Türkiyə hökuməti kürd probleminin həlli taktikasını dəyişir
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan kürd probleminin həllilə bağlı şərti olaraq «Çözüm süreci II» adlandırıla biləcək yeni plana start verilib. Məlum olduğu kimi, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası Türkiyənin Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə probleminin həllinə yönəlmiş bu adda ilk planı hələ 2000-ci illərin ortalarında elan etmişdi. O, PKK-nın Türkiyə hökuməti ilə silahlı mübarizədən imtinası müqabilində kürdlərə məxsus siyasi təşkilatlara legitimlik qazandırılmasını nəzərdə tuturdu. Lakin o zaman plan müxtəlif səbəblərdən reallaşmadı.
Öcalan yenidən iş başında?
Görünən odur ki, yeni şəraitdə siyasi fəal kürdlərlə barışığı yenidən zərurətə çevirib. Hər halda, Ərdoğan faktiki olaraq, Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Bağçalının həbsdə saxlanılan PKK lideri Abdullah Öcalanın lideri olduğu partiyanın silahı yerə qoyması haqda bəyanat verməsi təklifini qəbul edib. «Dövlət bəy cəsarətli çıxışları ilə tarixə istiqamət verən liderdir», - deyə prezident qeyd edib.
Öcalana marağı İsrailin Qəzza zolağındakı hərbi əməliyyatları və «Hizbullah»a qarşı start verdiyi döyüşlər nəticəsində Yaxın Şərqdə siyasi proseslərin sürətlə dəyişməsi ilə əlaqələndirmək olar. Müharibə bütün regionu bürüyə bilər və İranın da ona qoşulması Türkiyə də daxil olmaqla, qonşu ölkələrə yaxşı heç nə vəd etmir. Belə bir vəziyyətdə terror təşkilatı olan PKK sabitliyin pozulması ilə bağlı böyük ssenarinin bir hissəsinə çevrilə bilər ki, Ankaranı narahat edən də məhz budur.
R.T.Ərdoğan ölkə parlamentində oktyabrın 1-də etdiyi çıxışında Yaxın Şərqdə müharibə təhlükəsinin artmasından danışıb, «daxili cəbhəni möhkəmləndirməyə» çağırış edib. Onun siyasi müttəfiqi Dövlət Bağçalı isə Demokratik Partiyanın (DEM) tribunasına yaxınlaşaraq, nümayişkaranə şəkildə orada əyləşən deputatların əllərini sıxıb. Oktyabrın 15-də isə o, artıq bilavasitə Öcalana müraciət edib: «Türkiyəyə gətirildiyi vaxt bütün xidmətlərə hazır olan şəxs birtərəfli qaydada terrorçuluğa son qoyduğunu, təşkilatını buraxdığını bəyan etməlidir».
MHP-nin oktyabrın 22-də keçirilən toptantısında Bağçalı daha konkret danışıb. O, hesab edir ki, terrorçuların lideri təcrid vəziyyətdən çıxarılarsa, Demokrat Partiyasının parlament fraksiyasının toplantısına qatılmalı, siyasi terrora birdəfəlik son qoyulduğunu, PPK-nın buraxıldığını açıqlamalıdır. Türkiyə mediası yazır ki, bundan sonra deputat Ömər Öcalan (Abdullah Öcalanın qardaşı oğlu) dayısı ilə görüşərək, Bağçalının təklifini ona çatdırıb. Məlumata görə, iki saat davam etmiş görüşdə PKK lideri Bağçalının təklifini müsbət qarşılayıb və deyib ki, həbs qaydaları dəyişərsə, kommunikasiya imkanları yaradılarsa, o, PKK-nın tərksilah olunmağa razı salınmasında rol oynaya bilər. Mətbuat yazır ki, Abdullah Öcalan artıq «tarixi məsuliyyətini» hiss edir və silahı yerə qoyması üçün PKK-ya müraciət etməyə hazırdır.
Ərdoğanın antiterror koalisiyası
İranın şimalındakı kürd muxtariyyətinin lideri Bərzani bu yaxınlarda Türkiyə Prezidenti ilə PKK ilə mübarizənin gücləndirilməsi məsələsini müzakirə edib. PKK həm Ərdoğan, həm də Bərzani üçün bir nömrəli düşməndir. Odur ki, hər iki tərəf bu terror təşkilatının mövcudluğuna birdəfəlik son qoymaq istəyir. Kürdüstan Demokratik Partiyasına (KDP) başçılıq edən Bərzani üçün bu, ona görə vacibdir ki, PKK onun köhnə siyasi rəqibi olan Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqını (KVİ) dəstəkləyir.
Hələ ötən il Türkiyənin müdafiə naziri Yaşar Gülər demişdi ki, Ankara KVP lideri Bafel Təlabaniyə Süleymaniyədə «terrorçuluq fəaliyyətinin güclənməsi» ilə bağlı «daim xəbərdarlıq edir». «Biz onların bütün fəaliyyətini izləyir və hər şeyi bilirik. Biz daha da radikalla addımlar atmaq istəmirik» deyən nazir bildirmişdi ki, Türkiyə bu informasiyaları İraq və KDP ilə də bölüşür.
Mətbuatda belə bir məlumat yayılıb ki, Suriya demokratik qüvvələrinin başçısı, «Məzlub Abdi» kod adı ilə tanınan Fərhad Abdi Şahin Süleymaniyəyə dəfələrlə səfər edib. Suriyanın şimalında bu təşkilatın terrorçularının nəzarətində olan ərazilərdə Bafel Təlabaninin şəkillərinin yer aldığı plakatlar asılır, «birliyə» çağırışlar edilir.
Yeri gəlmişkən, KVİ və PKK 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan tərəfdən savaşda iştirak edib və Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsini hələ də qanunsuz sayırlar.
Hər bir halda, Bərzaninin Türkiyəyə səfəri PKK üçün daha bir siqnal sayıla bilər. Onlar İraqın şimalında daha yaxşı həyat yaşaya biləcəklərini anlamalıdırlar. Rəcəb Tayyib Ərdoğanın İraqa apreldə etdiyi rəsmi səfər zamanı Ankara ilə Bağdad PKK yaraqlıları ilə Operativ mübarizə mərkəzinin fəaliyyətinin detallarını da razılaşdırıb. Bundan əvvəl isə İraq hökuməti PKK-nın fəaliyyətini qadağan edib.
Beləliklə, son dövrlərdə PKK üçün meydan əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşıb. Demək, xarici qüvvələrin ondan Ankaraya təzyiq vasitəsi kimi istifadə etməsi imkanları da azalıb. Türkiyədə belə xarici güclər haqda danışarkən əsasən ABŞ, İsrail və hətta İranın adı çəkilir.
Məsələ o yerə çatıb ki, Türkiyə ilin əvvəlində İrandan PKK-nı silahlandırmağa son qoyulmasını, Ankaranın kürd silahlılarına qarşı apardığı hərbi əməliyyatlara müdaxilə olunmamasını tələb edib.
Aprelin əvvəlində isə İraqın şimalında, Süleymaniyədə Türkiyə və İranın güc strukturlarının təmsilçiləri arasında görüş keçirilib. Türkiyə qarşı tərəfdən PKK-nın silahlandırılmasına son qoyulmasını tələb edib və bu terror təşkilatı ilə mübarizədə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
İndi Ərdoğan ümid edir ki, artıq ən yaxın zamanlarda kürd terrorçuluğu haqda keçmiş zamanda danışmaq mümkün olacaq.
Sövdələşməyə yer yoxdur
ABŞ-də prezident seçkisinin keçirildiyi, İranın başının İsraillə qarşıdurmaya qarışdığı, Rusiyanın isə Ukrayna ilə məşğul olduğu bir vaxtda Ankara özü üçün yaranmış əlverişli şəraitdən istifadə etməyə, kürd probleminin həllində köklü dönüşə nail olmağa çalışır. Türkiyədə son illərin seçkiləri göstərir ki, kürdlərin səsi bu və ya digər siyasi qüvvənin, namizədin qələbəsində bir çox hallarda həlledici rol oynayır. Belə bir vəziyyətdə Öcalanla razılığa gedilməsi Türkiyədəki hakim tandemə ciddi dividend qazandıra, qarşıdakı dövrdə onun mövqelərini xeyli gücləndirə bilər. Yeri gəlmişkən, növbəti seçkidə Ərdoğan hakim partiyanın rəhbərliyində estafeti, güman ki, daha gənc nəsilə verəcək.
Lakin son illəri ətraf mühitdən tam təcrid vəziyyətində həbsxanada keçirən Öcalanın PKK-ya təsir gücü proseslərə istiqamət verəcək qədər güclü deyil. Üstəlik, Türkiyənin hakim elitasının daha radikal hissəsi ölkə üçün bir nömrəli terrorçu sayılan şəxslə sövdələşməni dəstəkləməyə bilər.
Sosial Araşdırmalar İnstitutunun apardığı sorğu göstərib ki, respondentlərin təxminən dörddə üçü Öcalanın azadlığa buraxılmasına qarşıdır. «Fənərbağça» futbol klubunun Ankarada törədilmiş terror aktından sonra İstanbulda keçirilən oyunu zamanı isə azarkeşlər PKK liderinin ünvanına təhqir dolu şüarlar səsləndirib.
Əksər müşahidəçilər düşünür ki, TUSAŞ-ın Ankara yaxınlığındakı binasında bu yaxınlarda törədilmiş terror aktı Dövlət Bağçalının Öcalan haqqındakı bəyanatı ilə bağlıdır və məqsəd mümkün razılaşmanın pozulmasıdır. Maraqlıdır ki, Öcalanla razılaşmaya gedilməsini Xalq-Demokrat Partiyasının (HDP) sabiq lideri Səlahəddin Dəmirtaş da dəstəkləyir. O, 2015-ci ildən həbsdədir və məhz bu siyasi razılaşma nəticəsində azadlığa çıxa biləcəyini düşünür. Ankarada törədilmiş terror aktını pisləyən Dəmirtaş deyib: «Bizim problemin dialoqla, siyasi yolla həlli axtarışlarımızı dayandırmaq istəyənlər bilməlidirlər ki, Öcalanın siyasi dialoq təşəbbüsünü qəbul edəcəyi təqdirdə biz onu var qüvvəmizlə dəstəkləyəcəyik».
Aydındır ki, Dəmirtaş və tərəfdarları hökumətlə yeni razılaşmaya ümid edərək, burada öz maraqlarını güdürlər. Dəmirtaş nisbətən cavandır və Ərdoğandan sonrakı Türkiyədə daha ciddi rol oynaya biləcəyini düşünür. İndi razılaşmadan və onun effektivliyindən çox şey asılı olacaq. Güman ki, o, özündə HDP-nin qarşıdakı elektoral mərhələdə hökumətin irəli sürəcəyi siyasi təşəbbüsləri dəstəkləməsini də əks etdirəcək. Türkiyədə növbəti prezident seçkisi 2028-ci ildə keçirilməlidir. Vaxt sürətlə keçir və ona hazırlığa artıq start verilib.
Silah gücünə nizamlama
Türkiyə hökumətinin kürd probleminin həlli ilə bağlı yeni planı müəyyən çətinliklərlə qarşı-qarşıyadır. Belə ki, PKK liderləri Türkiyə rəhbərliyinin Abdullah Öcalanla dialoq təklifinə cavab olaraq şərtlər irəli sürməyə başlayıblar: həbsxanada saxlanma şəraitinin yumşaldılması və hətta tam azad olunması. Başqa sözlə, separatçılar Türkiyə rəhbərliyinin təklifini zəiflik kimi anlayıblar. Amma hökumət tələbləri əvvəldən sövdələşmə cəhdi kimi görünən bu qüvvələrə çətin ki, qulaq assın.
Baş verənlər fonunda Ərdoğan ilə Bağçalı noyabrın 14-də qapalı qapılar arxasında görüş keçiriblər. Ankaradakı prezident iqamətgahında keçirilmiş görüşlə bağlı rəsmi açıqlama verilməsə də, çoxları diqqəti onun MHP liderinin kürd probleminin həllinə dair təkliflərinin ardından baş tutduğuna çəkir.
Bir həftə sonra isə kürd əhalinin maraqlarını ifadə edən Xalqların Demokratik Partiyasının həmsədri Tuncer Bakırxan Öcalanla dialoqa başlanılması təklifinə açıq dəstək verib: «Abdullah Öcalanın problemin həllində iştirakının dəqiq çərçivəsi olarsa, buna hazır olduğu bilinərsə, biz tarixi şans qazanacağıq. Tarixə bu problemi həll etmiş şəxs kimi düşməkdən qiymətli heç nə ola bilməz», - deyə o, bildirib.
Beləliklə, Türkiyədə hökumətin özü tərəfindən dövriyyəyə buraxılmış, kürd məsələsi ilə bağlı konkret razılığa hesablanmış dialoqa başlanılmasına dair siyasi diskussiya davam edir. Onun gedişində maraqlı tərəflərin hər biri öz arqumentlərini irəli sürür, onların daha düzgün olduğunu sübuta yetirməyə çalışır.
Hökumət isə güc variantından da imtina etmir. İran və Suriyanın şimalında antiterror əməliyyatlarının davam etməli olduğunu deyən hökumət bununla qarşı tərəfi öz şərtləri daxilində razılaşmaya məcbur etmək istəyir. Ankara bununla göstərməyə çalışır ki, bu, güc ilə təmin olunmuş dialoqdur və demək, kompromisə yalnız hökumətin prosesdən qalib çıxması şərti ilə gedilə bilər.

Турецкие власти меняют тактику разрешения курдской проблемы
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал старт новому плану турецкого руководства по решению курдского вопроса, который условно можно назвать Cözüm süreci II («Процесс решения II»). Как известно, первый план под таким названием был анонсирован Партией справедливости и развития для разрешения конфликта между Турцией и Рабочей партией Курдистана (РПК) еще в середине нулевых.  Он подразумевал легитимацию курдских политических организаций взамен их отказа от вооруженной борьбы с турецким правительством. По ряду причин, однако, он так и не был реализован.
Оджалан снова в деле?
В новых условиях, похоже, вновь назрела необходимость в примирении с политически проактивными курдами. Эрдоган фактически одобрил предложение главы ПНД (Партия националистического движения) Девлета Бахчели, чтобы находящийся в заключении руководитель PПK Абдулла Оджалан объявил о разоружении своей партии в парламенте. «Девлет бей - лидер, который своими смелыми выступлениями задает курс истории», - отметил президент.
Интерес к Оджалану можно объяснить стремительностью политических процессов на Ближнем Востоке, вызванных военными действиями Израиля в Газе и противостоянием с «Хезболлой». Война может охватить весь регион, а подключение к нему Ирана чревато самыми негативными последствиями для всех соседей, включая Турцию. Террористическая РПК может стать частью большого сценария по дестабилизации ситуации, чего, собственно, и опасается Анкара.
В своей вступительной речи в парламенте 1 октября Реджеп Тайип Эрдоган говорил о растущей угрозе войны на Ближнем Востоке и призвал к «укреплению внутреннего фронта».  А его политический союзник Девлет Бахчели, подойдя к трибуне Демократической партии (DEM), демонстративно пожал руки ее депутатам. 15 октября Бахчели обратился уже непосредственно к самому Абдулле Оджалану: «Тот, кто был готов к любой службе, когда его привезли в Турцию, должен в одностороннем порядке объявить о прекращении терроризма и роспуске своей организации».
На заседании группы ПНД 22 октября Девлет Бахчели был более конкретен. Он сказал, что если изоляция лидера террористов будет отменена, то пусть он придет и выступит на групповом собрании парламентской фракции Демократической партии, объявив о полном прекращении политики террора и роспуске Рабочей партии Курдистана.  Турецкие СМИ сообщают, что затем состоялась встреча депутата Омера Оджалана (племянник Абдуллы Оджалана) со своим дядей и передано предложение Бахчели. Во время двухчасовой встречи, как стало известно, Абдулла Оджалан выразил удовлетворение призывом Бахчели. В ходе беседы с племянником он заявил, что если условия изоляции будут сняты и появится возможность коммуникации, он сможет сыграть роль в убеждении РПК о разоружении. В СМИ было отмечено, что Абдулла Оджалан осознает «историческую ответственность» и готов обратиться к Рабочей партии Курдистана с призывом сложить оружие.
Антитеррористическая коалиция Эрдогана
Совсем недавно Барзани, лидер курдской автономии Нечиреван на севере Ирана, обсуждал с президентом Турции активизацию борьбы с РПК. Для Эрдогана и Барзани РПК является врагом номер один. Обе стороны заинтересованы покончить с ней раз и навсегда. Для Барзани, который возглавляет Демократическую партию Курдистана (ДПК), это важно потому, что РПК поддерживается его давним политическим соперником - Патриотическим союзом Курдистана (ПСК).
Еще в прошлом году глава Минобороны Турции Яшар Гюлер заявлял, что Турция «постоянно предупреждает» лидера ПСК Бафеля Талабани об «усилении террористической деятельности» в Сулеймание. «Мы отслеживаем и знаем все их действия. Мы не хотим принимать более радикальные меры», - сказал он, добавив, что Турция делится информацией также с Ираком и Демократической партией Курдистана.
В СМИ публиковалась данные, что главарь Сирийских демократических сил РКК/YPG Ферхат Абди Шахин, известный под кодовым позывным «Мазлум Абди», неоднократно посещал Сулейманию. На контролируемых террористами этой организации территориях на севере Сирии вывешиваются плакаты с изображением Бафеля Талабани и призывами к «единству».
Кстати, Патриотический союз Курдистана и Рабочая партия Курдистана выступали на стороне Армении в 44-дневной войне и до сих пор считают неправомерными действия Азербайджана по освобождению собственных территорий.
Визит Барзани в Турцию стал еще одним сигналом для РПК, что для нее на севере Ирака могут наступить не лучшие времена. В апреле, в ходе официального визита Реджепа Тайипа Эрдогана в Ирак, Анкара и Багдад согласовали детали работы Оперативного центра по борьбе с боевиками РПК. А еще до этого иракское правительство объявило РПК запрещенной организацией.
Таким образом, поле деятельности для РПК в последнее время значительно сузилось. А значит, сузились и возможности внешних сил использовать ее в качестве инструмента давления на Анкару. Говоря о внешних силах, в Турции чаще всего упоминают США, Израиль и даже Иран.
Дошло до того, что в начале года Турция потребовала от Ирана отказаться от поставок оружия РПК и не вмешиваться в военную операцию Анкары против вооруженных курдских формирований.
В начале апреля в Сулеймание на севере Ирака состоялась встреча между представителями силовых ведомств Турции и Ирана. Турецкая сторона потребовала прекратить поставки оружия РПК и предложила сотрудничество в борьбе с террористической организацией. Эрдоган рассчитывает, что в самом ближайшем будущем можно будет говорить о победе над курдским терроризмом как о свершившемся факте.
Торг не уместен
Пока в США проходили выборы, Иран был занят конфронтацией с Израилем, а Россия - войной в Украине, Анкара пытается использовать благоприятные для себя условия, чтобы кардинально продвинуться в решении курдской проблемы.
Выборы последнего времени показали, что голоса курдов часто играют решающую роль в победе той иной политической силы или ее кандидата. Сделка с Оджаланом может принести серьезные очки для правящего тандема и укрепить его позиции в предстоящий период, когда Реджеп Тайип Эрдоган, вероятнее всего, передаст эстафету управления правящей партией представителю более молодого поколения политиков.
Однако у Оджалана, который в последние годы содержался под стражей без связи с внешним миром, достаточно слабое влияние на РПК, чтобы направлять процесс.  Да и более радикальная часть правящей элиты может не поддержать сделку с лицом, которого продолжает считать террористом номер один в Турции.
Опрос, проведенный Институтом социальных исследований, показал, что почти три четверти респондентов против освобождения Оджалана. А футбольные болельщики после теракта, совершенного в Анкаре, на матче «Фенербахче» в Стамбуле скандировали оскорбления в адрес лидера РПК.
Многие наблюдатели полагают, что недавний теракт у здания TUSAŞ близ Анкары был связан с заявлением Девлета Бахчели об Оджалане и направлен на срыв возможных договоренностей. Примечательно, что соглашение с Оджаланом поддерживает и бывший лидер Народно-демократической партии (HDP) Селахаттин Демирташ. Он с 2015 года отбывает тюремное заключение и также рассчитывает выйти из тюрьмы в результате политических договоренностей. Он осудил теракт в Анкаре и заявил: «Те, кто пытается остановить наши поиски решений с помощью диалога и политики, должны знать, что если Оджалан предпримет инициативу для открытия пути к политике, мы со всей силой его поддержим».
Очевидно, Демирташ и его сторонники делают ставку на новые соглашения с властями, преследуя свои собственные цели. Демирташ сравнительно молод и видит свою роль в постэрдогановской Турции более активной. Многое будет зависеть от самих договоренностей и их эффективности. Вероятно, они включают в себя и те пункты, что связаны с поддержкой HDP тех политических инициатив власти, которые рассчитаны на предстоящий электоральный цикл. Следующие президентские выборы в Турции пройдут в 2028 году - время быстротечно и возможно, что подготовка к ним уже началась.
Урегулирование с позиции силы
Новый план турецкого правительства по урегулированию курдской проблемы сталкивается с определенными сложностями. Так, лидеры РПК в ответ на предложение турецкого руководства начать диалог с Абдуллой Оджаланом стали выдвигать требования по смягчению его содержания в тюрьме и даже полному освобождению.
В стане сепаратистов предложение турецкого руководства было интерпретировано как слабость. Впрочем, турецкие власти вряд ли прислушаются к ним, чьи требования изначально выглядят как попытка устроить торг.
Тем временем 14 ноября Эрдоган и глава ПНД Бахчели встретились за закрытыми дверями в президентском комплексе в Анкаре. И хотя официального сообщения о характере встречи не было, многие обратили внимание, что она последовала за предложениями Бахчели по урегулированию курдской проблемы.
Спустя неделю сопредседатель Партии народного равенства и демократии, представляющей интересы курдского населения, Тунджер Бакырхан публично поддержал идею начать диалог с Абдуллой Оджаланом. «При наличии четких рамок решения и готовности Абдуллы Оджалана принять участие в урегулировании у нас есть исторический шанс, который находится в пределах досягаемости. Нет ничего более ценного, чем войти в историю как тот, кто решил эту проблему», - подвел итоги сказанного Бакырхан.
Таким образом, в Турции продолжаются политические дискуссии, запущенные самой же властью, относительно широкого политического диалога с выходом на конкретные договоренности по курдскому вопросу. При этом каждая из заинтересованных сторон выдвигает пока собственные аргументы, отстаивая их правоту.
Тем не менее власти не отказываются и от силового варианта. Они настаивают на продолжении контртеррористических операций на севере Ирака и в Сирии, желая выбить из-под ног визави твердую почву и склонить к соглашению на своих условиях. Они дают понять, что это диалог с позиции силы, а значит, компромисс возможен только с учетом обеспечения выигрышной позиции для власти.