MÜHARİBƏ MÖVZUSUNDA FANTAZİYA
Üçüncü Dünya müharibəsi mövzusu artıq fantastik film ssenaristlərinin, küyçülərin və ya konspiroloqların sərsəmləməsinə bənzəmir. Bəşəriyyət tarixinin bütün böyük savaşları resurslar və ticarət yolları uğrunda olub. İkinci Dünya müharibəsindən sonra formalaşmış dünya düzəninin müxtəlif səbəblərdən dağılmağa başladığı, onu yeni qüvvələr balansının əvəzləməsi zərurətinin yarandığı indiki dövrdə də belədir.
Deyirlər ki, sülh dövrü yox, sadəcə, böyük müharibələrarası dövr, yeni savaşlara hazırlıq dövrləri olur. Bu gün də görürük ki, dünyada yaranmış münaqişəli vəziyyətin danışıqlar yolu ilə həlli şansı o qədər də çox deyil. Məsələ ondadır ki, bu qarşıdurmada cüzi istisnalarla, əsl müttəfiqlər yoxdur və hər kəs hər kəsə qarşıdır. Rusiya ilə Çini, yaxud Rusiya ilə İranı müttəfiq adlandırmaq çətindir. Eyni sözləri ABŞ ilə İsrailə və ya Avropa ilə ABŞ-yə da aid etmək olar. Məsələn, Aİ diplomatiyasının başçısı bildirib ki, İttifaq ölkələri artıq ABŞ-nin müdafiəsinə arxalana bilməz, çünki bu, «Amerikaya kimin rəhbərlik etməsindən asılıdır». Bir sözlə, əslində, söhbət maraqların situasiyaya uyğun üst-üstə düşməsindən gedir ki, bu da istənilən an dəyişə bilir.
Əsas təhrikçi
Hazırda Üçüncü Dünya müharibəsinin əsas təhrikçisi miqyası getdikcə böyüməkdə olan Ukrayna savaşıdır. Jozep Borelin sözlərinə qayıdaraq, demək olar ki, o, fikirlərini kifayət qədər açıq ifadə edib. Borrel hesab edir ki, Avropa İttifaqı ölkələri potensial müharibəyə hazır olmalıdır, çünki Ukrayna hüdudlarını aşa biləcək tammiqyaslı hərbi münaqişə «artıq fantaziya deyil». «Bizə tərəf bir müharibə gəlir. Avropa üçün yüksək intensivlikli şərti müharibə artıq fantaziya deyil», - deyə Borrel qeyd edib.
Eyni xəbərdarlıqla da əvvəl Polşanın baş naziri Donald Tusk da çıxış etmişdi. O da hesab edir ki, hazırda «sözün əsl mənasında, istənilən ssenari mümkündür». «Bilirəm ki, bu, xüsusilə gənc nəsil üçün ağır səslənir, lakin biz fikrən yeni dövrə – müharibəqabağı dövrə vərdiş etməliyik», - deyə Tusk bildirib.
Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Qrant Şapps isə Avropanın «postmüharibə dünyasından müharibədən əvvəlki dünyaya keçdiyini» deyib. «Rusiya qonşularımıza təhdid yaradır. Çin getdikcə daha da aqressivləşir. İran Yaxın Şərqdən Yəmən boğazlarınadək regional xaos yaratmaq üçün öz adamlarından istifadə edir. Şimali Koreya isə davamlı olaraq «nüvə qılıncı» oynadır. Bu pisniyyətli güclər getdikcə birləşirlər və bizim demokratiyamız onların hədəfinə çevrilir», - deyə nazir qeyd edib.
Böyük Britaniya və Fransanın xarici işlər nazirləri Devid Kemeron ilə Stefan Sejurne də bənzər fikirdədirlər. Onların Britaniyanın «The Telegraph» nəşrində dərc olunmuş birgə məqaləsində deyilir ki, «Ukrayna müharibədən qalib çıxmalıdır» və onların ölkələri NATO-nun iki əsas üzvü, Avropanın nüvə dövlətləri olaraq, «Şimali Atlantika Alyansını qarşısında olan problemin həllinə vadar etmək məsuliyyəti daşıyır».
Pentaqon rəhbəri Lloyd Ostin hesab edir ki, Ukraynanın məğlubiyyəti Rusiya-NATO müharibəsinə yol açacaq. Şimali Atlantika Alyansının Hərbi komitəsinin sədri, admiral Rob Bauer isə bildirib ki, Qərbin mülki əhalisi Rusiya ilə «total müharibə»yə hazırlaşmalıdır.
Bu da son deyil. Məsələn, İsveç hərbçiləri təlimlərdə Rusiyaya hücum ssenarisi üzərində çalışır.
Üçüncü Dünya müharibəsinin riskləri
Ağ Evə rəhbərliyə qayıtmaq şansı az olmayan Donald Tramp da bildirib ki, dünya heç zaman Üçüncü Dünya müharibəsinə bu qədər yaxın olmayıb. Sabiq prezident hesab edir ki, o, keçmiş savaşlardan daha miqyaslı olacaq və sadəcə, düşmən ordular və texnikalar arasında qarşıdurmanı əhatə etməyəcək.
Həqiqətən, NATO ilə Rusiya arasında birbaşa qarşıdurma riski getdikcə artır. 2023-cü ilin dekabrında Almaniyanın «Bild» nəşri öz mənbələrinə istinadən yazırdı ki, Rusiya 2024-cü ilin sonu, yaxud 2025-ci ilin əvvəlində Avropaya hücum edə bilər. Yazıda bildirilir ki, həmin vaxt ABŞ-nin başı potensial olaraq, prezident seçkisi ilə əlaqəli çətin daxili vəziyyətə qarışa, nəticədə Vaşinqton Avropa ölkələrinin köməyinə vaxtında çatmaya bilər.
Maraqlıdır ki, əvvəllər nüvə dövlətləri arasında savaşın apriori mümkün olmadığı düşünülürdüsə, indi nüvə silahı istisna olmaqla, bütün mümkün vasitələrin köməyi ilə savaşın mümkün olduğu istisna edilmir. Bəziləri hətta taktiki nüvə silahından istifadəni belə, mümkün sayır. Nəzərə alsaq ki, İsrail və Pakistan, hətta bəlkə də İran və digərləri taktiki nüvə silahına malikdir, bu ssenarini istisna etmək çətindir.
Moskva isə NATO ilə savaşmaq istəmədiyini bildirsə də, eyni zamanda, buna hazır olduğunu da göstərir. Vladimir Putin dəfələrlə deyib ki, ölkəsi ilə Alyans arasında tammiqyaslı qarşıdurma başlayarsa, dünya Üçüncü Dünya müharibəsinin astanasına çatacaq. Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, Ukraynada iki ildir davam edən müharibədə Rusiya ordusu real şəraitdə çox şey öyrənib, sursat və dron istehsalını artırmağı və paralel olaraq, hərbi potensialını bərpa etməyi bacarıb. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, Kreml NATO ilə münasibətlərdə hadisələrin istənilən ssenari üzrə inkişafına hazırdır. Bu bəyanat Fransa prezidenti Makronun Qərb qoşunlarının Ukraynaya göndərilməsi təşəbbüsünə cavab olaraq səsləndirilib.
Ssenariləri sadalayaraq
İyunun ortalarında İsveçrədə Ukrayna ilə bağlı konfrans, yaxud bəzilərinin adlandırdığı kimi, «sülh konfransı» keçirilməlidir. O, «Böyük yeddilik» ölkələrinin Roma görüşündən dərhal sonraya planlaşdırılıb. Təşkilatçılar Rusiyaya Ukraynada hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair birgə ultimatumun verilməsi üçün konfransa qlobal Cənubdan maksimum çox iştirakçı toplamağa çalışır. Hələlik bu cür sammit ideyasının özü o qədər də real görünmür – bu "ideya"nın həyata keçirilməsi üçün nə dərəcədə effektiv mexanizmlərdən istifadə etmək olar?. Üstəlik, o vaxtadək çox şey dəyişə bilər. Hər bir halda, sülhə cüzi də olsa, şans var.
Bununla yanaşı, Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Qrant Şepps hesab edir ki, NATO üçün təhdid yalnız Rusiyadan deyil, həm də Çin, İran və Şimali Koreyadan gəlir. NATO baş katibinin müavini Mirça Coane isə bu yaxınlarda bildirib ki, artıq dünya «böyük fövqəldövlətlərin rəqabəti dövrü»nə qədəm qoyub. Söhbət «Amerikanın hökmranlığına son qoymaq üçün kütləvi şəkildə tədbirlər görən» Rusiya, Çin, Şimali Koreya və İrandan gedir.
Odur ki, Ukrayna müharibəsi fonunda belə, Yaxın Şərqdə yaşananlar daha qorxulu təsir bağışlayır. Fələstin-İsrail münaqişəsi, husilərin Qırmızı dənizdə etdikləri, İsrail-İran qarşıdurması, Türkiyə üçün kürd amili, Suriyadakı vəziyyət açılmaz düyünə çevrilib. Belə bir vəziyyətdə analitiklər bir də İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun SAXAL-ın strateji infrastrukturuna və İsrailin digər obyektlərinə hücumunun hansı nəticələr verə biləcəyi haqda düşünməyə başlayıb. Xatırladaq ki, Tehran bu addımı İranın Dəməşqdəki konsulluğuna hücuma cavab olaraq atıb. Analitiklər düşünür ki, Tehran regiondakı proksi qüvvələrindən davamlı istifadə yolu ilə Təl-Əvivi gərginlikdə saxlamağa davam edə bilər. Bəziləri isə hesa edir ki, İranın İsrailin Qəzzadan qoşunlarını çıxarması, Rəfahda yerüstü əməliyyatları dayandırması müqabilində «geri çəkiləcəyi» istisna deyil. Daha bir ssenariyə görə, İranın uzaqmənzilli «kamikadze» dronlardan, qanadlı raketlərdən, hətta ortamənzilli ballistik raketlərdən istifadə etməsi təhlükəsi var.
İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanlığı, həmçinin hava-kosmik məkana nəzarət üzrə bütün radiolokasiya mərkəzləri yüksək hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilib. Məlumata görə, İsrail ilə ABŞ İranın ən vacib nüvə və hərbi-sənaye infrastrukturuna birgə zərbə hazırlaya bilərlər. Aydındır ki, bu, münaqişəni asanlıqla bütün regiona, daha sonra isə dünyaya yaya bilər. Belə bir şəraitdə bir həqiqəti anlamaq üçün peşəkar analitik olmağa ehtiyac yoxdur: Yaxın Şərqdə indiki miqyaslı gərginlik Rusiya-Qərb savaşı olan Ukrayna müharibəsinin davamıdır.
Daha bir gərginlik nöqtəsi Tayvandır. Hazırda orada vəziyyət az-çox sabit görünsə də, bu problem gözləniləndən tez «partlaya» bilər. Bu kontekstdə heç bir nəzarətə uymayan Şimali Koreya kimi dövlətin mövcudluğunu unutmaq olmaz.
Bəs Üçüncü Dünya müharibəsi necə inkişaf edə bilər? Bu, kimlərin necə təşkilatlanacağından, daxili sabitliyi necə təmin edəcəyindən, məsələyə necə ideoloji çalar qatacağından, yeni texnologiyalardan necə istifadə edəcəyindən, həmçinin əlbəttə ki, vacib resurslardan, silahlardan və canlı qüvvələrdən hansı formada yararlanacağından asılı olacaq. Burada düşmən tərəflərin AES və HES kimi vacib strateji obyektlərə zərbə endirmək qərarı verib-verməyəcəyi də önəmli rol oynayacaq. Bununla yanaşı, münaqişələrə xəritələri ağlagəlməz dərəcədə qarışdırmaq qüdrətində lan təbiət gücləri də «müdaxilə edə» bilər.
Bəzi siyasi analitiklər hesab edir ki, Üçüncü Dünya müharibəsi artıq tam gücü ilə getməkdədir. Həqiqətən də, İkinci Dünya müharibəsi heç də 1 sentyabr 1939-cu ildə başlamamışdı… Bəzilərinin fikrincə, Üçüncü Dünya müharibəsi də Ukrayna savaşı ilə birlikdə, digərlərinin düşüncəsinə görə isə daha əvvəl – Suriya müharibəsi, hətta 9/11 hadisəsindən sonra Yaxın Şərqdə yaşananlarla başlayıb. Bu, həqiqətən, belədirsə, Üçüncü Dünya müharibəsi müəyyən qədər lokal xarakterli ola bilər. Bu, artıq münaqişəyə cəlb olunmuş və ya ediləcək tərəflər üçün olmasa da, ümumilikdə bəşəriyyət üçün ən yaxşı ssenari sayıla bilər. Ən pis ssenari isə o olardı ki, bu gün müşahidə etdiklərimizin yalnız hazırlıqdır və əsl apokalipsisin hələ 5-10 sonra yaşanacaq…

Has the World War III begun or is it still to come?
World War III no longer appears to be a fantasy confined to conspiracy theorists, alarmists, and authors of science fiction doomsday movies. Throughout human history, major conflicts have arisen primarily due to disputes over resources and trade routes. This pattern continues today, as the established international order post-World War II faces imminent collapse, necessitating a new power equilibrium.
Historically, peace has been viewed as the interval between significant conflicts rather than a permanent state. The current global conflict landscape offers limited prospects for resolution through diplomatic negotiations. The prevailing atmosphere suggests a lack of genuine alliances, with most nations finding themselves at odds with one another. Notable partnerships like Russia-China, Russia-Iran, US-Israel, and even Europe-US are not unequivocally allied. The EU's diplomatic head acknowledged the uncertainty of relying on US defense, contingent upon the prevailing administration in Washington. Interests align based on situational factors which can swiftly shift due to unforeseen developments.
Primary Instigator
Presently, it is the escalating tensions in Ukraine that may catalyse a potential world war. The EU officials, notably Josep Borrell, candidly underscore the need for member states to brace for a possible conflict, stressing that a large-scale military engagement beyond Ukraine is no longer a far-fetched notion. Leaders such as Polish Prime Minister Donald Tusk and UK Defence Secretary Grant Shapps echo similar sentiments, cautioning about the ominous transition from a post-war to a pre-war era amidst escalating global threats. "I know it sounds catastrophic, especially for people of the younger generation, but we should mentally get used to the advent of a new era - the pre-war era," Tusk said. "Russia is threatening our neighbours. China is becoming increasingly aggressive. Iran is using its proxies to cause regional chaos from the Middle East to the straits of Yemen. And North Korea is constantly rattling its nuclear sabre. These malevolent forces are consolidating powers, and our democracy is in their crosshairs," Shapps said.
British and French foreign ministers advocate for Ukraine's victory in the conflict, emphasizing NATO's obligation to confront emerging challenges. Pentagon's Lloyd Austin warns against Ukraine's defeat leading to a full-scale war with NATO. NATO's military committee chairman Rob Bauer alerts Western civilians to prepare for a potential all-out war with Russia, while Sweden conducts military drills simulating a Russian incursion.
WWIII Risks
Former US President Donald Trump, contemplating a return to office, forewarns about the looming specter of World War III, envisioning a conflict surpassing past wars in scale and nature. Heightened tensions between NATO and Russia raise concerns of an impending direct confrontation, with reports speculating on a potential Russian incursion into Europe amid internal US political dynamics.
The evolving landscape does not discount the possibility of conflict between nuclear powers utilizing conventional weaponry or even tactical nuclear arms. Nations like Israel, Pakistan, and potentially Iran possess tactical nuclear capabilities, signaling a shift in the traditional nuclear deterrence paradigm.
Moscow maintains its stance of not seeking conflict with NATO while indicating readiness for such a scenario. Vladimir Putin has underscored that a full-scale Russia-NATO confrontation could trigger World War III. The Russian military's operational experience in the ongoing Ukraine conflict has bolstered its capabilities, including increased ammunition and drone production, alongside military reconstitution efforts. The Kremlin affirms preparedness for any NATO actions regarding potential Western troop deployments to Ukraine, following French President Macron's proposal.
Peace Summit?
A conference on Ukraine, also known as a "peace summit," is scheduled to be held in Switzerland in mid-June, immediately following the G7 meeting in Rome. The summit aims to convene a broad representation from the Global South to collectively present Russia with an ultimatum to cease hostilities in Ukraine. The feasibility of such a summit remains uncertain—particularly regarding the effectiveness of mechanisms to actualize this "idea." Moreover, the situation on the ground may evolve significantly in the interim. Nevertheless, there remains a glimmer of hope for peace, albeit faint.
In the meantime, Grant Shapps, the head of the British military department, posits that NATO faces threats not only from Russia but also from China, Iran, and North Korea. Mircea Johane, NATO's Deputy Secretary General, recently declared that the world has entered an era of "great power competition," involving Russia, China, North Korea, and Iran, all poised to make "massive attempts to undermine American power."
Amidst the conflict in Ukraine, the current state of affairs in the Middle East is particularly alarming. The region is a nexus of the Palestinian-Israeli conflict, the Houthis' activities in the Red Sea, the Israel-Iran stand-off, the Kurdish issue for Türkiye, and the ongoing situation in Syria. Analysts are pondering the Islamic Revolutionary Guard Corps' strike on the IDF's key infrastructure and other Israeli targets as a possible retaliation for the assault on the Iranian consulate in Damascus. Some speculate that Tehran might maintain pressure on Tel Aviv by leveraging its regional proxies. Conversely, others suggest that Tehran might de-escalate in return for Israel's withdrawal from Gaza and cessation of its ground offensive in Rafah, located in the southern Gaza Strip. Additionally, scenarios are being contemplated where Iran could deploy long-range kamikaze drones, cruise missiles, or even medium-range ballistic missiles.
The Israeli Air Force command and all airspace radar control centres are on heightened alert. Reports indicate that Israel and the United States might be coordinating a strike on Iran's pivotal nuclear and military-industrial facilities. Such reciprocal strikes could potentially escalate to engulf the entire region and escalate to a global conflict. It is evident, even to the layperson, that the current intensification in the Middle East has been facilitated by the ongoing war in Ukraine, which is essentially a proxy war between Russia and Western nations.
Another region of concern is Taiwan, which currently appears relatively stable. However, the situation could rapidly deteriorate, potentially leading to an eruption of conflict sooner than anticipated, especially considering the unpredictable nature of North Korea.
The potential development of a Third World War hinges on various factors: the ability of nations to organize, maintain internal stability, foster an ideological framework, harness cutting-edge technologies, and secure vital resources, weaponry, and manpower. Equally critical is whether the combatants can avoid targeting strategic assets, such as major nuclear and hydroelectric power plants. Moreover, the unpredictable forces of nature could also play a decisive role in reshaping the dynamics of a global conflict.
Some political analysts believe that the Third World War has already begun. Indeed, the Second World War did not start on September 1, 1939... So the ongoing war started, according to some, from the beginning of the war in Ukraine, while others believe even earlier: when the war in Syria unfolded, or right after the events that followed in the Middle East after 9/11. If true, and World War III can remain relatively localised, it would be the best-case scenario for humanity as a whole, but not for the affected or to-be-affected people and governments. The other worst-case scenario may unfold in five to ten years, if everything we are witnessing now is just the first steps to the real apocalypse.