«Vilayəti Xorasan» kimi də tanınan «İŞİD Xorasan» terror təşkilatı Moskvadakı «Krokus Siti Holl»da martın 22-də törədilmiş və 130-dan artıq insanın həyatına son qoymuş terror aktına görə məsuliyyəti üzərinə götürməsindən sonra yenidən diqqət mərkəzindədir.
Faciədən heç bir ay keçməmiş, qruplaşma rusları yeni terror aktları ilə hədələyən müraciətlə çıxış edib. Rəsmi Moskva baş verənlərin sifarişçilərinin olduğunu düşünür. Bunu təsdiq və ya təkzib etmək çətindir. Lakin ötən illərin təcrübəsi göstərir ki, belə hadisələrin arxasında, bir qayda olaraq, üçüncü qüvvələr dayanır.
Rusiyanın Yaxın Şərqdə, xüsusilə Suriyada İŞİD-ə və onunla əlaqəli qruplaşmalara qarşı apardığı əməliyyatlar, həmçinin Moskvanın son illərdə «Taliban»la yaxınlaşması bu ölkəni ekstremistlərin hədəfinə çevirir. Bəs Rusiyanın Suriya hökumətinə dəstəyini, yaxud Kabillə yaxınlaşmasını gözlənilməz hücumların səbəbi saymaq olarmı? Yoxsa bu aksiya naməlum üçüncü tərəflərin sifarişidir? Bu suallara hələ ki birmənalı cavab vermək çox çətindir. Lakin bu qarışıq vəziyyətdə bəzi məqamlara aydınlıq gətirməyə çalışaq.
Qlobal cihad milli cihada qarşı
İŞİD ilə «Taliban» arasında əsas ideoloji fərq sonuncunun silahlı və siyasi mübarizəni Əfqanıstan daxilində aparmaq tərəfdarı olmasındadır. İŞİD-in bütün məqsədi və hədəfi isə qlobal cihadla bağlıdır. Əfqanıstan taliblərinin İŞİD-in «anası» olan «Əl-Qaidə» ilə uzun illərdən gələn əməkdaşlığı bu iki təşkilat arasında hər hansı ciddi ideoloji ziddiyyətin olmadığını göstərib. Lakin hər yanda hakimiyyətə gəlmək cəhdləri, gizli intriqalar onları qatı düşmənlərə çevirib.
Pakistan «Taliban»ından («Təhrik-ə Taliban Pakistan») qopmuş radikal «İŞİD Xorasan» qruplaşması ortaya 2014-cü ildə İraqın Mosul şəhərində İŞİD-in «xilafət» elan etməsilə çıxıb. Qruplaşma İŞİD-ə sadiqliyə and içdikdən sonra Əfqanıstanda da «filial»ını yaradıb. Məlumdur ki, Xorasan hazırkı Əfqanıstan, İran, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Tacikistan ərazilərini əhatə etmiş tarixi vilayət olub. Onun adının terrorçu qruplaşmanın adında yer alması həm də təşkilatın hədəfində olan ölkələri göstərir. Qeyd edilməlidir ki, bu gün «İŞİD Xorasan» bu coğrafiyanın hüdudlarını belə, aşıb.
Təşkilatın inkişafında pik 2015-2016-cı illərdə yaşanıb. Beynəlxalq KİV-də İŞİD-in Əfqanıstanın dağ rayonlarındakı məşq düşərgələrinin görüntüləri, yerli gənclərin bu düşərgələrə üz tutmağa başladığına dair xəbərlər məhz həmin illərdə yayılmağa başlayıb. Lakin o zaman qruplaşma üzvlərinin sayı təxminən 3 min nəfər təşkil edirdi və onların əsas hədəfi yerli şiələrlə Əfqanıstan hökuməti idi. Bununla yanaşı, «İŞİD Xorasan» Əfqanıstanda (şiə məscidlərində), Pakistanda, Banqladeşdə terror aktları törədir, minlərlə insanın həyatına son qoyurdu.
2016-cı ildə Əfqanıstanın hökumət qüvvələri və ABŞ-nin başçılıq etdiyi hərbi koalisiya İŞİD-ə qarşı silsilə əməliyyatlar həyata keçirib. Məsələn, Türkmənistan-Əfqanıstan sərhədində birinciyə hücuma hazırlaşan xeyli sayda yaraqlı məhv edilib. Həmin ilin avqustunda isə qruplaşma liderləri Hafiz Səd Xan və digərləri məhv edilib, liderlərin və üzvlərin öldürülməsi təşkilatın gücünü xeyli zəiflədib.
Ondan sonra «İŞİD Xorasan» bir də 1 yanvar 2017-ci ildə peyda olub – İstanbuldakı «Reyna» klubunda törədilmiş terror aktı 39 nəfərin həyatına son qoyub, 80-dək insan yaralanıb.
Lakin qruplaşmanın «dirçəliş» tarixi 29 fevral 2020-ci il hesab olunur. Söhbət ABŞ hökumətinin «Taliban»la razılaşmasından gedir. Bundan sonra qruplaşma talibləri Vaşinqtonla əməkdaşlıqda günahlandıraraq, onların mövqelərinə hücumlara başlayıb.
2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstan hökumətinin süqutundan və ABŞ qoşunlarının bu ölkədən çıxmasından sonra «İŞİD Xorasan» yenidən fəallaşıb və ard-arda qanlı hücumlar təşkil etməyə başlayıb. Onlardan ən miqyaslısı Kabil aeroportunun qarşısında baş verib. Kamikadze tərəfindən törədilmiş partlayışda təxminən 170 əfqan və 13 amerikalı həlak olub.
İstər Əfqanıstan, istərsə də Pakistanda «İŞİD Xorasan»ın «Taliban» rejimi əleyhinə terror aktlarına sonrakı illərdə də rast gəlinib. Məsələn, 2023-cü ilin iyulunda Pakistanın Hayber-Paxtunxva əyalətində törədilmiş terror aktı onlarla insanın həyatına son qoyub.
Bununla yanaşı, terror təşkilatı özünü zaman-zaman İranda da göstərir. 2022-ci ilin oktyabrında və 2023-cü ilin avqustunda İsfahanda müqəddəs məkan olan Şahçıraqda törədilmiş iki partlayış nəticəsində 20-dən çox insan dünyasını dəyişib. 2024-cü ilin yanvarında isə ekstremistlərin general Qasım Süleymaninin anım mərasimində törətdikləri partlayış 90-dək insanın həyatına son qoyub. İcrasında taciklərin bilavasitə iştirak etdikləri hər üç hücuma görə məsuliyyəti «İŞİD Xorasan» qruplaşması öz üzərinə götürüb. Yeri gəlmişkən, İranın Məşhəd şəhərində iki ruhaninin qətlinin arxasında da bu təşkilat dayanır.
Aprelin 2-də İran mətbuatı yerli təhlükəsizlik qüvvələrinə istinadən «İŞİD Xorasan» təşkilatının 2 yaraqlısının Qum şəhərində yerləşən «Həzrət-Məsum» məbədinə soxulmağa çalışarkən saxlanıldığına dair məlumat yayıb. Qeyd edək ki, o, ölkənin əsas dini mərkəzi sayılır. İddialara görə, saxlanılan şəxslər müqəddəs məkanda partlayış törətməyi planlayıblarmış.
Coğrafi baxımdan Xorasan hüdudlarından uzaq olan, «İŞİD Xorasan»a qarşı əməliyyatlarda iştirak etməyən Türkiyə belə, bu təşkilatın hücumlarına məruz qalır ki, bu da təəccüblü deyil. Bəli, qruplaşma Türkiyədə də bir neçə terror aktı törədib. Onlardan biri bu il yanvarın 28-də Santa-Mariya kilsəsinə edilmiş hücumdur.
Türkiyə polisi ölkə ərazisində belə halların qarşısının alınması üçün əlindən gələni edir, mütəmadi olaraq İŞİD üzvlərinə qarşı müxtəlif tədbirlər görür. Rəsmi məlumata görə, Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyi bu məqsədlə ötən il iyunun 1-dən bu ilin aprelinədək 1329 əməliyyat keçirib. Nəticədə, şübhəli şəxs qismində qruplaşmanın 2919 üzvü saxlanılıb və 692 nəfər həbs edilib. Onlardan bəziləri Türkiyə vətəndaşıdır.
Hazırda «Əl-Qaidə» kimi, «İŞİD Xorasan» da «gizli rejim»də çalışmağa cəhd edir. Yəni o, konkret əraziyə nəzarət etmir. Halbuki əvvəllər bu, belə deyildi.
Bu gün təşkilatın öz coğrafi zonasından (Xorasan) kənarda, konkret desək, Türkiyə və Rusiyada hərəkətə keçməsi bir sıra suallar yaradır. Regionda son illərdə törədilmiş, demək olar ki, bütün terror aktlarına görə məsuliyyəti «İŞİD Xorasan»ın öz üzərinə götürməsi də maraqlıdır. Onun aksiyalarının siyasi coğrafiyası əsasən Türkiyə, İran, Rusiya və Pakistan kimi ölkələri əhatə edir. Onların Əfqanıstanın uzaq dağ rayonlarında, Moskva və İstanbulda, hətta İranın cənub şəhərlərində terror aktları təşkil etmək bacarığı terrorçuların nə qədər hazırlıqlı olduğunu, onlar arasında koordinasiyanın səviyyəsini göstərir. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, «İŞİD Xorasan» hücumlara görə məsuliyyəti üzərinə götürməklə, sadəcə, özünə diqqət çəkmək istəyir. Digər versiyaya görə isə ondan «pərdə» kimi istifadə olunur və əslində, hücumların əsas təşəbbüskarları ayrı-ayrı dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarıdır.
Nəhayət, «İŞİD Xorasan»ın hücumları üçüncü şəxslərin sifarişi ilə həyata keçirdiyini düşünənlər də var.
Versiyalardan hansının doğru olduğunu demək çox çətindir. Lakin keçmişin təcrübəsi göstərir ki, belə terror təşkilatlarının arxasında, bir qayda olaraq, üçüncü qüvvələr durur. «İŞİD Xorasan»ın «dirçəliş»i göstərir ki, Mərkəzi Asiya yaxın illərdə dünyanın ən gərgin regionlarından biri olacaq, radikal terror qruplaşmaları isə sahibləri və ya sifarişçiləri üçün hələ uzun illər özünü oda vuracaq.

«ИГИЛ-Хорасан» как новый кошмар, или Очередной троянский конь Евразии
Террористическая организация «ИГИЛ-Хорасан» (ИГ-Х), также известная как «Вилаят-Хорасан», вновь в центре внимания, после того как взяла на себя ответственность за совершенный 22 марта в «Крокус Сити Холле» теракт, в результате которого погибли более 130 человек.
Не прошло и месяца после этой трагедии, как группировка выступила с обращением, в котором угрожала россиянам новыми акциями. Официальная Москва утверждает, что у теракта есть заказчики. Это сложно подтвердить или опровергнуть. Но опыт прошлых лет показывает, что за этим, как правило, действительно стоят третьи силы.
Военные операции РФ против ИГИЛ и связанных с ним группировок на Ближнем Востоке, особенно в Сирии, а также наблюдаемое в последние годы сближение Москвы с «Талибаном» превращают Россию в мишень экстремистов. Можно ли поддержку Россией сирийских властей во главе с Башаром Асадом или сближение Москвы с Кабулом принять в качестве веской причины для неожиданного нападения в Москве? Или эта акция устрашения была заказана неизвестными третьими силами? Дать однозначный ответ пока крайне сложно. Но прояснить некоторые моменты в этой запутанной истории мы все же попытаемся.
Глобальный джихад против национального джихада
Основное идеологическое различие между ИГИЛ и «Талибаном» в том, что последний является исламистской группировкой, ратующей за вооруженную и политическую борьбу, не выходя за пределы Афганистана. В то время как все помыслы и стремления «Исламского государства» зиждутся на идее глобального джихада. Многолетнее сотрудничество с афганскими талибами «Аль-Каиды», «прародительницы» ИГИЛ, свидетельствовало об отсутствии каких-либо серьезных идеологических разногласий между этими двумя организациями. Но вездесущее стремление к власти и подковерные интриги сделали их кровными врагами.
Радикальная группировка ИГ-Х, отколовшаяся от пакистанского «Талибана» («Техрик-е Талибан Пакистан» - ТТП), возникла в 2014 году с провозглашением ИГИЛ «халифата» в иракском Мосуле. После присяги на верность ИГИЛ был образован его филиал («эмират») в Афганистане. Как известно, Хорасан является исторической областью, охватывающей территории нынешнего Афганистана, Ирана, Узбекистана, Кыргызстана, Туркменистана и Таджикистана. Упоминание области в названии  ИГ-Х является также указанием на страны-мишени террористической организации. Следует отметить, что к настоящему времени ИГ-Х вышла далеко за пределы этой географии.
Пик роста организации пришелся на 2015-2016 годы. Тогда же в международных СМИ стали появляться фотографии из тренировочных лагерей ИГИЛ в горных районах Афганистана, куда привлекались представители местной молодежи. На тот момент численность членов ИГ-Х составляла почти три тысячи человек. Их основными целями были местные шииты и афганские правительственные силы. Вместе с тем ИГ-Х совершала теракты (атаки на шиитские мечети) в Афганистане, Пакистане и Бангладеш, в результате которых погибли тысячи людей.
В 2016 году правительственные силы Афганистана и военная коалиция во главе с США провели серию операций против ИГИЛ. Так, на туркмено-афганской границе были уничтожены боевики организации, пытавшиеся напасть на Туркменистан. В августе того же года были убиты лидер ИГ-Х Хафиз Саид Хан и др. Потеря лидеров и многих членов группировки способствовала некоторому ее ослаблению.
1 января 2017 года ИГ-Х устроила теракт в стамбульском клубе «Рейна» - были убиты 39 и ранены около 80 человек.
Датой возрождения ИГ-Х в Афганистане считается 29 февраля 2020 года - после того как правительство США достигло соглашения с «Талибаном». Группировка начала атаковать позиции талибов, обвиняя их в сотрудничестве с Вашингтоном.
После падения афганского правительства в августе 2021 года и ухода войск США из этой страны ИГ-Х вновь активизировалась и совершила большое количество кровавых вылазок. Самая крупная - подрыв смертника перед кабульским аэропортом, унесший жизни около 170 афганцев и 13 американцев.
Террористические атаки ИГ-Х против режима «Талибана» были зафиксированы в Афганистане и Пакистане также в последующие годы. Так, в июле 2023 года десятки человек погибли в результате акции в пакистанской провинции Хайбер-Пахтунхва.
В то же время группировка проявила себя в Иране. В октябре 2022 и августе 2023 годов итогом двух терактов на территории религиозной святыни Шахчираг в Исфахане стала гибель более 20 человек. В январе 2024 года около 90 человек были убиты вследствие взрыва, устроенного экстремистами во время ежегодной церемонии поминовения генерала Касима Сулеймани. Ответственность за все три инцидента, среди непосредственных исполнителей которых были и таджики, взяла на себя ИГ-Х. Кстати, она же стоит и за убийством двух священнослужителей в иранском Мешхеде.
2 апреля иранские СМИ со ссылкой на местные силы безопасности сообщили, что два боевика ИГ-Х были схвачены при попытке проникнуть в храм «Хазрат-Масума», который расположен в городе Кум и считается главным религиозным центром страны. Утверждается, что задержанные готовились совершить взрывы в святыне.
Как ни странно, Турция также в числе стран-мишеней группировки, хотя расположена далеко от Хорасана географически и не участвовала в военных операциях против нее. Боевиками ИГ-Х был совершен ряд терактов в этой стране. Известно, например, что именно они стоят за нападением на церковь Санта-Мария 28 января этого года.
Турецкая полиция делает все возможное для предотвращения подобных акций в стране, периодически проводя различные мероприятия против членов ИГИЛ. По официальной информации, с этой целью с 1 июня прошлого года по апрель текущего МВД Турции провело 1329 операций. В результате задержаны в качестве подозреваемых 2919 членов группировки и арестованы 692. Некоторые из них являются гражданами Турции.
В настоящее время ИГ-Х, как и «Аль-Каида», планирует и осуществляет свои акции в «подпольном» режиме, то есть не контролирует конкретную территорию, чего нельзя было сказать в период ее зарождения.
Организация и осуществление акций устрашения в странах за пределами заявленной целевой географической зоны группировки (Хорасан), а именно в Турции и России, вызывают ряд вопросов. Любопытно также, что ИГ-Х взяла на себя ответственность почти за все теракты, совершенные в регионе за последние годы.
Политическая география акций ИГ-Х охватывает преимущественно такие страны, как Турция, Иран, Россия и Пакистан.
Возможности группировки организовывать и совершать атаки в отдаленных горных районах Афганистана, в Москве и Стамбуле, а также в южных городах Ирана свидетельствуют о координации действий и подготовке террористов.
Ряд экспертов считают, что, беря на себя ответственность за теракты, ИГ-Х таким образом пытается лишь привлечь к себе внимание.
Согласно другой версии, ИГ-Х используется как ширма, в то время как главными инициаторами диверсий являются спецслужбы некоторых стран.
Наконец, есть мнение, что ИГ-Х осуществляет свои атаки по заказам третьих лиц.
Подтвердить достоверность ка-кой-либо версии не представляется возможным. Но опыт прошлого показывает, что за столь скорым возникновением подобных террористических организаций, как правило, стоят третьи силы. Возрождение ИГ-Х говорит о том, что Центральная Азия в ближайшие годы станет одним из напряженных регионов планеты. А радикальные религиозные террористические группировки еще долго будут таскать каштаны из огня для своих хозяев или заказчиков.