Pakistanla Əfqanıstan arasında sərhəd münaqişəsi yenidən qızışıb
Əfqanıstan-Pakistan sərhədi dünyanın ən gərgin zonalarından biri sayılsa da, bu bölgədə uzun müddətdir münaqişə müşahidə olunmur. Lakin son zamanlar orada vəziyyət kökündən dəyişməyə başlayıb.
Narahat Dürand xətti
2024-cü il dekabrın sonlarında Əfqanıstanla Pakistan arasında sərhəd münaqişəsi yenidən qızışıb. Səbəb isə hələ martda baş vermiş insidentdir. O zaman yaraqlılar bölgədə yük maşınını partlatmış, sərhəd postundakı Pakistan əsgərlərini atəşə tutmuş, cavabında Pakistan Hərbi Hava Qüvvələri Əfqanıstanın şərqində yerləşən Xost və Pəktika əyalətlərinə zərbələr endirmiş, Əfqanıstan aviasiyası isə bunu cavabsız qoymamışdı. Martda bu gərginlik sanki özbaşına həllini tapmış, tərəflər bir anda atəşi dayandırmışdı.
Mortimer Dürand tərəfindən Əfqanıstanla Britaniya Hindistanı arasında 1893-cü ildə müəyyənləşdirilmiş sərhəd Britaniya imperiyasının maraqlarına cavab verirdi. Bu gün isə puştun tayfalarının yaşadığı regionu yarıya bölən, bölgənin köklü əhalisini iki yerə ayıran bu sərhəd Əfqanıstanla Pakistan arasında ciddi sosial-iqtisadi problemlərə yol açır. Bu sərhəd zonası terrorçu qruplaşmaların məskəninə çevrilib, bu isə gərginlik yaradır, qonşular arasında düşmənçiliyin bitməsinə imkan vermir.
Dürand xətti şimalda Pamirdən cənubda Ərəb dənizinədək uzanaraq, 2430 kilometri əhatə edir. Şimalda qarla örtülü dağlardan başlayan sərhəd məhsuldar torpaqlardan keçərək, quraqlıq, qeyri-məhsuldar cənub rayonlarında bitir. Bu sərhəd qarşıdurmasının səbəbi onun yerli etnik tayfaları deyil, müstəmləkəçi fövqəldövlətlər tərəfindən demarkasiya olunmasıdır. Belə bir vəziyyətdə əslində, heç kim onun toxunulmaz olduğunu iddia edə bilməz. XIX əsrin imperiyalar dövrünün razılaşması bu gün ciddi təməl ola, müasir reallıqlara cavab verə bilmir. Bundan başqa, Pakistan və Əfqanıstanın əksər yüksəkrütbəli məmuru nəinki müstəmləkə irsindən imtinanı vacib sayır, müasir beynəlxalq hüquqa da tənqidi yanaşır. Onlar sonuncunu Qərbin konsepsiyası kimi qiymətləndirirlər.
Qeyri-sabit region
Yeni sərhəd münaqişəsi bölgədə regional oyunçulardan birinin zəifləməsi, digərinin güclənməsi prosesi ilə eyni vaxta təsadüf edib. Bu dəfə insidentə Əfqanıstan hərbçilərinin Pakistan postlarını güllə-baran edən «Təhrik-ə Taliban Pakistan» hərəkatının yaraqlılarına atəşlə dəstək verməsi səbəb olub. Əfqanıstan Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi Enayatulla Xovaraxmi bildirib ki, atəşə tutulan ərazilər Pakistan hökumətinin nəzarətində olsa da, Kabil oranı Pakistan torpağı saymır.
«Təhrik-ə Taliban Pakistan» qruplaşması Pakistan üçün xüsusi təhlükə yaradır. İslamabad onun Əfqanıstanda sığınacaq tapdığını bildirir. Qruplaşmanın hədəfi Pakistanda konstitusion quruluşu dəyişmək və Əfqanıstan hökumətinə bənzər hakimiyyət qurmaqdır.
İslamabad «Təhrik-ə Taliban Pakistan»ın infrastrukturunu məhv etmək, onun müqavimətini qırmaq üçün illərdir əlindən gələni etsə də, nəinki məqsədinə çata bilmir, hətta vəziyyət ildən-ilə daha da qəlizləşir. Təşkilatın silahlıları Əfqanıstanın əlçatmaz dağlıq ərazilərində gizlənərək, xüsusilə son illər əfqan tərəfinin də dəstəyi ilə ciddi infrastruktur yaradıb, lazımi silah-sursatla, kommunikasiya sistemləri ilə təchiz olunublar.
Pakistan Müdafiə Nazirliyindəki mənbələr bildirirlər ki, hərbçilər zərbələri Əfqanıstanın onların Cənubi Vəziristan dairəsilə həmsərhəd olan Pəktiya əyalətinə endiriblər. Zərbələr terror təşkilatı yaraqlılarının mümkün mövqelərinə endirilib. Lakin «Taliban» hökuməti İslamabadı qadın və uşaqlar da daxil olmaqla, ən azı 46 dinc sakinin ölümündə günahlandırır.
Əfqanıstan hökuməti «qisas» vəd edib və artıq Yeni il ərəfəsində «Taliban» Dürand xətti yaxınlığında «bir neçə nöqtəyə» zərbələr endirdiklərini bildirib.
İndi qarşılıqlı atışma səngiyib və belə bir vəziyyətdə ortaya bir sual çıxır: iki qonşunun münasibətləri necə inkişaf edəcək və sərhəddə yeni gərginlik gözləmək olarmı?
Maraqlıdır ki, Pakistan onilliklər ərzində Əfqanıstanda ilk dəfə 1996-cı ildə hakimiyyətə gəlmiş «Taliban» hərəkatının himayədarı sayılıb. Hesab olunub ki, İslamabad sığınacaq verdiyi, maddi və diplomatik dəstək göstərdiyi bu qruplaşmaya ciddi təsir imkanlarına malikdir.
Bumeranq effekti
2000-ci illərin əvvəllərində ABŞ-nin Əfqanıstana girməsi ilə «Taliban»ın bir çox lideri məhz Pakistana sığınmışdı. Amerikanın Pakistanla həmsərhəd rayonlara endirdiyi dron zərbələri fonunda 2007-ci ildə peyda olmuş «Təhrik-ə Taliban Pakistan»a isə tez-tez «Pakistan Talibanı» da adlandırırdılar.
Əfqanıstanın «Taliban» hərəkatı ilə ümumi ideoloji əlaqələrinə baxmayaraq, «Təhrik-ə Taliban Pakistan» Pakistan dövlətinə qarşı sərt kampaniyaya başlamış, sonralar Pakistan hərbçiləri qruplaşmaya qarşı bir neçə əməliyyat keçirmiş, nəticədə, onun bir çox lideri Əfqanıstana qaçmışdı. Belə bir vəziyyətdə Əfqanıstan «Taliban»ının 2021-ci ildə Kabilə nəzarəti ələ götürdüyü vaxt Pakistan «Təhrik-ə Taliban Pakistan»ın fəaliyyətinə son qoymaq üçün köhnə əlaqələrindən istifadə edə biləcəyini düşünürdü. Lakin Pakistana hücumların yenidən artması bu cəhdlərin də nəticə vermədiyini göstərir.
Bəzi analitiklərin fikrincə, Əfqanıstan talibləri «Təhrik-ə Taliban Pakistan», həmçinin İŞİD-in filialı sayılan «Vilayət Horasan» kimi qruplaşmalarla mübarizədə ciddi çətinliklərlə üz-üzə qalıb. Belə bir ehtimal da var ki, qarşıdurmanın «közərməyə» davam etməsi hər iki hökumətin işinə yarayır. Halbuki bəzi dairələr bunun getdikcə daha da qızışaraq, açıq münaqişəyə çevrilə biləcəyini belə, istisna etmir. Hazırda tərəflərdən heç biri açıq savaşa getmək iqtidarında deyil. Qarşılıqlı zərbələr isə sanki qırmızı xətlərin müəyyənləşdirilməsi, qarşıdakı dövrdə danışıqlar çərçivəsinin formalaşdırılması üçün özünəməxsus dialoq vasitəsidir.
Son aviazərbələr Pakistanın Əfqanıstandakı xüsusi nümayəndəsi Məhəmməd Sadiqin Kabildə yüksək rütbəli məmurlarla görüşdüyü vaxta təsadüf edib. Son iki ildə tərəflər arasında diplomatik səviyyədə intensiv dialoq gedir. Bu çərçivədə Pakistanın müdafiə naziri və Qurumlararası Kəşfiyyat İdarəsinin (ISI) rəisi ötən ilin fevralında Kabilə səfər də ediblər. Əfqanıstanın xarici işlər naziri səlahiyyətlərinin icraçısı Əmin Xan Muttaki isə İslamabada yollanaraq, Pakistan ordusunun Ali Baş Komandanı general Asim Munir ilə danışıqlar aparıb.
Lakin həmsərhəd bölgədə sabitliyə nail olunması istiqamətində göstərilən ciddi cəhdlər nəticə vermir. Pakistan Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, 2024-cü ilin ilk 10 ayında sərhəd bölgəsində baş vermiş 1500-dən artıq insident ən azı 924 nəfərin həyatına son qoyub. Onlar arasında hüquq mühafizə orqanlarının 570 əməkdaşı və 351 dinc sakin də var.
Pakistanın Münaqişələrin Araşdırılması və Təhlükəsizlik İnstitutu ötən il «Təhrik-ə Taliban Pakistan» tərəfindən ölkə ərazisinə 856 hücumun edildiyini bildirir, bunun 2023-cü illə müqayisədə xeyli çox olduğunu (645) vurğulayır. Yəni faktiki olaraq, biz Əfqanıstanla Pakistan arasında gizli sərhəd müharibəsinin şahidiyik və bu münaqişə nəticəsində həlak olanların sayı gündən-günə artır.
Böyük müharibə olmayacaq
Sərhəd gərginliyinin qarşısını alan amillərdən biri kimi, Əfqanıstan taliblərinin beynəlxalq birliyin gözündə legitimlik qazanmaq istəyini də göstərmək olar. Belə ki, Pakistanla münaqişə Kabilin yeni hökumətinin təcavüzkarlığı kimi qiymətləndirilə, onun terrorçu hökumət imicini daha da gücləndirə bilər.
Məlum olduğu kimi, Əfqanıstan Pakistanın əsas müttəfiqi olan Çinlə daha sıx əlaqələr qurmağa çalışır. Onu cənub qonşusu ilə münasibətlərdə daha ehtiyatlı davranmağa vadar edən amillərdən biri də məhz budur.
Aydındır ki, raket atəşi, aviazərbələr bu münaqişəyə son qoya bilməz. Barışığa aparacaq yollardan biri İslamabadın Əfqanıstanla bağlı «strateji dərinliklər» doktrinasına yenidən baxması ola bilər. Pakistan hərbçiləri tarixən Əfqanıstana təsir imkanlarını qoruyub saxlamağa çalışıb, bunun üçün isə oradakı silahlı qruplaşmalara himayədarlıq ediblər. Hesab olunur ki, Pakistan Əfqanıstana təsir imkanlarını əlində saxlamaqla, ənənəvi düşməni olan Hindistana təsir rıçaqlarına malik olmağı hədəfləyir.
Lakin Pakistanın Hindistana qarşı «Təhrik-ə Taliban Pakistan» kimi qruplaşmalardan istifadəsi bumeranq effekti verib və indi o, vaxtilə fəaliyyətini təşviq etdiyi qüvvələrin hədəfinə çevrilib. Lakin İslamabadın Əfqanıstana Hindistanla rəqabətdə alət kimi yanaşması onun əfqanlar arasındakı əvvəlki nüfuzundan məhrum edir. Belə bir vəziyyətdə, Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Zəhra Beluc qarşıdurmanı yumşaltmaq üçün sosial şəbəkələrdə eskalasiyanı İslamabadın artırdığına dair yazılanları inkar edib. O, ölkəsinin hərbi əməliyyatlar zonasını genişləndirdiyinə dair iddialarla da razılaşmayıb. Beluc bildirib ki, Pakistan Əfqanıstan da daxil olmaqla, bütün qonşuları ilə dost münasibətlərində olmağı arzulayır. «İslamabadla Kabil arasında dialoq davam edir», - deyə XİN rəsmisi qeyd edib. Əfqanıstan təhlükəsizlik qüvvələrinin Dürand xətti vasitəsilə hücumu haqda sualı cavablandıran Beluc deyib: «Biz Əfqanıstan hökuməti ilə ikitərəfli münasibətlərin bütün aspektləri üzrə dialoqu davam etdiririk. Buraya sərhəddəki vəziyyət də daxildir».
İki ölkə sərhədində ötən ilin sonlarında baş vermiş hava hücumlarına gəlincə, XİN rəsmisi Pakistan ordusunun buna yalnız terror təhdidini önləmək üçün əl atdığını söyləyib: «Pakistan ərazisinə soxulmağa çalışacaq istənilən terrorçu cavabını alacaq. Bizim qüvvələrimiz suverenliyimizi qorumaq gücündədir».

Despite the border between Afghanistan and Pakistan being regarded as one of the most volatile regions globally, the area experienced a prolonged period without conflict. However, there has recently been a significant shift in this dynamic.
Durand's Troubled Line
In the final days of December 2024, the border conflict between Afghanistan and Pakistan escalated, triggered by an incident that occurred back in March. This incident involved the detonation of a truck bomb and an exchange of gunfire between militants and Pakistani soldiers stationed at a border post. In response, the Pakistan Air Force conducted two airstrikes in the eastern Afghan border provinces of Khost and Paktika. In response, the Afghan Armed Forces targeted Pakistani positions along the border. By March, the situation had stabilised as both sides simply ceased responding to each other's actions.
However, in December, the conflict escalated once more. Political analysts monitoring Afghan-Pakistani relations are convinced that these events are not coincidental. The border established in 1893 by Mortimer Durand between Afghanistan and British India served the interests of the British Empire. Today, this border divides the region inhabited by Pashtun tribes and separates the local populations between the two countries, resulting in severe socio-economic challenges for both Afghanistan and Pakistan. The border region has become a focal point for terrorist groups, contributing to heightened tensions and perpetuating enmity between the two nations.
The Durand Line stretches from the Pamirs in the north to the Arabian Sea in the south, covering 2,430 kilometres. It originates in the snow-capped mountains in the north, traverses the fertile midlands, and extends into the dry and barren south. A distinctive feature of this border confrontation is that, as it was demarcated not by local ethnic tribes but by colonial powers, its inviolability cannot be genuinely claimed by any party. The framework established by nineteenth-century imperial agreements is no longer adequate to address current realities. Furthermore, many high-ranking officials in both Pakistan and Afghanistan express not only a denial of the need to honour colonial legacies but also criticism of contemporary international law, which they view as a Western construct.
Unstable Region
The renewed border conflict erupted at a time when regional dynamics were shifting due to some players weakening while others gained strength. The recent incident was triggered by Afghan troops providing fire support to Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP) militants targeting Pakistani posts. Afghan Defence Ministry spokesman Enayatullah Khowarazmi specified that the strikes were directed at territories controlled by Pakistani authorities that Kabul does not recognize as belonging to Pakistan.
The TTP, which Islamabad claims has sought refuge in Afghanistan, poses a significant threat to Pakistan. Its stated objective is to alter the constitutional order within Pakistan and establish a government similar to that of Afghanistan. Over time, Islamabad has sought to dismantle the TTP's infrastructure in an effort to weaken its resistance, though this has become increasingly challenging. The militants are not only hiding in remote mountainous areas within Afghan territory but have also developed an effective network of fortifications equipped with necessary weapons and communication systems with support from the Afghan side.
Reports from Pakistani defence sources indicate that military airstrikes have been conducted in Afghanistan's Paktika province, which borders Pakistan's South Waziristan tribal district. These strikes targeted hideouts where TTP militants had taken refuge. However, the Taliban government has accused Pakistan of killing at least 46 civilians, including women and children. In response, the Afghan government has vowed to take retaliatory action. On New Year's Eve, Afghan Taliban forces claimed they had struck "several locations" near the Durand Line.
As the gunfire from both sides subsides, questions arise: What is to be the next course of action between these two neighbouring parties? Should we expect further escalation? It is important to note that Pakistan has long been regarded as a patron of the Afghan Taliban since their rise to power in 1996. It was widely believed that Pakistan wielded significant influence over the group by providing a safe haven, funding, and diplomatic support.
The Boomerang Method
Following the US invasion of Afghanistan in the early 2000s, many Afghan Taliban leaders sought refuge in Pakistan. In response to U.S. drone strikes in Pakistan's border regions in 2007, the TTP—often referred to as the Pakistani Taliban—emerged. Despite ideological ties with the Afghan Taliban, the TTP launched a brutal campaign against the Pakistani state. In response, the Pakistani military undertook several operations aimed at eliminating the TTP, leading many of its leaders to flee into Afghanistan. When the Afghan Taliban regained control of Kabul in 2021, Pakistan hoped to leverage its historical ties to contain the TTP. However, a recent escalation in attacks within Pakistan suggests that these efforts have not been successful.
Analysts have suggested that the Afghan Taliban may face considerable challenges in confronting both the TTP and groups like Wilayat Khorasan, which is known to be affiliated with ISIS. There is speculation that maintaining simmering confrontations serves both governments' interests, even if public discourse suggests further escalation could lead to open conflict. Currently, neither side can afford full-scale warfare. The exchange of attacks is viewed as a form of dialogue intended to define red lines and shape upcoming negotiations.
The most recent airstrikes coincided with the visit of Mohammad Sadiq, Pakistan's special envoy to Afghanistan. During his visit to Kabul, Mr Sadiq held discussions with senior Afghan officials. Over the past two years, intensive diplomatic dialogue has taken place between the two sides, including visits from Pakistan's defence minister and chief of Inter-Services Intelligence (ISI) to Kabul last February, as well as a trip by acting Afghan Foreign Minister Amir Khan Muttaki to Islamabad for talks with General Asim Munir, Pakistan's army chief.
Despite efforts to stabilise conditions along their shared border, levels of escalation remain high. According to Pakistan's Interior Ministry, at least 924 individuals were killed in more than 1,500 incidents during the first ten months of 2024, including 570 law enforcement personnel and 351 civilians. The Pakistan Institute of Conflict and Security Studies reported 856 incidents of TTP attacks last year, significantly higher than the 645 incidents reported in 2023. This ongoing situation indicates the potential for a latent border war between Afghanistan and Pakistan, which occasionally flares up, resulting in increased casualties.
No Big War Expected
The Afghan Taliban's desire for international recognition may act as a brake on rising border tensions. The conflict with Pakistan could be perceived as a reflection of the aggressive ambitions of the new Kabul authorities and could reinforce perceptions of them as a terrorist government. Afghanistan is actively seeking closer ties with China, a key ally of Pakistan, which has also motivated it to exercise restraint in its dealings with its southern neighbour.
It is evident that military intervention is unlikely to resolve the situation. One potential avenue for reconciliation may involve Islamabad reconsidering its doctrine of "strategic depth" concerning Afghanistan. Historically, the Pakistani military has sought to maintain influence over Afghanistan by supporting armed groups. By ensuring its influence in Afghanistan, Pakistan seeks leverage against India – its traditional adversary.
However, the use of groups such as Tehrik-e Taliban Pakistan as a tool against India has had unintended consequences, with Pakistan now facing the consequences of the destructive forces it once fostered. This approach, effectively treating Afghanistan as a pawn in its rivalry with India, has eroded Pakistan's credibility among Afghans.
In an effort to address these controversies, Zahra Baloch, spokesperson for the Pakistani Foreign Office, has categorically dismissed reports on social media about Islamabad escalating tensions and expanding war zones. She emphasised Pakistan's desire for amicable relations with all neighbouring countries, including Afghanistan, and highlighted ongoing dialogues between Islamabad and Kabul.
When asked about attacks by Afghan security forces across the Durand Line, she stated that Pakistan would continue its discussions with the Afghan government on all aspects of bilateral relations, including border issues. On the matter of airstrikes along the Pakistan-Afghanistan border late last year, she clarified that these operations were conducted solely to counter terrorist threats.
"Any terrorists attempting to infiltrate into Pakistani territory will face a robust response. Our forces are fully prepared to defend our territory's sovereignty," she asserted.