VAXT BİTMƏK ÜZRƏDİR…
Azərbaycanın «ADEX 24» beynəlxalq müdafiə sərgisi Ermənistan ictimaiyyətində əməlli-başlı həyəcan yaradıb
Məlumdur ki, çətin siyasi proseslərə, demək olar ki, hər şey öz təsirini göstərə bilir. Məsələn, 1969-cu ildə Salvadorla Honduras arasında qısamüddətli, lakin şiddətli müharibəyə bir futbol matçı səbəb olmuşdu. Doğrudur, həmin vaxt onlar arasında münasibətlər, onsuz da, son dərəcə gərgin idi, amma savaşa yol açan «son damla» məhz futbol qarşılaşması olmuşdu. Nikaraquada baş vermiş zəlzələ, daha dəqiq desək, onun qurbanlarına ayrılmış yardımların oğurlanması Somosa klanının diktatura idarəçiliyinə son qoymuş, «Katrina» qasırğası və ABŞ federal hökumətinin ona anlaşılmaz reaksiyası oğul Corc Buşun təkrarən prezident seçilməsini əngəlləmişdi. Eyni zamanda Yunanıstanda baş vermiş zəlzələ zamanı Türkiyənin ona humanitar yardım göstərməsi Afina-Ankara münasibətlərindəki gərginliyin aradan qalxmasına, iki ölkənin yaxınlaşmasına o qədər ciddi təsir göstərib ki, dünyada «seysmik diplomatiya» haqda danışmağa başlanılıb.
Cənubi Qafqazda Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesində belə dönüş nöqtəsi Azərbaycan paytaxtında sentyabrın sonunda keçirilmiş «ADEX 24» yubiley silah sərgisi ola bilər.
«Silah emalatxanası»
Bəlkə də bu sərgi haqda söhbətə az qala 20 il əvvəl baş vermiş hadisədən başlamaq lazımdır. 2005-ci ildə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkədə Müdafiə Sənayesi Nazirliyi yaradılıb. O zaman bu qərarı bir çoxu təəccüblə qarşılamışdı. Hərbi sənaye kompleksi yüksək texnologiyalı istehsalatı nəzərdə tutur və Azərbaycanın 2000-ci illərin əvvəllərində öz hərbi sənayesini inkişaf etdirmək gücündə olduğuna çoxları inanmırdı. O zaman ölkənin müdafiə sənayesinin olmadığını və ola bilməyəcəyini söyləməyə tələsən «ekspert»lər də var idi.
Həmin fikirlərin müəlliflərini bu gün – Azərbaycanın böyük çeşiddə yerli silah-sursat istehsal etdiyi bir vaxtda eşitmək maraqlı olardı. Maraqlıdır ki, «ADEX 24» sərgisində həm Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin müəssisələri, həm də özəl firma və təşkilatlar iştirak edirdi. Üstəlik, onlar sərgi iştirakçılarına ən müxtəlif çeşiddə eksponatlar təqdim edirdilər: sursatlar, atıcı silahlar, lazer qurğuları, Sovet İttifaqı nümunəli zirehli texnikanın müasirləşdirilmiş versiyaları və s.
Mütəxəssislər şərhlərində Prezident İlham Əliyevin sözlərini də yada salırlar. Dövlət başçısı Azərbaycanın yeni çağırış Milli Məclisinin toplantısındakı çıxışında deyib: «...Biz yerli hərbi sənaye kompleksimizi də daha sürətlə inkişaf etdirməliyik. Bu il bu məqsədlə böyük vəsait ayrılıb və gələn il də ayrılacaq. Bizim bütün hərbi zavodlarımızda genişmiqyaslı modernləşmə işləri aparılır. Yeni avadanlıq, texnika, silah-sursat istehsal olunur. Bir neçə xarici tərəfdaşla yeni istehsalat sahələrinin yaradılması artıq praktik müstəviyə keçib. Yəqin ki, növbəti bir-iki il ərzində bizim hərbi sənaye kompleksimiz daha böyük olacaqdır, həm çeşidlərin sayına, həm də ki istehsal olunacaq məhsulların keyfiyyətinə görə». İlham Əliyev bildirib ki, «yerli hərbi sənaye kompleksinin yaradılması hər bir ölkənin ümumi gücünü və inkişafını göstərir». Bakının planları arasında bu sahədə xarici tədarükçülərdən asılılığın minimuma endirilməsi də var.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı deyib ki, «bu gün dünya silah bazarında aparıcı rol oynayan ölkələrin başı öz işlərinə qarışıb. Onlar daha çox öz daxili tələbatlarını ödəmək üçün çalışırlar. Ona görə dünya silah bazarında təbii olaraq qıtlıq yaranıb. Biz bunu da nəzərə almalıyıq. Eyni zamanda bu sahə bizə imkan verəcək ki, hərbi-texniki məhsullarımızın ixrac coğrafiyasını genişləndirək. Onsuz da bu gün Azərbaycan onlarla ölkəyə hərbi sənaye kompleksinin məhsullarını ixrac edir və ildən-ilə bu coğrafiya genişlənir. Bu, bizim bir çox ölkələrlə apardığımız danışıqların, o cümlədən iqtisadi və sərmayə qoyuluşu sahəsində aparılan danışıqların tərkib hissəsidir - biz yaxın gələcəkdə dünya silah bazarında önəmli oyunçuya çevrilək və bu imkanlar var».
«ADEX» sərgisi isə Azərbaycan hərbi sənaye kompleksinin real uğurlarını görmək imkanı yaradır. Bu, xüsusilə indi, Ukrayna müharibəsinin istər Rusiya, istərsə də Qərb dövlətlərinin əsas istehsal gücünü özünə cəlb etdiyi, silahlara, xüsusilə sursatlara ehtiyacın artdığı bir vaxtda xüsusilə vacibdir.
Silahlar hələ atəş açmasa da, artıq qorxudur
«ADEX» sərgisinin Ermənistanda detallarına qədər təhlil olunacağı, əlbəttə ki, gözlənilən idi. Ötən illərdə İrəvan Azərbaycanın öz hərbi sənaye kompleksini inkişaf etdirə bilmədiyini iddia edirdisə, bu gün orada əməlli-başlı təşviş yaşanır. Doğrudur, ermənilər bunu büruzə verməməyə çalışırlar, amma görünən odur ki, bu, onlarda alınmır. Rəsmi şəxslər mümkün qədər susmağa üstünlük verirlərsə, erməni «Telegram» kanallarında həyəcanı hiss etməmək mümkün deyil. Qərbpərəst düşərgəni təmsil edənlər birağızdan bəyan edirlər ki, «KTMT-də Ermənistanın müttəfiqi olan Qazaxıstan hərbi sahədə düşmən Azərbaycanla əməkdaşlıq edəcək».
Azərbaycan hərbçiləri Mərkəzi Asiya ölkələrindən olan həmkarları ilə dəfələrlə birgə təlimlərdə iştirak ediblər. Yeni müstəqillik qazanmış dövlətlər təhlükəsizlik məsələsində son illərədək yalnız Rusiyaya arxalanıblar. Lakin Ukrayna müharibəsi onları oriyentirləri dəyişməyə vadar edir. Ən yaxşı halda, bu gün Rusiya «keçmiş SSRİ-nin müsəlman bölümü»nə diqqət göstərəcək halda deyil. Amma təhlükəsizlik məsələsi uzun müddət təxirə salınacaq iş deyil. Azərbaycan isə postsovet məkanının, həqiqətən, döyüş qabiliyyətli ordu yaratmağa, hətta onun gücünü real müharibədə – Qarabağın azadlığı uğrunda savaşda nümayiş etdirməyə macal tapmış azsaylı ölkələrdəndir.
Ermənistanın Rusiyapərəst «Telegram» kanalları isə diqqəti başqa məqama çəkir. Onların bu kontekstdə əsas müzakirə mövzusu sərgidə nümayiş etdirilmiş «Guardian 30» artilleriya qurğusudur. Qeyd edək ki, bu qurğu Azərbaycanla İspaniyanın birgə istehsalıdır. Həmin kanallar sözün əsl mənasında həyəcan təbili çalmaqdadır: «Avropa İttifaqı ölkələri Azərbaycanla hərbi əməkdaşlığı genişləndirir». Erməni ekspertlər təşviş içərisində xatırladırlar ki, «Azərbaycan bundan əvvəl də Aİ-nin İtaliya, Bolqarıstan, Macarıstan və digər ölkələri ilə çoxsaylı silah-sursat tədarükü müqavilələri imzalayıb». Bununla yanaşı, «avropalı bürokratların sözlərinə görə, öldürücü silahlar Ermənistana satılmayacaq. Yeganə istisna Fransadır. Fransa mətbuatının məlumatına görə, Paris istifadədən çıxarılan texnikasını İrəvana tədarük etmək haqda qərar qəbul edib».
Bu mənada, Aİ ölkələri ilə Bakı arasında birgə silah istehsalına dair bir sıra razılaşmaların olduğunu da yada salmaq yerinə düşər. Üstəlik, bu kontekstdə Aİ-nin hərbi məhsul ixracına qoyduğu məhdudiyyətlər o qədər də sərt deyil.
Amma İrəvan strateqləri üçün ən xoşagəlməzi bu deyil. Birincisi, onların Aİ-ni «Azərbaycana qarşı qoymaq» ideyası iflasa uğrayır. Məlum olub ki, Aİ-də Parisin yolu ilə getmək fikrində olanlar yumşaq desək, çox deyil. İkincisi, sərgi Azərbaycanın Ermənistan ordusunun artıq iki dəfə hiss etdiyi real hərbi gücünü bir daha ortaya qoyur.
Bu xəbərlər irəvanlı strateqləri artıq revanş planını da yenidən nəzərdən keçirməyə vadar edir. İkinci Qarabağ müharibəsinin Azərbaycanın gücünü tam tükəndirdiyinə olan ümidlər özünü doğrultmayıb. Onun hərbi büdcəsi bu gün Ermənistanınkından iki dəfə çoxdur. Bakı xaricdən fəal şəkildə hərbi texnika alır, «ADEX» sərgisinin iştirakçılarının sayı isə Azərbaycanın tədarükçü çatışmazlığından əziyyət çəkmədiyini göstərir. Dayanıqlı iqtisadiyyat və silaha görə nağd ödəniş etmək imkanı vacib «kozır»lardır. Ən əsası isə silah istehsalı sahəsində kooperasiya müttəfiq olan ölkələrlə inkişaf etdirilir. Demək, Azərbaycanla İspaniyanın birgə istehsal etdiyi artilleriya qurğusu artıq Ermənistan isteblişmentinin Qərbə olan ümidlərini «məhv edib».
Revanş olmayacaq, məsuliyyət isə qaçılmazdır
Azərbaycan Ermənistana diplomatik təzyiqləri artırır. Bundan başqa, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi ilə Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası Bakıda «İtkin düşmüş şəxslər probleminin həlli: ailələrin həqiqəti bilmək hüququnun dəstəklənməsi» mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriblər. Konfrans iştirakçıları Qarabağa, işğaldan azad olunmuş torpaqlara səfər edib, orada qonaqlara dinc azərbaycanlıların kütləvi dəfn olunduqları və bu yaxınlarda aşkarlanmış qəbiristanlıq nümayiş etdirilib. Qeyd edək ki, münaqişə nəticəsində itkin düşmüş hesab olunan təxminən 4 min Azərbaycan vətəndaşının taleyi hələ də məlum deyil. Onların sağ tapılması şansı yoxdur. Lakin ailələr, heç olmasa, doğmalarını layiqincə dəfn etmək hüququna malikdirlər.
Bununla yanaşı, ermənilərin əsir düşmüş insanlarla son dərəcə amansız davrandıqlarını – işgəncələrdən tutmuş, qətllərədək – göstərən çox sayda sübut var.
Bu gün Ermənistanı qıcıqlandıran daha bir məqam budur. Bakı artıq İrəvanın yol verdiyi hərbi cinayətlərə görə məsuliyyət daşıması məsələsini qaldırmaqdadır. O, bunu ölkənin baş prokuroru səviyyəsində bəyan edir. Ermənistanda isə yaxşı bilirlər ki, Bakı nəyisə vəd edirsə, həyata da keçirir.
Bu, üzərindən 100 ildən də artıq vaxtın keçdiyi Şərqi Anadolu hadisələri deyil. Birinci Qarabağ müharibəsi cəmi 30 il əvvəl, İkinci Qarabağ müharibəsi isə 4 il öncə baş verib. Başqa sözlə, insanlıq əleyhinə və hərbi cinayətlərdə ittiham olunanların əksəriyyəti sağ-salamatdır və demək, məhkəmə qarşısına çıxarıla bilərlər.
Belə qəbul olunur ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı yol verilmiş hərbi cinayətlərin məsuliyyətini əsasən «Qarabağ klanı» daşıyır. Lakin bununla yanaşı, İrəvanda anlayırlar ki, həmin vaxt hakimiyyətdə Erməni Ümumxalq Hərəkatı olub, prezident kürsüsünü isə Levon Ter-Petrosyan tutub. Nikol Paşinyan da bu düşərgənin nümayəndəsidir. Odur ki, Ermənistanın hazırkı hakimiyyəti həmin hadisələrə görə birbaşa məsuliyyət daşıyır. Üstəlik, söhbət yalnız işğalın məsuliyyətindən yox, həm də Azərbaycanın Gəncə, Tərtər, Bərdə, Qəbələ kimi yaşayış məntəqələrinin məqsədli şəkildə atəşə tutulmasının məsuliyyətindən gedir… Azərbaycana məxsus mülki təyyarənin vurulması, Mirgəçevir Su Elektrik Stansiyası bəndinin dağıdılması cəhdləri də öz yerində.

Азербайджанская международная оборонная выставка ADEX 24 не на шутку всполошила армянское общество
Как утверждают знающие люди, на сложные политические процессы оказать влияние может все что угодно. В 1969 году футбольный матч спровоцировал короткую, но ожесточенную войну между Сальвадором и Гондурасом. Справедливости ради надо сказать, что отношения там и без того были уже накалены до предела. Землетрясение в Никарагуа, точнее разворованная помощь его жертвам, подвело черту под правлением диктатуры клана Сомоса, а ураган «Катрина» и невнятная реакция на него федеральных властей США стоили переизбрания Джорджу Бушу-младшему. Землетрясение в Греции и гуманитарная помощь со стороны Турции настолько «сбили напряжение» в отношениях Афин и Анкары, что мир заговорил о «сейсмической дипломатии».
На Южном Кавказе такой рубежной точкой в процессе нормализации отношений между Баку и Ереваном может стать юбилейная оружейная выставка ADEX 24, которая прошла в столице Азербайджана в конце сентября.
«Оружейная кузница»
Возможно, речь об этой выставке следует начать с событий почти двадцатилетней давности. В 2005 году Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева было создано Министерство оборонной промышленности Азербайджана. Тогда это решение у многих вызвало недоумение. ВПК - производство высокотехнологичное, и не верилось, что Азербайджан начала нулевых способен развить собственную военную промышленность. Нашлись и «эксперты», которые поспешили заявить: никакого собственного оборонпрома у страны нет и быть не может!
Интересно было бы услышать авторов этих прогнозов сегодня, когда Азербайджан представил обширную линейку продукции своих «оборонщиков». Примечательно, что в выставке участвовали как предприятия Миноборонпрома, так и частные фирмы и компании. Причем представлены были самые разнообразные экспонаты: боеприпасы, стрелковое оружие, лазерные установки, примеры модернизации бронетехники советских образцов и многое другое.
Специалисты в своих комментариях вспоминали слова Президента Ильхама Алиева. Выступая на первом заседании парламента Азербайджана нового созыва, Ильхам Алиев отметил: «…Мы должны ускорить развитие отечественного военно-промышленного комплекса. В нынешнем году на эти цели выделены крупные средства, они будут выделены и в следующем году. На всех наших военных заводах проводятся масштабные модернизационные работы. Производятся новое оборудование, техника, оружие и боеприпасы. Создание новых производственных участков с участием нескольких иностранных партнеров уже перешло в практическую плоскость. Наверное, в ближайшие пару лет наш военно-промышленный комплекс станет крупнее как по ассортименту, так и по качеству выпускаемой продукции». Глава государства выразил уверенность, что «создание отечественного военно-промышленного комплекса является демонстрацией мощи и развитости отдельно взятой страны». В планах официального Баку - максимально снизить зависимость от внешних поставщиков.
Вместе с тем Ильхам Алиев отметил, что «сегодня ведущие страны мирового рынка вооружений заняты своими делами. Они больше стремятся удовлетворить свои внутренние потребности. Поэтому на мировом рынке вооружений возник естественный дефицит. Это нам тоже следует учитывать. В то же время эта отрасль позволит нам расширить географию экспорта нашей военно-технической продукции. Сегодня Азербайджан экспортирует продукцию ВПК в десятки стран, и эта география с каждым годом расширяется. Это является составной частью наших переговоров со многими странами, в том числе в сфере экономики и инвестиций. В ближайшем будущем мы станем важным игроком на мировом рынке вооружений, и у нас есть для этого возможности».
Выставка ADEX позволяет судить о реальных успехах азербайджанского ВПК. Это особенно важно теперь, когда украинская война перетянула на себя основные производственные мощности и России, и стран Запада, когда возникла нужда в оружии, особенно в боеприпасах.
Оружие еще не выстрелило, но уже напугало
Того, что выставка ADEX 24 самым тщательным образом будет проанализирована в Армении, безусловно, следовало ожидать. Если в прошлые годы в Ереване утверждали, что у Азербайджана в принципе не получится развить собственный ВПК, то теперь там паника, которую, несмотря на все старания, не скрыть. Официальные лица еще пытаются как-то хранить молчание, но в Telegram-каналах чувствуется накал страстей. Те, что представляют прозападный лагерь, информируют публику: «Союзник Армении по ОДКБ Казахстан будет сотрудничать в военной сфере с врагом Армении - Азербайджаном».
Азербайджанские военнослужащие неоднократно принимали участие в совместных учениях с коллегами из стран Центральной Азии. В новых независимых государствах до последнего времени в решении своих вопросов безопасности полагались исключительно на поддержку России, но теперь украинская война заставляет менять акценты и ориентиры. В лучшем случае России не до «мусульманского подбрюшья бывшего СССР». При этом вопросы безопасности не получится очень долго откладывать на потом. А Азербайджан - один из немногих на советском пространстве, кому удалось создать действительно боеспособную армию и даже продемонстрировать ее в реальной войне - за освобождение Карабаха.
Другие Telegram-каналы Армении, которые можно считать уже пророссийскими, обращают внимание на другое. Они обсуждают один из представленных образцов - артиллерийское орудие Guardian 30 совместного производства Азербайджана и Испании. И бьют тревогу: «Страны Европейского союза расширяют свое военное сотрудничество с Азербайджаном». К вящему ужасу ереванских экспертов «ранее Азербайджан заключил множество оружейных сделок со странами ЕС - Италией, Болгарией, Венгрией и т.д.» К тому же, «по словам европейских бюрократов, они не будут продавать Армении смертоносное вооружение. Единственным исключением является Франция, которая, согласно французским медиа, приняла решение поставлять списанную технику». В этой связи отметим также ряд соглашений стран ЕС с Баку о совместном производстве оружия. Причем действующие в ЕС ограничения на экспорт военной продукции в этом случае далеко не такие строгие.
Но самое неприятное для ереванских стратегов не это. Во-первых, терпит крах идея «развернуть» Евросоюз против Азербайджана. Оказалось, что примеру Парижа готовы последовать далеко не все, и это еще очень мягко сказано. А во-вторых, выставка позволяет представить реальную боевую мощь Азербайджана, которую армянская армия уже дважды почувствовала.
Такие новости с тегом «милитари» заставляют ереванских стратегов уже переоценивать и планы реванша. Надежда, что вторая Карабахская война полностью истощит силы Азербайджана, не оправдались. Его военный бюджет вдвое превосходит армянский. Он активно закупает военную технику за рубежом и, судя по количеству участников ADEX, недостатка в поставщиках не испытывает. Устойчивая экономика и возможность платить за оружие живыми деньгами - важные козыри. И главное, кооперацию в сфере производства оружия развивают с теми странами, кого считают союзником. А значит, совместная азербайджано-испанская пушка уже «разнесла» прозападные надежды армянского истеблишмента.
Реванша не будет, а ответственность наступит
Азербайджан усиливает дипломатический натиск на Армению. Более того, Госкомиссия по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан и Международный Комитет Красного Креста (МККК) организовали в Баку международную конференцию на тему «Решение проблемы пропавших без вести: право семей на правду». Участников конференции привезли в Карабах, на освобожденные земли, и продемонстрировали недавно обнаруженные места массовых захоронений жертв конфликта - мирных азербайджанских граждан. До сих пор неизвестна судьба примерно 4000 граждан нашей страны, считающихся пропавшими без вести. Найти их живыми шансов уже нет. Но семьи имеют право хотя бы достойно похоронить своих близких. При этом слишком много убедительных свидетельств, что в армянском плену с людьми расправлялись жесточайшим образом - от пыток и до убийств.
Это обстоятельство тоже не на шутку нервирует сегодня Ереван. В Баку уже ставят вопрос об ответственности Армении за совершенные военные преступления. Причем на уровне выступлений генпрокурора Азербайджана. А в Армении уже имели возможность убедиться: если в Баку что-то обещали, то сделают.
При этом вопрос ответственности - это не о том, что происходило в Восточной Анатолии больше ста лет назад. Первая Карабахская война - это три десятка лет назад. Вторая - четыре года назад. Большинство обвиняемых в преступлениях против человечности и военных преступлениях живы и дееспособны, а значит, могут предстать перед судом.
Принято считать, что за военные преступления времен первой Карабахской войны ответственность несет в большей части «карабахский клан». Но вместе с тем в Ереване не могут не понимать, что у власти находилось тогда Армянское общенациональное движение - АОД, а пост президента занимал Левон Тер-Петросян. Из этой политической тусовки вышел также Никол Пашинян. И нынешние власти Армении несут прямую ответственность за те события. Причем не только за начало захватнической войны. Здесь присутствуют и намеренные обстрелы мирных кварталов азербайджанских городов - Гянджи, Тертера, Барды, Габалы… А также попытки сбивать в воздухе азербайджанские гражданские самолеты, разрушить плотину Мингячевирской ГЭС.