Azərbaycanın bank sektoru 6 il ərzində kredit portfelinin, təxminən, 10%-i «yaşıllaşdırmağa» hazırlaşır
Bakıda işini bu günlərdə başa vurmuş COP29 iqlim konfransının əsas məqsədi iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün maliyyə dəstəyinin artırılmasına dair razılığın əldə edilməsi idi. Bununla yanaşı, sammitin gedişində bir sıra digər mövzular da müzakirə olunub. Buraya bilavasitə maliyyə qurumlarının – beynəlxalq maliyyə institutlarının, özəl bankların, sığorta, investisiya və s. şirkətlərinin qlobal iqtisadi təşəbbüslərdə iştirakı da daxildir.
Azərbaycan tərəfi COP29-un «Maliyyə günü» çərçivəsində bir sıra iddialı qərar və proqramla çıxış edib.
Qlobal təşəbbüslər
İqlim dəyişikliyi ölkələrin iqtisadi və maliyyə sabitliyi üçün ciddi riskdir. Bunu sammit çərçivəsində keçirilən «Qlobal maliyyə sistemi: İqlim fəaliyyəti üçün maliyyələşmənin genişləndirilməsi» adlı tədbirdə Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) baş direktor müavini Bo Li bildirib. Üç il əvvəl BVF Direktorlar Şurasının ilk iqlim strategiyasını təsdiqlədiyini xatırladan Li deyib ki, Fond bu sahədəki problemlərin həlli üçün üzv ölkələrə kreditlər ayırmağa da hazırdır. «Son iki ildə biz 20 ölkənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı qərar qəbul etmişik. Xüsusilə gəlir səviyyəsi aşağı olan ölkələrə 48 milyard dollarlıq dəstək göstərilib», - deyə Bo Li qeyd edib.
Bununla yanaşı, Li bildirib ki, BVF Dünya Bankından fərqli olaraq, kreditləri konkret layihələr üzrə deyil, dövlət büdcələrinə ayırır. Bununla da, vəsait müvafiq islahatların həyata keçirilməsinə xərclənir.
Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) İqlim Dəyişikliyi Mərkəzinin rəhbəri İren Xeemskerk tədbirdə iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə maliyyə sektorunun vacib rolundan danışıb. Onun sözlərinə görə, AMB «yaşıl maliyyə» sistemlərinin inkişafını, sıfır karbon iqtisadiyyatına keçidi dəstəkləməyə çalışır. Bank «yaşıl maliyyə»ni təşviq edir, maliyyə bazarlarının iqlim hədəflərinə uyğun tənzimlənməsinin təmini üzərində çalışır. «Yaşıl Maliyyə Sistemi Şəbəkəsinin (NGFS) bu sahədə gördüyü işlər çox önəmlidir. Biz NGFS-in təşəbbüslərini dəstəkləyir və maliyyə sektorunun bu istiqamətdə fəaliyyətini diqqətlə izləyirik. İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə maliyyə sektoru daha aktiv və dayanıqlı olmalıdır», - deyə o, qeyd edib.
«Yaşıl maliyyə» təşəbbüsü ilə Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) da çıxış etməyi düşünür. O, bunu Avropanın digər maliyyə agentliklərinin, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının və Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə etməyi planlaşdırır. Bunu AİB-in vitse-prezidenti Ambrua Fayol bildirib. «Biz 1 milyard avroluq fond yaratmışıq və o, dövlət qurumlarının köçürmələri hesabına formalaşacaq. Bu fond «yaşıl maliyyə»nin dövriyyəyə buraxılmasına imkan verəcək. Ümid edirik ki, bununla qeyd edilən sahədə hələ də xüsusi inkişafın müşahidə olunmadığı ölkələrdə lazımi layihələri maliyyələşdirə biləcəyik», - deyə o, qeyd edib.
Asiya İnkişaf Bankının Cənubi, Mərkəzi və Qərbi Asiya üzrə vitse-prezidenti İnqminq Yan isə deyib ki, onun təmsil etdiyi qurum da inkişaf etməkdə olan ölkələrə dəstəyi artırır, bununla həmin ölkələrin maliyyə sisteminin möhkəmlənməsinə, iqlim dəyişiklikləri qarşısında dayanıqlı olmasına, iqlim çağırışlarına reaksiya vermək bacarığına yiyələnməsinə çalışır. «Biz bankların iqlim maliyyələşməsi sistemini tətbiq etməsi, institutsionallaşdırması üçün onlara maliyyə vasitəçilərinin köməyi ilə ənənəvi kreditlər ayırırıq. Məqsəd iqlim layihələrinin kreditləşdirilməsinin artırılmasıdır», - deyə vitse-prezident qeyd edib.
Azərbaycan banklarının «yaşıl» gündəliyi
Azərbaycanın maliyyə sektoru müasir çağırışlara və inoovasiyalara ən açıq sektorlardandır. COP29-da konkret təşəbbüs və qərarlarla məhz maliyyə bazarının iştirakçıları çıxış edib. Xatırladaq ki, iqlim konfransının başlamasından cəmi bir neçə gün əvvəl Azərbaycan Mərkəzi Bankı «Yaşıl Taksonomiya»nı təsdiq edib. Bu sənəd iqtisadi sektorlar üzrə yaşıl fəaliyyət növlərinin, alt-növlərinin və onların texniki təsnifat meyarlarının müəyyən edilməsi üzrə təsnifat sistemini əhatə edir. «Yaşıl Taksonomiya» Azərbaycanın ən yüksək səviyyədə «yaşıl maliyyə»yə siyasi sadiqliyini göstərir. «Bu sənəd ölkənin «yaşıl keçid»i üçün vacib əsas olacaq», - deyə Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov «Qlobal maliyyə sistemi: İqlim fəaliyyəti üçün maliyyələşmənin genişləndirilməsi» adlı tədbirdə bildirib.
Taksonomiyaların inkişafı və uyğunlaşdırılması baxımından əldə edilən irəliləyişlərdən danışan T.Kazımov davamlı maliyyə taksonomiyalarının qarşılıqlı fəaliyyətini dəstəkləmək üçün qlobal səviyyədə bir sıra təşəbbüslərin hazırlandığını deyib: «G20 Dayanıqlı Maliyyə İşçi Qrupu davamlı maliyyə çərçivələrinin uyğunlaşdırılması üçün könüllü prinsiplər işləyib hazırlayıb. Bundan əlavə, Davamlı Maliyyə üzrə Beynəlxalq Platforma (IPSF) taksonomiyalardakı ümumi cəhətləri və fərqləri müəyyən etmək üçün çalışıb. Bu gün elan etməkdən şərəf duyuram ki, AMB Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Dayanıqlı Bankçılıq və Maliyyə Şəbəkəsi (SBFN), IPSF və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP) ilə əməkdaşlıq edərək «Dayanıqlılıq üçün Yol Xəritəsi»ni hazırlayıb».
AMB-nin baş direktoru Şahin Mahmudzadə isə bildirib ki, müxtəlif ölkələrin öz taksonomiyaları var və onların qarşılıqlı şəkildə razılaşdırılması üçün «yol xəritəsi» lazımdır. «110-dan artıq ölkənin razılığa gəldiyi bu «yol xəritəsi» beş müxtəlif istiqamətidə fəaliyyəti nəzərdə tutur. O, artıq təsdiqlənib və nəticələr Braziliyada keçiriləcək növbəti COP-da müzakirə olunacaq. Güman ki, Braziliyadan sonra əlavə mərhələlərə keçiləcək», - deyə Mahmudzadə qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Ş.Mahmudzadənin sözlərinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı artıq ESG (Ətraf mühit, Sosial məsuliyyət və Korporativ İdarəetmə) stress testi üzərində işləyir və növbəti illərdə o, məcburi hala gətiriləcək. O bildirib ki, tədricən ESG riskləri «yaşıl kredit»lər, «yaşıl istiqraz»lar və milli taksonomiya ilə əlaqələndiriləcək. Mahmudzadə əmindir ki, Azərbaycanın bank sektoru 6 ildə kredit portfelinin təxminən 10%-ni «yaşıllaşdıra» biləcək: «Bundan başqa, biz pul siyasətimizin «yaşıllaşdırılması» və icbari «yaşıl» sığorta məhsulunun tətbiqi imkanlarını da nəzərdən keçiririk».
Bankların qarşıya qoyulmuş hədəfə nail olacağını göstərən daha bir məqam Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyevin açıqlamasıdır. Onun sözlərinə görə, ölkənin bank sektoru iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı 2 milyard manatlıq öhdəlik götürüb. «Bu vəsait dayanıqlı və «yaşıl» layihələrin reallaşdırılmasına xərclənəcək», - deyə Nuriyev qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının təlimatına uyğun olaraq, iqlim risklərilə bağlı informasiyaları açıqlayan bankların sayı artır. Bundan başqa, Azərbaycan bankları 2023-2026-cı illəri əhatə edən «Dayanıqlı maliyyə üzrə Yol Xəritəsi» çərçivəsində artıq bir sıra vacib təşəbbüsü həyata keçiriblər. «Onlardan biri dayanıqlı və «yaşıl» maliyyələşdirmə prinsipləridir. Banklar artıq öz strategiyalarına risklərin idarə olunması və bir sıra başqa prosesləri daxil etməyə başlayıblar. Daha bir təşəbbüs dayanıqlı məhsullar və xidmətlərdir. Bu, özündə rəqəmsal bankçılığı, ekoloji təmiz məhsulları və sosial məsuliyyəti də əks etdirir», - deyə o, bildirib. Zakir Nuriyevin sözlərinə görə, gələcəkdə «yaşıl bankçılığın» təşviqi daha da genişlənəcək, banklar Azərbaycanda az karbonlu dayanıqlı iqtisadiyyatın inkişafına yönəlmiş «yaşıl» layihələrə, maliyyə təşəbbüslərinə dəstəyi daha da artıracaq. «Bu, «yaşıl» kreditlər, dayanıqlı inkişafa yönəlmiş kreditlər kimi bank məhsullarının hazırlanmasını və təklif edilməsini, həmçinin ekoloji cəhətdən məsuliyyətli biznes təcrübələrini təşviq edən təmiz investisiya imkanlarını nəzərdə tutur», - deyə Z.Nuriyev bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycanın maliyyə, xüsusilə bank sektoru hər zaman olduğu kimi, qlobal gündəmə dair aktual təşəbbüslərin irəli sürülməsində də öndədir. Yəqin ki, bazar iştirakçıları iqtisadiyyatın «yaşıllaşdırılması» istiqamətində ilkin nəticələri də tezliklə hiss edəcəklər.

ОЖИДАНИЕ И РЕАЛЬНОСТЬ
Основной целью завершившейся на днях в Баку Климатической конференции СОР29 было достижение соглашения об увеличении финансирования для борьбы с изменением климата развитыми странами. Наряду с этим было также много сопутствующих тем для обсуждений. В том числе и такого важного аспекта «зеленой» повестки, как участие в реализации глобальных экологических инициатив непосредственно самих финансовых организаций - международных фининститутов, частных банков, страховых, инвестиционных компаний и т.д.
Азербайджанская сторона в рамках Дня финансов на СОР29 выступила с рядом амбициозных решений и программ.
Глобальные инициативы
Изменение климата является серьезным риском для экономической и финансовой стабильности стран, заявил на мероприятии «Глобальная финансовая система: Расширение финансирования климатических действий» заместитель исполнительного директора Международного валютного фонда (МВФ) Бо Ли. Напомнив, что три года назад Совет директоров МВФ утвердил свою первую климатическую стратегию, он пояснил, что фонд также готов выделять кредиты для поддержки стран-членов для решения долгосрочных проблем по указанной повестке. «За последние два года мы утвердили финансирование для 20 стран, привлекли $48 млрд для поддержки стран, особенно с низким уровнем дохода», - сказал он.
Вместе с тем, по словам Бо Ли, в отличие от Всемирного банка МВФ не предоставляет кредиты для конкретных проектов, а финансирует государственный бюджет, направляя средства на поддержку соответствующих реформ.
Руководитель Центра по изменению климата Европейского центрального банка (ЕЦБ) Ирен Хеемскерк также признала важную роль финансового сектора в борьбе с изменением климата. По ее словам, ЕЦБ стремится поддержать развитие системы «зеленого» финансирования и переход к экономике углеродной нейтральности. Банк поощряет «зеленые» облигации и работает над обеспечением регулирования финансовых рынков в соответствии с климатическими целями. «Работа Сети по экологизации финансовой системы (NGFS) в этой области очень важна. Мы поддерживаем инициативы NGFS и внимательно следим за деятельностью финансового сектора, который должен быть более активным и устойчивым в борьбе с изменением климата», - сказала она.
Глобальную инициативу по «зеленым» облигациям планирует запустить и Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) при поддержке других европейских финансовых агентств развития, Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и Европейской комиссии. Об этом сообщил вице-президент ЕИБ Амбруа Файоль. «Мы создали фонд в 1 млрд евро, который будет сформирован на основе отчислений от госучреждений. Он позволит выпускать «зеленые» облигации, которые, как мы надеемся, помогут профинансировать проекты в тех странах, где мы пока не видели значительного развития в этой сфере», - отметил он.
Вице-президент Азиатского банка развития по Южной, Центральной и Западной Азии Ингминг Ян заявил, что АБР также наращивает усилия по поддержке развивающихся стран в укреплении их финансовой системы, устойчивой к климатическим изменениям и способной к реагированию на климатические вызовы. «Мы используем традиционные кредиты через финансовых посредников, чтобы поддерживать банки во внедрении и институционализации их систем климатического финансирования с целью увеличения объема кредитования климатических проектов», - пояснил он.
Азербайджанские банки - за «зеленую» повестку
Финансовый сектор Азербайджана является одним из самых открытых к современным вызовам и инновациям. Именно участники финрынка и его регулятор выступили на СОР29 с конкретными решениями и инициативами. Напомним, что буквально за несколько дней до начала Климатической конференции Центральный банк Азербайджана (ЦБА) утвердил «Зеленую таксономию» - документ, который включает в себя классификационную систему по определению видов «зеленой» деятельности, подвидов и критериев их технического разделения по отраслям экономики. «Зеленая таксономия» отражает политическую приверженность Азербайджана «зеленому» финансированию на высоком уровне, и этот документ станет важной основой для «зеленого» энергоперехода страны», - заявил председатель ЦБА Талех Кязымов на заседании «Глобальная финансовая система: Расширение финансирования климатических действий».
Говоря о прогрессе с точки зрения адаптации таксономий, главный банкир страны указал на наличие ряда инициатив на глобальном уровне для поддержки взаимодействия таксономий устойчивого финансирования: «Рабочая группа по устойчивому финансированию G20 разработала добровольные принципы для согласования устойчивых финансовых рамок. Кроме того, международная платформа устойчивого финансирования (IPSF) работала над определением общих черт и различий в таксономиях. Для меня большая честь объявить сегодня, что ЦБА в сотрудничестве с Международной финансовой корпорацией (IFC), Сетью устойчивого банковского обслуживания и финансирования (SBFN), IPSF и ПРООН разработал «Дорожную карту по повышению операционной совместимости и сопоставимости устойчивых финансовых таксономий», - сообщил Т.Кязымов.
Как объяснил генеральный директор ЦБА Шахин Махмудзаде, в разных странах существуют собственные таксономии, и дорожная карта нужна для их взаимной согласованности. «Эта дорожная карта, по которой согласились работать более 110 стран, предусматривает деятельность в пяти различных направлениях. Дорожная карта уже утверждена, и результаты будут обсуждаться на следующем СОР в Бразилии. Вероятно, после Бразилии будут дополнительные этапы», - сказал Ш.Махмудзаде.
Кстати, он же и сообщил, что ЦБА уже начал работу над внедрением стресс-тестирования по Экологическому, социальному и корпоративному управлению (Environmental, Social and Corporate Governance - ESG) рисками, которое станет обязательным в ближайшие годы. Постепенно ESG-риски будут увязаны с «зелеными» кредитами, «зелеными» облигациями и национальной таксономией.
При этом регулятор уверен, что банковский сектор Азербайджана сможет за 6 лет «озеленить» около 10% своего кредитного портфеля. «Кроме того, мы рассматриваем «озеленение» нашей денежной политики и внедрение обязательного «зеленого» страхового продукта», - отметил Ш.Махмудзаде.
О том, что банки не подведут ожидания регулятора, говорит тот факт, что президент Ассоциации банков Азербайджана (АБА) Закир Нуриев объявил о решении банковского сектора страны взять на себя обязательства на 2 млрд манатов в связи с изменением климата. «Эти средства будут направлены на реализацию устойчивых и «зеленых» проектов», - подчеркнул он, добавив, что в соответствии с инструкциями ЦБА растет число банков, раскрывающих информацию о климатических рисках. Кроме того, азербайджанские банки уже реализовали ряд важных инициатив в рамках «Дорожной карты устойчивого финансирования на 2023-2026 годы». «Одной из них являются принципы устойчивого и «зеленого» финансирования, которые банки уже начали включать в свои стратегии, практику управления рисками и прочие процессы. Другая инициатива - это устойчивые продукты и услуги, включая решения цифрового банкинга, экологически чистые продукты и социальную ответственность», - отметил он. По словам главы АБА, в дальнейшем объем поощрения «зеленого» банкинга будет только расти, банки увеличат поддержку «зеленых» проектов и финансовых инициатив, направленных на развитие низкоуглеродной устойчивой экономики в Азербайджане. «Это включает разработку и предложение банковских продуктов, таких как «зеленые» кредиты, кредиты, ориентированные на устойчивое развитие, а также возможности для чистых инвестиций, способствующих экологически ответственной деловой практике», - сказал З.Нуриев.
Одним словом, финансовый и особенно банковский сектор Азербайджана, как всегда, стал пионером по части принятия конкретных шагов по реализации актуальных инициатив глобальной повестки. И, наверное, очень скоро участникам рынка удастся отчитаться также относительно первых результатов применения новых рамок для «озеленения» экономики.