SÜRPRİZLƏR GÖZLƏNTİSİNDƏ
Erməni revanşistlər Azərbaycanın şərtləri əsasında aparılan delimitasiya prosesini poza biləcəklərmi?
Azərbaycanda ikiqat bayramdır. Ölkə mayın 28-də Müstəqillik Gününü qeyd edib, bu ərəfədə isə Qazax rayonunun Ermənistanın işğalı altındakı 4 kəndi üzərində nəzarət bərpa olunub. Dövlət Sərhəd Xidməti Baş Qərargahının Baş Sərhəd Mühafizəsi İdarəsinin rəisi, general-mayor Vüsal Sultanov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə Bağanıs-Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli və Qızılhacılı kəndləri üzərində Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağının ucaldıldığı haqda məruzə edib.
Politoloqlar bildirirlər ki, Bakı bununla böyük və ən əsası, qansız qələbəyə nail olub. Prezident İlham Əliyev Şuşada hələ mayın 10-da etdiyi çıxışı zamanı demişdi: «Bu gün Qazaxın 1990-cı və 1992-ci illərdə işğal edilmiş torpaqları bir güllə atılmadan bizə qaytarılır. Delimitasiya, demarkasiya bizim şərtlərimiz əsasında həyata keçirilir və bu, bizim növbəti zəfərimizdir».
Bəli, bu dəfə hər şey hərbi toqquşma olmadan baş verib. Qazax rayonuna məxsus kəndlərin geri qaytarılması Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı qələbənin nəticəsidir.
İrəvan üçün çətin seçim
10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannamənin imzalanmasından sonra Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarına nəzarətin Azərbaycana qaytarılması ümumilikdə 20 gün çəkmişdi. Üstəlik, o zaman söhbət üç kənddən yox, üç rayondan gedirdi. Qazaxın 4 kəndinin geri qaytarılması üçün isə məlum səbəblərdən vaxt lazım idi. Eyni zamanda, bunun İrəvan üçün heç də asan qərar olmadığına şübhə yox idi. Baş nazir Nikol Paşinyan qeyd olunan yaşayış məntəqələrinin sakinləri ilə keçirdiyi çoxsaylı görüşlərdə əsasən bir sadə həqiqəti onlara anlatmağa çalışırdı – bu kəndlər qanuni olaraq, Azərbaycana məxsusdur. Demək, onların geri qaytarılmayacağı təqdirdə müharibə qaçılmaz olacaq. Müharibədə isə artıq Ermənistanın heç bir şansı olmayacaq. «Hərbi heç-heçə» şansı belə. Döyüş meydanında aldığı iki darmadağından sonra İrəvan heç nəyə ümid edə bilməz. Onun hazırkı himayədarları isə çətin ki, tarixin gedişatını dəyişə biləcək gücdədirlər.
Nikol Paşinyan xalqına mayın 24-də ünvanladığı müraciətdə inqilabi sayılacaq tezis səsləndirərək, əslində, «tarixi Ermənistan» haqqında xəyallara «əl uzadıb». İndiyədək «dənizdən-dənizə böyük Ermənistan» arzusuna heç bir erməni lider «dil uzatmamışdı». Bu mənada yalnız Levon ter-Petrosyan 1997-ci ildə özünün məşhur «Hərb, yoxsa sülh? Düşünmək vaxtıdır» məqaləsində ehtiyatla toxunmağa çalışmışdı. O zaman Levon Akopoviç həmvətənlərinə başa çalmağa çalışmışdı ki, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni işğal etdiyi bir şəraitdə erməni lobbisinin də səylərinə rəğmən, Bakı neft müqavilələri imzalamağı və onları icra etməyi bacarıb. Belə bir vəziyyətdə qarşıda qüvvələr nisbəti heç bir halda Ermənistanın xeyrinə olmayacaq və demək, razılığa gedilməlidir. «Bu gün Ermənistan və Qarabağın ən güclü vaxtıdır. Lakin münaqişə həll olunmazsa, sabah onlar qat-qat zəifləyəcəklər. Bu gün imtina etdiklərimizi sabah xahiş etməli olacağıq, lakin tariximizdə dəfələrlə yaşandığı kimi, əldə edə bilməyəcəyik», - deyə Ter-Petrosyan bildirmişdi. Lakin onu eşidən, daha dəqiq desək, eşitmək istəyən olmadı.
Xatırladaq ki, Nikol Paşinyan Levon Ter-Petrosyanın «komanda»sından çıxıb. İndi həmin səs-küylü məqalə ilə baş nazirin bu gün yürütdüyü siyasət arasında əlaqə qursaq, hökumət başçısının addımları məntiqli görünür. Unutmayaq ki, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyi dövrdə, Xocalıda, Malıbəylidə, Quşçularda, Ballıqayada, həmçinin bu gün Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılmış Bağanis Ayrımda qətliamlar törətdiyi vaxtda Ermənistana məhz Levon Ter-Petrosyan rəhbərlik edirdi. «Sülh göyərçini» adına «yaxşı» namizəddir.
Xatırlayırsınızsa, Paşinyan da hakimiyyətə gələr-gəlməz, Azərbaycanla kompromis axtarışına, sülh danışıqlarını irəli aparmağa tələsmirdi. Onun hələ işğal altında olan Şuşada separatçılar üçün «parlament» tikmək, Araik Arutunyanın «inauqurasiya» mərasimini Şuşada keçirmək qərarları, Cıdır düzündə sərxoş halda rəqs etməyi yaddaşlardadır. Bakı ilə İrəvan arasında danışıqlar şansına son nöqtəni isə məhz Paşinyanın «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» bəyanatı qoymuşdu. Hətta 44 günlük Vətən müharibəsindəki darmadağından sonra belə, Paşinyan bütün razılaşmalara rəğmən, Qarabağda 15 minlik silahlı qüvvə saxlayırdı.
İstənilən halda, iki darmadağından və silsilə sərhəd insidentlərindən sonra Paşinyan istəsə də, istəməsə də, hərbi güc balansını nəzərə almaq məcburiyyətindədir. Beynəlxalq hüquq və sərhədlərin tanınması kimi «xırda məsələlər»i də həmçinin. Bəli, Ermənistan 25 ildən artıq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipini də, BMT TŞ-nin qətnamələrini də, beynəlxalq hüququ da böyük lovğalıqla ayaqlayıb. Lakin məlum olub ki, belə oyunları müəyyən vaxtadək oynamaq olur – dəqiq desək, «Dəmir yumruğun» zərbəsinədək. Azərbaycan Prezidenti isə bu yumruğun hər zaman yerində olduğunu xatırladır.
Bakı ordu büdcəsinin, müdafiə xərclərinin, güc strukturları üçün vəsaitin artırıldığını bəyan edib. Bu, çətin ki, Ermənistan analitiklərinin diqqətini çəkməsin. Eyni zamanda Azərbaycan öz hərbi sənaye kompleksini də əminliklə inkişaf etdirir, bu işdə istər NATO üzvü olan Sloveniya, istərsə də Belarus kimi dövlətlə əməkdaşlıq edilir. İsrail və Türkiyə kimi ənənəvi tərəfdaşlar da öz yerində. Beləliklə, bu, Ermənistanın manevrlər edəcəyi vəziyyət deyil.
Bununla yanaşı, Qarabağda 2023-cü ilin payızında keçirilmiş antiterror əməliyyatından sonra İrəvanı onun üçün rahat olacaq kompromis variant təklif edən də yoxdur. İndi ermənilər reallıqla barışmaq məcburiyyətindədirlər. Əks təqdirdə müharibə və növbəti darmadağın qaçılmazdır. Odur ki, İrəvan istəsə də, istəməsə də qonşularına ərazi iddialarından əl çəkməli, revanş haqda düşünməməlidir. Artıq Azərbaycanla sərhədin beynəlxalq hüquqa və Bakının tələblərinə uyğun demarkasiya və delimitasiyasını həyata keçirmək vaxtıdır.
Revanşistlər baş qaldırır
İrəvan sona qədər sağlam düşünə biləcəkmi? Axı nə qədər paradoksal səslənsə də, Ermənistanda ictimai rəy Qarabağ, Türkiyənin Şərqi Anadolu və s. iddialarından imtina sənədinə imza atmaqdansa, növbəti hərbi məğlubiyyəti qəbul etməyə üstünlük verir. Hazırkı baş nazir Konstitusiyanı dəyişməli, oradan Qarabağ, Şərqi Anadolu və s. haqda fikirləri çıxarmalıdır. İrəvanda davam edən etirazlar fonunda Paşinyan bu yolu sonadək getməyə hazırdırmı? Ölkədə mayın 9-dan bu yana mitinqlər səngimir. Baş keşiş Baqrat Srbazanın liderliyi altında növbəti kütləvi etiraz aksiyasından sonra saxlanılanların sayı 200 nəfəri ötüb. Onların arasında Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının sabiq rəisi, KTMT-nin keçmiş baş katibi Yuri Xaçaturovun oğlu İqor Xaçaturov da var. Ata Xaçaturovu Paşinyan artıq bir dəfə məsuliyyətə cəlb etməyə çalışıb. Bu, 1 mart 2008-ci ildə İrəvan küçələrində nümayişçilərin güllələnməsi nəticəsində 10 nəfərin həlak olması ilə bağlı idi. Həmin hadisə zamanı Y.Xaçaturov İrəvan qarnizonuna başçılıq edirdi.
Bəs indi oğul Xaçaturovun mitinqdə iştirakı Ermənistanın ordu sıralarındakı əhvalın «marker»i sayıla bilərmi? Bəli, polisi nəzarətə götürə bilib və «qırmızı beretlilər» İrəvan küçələrində mitinqçiləri «canla-başla» kötəkləyirlər. Amma ordu başqa məsələdir. Baş nazirin generallarla münasibəti əvvəllər də yaxşı olmayıb, indi də pisdir.
«Qarabağ bombası»
İndi Qarabağ şəhərlərinin keçmiş «mer»lərinin həbsi, onların evlərində axtarışların aparılması da gündəmdədir. Mayın 23-də vaxtilə Əsgəranın «mer»i olmuş Ayk Şamiryanın mənzilində axtarış aparılıb və o, saxlanılıb. Şamiryanın vəkili deyir ki, sabiq «mer» hadisədən əvvəl Baqrat Srbazanla görüşübmüş. Daha sonra Ağdərənin («Mardakert») keçmiş «mer»i Mişa Gürcyan saxlanılıb. Xankəndinin sabiq «mer»i Davit Sarqsyanın evində də axtarış aparılıb. Həbs həngaməsi keçmiş xuntanın üzvlərinin keşiş Srbazanla görüşündən sonra başlayıb. Maraqlıdır ki, həmin görüşə sonuncu «Artsax prezidenti», xuntanın özünü buraxdığına dair sənədə imza atmış Samvel Şahramanyan dəvət olunmayıb. Yəqin ki, bunu ona bağışlamırlar.
Qeyd edilməlidir ki, «qarabağlılar» Paşinyan üçün ordu və kilsədən heç də daha az təhlükə deyil. Ermənistana qaçmış separatçılar arasında kifayət qədər «səhra komandiri» də var, peşəkar terrorçular da. Onların Paşinyana nifrəti isə tükənməzdir.
Bütün baş verənlər fonunda xarici oyunçulardan da sürprizlər gələ bilər. Məsələn, Moskva Paşinyana və komandasına münasibətdə diplomatik nəzakət belə, göstərmir. Fransa da qeyri-müəyyən oyun oynayır. Nikol Paşinyanın səs-küylü Paris səfəri zamanı Emmanuel Makron baş naziri Fransa daşnaklarının rəhbəri Murad Papazyanın Ermənistana girişinə qoyulmuş qadağanın ləğvinə demək olar ki, məcbur edib. Halbuki Ermənistanda «Daşnaksutyun» partiyası hazırkı hakimiyyətin qatı müxalifidir. Belə bir vəziyyətdə ölkəyə gəlişinə məhdudiyyətin ləğv olunduğu Papazyan İrəvana yollanıb, nümayişçilərə dəstək verib və… Fransanın Ermənistandakı səfiri Olivye Dekatini tərəfindən qəbul edilib. Ekspertlər «Papazyan işi»ni Parislə İrəvan arasında ilk ciddi çat kimi qiymətləndirir. Bu, Fransadan ən xoşagəlməz gedişləri gözləməyin mümkün olduğunu bir daha göstərir.
Amma Paşinyanın da öz kozırları var. Onun siyasi uzunömürlülüyünün xeyrinə olan ilk məqam müxalifət sıralarında parlaq, xarizmatik liderin olmamasıdır. «Qarabağ klanı»nın keçmiş liderləri Robert Koçaryan, Serj Sarqsyan və s. «Paşinyana müxalifətin lideri» statusundan əl çəkmək istəmirlər ki, bu da baş nazirin yalnız xeyrinə işləyir. Ermənistan vətəndaşlarının əksəriyyəti Koçaryan və Sarqsyan dövrünün kriminal diktaturasının geri qayıtmasını istəmir və bunu «revanşizm sousu» ilə də qəbul etməyəcək.

Armenian revanchists to derail border delimitation started on Azerbaijan's terms?
There is a double holiday in Azerbaijan. On May 28, the country celebrated Independence Day, and the day before, control over four villages in the Gazakh district was restored. Major General Vusal Sultanov, head of the Main Border Guard Department of the General Staff of the State Border Guard Service, reported to the Supreme Commander-in-Chief of the Azerbaijani Armed Forces, Ilham Aliyev, that the state flag of the Republic of Azerbaijan had been raised over the villages of Baghanis Ayrim, Ashaghi Askipara, Kheyrimli, and Gizilhajili.
As political analysts observe, Baku has secured a significant and, most importantly, bloodless triumph. Speaking in Shusha on May 10, Ilham Aliyev declared: "Today, the Gazakh lands occupied in 1990 and 1992 are returned to us without a single shot. Delimitation and demarcation are conducted on our terms, and this is our subsequent victory."
This time there was no conflict. The return of the Gazakh villages is the outcome of the victory achieved in the 44-day Patriotic War.
Yerevan's challenging decisions
It took a total of 20 days to return the districts of Aghdam, Kalbajar, and part of Lachin to Azerbaijani control after the signing of the Trilateral Statement of November 10, 2020. Moreover, the document referred not to three villages but three districts. The return of Baghanis Ayrim, Ashaghi Askipara, Kheyrimli, and Gizilhajili has understandably taken time. And there is no doubt that this was a very arduous decision for Yerevan. During his repeated meetings with the residents of these settlements, Prime Minister Nikol Pashinyan attempted to convey a straightforward message–these villages legally belong to Azerbaijan. And if they are not returned, conflict cannot be avoided. A conflict in which Armenia has no chance. Not even for a tie. After two military defeats, Yerevan has nothing to depend on, while its external patrons are unlikely to intervene on a scale that could alter the course of history.
In his address to the nation on May 24, Nikol Pashinyan articulated a truly revolutionary thesis in which he critiqued the dreams of "historical Armenia". No Armenian political leader has ever dared to envisage a "great Armenia from sea to sea". Only Levon Ter-Petrosian made a cautious attempt in this regard in 1997 in his renowned article "War or Peace? Time to Think About It".
Ter-Petrosian tried to signal to his fellow compatriots that in a situation where Armenia occupied a fifth of Azerbaijan's territory, despite the efforts of the Armenian lobby, Baku succeeded in signing and initiating oil contracts. That the balance of power will shift not in Armenia's favour, which implies that it is essential to negotiate. "Armenia and Garabagh today are stronger than ever, but if the conflict is not resolved, they will be immeasurably weakened in a year or two. What we reject today, we will have to request in the future, but we will not receive, as has occurred many times in our history," Ter-Petrosian cautioned. But he was not heeded. Or rather, they did not wish to heed him.
Nikol Pashinyan hails from Levon Ter-Petrosian's team. And if we bridge the gap from that sensational article to the Prime Minister's current policy, his actions appear logical. But we should not forget that it was Levon Ter-Petrosian who was the President of Armenia when this country was seizing Azerbaijani lands, massacring Khojaly, Malibeyli, Gushchular, Balligaya, as well as the village of Baghanis Ayrim, which today is back under the control of Azerbaijan. What a peace wihsing president!
Remarkably, when Pashinyan assumed power, he was in no rush to seek a compromise with Azerbaijan and advance peace talks either. He had plans to construct a building for the separatist regime's so-called parliament in the then-occupied Shusha, hold Araik Harutyunyan's inauguration in Shusha, and dancing on Cidir Duzu. As well as his exclamations of "Garabagh is Armenia, and full-point!", after which there was no scope for negotiations. Even after the defeat in the 44-day war, Pashinyan maintained a 15,000-strong military contingent in Garabagh in defiance of all agreements.
After two defeats and a series of border incidents, Pashinyan has to consider the military situation inevitably. As well as international laws and recognised borders, however insignificant he considers them. Indeed, Armenia has been brazenly disregarding borders, UN Security Council resolutions, and international law for more than a quarter of a century. But as it turned out, they could play such games for a limited period, or rather until the Iron Fist hit back. The latter, as the President of Azerbaijan cautions, is always ready.
Baku has announced plans to augment budget spending on the army, defence, and power structures, which has scarcely escaped the attention of Yerevan analysts. Azerbaijan is confidently developing its own military-industrial complex - in cooperation with both NATO's Slovenia and Belarus. And this is not considering the traditional partners in the form of Israel and Türkiye. So this is not a situation where Armenia has any options for manoeuvre.
Moreover, after the anti-terrorist operations in Garabagh in autumn 2023, no one contemplates offering comfortable and compromise conditions to Yerevan. We have to accept what we have - otherwise, there will be war and guaranteed defeat. So, whether you like it or not, you have to relinquish territorial claims to your neighbours and not attempt to play revenge. It is time to commence demarcating and delimiting the border in accordance with international law and the requirements of Azerbaijan.
Revanchist sentiments on rise
How long will common sense in Yerevan last? Strangely enough, Armenian public opinion is more inclined to accept another military defeat than to renounce its claims to Garabagh on paper, Turkish Eastern Anatolia, and so on. The incumbent prime minister has yet to amend the constitution and erase any mention of Garabagh, Eastern Anatolia, etc., from it. Is Pashinyan prepared to go all the way, given the ongoing protests in Yerevan? The rallies in Armenia continue since May 9. The number of individuals detained after another mass protest movement led by Archbishop Baghrat Srbazan exceeded two hundred. Among them is Igor Khachaturov, son of Yuri Khachaturov, former CSTO Secretary General and Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces. Pashinyan has already prosecuted Khachaturov Sr. in connection with the events of March 1, 2008, when ten Armenians perished as a result of the shooting of protesters in the streets of Yerevan. Khachaturov was the commander of the Yerevan garrison at the time.
One can only guess whether Khachaturov Jr.'s participation in the protest rally is indicative of the sentiment among the Armenian military. It is true that Pashinyan has managed to take control of the police, which duly subdue protesters on the streets of Yerevan. But the army is different. Pashinyan's relations with generals have never been favourable, let alone today.
Garabagh bomb
Reports of raids and detentions of former mayors of Garabagh towns also provoke some concern. On May 23, law enforcement agents searched the apartment of Hayk Shamirian, once the mayor of Askeran; he was detained. According to Shamiryan's lawyer, earlier his client had met with Baghrat Srbazan. This was followed by the arrest of Misha Gyurjian, former mayor of Aghdere (Mardakert), the search at the residence of Davit Sargsyan, ex-mayor of Khankendi. The arrests began after Archbishop Srbazan met with officials of the former junta. Samvel Shahramanyan, the last so-called President of Artsakh, who signed the decree on self-dissolution of the junta, was not invited to the meeting. Apparently, the officials did not welcome his deliberate absence.
By the way, the members of the Garabagh clan may turn out to be no less formidable adversaries than the army and the church. The separatists who fled to Armenia include not only field commanders but also professional terrorists who harbour resentment against Pashinyan.
Surprises can also be expected from external actors. Moscow does not even attempt to show any signs of courtesy towards Pashinyan and his team. France is also engaging in a perplexing strategy. During Nikol Pashinyan's conspicuous visit to Paris, Emmanuel Macron virtually compelled Pashinyan to revoke the prohibition on entry to Armenia for Murad Papazian, the leader of the French Dashnaks, although Dashnaktsutyun is in staunch opposition to the incumbent Armenian prime minister. Papazian arrived in Yerevan, voiced support for the protesters and... met with the French Ambassador to Armenia, Olivier Decatigny. Analysts regarded "Papazian's case" as initial significant rift between Paris and Yerevan, which is a definite indication that France can also enjoy demonstrating some unfavourable manoeuvres.
Pashinyan has advantages as well. Firstly, there is a lack of prominent and charismatic leaders in the opposition. Moreover, the former heads of the Garabagh clan—Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan and Co.—are reluctant to relinquish their status as "leaders of the anti-Pashinyan opposition". This fact works for Pashinyan as well. The majority of Armenian citizens will not endorse the reinstatement of the criminal autocracy of the Kocharyan and Sargsyan era, even under the guise of revanchism.