QARŞILIQLI FAYDALI QONŞULUQ
Gürcüstan baş nazirinin Azərbaycana səfəri zamanı Bakı ilə Tbilisinin işgüzar gündəliyinin əsas konturları müəyyənləşdirilib
Son iyirmi ildən bir qədər artıq dövrdə Cənubi Qafqaz regionunda postsovet məkanının ən effektiv biznes meydançalarından biri yaranıb. O, özündə Azərbaycanla Gürcüstanın enerji, nəqliyyat-logistika və aqrar-sənaye potensialını birləşdirir. İndi bu dost ölkələr investisiya komponenti və ticarət dövriyyəsini daha da genişləndirmək niyyətindədirlər. Üstəlik, yeni geosiyasi reallıqda əsas diqqət nəqliyyat sektorunda səylərin birləşdirilməsinə yönəldilib ki, burada da məqsəd Türkiyə və Avropa İttifaqı ölkələri istiqamətində qeyri-neft məhsullarının və elektrik enerjisinin tranzit tədarükünün artırılmasıdır.
Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidzenin Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində aparılmış danışıqlarda da əsas diqqət bu məsələlərə yönəldilmişdi.
Tranzit, ticarət, investisiya
Bakı ilə Tbilisini uzun illərdir ki, birgə nəqliyyat və enerji layihələri birləşdirir: iki ölkənin ərazisi ilə neft və qaz tranzit boru xətləri şəbəkəsi keçir, Gürcüstan limanlarında neft, yanacaq və neft-kimya məhsullarının boşaldılıb yüklənməsi üçün terminallar tikilib, Xəzər regionunun xammalı Qara və Aralıq dənizləri dövlətlərinə məhz onlar vasitəsilə ixrac edilir və bununla da, Avropanın enerji təhlükəsizliyi uğurla təmin olunur. Son illərdə Bakı ilə Tbilisi Türkiyə vasitəsilə Cənubi Avropanın bir sıra ölkələrinə elektrik enerjisinin ixracı layihələrini də dinamik şəkildə həyata keçirirlər. Nəqliyyat-logistika sahəsindəki birgə təşəbbüslər də az əhəmiyyət daşımır: təxminən yeddi ildir ki, tərəfdaşlar ötən il müasirləşdirilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu dəhlizinin imkanlarından yararlanaraq, Avropa ilə Türkiyəni Mərkəzi Asiya və Çinlə birləşdirən Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) ilə yük tranzitini həyata keçirirlər.
Uzun illərdir ki, Azərbaycan ənənəvi olaraq, Gürcüstanın əsas beş ticarət tərəfdaşından biridir: 2024-cü ildə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi həcminin qismən azalmasına baxmayaraq, Azərbaycan bu mənada, postsovet məkanında aparıcı mövqelərdən birini tutur (1,308 milyard dollar).
Bundan başqa, Azərbaycan uzun illərdir ki, Gürcüstanın əsas investorlarından biri olmaqla, qonşu ölkə iqtisadiyyatının kapitallaşdırılma səviyyəsini yüksəldən ölkələr sırasında yer alır. Hazırda Gürcüstanda Azərbaycan kapitalı ilə düz 650 şirkət fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə isə 1995-ci ildən başlayaraq, Azərbaycan Gürcüstan iqtisadiyyatına 3,6 milyard dollardan çox investisiya yatırıb. Burada ən ciddi pay sahibi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin törəməsi olan «SOCAR Energy Georgia»dır. O, Gürcüstanda müxtəlif təşəbbüslərin reallaşdırılmasına 1,1 milyard dollardan artıq vəsait yatırıb: Kulevi limanında neft terminalının inşası, neft bazaları və yanacaqdoldurma stansiyalarının tikintisi, qazpaylayıcı xətlərin çəkilişi. Bu istiqamətdə səylər davam etdirilir. Ötən ilin dekabrında Gürcüstan hökuməti respublikanın qərb rayonlarının qaz boruları şəbəkəsinin «SOCAR Gas Georgia» şirkətinə satılması qərarını da təsdiqləyib.
Neft-qaz layihələri
İnvestisiya fəallığı baxımından pik nöqtə artıq geridə qalsa da, son iki ildə iki ölkənin hökumətləri işgüzar əlaqələri fəal şəkildə şaxələndirir, kapitallaşma üçün potensial sahələri getdikcə genişləndirir. «Gürcüstanın istehlak etdiyi təbii qazın 80 faizdən çoxu Azərbaycan mənşəlidir», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşdən sonra mətbuata bəyanatında bildirib: «Birgə həyata keçirdiyimiz neft-qaz layihələri bu gün bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin əsasını təşkil edir. Təkcə onu demək kifayətdir ki, Gürcüstan tranziti vasitəsilə Azərbaycan hazırda 11 ölkəyə öz təbii qazını ixrac edir, ildən-ilə ixrac artır. Keçən il bu, 25 milyard kubmetrə çatmış və bunun 10 faizi - ümumi ixracımızın 10 faizi Gürcüstanın payına düşür».
Qaz tədarükü məsələsində əməkdaşlıq «SOCAR Energy Georgia» şirkətinin fəaliyyətində əsas istiqamətlərdən biridir. «Forbes» jurnalının məlumatına görə, hazırda «SOCAR Energy Georgia» Gürcüstanın ən nəhəng şirkətlərindən biridir və orada 5,1 min insan çalışır. Xatırladaq ki, 2007-2009-cu illərdə şirkətin struktur bölməsi olan «SOCAR Georgia Gas» Gürcüstanın qazlaşdırılması layihəsinin ilk mərhələsində 880 kilometrlik magistral və paylayıcı qaz kəmərini müasirləşdirib və ya sıfırdan çəkib, bununla da, 90 min abunəçini «mavi yanacaq»la təmin edib. O vaxtdan Gürcüstanın qazpaylayıcı sisteminin müasirləşdirilməsi prosesi davamlı olaraq genişləndirilib. 2008-ci ilin sonlarında Gürcüstanda qazlaşmanın səviyyəsi 46%, qazpaylayıcı sistem abunəçilərinin sayı isə 71 min nəfər idisə, 2024-cü ilin sonuna onların sayı 870 min nəfərə çatıb, qazlaşma səviyyəsi isə 90%-ə yaxınlaşıb.
Lakin karbohidrogen xammalının tranziti və Gürcüstanın qazlaşmasına töhfə Bakı ilə Tbilisinin bir-birlərini tamamladıqları yeganə istiqamət deyil. «Bu gün Gürcüstan-Azərbaycan əlaqələri bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Azərbaycan Gürcüstan iqtisadiyyatına 3,6 milyard dollar sərmayə qoyub», - deyə İlham Əliyev bildirib: «Əlbəttə, bu onu göstərir ki, hökumətinizin uğurlu iqtisadi siyasəti, sərmayələrin cəlb edilməsi, Gürcüstanda olan çox müsbət sərmayə iqlimi bütün investorları həvəsləndirir. O cümlədən Azərbaycan investorları da böyük həvəslə Gürcüstana öz sərmayələrini qoyurlar».
Tranzit potensialı
İki ölkə arasında işgüzar əməkdaşlığın vacib istiqamətlərindən danışan Azərbaycan Prezidenti və Gürcüstanın baş naziri «yaşıl» enerji sahəsində birgə layihələri də vurğulayıb, həmçinin «Orta dəhliz» layihəsi çərçivəsində nəqliyyat kommunikasiyalarının inkişafından söz açıblar. «Siz bağlantı layihələrini qeyd etdiniz. Bu, mühüm bir sahədir və bizim ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafı baxımından da bu mövzu vacib əhəmiyyət kəsb edir. Bu coğrafi genişlənmədə ölkələrimiz əhəmiyyətli rol oynaya bilər. Biz Asiyanı Avropa ilə birləşdiririk və bu potensialdan maksimal dərəcədə istifadə etməliyik», - deyə İ.Kobaxidze qeyd edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanla Gürcüstanın nəqliyyat sektorunda əməkdaşlığının aspektləri, o cümlədən TBNM-in optimallaşdırılması məsələsi iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyasının yanvarın 17-də baş nazirlərin sədrliyi ilə Bakıda keçirilmiş 10-cu iclasında da müzakirə edilib. İclasda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tam gücü ilə işləməsi üçün birgə səylərin vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycanın əlavə investisiyaları və Gürcüstan tərəfinin səyləri nəticəsində bu yolun illik daşıma qabiliyyəti 1 milyon tondan 5 milyon tona çatdırılıb.
826 kilometr uzunluğu olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu 2017-ci il oktyabrın 30-da istismara verilib. Lakin bu müddətdə onun potensialından tam istifadə edilməyib. Buna bəzi texniki çatışmazlıqlar da mane olub. Dəmir yolunun istismarda olduğu 6 ildə onun vasitəsilə ildə orta hesabla yarım milyon tondan da az yük daşınmışdı. Bu, əlbəttə ki, kifayət sayıla bilməzdi. Üstəlik, bu magistralla Bakıda Qarsa yüklər orta hesabla 70 saata, qış fəslində isə daha gec çatdırılırdı. Məhz bu məqamların aradan qaldırılması üçün 2023-cü ildən 2024-cü ilin mayınadək Azərbaycan Bakı-Tbilisi-Qars dəhlizinin çox çətin relyefli Marabda-Qartsaxi hissəsində yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması işlərinə maliyyəni təmin edib. Qeyd edək ki, bu hissədə dəmir yolu dağlıq və meşəlik ərazilərdən keçir. Magistralın bəzi hissələrində rabitə xətti şəbəkəsi qurulub, siqnalizasiya cihazları, mərkəzləşdirmə və bloklama sistemləri yaradılıb. Bununla yanaşı, bir sıra dəmir yolu vağzallarında müasirləşdirmə işləri görülüb, sərnişin platformaları qurulub, dəmir yolunun qardan qorunması üçün hasarlar inşa olunub, tunellər qazılıb, dartı yarımstansiyaları inşa edilib. Magistralın Axalkalaki-Kartsaxi hissəsində dəmir yolları və tunellər, Tsalka-Axalkalaki hissəsində dəmir yolu xətləri müasirləşdirilib və s. Nəticədə, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun daşıma gücü beş dəfə artıb, Gürcüstan ərazisində qatarların maksimal sürət həddi yüksəlib (o cümlədən qış fəslində).
Azərbaycanın baş naziri Əli Əsədov toplantıda nəqliyyat məsələlərinin müzakirəsi zamanı onu da deyib ki, hazırda «Orta dəhliz»in ən vacib bəndi olan Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının illik daşıma gücünün 15 milyon tondan 25 milyon tona çatdırılması istiqamətində də fəal iş aparılır. Bu, Çinlə Mərkəzi Asiya ölkələri və Türkiyə arasında Azərbaycan-Gürcüstan birgə tranzitinin artırılması üçün son dərəcə vacibdir.
Türkiyəyədək uzanan enerji körpüsü
Son illər Azərbaycanla Gürcüstan Türkiyə və Avropa bazarlarına elektrik enerjisi tranzitində də birgə səyləri artırır. «Azərenerji» ASC qərb istiqamətində ötürücü infrastrukturu – elektrikötürücü xətləri və yarımstansiyaları – hələ 2015-ci ildə müasirləşdirib. Nəticədə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə enerji körpüsü elektrik enerjisi nəqlinin ən azı 700 MVt səviyyəsində saxlanılmasına imkan verib. Sonrakı illərdə bu göstərici davamlı olaraq artırılıb. 2022-ci il dekabrın 17-də isə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında Qara dənizin dibi ilə 1195 kilometrlik, 1QVt gücündə «Black Sea Energy» elektrik kabelinin çəkilməsi üzrə strateji tərəfdaşlığa dair razılaşma imzalanıb. İlkin qiymətləndirmələrə görə, bu, ildə 4 GVt «yaşıl» enerjinin tədarükünə imkan verəcək. Kabelin Gürcüstan və Rumıniya ərazisindən keçəcək hissəsilə bağlı müvafiq araşdırmaların aparılmasına İtaliyanın CESI konsaltinq şirkəti də cəlb olunub. Ötən ilin sentyabrında dörd ölkənin enerji operatorları tərəfindən birgə müəssisə də yaradılıb və tərəfdaşlar layihənin Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilməsi imkanlarını araşdırmağa başlayıblar. Qurum layihənin icrasına 2,3 milyard avro ayırmağı planlaşdırır. İlkin qiymətləndirməyə görə, «Black Sea Energy» layihəsinin reallaşdırılması 3-4 il çəkəcək. Bərpa olunan enerji seqmentini fəal şəkildə inkişaf etdirməkdə olan Azərbaycanda bir neçə il sonra ciddi profisitin (bir neçə giqavat) yaranacağı da gözlənilir. Beləliklə, perspektivdə bu istiqamətdə «yaşıl» enerjinin təxminən 80%-nin xüsusilə Avropanın enerji çatışmazlığı yaşayan ölkələrinə ixracı nəzərdə tutulur. «Yaşıl» enerji potensialına malik Gürcüstan da analoji yolla gedir. «Son iki ildə Gürcüstan əhəmiyyətli xalis elektrik enerjisi ixracatçısına çevrilib. Üstəlik, bu elektrik enerjisinin 90%-i su elektrik stansiyalarında əldə olunur və müvafiq olaraq, «yaşıl» enerjiyə daxildir. Bu, «Black Sea Energy» enerji dəhlizinin yaradılmasına ciddi töhfədir», - deyə Gürcüstanın Rusiyadakı sabiq səfiri Valeri Çeçelaşvili bildirib.
Beləliklə, mehriban qonşuluq münasibətləri iki ölkənin əlverişli coğrafi mövqeyindən regional və beynəlxalq əhəmiyyətli iri layihələrin reallaşdırılmasında effektiv istifadə imkanı yaradır. Bu isə istər bu gün, istərsə də gələcək iqtisadi inkişafa yol açır.

ВЗАИМОВЫГОДНОЕ СОСЕДСТВО
В ходе визита премьер-министра Грузии в Азербайджан обозначены ключевые контуры деловой повестки Баку и Тбилиси
За последние два с лишним десятилетия в регионе Южного Кавказа была сформирована одна из наиболее эффективных на постсоветском пространстве бизнес-площадок, объединившая энергетический, транспортно-логистический и аграрно-промышленный потенциалы Азербайджана и Грузии. Дружественные государства намерены расширить инвестиционный компонент и товарооборот, причем в новых геополитических реалиях ключевой акцент сделан на усилении координации в транспортном секторе, в том числе в целях наращивания транзитных поставок ненефтяных грузов и электроэнергии в направлении Турции и стран ЕС.
Этот посыл стал ключевым и в ходе состоявшихся переговоров в рамках рабочего визита премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе в Азербайджан.
Транзит, торговля, инвестиции
Уже многие годы Баку и Тбилиси тесно связаны совместными транспортными и энергетическими проектами: по территории обеих стран проложена сеть нефтяных и газовых транзитных трубопроводов, в грузинских портах построены терминалы для перевалки нефти, топлива и нефтехимической продукции, посредством которых сырье из Каспийского региона экспортируется на рынки государств Черного и Средиземного морей, успешно обеспечивая энергобезопасность Европы. В последние годы Баку и Тбилиси также динамично реализуют проекты по экспорту электроэнергии на турецкий рынок с последующей передачей в ряд стран Южной Европы. Не менее значимы совместные начинания в транспортно-логистической сфере: уже около семи лет партнеры осуществляют транзит грузов посредством Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ), используя возможности модернизированного в прошлом году железнодорожного коридора Баку-Тбилиси-Карс (БТК), соединившего Европу и Турцию с Центральной Азией и Китаем.
На протяжении многих лет Азербайджан традиционно входит в пятерку ведущих торговых партнеров Грузии: даже несмотря на некоторое снижение взаимного товарооборота в 2024 году, по его объемам – более $1,308 млрд - наша страна однозначно сохраняет за собой одну из ведущих позиций в постсоветском регионе.
На протяжении многих лет Азербайджан входит также в топ ведущих инвесторов, повышающих уровень капитализации грузинской экономики. В настоящее время в Грузии действуют порядка 650 компаний с азербайджанским капиталом. А в целом, начиная с 1995 года и по сей день, мы вложили в грузинскую экономику свыше $3,6 млрд. При этом значительная доля инвестиций обеспечена дочерним предприятием Госнефтекомпании Азербайджана - SOCAR Energy Georgia, направившим более $1,1 млрд в различные начинания в Грузии: нефтяной терминал в порту Кулеви, нефтебазы и сеть АЗС, распределительные газопроводы. Усилия на данном треке продолжаются. В декабре прошлого года правительство Грузии одобрило продажу SOCAR Gas Georgia газопроводной сети в западных районах республики.
Нефтегазовые проекты
И хотя период максимума инвестиционной активности уже миновал, в последние два года правительства двух стран активно диверсифицируют деловые связи, расширяя потенциальные сферы для наращивания капитализации. «Более 80% потребляемого Грузией природного газа имеет азербайджанское происхождение, - отметил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в заявлении для прессы после встречи с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе. - Сегодня реализуемые нашими странами совместно нефтегазовые проекты составляют основу энергетической безопасности многих стран, в частности, Азербайджан экспортирует свой природный газ в 11 стран транзитом через Грузию, и эти поставки с каждым годом растут. В прошлом году объемы достигли 25 млрд кубометров, и 10% нашего общего объема экспорта газа приходится на долю Грузии».
Сотрудничество в сфере поставок газа - одно из важнейших направлений деятельности SOCAR Energy Georgia. Согласно данным журнала Forbes, в настоящее время дочка Госнефтекомпании Азербайджана является одной из крупнейших компаний в Грузии, где работает свыше 5,1 тыс. человек.
Напомним, что в 2007-2009 годах структурное подразделение SOCAR Georgia Gas приступило к первому этапу проекта газификации Грузии, модернизировав и построив с нуля 880 км магистральных и распределительных газопроводов, обеспечив «голубым» топливом порядка 90 тыс. абонентов. С тех пор процесс модернизации грузинской газораспределительной системы последовательно расширялся. И если в конце 2008 года показатель уровня газификации в Грузии составлял 46%, а число абонентов газовых распредсетей достигало 71 тыс., то к началу 2024-го их количество увеличилось до 870 тыс., а уровень газификации к концу прошлого года приблизился к 90%.
Совместные усилия по транзиту углеводородного сырья и вклад нашей страны в газификацию Грузии далеко не единственные направления, где Баку и Тбилиси демонстрируют максимальный уровень комплементарности. «Сегодня грузино-азербайджанские экономические отношения успешно развиваются по всем направлениям, Азербайджан инвестировал в экономику Грузии $3,6 млрд, - отметил И.Алиев. - Конечно, это свидетельствует об успешности экономической политики грузинского правительства, и очень позитивный инвестиционный климат воодушевляет всех инвесторов, в том числе и азербайджанские компании очень охотно вкладывают средства в экономику Грузии».
Транзитный потенциал
Говоря о наиважнейших направлениях азербайджано-грузинского делового сотрудничества, Президент Азербайджана и глава грузинского правительства отметили совместные проекты в области «зеленой» энергетики, а также развитие транспортных коммуникаций в рамках проекта Среднего коридора. «Вы упомянули проекты транспортных коммуникаций, эта тема имеет важное значение и с точки зрения развития наших двусторонних отношений. Мы соединяем Азию с Европой, и наши страны могут сыграть существенную роль в этом географическом расширении и должны максимально использовать имеющийся потенциал», - отметил И.Кобахидзе.
Напомним, что аспекты азербайджано-грузинской кооперации в транспортном секторе, в том числе вопросы оптимизации маршрута ТМТМ, обсуждались на состоявшемся в Баку 17 января 10-м заседании совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, прошедшей под председательством премьер-министров двух стран. Была подчеркнута важность совместных усилий по задействованию на полную мощность железной дороги БТК. Благодаря дополнительным инвестициям Азербайджана и усилиям грузинской стороны пропускная способность этой стальной магистрали была увеличена с 1 до 5 млн тонн в год.
БТК общей протяженностью 826 км была введена в строй 30 октября 2017 года. Однако ее потенциал не использовался в полной мере, в том числе в силу ряда технических недоработок. За 6 лет эксплуатации в среднем ежегодно было перевалено менее полумиллиона тонн грузов. Такие темпы нельзя назвать достаточными, не говоря уже о том, что доставка грузов по БТК от Баку до Карса в среднем превышала 70 часов, а в зимний период заметно больше. В целях преодоления этих инерционных моментов с 2023 и до мая 2024 года Азербайджан финансировал работы по улучшению дорожной инфраструктуры на грузинском участке БТК Марабда-Карцахи с крайне сложным рельефом, проходящем через гористую и лесистую местность. На ряде участков проложены линии контактной сети, введены в строй системы приборов сигнализации, централизации и блокировки. Осуществлена также модернизация на нескольких железнодорожных вокзалах и пассажирских платформах, установлены снегозащитные ограждения и проложены туннели, построены тяговые подстанции. Были реконструированы железнодорожные пути и тоннели на участке Ахалкалаки-Карцахи, а также на линии Цалка-Ахалкалаки и т.д. В итоге пропускная способность магистрали БТК возросла пятикратно, повысилась скорость движения составов на грузинском участке, в том числе и в зимний период.
В ходе обсуждений транспортных вопросов премьер-министр Али Асадов также отметил, что ведется активная работа по увеличению пропускной способности важнейшего звена Среднего коридора - Бакинского международного морского торгового порта с 15 до 25 млн тонн в год. Это крайне важно для расширения совместного азербайджано-грузинского транзита между Китаем, странами Центральной Азии и Турцией.
Энергомост до Турции
В последние годы Азербайджан и Грузия усиливают кооперацию и в сегменте транзита электроэнергии на турецкий и европейский рынки. Еще в 2015 году ОАО «Азерэнержи» завершило модернизацию передающей инфраструктуры - ЛЭП и подстанций в западном направлении. В итоге мощность азербайджано-грузино-турецкого энергомоста позволяет поддерживать уровень поставок на уровне 700 МВт и более. В последующие годы этот потенциал только наращивался. А 17 декабря 2022 года между Азербайджаном, Грузией, Румынией и Венгрией было подписано соглашение о стратегическом партнерстве по совместной прокладке подводного электрического кабеля Black Sea Energy протяженностью 1195 км и мощностью 1 ГВт по дну Черного моря. По предварительным оценкам, мощность кабеля позволит наладить ежегодную поставку до 4 ГВт «зеленой» электроэнергии. К соответствующим исследованиям по прокладке подводного кабеля на участке между Грузией и Румынией была привлечена итальянская консалтинговая компания CESI. В сентябре прошлого года энергооператорами четырех стран было создано совместное предприятие, и партнеры изучали возможности финансирования этого проекта Европейской комиссией, планирующей выделить на проект 2,3 млрд евро. По предварительным оценкам, процесс реализации Black Sea Energy займет 3-4 года.
В Азербайджане, активно развивающем сегмент возобновляемых источников энергии, через несколько лет появится внушительный профицит (несколько гигаватт) мощностей. И в перспективных планах значится направить на экспорт порядка 80% «зеленой» электроэнергии, преимущественно в энергодефицитный регион Старого Света. Аналогичным путем движется Грузия, также обладающая «зеленым» потенциалом для участия в реализации этого энергетического коридора. «За последние два года Грузия стала значительным нетто-экспортером электроэнергии, причем 90% ее электроэнергии генерируется на гидроэлектростанциях и, соответственно, является «зеленой», это важный вклад в реализацию энергетического коридора Black Sea Energy», - утверждает экс-посол Грузии в России Валерий Чечелашвили.
Таким образом, добрососедские взаимоотношения позволяют эффективно использовать выгодное географическое расположение двух стран для реализации крупных проектов регионального и международного значения во благо настоящего и будущего экономического развития.