Bakı Ankara ilə birlikdə Suriyada humanitar diplomatiya həyata keçirir
Azərbaycan Suriyaya humanitar yardım göndərib – 200 ton ərzaq. Hələlik bu ölkədə təhlükəsizliklə bağlı vəziyyət yüklərin oraya hava yolu ilə göndərilməsinə imkan vermədiyindən, yardım oraya quru yolu ilə çatdırılıb.
Suriyada Əsəd rejiminin devrilməsidən dərhal sonra Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyev ilə Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında telefon danışığı olub. Söhbət zamanı bildirilib ki, Bakı Suriyanın humanitar problemlərinin həllində qardaş Türkiyə ilə birgə fəaliyyətə hazırdır. Vətəndaş müharibəsinin viran qoyduğu ölkədə humanitar problemlərin nə qədər olduğunu söyləməyə isə yəqin ki, ehtiyac yoxdur.
Analitiklər əmindirlər ki, ərzaq yardımının göndərilməsi bu istiqamətdə atılmış yalnız ilk addımdır. Perspektivdə azərbaycanlı mütəxəssislər Suriya ərazisində minaların və partlamamış sursatların zərərsizləşdirilməsi işinə də cəlb oluna bilərlər. Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsindən sonra ANAMA minatəmizləmə agentliyi bu sahədə ciddi təcrübə toplayıb. Suriyada Azərbaycanın şəhər və kəndlərinin sıfırdan bərpası təcrübəsindən istifadə olunması da mümkündür. Bütün bunlar üçün isə əsas şərt, əlbəttə ki, yeni hökumətin əsas problemin həllinə nail olmasıdır. Söhbət ölkədə sabitliyin bərpasından gedir. Yeni hökumətin bu istiqamətdə atdığı ilk addımların ümidverici olduğunu söyləyə bilərik.
Azərbaycanın humanitar taktikası və Avropa İttifaqının qərəzi
Azərbaycan Suriyada yeni dövlət sistemi quruculuğunun başa çatmasını, daxili və xarici siyasətin parametrlərinin, detallarının müəyyənləşdirilməsini və s. gözləməyi lazım bilməyib. Bu, Bakı ilə Avropanın davranışı arasındakı ən ciddi fərqdir. Xatırladaq ki, Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Kaya Kallas ötən il dekabrın ortalarında dünya birliyini sözün əsl mənasında çaşbaş qoymuşdu. O, «Le Figaro» qəzetinə müsahibəsində demişdi: «Avropa tərəfindən xüsusilə humanitar sahədə yardım (Suriyaya) qeyd-şərtsiz göstərilməyəcək». Kallas demişdi ki, bunun üçün Aİ Suriyada «vətəndaş müharibəsinin, radikallığın, çoxsaylı etnik azlıqlara qarşı ayrı-seçkiliyin, həmçinin qisas və repressiya aktlarının olmayacağına inanmalıdır». Belə olduğu təqdirdə, ciddi qeyri-müəyyənlik yaranır: Brüssel «inanmaq» üçün nə qədər gözləməyi düşünür? O, vətəndaş müharibəsinin viran qoyduğu ölkənin humanitar yardıma hansısa qeyri-müəyyən gələcəkdə deyil, indi, bu gün ehtiyac duyduğunu anlayırmı? Məlumdur ki, Aİ ayrı-ayrı dövlətlərə xüsusilə «insan haqları», «demokratiya» və s. sahələrdə müxtəlif xırdaçı, ağlasığmaz irad bildirmək təcrübəsinə malikdir. Bu dəfə Brüssel özünü elə aparmağa çalışıb ki, guya xanım Kallasın fikirləri düz anlaşılmayıb.
Amma onun ardınca daha bir qalmaqallı bəyanat Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Berbokdan gəlib. Onun sözlərindən belə məlum olub ki, Suriyada qadınlara hüquq bərabərliyi verilməzsə, Berlin bu ölkəyə yardım göstərməyəcək. Almaniyanın «hüquq bərabərliyi» dedikdə nəyi nəzərdə tutduğu isə aydın deyil.
Baş verənlər fonunda Azərbaycan Suriya qarşısında hər hansı şərt qoymur, yeni hökuməti sınamağa çalışmır. Bakı daxili siyasətə aid tələblər irəli sürərək vəziyyəti daha da qəlizləşdirməkdənsə, yardıma ciddi ehtiyac duyan insanlara dəstək verməyi doğru sayır.
Humanitar yardımdan böyük diplomatiyayadək
Bakı Suriya istiqamətində fəaliyyətini humanitar yardımla məhdudlaşdırmağı düşünmür. O, bu ölkədə vətəndaş müharibəsinin başlamasından sonra qapadılmış səfirliyinin fəaliyyətini bərpa etməyi də düşünür. Azərbaycan istər İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı üzvləri, istərsə də qoşulmama prinsipini əsas tutan dövlətlərlə münasibətlərin inkişafına böyük diqqət ayırır və ümumiyyətlə, öz xarici siyasətini qlobal səviyyəyə yüksəltməyə çalışır.
Ekspertlər Azərbaycanın Suriyaya investisiya yatıra biləcəyini də deyirlər. Azərbaycan artıq Gürcüstan və Türkiyə kimi ölkələrin iqtisadiyyatında əsas investorlardandır.
Suriyanın isə öz xüsusiyyətləri var. Azərbaycan bu istiqamətdə qardaş Türkiyə ilə sıx əlaqəli şəkildə işləyir və bu, çoxları üçün gözlənilməz olub.
«Soyuq müharibə» illərində Suriya SSRİ-nin müttəfiqi olub, onun ata Əsədin rəhbərlik etdiyi hakimiyyəti isə panərəbizm və «ərəb sosializmi» ideyasından çıxış edib. SSRİ-nin dağılmasından sonra estafeti resursları daha az olan Rusiya ələ alıb. Kreml Suriya problemi ilə bir də 2010-cu ildən məşğul olmağa başlamışdı. Lakin bu vaxtadək artıq qüvvələr nisbəti dəyişmişdi. Suriya indi İranın planlarında əsas yeri tuturdu. Əsədlər ailəsi islamın şiəliyə yaxın olan ələvi məzhəbinə aiddir. Tehran Suriyanı öz dini-siyasi layihəsinə daxil etməsi üçün bunu kifayət sayıb. Bununla yanaşı, bu ərəb ölkəsinin strateji əhəmiyyəti İranı məsələnin dini tərəfindən daha çox maraqlandırırdı. Qonşuluqda İranın ən güclü «proksi»si olan «Hizbullah»lı Livan, yanında isə İsraillə qonşu olan Suriya. Beləliklə, Tehran «islam inqilabı keşikçiləri»nin Əsədin hakimiyyətinə dəstək verməsi müqabilində bu ölkənin ərazisində öz hərbi baza və anbarlarını yaratmışdı.
Lakin Bəşər Əsədin devrilməsi ilə Tehran bu vacib müttəfiqini, qiymətli əməliyyat meydanını itirib. Yaxın Şərqin xüsusiyyətini nəzərə alsaq, bu, İran üçün həm də ciddi imic itkisidir. Belə çıxır ki, Tehran Əsədi öz hərbi güvvəsi ilə saxlamağı bacarmayıb. İranın ali dini lideri ayətolla Əli Xamenei, əlbəttə ki, Suriya xalqını «üsyan»a, yəni Əsəd rejimini bərpa etməyə səsləyə bilər. Lakin sağlam düşünən siyasətçilər və ekspertlər İranın Suriyaya təsir sisteminin çökdüyünün fərqindədirlər.
Belə bir vəziyyətdə İran mollakratiyasındakı bəzi dairələr Suriyanın yeni hakimiyyəti ilə Azərbaycanın fəal şəkildə körpülər qurmasını həzm edə bilmir. Ekspertlər İranın dini liderinin Ərdəbildəki nümayəndəsi, ayətolla Seyid Həsən Amelinin son «hücum»larını məhz bununla əlaqələndirirlər. Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin ünvanına təhqiramiz ifadələrin işlədildiyi dini-siyasi mərasimin əsas siması məhz o idi. Bakının buna reaksiyası özünü çox gözlətməyib və kifayət qədər sərt olub. Hətta İranın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Xarici İşlər Nazirliyinə də çağırılıb. Tehran Amelinin açıqlamalarını boynundan atmağa çalışıb. Amma bu, kifayətdirmi?
«Azərbaycana qarşı ədalətsizlik»
Artıq qeyd olunduğu kimi, Bakının Dəməşqə bağlı planları humanitar yardımla məhdudlaşmır. İndi Azərbaycan bu ərəb ölkəsindəki səfirliyinin bərpası məsələsini də müzakirə edir. Dəməşq də öz növbəsində, Bakı ilə yaxınlaşmağa köklənib. Suriya hökumətindəki mənbənin ərəbdilli «ArabAZ» nəşrinə açıqlamasını yada salmaq kifayətdir: «Suriya Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verir. Əsədin hakimiyyəti dövründə Azərbaycana qarşı baş vermiş ədalətsizlik Suriya xalqının Azərbaycan xalqına münasibətini əks etdirmir».
«Əsəd dövründə Azərbaycana qarşı ədalətsizlik» mövzusu ortaya əbəs yerə çıxmayıb. Hələ Hafiz Əsədin hakimiyyəti dövründə Suriya Ermənistanla hərbi sahə də daxil olmaqla, müxtəlif istiqamətlərdə kifayət qədər sıx münasibətlər qurub. Hələ Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı suriyalı yaraqlıların Ermənistan tərəfdən Azərbaycana qarşı vuruşduğuna dair çoxsaylı məlumatlar var idi. Bu, bəlkə də Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyanın Suriya ermənilərindən olmasından da irəli gəlirdi. O, Hələbdə doğulub. İki ölkə arasında hərbi əlaqələrin əsas hissəsi isə həmin illərdə Suriyanın protektoratı olan Livan hökuməti vasitəsilə həyata keçirilib.
Vaxtilə Bəşər Əsədin hakimiyyətə gəlişi ilə vəziyyətin dəyişəcəyinə müəyyən ümidlər var idi. Hər halda, yeni prezident Londonda təhsil almışdı və onun ölkəsini müasirləşdirəcəyi, qonşularla münasibətləri normallaşdıracağı gözlənilirdi. Hakimiyyətinin ilk illərində Bəşər Əsədin bu istiqamətdə müəyyən addımlar atdığını da görmək mümkün idi. Sanki o, Ankara ilə münasibətlərdə «buzları əritməyə» də başlamış, Hatayı Türkiyə əyaləti kimi tanımışdı. Məhz bu dalğada Bəşər Əsəd 2009-cu ildə Azərbaycana səfər də etmişdi.
Lakin sonda ümidlər doğrulmadı. Tezliklə məlum oldu ki, Dəməşqin kabinetlərində portret dəyişsə də, siyasət dəyişməyib. Bu, Türkiyə-Azərbaycan siyasətinə də aiddir. Məsələn, 44 günlük müharibə zamanı Suriyadan Ermənistana yardım üçün «könüllülər»in göndərildiyinə dair xəbərlər bir-birini əvəzləyirdi. İşğal altında olan Qarabağda qeyri-qanuni məskunlaşdırılmış insanların böyük bir hissəsi də məhz Suriyadan gəlmişdi. Üstəlik, onların əksəriyyəti keçmiş yaraqlılar idilər. Formal olaraq, buna görə sanki Bəşər Əsəd rejimi məsuliyyət daşımırdı. Amma reallıqda Suriyada hakimiyyətin razılığı olmadan belə köçün təşkili mümkünsüz idi.
Bundan başqa, Suriyada vətəndaş müharibəsinin getdiyi illərdə Əsədin hökumət dəstələrində İran xüsusi xidmət orqanlarının ələ aldığı gənc oğlanlar «hərbi sınaq»dan keçirilirdi. Bu tranzitin təşkili ilə məşğul olanlar arasında «məşhur» Tohid İbrahimbəyli də var idi. Məlumdur ki, 2018-ci ilin iyulunda Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısını güllələyərək şəhərdə iranpərəst qiyama nail olmaq istəyən Yunis Səfərovun da Suriyaya göndərilməsi nəzərdə tutulurmuş…
Beləliklə, Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsi ilə əsas müttəfiqini itirən daha bir ölkə Ermənistandır. Suriyanın müxalifət qüvvələrinin yaxınlaşmaqda olduğu Hələbdən erməni diplomatlarının qaçışı isə 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan ordusunda yaşanmış fərarilik dalğasını xatırladıb.
Bu gün Suriyanın yeni hökuməti bütün bu hallara son qoyulacağını bildirir. Azərbaycan üçün bu, əlbəttə ki, çox müsbət hal və artıq konkret nəticədir.

Баку в партнерстве с Анкарой осуществляет гуманитарную дипломатию в Сирии
В Сирию доставлена азербайджанская гуманитарная помощь - 200 тонн продовольствия. Пока еще уровень безопасности в этой стране не позволяет оказывать ее по воздуху, поэтому грузы прибывают сухопутным путем.
По горячим следам свержения власти Асада в Сирии состоялся телефонный разговор президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана, в котором была выражена готовность Баку содействовать в союзе с братской Турцией решению гуманитарных проблем Сирии. А их у страны, разоренной гражданской войной, более чем достаточно.
Аналитики уверены, что отправка продовольствия - только первый шаг. Азербайджанские специалисты в перспективе могут принять участие в обезвреживании мин и неразорвавшихся боеприпасов на территории Сирии. После освобождения ранее оккупированных Арменией азербайджанских территорий у агентства по разминированию ANAMA накоплен огромный опыт в таких вопросах. Возможно также, что в Сирии будет использован азербайджанский опыт по возрождению городов и сел практически с нуля. Очень многое, конечно, будет зависеть от того, удастся ли новым властям решить главную проблему - добиться стабильности в стране. Пока, по крайней мере, их первые шаги выглядят весьма многообещающими.
Гуманитарная тактика Азербайджана и придирки Евросоюза
Азербайджан не стал ждать, пока в Сирии будет завершено создание новой государственной системы, станут ясны параметры и детали внутренней и внешней политики и т.д. Что коренным образом отличает позицию Баку от поведения Европы. Напомним, что в середине декабря прошлого года верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас буквально ошарашила мировое сообщество. В интервью газете Le Figaro она заявила: «Помощь (Сирии) со стороны Европы, в частности гуманитарная, не будет безоговорочной». И добавила, что ЕС для начала необходимо убедиться, что в Сирии «не будет гражданской войны, радикализации, притеснения многочисленных меньшинств, а также актов возмездия и репрессий». Этим она вызвала целый шквал недоуменных вопросов: как долго в Брюсселе собираются в этом «убеждаться»? И осознают ли, что разоренной гражданской войной стране гуманитарная помощь необходима сегодня и сейчас, а не в отдаленном будущем?  Надо сказать, что у Евросоюза богатый опыт по изобретению самых невероятных и мелочных придирок к другим государствам по части «прав человека», «демократии» и т.д. В Брюсселе попытались сделать вид, будто бы госпожу Каллас не так поняли.
После этого скандального заявления Сирию посетила министр иностранных дел ФРГ Анналена Бербок, которая в свою очередь дать понять: если в Сирии не будет равноправия женщин, помощи от ФРГ эта страна не дождется. Что именно в Берлине подразумевают под «равноправием», непонятно.
Азербайджан на этом фоне не ставит каких-либо условий и не устраивает новым властям Сирии каких-то проверок. Баку предпочитает помогать людям, которые в этой помощи остро нуждаются, а не осложнять ситуацию внутриполитическими требованиями.
От гумпомощи до большой дипломатии
Баку не намерен ограничиваться одной только гуманитарной помощью. В планах - возобновление деятельности посольства в Сирии, закрытого с началом гражданской войны. Азербайджан уделяет большое внимание развитию отношений как со странами, входящими в ОИС, так и с неприсоединившимися государствами и вообще старается проводить свою внешнюю политику на глобальном уровне.
Эксперты рассуждают также о возможности азербайджанских инвестиций в Сирии. Уже сегодня Азербайджан - ведущий инвестор в экономике таких стран, как, к примеру, Грузия и Турция.
В случае с Сирией своя специфика. Азербайджан действует в тесной связке с братской Турцией, что стало для многих полной неожиданностью.
В годы «холодной войны» Сирия была союзником СССР, а ее власти в лице Асада-старшего исповедовали идеологию панарабизма и «арабского социализма». После распада СССР эстафета перешла к России, у которой ресурсы были куда скромнее. Заново заниматься сирийской проблематикой в Кремле начали лишь с 2010 года.
Однако баланс сил к этому времени уже изменился. Сирия заняла центральное место в планах Ирана. Семья Асадов принадлежит к общине алавитов, которых считают близкими к шиитам, что в Иране посчитали достаточным основанием для включения Сирии в свой религиозно-политический проект. При этом стратегическое положение Дамаска интересовало Иран куда больше, чем теологические тонкости. Под боком Ливан с группировкой «Хезболла» - самым, пожалуй, известным иранским «прокси», плюс у Сирии граница с Израилем. Тегеран создавал на ее территории свои базы и военные склады, взамен «стражи исламской революции» помогали Асаду удержаться у власти.
Со свержением Башара Асада Тегеран лишился важного союзника, ценнейшего плацдарма, а с учетом ближневосточной специфики понес также огромные имиджевые потери. Все выглядит так, что Тегеран не смог удержать Асада на своих штыках. Духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи может, конечно, призывать сирийский народ к «восстанию», то есть восстановлению власти Асада, но все здравомыслящие политики и эксперты не могут не понимать: система иранского влияния в Сирии рухнула.
Некоторые круги иранской муллократии не хотят мириться с тем, что Азербайджан активно наводит мосты с новыми властями Сирии. Именно с этим эксперты связывают очередные антиазербайджанские выпады представителя верховного лидера Ирана в Ардебиле - аятоллы Сейида Хасана Амели. Именно он был главным лицом религиозно-политической церемонии, где прозвучали оскорбительные высказывания в адрес президентов Азербайджана и Турции. Реакция официального Баку оказалось жесткой - вплоть до вызова в МИД временного поверенного в делах Ирана. Тегеран от заявлений Амели поторопился откреститься. Но достаточно ли этого оказалось - большой вопрос.
«Несправедливости, совершенные против Азербайджана»
Как упоминалось выше, планы Баку и Дамаска одной только гуманитарной помощью не ограничиваются. В Баку уже обсуждают возобновление работы посольства Азербайджана в Сирии. На сближение настроены и в Дамаске. Достаточно вспомнить, как в беседе с корреспондентом арабоязычного издания ArabAZ неназванный источник в правительстве Сирии отметил: «Сирия придает большое значение отношениям с Азербайджаном, и несправедливости, совершенные против Азербайджана во времена правления Асада, не отражают позицию сирийского народа в отношении азербайджанского народа».
Разговор о «несправедливостях, совершенных против Азербайджана во времена правления Асада», возник не случайно. Еще во времена Хафеза Асада Сирия установила довольно прочные связи с Арменией, в том числе в военной сфере. О прибывших из Сирии боевиках, воевавших на стороне Армении, говорили еще в годы первой Карабахской войны. Возможно, это связано с тем, что первым президентом Армении был Левон Тер-Петросян, происходивший из сирийских армян. Он даже родился в Алеппо. Значительная часть военных связей осуществлялась посредством правительства Ливана, представлявшего собой в те годы сирийский протекторат.
Существовали определенные надежды, что с приходом к власти Башара Асада ситуация изменится. Новый президент получил образование в Лондоне, с ним связывали надежды на модернизацию страны и нормализацию отношений с соседями. И вроде бы определенные шаги были сделаны. Башар Асад как бы «топил лед» в отношениях с Анкарой. Он даже признал принадлежность Турции вилайета Хатай. Именно на этой волне Асад посетил в 2009 году Азербайджан.
Но надеждам не суждено было сбыться. Очень скоро стало понятно: портреты в кабинетах в Дамаске изменились, политика - нет. В том числе и на турецко-азербайджанском треке. К примеру, во время 44-дневной войны был отмечен ряд эпизодов с отправкой сирийских «добровольцев» на помощь Армении. И именно из Сирии приезжали в тогда еще оккупированный Карабах многие незаконные переселенцы, в большинстве своем - бывшие боевики. Формально за это режим Башара Асада ответственности как бы не нес. Однако в реальности в условиях Сирии организовать подобное переселение без ведома и согласия властей было практически невозможно.
Более того. Во время гражданской войны в Сирии в правительственных отрядах Асада проходили «боевую обкатку» молодые люди, завербованные иранскими спецслужбами. Организацией такого транзита занимался, в частности, небезызвестный Тохид Ибрагимбейли. В Сирию планировали отправить и Юниса Сафарова - того самого, который в июле 2018-го стрелял в главу исполнительной власти Гянджи, пытаясь таким образом спровоцировать в городе проиранский мятеж. В ауте и Армения, которая потеряла серьезного союзника. Бегство армянских дипломатов из Алеппо при приближении отрядов сирийской оппозиции очень многим напомнило вал дезертирства в армянской армии во время 44-дневной войны.
Сегодня новые власти Сирии заявляют, что с этим будет покончено. Для Азербайджана, безусловно, это большой плюс. И уже конкретный результат.