Rusiya hökumətinin AZAL-a məxsus təyyarənin qəzaya uğramasındakı məsuliyyətini etiraf etməsi çox uzandı
2024-cü il dekabrın 25-i tarixə Avrasiyanın cənubunda siyasi proseslərin inkişafında, xüsusilə də Moskva-Bakı münasibətlərində dönüş nöqtəsi kimi düşə bilər. Başqa sözlə, Bakı-Qroznı reysi ilə uçan təyyarənin faciəvi şəkildə qəzaya uğramasının bir çox siyasi konstruksiyanı ən azı geniş auditoriya arasında dəyişməsi mümkündür.
Heyrətləndirici detalla
Dekabrın 25-də Azərbaycanın əsas aeroportu olan Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanından Rusiya Federasiyası istiqamətində «Embraer 190» təyyarəsi havaya qalxmışdı. Bakı-Qroznı marşrutu üzrə J28243 nömrəli reyslə uçan təyyarədə 62 sərnişin, beş heyət üzvü – iki pilot və üç bələdçi var idi. Bakı-Qroznı reysi ilə uçuş təxminən 1 saat çəkir.
İlk xoşagəlməz hal hələ təyyarənin Qroznıya enməyə hazırlaşdığı zaman baş vermişdi. Şəhərin üzərini qatı duman bürümüşdü və bu halda təyyarələr yalnız cihazların göstəricilərinə əsaslanaraq eniş edir. Amma «Embraer»in pilotları təyyarənin naviqasiya sisteminin sıradan çıxdığını bilirlər. Sonradan məlum olacaqdı ki, həmin vaxt Qroznı aeroportun Ukraynaya məxsus dronların hücumunun qarşısını almağa hazırlaşırmış və bu planın tərkib hissəsi kimi, radioelektron mübarizə sistemləri işə salınıbmış. Bəs pilotların bu haqda məlumatlandırılması? Buna nədənsə ehtiyac duyulmayıb. Pilotların üçüncü eniş cəhdində təyyarənin korpusuna nəsə çırpılıb. Qəzadan sağ çıxmış sərnişinlər və bələdçilərin sonradan bildirdiklərinə görə, zərbə nəticəsində təyyarənin örtüyü deşilib, bir bələdçi və ən azı bir sərnişin yaralanıb…
Baş verənlərin heyrətləndirici detalları sonradan üzə çıxacaqdı. Dronlarla standart mübarizə vasitəsi kimi, radioelektron mübarizə sistemləri işə salınıb, bu isə təyyarənin rabitə və naviqasiya sistemini sıradan çıxarıb. Bundan başqa, dronlara qarşı hava hücumundan müdafiə sistemi də işləyib. Mediaya sızmış məlumatlara inansaq, «Pantsir» HHM sistemi Azərbaycan təyyarəsinin sərnişin təyyarəsi olduğunu anlayaraq, onu «buraxıb», lakin ikinci sistem ona iki raket atıb.
Bir müddət sonra pilotlarla dispetçerlər arasındakı danışığın ayrı-ayrı parçaları da mediaya çıxıb. Lakin bu, vəziyyəti daha da qarışdırır. Bir sözlə, yaxınlıqda Mahaçqala, Mineralnıye Vodı, Nalçik aeroportlarının olduğu halda 800 kilometr uzaqlıqdakı Aktau hava limanına uçuş qərarını kimin verdiyi hələ də məlum deyil… Əksər ekspertlər əmindir ki, bu, sadəcə, Rusiyanın HHM zabitləri və dispetçerlərinin iz itirmək cəhdi olub. Görünür, onlar vurulmuş təyyarənin Aktauya çatmayacağını, dənizə düşəcəyini, bununla da bütün izlərin itəcəyini düşünüblər.
Lakin zədələnmiş təyyarənin pilotları bütün məntiqlərə zidd olaraq, inanılmaz olanı bacarıblar – onlar təyyarəni Xəzərin şərq sahillərinə çatdıra biliblər. Peşəkarlar bunu əsl möcüzə kimi qiymətləndirir. Təyyarə praktik olaraq, idarəolunmaz vəziyyətdə imiş, hidravlika sıradan çıxmış, naviqasiya və rabitə sistemi işləmirmiş… Lakin gəminin kapitanı İqor Kşnyakin və pilot Aleksandr Kalyaninov, həqiqətən, möcüzə yarada biliblər. Məhz onların ustalığı, peşəkarlığı nəticəsində təyyarədə olan insanlardan 29-u sağ qalıb. Pilotlar da daxil olmaqla, 38 nəfər isə həyatını itirib. Onlar, şübhəsiz ki, praktik olaraq, sağ qalmaq şanslarının olmadığını anlayırdılar…
Qəza nəticəsində bir bələdçi də həlak olub – Hökumə Əliyeva son dəqiqələrədək sərnişinlərin yanında olub, onlara ürək-dirək verib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə həlak olmuş heyət üzvlərinə «Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı» adı verilib, sağ qalmış iki bələdçi isə «Rəşadət» ordeni ilə təltif olunub.
Aviasiya və siyasi qəza
Yəqin ki, hansısa nəticəyə gəlmək üçün istintaqın başa çatmasını gözləmək lazımdır. Faciənin siyasi fəsadları isə özünü dərhal göstərib. Prezident İlham Əliyev dekabrın 25-də MDB-nin qeyri-formal sammitində iştirak etmək üçün Sankt-Peterburqa yollanmışdı. Lakin faciənin baş verdiyi məlum olar-olmaz, o, bir nömrəli bortun geri – Bakıya qayıtması göstərişini verib. Dövlət başçısının Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə baş verənlərlə bağlı ilk telefon danışığı da onda baş tutub və Kreml rəhbəri faciə nəticəsində həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına başsağlığını çatdırıb.
Bir qədər sonra mətbuatda qəzaya uğramış təyyarənin ilk görüntüləri yayılan zaman onun quyruq hissəsində ciddi zədələrin olduğu görünüb və bu, hava gəmisinin birmənalı olaraq, HHM sistemi tərəfindən vurulduğunu göstərib. Təyyarənin vurulması üçün «Pantsir» zenit-raket kompleksindən istifadə edildiyi ehtimalı irəli sürülüb. Qroznı ətrafında isə söhbət, əlbəttə ki, yalnız Rusiyaya məxsus HHM sistemindən gedə bilər. Buna baxmayaraq, Rusiyanın rəsmi strukturları ortaya müxtəlif versiyalar atmağa başlayıb. Sonradan Azərbaycan Prezidenti bu versiyaları absurd adlandırıb.
Əvvəlcə «Rosaviasiya»nın yaydığı press-relizdə təyyarənin guya quş dəstəsi ilə toqquşduğu bildirilib. Daha sonra «İnterfaks» agentliyi hansısa texniki çatışmazlıqdan danışmağa başlayıb. Rostovun hava hərəkətinin təşkili mərkəzinə istinadən isə ortaya daha bir versiya atılıb: təyyarənin göyərtəsində qaz balonu partlayıbmış… Beləliklə, Moskva məsuliyyətini etiraf etməyə, Azərbaycandan üzr istəməyə və istintaq başlatmağa tələsməyib. Bu isə təbii olaraq, Bakını hiddətləndirib. Azərbaycanın Rusiyanın ünvanına kəskin tonda bəyanatlar səsləndirməsi də məhz bunun nəticəsidir. Bu gün informasiya məkanında Prezident İlham Əliyevin bununla bağlı bir neçə sərt bəyanatına rast gəlmək mümkündür. «Əminliklə deyə bilərəm ki, Azərbaycan vətəndaşlarının bu qəzada həlak olmasının günahı Rusiya Federasiyası nümayəndələrinin üzərindədir. Biz ədalət tələb edirik, günahkarların cəzalandırılmasını tələb edirik, tam şəffaflıq və insani davranış tələb edirik», - deyə dövlət başçısı qəzada həlak olmuş ekipaj heyətinin ailə üzvləri və sağ qalan təyyarə bələdçiləri ilə görüşündə bildirib.
Bakı hesab edir ki, Rusiya sadəcə, təəssüfünü bildirməklə kifayətlənməməli, məsuliyyətini etiraf etməli, şəffaf araşdırma aparmalı və günahkarları cəzalandırmalıdır. Bununla yanaşı, Moskva zərərçəkənlərin ailələrinə maddi təzminat da ödəməlidir. Söhbət Çeçenistan Respublikasının rəhbəri Ramzan Kadırovun ilk günlərdə təklif etdiyi yardımdan yox, məhz təzminat ödənişindən getməlidir.
Lakin məsələ uzanır, Rusiya üzr istəmir, mətbuatda isə Azərbaycan rəhbərliyinin ünvanına təhqirlərə belə, rast gəlinir. Bakı isə dost ölkə rəhbərliyinin belə davranmasının yolverilməz olduğunu bildirir. Odur ki, indi Azərbaycan qeyd olunan təhqirlərə də reaksiya gözləyir.
Bakı-Moskva: bəs sonra?
Qəzadan öncə ekspertlər Bakı ilə Moskvanın yaxınlığından danışırdılar. Həmin günlərdə «günün mövzusu» Prezident İlham Əliyevin rusiyalı jurnalist Dmitri Kiselyova müsahibəsi idi. Dövlət başçısı həmin müsahibədə Qərb ölkələrinin Bakıya münasibətini kəskin tənqid etmişdi. Bundan başqa, Azərbaycanla Rusiya arasında hələ 2022-ci ildə müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamə də imzalanıb. Uzun fasilədən sonra – 2024-cü ildə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Bakıya səfər də edib. Belə bir vəziyyətdə İlham Əliyevin Rusiya hökumətinin ünvanına səsləndirdiyi kifayət qədər sərt bəyanatlar çoxlarını heyrətləndirib: Azərbaycan Prezidentindən bunu sadəcə olaraq, gözləmirlərmiş.
Amma baş verənlərin izahı var və o, ortadadır. İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət nə qərbpərəst, nə rusiyapərəst, nə avropapərəst və sairdir. O, azərbaycanpərəst siyasətdir. Bakı suverenliyini birmənalı olaraq müdafiə edir, tam müstəqil xarici siyasət yürüdür və kimlərinsə xoşuna gəlmək üçün milli maraqlarından heç bir halda vaz keçmir.
Bu gün Azərbaycan cavab gözləyir: Rusiya HHM sistemini işə salarkən Qroznı üzərində hava məkanını niyə qapatmayıb? Azərbaycan təyyarəsinin pilotlarına «dron əməliyyatı» haqda məlumat nədən verilməyib? Bu, mülki aviasiyada əsas davranış qaydalarıdır. AZAL-a məxsus təyyarəyə münasibətdə bu qaydalara niyə əməl olunmayıb? Bu məqamda susmaq heç də «qızıl» deyil.
Bu davranışın münasibətlərə mənfi təsiri artıq ortadadır. Azərbaycan qəza ilə bağlı araşdırmaların Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi tərəfindən aparılmasından imtina edib. Səbəb Bakının onun obyektivliyinə inanmamasıdır. Başqa sözlə, Rusiyaya inam sarsılıb. Hətta çox sarsılıb.
Bəs Moskvanın bu böhrandan qaçmaq şansı var idimi? Yəqin ki. Əgər Azərbaycan təyyarəsinə münasibətdə ümumi təhlükəsiz uçuş qaydalarına əməl edilsəydi, faciə baş verməyə bilərdi. Bunu Prezident İlham Əliyev də dilə gətirib. Bundan başqa, təyyarənin hidravlika sisteminin sıradan çıxmasınadək onun yaxınlıqdakı aeroportlardan birinə enişinə şərait yaradılması də çox sayda insanın həyatını xilas edərdi. Bu halda, bəlkə də ümumiyyətlə, tələfatsız ötüşmək olardı. Vaxtında üzr istənilməsi və məsuliyyətin etirafı, lazımi istintaqın başladılması isə siyasi böhranın qarşısını alardı.
Azərbaycanda bununla əlaqədar olaraq, iki insident yada salınır. 44 günlük müharibənin son saatlarında, noyabrın 10-na keçən gecə Azərbaycanın Hava Hücumundan Müdafiə sistemi ölkə sərhədlərinə yaxın ərazidə təhlükəli manevrlər edən helikopterə atəş açmışdı. Sonradan onun Rusiyaya məxsus olduğu üzə çıxmış, nəticədə, Bakı cəmi bir neçə saat sonra günahını etiraf etmiş, qarşı tərəfdən üzr istəmiş və araşdırmalara başlamışdı.
Daha bir insident 2023-cü ilin sentyabrında keçirilən antiterror əməliyyatları zamanı baş vermiş, nəticədə, bir neçə Rusiya sülhməramlısı həlak olmuşdu. O zaman Azərbaycan Rusiya Sülhməramlı Kontingentinin komandanlığına vaxtında xəbərdarlıq etmiş, sülhməramlıları bazalarını tərk etməməyə çağırmışdı. Lakin həmin sülhməramlılar üzərində Rusiya bayrağının belə olmadığı maşınla Azərbaycanın mövqelərinə yaxınlaşmış, yumşaq desək, ehtiyatsız davranmış, nəticədə, atəşə tutulmuşdular. Amma Bakı bu dəfə də dərhal qarşı tərəfdən üzr istəmiş, günahını etiraf etmiş və istintaq başlatmış, günahkarlar xidmətdən uzaqlaşdırılmış, hətta həbs olunmuşdular.
Bu iki halın heç birini əvvəlcədən müəyyənləşmiş cədvəl üzrə mülki aeroporta enməyə hazırlaşan sərnişin təyyarəsinə zenit raketlərinin atılması ilə müqayisə etmək olmaz. Amma Bakı yenə də münasibətləri tam korlayacaq, münasibətlərdə ciddi böhran yaradacaq davranış nümayiş etdirmir. Amma Moskva konstruktiv addımları nə qədər gecikdirərsə, mənfi nəticələrdən qaçmaq o qədər çətin olacaq.

Long pause from Russian authorities to take responsibility in the AZAL plane crash
December 25, 2024 has the potential to be remembered as a significant turning point in the political landscape of southern Eurasia, particularly regarding the relationship between Moscow and Baku. The tragic incident involving the Baku-Grozny flight could challenge many established political constructs, especially in how they are perceived by the public.
Shocking Details
On December 25, an Embraer 190 aircraft operating flight J28243 from Baku to Grozny took off from Heydar Aliyev International Airport, Azerbaijan's primary air hub. There were 62 passengers and five crew members on board, consisting of two pilots and three flight attendants. The estimated flight duration from Baku to Grozny was approximately one hour.
However, difficulties were encountered during the approach. Conditions in Grozny were foggy, necessitating an instrument landing. However, the Embraer pilots reported that their navigation system had malfunctioned. It was later revealed that Grozny airport was preparing to counter a drone attack and had activated its electronic warfare systems as part of the countermeasure plan. For reasons unknown, the pilots were not informed of this. During the third landing attempt, the aircraft was struck on the fuselage. Passengers and flight attendants reported that the fuselage had been breached, resulting in injuries to one flight attendant and at least one female passenger.
Further details of great concern were revealed at a later point. These systems had been designed to interfere with the aircraft's communications and navigation in order to counter drones. Additionally, the air defence system engaged the drones. Reports indicate that one Pantsir anti-aircraft missile and cannon system identified the Azerbaijani aircraft as a civilian flight but missed it, while a second system launched two missiles at it.
Transcripts of the pilots' communications with air traffic controllers later surfaced, but these only served to exacerbate the confusion. The identity of the individual who authorised the flight across the Caspian Sea to Aktau in Kazakhstan, a distance of 800 kilometres, when closer airports in Makhachkala, Mineralnye Vody, and Nalchik were available, remains unclear. Many experts suspect that Russian air defence personnel and air traffic controllers may be trying to cover their tracks, perhaps hoping that the damaged aircraft would not make it to Aktau, allowing the sea to conceal the incident's details.
The pilots of the stricken aircraft defied the odds by reaching the eastern shore of the Caspian Sea. This feat is regarded by experts as nothing short of a miracle. The aircraft was nearly uncontrollable; hydraulic systems were failing, and both navigation and communication systems were inoperative. Nevertheless, Captain Igor Kshnyakin and First Officer Alexander Kalyaninov successfully navigated the aircraft to the shore, achieving the seemingly impossible. Their actions ensured the survival of 29 individuals, while 38 others, including the pilots, did not survive. They were fully aware that their chances of survival were slim. Tragically, one of the flight attendants, Hokuma Aliyeva, who remained with passengers until the end, also perished. Azerbaijan's President Ilham Aliyev posthumously awarded the title National Hero of Azerbaijan to the deceased crew members, as per a presidential decree. The two surviving flight attendants were awarded the Rashadat (Courage) Order.
Aviation and Political Disaster
It is perhaps prudent to await the conclusion of the investigation before reaching any definitive conclusions. However, the political ramifications of the crash became apparent almost immediately. On December 25, President Ilham Aliyev was en route to Russia for a working visit, attending an informal CIS summit in St. Petersburg. However, upon learning of the crash, he turned his plane around and returned to Baku. His first conversation was with Russian President Vladimir Putin, who expressed condolences to the victims' families.
Shortly afterwards, images of the wreckage appeared in the media, clearly showing significant damage to the tail – an obvious indication that it had been hit by an anti-aircraft missile, most likely from a Pantsir system. Given its proximity to Grozny, it was deduced that the aircraft must have been Russian-made. Official Russian entities circulated theories that President Aliyev would later label absurd. Initially, Rosaviatsia released a statement claiming that the aircraft had collided with a flock of birds. Subsequently, Interfax reported potential technical malfunctions. According to sources from the Rostov Air Traffic Control Centre, another theory suggested that a gas cylinder had exploded on board. Moscow has not yet accepted responsibility or apologised to Azerbaijan, nor has it initiated an investigation, actions that have understandably led to anger in Baku. Consequently, Azerbaijan adopted a firm stance toward Russia. President Aliyev has issued several strong statements on the matter, including the following: "I can confidently state that representatives of the Russian Federation bear responsibility for the deaths of Azerbaijani citizens in this disaster," he declared during a meeting with relatives of victims and flight attendants. He went on to state that his country's demands included justice, accountability for those responsible, transparency and humane treatment.
Baku insists that Russia not only express regret but also acknowledge its responsibility for the incident involving the Azerbaijani civilian aircraft. It seeks a transparent investigation and accountability for those involved, as well as financial compensation for the families of the deceased and injured. In contrast to the assistance initially suggested by Chechnya's leader, Ramzan Kadyrov, Baku is pursuing compensation claims.
However, this issue remains unresolved; Russia has not issued an apology, and the media has included offensive remarks about the Azerbaijani leadership. Baku has expressed its expectation that such behaviour is not acceptable with regard to the leadership of a friendly nation. Azerbaijan is currently awaiting a response to this regrettable behaviour.
Next Steps in the Baku-Moscow Relations
Even prior to the plane crash, experts were discussing the strengthening of ties between Baku and Moscow. The focus was on President Ilham Aliyev's interview with Russian television host Dmitry Kiselev, where he expressed strong criticism of Western policies towards Baku. In 2022, a Declaration of Allied Cooperation was signed between the two countries. Following a prolonged hiatus, Vladimir Putin visited Azerbaijan in 2024. Consequently, the sharp criticism directed by Aliyev towards the Russian authorities came as a surprise to many, as such remarks from the Azerbaijani President were not anticipated.
The rationale behind this is clear: Aliyev's foreign policy is not aligned with any particular bloc, whether Western, Russian or European; it is fundamentally pro-Azerbaijani. Azerbaijan does not compromise its national sovereignty, nor does it outsource its foreign policy or sacrifice its national interests for external approval.
Azerbaijan is currently awaiting answers to several crucial questions, including the reasons why Russia failed to close its airspace during the defence operation in Grozny. Why was the Azerbaijani aircraft not informed about this "anti-aircraft operation"? These are fundamental protocols in civil aviation – why were they disregarded in the case of an AZAL passenger plane? In this matter, silence is not golden.
The adverse effects of this negligence are already evident: Azerbaijan has refused to allow the crash investigation to be conducted by the Interstate Aviation Committee due to a lack of confidence in its objectivity. This has significantly eroded trust in Russia.
Did Moscow have an opportunity to avert this crisis? There is a high probability that this was indeed the case. Had the Azerbaijani aircraft adhered to established flight safety protocols, this tragedy might have been avoided. President Ilham Aliyev has remarked on this point. Furthermore, a prompt landing at one of the nearest airports before hydraulic failure could have saved numerous lives on board and possibly prevented casualties altogether. A timely apology accompanied by an admission of responsibility and initiation of a comprehensive investigation would certainly have mitigated potential political fallout.
In this context, Azerbaijan recalls two notable incidents: On November 10, during the final hours of a 44-day conflict, Azerbaijani air defence shot down a helicopter executing dangerous manoeuvres near Azerbaijani positions; it turned out to be Russian-operated. Within hours, Baku accepted responsibility, issued an apology, and launched an investigation into the incident.
A second incident occurred during anti-terror operations in September 2023, when several Russian peacekeepers were killed. In response, Azerbaijan immediately informed the Russian command and advised the peacekeepers to remain at their bases due to their reckless behaviour near Azerbaijani positions without proper identification markings, which resulted in them coming under fire. In both cases, Azerbaijan offered an immediate apology and accepted responsibility, while also launching an investigation. Those found to be responsible were subject to disciplinary action, including suspension and detention.
While the two incidents are very different from the anti-aircraft missile targeting a civilian aircraft landing at an airport on schedule, Azerbaijan has consistently chosen to take a course of action that avoids complications and prevents serious crises in relations. However, as Moscow continues to delay adopting a constructive approach, it becomes increasingly challenging to prevent negative consequences.