Türkiyə hökuməti kürd probleminin həlli taktikasını dəyişir
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan kürd probleminin həllilə bağlı şərti olaraq «Çözüm süreci II» adlandırıla biləcək yeni plana start verilib. Məlum olduğu kimi, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası Türkiyənin Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə probleminin həllinə yönəlmiş bu adda ilk planı hələ 2000-ci illərin ortalarında elan etmişdi. O, PKK-nın Türkiyə hökuməti ilə silahlı mübarizədən imtinası müqabilində kürdlərə məxsus siyasi təşkilatlara legitimlik qazandırılmasını nəzərdə tuturdu. Lakin o zaman plan müxtəlif səbəblərdən reallaşmadı.
Öcalan yenidən iş başında?
Görünən odur ki, yeni şəraitdə siyasi fəal kürdlərlə barışığı yenidən zərurətə çevirib. Hər halda, Ərdoğan faktiki olaraq, Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Bağçalının həbsdə saxlanılan PKK lideri Abdullah Öcalanın lideri olduğu partiyanın silahı yerə qoyması haqda bəyanat verməsi təklifini qəbul edib. «Dövlət bəy cəsarətli çıxışları ilə tarixə istiqamət verən liderdir», - deyə prezident qeyd edib.
Öcalana marağı İsrailin Qəzza zolağındakı hərbi əməliyyatları və «Hizbullah»a qarşı start verdiyi döyüşlər nəticəsində Yaxın Şərqdə siyasi proseslərin sürətlə dəyişməsi ilə əlaqələndirmək olar. Müharibə bütün regionu bürüyə bilər və İranın da ona qoşulması Türkiyə də daxil olmaqla, qonşu ölkələrə yaxşı heç nə vəd etmir. Belə bir vəziyyətdə terror təşkilatı olan PKK sabitliyin pozulması ilə bağlı böyük ssenarinin bir hissəsinə çevrilə bilər ki, Ankaranı narahat edən də məhz budur.
R.T.Ərdoğan ölkə parlamentində oktyabrın 1-də etdiyi çıxışında Yaxın Şərqdə müharibə təhlükəsinin artmasından danışıb, «daxili cəbhəni möhkəmləndirməyə» çağırış edib. Onun siyasi müttəfiqi Dövlət Bağçalı isə Demokratik Partiyanın (DEM) tribunasına yaxınlaşaraq, nümayişkaranə şəkildə orada əyləşən deputatların əllərini sıxıb. Oktyabrın 15-də isə o, artıq bilavasitə Öcalana müraciət edib: «Türkiyəyə gətirildiyi vaxt bütün xidmətlərə hazır olan şəxs birtərəfli qaydada terrorçuluğa son qoyduğunu, təşkilatını buraxdığını bəyan etməlidir».
MHP-nin oktyabrın 22-də keçirilən toptantısında Bağçalı daha konkret danışıb. O, hesab edir ki, terrorçuların lideri təcrid vəziyyətdən çıxarılarsa, Demokrat Partiyasının parlament fraksiyasının toplantısına qatılmalı, siyasi terrora birdəfəlik son qoyulduğunu, PPK-nın buraxıldığını açıqlamalıdır. Türkiyə mediası yazır ki, bundan sonra deputat Ömər Öcalan (Abdullah Öcalanın qardaşı oğlu) dayısı ilə görüşərək, Bağçalının təklifini ona çatdırıb. Məlumata görə, iki saat davam etmiş görüşdə PKK lideri Bağçalının təklifini müsbət qarşılayıb və deyib ki, həbs qaydaları dəyişərsə, kommunikasiya imkanları yaradılarsa, o, PKK-nın tərksilah olunmağa razı salınmasında rol oynaya bilər. Mətbuat yazır ki, Abdullah Öcalan artıq «tarixi məsuliyyətini» hiss edir və silahı yerə qoyması üçün PKK-ya müraciət etməyə hazırdır.
Ərdoğanın antiterror koalisiyası
İranın şimalındakı kürd muxtariyyətinin lideri Bərzani bu yaxınlarda Türkiyə Prezidenti ilə PKK ilə mübarizənin gücləndirilməsi məsələsini müzakirə edib. PKK həm Ərdoğan, həm də Bərzani üçün bir nömrəli düşməndir. Odur ki, hər iki tərəf bu terror təşkilatının mövcudluğuna birdəfəlik son qoymaq istəyir. Kürdüstan Demokratik Partiyasına (KDP) başçılıq edən Bərzani üçün bu, ona görə vacibdir ki, PKK onun köhnə siyasi rəqibi olan Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqını (KVİ) dəstəkləyir.
Hələ ötən il Türkiyənin müdafiə naziri Yaşar Gülər demişdi ki, Ankara KVP lideri Bafel Təlabaniyə Süleymaniyədə «terrorçuluq fəaliyyətinin güclənməsi» ilə bağlı «daim xəbərdarlıq edir». «Biz onların bütün fəaliyyətini izləyir və hər şeyi bilirik. Biz daha da radikalla addımlar atmaq istəmirik» deyən nazir bildirmişdi ki, Türkiyə bu informasiyaları İraq və KDP ilə də bölüşür.
Mətbuatda belə bir məlumat yayılıb ki, Suriya demokratik qüvvələrinin başçısı, «Məzlub Abdi» kod adı ilə tanınan Fərhad Abdi Şahin Süleymaniyəyə dəfələrlə səfər edib. Suriyanın şimalında bu təşkilatın terrorçularının nəzarətində olan ərazilərdə Bafel Təlabaninin şəkillərinin yer aldığı plakatlar asılır, «birliyə» çağırışlar edilir.
Yeri gəlmişkən, KVİ və PKK 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan tərəfdən savaşda iştirak edib və Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsini hələ də qanunsuz sayırlar.
Hər bir halda, Bərzaninin Türkiyəyə səfəri PKK üçün daha bir siqnal sayıla bilər. Onlar İraqın şimalında daha yaxşı həyat yaşaya biləcəklərini anlamalıdırlar. Rəcəb Tayyib Ərdoğanın İraqa apreldə etdiyi rəsmi səfər zamanı Ankara ilə Bağdad PKK yaraqlıları ilə Operativ mübarizə mərkəzinin fəaliyyətinin detallarını da razılaşdırıb. Bundan əvvəl isə İraq hökuməti PKK-nın fəaliyyətini qadağan edib.
Beləliklə, son dövrlərdə PKK üçün meydan əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşıb. Demək, xarici qüvvələrin ondan Ankaraya təzyiq vasitəsi kimi istifadə etməsi imkanları da azalıb. Türkiyədə belə xarici güclər haqda danışarkən əsasən ABŞ, İsrail və hətta İranın adı çəkilir.
Məsələ o yerə çatıb ki, Türkiyə ilin əvvəlində İrandan PKK-nı silahlandırmağa son qoyulmasını, Ankaranın kürd silahlılarına qarşı apardığı hərbi əməliyyatlara müdaxilə olunmamasını tələb edib.
Aprelin əvvəlində isə İraqın şimalında, Süleymaniyədə Türkiyə və İranın güc strukturlarının təmsilçiləri arasında görüş keçirilib. Türkiyə qarşı tərəfdən PKK-nın silahlandırılmasına son qoyulmasını tələb edib və bu terror təşkilatı ilə mübarizədə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
İndi Ərdoğan ümid edir ki, artıq ən yaxın zamanlarda kürd terrorçuluğu haqda keçmiş zamanda danışmaq mümkün olacaq.
Sövdələşməyə yer yoxdur
ABŞ-də prezident seçkisinin keçirildiyi, İranın başının İsraillə qarşıdurmaya qarışdığı, Rusiyanın isə Ukrayna ilə məşğul olduğu bir vaxtda Ankara özü üçün yaranmış əlverişli şəraitdən istifadə etməyə, kürd probleminin həllində köklü dönüşə nail olmağa çalışır. Türkiyədə son illərin seçkiləri göstərir ki, kürdlərin səsi bu və ya digər siyasi qüvvənin, namizədin qələbəsində bir çox hallarda həlledici rol oynayır. Belə bir vəziyyətdə Öcalanla razılığa gedilməsi Türkiyədəki hakim tandemə ciddi dividend qazandıra, qarşıdakı dövrdə onun mövqelərini xeyli gücləndirə bilər. Yeri gəlmişkən, növbəti seçkidə Ərdoğan hakim partiyanın rəhbərliyində estafeti, güman ki, daha gənc nəsilə verəcək.
Lakin son illəri ətraf mühitdən tam təcrid vəziyyətində həbsxanada keçirən Öcalanın PKK-ya təsir gücü proseslərə istiqamət verəcək qədər güclü deyil. Üstəlik, Türkiyənin hakim elitasının daha radikal hissəsi ölkə üçün bir nömrəli terrorçu sayılan şəxslə sövdələşməni dəstəkləməyə bilər.
Sosial Araşdırmalar İnstitutunun apardığı sorğu göstərib ki, respondentlərin təxminən dörddə üçü Öcalanın azadlığa buraxılmasına qarşıdır. «Fənərbağça» futbol klubunun Ankarada törədilmiş terror aktından sonra İstanbulda keçirilən oyunu zamanı isə azarkeşlər PKK liderinin ünvanına təhqir dolu şüarlar səsləndirib.
Əksər müşahidəçilər düşünür ki, TUSAŞ-ın Ankara yaxınlığındakı binasında bu yaxınlarda törədilmiş terror aktı Dövlət Bağçalının Öcalan haqqındakı bəyanatı ilə bağlıdır və məqsəd mümkün razılaşmanın pozulmasıdır. Maraqlıdır ki, Öcalanla razılaşmaya gedilməsini Xalq-Demokrat Partiyasının (HDP) sabiq lideri Səlahəddin Dəmirtaş da dəstəkləyir. O, 2015-ci ildən həbsdədir və məhz bu siyasi razılaşma nəticəsində azadlığa çıxa biləcəyini düşünür. Ankarada törədilmiş terror aktını pisləyən Dəmirtaş deyib: «Bizim problemin dialoqla, siyasi yolla həlli axtarışlarımızı dayandırmaq istəyənlər bilməlidirlər ki, Öcalanın siyasi dialoq təşəbbüsünü qəbul edəcəyi təqdirdə biz onu var qüvvəmizlə dəstəkləyəcəyik».
Aydındır ki, Dəmirtaş və tərəfdarları hökumətlə yeni razılaşmaya ümid edərək, burada öz maraqlarını güdürlər. Dəmirtaş nisbətən cavandır və Ərdoğandan sonrakı Türkiyədə daha ciddi rol oynaya biləcəyini düşünür. İndi razılaşmadan və onun effektivliyindən çox şey asılı olacaq. Güman ki, o, özündə HDP-nin qarşıdakı elektoral mərhələdə hökumətin irəli sürəcəyi siyasi təşəbbüsləri dəstəkləməsini də əks etdirəcək. Türkiyədə növbəti prezident seçkisi 2028-ci ildə keçirilməlidir. Vaxt sürətlə keçir və ona hazırlığa artıq start verilib.
Silah gücünə nizamlama
Türkiyə hökumətinin kürd probleminin həlli ilə bağlı yeni planı müəyyən çətinliklərlə qarşı-qarşıyadır. Belə ki, PKK liderləri Türkiyə rəhbərliyinin Abdullah Öcalanla dialoq təklifinə cavab olaraq şərtlər irəli sürməyə başlayıblar: həbsxanada saxlanma şəraitinin yumşaldılması və hətta tam azad olunması. Başqa sözlə, separatçılar Türkiyə rəhbərliyinin təklifini zəiflik kimi anlayıblar. Amma hökumət tələbləri əvvəldən sövdələşmə cəhdi kimi görünən bu qüvvələrə çətin ki, qulaq assın.
Baş verənlər fonunda Ərdoğan ilə Bağçalı noyabrın 14-də qapalı qapılar arxasında görüş keçiriblər. Ankaradakı prezident iqamətgahında keçirilmiş görüşlə bağlı rəsmi açıqlama verilməsə də, çoxları diqqəti onun MHP liderinin kürd probleminin həllinə dair təkliflərinin ardından baş tutduğuna çəkir.
Bir həftə sonra isə kürd əhalinin maraqlarını ifadə edən Xalqların Demokratik Partiyasının həmsədri Tuncer Bakırxan Öcalanla dialoqa başlanılması təklifinə açıq dəstək verib: «Abdullah Öcalanın problemin həllində iştirakının dəqiq çərçivəsi olarsa, buna hazır olduğu bilinərsə, biz tarixi şans qazanacağıq. Tarixə bu problemi həll etmiş şəxs kimi düşməkdən qiymətli heç nə ola bilməz», - deyə o, bildirib.
Beləliklə, Türkiyədə hökumətin özü tərəfindən dövriyyəyə buraxılmış, kürd məsələsi ilə bağlı konkret razılığa hesablanmış dialoqa başlanılmasına dair siyasi diskussiya davam edir. Onun gedişində maraqlı tərəflərin hər biri öz arqumentlərini irəli sürür, onların daha düzgün olduğunu sübuta yetirməyə çalışır.
Hökumət isə güc variantından da imtina etmir. İran və Suriyanın şimalında antiterror əməliyyatlarının davam etməli olduğunu deyən hökumət bununla qarşı tərəfi öz şərtləri daxilində razılaşmaya məcbur etmək istəyir. Ankara bununla göstərməyə çalışır ki, bu, güc ilə təmin olunmuş dialoqdur və demək, kompromisə yalnız hökumətin prosesdən qalib çıxması şərti ilə gedilə bilər.

Turkish authorities change tactics to resolve the Kurdish problem
Turkish President Recep Tayyip Erdogan has initiated a new plan to address the Kurdish issue, which can tentatively be referred to as Cözüm Süreci II (Solution Process II). The first plan under the same name was introduced by the Justice and Development Party in an effort to resolve the conflict between Türkiye and the Kurdistan Workers' Party (PKK) in the mid-2000s. This initial plan aimed at legitimising Kurdish political organisations in exchange for their commitment to cease hostilities against the Turkish government. However, for a variety of reasons, it was never realised.
Is Ocalan back on board?
Given the current circumstances, there appears to be a renewed necessity for reconciliation with politically active Kurds. Erdogan has indeed endorsed a proposal from MHP (Nationalist Movement Party) leader Devlet Bahceli, suggesting that imprisoned PKK leader Abdullah Ocalan announce his party's disarmament in parliament. "Devlet-bey is a leader who sets the course of history with his bold speeches," the president remarked.
The renewed interest in Ocalan can be attributed to the rapid political changes in the Middle East, spurred by Israel's military actions in Gaza and the onset of confrontation with Hezbollah. This conflict could potentially engulf the entire region, and the involvement of Iran poses grave risks for all neighbouring countries, including Türkiye. The terrorist PKK could become part of a broader scenario aimed at destabilising the situation, which is precisely what Ankara fears.
In his opening speech to parliament on October 1, President Erdogan highlighted the escalating threat of war in the Middle East and called for "strengthening the domestic front." His political ally, Devlet Bahceli, approached the Democratic Party (DEM) podium and defiantly shook hands with its deputies. On October 15, Bahceli directly addressed Abdullah Ocalan: "He, who was ready for any service when he was brought to Türkiye, should unilaterally announce the cessation of terrorism and the dissolution of his organisation."
During an IPA group meeting on October 22, Devlet Bahceli elaborated further. He stated that if the terrorist leader's isolation were lifted, Ocalan should come and address a meeting of the parliamentary faction of the Democratic Party, announcing a complete end to terrorist activities and the dissolution of the Kurdistan Workers' Party. Turkish media report that MP Omer Ocalan (Abdullah Ocalan's nephew) subsequently met with his uncle and communicated Bahceli's proposal. During their two-hour meeting, Abdullah Ocalan conveyed his satisfaction with Bahceli's call. He indicated that if isolation conditions were lifted and communication became possible, he could assist in persuading the PKK to disarm. Media coverage noted that Abdullah Ocalan recognises his "historical responsibility" and is prepared to urge the Kurdistan Workers' Party to lay down its arms.
Erdogan's Anti-Terrorist Coalition
Recently, Barzani, the leader of the Kurdish autonomous region of Nechirevan in northern Iran, discussed with the Turkish president the intensification of efforts against the PKK. For both Erdogan and Barzani, the PKK is regarded as enemy number one. Both parties are motivated to eliminate it once and for all. For Barzani, leader of the Kurdistan Democratic Party (KDP), this is particularly important as the PKK is supported by his long-time political rival, the Patriotic Union of Kurdistan (PUK).
As early as last year, Turkish Defence Ministry chief Yasar Güler stated that Türkiye was "constantly warning" PUK leader Bafel Talabani about the "intensification of terrorist activities" in Süleymaniye. "We are monitoring and aware of all their activities. We do not want to take more drastic measures," he remarked, adding that Türkiye also shares information with Iraq and the Kurdistan Democratic Party.
Reports indicate that Ferhat Abdi Sahin, known by his code name "Mazlum Abdi," who leads the Syrian Democratic Forces and is associated with the PKK/YPG, has visited Süleymaniye on multiple occasions. Posters featuring Bafel Talabani calling for "unity" have appeared in areas of northern Syria controlled by terrorists from that organisation.
Notably, both the Patriotic Union of Kurdistan and the Kurdistan Workers' Party sided with Armenia during the 44-day war and continue to view Azerbaijan's actions to reclaim its territories as unlawful.
Barzani's visit to Türkiye served as another warning to the PKK that difficult times may be ahead for it in northern Iraq. In April, during Recep Tayyip Erdogan's official visit to Iraq, Ankara and Baghdad finalised details for an Operational Centre aimed at combating PKK militants. Prior to this, the Iraqi government had already declared the PKK a banned organisation.
Consequently, the operational space for the PKK has significantly diminished in recent times. This reduction also limits external forces' ability to employ it as a tool to exert pressure on Ankara. When referring to external forces, Türkiye most frequently mentions the United States, Israel, and even Iran.
The situation escalated to a point where earlier this year Türkiye demanded that Iran cease supplying arms to the PKK and refrain from interfering in Ankara's military operations against armed Kurdish militias.
In early April, representatives from Turkish and Iranian security agencies convened in Süleymaniye in northern Iraq. The Turkish delegation urged an end to arms supplies to the PKK and proposed cooperation in combating this terrorist organisation. Erdogan anticipates that it will soon be possible to proclaim victory over Kurdish terrorism as a definitive outcome.
Bargaining Irrelevant
With the US elections underway, Iran was engaged in confrontation with Israel, while Russia was focused on its war in Ukraine. Ankara has therefore seized an opportunity to capitalise on favourable conditions to make significant strides in resolving the Kurdish problem.
Recent elections have demonstrated that Kurdish votes frequently play a pivotal role in determining which political force or candidate emerges victorious. A deal with Ocalan could yield substantial benefits for the ruling tandem and bolster its standing in the coming period when Erdogan is expected to pass management of the ruling party to a younger generation of politicians.
However, Ocalan, who has been held incommunicado for several years, possesses little influence over the PKK to guide such a process. Furthermore, more radical elements within the ruling elite may oppose any agreement with an individual still perceived as Türkiye's number one terrorist.
A poll conducted by the Social Research Institute revealed that nearly three-quarters of respondents opposed Ocalan's release. Additionally, football fans chanted derogatory remarks directed at the PKK leader during a Fenerbahce match in Istanbul following a terrorist attack in Ankara.
Many observers speculate that a recent terrorist attack outside the TUSAŞ building near Ankara was linked to Devlet Bahceli's comments regarding Ocalan and aimed at disrupting any potential agreements. Notably, former Peoples' Democratic Party (HDP) leader Selahattin Demirtas also supports an agreement involving Ocalan. He has been imprisoned since 2015 and hopes to secure his release through political negotiations. He condemned the terrorist attack in Ankara, stating, "Those who attempt to obstruct our pursuit of solutions through dialogue and politics should understand that if Ocalan initiates action towards political engagement, we will support him with all our strength."
It appears that Demirtas and his supporters are counting on new agreements with authorities to further their own objectives. Demirtas is relatively young and envisions a more active role for himself in a post-Erdogan Türkiye. Much will depend on these agreements and their effectiveness. They are likely to encompass provisions related to HDP’s backing for government political initiatives for upcoming electoral cycles. The next presidential elections in Türkiye are scheduled for 2028—time is passing swiftly, and preparations may already be underway.
Strong Settlement
The Turkish government's new plan for addressing the Kurdish issue encounters specific challenges. For instance, PKK leaders have begun articulating demands for easing Ocalan's imprisonment or even advocating for his complete release in response to Ankara’s proposal for dialogue with him.
Within separatist circles, this proposal from Turkish leadership has been interpreted as a sign of weakness. Nevertheless, Turkish authorities are unlikely to heed demands that initially appear as attempts at bargaining.
Meanwhile, Erdogan and MHP leader Bahceli convened behind closed doors at the presidential complex in Ankara on November 14. Although no official announcement was made concerning the meeting's purpose, many observed that it followed Bahceli’s proposals aimed at resolving the Kurdish issue.
A week later, Tuncer Bakirhan, co-chair of the People's Equality and Democracy Party (PYD), which represents Kurdish interests, publicly endorsed initiating a dialogue with Abdullah Ocalan. "With a clear framework for a solution and Abdullah Ocalan's willingness to participate in negotiations, we possess a historic opportunity that is within reach. There is no greater achievement than being remembered as the one who resolved this problem," Bakirhan summarised his statement.
Thus, political discussions are ongoing in Türkiye, initiated by the government itself regarding broad political dialogue aimed at achieving concrete agreements on the Kurdish issue. At the same time, each interested party presents its own arguments defending its stance.
Nonetheless, authorities have not abandoned a forceful approach. They insist on maintaining counter-terrorist operations in northern Iraq and Syria, aiming to undermine their opponents’ positions and compel them into agreements on terms favourable to Ankara. They convey that this dialogue is underpinned by strength—that compromise will only be possible through establishing a winning position for authorities.