FIRILDAQÇI BUCAĞINDAN
Azərbaycanın növbədənkənar seçki nəticəsində formalaşmış yeni çağırış parlamentinin payız sessiyası sentyabrın 23-də işinə başlayıb. Milli Məclisin ilk toplantısında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev proqram çıxışı edib. Dövlət başçısı çıxışında bir çox aktual məsələyə, o cümlədən Ermənistanla çoxdan gözlənilən sülh müqaviləsi ilə bağlı aparılan danışıqların vəziyyətinə toxunub.
Azərbaycan Prezidentinin fikirləri bir çox informasiya agentliyində «Təcili!» başlığı altında verilib. «Bizim birinci layihəmiz Ermənistana göndəriləndən bu günə qədər 10 şərh mübadiləsi olub. Aylar keçdikcə, təbii olaraq biz gözləyirdik ki, Ermənistan öz şərhlərini bizə daha operativ və çevik verəcək. Ancaq biz bunun tam əksini gördük. Son variantın onlardan alınmasını biz 70 gün gözləməli olduq. Bütün razılaşdırılmamış müddəalar onların variantında sülh müqaviləsindən çıxarıldı. Yəni, bu dərəcədə primitiv və qeyri-adekvat addım, sözün düzü, gözlənilən deyildi», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bakı ilə İrəvan arasında sülh danışıqları Azərbaycanın təşəbbüsü ilə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra başlayıb. 2022-ci ildə sülh müqaviləsinin beş prinsipi müəyyənləşdirilib və açıqlanıb:
- bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü, sərhədlərinin toxunulmazlığı və siyasi müstəqilliyinin tanınması;
- dövlətlərin bir-birinə ərazi iddiasının olmadığının qarşılıqlı şəkildə təsdiqi və gələcəkdə belə iddiaların irəli sürülməyəcəyinə dair hüquqi öhdəliyin götürülməsi;
- dövlətlərarası münasibətlərdə bir-birlərinin təhlükəsizliyinə təhdid törətməkdən, siyasi müstəqillik və ərazi bütövlüyünə qarşı hədə və gücdən istifadə etməkdən, habelə BMT Nizamnaməsinin məqsədlərinə uyğun olmayan digər hallardan çəkinilməsi;
- dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası, diplomatik münasibətlərin qurulması;
- nəqliyyat yolları və kommunikasiyaların açılması, digər müvafiq kommunikasiyaların qurulması, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığın qurulması.
Bunun ardından Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlikləri arasında uzun-uzadı və konfidensial yazışmalar başlayıb.
Nəzəri baxımdan bu, anlaşılan idi. 30 illik müharibədən sonra sülh müqaviləsi bir anda imzalanacaq sənəd deyil. Onun razılaşdırılmasına, ciddi-ciddi cilalanmasına ehtiyac var. Burada isə «üçtərəfli bəyanatın rekord müddətdə hazırlanaraq imzalanması» nümunəsi heç də həmişə işləmir.
Bununla yanaşı, Nikol Paşinyanı «sülh göyərçini» elan etməyə hazır olanların çoxunda rahat həzm olunan izah var idi: guya Ermənistanda ictimai rəy çox «kəskindir» və baş nazirin bir anda «Artsax»ın həmişəlik itirildiyini elan etməsi asan deyil. Bəzən müharibəni uduzmaq onun nəticələrinin təsdiqləndiyi sənədi imzalamaqdan daha asan olur. Əslində, əvvəlcə sanki bu da inandırıcı təsir bağışlayırdı – 44 günlük müharibənin sonunda Ermənistanın kapitulyasiyaya imza atması ilə ölkə parlamentinə edilmiş hücum, o vaxt vitse-spiker olan Ararat Mirzoyanın döyülməsi və s. yaddaşlardadır.
Amma İrəvanın sülh müqaviləsi üzərində işi bilərək uzatdığını, münaqişəyə birdəfəlik nöqtə qoymaq istəmədiyini göstərən əlamətlər də az deyildi. Səbəb isə heç də Qarabağa iddialardan sənəd üzərində imtinanın Paşinyan üçün çətin olması deyildi.
Revanş arzusunda olanlar kimlərdir?
Ermənistanda revanşist əhvalın olduğu çoxdan məlumdur. Azərbaycan Prezidenti yeni çağırış parlamentin ilk iclasındakı çıxışında Ermənistan hökumətini açıq şəkildə məhz bunda günahlandırıb. Rəsmi İrəvanın revanşist fikirlərdə olduğunu göstərən əlamətlərdən biri Ermənistanın yenidən hərbiləşdirilməsi istiqamətində aparılan kampaniyadır. Burada, əlbəttə ki, məsuliyyəti onun istər köhnə, istərsə də yeni dostları, silah sponsorları da daşıyır. Amma yekun qərarı, əlbəttə ki, Ermənistan qəbul edir.
Ermənistanın 44 günlük müharibə və 2023-cü ilin payızında həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatı zamanı külli miqdarda hərbi texnika, ağır silah və s. itirdiyi haqda çox danışmaq olar. Yəni indi o, təcili olaraq arsenalını doldurmalıdır ki, sabah ordu kimi müdafiə alətindən tam məhrum olmasın. Bəs təcrübədə nə baş verir? Ekspertlər, ilk növbədə isə peşəkar hərbi kəşfiyyatçılar bildirirlər ki, ölkənin müdafiəyə, yoxsa hücuma hazırlaşdığını bir çox əlamətlərə əsasən müəyyənləşdirmək olur. Hər şey bir yana, İrəvan ATƏT-in Minsk qrupunu işlək vəziyyətdə saxlamağa çalışır. Xatırladaq ki, bu qurum «Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi»ni həll etmək üçün yaradılmışdı. İndi İrəvan onun «sağ qalmasına» çalışırsa, demək, münaqişənin başa çatdığını düşünmür. Bu, öz-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Belə bir şəraitdə sülh müqaviləsinin imzalanmasını uzatmaq tam fərqli mənzərə yaradır. Bu gün İrəvan heç də yalnız daha əlverişli şərtlərlə sülhə nail olmağa çalışmır (halbuki, iki darmadağından sonra anlaşılmalı idi ki, diplomatik hiyləgərliklərlə məğlubiyyəti nəinki qələbəyə, heç-heçəyə də çevirmək mümkün deyil). Ermənistan sülh müqaviləsinin imzalanmasına bütün vasitələrlə ona görə mane olur ki, Qarabağa iddialardan sənəd üzərində imtina etməsin. O, bu taktikadan hələ 90-cı illərin birinci yarısında uğurla istifadə etmişdi. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qarabağla bağlı 4 qətnaməsi məhz Ermənistanın günahı ucbatından kağız üzərində qalmışdı.
İrəvanın yeni hiyləsi
Ermənistan XİN-i 2 aydan artıq düşündükdən sonra öz sülh müqaviləsi variantını Bakıya göndərib. Məlum olub ki, Azərbaycanla konsensusun əldə edilmədiyi maddələr sənəddən çıxarılıb. İrəvan məhz bundan sonra müqavilənin «mümkün qədər tez» imzalanmasında israr edir.
Amma yəqin ki, sülh müqaviləsini «mümkün qədər tez» imzalamaq istəyən ölkə sənədlə bağlı təkliflər üzərində 70 gün düşünmür, məsələni razılaşmanın əldə olunmadığı maddələri mətndən çıxarmaqla həll etmir. Bəli, diplomatiyada belə fəndlər olur – mübahisə yaradan fikirlər sənəddən çıxarılır, orada yalnız tərəflərdən birini qane edən maddələr saxlanılır. Amma buna görüşlərin yekununa dair kommünikelərin, böyük forumların sonunda qəbul olunan bəyannamələrin və s. hazırlanması zamanı gedilir. Söhbət sülh müqaviləsindən gedirsə, mübahisəli məqamlardan yan keçmək yox, razılığa gəlmək zəruridir. Əks təqdirdə, həmin sənəd, sadəcə, xoş arzular toplusuna çevriləcək.
Bununla yanaşı, Konstitusiya məsələsi də var. Ermənistan Konstitusiyasında deyilir: «Erməni xalqı Ermənistan dövlətçiliyinin fundamental prinsiplərini və Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində təsbit olunmuş milli məqsədlərini əsas götürərək, öz azadlıqsevər əcdadlarının suveren dövlətçiliyi bərpa etmək vəsiyyətini yerinə yetirərək, nəsillərin azadlığının, ümumi rifahının, vətəndaş harmoniyasının təmin edilməsi naminə onun möhkəmlənməsinə və inkişafına sadiq qalaraq, onun ümumbəşəri dəyərlərə sadiqliyini təsdiq edərək, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını qəbul edir».
Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində isə bu fikirlər yer alır: «Ermənistan SSR Ali Soveti Ümumdünya Bəyannaməsinin prinsiplərinə əsaslanaraq bütün ermənilərin arzularının həyata keçirilməsində və tarixi ədalətin bərpasında erməni xalqının taleyi qarşısında öz məsuliyyətini dərk edərək, Ermənistan xalqının vahid iradəsini ifadə edərək, xalqların öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu həyata keçirən insan hüquqları və ümumən tanınmış beynəlxalq hüququn normalarına, Ermənistan SSR Ali Sovetinin və Dağlıq Qarabağ Milli Şurasının 1 dekabr 1989-cu il tarixli “Ermənistan SSR-nin və Dağlıq Qarabağın birləşdirilməsi haqqında” birgə Qərarına əsaslanaraq xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququnu həyata keçirərək...”
Yəni Ermənistanda belə «konstitusion norma»nın mövcud olduğu halda onunla sülh müqaviləsinin imzalanmasının, sadəcə, mənası yoxdur. Ən yaxşı halda o, Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən rədd ediləcək. Məlum Sürix protokolları ilə analogiya aparsaq, Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin belə bir qərar çıxaracağı istisna deyil: biz sülh müqaviləsini imzaladıq, lakin «ermənilərin Qarabağa qaytarılması», «onların öz müqəddəratlarını təyin etməsinin təmini» kimi tələbləri irəli sürmək hüququmuzu özümüzdə saxlayırıq.
İrəvan onu da bəyan edə bilər ki, Azərbaycan Ermənistanla sülh müqaviləsini imzalamaqla, az qala onun mifik «Qarabağ haqqı»nı tanıyıb.
Azərbaycanlı ekspertlər (həmçinin bir sıra xarici ekspertlər) bildirirlər ki, Ermənistanın sülh müqaviləsinin imzalanması prosesini pozmaq cəhdləri İrəvan üçün ənənəvi üsuldur. Qarabağla bağlı 30 il davam etmiş münaqişə zamanı dəfələrlə Azərbaycana elə razılaşmanı qəbul etdirməyə çalışıblar ki, Bakının əl-qolu bağlansın, İrəvan üçün isə geniş manevr imkanları olsun. Daha dəqiq desək, hər dəfə Ermənistan üçün Azərbaycana yenidən ərazi iddiaları irəli sürməsi üçün «nəfəslik» saxlamağa çalışılıb. Üstəlik, İrəvan buna ötən illərdə, hələ «kabab inqilabı»ndan əvvəl dəfələrlə cəhd edib. İrəvan Bakının bu «çiy» sənədi imzalamağa məcbur edilməsi işinə köhnə və yeni dostlarını da qoşmağa çalışıb. Amma bu, işə yaramayıb. Bakı bu cür sənədə imza atmaqdan imtina edir. Birincisi, Azərbaycan tərəfi Paşinyanın qurduğu bu oyunu yaxşı anlayır (onu anlamaq elə də çətin deyil). İkincisi, söhbət o qədər vacib və prinsipial məsələlərdən gedir ki, Bakı onları «mötərizə içərisinə sala», yaxud sonraya saxlaya bilməz. Azərbaycana kağız üzərində gözəl sözlər yox, əsl işlək sülh müqaviləsi lazımdır. Ən əsası isə Azərbaycan xarici oyunçuların alqışını almaq üçün köklü maraqlarından imtina etməyəcək. İrəvan bunu nəzərə almayıbsa, bu, onun problemidir.

ARMENIAN FRAUD REVISITED
The autumn session of the Milli Majlis, the parliament of the new convocation elected in early elections, commenced in Baku on September 23. President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered a programmatic speech at the inaugural session. He addressed numerous relevant and urgent issues, including the state of negotiations with Armenia regarding the long-awaited peace treaty.
The President of Azerbaijan's words were swiftly quoted by many news agencies: "From the moment we sent our initial draft to Armenia until today, there have been ten exchanges of comments. After several months, we naturally anticipated that Armenia would be more prompt and expeditious in providing us with its feedback. We had to wait 70 days before receiving their latest version. All unagreed provisions were omitted from their version of the peace treaty. Such a rudimentary and inadequate step was, to be frank, unexpected."
A Bit of History
Peace talks between Baku and Yerevan, initiated by Azerbaijan, commenced after the Second Garabagh War. In 2022, five principles of a peace treaty emerged and were made public:
- Mutual recognition of each other's sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders, and political independence;
- Mutual confirmation of the absence of territorial claims between States and a legal obligation not to make such claims in the future;
- Refraining from endangering each other's security in inter-State relations, from using threats and force against political independence and territorial integrity, and from other circumstances inconsistent with the purposes of the UN Charter;
- Delimitation and demarcation of the state border, establishment of diplomatic relations;
- Opening of transport and communications, establishment of other relevant communications, and cooperation in other areas of mutual interest.
Subsequently, a prolonged and confidential correspondence between the Foreign Ministries of Azerbaijan and Armenia began. Theoretically, this was understandable. A peace treaty after 30 years of war is not a document that can be signed hastily. It requires harmonisation and refinement. References to the November 2020 trilateral statement that was prepared and signed in record time do not always apply in this context.
Concurrently, numerous individuals who had previously characterised Nikol Pashinyan as a "dove of peace" proffered a rationale that was both compelling and plausible: the prevailing sentiment in Armenia is markedly "heated", and it is challenging for the Prime Minister to proclaim that "Artsakh" has been irrevocably lost to Armenia. It is often more straightforward to lose a war than to sign a document that formalises its results. This reasoning was also persuasive, particularly in light of the immediate aftermath of Armenia's capitulation in the 44-day war, the storming of the Armenian parliament, and the assault on Ararat Mirzoyan, who was then the vice-speaker.
Nevertheless, there were numerous indications that Yerevan was deliberately prolonging work on a peace treaty, unwilling to definitively conclude the conflict. And not only because it was more challenging for Pashinyan to relinquish his claim to Garabagh on paper than to lose the war.
Who Dreams of A Rematch?
The existence of revanchist sentiments in Armenia has been a matter of public record for some time. In his address to the inaugural session of the newly elected parliament, President Ilham Aliyev directly accused the Armenian government of pursuing such policies. The current campaign to remilitarise Armenia is a clear indication of the official policy pursued by the government of Yerevan. It is evident that both the erstwhile and the contemporary allies and arms sponsors bear a significant portion of the responsibility for this. Nevertheless, the ultimate decisions are still made in Yerevan.
One might engage in a lengthy discourse concerning Armenia's diminished military capabilities, including the loss of weaponry, heavy artillery, and other resources, as a consequence of the 44-day conflict and anti-terrorist operations that transpired in the autumn of 2023. It can be argued that Armenia is currently in a position where it is necessary to replenish its military resources and address deficiencies in its military orders in order to avoid a situation where it is left without an essential instrument of defence, such as an army. However, what are the practical consequences of this situation? It is possible to discern whether a country is preparing for offensive or defensive action through the observation of a number of indicators, as noted by experts, particularly those with experience in military intelligence.
Furthermore, Armenia is striving to ensure the continued functionality of the OSCE Minsk Group. It is important to recall that this structure was established with the objective of resolving the conflict between Armenia and Azerbaijan over the disputed region of Nagorno-Karabakh. If Yerevan is attempting to maintain the operational status of the structure, it suggests that they do not believe the conflict has reached a conclusion. This is also a highly informative and illustrative indicator.
In light of these circumstances, the postponement of the peace treaty signing acquires a distinct significance. Yerevan is not merely attempting to negotiate more favourable peace terms for itself (although, in light of the double defeat, it has become evident that diplomatic manoeuvres will not transform defeat into victory or even a draw). Armenia is employing a range of tactics to impede the signing of the peace treaty, with the objective of maintaining its claim to Nagorno-Karabakh in written form. This strategy has been effectively utilized by Armenia since the early 1990s. It was due to Yerevan's actions that four UN Security Council resolutions on Garabagh remained on paper.
Yerevan's New Move
Following a period of more than two months during which the Armenian Foreign Ministry has been engaged in deliberations, a version of the peace treaty has been sent to Baku which excludes the provisions that could not be agreed upon with Azerbaijan. Armenia is now insisting on the immediate signing of this abbreviated version of the treaty.
It is not simply the case that the country seeking to sign the treaty "as soon as possible" takes 70 days to consider the final package of proposals and then "resolves the issue" by simply removing from the treaty those provisions on which agreement cannot be reached. Indeed, this is a common diplomatic technique whereby controversial language is removed from a document and only that which is acceptable to one party is retained. Nevertheless, this approach is typically employed in the drafting of communiqué statements following meetings or in the formulation of declarations from broad forums. In the context of a peace treaty, it is imperative to achieve an agreement that encompasses all parties, rather than attempting to circumvent controversial formulations. Otherwise, a peace treaty risks becoming a mere collection of good intentions.
Moreover, the question of the Constitution remains unresolved. The Basic Law of Armenia states that: "The Armenian people, basing their actions on the fundamental principles of Armenian statehood and the national goals set forth in the Declaration of Independence of Armenia, honouring the pledge of their freedom-loving ancestors to restore sovereign statehood, committed to its strengthening and development for the sake of freedom, the common good, and civil harmony for posterity, reaffirming their loyalty to universal values, adopt the Constitution of the Republic of Armenia." The text of the Declaration of Independence of Armenia goes on to make the following declaration: "The Supreme Soviet of the Armenian SSR, representing the unified will of the Armenian people, aware of its obligation to the Armenian people in fulfilling their aspirations and restoring historical justice, based on the principles of the Universal Declaration of Human Rights and internationally recognized norms of international law, The implementation of the right of nations to free self-determination is based on the joint resolution of the Supreme Soviet of the Armenian SSR and the National Council of Nagorno-Karabakh of December 1, 1989 'On the Reunification of the Armenian SSR and Nagorno-Karabakh'… In other words, with such a wording, i.e., "constitutional norm", there is absolutely no sense in signing a peace treaty with Armenia. It is likely that the document will be rejected by the Constitutional Court of Armenia. In light of the Zurich Protocols, it is plausible that the Constitutional Court of Armenia may arrive at a similar conclusion: despite having signed the peace treaty, the Court may assert that the right to demand the return of the Armenians of Nagorno-Karabakh and ensure their right to self-determination remains reserved.
Indeed, Yerevan may announce that Azerbaijan, by signing a peace treaty with Armenia, has essentially acknowledged its purported rights to Nagorno-Karabakh.
As observed by experts from Azerbaijan and other countries, Armenia's pursuit of a basic peace treaty represents a conventional strategy for Yerevan. Throughout the 30-year conflict over Nagorno-Karabakh, Armenia has persistently sought to impose agreements on Azerbaijan under various pretexts, thereby limiting Baku's options while retaining Armenia's room for manoeuvre. In other words, it represents a potential opportunity for initiating new territorial claims. Yerevan has previously attempted similar manoeuvres, even prior to the 2018 coup.
Yerevan is actively engaging with both long-standing and newly formed alliances with the objective of exerting pressure on Baku to sign the document in its current, unfinalised form. Nevertheless, this strategy has not yielded the desired outcome. The government of Baku has thus far declined to sign the proposed treaty. Primarily, the strategy initiated by Pashinyan was readily discerned by Azerbaijan. Moreover, the concept was not particularly novel. Secondly, the issues at stake are of such crucial and fundamental importance to Azerbaijan that it is unlikely that they will be set aside or postponed. Baku is seeking a functional peace treaty, not merely rhetorical flourishes on paper. Most crucially, Azerbaijan is unwilling to compromise its fundamental interests in order to gain the approval of external actors. If Yerevan has not considered this, it is a shortcoming on their part.