Vaşinqtonla Ankara arasında münasibətləri necə bərpa etmək olar?
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bu il mayın 8-9-da Vaşinqtona planlaşdırılan səfəri qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb. Səfərin ləğvi ilə bağlı rəsmi açıqlamanın olmadığını nəzərə alsaq, bu qərarın səbəblərini ancaq təxmin etmək olar. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbinin sözlərinə görə, hazırda səfərlə bağlı plan yoxdur.
Aprelin 26-da isə ABŞ-nin Türkiyədəki səfiri Cef Fleyk jurnalistlərə açıqlamasında səfərə hazırlıqların davam etdiyini bildirərək, səfərin tarixi ilə bağlı rəsmi açıqlamanın səfərdən az əvvəl açıqlanacağını qeyd edib. Bu tarix uzun müddətdir ki, məlum deyil. Maraqlıdır ki, bununla bağlı rəsmi açıqlama yoxdur.
Tərəflər razılaşarsa, bu, Cozef Baydenin Oval kabinetin yeni sahibi olduğu 2021-ci ilin yanvarından bəri Ərdoğanın ABŞ-yə ilk rəsmi səfəri olacaq. Əks halda, noyabr ayına təyin edilmiş prezident seçkilərini nəzərə alsaq, ABŞ dövlətinin hazırkı rəhbəri bütün fəaliyyəti dövründə türkiyəli həmkarını Ağ Evdə qəbul etməyən ilk prezident kimi ölkə tarixinə düşmək riski daşıyır.
NATO-nun yaranmasının 75-ci ildönümü ilə bağlı iyulun 9-11-də Vaşinqtonda Türkiyə Prezidentinin də iştirak edəcəyi sammitin keçiriləcəyi də məlumdur. Müşahidəçilər bu tədbirdə Ərdoğanla Bayden arasında görüş ehtimalının yüksək olduğunu qeyd edirlər. Bu, yenə də Ağ Evdəki rəsmi qəbuldan əhəmiyyətli dərəcədə aşağıdır.
ABŞ səfərinin tarixçəsi
Türkiyə dövlət başçısının ABŞ-yə planlaşdırılan səfəri ilə bağlı xəbərlər martın ikinci ongünlüyündə, yəni bələdiyyə seçkiləri ərəfəsində mətbuatda yayılmışdı. Seçkilərdən sonra isə Türkiyə mediasında səfərin vaxtı açıqlanmışdı. Lakin aprelin 20-də Türkiyədə bəzi media orqanları Prezident Ərdoğanın ABŞ-yə səfərinin təxirə salındığı xəbərini yaydı. Səfərin təxirə salındığı aprelin 25-də rəsmi olaraq təsdiqlənsə də, bunun səbəbi açıqlanmayıb. Qeyd edək ki, hadisələrin bu istiqamətdə inkişafı ilk dəfədir ki, baş verir. Bəzi yerli media orqanları təşəbbüsün Ankaradan gəldiyini iddia ediblər.
Sonuncu dəfə Ərdoğan və Bayden arasında görüş 2023-cü ilin iyul ayında Litvanın paytaxtı Vilnüs şəhərində keçirilən NATO sammiti çərçivəsində baş tutub. Məhz bu sammitdə Türkiyə uzun müddətdən sonra İsveçin NATO üzvlüyünə “yaşıl işıq” yandırıb. Bundan sonra ABŞ-Türkiyə münasibətləri bir qədər yumşalıb. Bayden hətta Konqresə məktub göndərərək onu F-16 qırıcılarının Türkiyəyə satışına maneə yaratmamağa çağırıb, nəticədə, ABŞ hökuməti bu ilin əvvəlində Ankaraya həmin qırıcıları satmağa razılaşıb.
Digər tərəfdən Qəzzada davam edən müharibə fonunda və Türkiyənin bölgədəki əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, Vaşinqtonla Ankara arasında dialoqun dərinləşməsi qeydə alınıb. Dövlət katibi Blinken regiona səfəri çərçivəsində bir neçə dəfə Türkiyəyə gəlib və burada türkiyəli həmkarı Hakan Fidanla görüşüb. Türkiyənin İsrailə münasibətlərinin gərginləşdiyi bir vaxtda, Ankaranın İsrailə ticarət embarqosu tətbiq etməsi fonunda Prezident Ərdoğanın Vaşinqton səfəri xüsusi maraq doğurur.
Kimdir müqəssir?
Hər iki ölkə mətbuatının yazdığına görə, Ərdoğanın Vaşinqton səfəri texniki səbəblərə görə təxirə salınıb. Yəni heç bir tərəf səfərin ləğvi və ya mümkünsüzlüyündən danışmır. Bəs o zaman Türkiyə-ABŞ sammitinin təxirə salınmasının səbəbi nədir? Bu gün ekspert birliyində bir neçə versiya müzakirə olunur.
Vaşinqtonda yaşayan türkiyəli ekspertlərin irəli sürdüyü iddialara görə, söhbət səfərin statusundan gedir. Bildirilir ki, Türkiyə tərəfi guya amerikalı həmkarlarından Prezident Ərdoğana yüksək səviyyəli dövlət səfəri çərçivəsində qəbul tələb edib, bundan imtina edilib və nəticədə, səfər qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb. Adətən, Vaşinqton yalnız ən mühüm müttəfiqlərini və ya xüsusi qonaqlarını bu səviyyəli tədbirlərlə qarşılayır. Bu zaman gələn qonağın şərəfinə posterlər, bayraqlar asılır, fəxri qarovul dəstəsi düzülür və Ağ Evdə fəxri nahar verilir və sair.
Başqa bir versiyaya görə, Vaşinqton Ankaradan Moskva ilə münasibətlərinə yenidən baxmağı, xüsusən ondan aldığı “S-400” hava hücumundan müdafiə batareyalarını üçüncü ölkəyə təhvil verməyi tələb edib. Guya Ankaranın bu şərti qəbul etməkdən imtina etməsi, səfərin ən azı bu tələb yumşaldılana qədər təxirə salınmasına səbəb olub. Bu ehtimalı gücləndirən versiya səfər ertələndiyi günlərdə Türkiyənin müdafiə naziri Yaşar Gülər gözlənilmədən bildirdi ki, Türkiyə Rusiyadan aldığı S-400 HMM sistemlərini 3-cü ölkəyə, o cümlədən Ukraynaya vermək fikrində deyil.
Nəhayət, Qəzzadakı müharibə ilə bağlı bir versiya da var. Türkiyənin son vaxtlar İsrailə qarşı bir sıra sərt tədbirlər həyata keçirdiyi məlumdur. Belə ki, aprelin əvvəlində İsrailə 50 növ malın ixracına qadağa qoyulub, üç həftə sonra - Vaşinqton səfəri ləğv edildikdən və ya təxirə salındıqdan sonra yəhudi dövləti ilə tədarük və ticarət əlaqələri tamamilə dayandırılıb. Bəzi məlumatlara görə, Qəzza zolağındakı müharibə Vaşinqtonda baş tutmayan görüşdə planlaşdırılan müzakirə mövzularından biri olub. Baxmayaraq ki, Vaşinqtondan buna müsbət reaksiya verilməyib.
Bu versiyalardan hansının olduğunu demək çətindir. Lakin bir şey məlumdur ki, Vaşinqton görüşü indi həm Türkiyə hakimiyyəti, həm də Ağ Ev üçün ciddi əhəmiyyət kəsb edir. Bu mənada Ərdoğanın Vaşinqton səfərinin tamamilə təxirə düşdüyünü demək olmaz, amma rəsmi səfərin nə zaman baş tutacağı ilə bağlı açıqlama da verilmir. Bu isə səfərin baş tutub-tutmayacağı sualını açıq saxlayır.
Türkiyə-ABŞ münasibətlərinin son illərdə rəvan olmadığı hər kəsə məlumdur. Hər nə qədər rəsmi müttəfiqlik və qarşılıqlı əlaqələr qorunub saxlanılsa da, Türkiyənin son illərdə ABŞ-nin maraqlarına uyğun olmayan addımları, Rusiya ilə yaxınlaşma, Şərqi Aralıq dənizi böhranı, eləcə də Vaşinqtonun İsrail siyasəti, Suriya kürdlərinə dəstəyi və Vaşinqtonda Türkiyə hakimiyyətinə qarşı sərt tənqidi ritorika iki ölkə münasibətlərində “yaralı nöqtələr”dir.
Ən son olaraq Prezident Ərdoğan ABŞ-nin İsrailə 26 milyard dollarlıq yardımını tənqid edərək Vaşinqtonun İsrailə yardımlarının problemin həllinə kömək etmədiyini bildirməsi Ankara və Vaşinqton xəttində hələ də ciddi soyuqluğun olduğunu göstərir.
9 may səfərinin ləğv edilməsi həm də onu göstərir ki, Ankara hazırkı Ağ Ev administrasiyası ilə problemlərin həllinə o qədər də ümid bəsləmir. O, noyabr seçkilərindən sonra yeni prezidentlə daha rahat dil tapacağına ümid edir. Amma hər halda, bu, kövrək də olsa, münasibətləri yaxşılaşdırmaq üçün bir fürsətdir. Çünki yeni prezidentin kimliyi yalnız seçkilərdən sonra məlum olacaq.
Fakt odur ki, Vaşinqton və Ankara münasibətlərində ciddi problemlər var. Bunların bir səfərlə aradan qaldırılması mümkün deyil. Bu mənada hətta baş tutacaq Vaşinqton səfərinin iki ölkə münasibətlərində son illərdə yığılıb qalmış problemləri həll edəcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı. Son illərin təcrübəsi onu göstərir ki, Türkiyə Qərb tərəfindən ona verilmiş rolu davam etdirmək istəmir. Əksinə, regionun fəal oyunçusu kimi çıxış etmək istəyir. Vaşinqtonun isə Ankara ilə bağlı öz baxışları var. İki ölkə münasibətlərinin yenidən qurulması, başqa sözlə, “restart” edilməsinə ehtiyac var. Bunun üçün isə indi nə Ankara, nə də Vaşinqton hazır deyil.

Как восстановить отношения между Вашингтоном и Анкарой?
Запланированный на 8-9 мая этого года визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Вашингтон отложен на неопределенный срок. На фоне отсутствия официального заявления по поводу отмены поездки о причинах такого решения приходится только гадать. Как заявил Джон Кирби, координатор стратегических коммуникаций в Совете национальной безопасности США, на данный момент каких-либо планов относительно визита нет.
26 апреля посол США в Турции Джефф Флейк сообщил журналистам о продолжении работ по подготовке к визиту, отметив при этом, что официальное заявление о его дате будет объявлено незадолго до поездки. А дата эта так и остается неизвестной уже не одну неделю. Интересно, что нет и официального заявления по этому поводу.
Если стороны все-таки договорятся, то это будет первая по счету официальная поездка Эрдогана в США с января 2021 года, когда новым хозяином Овального кабинета стал Джозеф Байден. В противном случае, учитывая намеченные на ноябрь президентские выборы, действующий глава американского государства рискует войти в историю страны как первый президент, лишивший себя личной встречи с турецким коллегой за все время пребывания в должности.
Известно также, что 9-11 июля в Вашингтоне пройдет саммит по случаю 75-летия основания НАТО, в котором примет участие и президент Турции. Наблюдатели отмечают высокую вероятность встречи Эрдогана и Байдена на этом мероприятии. И все же по значимости оно уступает официальному приему в Белом доме.
Предыстория американского турне
Новость о намечаемой поездке президента Турции в США распространилась в СМИ во второй декаде марта, накануне муниципальных выборов. После них турецкие СМИ объявили и дату визита. Однако 20 апреля в некоторых изданиях появились сообщения, что он отложен. Официальное подтверждение последовало 25 апреля, но без указания причин. Следует заметить, что это первый случай такого развития событий. Некоторые местные СМИ утверждали, что инициатива исходила от Анкары.
Последняя встреча между Эрдоганом и Байденом состоялась в июле 2023 года на полях саммита НАТО, проходившего в столице Литвы.
Именно на том мероприятии Турция спустя долгое время дала «зеленый свет» членству Швеции в альянсе. После этого американо-турецкие отношения несколько смягчились. Байден даже направил письмо Конгрессу с призывом не создавать препятствий для продажи истребителей F-16 Турции, в результате чего в начале этого года правительство США все же согласилось продать злополучные самолеты Анкаре.
С другой стороны, на фоне продолжающейся войны в Газе и учитывая значимость Турции в регионе, зафиксировано углубление диалога между Вашингтоном и Анкарой. За сравнительно короткий срок в Турции несколько раз успел побывать и встретиться со своим коллегой Хаканом Фиданом госсекретарь Э.Блинкен. При натянутых отношениях Турции с Израилем и торговом эмбарго Анкары против Тель-Авива визит президента Эрдогана в Вашингтон представляет сейчас особый интерес.
Кто виноват?
По утверждениям СМИ обеих стран, он был отложен по каким-то техническим причинам, касающимся программы посещения Вашингтона Эрдоганом. Иными словами, ни одна из сторон не говорит об отмене или невозможности поездки. Но в чем же тогда причина переноса турецко-американской встречи в верхах? На сегодняшний день в экспертном сообществе обсуждается несколько версий.
По одной из них, которую выдвинули проживающие в Вашингтоне турецкие эксперты, все дело в статусе посещения. Сообщается, что турецкая сторона якобы потребовала от американских визави обеспечить президенту Эрдогану прием в рамках государственного визита высшего уровня, на что последовал отказ, и поездка в результате была отложена на неопределенный срок. Обычно Вашингтон «балует» мероприятиями такого уровня лишь самых важных своих союзников или специальных гостей. При этом в честь уважаемого визитера вывешиваются плакаты и флаги, выстраивается почетный караул, в Белом доме дается официальный обед и т.д.
Согласно другой версии, Вашингтон потребовал от Турции пересмотреть свои отношения с Россией, в частности, передать купленные у нее батареи ПВО С-400 третьей стране. И якобы отказ Анкары принять это условие и стал причиной переноса даты визита как минимум до смягчения этого требования. Правдоподобность данной версии усиливает сделанное перед этим неожиданное заявление министра обороны Яшара Гюлера, что Турция не собирается передавать комплексы С-400 третьей стране, в том числе Украине.
Наконец, есть версия, связанная с войной в Газе. Известно, что в последнее время Турция одобрила ряд жестких мер против Израиля. Так, в начале апреля был запрещен экспорт в Израиль пятидесяти наименований товаров, а спустя три недели - после отмены или переноса визита в Вашингтон - поставки и торговые отношения с еврейским государством были и вовсе прекращены. По некоторым данным, война в секторе Газа была одной из запланированных тем обсуждений на несостоявшейся встрече в Вашингтоне. Хотя положительной реакции на это со стороны Вашингтона не последовало.
Сложно утверждать, по какой именно из этих версий развивались события. Но понятно одно: встреча в Вашингтоне представляет серьезный интерес как для турецких властей, так и Белого дома. Поэтому утверждать, что визит Эрдогана в Вашингтон полностью отменен, нельзя, хотя нет и каких-либо сведений о дате его переноса. То есть вопрос, состоится поездка или нет, остается открытым.
Ухудшение отношений между Турцией и США в последние годы - секрет Полишинеля. Да, на официальном уровне стороны соблюдают союзнические договоренности. Но действия Турции в последние годы, включая ее сближение с Россией, кризис с участием Анкары в Восточном Средиземноморье, а вместе с тем политика Вашингтона в Израиле, поддержка сирийских курдов и жесткая критика в адрес турецких властей со стороны Белого дома изрядно потрепали и без того шаткие отношения между двумя странами.
Резкую критику Эрдогана вызвало также выделение Вашингтоном очередной помощи Израилю в размере $26 млрд, в связи с чем он заявил, что это не помогает решить существующий конфликт.
Отмена визита 9 мая указывает также на то, что Анкара не питает особых иллюзий по поводу решения злободневных вопросов с нынешней администрацией Белого дома, надеясь найти более удобный формат общения с ней после ноябрьских выборов. Но в любом случае это возможность, хоть и хрупкая, наладить отношения. Так как личность нового президента станет известна только после выборов.
Наличие серьезных проблем, накопившихся за последние годы в отношениях Вашингтона и Анкары, это факт. И было бы наивно предполагать возможность их устранения в рамках лишь одного американского турне. Опыт последних лет показывает, что Турция не желает играть роль, отведенную ей Западом, а хочет выступать в качестве активного игрока в регионе. У Вашингтона же свои взгляды на Анкару. В нынешней ситуации, когда отношения между двумя странами необходимо как можно скорее восстановить или «перезагрузить», ни Анкара, ни Вашингтон к этому, к сожалению, не готовы.