Livan faciəsinin kökündə nə dayanır?
Beynəlxalq jurnalistikada belə bir ədəbsiz yanaşma var: müharibə yalnız ilk həftə xəbərdir, sonra o, «ağ səs-küy»ə çevrilir. Son ayların hadisələri bu fikrin əslində, nə qədər doğru olduğunu bir daha təsdiqləyib. Ukrayna müharibəsi, İsrailin Qəzza zolağında davam edən «təmizləmə» əməliyyatı, yəhudi dövlətinin Livan ərazisindəki «Hizbullah» infrastrukturuna zərbələri – bütün bunlar tam gücü ilə davam etsə də, auditoriyanın diqqətini əvvəlkitək cəlb etmir. Amma bütün bu baş verənlər fonunda bir hadisə sanki kadr arxasında qalıb. Söhbət Livanda yaşanan faciədən gedir. Bu ölkədə sülh və sabitliyin nə olduğunu təxminən 1970-ci illərdən unudublar. O vaxtdan bu ölkənin ərazisində xarici qüvvələr sanki xüsusi həzlə güclərini sınayırlar.
«Yaxın Şərqin İsveçrəsi»ndən «qəribə müharibəyə»dək
İsrail Livan ərazisində ilk dəfə deyil təmizləmə aparır. Bildirilir ki, bu, «Hizbullah» yaraqlılarının ölkənin şimalını davamlı olaraq atəşə tutmasına cavabdır. İsrail hökuməti şəhərlərinin «Katyuşa» reaktiv yaylım atəşi sistemlərindən atəşə tutulması ilə barışmaq niyyətində deyil.
Amma bu əməliyyatlara Livanın nizami ordusu heç bir şəkildə cəlb edilmir. İsrail Livan Silahlı Qüvvələrinin mbvqelərinə hər hansı zərbə endirmir. Səksəninci illərdə onun hədəfi Fələstin Azadlıq Təşkilatının mövqeləri idisə, bu gün «Hizbullah»dır. Bu vəziyyəti bəlkə də ən yaxşı formada İkinci Dünya müharibəsinin əvvəllərində Fransada ortaya çıxmış «qəribə müharibə» ifadəsi ilə təqdim etmək olar.
Hələ 1943-cü ildə Livan müstəqillik qazanar-qazanmaz, yerli icmalar arasında «nüfuz bölgüsü» haqqında razılaşma imzalanmışdı. Qonşu ərəb dövlətlərindən fərqli olaraq, Livan tam anlamda müsəlman ölkəsi deyil. Onun əhalisinin əhəmiyyətli bir hissəsini xristian ərəblər, əsasən isə marunilər təşkil edir. Burada sünni ərəblər, şiə ərəblər də yaşayır, üstəlik, heç də kiçik olmayan erməni icması da var. 1943-cü il razılaşmasına əsasən, Livan Prezidenti postunu xristian, baş nazir vəzifəsini sünni, parlamentin spikeri kürsüsünü isə şiə ərəb tutmalıdır. Bu razılaşmaya yetmişinci illərin əvvəllərinədək sakit şəkildə əməl edilib. Həmin illərdə hətta Livanı «Yaxın Şərqin İsveçrəsi», Beyrutu «Şərqin Parisi» adlandırırdılar. Bəli, Beyrut, həqiqətən də, regional dəb, əyləncə paytaxtı idi. Fars körfəzində neft bumununu başlaması ilə Livan regionun maliyyə mərkəzinə çevrilmişdi və burada məhz erməni kapitalı böyük rol oynamaqda idi.
Bu idilliya yetmişinci illərin əvvəllərində dağıldı…
«Və onun ardınca cəhənnəm başladı»
Livan üçün dönüş nöqtəsi 1970-ci il sayıla bilər. O ana ərəb dövlətləri İsrailə «Altı günlük müharibə»ni uduzmağa macal tapmış, məhz bundan sonra terror müharibəsinin başlamasına açıq dəstək verənlərin nüfuzu getdikcə artmağa başlamışdı: İsrailə açıq savaşla üstün gəlmək mümkün deyilsə, terrora əl atılmalıdır. «Altı günlük müharibə»dən sonra İordaniya ərazisində məskunlaşmış silahlı fələstinli dəstələri mütəmadi olaraq İsrailə hücumlar etməkdə idi.
İordaniya kralı Hüseynin səbr kəsası 1970-ci ilin sentyabrında daşıb. Xatırladaq ki, həmin vaxt Fələstin Xalq Azadlığı Cəbhəsinin yaraqlıları müxtəlif ölkələrdən Nyu-Yorka uçan dörd təyyarəni ələ keçirərək İordaniyanın Douson aeroportuna endirmiş, bir neçə gün davam edən danışıqlardan sonra sərnişinlər azad edilmiş, təyyarələr isə partladılmışdı. Bu, 1970-ci il sentyabrın 11-də baş verib (11 sentyabr 2001-ci il hadisəsi ilə qəribə oxşarlıqdır).
Kral Hüseyn yaxşı anlayırdı ki, fələstinlilər onun ərazisində yalnız İsraillə deyil, həm də ABŞ və Avropa ölkələri ilə müharibəyə başlayırlarsa, bu, İordaniyaya baha başa gələcək. Məhz bu üzdən o, fələstinli dəstələrin təksilah edilməsi əmrini verib və bu, sonunculara əlbəttə ki, xoş gəlməyib. İordaniya ordusuna müqavimət göstərməyə başlayan fələstinlilər hətta kralın devrilməsi haqda belə, danışmağa başlayıblar. Müxtəlif məlumatlara görə, bu qarşıdurma minlərlə insanın həyatına son qoyub. Həmin hadisə tarixə «Qara sentyabr» kimi düşüb. Nəticədə, fələstinlilər İordaniyanı tərk etməli olublar və onların əhəmiyyətli hissəsi o zaman məhz Livana üz tutub.
Bəli, Livanda icmalar arasında nüfuz dairəsinin bölüşdürülməsi sistemi məhz onların bu ölkədə peyda olmasından sonra dağılıb. Əvvəlcə yerli liderlər sünni müsəlmanların xeyrinə «hakimiyyətin yenidən bölüşdürülməsini» tələb edib, daha sonra zamanla icmalararası qarşıdurma silahlı xarakter alıb. O zaman fələstinlilər «qara bazar»da silah ticarəti ilə məşğul olduqlarından, silah-sursat əldə etmək üçün kifayət qədər kanala malik idilər. Fələstinli düşərgələri «dövlət içərisində dövlət»ə çevrilmişdi və bu düşərgələrə Livanın güc strukturları xüsusi müdaxilə edə bilmirdi. Beləliklə, 1975-ci ildə Livanı «hamının hamıya qarşı» olduğu vətəndaş müharibəsi bürüyüb.
Fələstinli qaçqınlar arasında «lider amili» elə o vaxtdan özünü göstərib. İordaniyada belə lider tapılmışdısa, Livanda o, yox idi.
Unudulmuş faciə
Xristian marunilərin liderləri Livanın üzləşdiyi faciəyə görə məsuliyyətin ilk növbədə, fələstinlilərin üzərinə düşdüyünü bildirirdilər və bu, heç də təəccüblü deyildi. Onlar fələstinli dəstələrin Livanı tərk etməsi üçün İsraillə ittifaqa belə, razı idilər. Maraqlıdır ki, Livanda xristian cəbhəsi də həmrəy deyildi – kifayət qədər nüfuza malik erməni icması fələstinliləri dəstəkləyirdi. Sonradan eyni ssenari üzrə «Daşnaksütyun»un yerli qanadı suriyapərəst partiya və «Hizbullah»la vahid seçki bloku da yaradacaqdı…
İdeyanın yaranmasından həyata keçirilməsinədək, əlbəttə ki, xeyli zaman keçir. Lakin İsrailin 1982-ci ildə reallaşdırdığı və fələstinli dəstələrin Livanı tərk etməsi ilə nəticələnmiş «Qaliley üçün sülh» qəflətən bu arzunu daha əlçatan vəziyyətə gətirib. 1982-ci il avqustun 23-də Bəşir Jmayel Livan Prezidenti seçilib. Cəmi 35 yaşı olan Jmayel gəncliyinə rəğmən, xristianların qeyd-şərtsiz lideri idi. O, ən məşhur «səhra komandirləri»ndən biri sayılırdı və xristian anklavlarında mülki hakimiyyət funksiyasını uğurla həyata keçirirdi. Ən əsası isə Jmayel prezident seçilməsi ilə vəzifəsinin formal icrasına başlaması aralığında bütün xarici qoşunların (istər suriyalılar olsun, istərsə də fələstinlilər və israillilər) Livandan çıxarılması istiqamətində son dərəcə uğurlu kampaniya aparırdı. Çoxları əmin idi ki, Jmayel Livanı İsrailə dost ölkəyə çevirmək niyyətindədir.
Təəssüf ki, o, vəzifəsinin icrasına başlaya bilməyib. 14 sentyabr 1982-ci ildə Suriya xüsusi xidmət orqanlarının agentləri Jmayelin partiyasının Beyrutda yerləşən mənzil-qərargahını partladıb, nəticədə 27 nəfər həlak olub. O zaman ölənlərdən birinin Bəşi Jmayel olduğunu yalnız bir gün sonra müəyyənləşdirmişdilər. Beləliklə, xarici qoşunların Livandan çıxarılması haqda razılaşma arzu olaraq qalıb, Bəşir Jmayelin qətli isə ölkədə vətəndaş müharibəsinin yeni dalğasına yol açıb. Hesab olunur ki, sağçı xristianlar fələstinlilərin Sabra və Şatilla düşərgələrinə qətliamları məhz Jmayelin qətlinə cavab olaraq həyata keçiriblər. Fələstinlilər Livanı sanki tərk etmişdilər, amma ölkə elan olunmadan, planlı şəkildə Suriyanın nəzarətinə keçmişdi. Cənubda artıq «Hizbullah» kimi proksi ordusu olan İran öz mövqelərini güclənmişdi.
«Sidr inqilabı»
Livan növbəti tarixi şansı 1990-cı illərin sonu, 2000-ci illərin əvvəllərində qazanmışdı. Baş nazir Rafiq Həriri ölkəni planlı şəkildə Suriyanın təsir dairəsindən çıxarmaqda idi. Lakin Livan Prezidenti postuna Emil Lahudun seçilməsi ilə Dəməşq ölkəyə təsir imkanını bərpa etmək imkanı qazanıb, Həriri isə Suriya qoşunlarının Livandan çıxması tələbini irəli sürən müxalifətin başına keçib. Bundan sonra hadisələr yenidən faciəvi ssenari alıb. 14 fevral 2005-ci ildə Rafiq Həririnin korteji Beyrut küçələrindən birində partladılıb, nəticədə, müxalifət liderinin özü də daxil olmaqla, 22 nəfər dünyasını dəyişib.
İlk baxışdan, Həririnin işi onun ölümündən sonra da davam etdirilib və bu hadisə tarixə «Sidr inqilabı» kimi düşüb. Mərhum liderin tərəfdarları suriyapərəst dövlət başçısı, yeri gəlmişkən, erməni icması ilə doğma bağları olan Lahudun istefasına nail olsa da, digər problemi çözməyi bacarmayıblar. Söhbət Livan hökumətinin bütün ölkə ərazisində effektiv nəzarətinin bərpasından, cənubdan hələ də «Daşnaksütyun»la vahid cəbhədə olan silahlı «Hizbullah» dəstələrinin çıxarılmasından gedir.
Ölkə hələ də Livanı livanlılara qaytara biləcək güclü, nüfuzlu lider çatışmazlığından əziyyət çəkir. Bu problemi kənardan həll etmək, çətin ki, mümkün olsun.

В международном журналистском сообществе есть такой циничный подход: война только первую неделю новость, а потом - «белый шум». События последних месяцев подтвердили это в очередной раз. Война в Украине, израильская «зачистка» сектора Газа, военные удары Израиля по инфраструктуре «Хезболлы» в Ливане - все это продолжается и для аудитории уже явно теряет новизну. Но при этом как-то за кадром остается трагедия самого Ливана - страны, где еще с семидесятых годов забыли, что такое мир и стабильность, и на чьей территории с таким упоением меряются силами внешние игроки.
От «ближневосточной Швейцарии» до «странной войны»
Израиль уже не впервые проводит зачистки территории Ливана. Как говорят, это ответ на регулярные обстрелы севера страны боевиками «Хезболлы». Терпеть обстрелы своих городов из РСЗО «Катюша» Израиль точно не будет.
Но боевые действия никак не затрагивают регулярную армию Ливана. Израиль не наносит ударов по ливанским вооруженным силам - если в восьмидесятые годы мишенью были позиции Организации освобождения Палестины, то сегодня - «Хезболлы». Возможно, к этой ситуации точнее всего подходит известное выражение, родившееся в начале Второй мировой войны во Франции, - «странная война».
Еще в 1943 году, когда Ливан только получил независимость, здесь было заключено соглашение о «распределении влияния» между местными общинами. В отличие от соседних арабских стран, Ливан не является в полном смысле слова мусульманской страной. Значительную часть его населения составляют арабы-христиане, в основном марониты. Живут здесь и арабы-сунниты, и арабы-шииты, имеется заметная армянская община. Согласно договоренности 1943 года, пост президента Ливана должен занимать араб-христианин, премьер-министра - суннит, спикера парламента - шиит. Данное соглашение о распределении постов спокойно просуществовало до начала семидесятых. Ливан в те годы именовали «ближневосточной Швейцарией», а Бейрут - «Парижем Востока». Это была, бесспорно, региональная столица гламура и развлечений. С началом нефтяного бума в Персидском заливе Ливан становится еще и финансовым центром региона, причем большую роль здесь играет именно армянский капитал.
Идиллия рухнула в начале семидесятых.
«И ад следовал за ними»
Рубежной точкой для Ливана стал 1970 год - к этому времени арабские страны успели проиграть Израилю Шестидневную войну. После чего стало расти влияние тех, кто открыто выступал за начало террористической войны: если одолеть Израиль в открытом бою не удается, надо использовать террор. Однако после Шестидневной войны палестинские вооруженные отряды, которые базировались на территории Иордании, начинают регулярно совершать вылазки в Израиль.
Чаша терпения короля Иордании Хусейна переполнилась в сентябре 1970 года. Тогда, напомним, боевики Народного фронта освобождения Палестины захватили четыре самолета, летевших из разных стран в Нью-Йорк, и посадили их в Иордании в аэропорту Доусон. После нескольких дней торга пассажиров отпустили, а сами самолеты эффектно взорвали. Произошло это 11 сентября 1970 года - зловещее сходство с 11 сентября 2001 года. Король Хусейн прекрасно понимал: если палестинцы начали войну не только с Израилем, но и с США и странами Европы с территории Иордании, его стране не поздоровится. И отдал приказ разоружить палестинские отряды. Последним, конечно, это очень не понравилось. Они попытались оказать сопротивление иорданской армии, и заговорили даже о смещении короля. Жертвами вспыхнувших столкновений, по разным оценкам, стали несколько тысяч человек. Эти события вошли в историю как «Черный сентябрь». Иорданию палестинцам пришлось покинуть. И значительная часть их оттянулась тогда именно в Ливан.
С их появлением в Ливане вся система распределения влияния между общинами рухнула. Сначала местные лидеры потребовали «перераспределения власти» в пользу мусульман-суннитов. Межобщинные трения нарастали и приняли вооруженный характер. У палестинцев было предостаточно каналов для приобретения оружия, которым активно торговали на черном рынке. Палестинские лагеря представляли собой «государство в государстве», где ливанские силовые структуры особой власти не имели. И в результате уже в 1975 году Ливан оказался охвачен гражданской войной «всех против всех».
«Фактор лидера» в истории с палестинскими беженцами проявился уже тогда. У Иордании такой лидер нашелся, у Ливана - нет.
Забытая трагедия
Неудивительно, что лидеры христиан-маронитов считали, что ответственность за трагедию Ливана в первую очередь несут палестинцы. И были готовы на союз с Израилем, только бы палестинские отряды покинули Ливан. Показательно, что христианский фронт в Ливане не был единым - весьма влиятельная армянская община поддержала палестинцев. Затем, по тому же сценарию, местная ячейка «Дашнакцутюн» будет выступать единым избирательным блоком с просирийской партией и «Хезболлой».
От идеи до ее воплощения, конечно, дистанция существенная. Но израильская военная операция «Мир Галилее» 1982 года, после которой палестинским вооруженным отрядам пришлось покинуть Ливан, вдруг сделала эту мечту близкой и достижимой.
23 августа 1982 года на пост президента Ливана был избран Башир Жмайель. Несмотря на молодость - ему было 35 лет, Башир Жмайель был бесспорным лидером христиан. Он был одним из наиболее известных «полевых командиров», как говорили тогда, правохристианских фалангистов и успешно осуществлял функции гражданской власти в христианских анклавах. И самое главное, еще в период между своим избранием и формально вступлением в должность начал вести весьма успешную кампанию за вывод из Ливана всех иностранных войск - и сирийцев, и палестинцев, и израильтян. В том, что Жмайель был готов превратить Ливан в дружественную Израилю страну, уверены многие эксперты.
К сожалению, до вступления в должность президента Башир Жмайель не дожил. 14 сентября 1982 года штаб-квартира его партии в Бейруте была взорвана агентами сирийских спецслужб. Погибли 27 человек. Башира Жмайеля удалось опознать только на следующий день. Соглашение о выводе иностранных войск из Ливана так и осталось мечтой. Убийство Башира Жмайеля привело к новому витку гражданской войны. Считается, что именно в ответ на убийство Башира Жмайеля правохристианские фалангисты устроили резню в палестинских лагерях Сабра и Шатила. Палестинцы Ливан как бы покинули, но страна планомерно переходила под необъявленный контроль Сирии. На юге же укреплялись позиции Ирана, у которого здесь имелась своя прокси-армия - «Хезболла».
«Кедровая революция»
Следующий исторический шанс Ливан получил уже на рубеже девяностых и нулевых. Премьер-министр Рафик Харири начал планомерно выводить Ливан из-под влияния Сирии. Избрание на пост президента Ливана Эмиля Лахуда помогло Дамаску восстановить свое влияние. А Харири, возглавив оппозицию, выступил за вывод сирийских войск.
И опять события принимают трагический оборот. 14 февраля 2005 года кортеж Рафика Харири был взорван на одной из улиц Бейрута. Погибли 22 человека, включая и самого Харири.
На первый взгляд дело Харири удалось продолжить и после его смерти. Эти события получили название «Кедровая революция». Сторонники Харири смогли добиться и отставки просирийского президента Лахуда, имевшего, кстати, тесные родственные связи с армянской общиной, и вывода сирийских войск. Но не смогли решить другую проблему - восстановить эффективный контроль правительства Ливана на всей территории страны и убрать с юга вооруженные структуры «Хезболлы», которые по-прежнему выступают единым фронтом с «Дашнакцутюн».
В стране по-прежнему не хватает сильного и авторитетного лидера, который может вернуть Ливан ливанцам. Решить же эту задачу извне вряд ли получится.