«Avroskeptiklər» Avropada ilk dəfə ikinci siyasi qücə çevrildilər
Avropa Parlamentinə (AP) iyunun 6-9-da keçirilən seçkidə sensasiya baş verməyib. Səsvermə nəticəsində 720 yerlik AP-də ilk yeri 184 mandatla Avropa Xalq Partiyası (AXP) (xristian demokratlar) tutub. İkinci yer Slsialistlərin və Demokratların Proqressiv Alyansına (sosial-demokratlar) qismət olub – 139 mandat. Üçüncü yeri 80 nəfərlə «Avropanı yeniləyərək» fraksiyasında birləşmiş liberal partiyalar koalisiyası tutub. Daha sonra mühafizəkar sağçı «Avropa mühafizəkarları və islahatçıları» (ECR, 73 yer), radikal sağçı «Eynilik və demokratiya» (ID Party, 58) gəlirlər. «Yaşıllar» 52 mandatla yalnız 6-cı ola bilib.
Müşahidəçilər əmindirlər ki, «Avropanın siyasi barometrinin çarğı sağa əyilib». Avropa Parlamentinə seçkilər tarixində ilk dəfədir ki, «avroskeptiklər» Avropa İttifaqında miqyasına görə ikinci siyasi gücə çevrilib.
Yeri gəlmişkən, bu, həm də Böyük Britaniyanın Aİ-ni tərk etməsindən sonra AP-yə keçirilən ilk seçki idi. Odur ki, «avroskeptiklər»in populyarlığı daha artıq narahatlıq yaradıb.
Seçki dövrünün əsas mbvzuları isə iqtisadiyyatın bərpası, Ukraynaya yardım, miqrasiya siyasəti, enerji keçidi məsələləri olub. Əsas müzakirə mövzusu isə əlbəttə ki, Avropa İttifaqının gələcəyidir. Odur ki, Avropanın aparıcı siyasətçiləri gələcəklə bağlı baxışlarını ortaya qoymaq üçün seçki kampaniyasına daha fəal qoşulmuşdular.
Arzular imkanlarla üst-üstə düşmədikdə
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron daha güclü, daha inteqrasiya olunmuş, yüksək səviyyəli strateji muxtariyyətə malik Avropa İttifaqının yaradılmasını təklif edir. Lakin seçicilərin əksəriyyəti ərzaq və elektrik enerjisinə ödəniş problemləri fonunda beynəlmiləlçilikdən, yaxud daha güclü Avropadan danışmağa o qədər həvəsli görünmürlər. Onlar atmosferə buraxılan çirkli qazların həcminin azaldılması ilə bağlı hədəflərə tələsik nail olmağı da lazım bilmirlər, çünki bunun iqtisadi problemlərin həllinə mənfi təsir göstərəcəyini düşünürlər. Seçicilərin əksəriyyəti Aİ-nin miqrasiya siyasətindən də narazıdır. Bu da bəzi insanları millətçi, populsit çağırışlara meyilləndirir.
Avropa Komissiyasının sədri vəzifəsinə təkrar seçilməyi hədəfləyən Ursula fon der Lyayenin son həftələr daha çox tənqidə məruz qalması da təsadüf deyil. Nüfuzlu sağ-mərkəzçi AXP öz qurultayında onun namizədliyini dəstəkləsə də, guman olunur ki, fon der Lyayenin mövqeyinin zəifləməsi onun təkrar AK rəhbəri seçilməsi şansını azaldacaq.
İtaliyanın baş naziri Corca Meloni isə daha böyük iddialardadır. O, ümumiyyətlə, Aİ-nin siyasi sisteminin yenidən formalaşdırılmasını vacib sayır. Söhbət onun rəhbərlik etdiyi «İtaliyanın qardaşları» partiyasının Marin Le Penin Milli Birlik, Viktor Orbanın Fides, Yaroslav Kaçinskinin Haqq və Ədalət Partiyası və digər siyasi qüvvələrlə birləşərək nəhəng sağ-mərkəzçi fraksiya yaratmasından gedir. Bunun üçün ona Avropa Parlamentində sosial-demokratlar, liberallar və xristian-demokratlardan ibarət mövcud mərkəzçi koalisiyanı dağıtmaq, sonuncuları isə öz tərəfinə çəkmək lazımdır.
Baş nazirin dedikləri məhz bu plandan xəbər verir: «Biz həlledici seçim ərəfəsindəyik. Çünki Avropada seçki ilk dəfə olaraq qeyri-təbii və qeyri-məhsuldar çoxluğa son qoya bilər. Biz bir olmalı, ayaqlarımızı yerə möhkəm basmalıyıq. Gəlin üfiqə baxaq».
Lakin Ursula fon der Lyayen isə Corca Meloni arasında mümkün razılaşma bu planı poza bilər. Avropa Komissiyası sədrinin bir müddət əvvəl verdiyi mesajlar belə razılaşmanın mümkünlüyünü göstərir. Avropa İttifaqının gələcəyinə dair debatlar zamanı o, İtaliya baş nazirinin gələcək tərəfdaşlıq üçün vacib olan üç meyara cavab verdiyini söyləyib – Aİ tərəfdarıdır, Rusiya ilə müharibədə Ukraynanı dəstəkləyir və qanunun aliliyinə önəm verir. Fon der Lyayen deyib ki, bu üzdən də o, Avropa Parlamentinə iyunda keçiriləcək seçkidən sonra Meloninin «İtaliyanın qardaşları» partiyasından olan deputatlarla işləməyə hazırdır. Bu mesajı Meloni dəq əti rədd etməyib. Hər halda, çoxları düşünür ki, bu birlik Meloni və müttəfiqlərinə Aİ-nin həyata keçirəcəyi siyasətə təsir etmək üçün daha ciddi rıçaqlar verəcək, faktiki olaraq, prinsipial qərarların qəbulunda onu fon der Lyayenin tərəfdaşına çevirəcək. Bir sözlə, İtaliya baş nazirinin «Gəlin, üfiqə baxaq» çağırışına aid edilə biləcək məsələlər bunlardır.
Üfiqdə isə Aİ üçün tezliklə həlli vacib olan kifayət qədər problem görünür. Siyasi bölünmə fonunda onları çözmək o qədər də asan olmayacaq.
Makronun bəxtsizliyi
Fransanın Milli Birlik Partiyasının lideri Marin Le Pen də iki millətçi-mühafizəkar və ultrasağçı fraksiyanın birliyinə ümid edir. Bu, Aİ-nin yaşıl enerjiyə keçiddən tutmuş, Ukraynanın dəstəklənməsinədək bir çox əsas layihə və proqramının qəbulunu ləngidə və ya əngəlləyə bilər. Fransada keçirilən seçkidə Milli Birliyin qələbə qazanması hökumətin və şəxsən dövlət başçısının nüfuzunu son dərəcə ciddi zərbə olub. Söhbət özünü Aİ-nin siyasi lideri kimi təqdim edən ölkədən gedir.
Fransa Prezidenti Almaniyaya səfəri zamanı Drezdendeki çıxışında almaniyalı gənclərə müraciət edib: «Gəln oyanaq! Avropa sadəcə, insanların ümumi qaydaları razılaşdırdıqları məkan yox, dəyərlərin, mədəniyyətin, fərdi və siyasi azadlıqların dayağığdır! Avropalıları ümumi dəyərlər birləşdirir. Odur ki, Avropa hədəf yox, kompasdır». Bəs Makronun çağırışına onun öz ölkəsində qulaq asan azdırsa, o, Almaniya gəncliyindən nə gözləyir?
Xatırladaq ki, Avropa Parlamentinə səsvermədə Milli Birlik 31,8% səs yığıb. Prezidentin «Renessans» partiyasına cəmi 15,2% seçici səs verib. «Exit-poll»ların Marin Le Penin ultrasağçı partiyasının qalib gəldiyini elan etməsindən sonra Makron parlamentin buraxılması və növbədənkənar seçkinin keçirilməsi haqda qərar verib.
Makronun paramentin buraxılması və 30 iyun-7 iyul tarixlərinə yeni seçki elan olunması qərarı Lepençilərin seçki siyahısına başçılıq etmiş Jordan Bardellanın bununla bağlı çağırışından sonra verilib. Demək, bundan sonra Fransanın siyasətini Makron və partiyası deyil, Milli Birlik müəyyənləşdirir. Marin Le Pen özü isə partiyasının Fransanı idarə etməyə hazır olduğunu bildirib.
Ümumiyyətlə, Makronun bəxti ikiqat gətirməyib. Bir yandan, o, evində darmadağın olunub, digər tərəfdən, Avropadakı əsas rəqiblərindən olan İtaliyanın baş naziri Corca Meloni mövqelərini daha da gücləndirib.
“İtaliya qardaşları»ndan örnək
Seçki göstərib ki, avropalı seçiciləri vahid Avropa tərəfdarı olsalar da, onu hazırkı aparıcı siyasətçilər kimi görmürlər. Avropa Xalq Partiyası qələbəni daha çox ona görə qazanıb ki, onun namizədləri sağçı və ya qatı sağçı partiyaların ritorikasından daha açıq şəkildə istifadə edib. Avropa Komissiyası sədrinin Avropanın ən qatı sağçılarından olan «İtaliyanın qardaşları» partiyası ilə əməkdaşlığa hazır olması isə Avropanın siyasi elitasında radikal mövqeləi siyasi təşkilatlarla kompromisin olduğunu göstərir.
Söhbət həm də enerji keçidi məsələsində kompromisdən gedir. Daha sağçı Avroparlament Aİ-nin iddialı iqlim siyasətinin reallaşdırılmasını çətinləşdirəcək. Amma eyni zamanda, bu günədək qəbul olunmuş qərarların əksəriyyəti yəqin ki, dəyişməz qalacaq. Qarşıdakı beş il üçün Aİ-nin enerji sahəsindəki qərarları ittifaqın qanunvericilik bazaına məsul olan AK-dən asılı olacaq. Seçkinin nəticələri isə göstərir ki, yeni, daha radikal qərarların qəbulu ciddi əngəllərlə üzləşə, bu isə Aİ-nin 2040-cı il üçün nəzərdə tutulmuş iqlim strategiyasının həyata keçməsinə mane ola bilər. Söhbət atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının 90% azaldılmasını nəzərdə tutan strategiyadan gedir.
Aİ-nin miqrasiya siyasəti ətrafında da diskussiyalar qızışa bilər. Yeni Avropa Parlamentdəki anti-miqrasiya əhvalı qeyri-leqal miqrantlara qarşı məhdudlaşdırmanın sərtləşəcəyini düşünməyə əsas verir. Afrika və Yaxın Şərqdən Avropaya miqrasiya pik nöqtəsinə 2015-ci ildə çatıb və o vaxtdan təxminən 10 il keçir. Xatırladaq ki, məhz 2015-ci il «miqrasiya böhranı»nın başlama ili adlandırılır. Ötən dövrdə qeyd olunan regionlardan Aİ-yə milyondan artıq insan üz tutub. Rəqəmlər hələ də yüksək olaraq qalır. 2023-cü ildə Aralıq dənizi ilə Avropa sahillərinə çatmış miqrantların sayı 275 min olub (2022-ci ildə 180 min). Aİ və onun bəzi üzvləri bu axına nəzarət etmək üçün qapapı qapılar siyasəti həyata keçirib. Onların xarici sərhədlərə və anti-miqşrasiya siyasətinə daha sərt nəzarəti ilə Avropa «qala»ya çevrilib. 2014-cü ildən 2022-ci ilədək Aİ-nin xarici sərhədlərində sərhəd çəpərinin ümumi uzunluğu 315 kilometrdən 2048 kilometrə çatıb. Bununla yanaşı, vəziyyətə nəzarət edilməsi üçün tez-tez Silahlı qüvvələrdən də istifadə olunur.
Avropa Parlament bu yaxınlarda miqrasiya və sığınacaq verilməsi haqqında yeni pakt qəbul edib. O, üz tanınması texnologiyasından istifadəni və biometrik məlumatların toplanılmasını nəzərdə tutur. Miqrantların üz görüntüsü və barələrindəki məlumatlar 10 ilədək qorunub saxlanıla bilər və polisin bütün Aİ ərazisində həmin məlumatlar bazasına çıxışı olacaq. Yeni şəraitdə bu siyasətin daha da sərtləşəcəyi istisna deyil.
Seçkiyə bir neçə gün qalmış Avropanın miqrasiya siyasətinin əsas tənqidçisi olan Corca Meloni Tiranaya səfər edərək, albaniyalı həmkarı Edi Rama ilə yeni miqrasiya razılaşmasını müzakirə edib. O, Albaniyada miqrantların qəbulu mərkəzinin yaradılmasını nəzərdə tutur. Tərəflər 2023-cü ilin noyabrında 5 illik razılaşma imzalayıb. Razılaşmaya əsasən Albaniya 3 minədək miqranta sığınacaq vermək öhdəliyi götürüb. Sığınacaq müraciətlərinə baxılması təxminən 1 ay çəkir. Bildirilir ki, Albaniyaya sığınacaq almaq üçün ildə 36 minədək miqrant müraciət edə bilər. Avropa Komissiyasının bəyənəcəyi təqdirdə bu modeli digər ölkələrin də qəbul edəcəyi deyilir.
Nəhayət, yeni AP-də Ukraynanın dəstəklənməsinin vacibliyinə skeptik yanaşanlar da kifayət qədər çoxdur. Onlar hesab edirlər ki, ilk yerdə daxili siyasi məsələlər durmalı, Ukraynaya iqtisadi və hərbi-texniki dəstək mövzusu isə sonra gəlməlidir. Belə düşünənlərin qeyd olunan istiqamətdə qərarların qəbuluna təsir göstərəcək dayanıqlı çoxluq formalaşdırı bilib-bilməyəcəyi, yaxud son illərin siyasətinin dəyişib-dəyişməyəcəyini Avropa Komissiyası rəhbərliyinə seçkinin nəticəsi göstərəcək. Bu isə ən tezi 2024-cü ilin noyabrında baş verəcək.

Впервые «евроскептики» стали второй по масштабам политической силой в Евросоюзе
Выборы в Европейский парламент (ЕП), которые прошли с 6 по 9 июня, не принесли сенсации. Согласно их результатам, на первое место со 184 мандатами из 720 в ЕП выходит Европейская народная партия (ЕНП) (христианские демократы). Вторым стал Прогрессивный альянс социалистов и демократов (социал-демократы) - 139 мест. А третье, призовое место досталось коалиции либеральных партий, представленной фракцией «Обновляя Европу», - 80 мандатов. Следом идут правоконсервативная партия «Европейские консерваторы и реформисты» (ECR, 73 места), праворадикальная партия «Идентичность и демократия» (ID Party, 58). А вот «зеленые» оказались только на шестой позиции (52).
По убеждению наблюдателей, «маятник европейского политического барометра» качнулся вправо. Впервые за всю историю проведения выборов в Европарламент так называемые «евроскептики» становятся второй по масштабам политической силой в Евросоюзе.
К слову, эти выборы стали первыми после выхода Великобритании из ЕС, поэтому рост популярности «евроскептиков» стал причиной для дополнительного беспокойства.
Основными темами при этом были: восстановление экономики, помощь Украине, миграционная политика, энергетический переход. Но главным все же был вопрос будущего Европейского союза. Поэтому ведущие европейские политики так активно включились в предвыборную кампанию, продвигая свое видение этого будущего.
Когда желание не совпадает с возможностями
Президент Франции Эмманюэль Макрон предлагает создание более сильного и интегрированного Евросоюза с высокой степенью стратегической автономии.
Однако многие избиратели не горят желанием говорить об интернационализме или более сильной Европе, когда у них возникают проблемы с оплатой счетов за продукты и электроэнергию. Они также весьма скептически относятся к срочности достижения целей по сокращению выбросов вредных газов, особенно если это негативно отразится на решении их экономических проблем. Большинство избирателей разочарованы миграционной политикой ЕС, что делает некоторых людей восприимчивыми к националистическим и популистским призывам.
Не случайно Урсула фон дер Ляйен, добивающаяся переизбрания на пост главы Еврокомиссии, в последние недели сталкивалась со все большей критикой в свой адрес. Хотя в марте влиятельная правоцентристская ЕНП на своем съезде поддержала кандидатуру фон дер Ляйен, предполагается, что ослабление ее позиций сократит шансы на переизбрание.
Между тем премьер-министр Италии Джорджа Мелони добивается более амбициозных целей - переформатирования всей политической системы Евросоюза. Речь идет о создании крупной правонационалистической фракции, которая может сформироваться путем объединения возглавляемой ею партии «Братья Италии» с Национальным объединением Марин Ле Пен, партией Фидес Виктора Орбана, польской ПиС Ярослава Качиньского и другими. Для этого ей нужно раздробить существующую центристскую коалицию в Европейском парламенте, состоящую из социал-демократов, либералов и христианских демократов, перетянув последних на свою сторону.
Об этих планах свидетельствуют следующие ее слова: «Мы находимся накануне решающих выборов, потому что впервые европейские выборы могут положить конец неестественному большинству и контрпродуктивному большинству. Мы должны оставаться сосредоточенными и стоять обеими ногами на земле. Давайте посмотрим на горизонт».
Правда, этим планам может помешать возможная договоренность между Урсулой фон дер Ляйен и Джорджей Мелони. О том, что это вполне реально, свидетельствуют сигналы, которые глава ЕК стала подавать ранее. Так, во время дебатов по Евровидению, уточнив, что итальянский премьер-министр соответствует трем критериям для будущего партнерства - выступает за ЕС, поддерживает Киев в войне против России и проповедует верховенство закона, - фон дер Ляйен заявила, что готова работать с евродепутатами от партии Джорджи Мелони «Братья Италии» после июньских выборов в Европарламент. Сама Мелони четко на эти месседжи не отреагировала. Хотя многие признают, что такой союз даст Мелони и ее союзникам больше рычагов влияния на проводимую Еврокомиссией политику и фактически сделает ее партнером фон дер Ляйен в принятии принципиальных решений. В общем, это все, что можно отнести к выражению итальянского премьера «Давайте посмотрим на горизонт».
А на горизонте у Евросоюза хватает проблем, которые требуют скорейшего разрешения, что в условиях углубляющейся политической фрагментации выглядит весьма проблематично.
Невезение Макрона
Лидер французского Национального объединения Марин Ле Пен тоже надеется добиться слияния двух национально-консервативных и ультраправых фракций. Это может замедлить или блокировать принятие решений по ключевым проектам и программам ЕС - начиная с энергетического перехода и заканчивая поддержкой Украины. Победа Национального объединения на выборах во Франции весьма больно ударила по авторитету французских властей и самого президента этой страны, который позиционирует себя в качестве политического лидера Евросоюза.
Выступая на митинге в Дрездене во время своего визита в Германию, французский лидер обратился с призывом к германской молодежи: «Давайте проснемся!» Европа - не просто место, где люди договариваются об общих правилах, «это оплот ценностей, культуры, индивидуальных и политических свобод». Европейцев объединяют общие ценности, поэтому «Европа - это не цель, а компас». Если в собственной стране к призывам Макрона мало кто прислушивается, то о чем можно говорить в этом случае?
Напомним, что по результатам голосования Национальное объединение получило 31,8% голосов на выборах в Европарламент, в то время как президентскую партию «Ренессанс» поддержали лишь 15,2% электората. После того как экзитполы показали явную победу ультраправой партии Марин Ле Пен, Макрон объявил о роспуске парламента и назначении внеочередных выборов.
Решение Макрона распустить Национальное собрание и назначить новые выборы на 30 июня и 7 июля последовало вскоре за призывом к этому Жордана Барделлы, который возглавил предвыборный список лепенистов. А это значит, что Национальное объединение, а не Макрон и его партия отныне определяет политическую повестку Франции. Сама Марин Ле Пен заявила о готовности ее партии к управлению Францией.
Вообще Макрону не повезло вдвойне. С одной стороны, он проиграл у себя дома с разгромным счетом, с другой - столкнулся с небывалым укреплением позиций одного из своих основных внешнеполитических оппонентов в Европе - итальянского премьера Джорджи Мелони.
Равнение на «Братьев Италии»
Выборы показали, что европейский избиратель хоть и за единую Европу, но хочет видеть ее не такой, как ведущие европейские политики. Европейской народной партии удалось удержаться на плаву во многом потому, что ее кандидаты все более открыто использовали риторику, взятую на вооружение правыми или крайне правыми партиями. Да и намерение главы Еврокомиссии активно сотрудничать с одной из самых правых партий Европы - «Братья Италии» говорит о существенном компромиссе со стороны европейских политических элит по отношению к партиям с радикальной политической повесткой.
Речь идет о компромиссах в реализации европейской политики энергетического перехода. Более правый Европарламент затруднит одобрение амбициозной климатической политики ЕС, вместе с тем большинство принятых на сегодняшний день решений, скорее всего, останутся неизменными. Климатические меры ЕС в течение следующих пяти лет будут зависеть от новой Еврокомиссии, которая отвечает за формирование законодательной базы ЕС. Результаты выборов сигнализируют, что принятие новых, более радикальных решений может встречать серьезные препятствия. Это может иметь последствия для реализации климатической стратегии ЕС на 2040 год, которая предусматривает сокращение выбросов углекислого газа на 90%.
Дискуссии могут возникнуть и вокруг миграционной политики Евросоюза. Преобладание в новом Европарламенте антимиграционных настроений позволяет предполагать ужесточение мер против нелегальной миграции. Прошло почти десять лет с тех пор, как миграция в Европу из Африки и Ближнего Востока достигла пика в 2015 году. Этот год еще называют годом начала «миграционного кризиса». Более миллиона человек из указанных регионов обратились тогда за убежищем в Европейский союз. С тех пор цифры продолжают оставаться высокими. В 2023 году число мигрантов, достигших берегов Европы через Средиземное море, составило 275 тыс. (в 2022-м - 180 тыс.) Чтобы контролировать приток мигрантов, ЕС и некоторые его государства-члены ввели политику закрытых дверей - строгие меры контроля на внешних границах и антимиграционную политику, все больше превращая Европу в «крепость». С 2014 по 2022 год совокупная длина пограничных заграждений на внешних границах ЕС и внутри возросла с  315 до 2048 км. Для управления ситуацией при этом все чаще используются вооруженные силы.
Европарламент недавно принял новый пакт о миграции и предоставлении убежища, который позволяет использовать технологию распознавания лиц и сбор биометрических данных. Изображения и данные мигрантов теперь могут храниться до 10 лет, и полицейские силы по всему ЕС могут получить доступ к этим базам данных. В новых условиях эта политика может еще более ужесточиться.
За несколько дней до выборов главный критик европейской миграционной политики Джорджа Мелони посетила Тирану, где обсудила с албанским коллегой Эди Рамой новое миграционное соглашение, согласно которому в Албании будут созданы центры по приему мигрантов. В ноябре 2023 года сторонами было подписано пятилетнее соглашение, по которому Албания согласилась принять у себя до 3 тыс. мигрантов. Но нужно учесть, что рассмотрение запросов на предоставление убежища занимает около месяца, а число просителей, направляемых в Албанию, может достигать 36 тыс. в год. И эта модель может быть апробирована также с другими странами, если будет одобрена Еврокомиссией.
Наконец, в новом Европарламенте довольно много тех, кто скептически относится к поддержке Украины. Они считают, что на первом месте должны стоять вопросы внутренней политики, а уж затем экономическая или военно-техническая помощь Киеву. Смогут ли они сформировать устойчивое большинство, влияющее на характер решений по данной теме, или политика последних лет не изменится, покажут выборы руководства Еврокомиссии. А это произойдет не раньше ноября текущего года.