Nəqliyyat dəhlizləri geosiyasətin əsas aspektləri kimi
Beynəlxalq siyasət və iqtisadiyyatda strateji yollara nəzarət istəyi, demək olar ki, hər zaman əsas hədəflərdən biri olub. Bu, təhlükəsizliyin təmini, milli maraqların qorunması, eyni zamanda ticarət və tranzitdən faydalanmaq istəyi ilə bağlıdır. Əsas marşrutlara nəzarət dövlətlərə başqa ölkələrə təsir göstərmək, öz sərhədlərini qorumaq və nüfuz dairəsini genişləndirmək imkanı verir.
Tarixən bu, özünü hərbi münaqişələrdə, müstəmləkələşdirmələrdə, alyansların yaranması və iqtisadi blokların qurulmasında göstərib. Məsələn, Süveyş və Panama kanalları kimi dəniz yollarına, İpək yolu kimi quru marşrutlarına nəzarət müxtəlif ölkələrə ticarətdə, hərbi əməliyyatlarda hər zaman üstünlük qazandırıb və bu gün də qazandırmaqdadır. Bu gün nəqliyyat yollarına nəzarət istəyi geosiyasətin əsas aspektlərindən, beynəlxalq münasibətlərə və iqtisadi strategiyaya təsir göstərən əsas amillərdən birinə çevrilib. XXI əsrdə qloballaşmanın sürətlənməsi və beynəlxalq ticarətin artması ilə Avrasiyada nəqliyyat marşrutları qlobal nəqliyyat şəbəkəsinin vacib elementinə çevrilib. Çin, Hindistan, Rusiya və Avropa İttifaqı ölkələri kimi həm də nəhəng beynəlxalq bazar olan dövlətlər arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi yük daşımalarının sürətləndirilməsi, ləngimələrin qarşısının alınması üçün effektiv nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasını zəruri edib.
«Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» və digərləri
Rusiya, İran, Hindistan və digər dövlətlər Şimali Avropanı Hindistanla birləşdirəcək «Şimal-Cənub» layihəsi təşəbbüsü ilə hələ 2000-ci ildə çıxış etmişdilər. Sonrada bu layihəyə marşrutun üzərində və ya ona bilavasitə yaxın olan onlarla başqa ölkə də qoşulub. Bununla yanaşı, 20 il ərzində ona maraq çox olmayıb, çünki dəniz daşımaları daha ucuz başa gəldiyindən, iqtisadi baxımdan daha cəlbedici görünür.
Bu vəziyyət koronavirus pandemiyasından sonra dəyişib.  Beynəlxalq ticarətin sürətlə bərpa olunması, Asiya, Avropa və Şimali Amerikada iqtisadi artım dəniz vasitəsilə konteyner daşımalarına tələbatı kəskin artırıb, bu isə qiymətlərin yüksəlməsi ilə nəticələnib. Buna konteyner gəmilərinin çatışmazlığı, tədarük zəncirindəki çatışmazlıqlar üzündən limanların işin öhdəsindən tam gələ bilməməsi, işçi qüvvəsi azlığından limanlarda gecikmələr və logistika problemi, həmçinin yanacağın bahalaşması, gəmi şirkətlərinin digər istismar xərclərinin yüksəlməsi də təsir göstərib.
Eyni zamanda, məsələn, ABŞ ilə Çin arasındakı ticarət savaşı və sanksiyalar, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərq münaqişəsi, xüsusilə Qırmızı dənizlə daşımalarda yaranan problem də marşrutlara və dəniz daşımalarının qiymətinə təsirsiz ötüşməyib. Nəticədə, Avrasiya qitəsi daxilindəki marşrutların cəlbediciliyi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu, yalnız «Şimal-Cənub» dəhlizinə deyil, «Şərq-Qərb» marşrutu və ona inteqrasiya olunmuş «Orta dəhliz», onun əsas hissəsi olan Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu və digərlərinə də aiddir. Bütün bu layihələr Çinin 2014-cü ildən reallaşdırmağa başladığı «Bir kəmər, bir yol» strategiyasına əsasən reallaşdırılır.
Məlum olduğu kimi, «Şimal-Cənub», həmçinin «Kəmər və yol» layihələri dünyanın ən nəhəng qitəsinin nəhəng coğrafiyası çərçivəsində aktual geosiyasi proseslərə inteqrasiya olunub. Üstəlik, hər iki marşrut Xəzər regionunda kəsişir və bu, onların geostrateji əhəmiyyətini daha da artırır.
Azərbaycan hər iki marşrutun əsas benefisiarlarındandır ki, bu da onun istər öz regionunda, istərsə də Böyük Avrasiya miqyasında geosiyasi kapitallaşmasını artırır. Bu durum aparıcı oyunçuların nəinki kommunikasiyalar, həm də ayrı-ayrı ölkələrə təsir imkanı əldə etmək uğrunda rəqabətini gücləndirir. Miqyaslı nəqliyyat layihələri və marşrutlarına nəzarət getdikcə dünya siyasətinə təsir indikatoruna çevrilir. Müvafiq olaraq, regional nəqliyyat layihələrinə təsir regional siyasətə təsir gücünün göstəricisidir.
Layihədən layihəyə fərq var
«Şimal-Cənub» layihəsi daha çox Rusiyaya bağlıdırsa, «Şərq-Qərb» Çinlə əlaqəlidir. Belə çıxır ki, Qərb Avrasiyada nüfuz savaşını uzun müddət bu iki güc mərkəzinə uduzub, çünki bu coğrafiyada onun özünün əhəmiyyətli nəqliyyat layihəsi olmayıb. NATO ölkələri və ABŞ-ın nəzarət edə biləcəyi bütün nəqliyyat layihələri ilk növbədə, qitənin daxilindən yox, onun ətrafından və dəniz ilə keçib. Bu, indi də belədir.
Məhz bu boşluğun doldurulması üçün 2023-cü ilin sentyabrında «G20» ölkələrinin Yeni Dehlidə keçirilən sammitində ABŞ Prezidenti Co Bayden Birləşmiş Ştatlar, Avropa İttifaqı, Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, İsrail, İordaniya və Hindistanın yeni Hindistan-Yaxın-Şərq-Avropa iqtisadi dəhlizinin yaradılması ilə bağlı tarixi razılaşma üzərində işləri başa çatdırdıqlarını bəyan edib.
Bəzi müşahidəçilər gözəllik naminə bu layihəni «Cənub-Qərb» dəhlizi adlandırırlar.
Layihə dəniz və dəmir yolları ilə daşımalara investisiya qoyuluşunu, ekoloji təmiz enerji tədarükünü, Cənubi Asiya ilə Yaxın Şərqi Avropa ilə birləşdirəcək internet kabellərinin çəkilişini nəzərdə tutur. Vaşinqton bu dəhlizə nə az, nə çox – düz 500 milyard dollar sərmayə yatırmaq niyyətini bəyan edib. Bayden təşəbbüsün əhəmiyyətindən danışaraq deyib: «Dünya tarixin dönüş nöqtəsindədir. Bu gün qəbul edəcəyimiz qərarlar gələcəyimizə, onilliklər sonraya təsir göstərəcək».
Lakin bu layihənin anonsunun verilməsindən təxminən bir ay sonra Qəzzada başlamış HƏMAS-İsrail müharibəsi təşəbbüskarların planına ciddi təsir göstərib. Bununla əlaqədar olaraq, Vaşinqton marşruta dəyişiklik edilməsi, yoxsa hələlik diqqəti önəmli olacaq başqa marşrutlara yönəltmək haqda düşünür. Hər halda, son zamanlar ABŞ Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə münasibətlərin inkişafı kontekstində Trans-Xəzər dəhlizini cəlbedici görür. O, «Şimal-Cənub» və «Şərq-Qərb» marşrutlarına alternativ sayılır.
Amma Trans-Xəzər dəhlizini Trans-Xəzər marşrutu ilə qarışdırmaq lazım deyil. Birincisi layihədə Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın bütün ölkələrinin iştirakını nəzərdə tutan konsepsiya kimi düşünülürsə, Trans-Xəzər marşrutu artıq reallaşdırılmaqdadır və aralarında əməkdaşlığa dair razılaşmaların olduğu konkret ölkələrin ondan istifadəsi üçündür.
Maraqlıdır ki, Trans-Xəzər dəhlizi layihəsində Ermənistan da yer alır. Bunu isə yalnız ABŞ deyil, bu dəhlizi özünün «Global Gateway» konsepsiyasına daxil etmiş Avropa İttifaqı da alqışlayır. Aİ layihəyə 20 milyard avro ayıracağını da bildirir. Ümumiyyətlə, Qərb dövlətləri İrəvana təsirlərini artırır, onun regional nəqliyyat layihələrində iştirakına çalışırlar. Onlar bu yolla həmin layihələrin reallaşmasına dolayısı ilə də olsa təsir göstərmək imkanı qazanmaq istəyirlər. Bəs Qərb dövlətlərinin regionda alternativ nəqliyyat marşrutları yaratmaq cəhdləri Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizinin «Cənub-Qərb» kormmunikasiyalar sisteminə inteqrasiyası ilə nəticələnəcəkmi? Bunu zaman göstərəcək.
Bu gün yalnız Orta və Cənubi Avrasiyanı bürümüş «nəqliyyat toru»nun formalaşmasından danışmaq olar. Məqsəd isə Qərb ölkələrinin maraqlarının reallaşdırılmasıdır.
Kiçik nəqliyyat layihələrinin böyük rolu
Nəhəng geosiyasi oyunçular tərəfindən lobbiçiliyi aparılan və təcrübədə fərqli reallaşdırılan «Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» və «Cənub-Qərb» marşrutları ciddi rəqabət mühiti yaradır, Avrasiya daxilində nəqliyyat axınına ciddi təsir göstərir. Bununla yanaşı, elə layihələr var ki, onların təşəbbüskarları nəhəng dövlətlər yox, daha kiçik, lakin öz regionunda nüfuzlu ölkələrdir. Türkiyə ilə İraqın «İnkişaf yolu» təşəbbüsünü yada salmaq kifayətdir. Onun məqsədi Fars körfəzini Aralıq dənizi, oradan isə Avropa ilə birləşdirəcək birbaşa dəmir yolunun çəkilişidir. Artıq bu layihəyə Qətər və BƏƏ də maraq göstərir.
Layihənin anonsu hələ 2022-ci ildə verilib. O, özündə 1200 kilometrlik dəmir və avtomobil yolunu birləşdirir. Layihənin dəyəri 17 milyard dollar qiymətləndirilir. Onun reallaşmasından sonra ildə 4 milyard dollar gəlir gətirəcəyi və 100 mindən artıq iş yerinin açılmasını təmin edəcəyi gözlənilir.
Bundan başqa, 2012-ci ildə Əfqanıstanla Avropa arasında «Lazurit yolu» adlandırılan nəqliyyat əlaqəsinin qurulması ideyası da ortaya çıxıb. Onun təşəbbüskarları Əfqanıstan, Türkmənistan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədir. 2018-ci il dekabrın 13-də Əfqanıstanın qərbində, Herat əyalətində layihənin açılış mərasimi də keçirilib. Elə həmin gün sınaq olaraq, 9 ağır yük daşıyan avtomobil dəhlizlə yola salınıb. Onlar qeyd olunan marşrutla Əfqanıstandan Türkiyəyə yollanıb. Lakin sonradan Əfqanıstanda hakimiyyət dəyişikliyi nəticəsində «Taliban»ın hökumətin başına keçməsi layihəni yarımçıq qoyub. Buna baxmayaraq, son zamanlar taliblərin dünya, ilk növbədə isə qonşuları ilə əlaqələrinin güclənməsi, eyni zamanda Daşkənd-Bakı münasibətlərinin inkişafı fonunda layihə yenidən aktuallıq qazana bilər.
Yeri gəlmişkən, elə həmin Özbəkistan 2019-cu ilin dekabrında daha bir dəmir yolu layihəsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Söhbət Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan marşrutundan gedir. 2024-cü ilin iyununda isə Çin, Qırğızıstan və Özbəkistan bu layihənin həyata keçirilməsinə dair razılaşma imzalayıblar. Onun «Orta dəhliz»in əsas hissəsinə çevriləcəyi və hər iki tərəfə doğru uzanacağı gözlənilir. Bir xətt Türkmənistanın Türkmənbaşı limanına və oradan Xəzərin digər sahilinə – Ələtə, digəri isə İrana uzanacaq. Çin bu layihəyə «Bir kəmər, bir yol» proqramının əsas hissəsi kimi baxır. Region ölkələri isə ondan «Orta dəhliz»in tərkib hissəsi kimi bəhs edirlər. İstənilən halda, o, formalaşmasında Çinin aparıcı rol oynadığı «Şərq-Qərb» marşrutlar sisteminə tam uyğun gəlir.
Geniş geosiyasi rezonans yaratmış regional əhəmiyyətli vacib nəqliyyat təşəbbüsləri arasında Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin adını çəkməmək olmaz. Məlum olduğu kimi, bu layihə Azərbaycanın əsas hissəsini Ermənistan vasitəsilə Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirməlidir. Bu layihə «Şimal-Cənub» və «Şərq-Qərb» sistemləri ilə tam ahəng təşkil edir və bu, regionun iqtisadi inteqrasiyası və inkişafı üçün çox önəmlidir. Hazırda layihə Ermənistanla Azərbaycan arasında mümkün sülh razılaşması kontekstində müzakirə olunur və özündə dəmir və avtomobil yolunun tikintisini əks etdirir. Bu isə layihənin geoiqtisadi əhəmiyyətini xeyli artırır.
Lakin İrəvanın destruktiv mövqeyi layihənin Ermənistan ərazisinə düşən hissəsinin «donmuş halda» qalması ilə nəticələnir. Bu üzdən Azərbaycan İran vasitəsilə çəkiləcək alternativ yola diqqət ayırır ki, bu da perspektivdə onun aktuallığını təmin edəcək.
«Kiçik» nəqliyyat layihələrinin böyük geosiyasətdə oynadığı rol çox nəhəngdir. Çünki vacib nəqliyyat dəhlizləri məhz onların bazasında formalaşır. Bu amil isə qlobal siyasi arenada kiçik oyunçuların rol və əhəmiyyətini artırır. Azərbaycanın timsalında bunu hər zaman görmək mümkündür.

Транспортные коридоры как основные аспекты геополитики
Желание контролировать стратегические пути сообщения всегда или почти всегда становилось движущим фактором в международной политике и экономике. Это стремление связано с необходимостью обеспечения безопасности, защиты национальных интересов и получения выгод от торговли и транзита. Контроль над ключевыми маршрутами позволяет государствам воздействовать на другие страны, защищать свои границы и расширять зоны влияния.
Исторически это проявлялось в военных конфликтах, колонизации, заключении альянсов и создании экономических блоков. Например, контроль над морскими путями, такими как Суэцкий и Панамский каналы, и сухопутными маршрутами, как Шелковый путь, обеспечивал и поныне обеспечивает различным странам стратегические преимущества в торговле и военных действиях.
В наши дни желание контролировать транспортные пути становится одним из основных аспектов геополитики, который продолжает оказывать влияние на международные отношения и экономические стратегии.
С ускорением глобализации и ростом международной торговли в XXI веке транспортные маршруты в Евразии стали важными элементами глобальной транспортной сети. Расширение экономических связей между государствами, одновременно являющимися крупными мировыми рынками, такими как Китай, Индия, Россия и страны Европейского союза, требовало создания эффективных транспортных коридоров для ускорения доставки товаров и снижения издержек.
Север-Юг, Восток-Запад и другие
Еще в 2000 году Россия, Иран, Индия и ряд других государств инициировали проект «Север-Юг», связывающий страны Северной Европы с Индией. Впоследствии к нему присоединились более десятка стран, находящихся вдоль или в непосредственной близи маршрута.
Между тем два десятилетия к нему наблюдался довольно слабый интерес, поскольку морские перевозки обходились гораздо дешевле и выглядели экономически привлекательными.
Ситуация стала меняться после пандемии коронавируса. Резкое восстановление мировой торговли, экономический рост в Азии, Европе и Северной Америке привели к повышенному спросу на морские контейнерные перевозки, что привело к росту цен на морской фрахт. Этому же способствовали нехватка контейнерных судов и портовых мощностей из-за сбоев в цепочках поставок, задержки в портах из-за нехватки рабочей силы и логистических проблем, рост стоимости топлива и других эксплуатационных расходов судоходных компаний.
К тому же торговые войны и санкции, например между США и Китаем, российско-украинский конфликт и на Ближнем Востоке, в частности кризис перевозок в Красном море, также повлияли на маршруты и стоимость морских перевозок. В результате привлекательность маршрутов, пролегающих внутри Евразийского континента, значительно выросла.
Это касается не только коридора Север-Юг, но и маршрутов Восток-Запад и интегрированных в него проектов Среднего коридора, его составной части - Транскаспийского международного транспортного маршрута и прочих. Все они реализуются согласно китайской стратегии «Один пояс - один путь», запущенной в 2014 году.
Как известно проекты «Север-Юг», а также «Пояс и путь» интегрированы в актуальные геополитические процессы в рамках огромной географии самого большого в мире континента. Причем оба маршрута пересекаются в регионе Каспия, что обуславливает его геостратегическое значение.
Азербайджан является одним из основных бенефициаров обоих маршрутов, что повышает его геополитическую капитализацию как в своем регионе, так и в масштабах Большой Евразии. Это обстоятельство также усиливает конкуренцию ведущих игроков не только за коммуникации, но и за влияние на отдельные страны. Контроль за масштабными транспортными проектами и маршрутами становится, по сути, индикатором влияния на мировую политику. Соответственно влияние на региональные транспортные проекты становится показателем воздействия на региональную политику.
Проект проекту рознь
Если проект «Север-Юг» в значительной степени связан с Россией, а Восток-Запад - с Китаем, то получается, что долгое время Запад проигрывал двум этим центрам силы за влияние в Евразии, поскольку у него не было сколько-нибудь значимого транспортного проекта в этой географии. Все стратегические маршруты, которые могли контролировать страны НАТО и США, в первую очередь пролегали и пролегают не внутри континента, а по его окружности и проходят по морю.
Чтобы восполнить этот пробел, в сентябре 2023 года американский президент Джо Байден после саммита G20 в Нью-Дели объявил, что США, Евросоюз, Саудовская Аравия, ОАЭ, Израиль, Иордания и Индия завершили работу над историческим соглашением о новом экономическом коридоре Индия-Ближний Восток-Европа.
Некоторые наблюдатели для простоты картины называют этот проект еще и коридором Юг-Запад.
Проект предусматривает инвестиции в морские и железнодорожные перевозки, реализацию поставок экологически чистой энергии, прокладку интернет-кабелей, соединяющих Южную Азию и Ближний Восток с Европой. Вашингтон декларировал намерение вложить в этот коридор ни много ни мало $500 млрд.
Сам Байден, говоря о судьбоносности инициативы, заявил: «Мир стоит на переломном этапе истории. Момент, когда решения, которые мы принимаем сегодня, повлияют на ход нашего будущего, - всего нашего будущего на десятилетия вперед».
Война Израиля и ХАМАС в Газе, начавшаяся спустя почти месяц после анонсирования данного проекта, серьезно нарушила планы его инициаторов. В этой связи США могли задуматься о том, как подкорректировать данный маршрут, либо на время сделать ставку на другой релевантный для себя транспортный коридор.
По крайней мере в последнее время в контексте развития отношений со странами Южного Кавказа и Центральной Азии Вашингтон находит привлекательным проект Транскаспийского коридора, который видится как альтернатива коридорам Север-Юг и Восток-Запад.
Не надо путать Транскаспийский коридор с Транскаспийским маршрутом. Первый мыслится как концепция, подразумевающая участие в ней всех стран Южного Кавказа и Центральной Азии, тогда как второй, который уже реализуется, предусматривает участие конкретных государств, заключивших между собой соответствующие соглашения о сотрудничестве. Примечательно, что в Транскаспийском коридоре участвует и Армения. Это приветствуется не только со стороны США, но и Европейским союзом, который включил данный коридор в свою концепцию Global Gateway. В Евросоюзе обещали выделить на него без малого 20 млрд евро.
Западные страны, усиливая свое влияние на Ереван, пытаются интегрировать его в региональные транспортные проекты таким образом, чтобы посредством участия в них Армении оказывать на их реализацию хотя бы опосредованное влияние.
Помогут ли старания Запада по созданию альтернативных транспортных маршрутов в регионе привести к интеграции Транскаспийского транспортного коридора с системой коммуникаций Юг-Запад, покажет время.
На сегодняшний день можно говорить лишь о формировании «транспортной паутины», которая охватывает географию Срединной и Южной Евразии и которая заточена на реализацию интересов западных стран.
Большая роль малых транспортных проектов
Маршруты Север-Юг, Восток-Запад и Юг-Запад, лоббируемые большими геополитическими игроками и по-разному реализуемые на практике, формируют конкурентную среду, оказывающую серьезное влияние на транспортные потоки внутри Евразии.
Вместе с тем есть проекты, которые инициируются не такими крупными, но не менее влиятельными в своих регионах игроками. Достаточно вспомнить о «Дороге развития», инициированной Турцией и Ираком и преследующей цель объединить сквозным железнодорожным сообщением Персидский залив со Средиземным морем, а далее и с Европой. Интерес к участию в ней проявляют также Катар и Объединенные Арабские Эмираты.
Проект был анонсирован еще в 2022 году и включает в себя 1200 км железных и автомобильных дорог. Его стоимость оценивается в $17 млрд. Ожидается, что после реализации он будет приносить ежегодно до $4 млрд прибыли и обеспечит свыше 100 тыс. рабочих мест.
В 2012 году появилась идея транспортного сообщения между Афганистаном и Европой, получившая название «Лазуритовый коридор». Инициаторами его создания выступили Афганистан, Туркменистан, Азербайджан, Грузия и Турция. 13 декабря 2018 года на западе Афганистана, в провинции Герат, состоялась церемония открытия Лазуритового коридора. В этот же день был запущен первый тест - 9 большегрузных автомобилей, которые преодолели путь от Афганистана до Турции по указанному маршруту. Впоследствии в результате смены власти в Афганистане и прихода правительства «Талибан» это начинание было приостановлено. Однако в последнее время на фоне роста связей талибов с внешним миром, прежде всего со своими соседями, в условиях развития контактов с Ташкентом и Баку идея по данному проекту может найти свое продолжение.
Кстати, тот же Узбекистан в декабре 2019 года инициировал и другой железнодорожный проект - коридор Китай-Кыргызстан-Узбекистан. В июне 2024 года Китай, Кыргызстан и Узбекистан подписали соглашение о начале его претворения в жизнь. Предусматривается, что он станет составной частью Среднего коридора и будет разветвляться на два рукава. Один будет идти к туркменскому порту Туркменбаши с продолжением на Алят на противоположном берегу Каспийского моря, а другой - в сторону Ирана.
В Китае этот проект рассматривают в качестве составной части программы «Один пояс - один путь». В самих странах региона говорят о нем как о части Среднего коридора, который имеет несколько расширенную трактовку. Так или иначе, он вполне вписывается в систему маршрутов Восток-Запад, в формировании которых ведущая роль принадлежит Китаю.
Среди важных транспортных инициатив регионального значения, которые приобрели широкий геополитический резонанс, нельзя не отметить Зангезурский транспортный коридор. Как известно, этот проект должен соединить Азербайджан с его эксклавом Нахчыванской Автономной Республикой через территорию Армении. Он хорошо вписывается в систему маршрутов Север-Юг и Восток-Запад, что важно для экономической интеграции и развития региона.
В настоящее время проект обсуждается в контексте мирных соглашений между Арменией и Азербайджаном и включает в себя строительство железной дороги и автомобильной трассы, что повышает его геоэкономическое значение.
Однако по причине деструктивной позиции, которую занимает Армения, он все еще остается замороженным на армянском участке. В то же время Азербайджан приступил к обходному варианту, через Иран, что позволяет обеспечивать актуальность его на перспективу.
Значение, которое играют «малые» транспортные проекты в большой геополитике, весьма велико, поскольку именно на их базе и формируются важные транспортные коридоры. Этот фактор повышает роль и значение малых игроков на глобальной политической арене, что всегда и демонстрировал Азербайджан.