV-i olan «Global Times» xəbər verir ki, bu, onun ötən ilin mayında baş tutmuş, lakin nəticə verməyən missiyasından sonra ikinci cəhdidir.
Lakin ekspertlər bu turnenin uğurlu olacağına o qədər də inanmırlar. Onlar hesab edirlər ki, Li Xueyin səfərləri Çin-Avropa münasibətlərinin yaxşılaşdırılmasına da yönəlmiş ola bilər, çünki Si Cinpinin Avropa turnesi gözlənilir. Bu mənada, Çinin vasitəsilik strategiyasına mümkün düzəlişlərin oluna biləcəyi, hətta Avropa ölkələrinin Pekin-Moskva münasibətlərindən narazılığına reaksiyanın veriləcəyi də istisna edilmir.
Bəziləri isə düşünür ki, Çinin vasitəçilik səyləri daha çox diplomatik görüntü xarakteri daşıyır. Yəni o, sadəcə, proseslərdə iştirakını, onlara təsir etmək iqtidarında olduğunu nümayiş etdirməyə çalışır. Bununla əlaqədar olaraq, Linin Ukrayna ilə bağlı Kopenhagen və Maltata təşkil olunmuş nəhəng qlobal diskussiyalarda iştirak etmədiyi xatırlanır.
Ərdoğan, Roma Papası… birbaşa danışıqların tərəfdarıdırlar
Vladimir Zelenski martın 8-də Türkiyəyə də səfər edib. Bu səfərə də Kiyevin münaqişənin sülh yolu ilə həlli variantlarını axtarmasının davamı kimi baxmaq olar. Aydındır ki, İsveçrədə keçirilməsi nəzərdə tutulan «sülh formulu» sammiti ərəfəsində Ukrayna Prezidenti Rusiyanın siyasi rəhbərliyi ilə yaxşı münasibətləri olan, Moskvanın mövqeyinə bu və ya digər dərəcədə təsir edə biləcək liderlərlə təmas qurmağa alışır.
Bununla yanaşı, sammit iştirakçıları arasında Rusiya nümayəndələrini görmək istəmir. Bu isə sülh axtarışı prosesini xeyli çətinləşdirir. Ukraynanın ərazi bütövlüyünü birmənalı dəstəkləyən Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə Kiyev ilə Moskva arasında birbaşa danışıqların tərəfdarıdın və belə müzakirələrin təşkili üçün vasitəçilik rolunu təklif edir. Bununla da Ərdoğan əslində, opponentlərin iştirak etməyəcəyi sammitin potensialına şübhə ilə yanaşdığını göstərir.
Zelenski hesab edir ki, Ukrayna maraqlı tərəflərlə birlikdə yekun sülh planını hazırlamalı, Moskva isə onu qəbul etməlidir. Türkiyə tərəfi bu varianta şübhə ilə yanaşır. Hər halda, Zelenskinin özü də etiraf edir ki, «bu, Rusiyanın həmin sənədi qəbul edəcəyi anlamına gəlmir».
Ankarada hesab edirlər ki, məsələni uzatmadan Rusiya ilə razılığa gəlinməsi vacibdir. Ərdoğan ölkəsinin 2022-ci ilin martında təşkil etdiyi danışıqlar meydançasının potensialından istifadə edilməməsindən təəssüfünü də dilə gətirib.
Roma Papası Fransisk də eyni fikirdədir. O, daha konkret danışıb. İsveçrənin RSI teleradioşirkətinə fevralda verdiyi müsahibədə Papa Ukraynanın cəsarət nümayiş etdirərək ağ bayraq qaldırmalı, Moskva ilə danışıqlara başlamalı olduğunu deyib.
«Bəli, utana bilərsiniz. Amma bu (müharibə) sonda nə qədər insanın həyatına son qoyacaq? Danışıqları vaxtında aparmaq, vasitəçi ola biləcək ölkəni tapmaq lazımdır», - deyə Fransisk bildirib. O, vasitəçilik təşəbbüsü ilə çıxış edən dövlətlər arasında Türkiyənin adını çəkib.
Yəqin ki, Ukraynanın «sülh formulu» qeyri-müəyyənliklərlə doludur və onlara yaxın vaxtlarda çətin ki, aydınlıq gəlsin. Demək, tezliklə sülh gözləmək də çətindir…

ФОРМУЛА СО МНОГИМИ НЕИЗВЕСТНЫМИ
В условиях, когда Украина ощущает хронический недостаток в вооружении и военной технике, а Вашингтон медлит с ее выделением на фоне внутриполитических дискуссий, наблюдатели все чаще склоняются к тому, что в Киеве не могут не рассматривать вероятные сценарии мирного урегулирования конфликта. Да и в Москве тоже не могут не понимать, что продолжение военных действий крайне негативно скажется не только на внутренней ситуации, но и на месте России в мировой системе безопасности. Поэтому Москва все чаще дает понять, что не хочет бесконечного затягивания конфликта.
Естественно, каждая сторона видит мир по-своему, желательно путем полной победы, но это не исключает достижения мира дипломатическим путем.
Швейцарское посредничество в действии
Еще во время своего официального визита в Берн в конце января президент Владимир Зеленский попросил Швейцарию провести мирные переговоры по Украине. Делясь впечатлениями от встречи с украинским лидером, президент Швейцарии Виола Амхерд сказала: «Зеленский спросил меня, не хотела бы Швейцария также организовать мирный саммит высокого уровня», - добавив, что согласилась содействовать проведению подобной конференции.
Спустя месяц, как раз в день второй годовщины со дня начала российско-украинской войны, МИД Швейцарии заявил, что приветствует любые мирные инициативы по Украине и планирует проведение подобной конференции в апреле. Причем Берн готов рассмотреть все варианты в рамках планируемой конференции, то есть все существующие предложения по прекращению войны. А с такими предложениями, или инициативами, как известно, выступали не только Украина и РФ, но и другие  страны, среди которых Китай, Турция и даже Саудовская Аравия.
В швейцарском внешнеполитическом ведомстве подчеркнули, что целью конференции является запуск процесса достижения «общего понимания мира» в Украине, который будет поддержан как можно большим числом стран на высшем политическом уровне. При этом МИД этой страны не назвал точного количества стран, которые примут участие в саммите. А говоря о главной интриге мероприятия, а именно, будет ли в нем принимать участие российская делегация, глава МИД Швейцарии Иньяцио Кассис заявил, что ее пригласят, так как «не только страны Запада выступают с предложениями о мире».
Предложения принца дорогого стоят
О мире в Украине говорят сегодня очень многие страны, но лишь некоторые из них предлагают конкретные варианты. Среди них - Королевство Саудовская Аравия (КСА).
27 февраля президент Украины Владимир Зеленский совершил поездку в Саудовскую Аравию. В центре внимания переговоров, по его словам, были две темы - «формула мира» и возвращение пленных и депортированных лиц.
Как известно, в последнее время Украина сталкивается с серьезными проблемами на фронте, и в условиях проволочек с оказанием военной и финансовой помощи в ближайшее время ситуация может ухудшиться. Это не перестает беспокоить украинское руководство, у которого в этой связи может появиться дополнительная мотивация для поиска путей к миру. Поскольку диалог России с Западом в значительной степени расстроен, Киев стремится улучшить свою «формулу мира» с помощью Саудовской Аравии, имеющей тесные контакты с руководством России. КСА в определенной степени также располагает ресурсами влияния для изменения позиции Москвы по тем или иным вопросам, касающимся условий мира с Украиной.
В прошлом году наследный принц Мухаммед бен Сальман Аль Сауд выступил со своим планом мирного урегулирования, и нельзя исключать, что стороны проанализировали практические возможности обоих планов. Говоря о «формуле мира», глава украинского государства подчеркнул, что в августе прошлого года в Джидде прошла «результативная встреча» на уровне советников по ее реализации. Хотя Москва считает эту «формулу» неприемлемой и исключает переговоры на ее основе, в Киеве могут рассчитывать, что и для России затягивание войны может негативно сказаться на ее военном потенциале, привести к обострению социально-экономических проблем, ухудшить внутреннюю политическую динамику. Тем более что в последнее время и от представителей российского высшего политического руководства все чаще звучат призывы к миру.
Президент Зеленский дает понять принцу Мухаммеду, что в сложившихся условиях у него есть шанс стать полноценным посредником между ним и президентом Путиным. А достижение соглашения между Киевом и Москвой может стать звездным часом как для самого саудовского престолонаследника, так и для его страны в целом.
Несмотря на амбиции, принц Мухаммед довольно прагматичный политик и вряд ли будет афишировать свои посреднические усилия, которые могут и не принести должных результатов. Поэтому чего можно ожидать от этого визита в лучшем случае - продолжения усилий КСА по выстраиванию гуманитарных контактов между сторонами и решению проблем заложников и военнопленных.
Посредничество с китайским акцентом
Еще одной страной, у которой есть свой план урегулирования, является Китай. Он обнародовал его еще год назад, однако не получил желаемой реакции. Но Пекин не отчаивается и спустя год старается вновь предложить его, возможно, с новыми вариациями.
С этой целью специальный посланник Китая по евразийским делам Ли Хуэй, который в прошлом году уже побывал в Москве и Киеве, вновь совершил «челночное дипломатическое турне».
«Затягивание украинского кризиса не отвечает общим интересам международного сообщества. Основная цель предстоящего раунда челночной дипломатии - достичь консенсуса по прекращению огня и подготовить почву для мирных переговоров», - заявила официальный представитель МИД Китая Мао Нин.
Пекин, как известно, официально не поддерживает планы России в Украине, но продолжает активно сотрудничать с Москвой в различных сферах и, как утверждают на Западе, находится в авангарде процесса обхода санкций.
Начиная с 3 марта Ли посетил Россию, Украину, Польшу, штаб-квартиру Европейского союза в Брюсселе. Это была вторая попытка посредничества после аналогичной миссии в мае прошлого года, которая не дала немедленных результатов, сообщило китайское государственное СМИ Global Times.
Однако эксперты не очень верят в успешность данного турне. Они считают, что поездка Ли Хуэя может быть направлена также на улучшение китайско-европейских отношений, поскольку предваряет ожидаемый тур председателя Си Цзиньпина по Европе.
В этой связи не исключаются и возможные корректировки посреднической стратегии Китая, и даже готовность отреагировать на жалобы европейских стран по поводу тесных связей Пекина и Москвы.
Есть также мнение, что посредническое участие Китая связано больше с дипломатическим позиционированием. И что он хочет просто продемонстрировать свое участие и влияние на процессы. В этой связи припоминается, что Ли отсутствовал на таких крупных глобальных мирных дискуссиях по Украине, как конференции в Копенгагене и на Мальте.
Эрдоган, папа римский… за прямые переговоры
8 марта Владимир Зеленский посетил Турцию. Этот визит также можно рассматривать как часть усилий украинской стороны по поиску вариантов мирного урегулирования конфликта. Очевидно, что в свете готовящегося в Швейцарии саммита по «формуле мира» президент Украины старается контактировать с лидерами, которые имеют хорошие отношения с российским политическим руководством и располагают возможностями в той или иной степени повлиять на мнение Москвы по конфликтной повестке.
При этом, однако, украинский лидер отказывается видеть среди участников саммита российских представителей, что крайне затрудняет процесс поиска мира. Между тем президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, поддержав позицию Киева по восстановлению территориальной целостности Украины, предложил свои посреднические усилия по проведению прямых переговоров между Киевом и Москвой. Этим, по сути, Эрдоган выразил сомнение в потенциале саммита, на котором оппонентов не будет.
Позиция Зеленского, заключающаяся в том, что Украина с заинтересованными сторонами подготовит окончательный мирный план, с которым Москва должна будет согласиться, вызывает скепсис у турецких представителей. Причем и сам Зеленский полагает, что «это не значит, что Россия примет этот документ».
По мнению Турции, необходимо договариваться с Россией, желательно не откладывая дела в долгий ящик. Эрдоган выразил сожаление, что не был использован потенциал площадки для переговоров, которую Турция организовала в марте 2022 года.
Такого же мнения придерживается и папа римский Франциск, который высказался более категорично. В февральском интервью швейцарской телерадиокомпании RSI он заявил, что Украина должна проявить мужество поднять белый флаг и начать переговоры с Москвой.
«Можно испытывать стыд, но сколько погибших она (война) принесет в конечном счете? (Надо) вести переговоры вовремя, найти страну, которая может быть посредником», - сказал Франциск, упомянув Турцию среди стран, которые предложили свою кандидатуру.
Судя по всему, украинская «формула мира» имеет множество неизвестных, найти которые в ближайшее время вряд ли получится. Как, впрочем, и мир…