Nəqliyyat dəhlizləri geosiyasətin əsas aspektləri kimi
Beynəlxalq siyasət və iqtisadiyyatda strateji yollara nəzarət istəyi, demək olar ki, hər zaman əsas hədəflərdən biri olub. Bu, təhlükəsizliyin təmini, milli maraqların qorunması, eyni zamanda ticarət və tranzitdən faydalanmaq istəyi ilə bağlıdır. Əsas marşrutlara nəzarət dövlətlərə başqa ölkələrə təsir göstərmək, öz sərhədlərini qorumaq və nüfuz dairəsini genişləndirmək imkanı verir.
Tarixən bu, özünü hərbi münaqişələrdə, müstəmləkələşdirmələrdə, alyansların yaranması və iqtisadi blokların qurulmasında göstərib. Məsələn, Süveyş və Panama kanalları kimi dəniz yollarına, İpək yolu kimi quru marşrutlarına nəzarət müxtəlif ölkələrə ticarətdə, hərbi əməliyyatlarda hər zaman üstünlük qazandırıb və bu gün də qazandırmaqdadır. Bu gün nəqliyyat yollarına nəzarət istəyi geosiyasətin əsas aspektlərindən, beynəlxalq münasibətlərə və iqtisadi strategiyaya təsir göstərən əsas amillərdən birinə çevrilib. XXI əsrdə qloballaşmanın sürətlənməsi və beynəlxalq ticarətin artması ilə Avrasiyada nəqliyyat marşrutları qlobal nəqliyyat şəbəkəsinin vacib elementinə çevrilib. Çin, Hindistan, Rusiya və Avropa İttifaqı ölkələri kimi həm də nəhəng beynəlxalq bazar olan dövlətlər arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi yük daşımalarının sürətləndirilməsi, ləngimələrin qarşısının alınması üçün effektiv nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasını zəruri edib.
«Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» və digərləri
Rusiya, İran, Hindistan və digər dövlətlər Şimali Avropanı Hindistanla birləşdirəcək «Şimal-Cənub» layihəsi təşəbbüsü ilə hələ 2000-ci ildə çıxış etmişdilər. Sonrada bu layihəyə marşrutun üzərində və ya ona bilavasitə yaxın olan onlarla başqa ölkə də qoşulub. Bununla yanaşı, 20 il ərzində ona maraq çox olmayıb, çünki dəniz daşımaları daha ucuz başa gəldiyindən, iqtisadi baxımdan daha cəlbedici görünür.
Bu vəziyyət koronavirus pandemiyasından sonra dəyişib.  Beynəlxalq ticarətin sürətlə bərpa olunması, Asiya, Avropa və Şimali Amerikada iqtisadi artım dəniz vasitəsilə konteyner daşımalarına tələbatı kəskin artırıb, bu isə qiymətlərin yüksəlməsi ilə nəticələnib. Buna konteyner gəmilərinin çatışmazlığı, tədarük zəncirindəki çatışmazlıqlar üzündən limanların işin öhdəsindən tam gələ bilməməsi, işçi qüvvəsi azlığından limanlarda gecikmələr və logistika problemi, həmçinin yanacağın bahalaşması, gəmi şirkətlərinin digər istismar xərclərinin yüksəlməsi də təsir göstərib.
Eyni zamanda, məsələn, ABŞ ilə Çin arasındakı ticarət savaşı və sanksiyalar, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərq münaqişəsi, xüsusilə Qırmızı dənizlə daşımalarda yaranan problem də marşrutlara və dəniz daşımalarının qiymətinə təsirsiz ötüşməyib. Nəticədə, Avrasiya qitəsi daxilindəki marşrutların cəlbediciliyi əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu, yalnız «Şimal-Cənub» dəhlizinə deyil, «Şərq-Qərb» marşrutu və ona inteqrasiya olunmuş «Orta dəhliz», onun əsas hissəsi olan Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu və digərlərinə də aiddir. Bütün bu layihələr Çinin 2014-cü ildən reallaşdırmağa başladığı «Bir kəmər, bir yol» strategiyasına əsasən reallaşdırılır.
Məlum olduğu kimi, «Şimal-Cənub», həmçinin «Kəmər və yol» layihələri dünyanın ən nəhəng qitəsinin nəhəng coğrafiyası çərçivəsində aktual geosiyasi proseslərə inteqrasiya olunub. Üstəlik, hər iki marşrut Xəzər regionunda kəsişir və bu, onların geostrateji əhəmiyyətini daha da artırır.
Azərbaycan hər iki marşrutun əsas benefisiarlarındandır ki, bu da onun istər öz regionunda, istərsə də Böyük Avrasiya miqyasında geosiyasi kapitallaşmasını artırır. Bu durum aparıcı oyunçuların nəinki kommunikasiyalar, həm də ayrı-ayrı ölkələrə təsir imkanı əldə etmək uğrunda rəqabətini gücləndirir. Miqyaslı nəqliyyat layihələri və marşrutlarına nəzarət getdikcə dünya siyasətinə təsir indikatoruna çevrilir. Müvafiq olaraq, regional nəqliyyat layihələrinə təsir regional siyasətə təsir gücünün göstəricisidir.
Layihədən layihəyə fərq var
«Şimal-Cənub» layihəsi daha çox Rusiyaya bağlıdırsa, «Şərq-Qərb» Çinlə əlaqəlidir. Belə çıxır ki, Qərb Avrasiyada nüfuz savaşını uzun müddət bu iki güc mərkəzinə uduzub, çünki bu coğrafiyada onun özünün əhəmiyyətli nəqliyyat layihəsi olmayıb. NATO ölkələri və ABŞ-ın nəzarət edə biləcəyi bütün nəqliyyat layihələri ilk növbədə, qitənin daxilindən yox, onun ətrafından və dəniz ilə keçib. Bu, indi də belədir.
Məhz bu boşluğun doldurulması üçün 2023-cü ilin sentyabrında «G20» ölkələrinin Yeni Dehlidə keçirilən sammitində ABŞ Prezidenti Co Bayden Birləşmiş Ştatlar, Avropa İttifaqı, Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, İsrail, İordaniya və Hindistanın yeni Hindistan-Yaxın-Şərq-Avropa iqtisadi dəhlizinin yaradılması ilə bağlı tarixi razılaşma üzərində işləri başa çatdırdıqlarını bəyan edib.
Bəzi müşahidəçilər gözəllik naminə bu layihəni «Cənub-Qərb» dəhlizi adlandırırlar.
Layihə dəniz və dəmir yolları ilə daşımalara investisiya qoyuluşunu, ekoloji təmiz enerji tədarükünü, Cənubi Asiya ilə Yaxın Şərqi Avropa ilə birləşdirəcək internet kabellərinin çəkilişini nəzərdə tutur. Vaşinqton bu dəhlizə nə az, nə çox – düz 500 milyard dollar sərmayə yatırmaq niyyətini bəyan edib. Bayden təşəbbüsün əhəmiyyətindən danışaraq deyib: «Dünya tarixin dönüş nöqtəsindədir. Bu gün qəbul edəcəyimiz qərarlar gələcəyimizə, onilliklər sonraya təsir göstərəcək».
Lakin bu layihənin anonsunun verilməsindən təxminən bir ay sonra Qəzzada başlamış HƏMAS-İsrail müharibəsi təşəbbüskarların planına ciddi təsir göstərib. Bununla əlaqədar olaraq, Vaşinqton marşruta dəyişiklik edilməsi, yoxsa hələlik diqqəti önəmli olacaq başqa marşrutlara yönəltmək haqda düşünür. Hər halda, son zamanlar ABŞ Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə münasibətlərin inkişafı kontekstində Trans-Xəzər dəhlizini cəlbedici görür. O, «Şimal-Cənub» və «Şərq-Qərb» marşrutlarına alternativ sayılır.
Amma Trans-Xəzər dəhlizini Trans-Xəzər marşrutu ilə qarışdırmaq lazım deyil. Birincisi layihədə Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın bütün ölkələrinin iştirakını nəzərdə tutan konsepsiya kimi düşünülürsə, Trans-Xəzər marşrutu artıq reallaşdırılmaqdadır və aralarında əməkdaşlığa dair razılaşmaların olduğu konkret ölkələrin ondan istifadəsi üçündür.
Maraqlıdır ki, Trans-Xəzər dəhlizi layihəsində Ermənistan da yer alır. Bunu isə yalnız ABŞ deyil, bu dəhlizi özünün «Global Gateway» konsepsiyasına daxil etmiş Avropa İttifaqı da alqışlayır. Aİ layihəyə 20 milyard avro ayıracağını da bildirir. Ümumiyyətlə, Qərb dövlətləri İrəvana təsirlərini artırır, onun regional nəqliyyat layihələrində iştirakına çalışırlar. Onlar bu yolla həmin layihələrin reallaşmasına dolayısı ilə də olsa təsir göstərmək imkanı qazanmaq istəyirlər. Bəs Qərb dövlətlərinin regionda alternativ nəqliyyat marşrutları yaratmaq cəhdləri Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizinin «Cənub-Qərb» kormmunikasiyalar sisteminə inteqrasiyası ilə nəticələnəcəkmi? Bunu zaman göstərəcək.
Bu gün yalnız Orta və Cənubi Avrasiyanı bürümüş «nəqliyyat toru»nun formalaşmasından danışmaq olar. Məqsəd isə Qərb ölkələrinin maraqlarının reallaşdırılmasıdır.
Kiçik nəqliyyat layihələrinin böyük rolu
Nəhəng geosiyasi oyunçular tərəfindən lobbiçiliyi aparılan və təcrübədə fərqli reallaşdırılan «Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» və «Cənub-Qərb» marşrutları ciddi rəqabət mühiti yaradır, Avrasiya daxilində nəqliyyat axınına ciddi təsir göstərir. Bununla yanaşı, elə layihələr var ki, onların təşəbbüskarları nəhəng dövlətlər yox, daha kiçik, lakin öz regionunda nüfuzlu ölkələrdir. Türkiyə ilə İraqın «İnkişaf yolu» təşəbbüsünü yada salmaq kifayətdir. Onun məqsədi Fars körfəzini Aralıq dənizi, oradan isə Avropa ilə birləşdirəcək birbaşa dəmir yolunun çəkilişidir. Artıq bu layihəyə Qətər və BƏƏ də maraq göstərir.
Layihənin anonsu hələ 2022-ci ildə verilib. O, özündə 1200 kilometrlik dəmir və avtomobil yolunu birləşdirir. Layihənin dəyəri 17 milyard dollar qiymətləndirilir. Onun reallaşmasından sonra ildə 4 milyard dollar gəlir gətirəcəyi və 100 mindən artıq iş yerinin açılmasını təmin edəcəyi gözlənilir.
Bundan başqa, 2012-ci ildə Əfqanıstanla Avropa arasında «Lazurit yolu» adlandırılan nəqliyyat əlaqəsinin qurulması ideyası da ortaya çıxıb. Onun təşəbbüskarları Əfqanıstan, Türkmənistan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədir. 2018-ci il dekabrın 13-də Əfqanıstanın qərbində, Herat əyalətində layihənin açılış mərasimi də keçirilib. Elə həmin gün sınaq olaraq, 9 ağır yük daşıyan avtomobil dəhlizlə yola salınıb. Onlar qeyd olunan marşrutla Əfqanıstandan Türkiyəyə yollanıb. Lakin sonradan Əfqanıstanda hakimiyyət dəyişikliyi nəticəsində «Taliban»ın hökumətin başına keçməsi layihəni yarımçıq qoyub. Buna baxmayaraq, son zamanlar taliblərin dünya, ilk növbədə isə qonşuları ilə əlaqələrinin güclənməsi, eyni zamanda Daşkənd-Bakı münasibətlərinin inkişafı fonunda layihə yenidən aktuallıq qazana bilər.
Yeri gəlmişkən, elə həmin Özbəkistan 2019-cu ilin dekabrında daha bir dəmir yolu layihəsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Söhbət Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan marşrutundan gedir. 2024-cü ilin iyununda isə Çin, Qırğızıstan və Özbəkistan bu layihənin həyata keçirilməsinə dair razılaşma imzalayıblar. Onun «Orta dəhliz»in əsas hissəsinə çevriləcəyi və hər iki tərəfə doğru uzanacağı gözlənilir. Bir xətt Türkmənistanın Türkmənbaşı limanına və oradan Xəzərin digər sahilinə – Ələtə, digəri isə İrana uzanacaq. Çin bu layihəyə «Bir kəmər, bir yol» proqramının əsas hissəsi kimi baxır. Region ölkələri isə ondan «Orta dəhliz»in tərkib hissəsi kimi bəhs edirlər. İstənilən halda, o, formalaşmasında Çinin aparıcı rol oynadığı «Şərq-Qərb» marşrutlar sisteminə tam uyğun gəlir.
Geniş geosiyasi rezonans yaratmış regional əhəmiyyətli vacib nəqliyyat təşəbbüsləri arasında Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin adını çəkməmək olmaz. Məlum olduğu kimi, bu layihə Azərbaycanın əsas hissəsini Ermənistan vasitəsilə Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirməlidir. Bu layihə «Şimal-Cənub» və «Şərq-Qərb» sistemləri ilə tam ahəng təşkil edir və bu, regionun iqtisadi inteqrasiyası və inkişafı üçün çox önəmlidir. Hazırda layihə Ermənistanla Azərbaycan arasında mümkün sülh razılaşması kontekstində müzakirə olunur və özündə dəmir və avtomobil yolunun tikintisini əks etdirir. Bu isə layihənin geoiqtisadi əhəmiyyətini xeyli artırır.
Lakin İrəvanın destruktiv mövqeyi layihənin Ermənistan ərazisinə düşən hissəsinin «donmuş halda» qalması ilə nəticələnir. Bu üzdən Azərbaycan İran vasitəsilə çəkiləcək alternativ yola diqqət ayırır ki, bu da perspektivdə onun aktuallığını təmin edəcək.
«Kiçik» nəqliyyat layihələrinin böyük geosiyasətdə oynadığı rol çox nəhəngdir. Çünki vacib nəqliyyat dəhlizləri məhz onların bazasında formalaşır. Bu amil isə qlobal siyasi arenada kiçik oyunçuların rol və əhəmiyyətini artırır. Azərbaycanın timsalında bunu hər zaman görmək mümkündür.

Transport Corridors as Key Aspects of Geopolitics
The desire to control strategic communication routes has always, or almost always, been a driving factor in international politics and economics. This ambition is linked to the need to ensure security, protect national interests, and gain benefits from trade and transit. Controlling key routes allows states to influence other countries, protect their borders, and expand their spheres of influence.
Historically, this has manifested in military conflicts, colonization, alliances, and the creation of economic blocs. For example, control over maritime routes such as the Suez and Panama Canals, and overland routes like the Silk Road, has provided and continues to provide various countries with strategic advantages in trade and military operations.
Today, the desire to control transport routes remains a major aspect of geopolitics, continuing to influence international relations and economic strategies. With the acceleration of globalization and the growth of international trade in the 21st century, transport routes in Eurasia have become important elements of the global transport network. The expansion of economic ties between states that are simultaneously major global markets, such as China, India, Russia, and the European Union, required the creation of efficient transport corridors to speed up the delivery of goods and reduce costs.
North-South, East-West, and Others
Back in 2000, Russia, Iran, India, and several other countries initiated the "North-South" project, linking Northern Europe with India. Subsequently, more than a dozen countries located along or near the route joined the project. However, for two decades, there was relatively little interest in it, as maritime transport was much cheaper and seemed economically attractive.
The situation began to change after the coronavirus pandemic. The sharp recovery of global trade, economic growth in Asia, Europe, and North America led to increased demand for maritime container transport, which in turn led to a rise in freight rates. This was also facilitated by a shortage of container ships and port capacities due to supply chain disruptions, port delays due to labour shortages and logistical problems, rising fuel costs, and other operating expenses of shipping companies.
Moreover, trade wars and sanctions, such as those between the US and China, the Russia-Ukraine conflict, and issues in the Middle East, particularly the Red Sea shipping crisis, also affected routes and the cost of maritime transport. As a result, the attractiveness of routes within the Eurasian continent has significantly increased.
This applies not only to the North-South corridor but also to the East-West routes and the integrated projects of the Middle Corridor, its component - the Trans-Caspian International Transport Route, and others. All of these are being implemented according to China's "One Belt, One Road" strategy, launched in 2014.
As is known, the "North-South" and "Belt and Road" projects are integrated into current geopolitical processes within the vast geography of the world's largest continent. Both routes intersect in the Caspian region, which determines its geostrategic significance.
Azerbaijan is one of the main beneficiaries of both routes, enhancing its geopolitical capitalization both in its region and on a larger Eurasian scale. This circumstance also intensifies competition among leading players not only for communications but also for influence over individual countries. Control over large-scale transport projects and routes essentially becomes an indicator of influence on world politics. Accordingly, influence on regional transport projects becomes an indicator of impact on regional politics.
A Different Project
While the North-South project is largely associated with Russia and the East-West with China, it turns out that for a long time, the West lagged behind these two power centers in terms of influence in Eurasia, as it lacked any significant transport project in this geography. All strategic routes that NATO and the US could control primarily ran and still run not within the continent but around its periphery and by sea.
To fill this gap, in September 2023, US President Joe Biden announced after the G20 summit in New Delhi that the US, the European Union, Saudi Arabia, the UAE, Israel, Jordan, and India had completed work on a historic agreement for a new economic corridor linking India, the Middle East, and Europe. Some observers, for simplicity, also refer to this project as the "South-West Corridor."
The project involves investments in maritime and rail transport, the implementation of clean energy supplies, and the laying of internet cables connecting South Asia and the Middle East with Europe. Washington declared its intention to invest a substantial $500 billion in this corridor. Speaking about the significance of the initiative, Biden stated, "The world stands at a turning point in history. The decisions we make today will affect the course of our future – all of our future – for decades to come."
The war between Israel and Hamas in Gaza, which began almost a month after the announcement of this project, seriously disrupted the plans of its initiators. In this regard, the US might consider adjusting this route or temporarily focusing on another relevant transport corridor.
At least recently, in the context of developing relations with the countries of the South Caucasus and Central Asia, Washington finds the Trans-Caspian Corridor project attractive, which is seen as an alternative to the North-South and East-West corridors.
It is important not to confuse the Trans-Caspian Corridor with the Trans-Caspian Route. The former is conceived as a concept involving all the countries of the South Caucasus and Central Asia, while the latter, which is already being implemented, involves specific states that have signed relevant cooperation agreements. Notably, Armenia is also participating in the Trans-Caspian Corridor. This is welcomed not only by the US but also by the European Union, which has included this corridor in its Global Gateway concept. The EU has promised to allocate nearly 20 billion euros for it.
Western countries, strengthening their influence on Yerevan, are trying to integrate it into regional transport projects in such a way that Armenia's participation in them exerts at least indirect influence on their implementation. Whether the West's efforts to create alternative transport routes in the region will lead to the integration of the Trans-Caspian Transport Corridor with the South-West communication system remains to be seen.
As of today, we can only talk about the development of a transport web that covers the geography of Central and Southern Eurasia and is aimed at realizing the interests of Western countries.
The Big Role of Small Transport Projects
The North-South, East-West, and South-West routes, lobbied by major geopolitical players and implemented in various ways, create a competitive environment that significantly influences transport flows within Eurasia.
At the same time, there are projects initiated by not-so-large but no less influential players in their regions. One such example is the "Development Road," initiated by Turkey and Iraq, aiming to connect the Persian Gulf with the Mediterranean Sea via a continuous railway link, and further with Europe. Qatar and the United Arab Emirates have also shown interest in participating in it.
The project, announced back in 2022, encompasses 1,200 km of rail and road networks. Its estimated cost is $17 billion. Once completed, it is expected to generate up to $4 billion in annual revenue and create over 100,000 jobs.
In 2012, the idea of a transport link between Afghanistan and Europe, known as the Lapis Lazuli Corridor, was conceived. The initiative was spearheaded by Afghanistan, Turkmenistan, Azerbaijan, Georgia, and Turkey. On December 13, 2018, a ceremony was held in Herat province, western Afghanistan, to mark the opening of the Lapis Lazuli Corridor. On the same day, the first test run was conducted with nine heavy trucks travelling from Afghanistan to Turkey along the designated route. However, following the change of government in Afghanistan and the rise of the Taliban, the project was halted. Recently, with the Taliban's increasing engagement with the outside world, particularly with neighbouring countries, and the development of contacts with Tashkent and Baku, the project may see a revival.
Interestingly, in December 2019, Uzbekistan initiated another railway project - the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan corridor. In June 2024, China, Kyrgyzstan, and Uzbekistan signed an agreement to begin its implementation. It is expected to become part of the Middle Corridor and will branch into two routes. One will lead to the Turkmen port of Turkmenbashi, continuing to Alat on the opposite shore of the Caspian Sea, while the other will head towards Iran.
In China, this project is seen as part of the One Belt, One Road initiative. In the region, it is considered part of the Middle Corridor, which has a broader interpretation. Either way, it fits well into the East-West route system, where China plays a leading role.
Among the significant regional transport initiatives that have gained wide geopolitical resonance, the Zangezur transport corridor stands out. This project aims to connect Azerbaijan with its exclave, the Nakhchivan Autonomous Republic, through Armenian territory. It fits well into the North-South and East-West route systems, which are crucial for the region's economic integration and development.
Currently, the project is being discussed in the context of peace agreements between Armenia and Azerbaijan and includes the construction of a railway and a highway, enhancing its geo-economic significance. However, due to Armenia's obstructive stance, the project remains stalled on the Armenian section. Meanwhile, Azerbaijan has started an alternative route through Iran, ensuring its relevance for the future.
The importance of "small" transport projects in the broader geopolitical landscape is significant, as they form the basis for major transport corridors. This factor enhances the role and significance of smaller players on the global political stage, as demonstrated by Azerbaijan.