SABİTLİKDƏN ƏDALƏTƏ DOĞRU
Ekspertlər hesab edirlər ki, beynəlxalq reytinq agentlikləri Azərbaycanın qiymətləndirilməsinə yanaşmalarını yenidən nəzərdən keçirməlidir
Azərbaycan iqtisadiyyatı qlobal maliyyə bazarlarında artan qeyri-sabitlik və volatillik fonunda xarici dəyişikliklərə səmərəli şəkildə uyğunlaşmaq qabiliyyətini və dayanıqlılığını nümayiş etdirməkdə davam edir. Bu müsbət tendensiyalar beynəlxalq reytinq və maliyyə institutlarının bu yaxınlarda dərc edilmiş qiymətləndirmələri ilə də təsdiqlənir.
Valyuta mövqeyi
“Fitch Ratings” agentliyinin ölkənin xarici valyutada uzunmüddətli emitentin defolt reytinqini (IDR) “BBB-“ səviyyəsində sabit proqnozla təsdiqləməsi Azərbaycanın xalis kreditor mövqeyini qorumaq qabiliyyətinə və suveren fondlarda kifayət qədər valyuta ehtiyatlarının mövcudluğuna əsaslanır.
Reytinqin investisiya səviyyəsi Azərbaycanın defolt riski aşağı olan etibarlı borcalan kimi nüfuzunu əks etdirir. Bu, həmçinin ölkənin güclü xarici balans, aşağı dövlət borcu və Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) əhəmiyyətli aktivləri daxil olmaqla güclü makroiqtisadi göstəricilərə malik olduğunu təsdiqləyir.
“Fitch Ratings”in qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycanın suveren valyuta aktivləri 2024-cü ilin sonuna 76 milyard dollara çatıb və bu da gözlənilən ÜDM-in 102%-ni təşkil edir. Bu göstərici ölkəyə ilk dəfə investisiya reytinqi verildiyi 2010-cu ildəki səviyyəni əhəmiyyətli dərəcədə üstələyir. Aktivlərin əsas hissəsi (83%) Dövlət Neft Fondunda cəmləşib, qalan hissəsi isə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) ehtiyatlarında saxlanılır.
AMB-nin sədri Taleh Kazımov mətbuat konfransında bildirib ki, 2024-cü ilin sonuna Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 11 milyard dollar təşkil edib.
Tədiyə balansının cari hesabının əsas tərkib hissəsi olan xarici ticarət balansında 5,5 milyard dollar müsbət saldo qeydə alınıb. “Bu şəraitdə 2024-cü ildə valyuta bazarında sabitlik qorunub saxlanılıb və Mərkəzi Bank tərəfindən keçirilən bütün hərraclarda valyutaya olan tələbat tam ödənilib”, - T.Kazımov vurğulayıb.
Beləliklə, neft qiymətlərinin aşağı düşməsi səbəbindən ixrac gəlirlərinin azalmasına baxmayaraq (neft və qaz gəlirləri ümumi ixracın 89%-ni təşkil edir), 2024-cü ildə cari əməliyyatlar hesabının profisiti ÜDM-in 6,5%-ni təşkil edib və 2025-2026-cı illərdə 6,2% səviyyəsində qalacağı gözlənilir. Bu, valyuta aktivlərinin toplanmasının davam etməsinə və ölkənin iqtisadi dayanıqlılığının güclənməsinə töhfə verəcək.
“Fitch”in məlumatına görə, ölkənin xalis xarici kreditor mövqeyi ÜDM-in 153%-nə qədər güclənib və bu da həmin reytinq kateqoriyasında ən yaxşı nəticədir.
Büdcə siyasəti və makro göstəricilər
2024-cü ildə Azərbaycanın konsolidə edilmiş büdcəsinin profisiti əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Bu, sosial ödənişlər, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpası xərcləri daxil olmaqla dövlət xərclərinin artması ilə bağlıdır. Bununla belə, pandemiya ilə əlaqəli vergi güzəştlərinin başa çatması və ARDNF-in aktivlərindən əldə olunan gəlirlər nəticəsində qeyri-neft gəlirlərinin artması bu xərcləri müəyyən dərəcədə kompensasiya edir. “Fitch” 2025-2026-cı illərdə sosial və müdafiə xərcləri tərəfindən təzyiqin davam edəcəyinə baxmayaraq, Azərbaycanın fiskal siyasətinin büdcə dayanıqlılığını qorumağa yönələcəyini gözləyir.
2024-cü ildə Azərbaycanın ÜDM artımı 4,1% təşkil edib. Bu, neft hasilatının azalma tempinin yavaşlaması, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası ilə bağlı iqtisadi fəallıq hesabına əldə edilib. Amma “Fitch”in hesablamalarına görə, 2025-ci ildə cəmi 3%-lik, 2026-cı ildə isə 2,4%-lik artım gözlənilir. Əsas səbəblər neft hasilatının azalması və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorlarının inkişafına tədricən keçid olacaq.
Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi perspektivləri daha nikbin qiymətləndirir. Belə ki, Nazirlik 2025-ci ildə ÜDM-in 3,5%, 2026-cı ildə isə 2,8% artacağını proqnozlaşdırır. İqtisadiyyatın dəstəklənməsində infrastruktur layihələrinə dövlət investisiyaları, həmçinin neft sektorundakı azalmanı qismən kompensasiya edəcək təbii qaz hasilatının artırılması mühüm rol oynayacaq.
Neft sektorundan asılılığın tədricən azaldılması Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə yönəlmiş uzunmüddətli strategiyasının bir hissəsidir. Bu, qlobal çağırışlara, xüsusilə enerji bazarlarındakı volatilliyə qarşı dayanıqlılığın artırılması üçün vacib addımdır.
Digər mühüm makroiqtisadi göstərici olan inflyasiyaya gəlincə, “Fitch”in məlumatına görə, 2024-cü ildə bu göstərici 2,2% təşkil edib. Bu isə “BBB” reytinqli ölkələr üçün orta göstəricidən xeyli aşağıdır. Lakin agentlik hesab edir ki, 2025-ci ildə istehlak qiymətləri indeksinin artımı 5,3%-ə yaxınlaşacaq və bu da bu kateqoriyalı ölkələr üçün proqnozlaşdırılan 3%-lik orta inflyasiyadan yüksəkdir. Bunun səbəbləri iqtisadiyyata dövlət dəstəyi fonunda tənzimlənən malların qiymətlərinin artması və daxili tələbatın güclənməsidir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyi 2025-ci ilin sonuna orta illik inflyasiyanı 4,6%, Mərkəzi Bank isə 5,8% səviyyəsində proqnozlaşdırır. Bu yanaşma həm xarici, həm də daxili amillərlə şərtlənir. Buraya idxal olunan malların qiymətlərinin, o cümlədən infrastruktur layihələrinə xərclərin artması və iqtisadiyyatın modernləşdirilməsinə investisiyaların zəruriliyi daxildir. Amma ekspertlər əmindirlər ki, sabit pul-kredit siyasətinin saxlanılması və dövlət maliyyəsinin ağıllı idarə edilməsi inflyasiya risklərini məhdudlaşdırmağa imkan verəcək.
Ədalət naminə
Azərbaycanın iqtisadi inkişafının aşkar nailiyyətlərinə baxmayaraq, “Standard&Poor's” və “Moody's” beynəlxalq reytinq agentlikləri hələ də ölkənin qiymətləndirilməsinə ehtiyatla yanaşırlar. Prezident İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib ki, hökumət aparıcı beynəlxalq reytinq agentliklərinin Azərbaycana münasibətində müsbət dəyişikliklər görür. Lakin cari reytinqlər hələ də real iqtisadi uğurları əks etdirmir və agentliklər nədənsə hələ də kifayət qədər təvazökar yanaşma nümayiş etdirirlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, ötən il “Moody's” Azərbaycanın reytinq proqnozunu müsbətə yüksəldib (“Ba1”) və bu da iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi perspektivlərinə nikbin baxışdan xəbər verir. Eyni zamanda “S&P” sabit proqnozu (“BB+/B”) saxlayır. Hər iki reytinq investisiya səviyyəsindən cəmi bir addım uzaqdadır. “Moody's”də investisiya reytinqi “Baa”dan, “S&P”də isə “Fitch”də olduğu kimi “BBB“dən başlayır.
“S&P”nin hesabatında qeyd edilib ki, Azərbaycan Fars Körfəzi Ərəb Dövlətləri Əməkdaşlıq Şurasının üzv ölkələri daxil olmaqla, oxşar reytinqli ölkələrdən daha çox şəffaflıq nümayiş etdirir. Xüsusilə, Azərbaycan Dövlət Neft Fondu investisiya kateqoriyalarının tam siyahısı ilə ətraflı audit hesabatları dərc edir və bu da Azərbaycanı həmin dövlətlərdən fərqləndirən xüsusiyyətlərdəndir. “Moody's” öz növbəsində dəfələrlə Azərbaycanın büdcə intizamının yüksək səviyyəsini və fiskal siyasətin səmərəliliyini vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, daha yüksək reytinq səviyyəsinə keçmək üçün agentliklər üç əsas istiqaməti müəyyən edirlər: institusional potensialın gücləndirilməsi - dövlət institutlarının səmərəliliyinin artırılması və iqtisadiyyatın idarə edilməsi; daxili kapital bazarlarının inkişafı - özəl investisiyaların cəlb edilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün şəraitin yaradılması; neft gəlirlərindən asılılığın azaldılması - enerji resurslarının qiymət dəyişkənliyinə qarşı həssaslığı azaltmaq üçün iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi.
Bu istiqamətlərdə məqsədlər artıq struktur islahatları və qeyri-neft sektorlarına dövlət investisiyaları vasitəsilə fəal şəkildə həyata keçirilir.
Ekspertlər əmindirlər ki, maliyyə sabitliyi, ARDNF-in əməliyyatlarının şəffaflığı və makroiqtisadi vəziyyətin uğurlu idarə edilməsi Azərbaycanı investorlar üçün etibarlı tərəfdaşa çevirir. Bu amillər beynəlxalq agentliklərin ölkənin qiymətləndirilməsinə yanaşmalarının yenidən nəzərdən keçirilməsinin vacibliyini vurğulayır. Azərbaycanın real iqtisadi nailiyyətlərinin daha yüksək kredit reytinqi vasitəsilə tanınması onun qlobal investisiya arenasında mövqelərinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm addım olacaq.

ОТ СТАБИЛЬНОСТИ ДО СПРАВЕДЛИВОСТИ
Эксперты считают, что международным рейтинговым агентствам пора пересмотреть подходы к оценке Азербайджана
Азербайджанская экономика продолжает демонстрировать устойчивость и способность эффективно адаптироваться к внешним изменениям на фоне растущей волатильности и нестабильности на глобальных финансовых рынках. Эти позитивные тренды подтверждаются и недавно опубликованными оценками международных рейтинговых и финансовых институтов.
Валютная позиция
Подтверждение агентством Fitch Ra-tings долгосрочного рейтинга дефолта эмитента (IDR) страны в иностранной валюте на уровне «BBB-» со стабильным прогнозом опирается на способность страны сохранить позицию чистого кредитора и наличие достаточных валютных резервов в суверенных фондах. Инвестиционный уровень рейтинга отражает доверие к Азербайджану как к надежному заемщику с низким риском дефолта. Это также подтверждает, что страна обладает прочными макроэкономическими показателями, включая сильный внешний баланс, низкий уровень государственного долга и значительные активы Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР).
Суверенные валютные активы Азербайджана, по оценке Fitch Ratings, достигли $76 млрд по итогам 2024 года, что составляет 102% от ожидаемого ВВП. Этот показатель значительно превышает уровень 2010 года, когда стране впервые был присвоен инвестиционный рейтинг. Основная часть активов (83%) сосредоточена в Госнефтефонде, остальная же часть хранится в резервах Центрального банка Азербайджана (ЦБА).
В ходе пресс-конференции председатель ЦБА Талех Казымов сообщил, что к концу 2024 года валютные резервы Центробанка составили $11 млрд.
Зафиксировано положительное сальдо внешнеторгового баланса в размере $5,5 млрд, что является основной составляющей текущего счета платежного баланса. «В этих условиях в 2024 году на валютном рынке была сохранена стабильность, а спрос на валюту был полностью удовлетворен на всех аукционах, проведенных Центральным банком», - подчеркнул Талех Казымов.
Таким образом, несмотря на снижение экспортных доходов, вызванное падением цен на нефть (доходы от нефти и газа составляют 89% от общего объема экспорта), профицит счета текущих операций в 2024 году составил 6,5% ВВП, а в 2025-2026 годы, как ожидается, сохранится на уровне 6,2%. Это будет способствовать продолжению накопления валютных активов и укреплению экономической устойчивости страны.
По данным Fitch, чистая внешняя кредиторская позиция страны укрепилась до 153% ВВП - это лучший результат в этой категории рейтингов.
Бюджетная политика  и макропоказатели
В 2024 году профицит консолидированного бюджета Азербайджана значительно снизился. Это связано с ростом государственных расходов, включая социальные выплаты и затраты на восстановление Карабаха и Восточного Зангезура. Тем не менее рост ненефтяных доходов, частично полученных в результате окончания налоговых льгот, связанных с пандемией, и доходов от активов ГНФАР в какой-то степени компенсирует эти затраты. Fitch ожидает, что фискальная политика Азербайджана в 2025-2026 годах будет направлена на сохранение устойчивости бюджета, хотя давление со стороны социальных и оборонных расходов сохранится.
В 2024 году рост ВВП Азербайджана составил 4,1%. Это было достигнуто за счет замедления темпов сокращения нефтедобычи, а также благодаря экономической активности, связанной с восстановлением освобожденных от оккупации территорий. Между тем в 2025 году, по расчетам Fitch, ожидается рост лишь на 3%, а в 2026-м - на 2,4%. Основными причинами станут снижение объемов добычи нефти и постепенный переход к развитию ненефтяных секторов экономики. Министерство экономики Азербайджана оценивает перспективы более оптимистично, ожидая подъема ВВП до 3,5% в 2025 и 2,8% - в 2026 годах.
Что касается другого важного макроэкономического показателя - инфляции, то в 2024 году она, по данным Fitch, составляла 2,2%, что значительно ниже среднего уровня для стран с рейтингом «BBB». Однако агентство считает, что в 2025 году рост индекса потребительских цен приблизится к 5,3%, что выше средней прогнозируемой инфляции в 3% для стран данной категории. Причинами станут увеличение цен на регулируемые товары и усиление внутреннего спроса на фоне государственной поддержки экономики. Министерство экономики Азербайджана предполагает среднегодовую инфляцию к концу 2025 года на уровне 4,6%, а Центральный банк - 5,8%. Такой подход обусловлен как внешними, так и внутренними факторами. Среди них рост цен на импортируемые товары, увеличение затрат на инфраструктурные проекты и необходимость инвестиций в модернизацию экономики. Между тем эксперты уверены, что сохранение стабильной денежно-кредитной политики и разумное управление государственными финансами позволят сдерживать инфляционные риски.
Справедливости ради
Несмотря на очевидные достижения экономического развития Азербайджана, у международных рейтинговых агентств Standard & Poor’s и Moody’s пока сдержанный подход к оценке страны. В интервью местным телеканалам Президент Ильхам Алиев заявил, что правительство видит позитивные изменения в отношении ведущих международных рейтинговых агентств к Азербайджану. Однако текущие рейтинги все еще не отражают реальных экономических успехов, а агентства по каким-то причинам пока демонстрируют довольно скромный подход.
Надо сказать, что в прошлом году Moody’s был улучшен прогноз по рейтингу Азербайджана до позитивного («Ba1»), что свидетельствует об оптимистичном видении перспектив диверсификации экономики. В то же время S&P сохраняет стабильный прогноз («BB+/B»). Оба рейтинга находятся всего в одном шаге от инвестиционного уровня. У Moody’s инвестрейтинг начинается с «Baa», а у S&P - с «BBB», как и у Fitch.
S&P отмечает, что Азербайджан демонстрирует значительно большую прозрачность, чем страны с аналогичными рейтингами, включая государства Совета сотрудничества арабских стран Персидского залива. В частности, Госнефтефонд Азербайджана публикует детализированные аудированные отчеты с полным перечнем категорий инвестиций, что выгодно выделяет страну. Moody’s, в свою очередь, неоднократно подчеркивало высокий уровень бюджетной дисциплины и эффективность фискальной политики Азербайджана.
Для перехода на более высокий уровень рейтинга агентства выделяют три ключевых направления: укрепление институционального потенциала - повышение эффективности государственных институтов и управление экономикой; развитие внутренних рынков капитала - создание условий для привлечения частных инвестиций и развития ненефтяного сектора; снижение зависимости от нефтяных доходов - диверсификация экономики для уменьшения уязвимости перед колебаниями цен на энергоресурсы.
Эти задачи уже активно реализуются через структурные реформы и государственные инвестиции в ненефтяные отрасли.
Эксперты уверены, что финансовая стабильность, прозрачность операций ГНФАР и успешное управление макроэкономической ситуацией делают Азербайджан надежным партнером для инвесторов. Эти факторы подчеркивают необходимость пересмотра международными агентствами своих подходов к оценке страны. Признание реальных экономических достижений Азербайджана через более высокий кредитный рейтинг станет важным шагом к укреплению его позиций на глобальной инвестиционной арене.