Pakistanla Əfqanıstan arasında sərhəd münaqişəsi yenidən qızışıb
Əfqanıstan-Pakistan sərhədi dünyanın ən gərgin zonalarından biri sayılsa da, bu bölgədə uzun müddətdir münaqişə müşahidə olunmur. Lakin son zamanlar orada vəziyyət kökündən dəyişməyə başlayıb.
Narahat Dürand xətti
2024-cü il dekabrın sonlarında Əfqanıstanla Pakistan arasında sərhəd münaqişəsi yenidən qızışıb. Səbəb isə hələ martda baş vermiş insidentdir. O zaman yaraqlılar bölgədə yük maşınını partlatmış, sərhəd postundakı Pakistan əsgərlərini atəşə tutmuş, cavabında Pakistan Hərbi Hava Qüvvələri Əfqanıstanın şərqində yerləşən Xost və Pəktika əyalətlərinə zərbələr endirmiş, Əfqanıstan aviasiyası isə bunu cavabsız qoymamışdı. Martda bu gərginlik sanki özbaşına həllini tapmış, tərəflər bir anda atəşi dayandırmışdı.
Mortimer Dürand tərəfindən Əfqanıstanla Britaniya Hindistanı arasında 1893-cü ildə müəyyənləşdirilmiş sərhəd Britaniya imperiyasının maraqlarına cavab verirdi. Bu gün isə puştun tayfalarının yaşadığı regionu yarıya bölən, bölgənin köklü əhalisini iki yerə ayıran bu sərhəd Əfqanıstanla Pakistan arasında ciddi sosial-iqtisadi problemlərə yol açır. Bu sərhəd zonası terrorçu qruplaşmaların məskəninə çevrilib, bu isə gərginlik yaradır, qonşular arasında düşmənçiliyin bitməsinə imkan vermir.
Dürand xətti şimalda Pamirdən cənubda Ərəb dənizinədək uzanaraq, 2430 kilometri əhatə edir. Şimalda qarla örtülü dağlardan başlayan sərhəd məhsuldar torpaqlardan keçərək, quraqlıq, qeyri-məhsuldar cənub rayonlarında bitir. Bu sərhəd qarşıdurmasının səbəbi onun yerli etnik tayfaları deyil, müstəmləkəçi fövqəldövlətlər tərəfindən demarkasiya olunmasıdır. Belə bir vəziyyətdə əslində, heç kim onun toxunulmaz olduğunu iddia edə bilməz. XIX əsrin imperiyalar dövrünün razılaşması bu gün ciddi təməl ola, müasir reallıqlara cavab verə bilmir. Bundan başqa, Pakistan və Əfqanıstanın əksər yüksəkrütbəli məmuru nəinki müstəmləkə irsindən imtinanı vacib sayır, müasir beynəlxalq hüquqa da tənqidi yanaşır. Onlar sonuncunu Qərbin konsepsiyası kimi qiymətləndirirlər.
Qeyri-sabit region
Yeni sərhəd münaqişəsi bölgədə regional oyunçulardan birinin zəifləməsi, digərinin güclənməsi prosesi ilə eyni vaxta təsadüf edib. Bu dəfə insidentə Əfqanıstan hərbçilərinin Pakistan postlarını güllə-baran edən «Təhrik-ə Taliban Pakistan» hərəkatının yaraqlılarına atəşlə dəstək verməsi səbəb olub. Əfqanıstan Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi Enayatulla Xovaraxmi bildirib ki, atəşə tutulan ərazilər Pakistan hökumətinin nəzarətində olsa da, Kabil oranı Pakistan torpağı saymır.
«Təhrik-ə Taliban Pakistan» qruplaşması Pakistan üçün xüsusi təhlükə yaradır. İslamabad onun Əfqanıstanda sığınacaq tapdığını bildirir. Qruplaşmanın hədəfi Pakistanda konstitusion quruluşu dəyişmək və Əfqanıstan hökumətinə bənzər hakimiyyət qurmaqdır.
İslamabad «Təhrik-ə Taliban Pakistan»ın infrastrukturunu məhv etmək, onun müqavimətini qırmaq üçün illərdir əlindən gələni etsə də, nəinki məqsədinə çata bilmir, hətta vəziyyət ildən-ilə daha da qəlizləşir. Təşkilatın silahlıları Əfqanıstanın əlçatmaz dağlıq ərazilərində gizlənərək, xüsusilə son illər əfqan tərəfinin də dəstəyi ilə ciddi infrastruktur yaradıb, lazımi silah-sursatla, kommunikasiya sistemləri ilə təchiz olunublar.
Pakistan Müdafiə Nazirliyindəki mənbələr bildirirlər ki, hərbçilər zərbələri Əfqanıstanın onların Cənubi Vəziristan dairəsilə həmsərhəd olan Pəktiya əyalətinə endiriblər. Zərbələr terror təşkilatı yaraqlılarının mümkün mövqelərinə endirilib. Lakin «Taliban» hökuməti İslamabadı qadın və uşaqlar da daxil olmaqla, ən azı 46 dinc sakinin ölümündə günahlandırır.
Əfqanıstan hökuməti «qisas» vəd edib və artıq Yeni il ərəfəsində «Taliban» Dürand xətti yaxınlığında «bir neçə nöqtəyə» zərbələr endirdiklərini bildirib.
İndi qarşılıqlı atışma səngiyib və belə bir vəziyyətdə ortaya bir sual çıxır: iki qonşunun münasibətləri necə inkişaf edəcək və sərhəddə yeni gərginlik gözləmək olarmı?
Maraqlıdır ki, Pakistan onilliklər ərzində Əfqanıstanda ilk dəfə 1996-cı ildə hakimiyyətə gəlmiş «Taliban» hərəkatının himayədarı sayılıb. Hesab olunub ki, İslamabad sığınacaq verdiyi, maddi və diplomatik dəstək göstərdiyi bu qruplaşmaya ciddi təsir imkanlarına malikdir.
Bumeranq effekti
2000-ci illərin əvvəllərində ABŞ-nin Əfqanıstana girməsi ilə «Taliban»ın bir çox lideri məhz Pakistana sığınmışdı. Amerikanın Pakistanla həmsərhəd rayonlara endirdiyi dron zərbələri fonunda 2007-ci ildə peyda olmuş «Təhrik-ə Taliban Pakistan»a isə tez-tez «Pakistan Talibanı» da adlandırırdılar.
Əfqanıstanın «Taliban» hərəkatı ilə ümumi ideoloji əlaqələrinə baxmayaraq, «Təhrik-ə Taliban Pakistan» Pakistan dövlətinə qarşı sərt kampaniyaya başlamış, sonralar Pakistan hərbçiləri qruplaşmaya qarşı bir neçə əməliyyat keçirmiş, nəticədə, onun bir çox lideri Əfqanıstana qaçmışdı. Belə bir vəziyyətdə Əfqanıstan «Taliban»ının 2021-ci ildə Kabilə nəzarəti ələ götürdüyü vaxt Pakistan «Təhrik-ə Taliban Pakistan»ın fəaliyyətinə son qoymaq üçün köhnə əlaqələrindən istifadə edə biləcəyini düşünürdü. Lakin Pakistana hücumların yenidən artması bu cəhdlərin də nəticə vermədiyini göstərir.
Bəzi analitiklərin fikrincə, Əfqanıstan talibləri «Təhrik-ə Taliban Pakistan», həmçinin İŞİD-in filialı sayılan «Vilayət Horasan» kimi qruplaşmalarla mübarizədə ciddi çətinliklərlə üz-üzə qalıb. Belə bir ehtimal da var ki, qarşıdurmanın «közərməyə» davam etməsi hər iki hökumətin işinə yarayır. Halbuki bəzi dairələr bunun getdikcə daha da qızışaraq, açıq münaqişəyə çevrilə biləcəyini belə, istisna etmir. Hazırda tərəflərdən heç biri açıq savaşa getmək iqtidarında deyil. Qarşılıqlı zərbələr isə sanki qırmızı xətlərin müəyyənləşdirilməsi, qarşıdakı dövrdə danışıqlar çərçivəsinin formalaşdırılması üçün özünəməxsus dialoq vasitəsidir.
Son aviazərbələr Pakistanın Əfqanıstandakı xüsusi nümayəndəsi Məhəmməd Sadiqin Kabildə yüksək rütbəli məmurlarla görüşdüyü vaxta təsadüf edib. Son iki ildə tərəflər arasında diplomatik səviyyədə intensiv dialoq gedir. Bu çərçivədə Pakistanın müdafiə naziri və Qurumlararası Kəşfiyyat İdarəsinin (ISI) rəisi ötən ilin fevralında Kabilə səfər də ediblər. Əfqanıstanın xarici işlər naziri səlahiyyətlərinin icraçısı Əmin Xan Muttaki isə İslamabada yollanaraq, Pakistan ordusunun Ali Baş Komandanı general Asim Munir ilə danışıqlar aparıb.
Lakin həmsərhəd bölgədə sabitliyə nail olunması istiqamətində göstərilən ciddi cəhdlər nəticə vermir. Pakistan Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, 2024-cü ilin ilk 10 ayında sərhəd bölgəsində baş vermiş 1500-dən artıq insident ən azı 924 nəfərin həyatına son qoyub. Onlar arasında hüquq mühafizə orqanlarının 570 əməkdaşı və 351 dinc sakin də var.
Pakistanın Münaqişələrin Araşdırılması və Təhlükəsizlik İnstitutu ötən il «Təhrik-ə Taliban Pakistan» tərəfindən ölkə ərazisinə 856 hücumun edildiyini bildirir, bunun 2023-cü illə müqayisədə xeyli çox olduğunu (645) vurğulayır. Yəni faktiki olaraq, biz Əfqanıstanla Pakistan arasında gizli sərhəd müharibəsinin şahidiyik və bu münaqişə nəticəsində həlak olanların sayı gündən-günə artır.
Böyük müharibə olmayacaq
Sərhəd gərginliyinin qarşısını alan amillərdən biri kimi, Əfqanıstan taliblərinin beynəlxalq birliyin gözündə legitimlik qazanmaq istəyini də göstərmək olar. Belə ki, Pakistanla münaqişə Kabilin yeni hökumətinin təcavüzkarlığı kimi qiymətləndirilə, onun terrorçu hökumət imicini daha da gücləndirə bilər.
Məlum olduğu kimi, Əfqanıstan Pakistanın əsas müttəfiqi olan Çinlə daha sıx əlaqələr qurmağa çalışır. Onu cənub qonşusu ilə münasibətlərdə daha ehtiyatlı davranmağa vadar edən amillərdən biri də məhz budur.
Aydındır ki, raket atəşi, aviazərbələr bu münaqişəyə son qoya bilməz. Barışığa aparacaq yollardan biri İslamabadın Əfqanıstanla bağlı «strateji dərinliklər» doktrinasına yenidən baxması ola bilər. Pakistan hərbçiləri tarixən Əfqanıstana təsir imkanlarını qoruyub saxlamağa çalışıb, bunun üçün isə oradakı silahlı qruplaşmalara himayədarlıq ediblər. Hesab olunur ki, Pakistan Əfqanıstana təsir imkanlarını əlində saxlamaqla, ənənəvi düşməni olan Hindistana təsir rıçaqlarına malik olmağı hədəfləyir.
Lakin Pakistanın Hindistana qarşı «Təhrik-ə Taliban Pakistan» kimi qruplaşmalardan istifadəsi bumeranq effekti verib və indi o, vaxtilə fəaliyyətini təşviq etdiyi qüvvələrin hədəfinə çevrilib. Lakin İslamabadın Əfqanıstana Hindistanla rəqabətdə alət kimi yanaşması onun əfqanlar arasındakı əvvəlki nüfuzundan məhrum edir. Belə bir vəziyyətdə, Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Zəhra Beluc qarşıdurmanı yumşaltmaq üçün sosial şəbəkələrdə eskalasiyanı İslamabadın artırdığına dair yazılanları inkar edib. O, ölkəsinin hərbi əməliyyatlar zonasını genişləndirdiyinə dair iddialarla da razılaşmayıb. Beluc bildirib ki, Pakistan Əfqanıstan da daxil olmaqla, bütün qonşuları ilə dost münasibətlərində olmağı arzulayır. «İslamabadla Kabil arasında dialoq davam edir», - deyə XİN rəsmisi qeyd edib. Əfqanıstan təhlükəsizlik qüvvələrinin Dürand xətti vasitəsilə hücumu haqda sualı cavablandıran Beluc deyib: «Biz Əfqanıstan hökuməti ilə ikitərəfli münasibətlərin bütün aspektləri üzrə dialoqu davam etdiririk. Buraya sərhəddəki vəziyyət də daxildir».
İki ölkə sərhədində ötən ilin sonlarında baş vermiş hava hücumlarına gəlincə, XİN rəsmisi Pakistan ordusunun buna yalnız terror təhdidini önləmək üçün əl atdığını söyləyib: «Pakistan ərazisinə soxulmağa çalışacaq istənilən terrorçu cavabını alacaq. Bizim qüvvələrimiz suverenliyimizi qorumaq gücündədir».

Давний приграничный конфликт Пакистана с Афганистаном разгорелся вновь
Хотя граница между Афганистаном и Пакистаном считается одним из самых напряженных мест на земле, долгое время в этом регионе не наблюдалось конфликтов. Однако недавно ситуация стала кардинально меняться.
Неспокойная линия Дюрана
В последних числах декабря 2024 года между Афганистаном и Пакистаном пограничный конфликт вспыхнул вновь, причиной чему стал инцидент, произошедший еще в марте.
Тогда боевики взорвали грузовик с бомбой и обстреляли пакистанских солдат на пограничном посту. В ответ ВВС Пакистана нанесли два авиаудара по восточным пограничным провинциям Афганистана Хост и Пактика. ВС Афганистана в свою очередь подвергли обстрелу пакистанские позиции на границе. В марте ситуация разрешилась сама собой - в какой-то момент стороны просто прекратили отвечать на действия друг друга.
В декабре внезапно конфликт вспыхнул вновь. Политологи, следящие за афгано-пакистанскими отношениями, уверены, что происходящие события - не случайное стечение обстоятельств.
Граница, обозначенная в 1893 году Мортимером Дюраном между Афганистаном и Британской Индией, удовлетворяла интересам Британской империи. Сегодня эта граница, которая делит регион, населенный пуштунскими племенами, пополам и разделяет коренное население этих мест между двумя странами, приводит к возникновению серьезных социально-экономических проблем между Афганистаном и Пакистаном. Практически вся приграничная территория стала центром притяжения террористических группировок, что подпитывает напряженность и способствует сохранению вражды между двумя соседями.
Линия Дюрана тянется от Памира на севере до Аравийского моря на юге, покрывая 2430 км. От заснеженных гор на севере она проходит через плодородные средние территории, ведя к сухим и бесплодным южным районам.
Особенность пограничного противостояния в том, что поскольку граница была демаркирована не местными этническими племенами, а колониальными державами, никто, по сути, не может настаивать на ее неприкосновенности. Соглашения времен империи XIX века больше не могут обеспечивать стабильную основу и отвечать сегодняшним реалиям. Более того, позиция многих высокопоставленных чиновников Пакистана и Афганистана заключается не только в отрицании необходимости соблюдения колониального наследия, но также и в критическом отношении к современному международному праву, которое, считают они, является западной концепцией.
Нестабильный регион
Новый пограничный конфликт разгорелся в то время, когда в регионе стали происходить процессы, вызванные ослаблением одних региональных игроков и усилением позиций других.
На этот раз поводом для инцидента стала огневая поддержка афганскими войсками боевиков из движения «Техрик-е Талибан Пакистан» (ТТП), обстреливавших пакистанские посты. При этом официальный представитель Минобороны Афганистана Энаятулла Ховаразми уточнил, что удары наносились по тем контролируемым властями Пакистана территориям, которые в Кабуле не признают пакистанскими.
Группировка«Техрик-е Талибан Пакистан», которая, по словам Исламабада, нашла убежище в Афганистане, представляет особую опасность для Пакистана. Ее целью являются смена конституционного строя в стране и создание правительства наподобие афганского.
Исламабад не первый год пытается подорвать инфраструктуру ТТП, чтобы сломить ее сопротивление, однако делать это становится с каждым годом все труднее. Боевики организации не просто скрываются в труднодоступной горной местности на территории Афганистана, в последние годы при поддержке афганской стороны они смогли выстроить довольно эффективную инфраструктуру из укрепительных сооружений, оснащенных необходимым вооружением и системой коммуникаций.
Источники в пакистанском оборонном ведомстве сообщают, что военные нанесли авиаудары по афганской провинции Пактия, которая граничит с племенным округом Пакистана Южный Вазиристан. Удары пришлись по укрытиям, где искали убежища боевики ТТП. Однако правительство талибов обвинило Пакистан в убийстве, по меньшей мере, 46 мирных жителей, включая женщин и детей.
Афганское правительство пообещало «возмездие». В самый канун Нового года силы афганского «Талибана» заявили, что нанесли удары по «нескольким точкам» вблизи линии Дюрана.
Поскольку стрельба с обеих сторон пошла на убыль, возникает вопрос: что будет дальше с этими двумя соседями, ожидать ли очередного обострения?
Примечательно, что в течение десятилетий Пакистан считался покровителем афганского «Талибана», который впервые пришел к власти в 1996 году. Считалось, что Пакистан имел значительное влияние на группировку, предоставляя ей убежище, финансирование и дипломатическую поддержку.
По методу бумеранга
После вторжения США в Афганистан в начале 2000-х многие лидеры афганского «Талибана» искали убежища в Пакистане. На фоне американских ударов беспилотников по приграничным районам Пакистана в 2007 году возникла ТТП, часто называемая пакистанским «Талибаном».
«Техрик-е Талибан Пакистан», несмотря на общие идеологические связи с афганским «Талибаном», начала жестокую кампанию против пакистанского государства. Позднее пакистанские военные провели несколько операций по ликвидации ТТП, вытеснив многих ее лидеров в Афганистан. Когда афганский «Талибан» восстановил контроль над Кабулом в 2021 году, Пакистан надеялся использовать свои исторические связи для сдерживания деятельности ТТП. Однако всплеск атак в Пакистане свидетельствует, что эти усилия не увенчались успехом.
По мнению некоторых аналитиков, афганские талибы сталкиваются со значительными трудностями в отношениях с ТТП и такими группами, как «Вилаят Хорасан», являющимся, как известно, филиалом ИГИЛ.
Есть предположение, что сохранение конфронтации в тлеющем виде выгодно обоим правительствам, даже если общественный дискурс указывает на возможность дальнейшей эскалации вплоть до открытого конфликта. В настоящее время ни одна из сторон не может позволить себе открытую войну. Обмен ударами считается своего рода диалогом, пусть и таким необычным способом, для определения красных линий и формирования переговорной линии в предстоящий период.
Последние авиаудары произошли, когда Мохаммад Садик, специальный представитель Пакистана в Афганистане, находился в Кабуле на встрече с высокопоставленными афганскими чиновниками.
В течение последних двух лет обе стороны ведут интенсивный диалог на дипломатическом уровне. Он включает визиты министра обороны Пакистана и начальника Межведомственной разведки (ISI) в Кабул в феврале прошлого года, а также поездку в Исламабад исполняющего обязанности министра иностранных дел Афганистана Амира Хан Муттаки, который провел переговоры с генералом Асимом Муниром, главнокомандующим пакистанской армией.
Несмотря на усилия по стабилизации ситуации в приграничных районах, уровень эскалации на границе не ослабевает. По данным МВД Пакистана, за первые 10 месяцев 2024 года в результате более 1500 инцидентов погибли не менее 924 человек, включая 570 сотрудников правоохранительных органов и 351 мирного жителя.
Пакистанский институт исследований конфликтов и безопасности сообщил о 856 случаях нападений со стороны ТТП в прошлом году, что намного больше зарегистрированных 645 инцидентов в 2023 году. То есть фактически мы имеем дело с латентной пограничной войной между Афганистаном и Пакистаном, которая временами обостряется, приводя к росту числа жертв.
Большой войны не будет
Сдерживающим пограничную напряженность фактором может выступать стремление афганских талибов к международной легитимности. Конфликт с Пакистаном может рассматриваться в качестве проявления агрессивных устремлений новых кабульских властей и укрепить их имидж в качестве террористического правительства.
Как известно, Афганистан стремится к более тесным связям с Китаем, ключевым союзником Пакистана, что также побуждает его проявлять сдержанность в отношениях с южным соседом.
Очевидно, что ракеты и авиаудары не способны положить конец этому конфликту. Одним из возможных путей к примирению может стать пересмотр Исламабадом своей доктрины «стратегической глубины» в Афганистане. Исторически пакистанские военные стремились сохранить влияние в Афганистане, оказывая покровительство вооруженным группам. Считается, что, обеспечивая свое влияние в Афганистане, Пакистан преследует цель обеспечивать рычаги давления на Индию, своего традиционного противника.
Использование Пакистаном таких групп, как «Техрик-е Талибан Пакистан», против Индии обернулось бумерангом, и теперь страна сталкивается с теми разрушительными силами, создание которых она когда-то поощряла.
Такой подход, при котором Афганистан фактически рассматривается как фигура в его соперничестве с Индией, лишает Пакистан прежнего авторитета среди афганцев.
Для сглаживания противоречий официальный представитель МИД Пакистана Захра Белудж полностью отвергла сообщения в социальных сетях об эскалации напряженности со стороны Исламабада и расширении зоны военных действий.
Она сказала, что Пакистан желает дружеских отношений со всеми соседними странами, включая Афганистан, и что между Исламабадом и Кабулом продолжается диалог.
«Мы продолжим диалог с афганским правительством по всем аспектам двусторонних отношений, включая ситуацию на границе», - заявила Белудж, отвечая на вопрос об атаках афганских сил безопасности через линию Дюрана.
По поводу воздушных атак вдоль границы между Пакистаном и Афганистаном в конце прошлого года она сказала, что пакистанские войска совершили их только для того, чтобы предотвратить террористическую угрозу.
«Любые террористы, пытающиеся проникнуть на территорию Пакистана, получат ответ. Наши силы полностью готовы защищать суверенитет своей территории», - заявила она.