ƏHƏMİYYƏTLİ TƏŞƏBBÜS
Müasir Ermənistanın ərazisində yaşamış azərbaycanlıların pozulmuş hüquqlarının bərpası Bakının diqqət mərkəzində saxladığı məsələlərdəndir. Bu yaxınlarda Azərbaycan paytaxtında «Qayıdış hüququ: Ermənistandan zorla çıxarılmış azərbaycanlılar üçün ədalətin təmin edilməsi mövzusunda II beynəlxalq konfrans da keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev konfrans iştirakçılarına müraciət ünvanlayıb. Bu tədbirlə praktik olaraq eyni vaxtda Milli Məclisdə müvafiq dinləmələr də keçirilib. Xatırladaq ki, parlamentdə müvafiq təşəbbüs qrupu hələ oktyabrda yaradılıb. Bütün bunlar Qərbi Azərbaycan mövzusunun Bakı üçün prioritet olduğunu təsdiqləyir.
«Dəhliz məntiqi», yoxsa insan hüquqları?
Bakıda əksər ekspertlər əmindirlər ki, konfransın keçirildiyi tarix təsadüfən seçilməyib. Dekabrın 10-da dünyada Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü qeyd olunur. İlham Əliyevin də konfrans iştirakçılarına müraciətində vurğuladığı kimi, «Ermənistan Qərbi Azərbaycan İcmasının fəaliyyətini qəsdən öz ərazi bütövlüyünə təhdid kimi təqdim etməyə çalışır. Lakin İcmanın məqsədi Qərbi Azərbaycandan didərgin salınmış soydaşlarımızın dinc və təhlükəsiz şəraitdə, ləyaqətlə öz dədə-baba yurdlarına qayıdışının təmin olunmasından ibarətdir. Bu, sırf insan haqları məsələsidir. Ermənistanın İcmanın fəaliyyətini təhdid kimi qələmə verməsi məsələnin əsl mahiyyətini təhrif etmək və beynəlxalq hüquqa əsaslanan qayıdış hüququnu inkar etmək cəhdidir».
Həqiqətən də, praktik olaraq Qərbi Azərbaycan mövzusuna istənilən müraciət Ermənistanda «ərazi iddiaları», «ictimai rəyin Azərbaycanın Naxçıvana Ermənistanın suveren ərazisi vasitəsilə dəhliz açmasına hazırlanması» kimi qiymətləndirilir. Marşal Baqramyan 26 ünvanında əyləşənlər Zəncəzur dəhlizi ifadəsini eşidər-eşitməz titrəməyə başlasalar da, bu, hər hansı formada ərazi «müsadirəsi» yox, lap əvvəldən dəmir və quru yolunun çəkilməsidir. Üstəlik, onun çəkilməsilə bağlı İrəvan da üzərinə öhdəlik götürüb – məsələ 2020-ci il 10 noyabr tarixli məlum Üçtərəfli Bəyannamədə əksini tapıb.
Azərbaycan Ermənistana ilk yerdə ərazi bütövlüyü və mövcud sərhədlərin tanınmasının yer aldığı prinsiplər əsasında sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif edib və edir. Belə bir vəziyyətdə bu informasiya həngaməsi Ermənistana özünün yenidən hərbçiləşmə siyasətini əsaslandırması üçün vacibdir.
Amma burada söhbət hər bir halda Ermənistandan qovulmuş etnik azərbaycanlıların hüquqlarının pozulmasından gedir.
1988-ci ilin dekabrında Ermənistan praktik olaraq, azərbaycanlılardan tam «təmizlənib». Bununla əlaqədar olaraq, orada dekabrın 10-na bayram belə, təyin edilmiş, lakin Leninakanda (indiki Gümrü) baş vermiş dəhşətli zəlzələ onun keçirilməsini əngəlləmişdi. 1988-ci ilin etnik təmizləməsi erməni millətçilərinin «Qarabağ strategiyası»nın tərkib hissəsi idi. Məntiqlə, bu gün Bakı ilə İrəvan Ermənistanın Azərbaycana təcavüzünün nəticələrinin tam olaraq aradan qaldırılmasına kökləniblərsə, Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların məsələsi də həllini tapmalıdır.
1988-ci ilin etnik təmizləməsi ilk belə presedent deyil. Ermənistandan azərbaycanlıların sıxışdırılaraq çıxarılmasına hələ Rusiyanın köçürmə siyasətinə start verildiyi dövrdə başlanılıb. Söhbət İrəvan və Qarabağ xanlıqlarının ərazisinə İrandan və Osmanlı imperiyasından etnik ermənilərin köçürülməsi prosesindən gedir. Aydındır ki, onlar Azərbaycan ərazilərinə köçürülürdülər. Hər halda, Türkmənçay müqaviləsinin imzalanmasınadək Cənubi Qafqazda nəzərəçarpacaq sayda erməni əhalisinə rast gəlinməyib, «sahibsiz torpaqlar» da olmayıb. Bundan başqa, tarix göstərir ki, İran və Osmanlı imperiyasından olan ermənilər artıq əkilib-biçilmiş kənd təsərrüfatı torpaqlarına köçürülüblər. Bu torpaqları əkib-becərmiş insanların taleyini təxmin etmək çətin deyil.
1918-1923-cü illərdə Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı qəddar etnik təmizləmə aparılıb. Bu təmizləməni əsasən sonralar hitlerçilərə qoşulacaq, İrəvanda abidəsi ucaldılacaq Qaregin Njde və Ermənistanda daha bir milli qəhrəman sayılan Andranik Ozanyan həyata keçiriblər. Bu etnik təmizləmə isə İrəvanın Zəngəzur torpaqlarını ələ keçirməsi strategiyasının tərkib hissəsi olub. Bu da son deyil. 1944-cü ildə azərbaycanlılar Vedibasardan kütləvi şəkildə deportasiya olunublar və Ermənistan bu regionu «Ararat vadisi» adlandırmağa başlayıb.
Daha bir köç dalğası 50-ci illərin əvvəllərinə təsadüf edib. Bu dəfə ermənilər Azərbaüycanın Mərkəzi Aran regionuna köçürülüblər. Eyni vaxtda daha dəqiq «toponim təcavüzü» adlandırıla biləcək prosesə start verilib – coğrafi xəritələrdən türk adlarının məqsədli şəkildə silinməsinə başlanılıb. Əlbəttə ki, bütün bunlar tarixi tikililərin də dağıdılması ilə müşayiət olunub – istər Ermənistanın paytaxtı İrəvanda, istərsə də digər şəhərlərdə. Bəli, Ermənistanın Azərbaycana məxsus İrəvan xanlığının ərazisində yaradıldığını xatırladacaq heç nə qalmalı deyildi.
Bu siyasət nəticəsində etnik təmizləməyə məruz qalmış insanların sayı ilk baxışdan göründüyündən qat-qat çoxdur. Bütün bu insanları Ermənistandan zorla qovublar və demək, onların sələflərinin geri qayıtmaq hüququ var.
Bir çox beynəlxalq sənəddə, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və Siyasi Hüquqlar üzrə Beynəlxalq Pakt, Pinheiro Prinsipləri və sairdə etnik təmizləmə qurbanlarının geri qayıtma hüququ tanınır. Söhbət ərazilərin təhvilindən deyil, öz evlərindən zorla qovulmuş insanların geri qayıtmasından gedir. Xüsusilə söhbət həmin ərazilərin köklü əhalisindən gedirsə…
İrəvanı qorxudan nədir?
Şübhəsiz ki, Nikol Paşinyanın 2018-ci ildə hakimiyyətə gəlmiş komandası formal olaraq, 1988-ci ildə baş verənlərə görə məsuliyyət daşıya bilməz. Lakin dövlətin siyasi məsuliyyəti var. Daha bir məsuliyyət siyasi hərəkatların məsuliyyətidir. Azərbaycanlıların Ermənistandan qovulmasının arxasında həmin vaxtda bu ölkənin başında olmuş millətçilər dayanır. Sonradan onlar özlərini «erməni milli hərəkatı» adlandırıblar ki, Paşinyan özü də siyasi karyerasına məhz həmin hərəkatda başlayıb. Nikol Paşinyan artıq Qarabağ müharibəsində Azərbaycana uduzub. İndi Qərbi Azərbaycan məsələsində də məğlubiyyətə uğrayarsa…
Daha bir kifayət qədər gözlənilməz sayıla biləcək amil demoqrafiyadır. Bu gün Ermənistan əhalisinin sayı 3 milyondan bir qədər azdır və ilk növbədə, miqrasiya nəticəsində bu say getdikcə daha da azalır. Ermənistana qayıtmaq hüququ olan etnik azərbaycanlılar isə oranı heç də yalnız son təmizləmə zamanı tərk etmək məcburiyyətində qalmış 200-250 min nəfərdən ibarət deyil. 1920-ci ildə deportasiya olunmuş insanları da nəzərə alsaq, bu rəqəm qat-qat böyükdür. Ermənistan onların əksəriyyətinin geri qayıtmaq istəməyəcəyini düşünərək, özünə təsəlli verə bilər. Bu yerdə Qarabağın 30 illik işğalı dövründə Şuşanı, Kəlbəcəri, Xudafərin körpüsünü görməmiş nəslin yarandığına «stavka» etmək olar. Lakin 44 günlük müharibə zamanı həmin nəsil işğalçıları Azərbaycan ərazisindən çıxarmaq üçün hərbi komissarlıqlar qarşısında növbəyə düzülmüşdü ki, bu da İrəvan üçün çox gözlənilməz olmuşdu.
Son illəri Ermənistan monoetnik dövlət kimi yaşayıb. Orada türkofobiyanın həddi-hüdudu yoxdur. Belə bir vəziyyətdə erməni ictimaiyyətinin böyük bir hissəsi aralarında «türklərin peyda olacağına» sadəcə, hazır deyil. İrəvan bu qayıdış məsələsini həm də bu üzdən müzakirə etmək istəmir. Amma etnik təmizləmə siyasətinin davamçısına çevrilməklə, o, özünü daha dərin tələyə salır.
Ermənistana qarşı «presedent hüququ»
Nəzəri baxımdan ümid etmək olar ki, İrəvan gec-tez ağıllanacaq və Bakı ilə münasibətləri normallaşdırmaq üçün Ermənistandan zorla qovulmuş etnik azərbaycanlıların geri qayıtması məsələsini nəzərdən keçirməyə başlayacaq. Üstəlik, beynəlxalq humanitar hüquq da öz yerindədir. Doğrudur, İrəvanda beynəlxalq hüquqa əhəmiyyət verməməyə öyrəşiblər. Bunu geridə qalmış 25 ildə Ermənistanın tanınmış sərhədlərə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə münasibəti də təsdiqləyib. Yeri gəlmişkən, son illərdə müxtəlif formalı beynəlxalq müdaxilələrə, beynəlxalq nəzarətə, humanitar təhlükəsizliyə, hətta «humanitar müdaxilə»yə ən çox çağırış edən elə Ermənistanın özüdür. Və bunlar erməni lobbisinin gücü ilə və Qarabağda yaşamış etnik ermənilərə münasibətdə edilib. Halbuki Qarabağdan mülki erməni əhalini heç kim zorla qovmayıb. Azərbaycan tərəfi dəfələrlə bildirib ki, o, Qarabağ ermənilərinə vətəndaşlıq, siyasi və mülki hüquqlar verməyə, onların təhlükəsizliyini təmin etməyə hazırdır. Amma onlar Azərbaycanın öz suverenliyini bərpa etdiyi ərazilərdə qalmaq istəməyiblər. Belə olduqda Bakı onları zorla Qarabağda saxlamağa da ehtiyac duymayıb. Azərbaycanlıları isə məhz qovublar və bunu son dərəcə qəddarcasına, amansızlıqla ediblər. Ekspertlər yaxşı bilirlər ki, siyasi ideyalar reallaşmağa meyillidir və Qərbi Zəngəzurda «humanitar müdaxilə» ssenarisinin işə düşməsi, oranın beynəlxalq təhlükəsizlik zəmanəti altına verilməsi istisna deyil.

ПЕРВОСТЕПЕННАЯ ИНИЦИАТИВА
Вопрос восстановления нарушенных прав азербайджанцев, проживавших на территории современной Армении, остается в Баку в фокусе внимания. В столице Азербайджана прошла II Международная конференция «Право на возвращение: обеспечение справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении». С приветственным посланием к ее участникам обратился Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Практически синхронно состоялись и слушания в парламенте Азербайджана - Милли Меджлисе, где еще в октябре была создана соответствующая инициативная группа. Все это говорит о том, что вопрос Западного Азербайджана является приоритетным для Баку.
«Коридорная логика» или права человека?
Как уверены многие эксперты в Баку, дату проведения конференции выбрали далеко не случайно. 10 декабря мир отмечает Международный день прав человека. И как подчеркнул Ильхам Алиев в своем обращении к участникам конференции, «Армения намеренно пытается представить деятельность Общины Западного Азербайджана как угрозу своей территориальной целостности. Однако целью общины является обеспечение достойного возвращения наших изгнанных из Западного Азербайджана соотечественников на свои исконные земли в условиях мира и безопасности. Это сугубо вопрос прав человека. Представление Арменией деятельности общины как угрозы является попыткой исказить истинную суть проблемы и отрицать право на возвращение, основанное на международном праве».
Практически любое обращение к теме Западного Азербайджана в Армении трактуется как «территориальные претензии» и «подготовка общественного мнения к тому, что Азербайджан откроет коридор в Нахчыван через суверенную территорию Армении». Зангезурский коридор, от одного упоминания о котором обитателей дома 26 по улице Маршала Баграмяна в Ереване бросает в дрожь, - это перво-наперво железная и шоссейная дороги, но никак не «изъятие» территорий. Причем имеются подписанные обязательства Армении - согласно трехстороннему Заявлению, принятому в ночь на 10 ноября 2020 года.
Азербайджан предлагал и предлагает Армении подписать мирный договор на основе принципов, где на первом месте - признание территориальной целостности и существующих границ. Бесспорно, вся эта информационная свистопляска необходима Еревану для обоснования своей политики ремилитаризации.
Между тем речь идет о нарушенных правах этнических азербайджанцев, изгнанных из Армении.
К декабрю 1988 года Армения была практически полностью «очищена» от азербайджанцев. И 10 декабря по этому поводу там намечался праздник, провести который помешало катастрофическое землетрясение в Ленинакане, ныне Гюмри. Этнические чистки 1988 года были частью «карабахской стратегии» армянских националистов. И, по логике, сегодня, когда Баку и Ереван приступили к политическому урегулированию последствий армянской агрессии против Азербайджана, должен быть решен и вопрос азербайджанцев, изгнанных из Армении.
Этнические чистки 1988 года были последним по времени, но не единственным такого рода прецедентом. Выдавливание азербайджанцев из Армении началось практически с момента старта переселенческой политики России, в рамках которой на земли Эриванского и Карабахского ханств переселяли этнических армян из Персии и Османской империи. Понятно, что переселяли их на азербайджанские земли - заметного этнического присутствия армян на Южном Кавказе до подписания Туркманчайского договора не было, «ничейных земель» не было тоже. Более того, как свидетельствует история, армянам в Персии и Османской империи предлагалось заселиться на сельскохозяйственные земли, где уже были засеянные поля! Что стало с теми, кто эти поля засеял, нетрудно догадаться.
1918-1923-е годы в Армении ознаменовались жестокими этническими чистками азербайджанцев. И в основном осуществляли их Гарегин Нжде - тот самый, который пойдет на службу к гитлеровцам и кому в Ереване установят памятник, - и Андраник Озанян, также возведенный в Армении в ранг национального героя. Эти «этнические чистки» были частью стратегии Еревана по захвату земель Зангезура. В 1944 году прошла массовая депортация азербайджанцев из Ведибасара - в Армении этот регион переименован в «Араратскую долину».
В начале пятидесятых годов последовала новая переселенческая волна - в Азербайджан, в районы Центрального Арана. Одновременно шел процесс, который было бы точнее назвать «топонимической агрессией» - с географической карты планомерно стирались тюркские названия. И, конечно же, шло методичное разрушение исторической застройки - как в столице Армении Ереване, так и в других городах. О том, что Армения создана на землях азербайджанского Эриванского ханства, ничего не должно было напоминать.
В результате этой политики пострадавших от этнических чисток значительно больше, чем может показаться на первый взгляд. Все эти люди были изгнаны из Армении насильственно, а значит, они и их потомки имеют право на возвращение.
Целый ряд международных документов, включая Всеобщую декларацию прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Принципы Пиньейру и т.д., признает за жертвами этнических чисток право на возвращение. Речь не идет о передаче территорий, но у людей, которых насильственно изгнали из своих домов, должно быть право вернуться. Тем более когда речь идет о коренном населении.
Чего боится Ереван?
Безусловно, формально команда Никола Пашиняна, пришедшая к власти в 2018 году, не может нести ответственность за то, что происходило в 1988 году. Но остается политическая ответственность государства. Есть и ответственность политических движений - за этническими чистками азербайджанцев в Армении стояла тогдашняя националистическая верхушка Еревана, которая затем трансформировалась в «армянское общенациональное движение - то самое, где начинал свою политическую карьеру нынешний премьер. Никол Пашинян уже проиграл Азербайджану войну за Карабах. И если теперь он проиграет еще и в вопросе Западного Азербайджана…
Еще один достаточно неожиданный аспект - демография. Население Армении сегодня составляет меньше 3 млн человек и продолжает сокращаться - прежде всего за счет миграции. Причем право на возвращение в Армению получат не 200-250 тыс. этнических азербайджанцев, изгнанных в ходе последней волны чисток. С учетом депортированных с 1920 года эта цифра многократно увеличивается. Армения может тешить себя надеждой, что большая часть просто не захочет возвращаться. Ставка может быть сделана на то, что в Азербайджане за 30 лет оккупации Карабаха выросло целое поколение, которое никогда не видело ни Шушу, ни Кяльбаджар, ни Худаферинские мосты. В Ереване были совершенно не готовы к тому, что это поколение выстроится в очередь у военкоматов и за 44 дня выдворит оккупантов с территории Азербайджана.
Армения в течение последних лет жила как моноэтническое государство. Градус тюркофобии здесь взвинчен до предела. К тому, что в стране могут появиться «турки», значительная часть армянского общества просто не готова. Поэтому вопрос возвращения Ереван просто не желает обсуждать. И превращаясь в продолжателя политики этнических чисток, он еще глубже загоняет себя в ловушку.
«Прецедентное право» против Армении
Теоретически можно уповать на то, что в Ереване рано или поздно поумнеют и для урегулирования отношений с Баку приступят к рассмотрению вопроса о возвращении насильственно изгнанных этнических азербайджанцев. Между тем международное гуманитарное право никто не отменял. Да, в Ереване привыкли не обращать на него внимание. Это очень четко показали предыдущие четверть века, когда Армения игнорировала международное право, признанные границы и резолюции Совета Безопасности ООН.
Кстати, именно Ереван в последние годы громче всех продвигал идеи разного рода международного вмешательства, возвращения под международным контролем и гарантиями безопасности и даже «гуманитарные интервенции». Да, делалось это все силами армянского лобби и с прицелом на этнических армян Карабаха. Однако гражданское армянское население из Карабаха никто насильственно не изгонял. Азербайджан неоднократно подчеркивал, в том числе на самом высоком уровне, что готов предоставить армянам Карабаха гражданство, политические и гражданские права и гарантировать их безопасность. Но те просто не пожелали оставаться на территории, где восстановлен суверенитет Азербайджана. Насильственно же удерживать их Баку тоже не стал. А азербайджанцев изгоняли, причем насильственно и очень жестоко. Политическая идея, как хорошо знают эксперты, начинает жить своей жизнью, и не исключено, что в Западном Зангезуре может быть развернут сценарий «гуманитарных интервенций» и возвращения под международными гарантиями безопасности.