FIRILDAQÇI BUCAĞINDAN
Azərbaycanın növbədənkənar seçki nəticəsində formalaşmış yeni çağırış parlamentinin payız sessiyası sentyabrın 23-də işinə başlayıb. Milli Məclisin ilk toplantısında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev proqram çıxışı edib. Dövlət başçısı çıxışında bir çox aktual məsələyə, o cümlədən Ermənistanla çoxdan gözlənilən sülh müqaviləsi ilə bağlı aparılan danışıqların vəziyyətinə toxunub.
Azərbaycan Prezidentinin fikirləri bir çox informasiya agentliyində «Təcili!» başlığı altında verilib. «Bizim birinci layihəmiz Ermənistana göndəriləndən bu günə qədər 10 şərh mübadiləsi olub. Aylar keçdikcə, təbii olaraq biz gözləyirdik ki, Ermənistan öz şərhlərini bizə daha operativ və çevik verəcək. Ancaq biz bunun tam əksini gördük. Son variantın onlardan alınmasını biz 70 gün gözləməli olduq. Bütün razılaşdırılmamış müddəalar onların variantında sülh müqaviləsindən çıxarıldı. Yəni, bu dərəcədə primitiv və qeyri-adekvat addım, sözün düzü, gözlənilən deyildi», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bakı ilə İrəvan arasında sülh danışıqları Azərbaycanın təşəbbüsü ilə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra başlayıb. 2022-ci ildə sülh müqaviləsinin beş prinsipi müəyyənləşdirilib və açıqlanıb:
- bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü, sərhədlərinin toxunulmazlığı və siyasi müstəqilliyinin tanınması;
- dövlətlərin bir-birinə ərazi iddiasının olmadığının qarşılıqlı şəkildə təsdiqi və gələcəkdə belə iddiaların irəli sürülməyəcəyinə dair hüquqi öhdəliyin götürülməsi;
- dövlətlərarası münasibətlərdə bir-birlərinin təhlükəsizliyinə təhdid törətməkdən, siyasi müstəqillik və ərazi bütövlüyünə qarşı hədə və gücdən istifadə etməkdən, habelə BMT Nizamnaməsinin məqsədlərinə uyğun olmayan digər hallardan çəkinilməsi;
- dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası, diplomatik münasibətlərin qurulması;
- nəqliyyat yolları və kommunikasiyaların açılması, digər müvafiq kommunikasiyaların qurulması, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlığın qurulması.
Bunun ardından Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlikləri arasında uzun-uzadı və konfidensial yazışmalar başlayıb.
Nəzəri baxımdan bu, anlaşılan idi. 30 illik müharibədən sonra sülh müqaviləsi bir anda imzalanacaq sənəd deyil. Onun razılaşdırılmasına, ciddi-ciddi cilalanmasına ehtiyac var. Burada isə «üçtərəfli bəyanatın rekord müddətdə hazırlanaraq imzalanması» nümunəsi heç də həmişə işləmir.
Bununla yanaşı, Nikol Paşinyanı «sülh göyərçini» elan etməyə hazır olanların çoxunda rahat həzm olunan izah var idi: guya Ermənistanda ictimai rəy çox «kəskindir» və baş nazirin bir anda «Artsax»ın həmişəlik itirildiyini elan etməsi asan deyil. Bəzən müharibəni uduzmaq onun nəticələrinin təsdiqləndiyi sənədi imzalamaqdan daha asan olur. Əslində, əvvəlcə sanki bu da inandırıcı təsir bağışlayırdı – 44 günlük müharibənin sonunda Ermənistanın kapitulyasiyaya imza atması ilə ölkə parlamentinə edilmiş hücum, o vaxt vitse-spiker olan Ararat Mirzoyanın döyülməsi və s. yaddaşlardadır.
Amma İrəvanın sülh müqaviləsi üzərində işi bilərək uzatdığını, münaqişəyə birdəfəlik nöqtə qoymaq istəmədiyini göstərən əlamətlər də az deyildi. Səbəb isə heç də Qarabağa iddialardan sənəd üzərində imtinanın Paşinyan üçün çətin olması deyildi.
Revanş arzusunda olanlar kimlərdir?
Ermənistanda revanşist əhvalın olduğu çoxdan məlumdur. Azərbaycan Prezidenti yeni çağırış parlamentin ilk iclasındakı çıxışında Ermənistan hökumətini açıq şəkildə məhz bunda günahlandırıb. Rəsmi İrəvanın revanşist fikirlərdə olduğunu göstərən əlamətlərdən biri Ermənistanın yenidən hərbiləşdirilməsi istiqamətində aparılan kampaniyadır. Burada, əlbəttə ki, məsuliyyəti onun istər köhnə, istərsə də yeni dostları, silah sponsorları da daşıyır. Amma yekun qərarı, əlbəttə ki, Ermənistan qəbul edir.
Ermənistanın 44 günlük müharibə və 2023-cü ilin payızında həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatı zamanı külli miqdarda hərbi texnika, ağır silah və s. itirdiyi haqda çox danışmaq olar. Yəni indi o, təcili olaraq arsenalını doldurmalıdır ki, sabah ordu kimi müdafiə alətindən tam məhrum olmasın. Bəs təcrübədə nə baş verir? Ekspertlər, ilk növbədə isə peşəkar hərbi kəşfiyyatçılar bildirirlər ki, ölkənin müdafiəyə, yoxsa hücuma hazırlaşdığını bir çox əlamətlərə əsasən müəyyənləşdirmək olur. Hər şey bir yana, İrəvan ATƏT-in Minsk qrupunu işlək vəziyyətdə saxlamağa çalışır. Xatırladaq ki, bu qurum «Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi»ni həll etmək üçün yaradılmışdı. İndi İrəvan onun «sağ qalmasına» çalışırsa, demək, münaqişənin başa çatdığını düşünmür. Bu, öz-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Belə bir şəraitdə sülh müqaviləsinin imzalanmasını uzatmaq tam fərqli mənzərə yaradır. Bu gün İrəvan heç də yalnız daha əlverişli şərtlərlə sülhə nail olmağa çalışmır (halbuki, iki darmadağından sonra anlaşılmalı idi ki, diplomatik hiyləgərliklərlə məğlubiyyəti nəinki qələbəyə, heç-heçəyə də çevirmək mümkün deyil). Ermənistan sülh müqaviləsinin imzalanmasına bütün vasitələrlə ona görə mane olur ki, Qarabağa iddialardan sənəd üzərində imtina etməsin. O, bu taktikadan hələ 90-cı illərin birinci yarısında uğurla istifadə etmişdi. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qarabağla bağlı 4 qətnaməsi məhz Ermənistanın günahı ucbatından kağız üzərində qalmışdı.
İrəvanın yeni hiyləsi
Ermənistan XİN-i 2 aydan artıq düşündükdən sonra öz sülh müqaviləsi variantını Bakıya göndərib. Məlum olub ki, Azərbaycanla konsensusun əldə edilmədiyi maddələr sənəddən çıxarılıb. İrəvan məhz bundan sonra müqavilənin «mümkün qədər tez» imzalanmasında israr edir.
Amma yəqin ki, sülh müqaviləsini «mümkün qədər tez» imzalamaq istəyən ölkə sənədlə bağlı təkliflər üzərində 70 gün düşünmür, məsələni razılaşmanın əldə olunmadığı maddələri mətndən çıxarmaqla həll etmir. Bəli, diplomatiyada belə fəndlər olur – mübahisə yaradan fikirlər sənəddən çıxarılır, orada yalnız tərəflərdən birini qane edən maddələr saxlanılır. Amma buna görüşlərin yekununa dair kommünikelərin, böyük forumların sonunda qəbul olunan bəyannamələrin və s. hazırlanması zamanı gedilir. Söhbət sülh müqaviləsindən gedirsə, mübahisəli məqamlardan yan keçmək yox, razılığa gəlmək zəruridir. Əks təqdirdə, həmin sənəd, sadəcə, xoş arzular toplusuna çevriləcək.
Bununla yanaşı, Konstitusiya məsələsi də var. Ermənistan Konstitusiyasında deyilir: «Erməni xalqı Ermənistan dövlətçiliyinin fundamental prinsiplərini və Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində təsbit olunmuş milli məqsədlərini əsas götürərək, öz azadlıqsevər əcdadlarının suveren dövlətçiliyi bərpa etmək vəsiyyətini yerinə yetirərək, nəsillərin azadlığının, ümumi rifahının, vətəndaş harmoniyasının təmin edilməsi naminə onun möhkəmlənməsinə və inkişafına sadiq qalaraq, onun ümumbəşəri dəyərlərə sadiqliyini təsdiq edərək, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını qəbul edir».
Ermənistanın Müstəqillik Bəyannaməsində isə bu fikirlər yer alır: «Ermənistan SSR Ali Soveti Ümumdünya Bəyannaməsinin prinsiplərinə əsaslanaraq bütün ermənilərin arzularının həyata keçirilməsində və tarixi ədalətin bərpasında erməni xalqının taleyi qarşısında öz məsuliyyətini dərk edərək, Ermənistan xalqının vahid iradəsini ifadə edərək, xalqların öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu həyata keçirən insan hüquqları və ümumən tanınmış beynəlxalq hüququn normalarına, Ermənistan SSR Ali Sovetinin və Dağlıq Qarabağ Milli Şurasının 1 dekabr 1989-cu il tarixli “Ermənistan SSR-nin və Dağlıq Qarabağın birləşdirilməsi haqqında” birgə Qərarına əsaslanaraq xalqların öz müqəddəratını təyinetmə hüququnu həyata keçirərək...”
Yəni Ermənistanda belə «konstitusion norma»nın mövcud olduğu halda onunla sülh müqaviləsinin imzalanmasının, sadəcə, mənası yoxdur. Ən yaxşı halda o, Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən rədd ediləcək. Məlum Sürix protokolları ilə analogiya aparsaq, Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin belə bir qərar çıxaracağı istisna deyil: biz sülh müqaviləsini imzaladıq, lakin «ermənilərin Qarabağa qaytarılması», «onların öz müqəddəratlarını təyin etməsinin təmini» kimi tələbləri irəli sürmək hüququmuzu özümüzdə saxlayırıq.
İrəvan onu da bəyan edə bilər ki, Azərbaycan Ermənistanla sülh müqaviləsini imzalamaqla, az qala onun mifik «Qarabağ haqqı»nı tanıyıb.
Azərbaycanlı ekspertlər (həmçinin bir sıra xarici ekspertlər) bildirirlər ki, Ermənistanın sülh müqaviləsinin imzalanması prosesini pozmaq cəhdləri İrəvan üçün ənənəvi üsuldur. Qarabağla bağlı 30 il davam etmiş münaqişə zamanı dəfələrlə Azərbaycana elə razılaşmanı qəbul etdirməyə çalışıblar ki, Bakının əl-qolu bağlansın, İrəvan üçün isə geniş manevr imkanları olsun. Daha dəqiq desək, hər dəfə Ermənistan üçün Azərbaycana yenidən ərazi iddiaları irəli sürməsi üçün «nəfəslik» saxlamağa çalışılıb. Üstəlik, İrəvan buna ötən illərdə, hələ «kabab inqilabı»ndan əvvəl dəfələrlə cəhd edib. İrəvan Bakının bu «çiy» sənədi imzalamağa məcbur edilməsi işinə köhnə və yeni dostlarını da qoşmağa çalışıb. Amma bu, işə yaramayıb. Bakı bu cür sənədə imza atmaqdan imtina edir. Birincisi, Azərbaycan tərəfi Paşinyanın qurduğu bu oyunu yaxşı anlayır (onu anlamaq elə də çətin deyil). İkincisi, söhbət o qədər vacib və prinsipial məsələlərdən gedir ki, Bakı onları «mötərizə içərisinə sala», yaxud sonraya saxlaya bilməz. Azərbaycana kağız üzərində gözəl sözlər yox, əsl işlək sülh müqaviləsi lazımdır. Ən əsası isə Azərbaycan xarici oyunçuların alqışını almaq üçün köklü maraqlarından imtina etməyəcək. İrəvan bunu nəzərə almayıbsa, bu, onun problemidir.

ПОД УГЛОМ МОШЕННИЧЕСТВА
В Баку 23 сентября открылась осенняя сессия Милли Меджлиса - парламента нового созыва, избранного на досрочных выборах. На первом заседании с программной речью выступил Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Глава государства затронул многие актуальные вопросы, в том числе и ситуацию на переговорах с Арменией по долгожданному мирному договору.
Президента Азербайджана в режиме «Молния!» цитировали многие информагентства: «С момента отправки нашего первого проекта в Армению по сегодняшний день произошло десять обменов комментариями. По прошествии нескольких месяцев мы, естественно, ждали, что Армения оперативнее и быстрее будет предоставлять нам свои комментарии. Но мы видим, что все происходит с точностью до наоборот. Пришлось ждать 70 дней, прежде чем мы получили от них последний вариант. Все несогласованные положения были исключены из их варианта мирного договора. То есть столь примитивный и неадекватный шаг, честно говоря, был неожиданным».
Мирные переговоры между Баку и Ереваном по инициативе Азербайджана стартовали после второй Карабахской войны. В 2022 году появились и были обнародованы пять принципов мирного договора:
- взаимное признание суверенитета, территориальной целостности, нерушимости международных границ и политической независимости друг друга;
- взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и юридическое обязательство не предъявлять такие претензии в будущем;
- воздерживаться от угрозы безопасности друг друга в межгосударственных отношениях, от применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности, а также от иных обстоятельств, несовместимых с целями Устава ООН;
- делимитация и демаркация государственной границы, установление дипломатических отношений;
- открытие транспорта и коммуникаций, установление других соответствующих коммуникаций и сотрудничество в других областях, представляющих взаимный интерес.
Потом началась долгая и конфиденциальная переписка между МИД Азербайджана и Армении.
Теоретически это было объяснимо. Мирный договор после 30 лет войны - не тот документ, который можно подписать «с налета». Он требует согласований и шлифовки. И не всегда здесь работают примеры в стиле «трехстороннее Заявление подготовили и подписали в рекордные сроки».
Вместе с тем у многих из тех, кто был готов объявить Никола Пашиняна «голубем мира», имелось удобоваримое объяснение: дескать, общественное мнение в Армении слишком «разогрето» и премьер-министру не так-то просто взять и объявить, что «Арцах» для Армении потерян навсегда. Иногда намного легче проиграть войну, чем поставить подпись под документом, закрепляющим ее итоги. И вроде бы это тоже звучало убедительно - достаточно вспомнить по горячим следам капитуляции Армении в 44-дневной войне штурм парламента Армении и побитого Арарата Мирзояна, на тот момент вице-спикера.
Тем не менее очень многое указывало, что в Ереване намеренно затягивают работу над мирным договором, не желая ставить в конфликте окончательную точку. И не только потому, что для Пашиняна оказалось сложнее отказаться от притязаний на Карабах на бумаге, чем проиграть войну.
Кто мечтает о реванше?
Наличие в Армении реваншистских настроений уже давно не секрет и не новость. Выступая на первом заседании нового парламента, Президент Ильхам Алиев прямо обвинил в этом официальные власти Армении.
Явным признаком наличия у официального Еревана реваншистских планов является нынешняя кампания по ремилитаризации Армении. В значительной степени, конечно, ответственность за это несут как ее старые, так и новые друзья и оружейные спонсоры. Но окончательные решения принимаются все же в Ереване.
Можно много рассуждать о том, что Армения в результате 44-дневной войны и антитеррористических рейдов осени 2023 года потеряла много военный техники, тяжелого оружия и т.д. И что сейчас ей необходимо срочно заполнять арсеналы и латать дыры в боевых порядках, чтобы завтра не остаться вообще без такого инструмента защиты, как армия. А что на практике? Эксперты отмечают, и прежде всего профессиональные военные разведчики: о том, готовится страна к наступлению или обороне, можно судить по многим признакам.
Ко всему прочему в Армении всеми силами стремятся сохранить в дееспособном состоянии Минскую группу ОБСЕ. Эта структура, напомним, была создана для урегулирования «армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта». И если в Ереване ее пытаются держать на плаву, значит, не считают, что в конфликте поставлена точка. Что также весьма красноречиво и показательно.
И на этом фоне затягивание с подписанием мирного договора приобретает уже другую окраску. В Ереване не просто пытаются выторговать для себя лучшие условия мира (хотя после двойного разгрома можно было бы понять, что дипломатическими уловками не получится превратить поражение ни в победу, ни даже в ничью). Армения всячески тормозит подписание мирного договора, чтобы не отказываться от притязаний на Карабах на бумаге. Это тактика с успехом применяется Арменией еще с первой половины девяностых. Именно по вине Еревана оставались на бумаге четыре резолюции Совета Безопасности ООН по Карабаху.
Новая уловка Еревана
После более чем двух месяцев размышлений МИД Армении прислал в Баку вариант мирного договора, откуда убраны положения, по которым консенсуса с Азербайджаном достичь не удалось. И теперь в Армении настаивают на подписании усеченного варианта договора «как можно скорее».
Дело даже не в том, что страна, которая хочет подписать договор «как можно скорее», не думает над последним пакетом предложений 70 дней и не «решает вопрос», просто убирая из договора те положения, по которым не удается договориться. Да, подобный прием в дипломатии имеет место - убрать из документа формулировки, которые вызывают споры, и оставить только те, которые приемлемы для всех сторон. Но он применяется при подготовке к коммюнике по итогам встреч, в декларациях очень широких по составу форумов и т.д. Когда же речь идет о мирном договоре, по определению надо договариваться, а не обходить спорные формулировки. Иначе мирный договор превращается просто в набор благих пожеланий.
Помимо этого остается вопрос с Конституцией. В Основном законе Армении говорится: «Армянский народ, принимая за основу фундаментальные принципы армянской государственности и общенациональные цели, закрепленные в Декларации о независимости Армении, осуществив завет своих свободолюбивых предков о восстановлении суверенной государственности, будучи приверженным делу ее укрепления и развития во имя обеспечения свободы, общего благосостояния, гражданского согласия для потомков, подтверждая свою верность общечеловеческим ценностям, принимает Конституцию Республики Армения». А в тексте Декларации о независимости Армении уже указывается: «Верховный Совет Армянской ССР, выражая единую волю народа Армении, сознавая свою ответственность перед судьбой армянского народа в осуществлении чаяний всех армян и восстановлении исторической справедливости, исходя из принципов Всеобщей декларации прав человека и общепризнанных норм международного права, претворяя в жизнь право наций на свободное самоопределение, основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха»… - то есть пока в Армении действует такого рода «конституционная норма», подписывать с ней мирный договор просто не имеет смысла. В лучшем случае его отвергнет Конституционный суд Армении. По аналогии с Цюрихскими протоколами нельзя исключать, что Конституционный суд Армении может вынести и такой вердикт: мирный договор мы подписали, но оставляем за собой право требовать «возвращения армян Карабаха» и «обеспечения их права на самоопределение».
В Ереване вполне могут даже объявить, что Азербайджан, подписав мирный договор с Арменией, едва ли не признал ее мифические «права» на Карабах.
Как отмечают азербайджанские, и не только, эксперты, попытка Армении добиться подписания сырого мирного договора - традиционный для Еревана прием. За 30 лет конфликта из-за Карабаха в Армении под разными соусами регулярно пытались навязать Азербайджану соглашение, где бы у Баку руки оказались связаны, а вот Армения сохранила бы себе поле для маневра. Точнее, «форточку» для запуска территориальных претензий по новому кругу. Тем более что нечто подобное в Ереване пытались проделать и в прошлые годы, причем еще до «шашлычной революции».
К попытке подтолкнуть Баку к подписанию сырого документа Ереван активно подключает своих старых и новых друзей. Но это не сработало. В Баку от подписания такого «договора» отказываются. Во-первых, игру, которую затеял Пашинян, в Азербайджане без труда прочитали. Тем более что задумка не была такой уж и оригинальной. Во-вторых, речь идет о слишком важных и принципиальных вопросах, чтобы Азербайджан согласился вынести их в скобки, оставить на потом и т.д. Баку нужен работающий мирный договор, а не просто красивые фразы на мелованной бумаге. И самое главное, Азербайджан не станет поступаться своими коренными интересами ради аплодисментов зарубежных игроков. И если в Ереване этого не учли - это их проблема.