Azərbaycanın bank sektoru 6 il ərzində kredit portfelinin, təxminən, 10%-i «yaşıllaşdırmağa» hazırlaşır
Bakıda işini bu günlərdə başa vurmuş COP29 iqlim konfransının əsas məqsədi iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün maliyyə dəstəyinin artırılmasına dair razılığın əldə edilməsi idi. Bununla yanaşı, sammitin gedişində bir sıra digər mövzular da müzakirə olunub. Buraya bilavasitə maliyyə qurumlarının – beynəlxalq maliyyə institutlarının, özəl bankların, sığorta, investisiya və s. şirkətlərinin qlobal iqtisadi təşəbbüslərdə iştirakı da daxildir.
Azərbaycan tərəfi COP29-un «Maliyyə günü» çərçivəsində bir sıra iddialı qərar və proqramla çıxış edib.
Qlobal təşəbbüslər
İqlim dəyişikliyi ölkələrin iqtisadi və maliyyə sabitliyi üçün ciddi riskdir. Bunu sammit çərçivəsində keçirilən «Qlobal maliyyə sistemi: İqlim fəaliyyəti üçün maliyyələşmənin genişləndirilməsi» adlı tədbirdə Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) baş direktor müavini Bo Li bildirib. Üç il əvvəl BVF Direktorlar Şurasının ilk iqlim strategiyasını təsdiqlədiyini xatırladan Li deyib ki, Fond bu sahədəki problemlərin həlli üçün üzv ölkələrə kreditlər ayırmağa da hazırdır. «Son iki ildə biz 20 ölkənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı qərar qəbul etmişik. Xüsusilə gəlir səviyyəsi aşağı olan ölkələrə 48 milyard dollarlıq dəstək göstərilib», - deyə Bo Li qeyd edib.
Bununla yanaşı, Li bildirib ki, BVF Dünya Bankından fərqli olaraq, kreditləri konkret layihələr üzrə deyil, dövlət büdcələrinə ayırır. Bununla da, vəsait müvafiq islahatların həyata keçirilməsinə xərclənir.
Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) İqlim Dəyişikliyi Mərkəzinin rəhbəri İren Xeemskerk tədbirdə iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə maliyyə sektorunun vacib rolundan danışıb. Onun sözlərinə görə, AMB «yaşıl maliyyə» sistemlərinin inkişafını, sıfır karbon iqtisadiyyatına keçidi dəstəkləməyə çalışır. Bank «yaşıl maliyyə»ni təşviq edir, maliyyə bazarlarının iqlim hədəflərinə uyğun tənzimlənməsinin təmini üzərində çalışır. «Yaşıl Maliyyə Sistemi Şəbəkəsinin (NGFS) bu sahədə gördüyü işlər çox önəmlidir. Biz NGFS-in təşəbbüslərini dəstəkləyir və maliyyə sektorunun bu istiqamətdə fəaliyyətini diqqətlə izləyirik. İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə maliyyə sektoru daha aktiv və dayanıqlı olmalıdır», - deyə o, qeyd edib.
«Yaşıl maliyyə» təşəbbüsü ilə Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) da çıxış etməyi düşünür. O, bunu Avropanın digər maliyyə agentliklərinin, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının və Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə etməyi planlaşdırır. Bunu AİB-in vitse-prezidenti Ambrua Fayol bildirib. «Biz 1 milyard avroluq fond yaratmışıq və o, dövlət qurumlarının köçürmələri hesabına formalaşacaq. Bu fond «yaşıl maliyyə»nin dövriyyəyə buraxılmasına imkan verəcək. Ümid edirik ki, bununla qeyd edilən sahədə hələ də xüsusi inkişafın müşahidə olunmadığı ölkələrdə lazımi layihələri maliyyələşdirə biləcəyik», - deyə o, qeyd edib.
Asiya İnkişaf Bankının Cənubi, Mərkəzi və Qərbi Asiya üzrə vitse-prezidenti İnqminq Yan isə deyib ki, onun təmsil etdiyi qurum da inkişaf etməkdə olan ölkələrə dəstəyi artırır, bununla həmin ölkələrin maliyyə sisteminin möhkəmlənməsinə, iqlim dəyişiklikləri qarşısında dayanıqlı olmasına, iqlim çağırışlarına reaksiya vermək bacarığına yiyələnməsinə çalışır. «Biz bankların iqlim maliyyələşməsi sistemini tətbiq etməsi, institutsionallaşdırması üçün onlara maliyyə vasitəçilərinin köməyi ilə ənənəvi kreditlər ayırırıq. Məqsəd iqlim layihələrinin kreditləşdirilməsinin artırılmasıdır», - deyə vitse-prezident qeyd edib.
Azərbaycan banklarının «yaşıl» gündəliyi
Azərbaycanın maliyyə sektoru müasir çağırışlara və inoovasiyalara ən açıq sektorlardandır. COP29-da konkret təşəbbüs və qərarlarla məhz maliyyə bazarının iştirakçıları çıxış edib. Xatırladaq ki, iqlim konfransının başlamasından cəmi bir neçə gün əvvəl Azərbaycan Mərkəzi Bankı «Yaşıl Taksonomiya»nı təsdiq edib. Bu sənəd iqtisadi sektorlar üzrə yaşıl fəaliyyət növlərinin, alt-növlərinin və onların texniki təsnifat meyarlarının müəyyən edilməsi üzrə təsnifat sistemini əhatə edir. «Yaşıl Taksonomiya» Azərbaycanın ən yüksək səviyyədə «yaşıl maliyyə»yə siyasi sadiqliyini göstərir. «Bu sənəd ölkənin «yaşıl keçid»i üçün vacib əsas olacaq», - deyə Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov «Qlobal maliyyə sistemi: İqlim fəaliyyəti üçün maliyyələşmənin genişləndirilməsi» adlı tədbirdə bildirib.
Taksonomiyaların inkişafı və uyğunlaşdırılması baxımından əldə edilən irəliləyişlərdən danışan T.Kazımov davamlı maliyyə taksonomiyalarının qarşılıqlı fəaliyyətini dəstəkləmək üçün qlobal səviyyədə bir sıra təşəbbüslərin hazırlandığını deyib: «G20 Dayanıqlı Maliyyə İşçi Qrupu davamlı maliyyə çərçivələrinin uyğunlaşdırılması üçün könüllü prinsiplər işləyib hazırlayıb. Bundan əlavə, Davamlı Maliyyə üzrə Beynəlxalq Platforma (IPSF) taksonomiyalardakı ümumi cəhətləri və fərqləri müəyyən etmək üçün çalışıb. Bu gün elan etməkdən şərəf duyuram ki, AMB Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Dayanıqlı Bankçılıq və Maliyyə Şəbəkəsi (SBFN), IPSF və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP) ilə əməkdaşlıq edərək «Dayanıqlılıq üçün Yol Xəritəsi»ni hazırlayıb».
AMB-nin baş direktoru Şahin Mahmudzadə isə bildirib ki, müxtəlif ölkələrin öz taksonomiyaları var və onların qarşılıqlı şəkildə razılaşdırılması üçün «yol xəritəsi» lazımdır. «110-dan artıq ölkənin razılığa gəldiyi bu «yol xəritəsi» beş müxtəlif istiqamətidə fəaliyyəti nəzərdə tutur. O, artıq təsdiqlənib və nəticələr Braziliyada keçiriləcək növbəti COP-da müzakirə olunacaq. Güman ki, Braziliyadan sonra əlavə mərhələlərə keçiləcək», - deyə Mahmudzadə qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Ş.Mahmudzadənin sözlərinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı artıq ESG (Ətraf mühit, Sosial məsuliyyət və Korporativ İdarəetmə) stress testi üzərində işləyir və növbəti illərdə o, məcburi hala gətiriləcək. O bildirib ki, tədricən ESG riskləri «yaşıl kredit»lər, «yaşıl istiqraz»lar və milli taksonomiya ilə əlaqələndiriləcək. Mahmudzadə əmindir ki, Azərbaycanın bank sektoru 6 ildə kredit portfelinin təxminən 10%-ni «yaşıllaşdıra» biləcək: «Bundan başqa, biz pul siyasətimizin «yaşıllaşdırılması» və icbari «yaşıl» sığorta məhsulunun tətbiqi imkanlarını da nəzərdən keçiririk».
Bankların qarşıya qoyulmuş hədəfə nail olacağını göstərən daha bir məqam Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyevin açıqlamasıdır. Onun sözlərinə görə, ölkənin bank sektoru iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı 2 milyard manatlıq öhdəlik götürüb. «Bu vəsait dayanıqlı və «yaşıl» layihələrin reallaşdırılmasına xərclənəcək», - deyə Nuriyev qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının təlimatına uyğun olaraq, iqlim risklərilə bağlı informasiyaları açıqlayan bankların sayı artır. Bundan başqa, Azərbaycan bankları 2023-2026-cı illəri əhatə edən «Dayanıqlı maliyyə üzrə Yol Xəritəsi» çərçivəsində artıq bir sıra vacib təşəbbüsü həyata keçiriblər. «Onlardan biri dayanıqlı və «yaşıl» maliyyələşdirmə prinsipləridir. Banklar artıq öz strategiyalarına risklərin idarə olunması və bir sıra başqa prosesləri daxil etməyə başlayıblar. Daha bir təşəbbüs dayanıqlı məhsullar və xidmətlərdir. Bu, özündə rəqəmsal bankçılığı, ekoloji təmiz məhsulları və sosial məsuliyyəti də əks etdirir», - deyə o, bildirib. Zakir Nuriyevin sözlərinə görə, gələcəkdə «yaşıl bankçılığın» təşviqi daha da genişlənəcək, banklar Azərbaycanda az karbonlu dayanıqlı iqtisadiyyatın inkişafına yönəlmiş «yaşıl» layihələrə, maliyyə təşəbbüslərinə dəstəyi daha da artıracaq. «Bu, «yaşıl» kreditlər, dayanıqlı inkişafa yönəlmiş kreditlər kimi bank məhsullarının hazırlanmasını və təklif edilməsini, həmçinin ekoloji cəhətdən məsuliyyətli biznes təcrübələrini təşviq edən təmiz investisiya imkanlarını nəzərdə tutur», - deyə Z.Nuriyev bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycanın maliyyə, xüsusilə bank sektoru hər zaman olduğu kimi, qlobal gündəmə dair aktual təşəbbüslərin irəli sürülməsində də öndədir. Yəqin ki, bazar iştirakçıları iqtisadiyyatın «yaşıllaşdırılması» istiqamətində ilkin nəticələri də tezliklə hiss edəcəklər.

EXPECTATION AND REALITY
The main objective of the recently concluded SOR29 Climate Conference in Baku was to secure an agreement on increased climate finance from developed countries. Alongside this, numerous related topics were discussed, including the critical aspect of the "green" agenda: the involvement of financial organisations themselves—international financial institutions, private banks, insurance firms, investment companies, and others—in implementing global environmental initiatives.
The Azerbaijani delegation announced several ambitious decisions and programmes during the Finance Day at COP29.
Global Initiatives
"Climate change poses a serious risk to the economic and financial stability of nations," stated Bo Lee, Deputy Executive Director of the International Monetary Fund (IMF), at the session The Global Financial System: Expanding Financing for Climate Action. He highlighted that the IMF Board of Directors approved its first climate strategy three years ago, reaffirming the Fund's readiness to offer loans to help member countries tackle the long-term challenges of this agenda. "Over the past two years, we have approved financing for 20 countries and raised $48 billion to support nations, particularly those with low incomes," he noted.
However, Bo Lee clarified that unlike the World Bank, the IMF does not fund specific projects. Instead, it provides loans to state budgets, channelling funds to support relevant reforms.
Irene Heemskerk, Head of the European Central Bank's (ECB) Climate Change Centre, underscored the financial sector's pivotal role in combating climate change. She explained that the ECB aims to advance green finance and facilitate the transition to a carbon-neutral economy. The bank promotes green bonds and ensures financial markets align with climate objectives. "The Network for Greening the Financial System (NGFS) is essential in this regard. We endorse its initiatives and closely monitor the financial sector's activities to drive proactive and sustainable climate action," she remarked.
The European Investment Bank (EIB), with support from other European financial development agencies, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and the European Commission, plans to launch a global initiative on green bonds. EIB Vice President Ambrois Fayol shared, "We have established a €1 billion fund sourced from public institutions. This fund will facilitate the issuance of green bonds, which we anticipate will help finance projects in regions where significant progress in this area has yet to be achieved."
Asian Development Bank (ADB) Vice President for South, Central, and West Asia, Yingming Yang, confirmed the ADB's commitment to assisting developing countries in strengthening climate-resilient and climate-responsive financial systems. "We employ traditional lending through financial intermediaries to aid banks in institutionalising climate finance systems, thus boosting loans for climate projects," he elaborated.
Azerbaijani Banks Support Green Initiatives
Azerbaijan's financial sector is one of the most adaptive to contemporary challenges and innovations. Financial market participants and the regulator presented concrete solutions and initiatives at SOR29. Notably, just days before the Climate Conference, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) approved the Green Taxonomy, a classification system that defines types of green activities, their subspecies, and criteria for sector-specific technical divisions. "The Green Taxonomy reflects Azerbaijan's high-level political commitment to green finance and will serve as a cornerstone for the country's green energy transition," said CBA Chairman Taleh Kazimov at the session "Global Financial System: Expanding Finance for Climate Action."
Kazimov pointed to global initiatives supporting the harmonisation of sustainable finance taxonomies. "The G20 Sustainable Finance Working Group has developed voluntary principles to align sustainable finance frameworks. Additionally, the International Platform for Sustainable Finance (IPSF) has analysed commonalities and differences across taxonomies. Today, I am honoured to announce that the CBA, in collaboration with the International Finance Corporation (IFC), the Sustainable Banking and Finance Network (SBFN), IPSF, and UNDP, has developed a roadmap to enhance the interoperability and comparability of sustainable financial taxonomies," he stated.
As explained by CBA Director General Shahin Mahmudzade, taxonomies vary by country, necessitating the roadmap for mutual harmonisation. "This roadmap, endorsed by over 110 countries, outlines activities across five key areas. It has already been approved, and results will be discussed at COP30 in Brazil, with potential additional phases thereafter," he noted. Mahmudzade also revealed that the CBA has initiated stress testing for Environmental, Social, and Governance (ESG) risks, which will become mandatory in the coming years. ESG risks will gradually be integrated into green loans, bonds, and the national taxonomy.
The regulator anticipates Azerbaijan's banking sector will "green" approximately 10% of its loan portfolio within six years. "We are also exploring the incorporation of green monetary policies and the introduction of mandatory green insurance products," Mahmudzade added.
A strong commitment from Azerbaijani banks supports these efforts. Azerbaijan Banks Association (ABA) President Zakir Nuriyev announced a ₼2 billion commitment by the banking sector for climate change-related projects. "These funds will be directed towards sustainable and green initiatives," he emphasised, highlighting a rise in banks disclosing climate risk information per CBA guidelines. Azerbaijani banks have already implemented key initiatives under the Sustainable Finance Roadmap 2023–2026, including integrating principles of sustainable and green finance into strategies, risk management, and operational processes.
Nuriyev elaborated on future green banking plans, which include innovative banking products like green loans, sustainability-oriented loans, and environmentally conscious investment opportunities. "These measures aim to foster a low-carbon, sustainable economy in Azerbaijan by promoting environmentally responsible business practices," he affirmed.
In conclusion, Azerbaijan's financial, particularly banking, sector continues to lead in implementing tangible steps aligned with the global agenda. Market participants are expected to report on the initial results of these frameworks soon, further advancing the "greening" of the economy.