Xarici hərbi yardım Ermənistana nə qədər üstünlük qazandırır?
İyulun 15-24-də Ermənistanda ABŞ ilə birgə «Eagle Partner 2024» adlı hərbi təlim keçirilib. Təlimə təntənəli mərasimlə start verilib. Mərasimdə Ermənistanın müdafiə naziri Suren Papikyan və Birləşmiş Ştatların İrəvandakı səfiri Kristina Kuinn də iştirak ediblər. Papikyan çıxışında «ABŞ Quru Qoşunları hərbçilərinin, Kanzas milli qvardiyasının Avropa və Afrikadakı işini» yüksək qiymətləndirib, onların iyirmi ildən artıqdır ki, Ermənistanın tərəfdaşı olduğunu deyib. Nazir «təlimin effektiv planlaşdırılması prosesində iştirak etmiş» Ermənistan Silahlı Qüvvələri sülhməramlı briqadasının hərbçilərinin, ABŞ səfirliyi əməkdaşlarının və Ermənistan Müdafiə Nazirliyi işçilərinin fəaliyyətini də yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, bu əməkdaşlıq «sülhməramlı əməliyyatlar çərçivəsində beynəlxalq sülhməramlı missiyalarda iştirak edən bölüklərin birgə fəaliyyət səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəlib».
Bundan bir neçə gün sonra ABŞ dövlət katibinin mülki təhlükəsizlik, demokratiya və insan hüquqları üzrə müavini Uzra Zeya erməni jurnalistlərin Amerika ordusu nümayəndələrinin Ermənistan Müdafiə Nazirliyində işləyəcəklərinə dair məlumatların nə qədər doğru olduğu haqda sualına belə cavab verib: «Bəli, mən bu məlumatı təsdiqləyirəm. Bu, çoxdan gözlənilən hadisədir. Detalları səfirimizdən və mətbuat xidmətindən öyrənə bilərsiniz. Biz ABŞ ilə Ermənistan arasında mülki və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın dərinləşməsini alqışlayırıq. Bu, ABŞ-Ermənistan münasibətlərinin strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu təsdiqləyir. Bu, tarixi faktdır».
Təlimlərin bitdiyi gün isə məlum olub ki, Ermənistan Avropa Sülh Fondu xətti ilə hərbi yardım da alacaq – İrəvana 10 milyon avroluq çadır veriləcək.
«Qeyri-letal avadanlıqlar» yazılır, Ermənistanın yenidən hərbiləşdirilməsi oxunur
Bakı Ermənistana hərbi yardımın ayrılmasına artıq XİN səviyyəsində münasibət bildirib. Doğrudur, ABŞ ilə birgə hərbi təlimdə sülhməramlı əməliyyat taktikaları sınaqdan keçirilib. Lakin «bölüklərin əməkdaşlığı»ndan heç də yalnız sülhməramlı əməliyyatlarda istifadə olunmur. Ermənistan Müdafiə Nazirliyindəki ABŞ nümayəndəsi rəsmi olaraq «mülki şəxs» kimi təqdim olunur. Bəs reallıqda o hansı işləri görəcək? Bəli, çadır da öz-özlüyündə silah deyil. Lakin Bakını hiddətləndirən başqa məqamdır – Avropa İttifaqı Ermənistana Bakı ilə İrəvan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasını, yaxud heç olmasa, ermənilərin Azərbaycana ərazi iddialarından, hərbi revanş planlarından əl çəkməsini gözləmədən hərbi yardım göstərir. Üstəlik, hərbi yardımın bir gerçəkliyi də var: əgər siz tərəfdaşınıza hətta əsgərlərin alt paltarlarının yuyulmasında, yaxud «tam qeyri-letal» digər vasitələrlə kömək edirsinizsə belə, bu o deməkdir ki, siz ona letal istiqamət istifadə edilə biləcək resursları sərbəst buraxmağa imkan yaradırsınız.
Azərbaycan ekspertləri digər məqama da diqqət çəkirlər. Hərbi yardım çox nadir halda real yardım olur. Ukrayna nümunəsi istisnadır. Əksər vaxt belə yardım əslində siyasi dəstək jesti sayılır. Belə jestlərə isə ən gözlənilməz reaksiyalar verilə bilər. Xüsusilə söhbət erməni əsilli amerikalı tarixçi və diplomat Jirayr Libaridyanın məşhur müsahibəsində barəsində danışdığı Ermənistan kimi dövlətdən gedirsə: «Biz belə xoşlayırıq – biz xülyaları sevirik. Ədalətli, ideal qərarın mümkün qərar olduğunu düşünməkdən xoşumuz gəlir. Bizim həyat strategiyamız arzulamaqdır. Amma arzulamaq strategiya deyil <…> İnsanlar istədikləri ilə onlara verilməli olanı qarışdırırlar. Sizə heç kim heç nə verməli deyil. Sizə daşıya biləcəyinizi verirlər».
Belə vəziyyətdə Ermənistanın siyasi mentalitetinin xüsusiyyətləri fərqli şəkil alır. ABŞ, Fransa və Avropa İttifaqı tərəfindən göstərilən istənilən diqqət, istənilən tərif və «hərbi yardım» adlandırıla biləcək istənilən addım İrəvanda revanş, Azərbaycan ərazilərinin təkrar işğalı üçün kart-blanş kimi qiymətləndirilir.
Amma Qərbin hərbi yardımı, hələ ki, Ermənistanda nailiyyətə ümid etməyə imkan vermir və bu, artıq başqa məsələdir. Bu, xüsusilə İrəvanın Rusiyadan aldıqları ilə müqayisədə belədir. Realist olaq: artıq demək olar ki, istifadəyə yararsız «Bastion» zirehli maşınları, «CAESAR» özüyeriyən artilleriya qurğuları, xüsusilə də çadırlar Rusiyadan alınmış milyonlarla dollar dəyərində silah hədiyyəsi deyil. Söhbət 44 günlük müharibə ərəfəsində Ermənistana döyüş sursatları daşıyan nəqliyyat təyyarələrindən, paradda nümayiş etdirilməklə kifayətlənməyərək Şuşaya atılmış «İsgəndər» operativ-taktiki raketindən və s. gedir. Amma Bakı məlum səbəblərdən Ermənistana hərbi yardım faktına, onun Azərbaycanla əməkdaşlıqla balanslaşdırılmadığına diqqət çəkir.
Eyforiyadan məyusluğa?
Ermənistan isteblişmentinin bir hissəsi Qərbə heyrandır. Amma tam haqlı olaraq İrəvanın Qərbdən aldığı yardımın onun problemlərini həll etmədiyini düşünənlər də var. Məğlubiyyətlə nəticələnmiş iki hərbi kampaniyadan və 5 milyard dollarlıq silah itkisindən sonra Fransanın köhnə zirehli maşınları və özüyeriyən artilleriya qurğuları Ermənistana Bakı üzərində hər hansı üstünlük qazandıra bilməz. Üstəlik, Azərbaycan da «yerində addımlamır» və Silahlı Qüvvələrini davamlı olaraq müasirləşdirir. Başqa sözlə, belə bir şəraitdə Ermənistan hərbi gücünü 26 sentyabr 2020-ci iləqədərki vəziyyətinə yaxınlaşdıra da bilməz. Amma onun hələ də Qərbin hərbi yardımı artıracağına ümidi var.
Amma burada da çətinliklərə rast gəlinir. İlk növbədə, Ermənistanın ən böyük dostu olan Fransa prezidenti Emmanuel Makronun durumu birmənalı deyil. Onun partiyası Avropa Parlamentinə, həmçinin ölkənin öz parlamentinə keçirilən seçkilərdə məğlub olub. Makron istefaya getməsə də, artıq onun əl-qolu əvvəlkitək açıq deyil. Parisdə deyirlər ki, Ermənistanla münasibətlərə yenidən baxılmayacaq, lakin belə bəyanatların səsləndirilməsi faktının özü bunun baş vermə ehtimalının yüksək olduğunu göstərir.
ABŞ-yə gəlincə, Ağ Evdə «ən ermənipərəst administrasiya»nı qurmuş, 1915-ci il hadisələrini «erməni soyqırımı» adlandıran ilk Amerika Prezidenti olan Co Bayden dövlət başçısı postu uğrunda yarışdan çəkilib. İndi seçkidə Kamala Harris qələbə qazanarsa belə, Vaşinqtonun siyasətində, o cümlədən Ermənistan trekində, yəqin ki, hansısa dəyişikliklər olacaq.
Avropa İttifaqında da rəhbərlik dəyişir. Lakin Ermənistanın hiddətinə rəğmən Bakıya gələrək Azərbaycanla qaz tədarükü sahəsində əməkdaşlığa dair memorandum imzalamış Ursula fon der Lyayen Avropa Komissiyasının sədri vəzifəsini qoruyub saxlayıb. Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borrel isə vəzifədən gedir. Bütün bu kadr dəyişiklikləri İrəvandakı «qərbpərəstlər»i ciddi şəkildə narahat edir: sonra? Qərb Ermənistana dəstəyi artıracaq, yoxsa əksinə?
Nəhayət, Qərbdə Ermənistan rəhbərliyindən Rusiyadan uzaqlaşma istiqamətində daha real addımlar gözləyirlər. Belə addımlar isə yoxdur.
Harada olmağımızdan asılı olmayaraq, Rusiya bizimlədir!
Nikol Paşinyanın ölkəsini Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxararaq Qərbə tərəf yönəldəcəyi haqda hələ 2018-ci ilin payızında, «kabab inqilabı»nın qələbə qazandığı ilk vaxtlarda danışırdılar. Lakin 2018-ci ildən 2022-ci ilədək Paşinyan və komandası Rusiya əleyhinə heç bir real addım atmayıb. Bündan başqa, həmin dövrdə Ermənistanda Rusiyanın daha bir hərbi bazası yaradılıb – Zəngəzurda, erməni istehkamçıları Rusiyanın hərbi missiyasının tərkibində Suriyaya yollanıb, Berd şəhərində Rusiya bazasının tikintisinə dair danışıqlara başlanılıb…
İrəvanda, daha doğrusu, Baqramyan 26 ünvanında Rusiyadan narazılıq Moskvanın Ermənistana vəd etdiyi sursat tədarükünü ləngitməsi ilə başlayıb. 2021-ci ilin ikinci yarısından Moskva Ukrayna ilə müharibəyə hazırlaşmağa başladığı üçün silahlarına «qənaət» etmək qərarı vermişdi. Üstəlik, Ermənistana heç kim, ilk növbədə isə nə Azərbaycan, nə Türkiyə hücum etməyə hazırlaşmırdı ki, bunu Rusiyada da yaxşı bilirdilər.
Rusiyaya qarşı tətbiq olunan sanksiyalar fonunda Ermənistan «Kremlin forpostu» rolunda özünü yaxşı hiss etmir və bu üzdən, Qərb komandasının oyunçusu olmağa üstünlük verməyə başlayıb. Bu, ən azı indi belədir, çünki Rusiyanın sanksiyalardan yayınmasına fəal yardım göstərən İrəvanın özü də sanksiyalarla üzləşə bilər.
Amma İrəvan hələ də Rusiyaya qarşı radikal addımlar atmağa tələsmir. Məsələn, o, hələ də KTMT-ni tərk etmək niyyətində deyil. İrəvan hazırda sədrlik etdiyi Aİİ-ni tərk etmək haqda da danışmır. Rusiya ilə birgə quru qoşunları, həmçinin hava hücumundan müdafiə qoşunları da buraxılmayıb. Gümrüdəki hərbi baza, onun «Erebuni» aeroportundakı «əlavə lokasiyası» da yerindədir. Rusiyanın sorğusu əsasında bu ölkənin Ermənistana üz tutmuş vətəndaşlarının saxlanılması faizi də hələ yüksək olaraq qalır. Söhbət heç də yalnız fərarilərdən, səfərbərlikdən yayınanlardan getmir. Buraya «Rusiya ordusu haqda yalan məlumat» yaydığı üçün axtarışa verilmiş müəllimə də aiddir.
Ermənistanın iqtisadi cəhətdən Rusiyadan çox asılı olduğunu da unutmaq olmaz. Bu ölkənin dəmir yolları, qaz və enerji şəbəkələri, mobil rabitəsi, aparıcı müəssisələri Rusiyanın dövlət korporasiyaları və oliqarxlarına məxsusdur… Ermənistan neft və qazı, həmçinin emal olunmamış almazı Rusiyadan daxili qiymətlərlə alır ki, bu da onun büdcəyə milyardlarla qənaət etməsinə imkan verir.
Bütün bu amillər Moskva ilə İrəvan arasında yaşananların fərqli qiymətləndirilməsini zəruri edir. Bəli, bu gün Zaxarova və ya Qaluzin səviyyəli Rusiya diplomatları Ermənistanın ünvanına sərt bəyanatlar səsləndirirlər. Amma Kreml hələ də İrəvana ciddi təzyiq mərhələsinə keçməyib. Səbəb isə Ermənistanın açıq şəkildə qərbpərəst şou göstərməsinə rəğmən, «qırmızı xətt»ə yaxınlaşmamasıdır.
Bütün bunların fonunda Nikol Paşinyanın artıq payızda Qərblə «flirt»ə son qoyacağı, yenidən Rusiyanın qucağına qayıdacağı haqda söz-söhbətlər tamamilə gözlənilən idi. Çünki nə Paşinyanın, nə də «Ermənistan» adlı dövlətin gedəcəyi başqa yer var.

Насколько военная помощь из-за рубежа дает Армении преимущество?
В Армении 15-24 июля прошли совместные с США военные учения под названием Eagle Partner 2024. Старт учений ознаменовала торжественная церемония, в которой приняли участие министр обороны Армении Сурен Папикян и Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Армении Кристина Куинн. Сурен Папикян произнес речь, где высоко оценил «работу военнослужащих сухопутных войск США в Европе и Африке, национальной гвардии Канзаса, которая уже более двух десятилетий является партнером Армении, военнослужащих миротворческой бригады ВС РА, представителей посольства США и сотрудников министерства обороны Армении, участвовавших в процессе эффективного планирования учений». По его мнению, это сотрудничество направлено «на повышение уровня взаимодействия подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях в рамках миротворческих операций».
Через несколько дней замгоссекретаря США по вопросам гражданской безопасности, демократии и прав человека Узра Зея в ответ на вопрос армянских журналистов, может ли она подтвердить информацию, что представитель американской армии будет работать в минобороны Армении, заявила: «Я подтверждаю эту новость. Это долгожданное событие, вы можете уточнить подробности у нашего посла и пресс-службы. Мы приветствуем углубление гражданского сотрудничества и сотрудничества в области безопасности между США и Арменией. Это также указывает на исторический факт перехода к новому этапу стратегического партнерства в армяно-американских отношениях».
А в те дни, когда учения уже завершались, стало известно, что Армения получит военную помощь по линии Европейского фонда мира - Еревану будут предоставлены палатки на 10 млн евро.
«Нелетальное оборудование» пишем, ремилитаризация Армении в уме
В Баку на уровне МИД уже выразили свое отношение к военной помощи Армении. Да, вроде бы на совместных с США учениях, прошедших в Армении, отрабатывалась миротворческая тактика. Но «взаимодействие подразделений» может быть использовано не только при миротворческих операциях. Представитель США в минобороны Армении официально назван «гражданским», но какие задачи он будет решать в действительности? Да, палатки сами по себе - не оружие. Но в Азербайджане справедливо возмущены тем фактом, что Евросоюз оказывает военную помощь Армении, не дожидаясь, пока будет подписан мирный договор или хотя бы Ереван откажется от территориальных притязаний к Азербайджану и планов военного реванша. Тем более что здесь вполне применимо известное правило военной помощи: если вы помогаете своему партнеру даже со стиркой солдатского белья или еще чем-нибудь «сугубо нелетальным», это значит, что вы помогли ему высвободить ресурсы, которые могут быть использованы уже на что-то летальное.
В Азербайджане экспертное сообщество отмечает и другое. Военная помощь - это очень редко действительно реальная помощь. Украина корее исключение, чем правило. Куда чаще такая помощь - жест политической поддержки. А реакция на такие жесты уже может быть самой неожиданной. Особенно в такой стране, как Армения, относительно которой уже бессчетное количество раз приходится вспоминать интервью американо-армянского историка и дипломата Жирайра Либаридяна: «Нам так нравится - нам нравятся иллюзии, мы любим думать, что справедливое решение, идеальное решение - это возможное решение. Это наша стратегия по жизни - мечтать. Но мечтать - это не стратегия <…> Люди путают то, что они хотят, с тем, что им должны дать. Никто ничего не должен вам дать. Вам дается то, что можете взять». И в такой ситуации особенности армянского политического менталитета получают уже другое прочтение. Любое внимание со стороны США, Франции и Евросоюза, любое похлопывание по плечу и любой шаг, который можно подвести под определение «военная помощь», расценивается в Армении как карт-бланш на силовой реванш и повторную оккупацию азербайджанских территорий.
Другой вопрос, что западная военная помощь пока что не дает Армении надежд на успех. Особенно по сравнению с тем, что Ереван получал от России. Будем реалистами: списанные бронетранспортеры «Бастион», САУ CAESAR и тем более палатки - это не оружейные «подарки» на миллиарды долларов, не транспортные самолеты, доставлявшие боеприпасы из России в Армению накануне и во время 44-дневной войны, не оперативно-тактический ракетный комплекс «Искандер», который позволили не только покатать во время парада по площади республики, но и совершить им удар по Шуше. Но в Баку по понятным причинам реагируют на сам факт военной помощи Армении, тем более что она никак не сбалансирована сотрудничеством с Азербайджаном.
От эйфории к разочарованию?
Определенная часть армянского истеблишмента очарована Западом. Но есть и те, кто совершенно справедливо отмечает: та помощь, которую Армения от Запада на сегодня получила, ее проблем, мягко говоря, не решает. После двух проигранных военных кампаний и потери оружия на $5 млрд старые французские бронетранспортеры и САУ не сделают погоды и не дадут Армении какого-либо перевеса над Баку, который не стоит на месте и продолжает модернизировать свою Армию. Это даже не позволит приблизиться к уровню военной мощи Армении на 26 сентября 2020 года. Правда, «есть надежда», что военная помощь Запада будет расширяться.
Но тут есть сложности. Прежде всего в весьма двусмысленной ситуации находится большой друг Армении - президент Франции Эмманюэль Макрон. Его партия проиграла выборы в Европарламент, а также парламентские выборы в стране. Макрон в отставку не уходит, но и прежней свободы рук у него нет. В Париже заявляют, что отношения с Арменией не будут пересмотрены, но если такие заявления звучат, значит, риск пересмотра все же есть, и достаточно высокий.
Джо Байден, который привел в Белый дом «самую проармянскую администрацию» и первым из американских президентов назвал события 1915 года «геноцидом армян», от борьбы за президентское кресло отказался. И даже если теперь на выборах победу одержит Камала Харрис, все равно какие-то подвижки в политике, скорее всего, произойдут. В том числе и на армянском треке.
Меняется руководство Евросоюза. Однако Урсула фон дер Ляйен, которая, к вящему возмущению Еревана, ездила в Баку и подписывала меморандум о сотрудничестве в сфере поставки газа, свой пост председателя Еврокомиссии сохранила. А вот верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Джозеф Боррель уходит. И все эти кадровые перемены заставляют ереванских «западников» с ужасом вчитываться в новостные ленты: что дальше? Запад будет наращивать поддержку Армении или, наоборот, сворачивать ее?
Наконец, на Западе хотели бы видеть более реальные шаги ереванского руководства по дистанцированию от России. А этого нет.
Где бы мы ни были - с нами Россия!
О том, что Никол Пашинян выведет Армению из-под влияния России и развернет страну на Запад, заговорили еще весной 2018-го, когда только-только одержала победу его «шашлычная революция». Однако с 2018 по 2022 год никаких по-настоящему антироссийских шагов Пашинян и его команда не предпринимали. Более того. За это время в Армении появилась еще одна российская военная база - в Зангезуре, армянские саперы отбыли в состав российской военной миссии в Сирии, начались переговоры по строительству российской базы в городе Берд...
Высказывать громкие обиды на Москву в Ереване, а точнее на Баграмяна, 26, начали после того, как Россия стала задерживать поставки в Армению уже обещанных боеприпасов. Уже со второй половины 2021 года Москва готовилась к украинской войне и «придерживала» оружие. Тем более что на Армению - и в России это прекрасно понимали - никто, и в первую очередь Азербайджан и Турция, нападать не собирался.
На фоне санкций против России Армения в роли «форпоста Кремля» чувствует себя неуютно и предпочла бы считаться игроком команды Запада. По крайней мере сейчас, когда активно помогает РФ обходить эти санкции и рискует сама под них попасть.
При этом в Ереване не торопятся с действительно радикальными антироссийскими шагами. К примеру, Армения так и не объявила официально о своей готовности выйти из ОДКБ. Не ставят в Ереване под сомнение и свое членство в ЕАЭС, где Армения сейчас председательствует. Не распущены совместные с Россией группировки сухопутных сил, а также сил ПВО. Никуда не исчезли российская база в Гюмри и ее «дополнительные локации», в том числе в аэропорту «Эребуни». Ко всему прочему все больше прецедентов, когда по российским запросам в Армении арестовывают граждан РФ из числа так называемых «релокантов». И это не только дезертиры или те, кто сбежал от призыва и мобилизации. Сюда можно отнести и учительницу, которую разыскивали за «фейки о российской армии».
Не надо забывать также крайне высокую зависимость Армении от России в сфере экономики. Российским госкорпорациям и олигархам здесь принадлежат железные дороги, сотовая связь, энергетические и газовые сети, ведущие предприятия… Армения приобретает у России нефть и газ, а также необработанные алмазы по внутренним ценам, что дает ей миллиардную прибавку к бюджету.
Все эти обстоятельства заставляют уже по-другому оценивать происходящие между Москвой и Ереваном процессы. Да, сегодня российские дипломаты уровня Захаровой или Галузина озвучивают жесткие заявления в адрес Армении. Но к давлению на Ереван всерьез Кремль еще не перешел. В немалой степени потому, что и Армения, несмотря на красочное и как бы прозападное шоу, даже не приблизилась к красным линиям.
И на этом фоне вполне ожидаемым было появление слухов, что уже осенью Никол Пашинян покончит с флиртом на Западе и вновь «упадет» в объятия России. Потому что ни ему, ни стране под названием «Армения» деваться-то, собственно, и некуда.