QARŞILIQLI FAYDALI QONŞULUQ
Gürcüstan baş nazirinin Azərbaycana səfəri zamanı Bakı ilə Tbilisinin işgüzar gündəliyinin əsas konturları müəyyənləşdirilib
Son iyirmi ildən bir qədər artıq dövrdə Cənubi Qafqaz regionunda postsovet məkanının ən effektiv biznes meydançalarından biri yaranıb. O, özündə Azərbaycanla Gürcüstanın enerji, nəqliyyat-logistika və aqrar-sənaye potensialını birləşdirir. İndi bu dost ölkələr investisiya komponenti və ticarət dövriyyəsini daha da genişləndirmək niyyətindədirlər. Üstəlik, yeni geosiyasi reallıqda əsas diqqət nəqliyyat sektorunda səylərin birləşdirilməsinə yönəldilib ki, burada da məqsəd Türkiyə və Avropa İttifaqı ölkələri istiqamətində qeyri-neft məhsullarının və elektrik enerjisinin tranzit tədarükünün artırılmasıdır.
Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidzenin Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində aparılmış danışıqlarda da əsas diqqət bu məsələlərə yönəldilmişdi.
Tranzit, ticarət, investisiya
Bakı ilə Tbilisini uzun illərdir ki, birgə nəqliyyat və enerji layihələri birləşdirir: iki ölkənin ərazisi ilə neft və qaz tranzit boru xətləri şəbəkəsi keçir, Gürcüstan limanlarında neft, yanacaq və neft-kimya məhsullarının boşaldılıb yüklənməsi üçün terminallar tikilib, Xəzər regionunun xammalı Qara və Aralıq dənizləri dövlətlərinə məhz onlar vasitəsilə ixrac edilir və bununla da, Avropanın enerji təhlükəsizliyi uğurla təmin olunur. Son illərdə Bakı ilə Tbilisi Türkiyə vasitəsilə Cənubi Avropanın bir sıra ölkələrinə elektrik enerjisinin ixracı layihələrini də dinamik şəkildə həyata keçirirlər. Nəqliyyat-logistika sahəsindəki birgə təşəbbüslər də az əhəmiyyət daşımır: təxminən yeddi ildir ki, tərəfdaşlar ötən il müasirləşdirilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu dəhlizinin imkanlarından yararlanaraq, Avropa ilə Türkiyəni Mərkəzi Asiya və Çinlə birləşdirən Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) ilə yük tranzitini həyata keçirirlər.
Uzun illərdir ki, Azərbaycan ənənəvi olaraq, Gürcüstanın əsas beş ticarət tərəfdaşından biridir: 2024-cü ildə ölkələr arasında ticarət dövriyyəsi həcminin qismən azalmasına baxmayaraq, Azərbaycan bu mənada, postsovet məkanında aparıcı mövqelərdən birini tutur (1,308 milyard dollar).
Bundan başqa, Azərbaycan uzun illərdir ki, Gürcüstanın əsas investorlarından biri olmaqla, qonşu ölkə iqtisadiyyatının kapitallaşdırılma səviyyəsini yüksəldən ölkələr sırasında yer alır. Hazırda Gürcüstanda Azərbaycan kapitalı ilə düz 650 şirkət fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə isə 1995-ci ildən başlayaraq, Azərbaycan Gürcüstan iqtisadiyyatına 3,6 milyard dollardan çox investisiya yatırıb. Burada ən ciddi pay sahibi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin törəməsi olan «SOCAR Energy Georgia»dır. O, Gürcüstanda müxtəlif təşəbbüslərin reallaşdırılmasına 1,1 milyard dollardan artıq vəsait yatırıb: Kulevi limanında neft terminalının inşası, neft bazaları və yanacaqdoldurma stansiyalarının tikintisi, qazpaylayıcı xətlərin çəkilişi. Bu istiqamətdə səylər davam etdirilir. Ötən ilin dekabrında Gürcüstan hökuməti respublikanın qərb rayonlarının qaz boruları şəbəkəsinin «SOCAR Gas Georgia» şirkətinə satılması qərarını da təsdiqləyib.
Neft-qaz layihələri
İnvestisiya fəallığı baxımından pik nöqtə artıq geridə qalsa da, son iki ildə iki ölkənin hökumətləri işgüzar əlaqələri fəal şəkildə şaxələndirir, kapitallaşma üçün potensial sahələri getdikcə genişləndirir. «Gürcüstanın istehlak etdiyi təbii qazın 80 faizdən çoxu Azərbaycan mənşəlidir», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşdən sonra mətbuata bəyanatında bildirib: «Birgə həyata keçirdiyimiz neft-qaz layihələri bu gün bir çox ölkələrin enerji təhlükəsizliyinin əsasını təşkil edir. Təkcə onu demək kifayətdir ki, Gürcüstan tranziti vasitəsilə Azərbaycan hazırda 11 ölkəyə öz təbii qazını ixrac edir, ildən-ilə ixrac artır. Keçən il bu, 25 milyard kubmetrə çatmış və bunun 10 faizi - ümumi ixracımızın 10 faizi Gürcüstanın payına düşür».
Qaz tədarükü məsələsində əməkdaşlıq «SOCAR Energy Georgia» şirkətinin fəaliyyətində əsas istiqamətlərdən biridir. «Forbes» jurnalının məlumatına görə, hazırda «SOCAR Energy Georgia» Gürcüstanın ən nəhəng şirkətlərindən biridir və orada 5,1 min insan çalışır. Xatırladaq ki, 2007-2009-cu illərdə şirkətin struktur bölməsi olan «SOCAR Georgia Gas» Gürcüstanın qazlaşdırılması layihəsinin ilk mərhələsində 880 kilometrlik magistral və paylayıcı qaz kəmərini müasirləşdirib və ya sıfırdan çəkib, bununla da, 90 min abunəçini «mavi yanacaq»la təmin edib. O vaxtdan Gürcüstanın qazpaylayıcı sisteminin müasirləşdirilməsi prosesi davamlı olaraq genişləndirilib. 2008-ci ilin sonlarında Gürcüstanda qazlaşmanın səviyyəsi 46%, qazpaylayıcı sistem abunəçilərinin sayı isə 71 min nəfər idisə, 2024-cü ilin sonuna onların sayı 870 min nəfərə çatıb, qazlaşma səviyyəsi isə 90%-ə yaxınlaşıb.
Lakin karbohidrogen xammalının tranziti və Gürcüstanın qazlaşmasına töhfə Bakı ilə Tbilisinin bir-birlərini tamamladıqları yeganə istiqamət deyil. «Bu gün Gürcüstan-Azərbaycan əlaqələri bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf edir. Azərbaycan Gürcüstan iqtisadiyyatına 3,6 milyard dollar sərmayə qoyub», - deyə İlham Əliyev bildirib: «Əlbəttə, bu onu göstərir ki, hökumətinizin uğurlu iqtisadi siyasəti, sərmayələrin cəlb edilməsi, Gürcüstanda olan çox müsbət sərmayə iqlimi bütün investorları həvəsləndirir. O cümlədən Azərbaycan investorları da böyük həvəslə Gürcüstana öz sərmayələrini qoyurlar».
Tranzit potensialı
İki ölkə arasında işgüzar əməkdaşlığın vacib istiqamətlərindən danışan Azərbaycan Prezidenti və Gürcüstanın baş naziri «yaşıl» enerji sahəsində birgə layihələri də vurğulayıb, həmçinin «Orta dəhliz» layihəsi çərçivəsində nəqliyyat kommunikasiyalarının inkişafından söz açıblar. «Siz bağlantı layihələrini qeyd etdiniz. Bu, mühüm bir sahədir və bizim ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafı baxımından da bu mövzu vacib əhəmiyyət kəsb edir. Bu coğrafi genişlənmədə ölkələrimiz əhəmiyyətli rol oynaya bilər. Biz Asiyanı Avropa ilə birləşdiririk və bu potensialdan maksimal dərəcədə istifadə etməliyik», - deyə İ.Kobaxidze qeyd edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanla Gürcüstanın nəqliyyat sektorunda əməkdaşlığının aspektləri, o cümlədən TBNM-in optimallaşdırılması məsələsi iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyasının yanvarın 17-də baş nazirlərin sədrliyi ilə Bakıda keçirilmiş 10-cu iclasında da müzakirə edilib. İclasda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tam gücü ilə işləməsi üçün birgə səylərin vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycanın əlavə investisiyaları və Gürcüstan tərəfinin səyləri nəticəsində bu yolun illik daşıma qabiliyyəti 1 milyon tondan 5 milyon tona çatdırılıb.
826 kilometr uzunluğu olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu 2017-ci il oktyabrın 30-da istismara verilib. Lakin bu müddətdə onun potensialından tam istifadə edilməyib. Buna bəzi texniki çatışmazlıqlar da mane olub. Dəmir yolunun istismarda olduğu 6 ildə onun vasitəsilə ildə orta hesabla yarım milyon tondan da az yük daşınmışdı. Bu, əlbəttə ki, kifayət sayıla bilməzdi. Üstəlik, bu magistralla Bakıda Qarsa yüklər orta hesabla 70 saata, qış fəslində isə daha gec çatdırılırdı. Məhz bu məqamların aradan qaldırılması üçün 2023-cü ildən 2024-cü ilin mayınadək Azərbaycan Bakı-Tbilisi-Qars dəhlizinin çox çətin relyefli Marabda-Qartsaxi hissəsində yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması işlərinə maliyyəni təmin edib. Qeyd edək ki, bu hissədə dəmir yolu dağlıq və meşəlik ərazilərdən keçir. Magistralın bəzi hissələrində rabitə xətti şəbəkəsi qurulub, siqnalizasiya cihazları, mərkəzləşdirmə və bloklama sistemləri yaradılıb. Bununla yanaşı, bir sıra dəmir yolu vağzallarında müasirləşdirmə işləri görülüb, sərnişin platformaları qurulub, dəmir yolunun qardan qorunması üçün hasarlar inşa olunub, tunellər qazılıb, dartı yarımstansiyaları inşa edilib. Magistralın Axalkalaki-Kartsaxi hissəsində dəmir yolları və tunellər, Tsalka-Axalkalaki hissəsində dəmir yolu xətləri müasirləşdirilib və s. Nəticədə, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun daşıma gücü beş dəfə artıb, Gürcüstan ərazisində qatarların maksimal sürət həddi yüksəlib (o cümlədən qış fəslində).
Azərbaycanın baş naziri Əli Əsədov toplantıda nəqliyyat məsələlərinin müzakirəsi zamanı onu da deyib ki, hazırda «Orta dəhliz»in ən vacib bəndi olan Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının illik daşıma gücünün 15 milyon tondan 25 milyon tona çatdırılması istiqamətində də fəal iş aparılır. Bu, Çinlə Mərkəzi Asiya ölkələri və Türkiyə arasında Azərbaycan-Gürcüstan birgə tranzitinin artırılması üçün son dərəcə vacibdir.
Türkiyəyədək uzanan enerji körpüsü
Son illər Azərbaycanla Gürcüstan Türkiyə və Avropa bazarlarına elektrik enerjisi tranzitində də birgə səyləri artırır. «Azərenerji» ASC qərb istiqamətində ötürücü infrastrukturu – elektrikötürücü xətləri və yarımstansiyaları – hələ 2015-ci ildə müasirləşdirib. Nəticədə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə enerji körpüsü elektrik enerjisi nəqlinin ən azı 700 MVt səviyyəsində saxlanılmasına imkan verib. Sonrakı illərdə bu göstərici davamlı olaraq artırılıb. 2022-ci il dekabrın 17-də isə Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında Qara dənizin dibi ilə 1195 kilometrlik, 1QVt gücündə «Black Sea Energy» elektrik kabelinin çəkilməsi üzrə strateji tərəfdaşlığa dair razılaşma imzalanıb. İlkin qiymətləndirmələrə görə, bu, ildə 4 GVt «yaşıl» enerjinin tədarükünə imkan verəcək. Kabelin Gürcüstan və Rumıniya ərazisindən keçəcək hissəsilə bağlı müvafiq araşdırmaların aparılmasına İtaliyanın CESI konsaltinq şirkəti də cəlb olunub. Ötən ilin sentyabrında dörd ölkənin enerji operatorları tərəfindən birgə müəssisə də yaradılıb və tərəfdaşlar layihənin Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilməsi imkanlarını araşdırmağa başlayıblar. Qurum layihənin icrasına 2,3 milyard avro ayırmağı planlaşdırır. İlkin qiymətləndirməyə görə, «Black Sea Energy» layihəsinin reallaşdırılması 3-4 il çəkəcək. Bərpa olunan enerji seqmentini fəal şəkildə inkişaf etdirməkdə olan Azərbaycanda bir neçə il sonra ciddi profisitin (bir neçə giqavat) yaranacağı da gözlənilir. Beləliklə, perspektivdə bu istiqamətdə «yaşıl» enerjinin təxminən 80%-nin xüsusilə Avropanın enerji çatışmazlığı yaşayan ölkələrinə ixracı nəzərdə tutulur. «Yaşıl» enerji potensialına malik Gürcüstan da analoji yolla gedir. «Son iki ildə Gürcüstan əhəmiyyətli xalis elektrik enerjisi ixracatçısına çevrilib. Üstəlik, bu elektrik enerjisinin 90%-i su elektrik stansiyalarında əldə olunur və müvafiq olaraq, «yaşıl» enerjiyə daxildir. Bu, «Black Sea Energy» enerji dəhlizinin yaradılmasına ciddi töhfədir», - deyə Gürcüstanın Rusiyadakı sabiq səfiri Valeri Çeçelaşvili bildirib.
Beləliklə, mehriban qonşuluq münasibətləri iki ölkənin əlverişli coğrafi mövqeyindən regional və beynəlxalq əhəmiyyətli iri layihələrin reallaşdırılmasında effektiv istifadə imkanı yaradır. Bu isə istər bu gün, istərsə də gələcək iqtisadi inkişafa yol açır.

MUTUALLY BENEFICIAL NEIGHBOURHOOD
Over the past two decades, the South Caucasus region has emerged as a prominent business hub in the post-Soviet space, showcasing a strategic nexus of Azerbaijan and Georgia's energy, transport, logistics, agricultural, and industrial capabilities. The friendly states intend to expand the investment component and trade turnover, and in the new geopolitical realities, the key focus is on strengthening coordination in the transport sector, including to increase transit supplies of non-oil cargo and electricity to Türkiye and EU countries.
This message was also the key message during the talks held within the working visit of Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze to Azerbaijan.
Transit, Trade, And Investment
Baku and Tbilisi have maintained a close partnership for many years, with a focus on transportation and energy projects. A network of oil and gas pipelines has been constructed across both countries, and terminals for transshipment of oil, fuel, and petrochemical products have been developed in Georgian ports. These ports facilitate the export of raw materials from the Caspian region to the Black and Mediterranean seas, ensuring energy security in Europe. In recent years, Baku and Tbilisi have also been implementing projects to export electricity to the Turkish market and subsequently transmit it to several countries in Southern Europe. Significant joint efforts have also been made in the transport and logistics sector. For approximately seven years, partners have been utilizing the capabilities of the Baku-Tbilisi-Kars (BTC) railway corridor, which was modernized last year and connects Europe and Türkiye with Central Asia and China, for cargo transit via the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR).
Azerbaijan has traditionally been one of Georgia's five leading trade partners, despite a slight decrease in mutual trade turnover in 2024. In terms of volume, trade between the two countries totals over $1.308 billion, positioning Georgia as one of the leading post-Soviet trade partners.
Additionally, Azerbaijan has consistently been among the top investors, contributing to the growth and development of the Georgian economy. Currently, about 650 companies with Azerbaijani capital operate in Georgia. Since 1995, we have invested over $3.6 billion in the Georgian economy. A notable portion of these investments has been contributed by SOCAR Energy Georgia, a subsidiary of the State Oil Company of Azerbaijan. SOCAR Energy Georgia has allocated over $1.1 billion to various projects in Georgia, including an oil terminal in the port of Kulevi, oil depots, a network of petrol stations, and gas distribution pipelines. These efforts are ongoing. Last December, the Georgian government approved the sale of the gas pipeline network in western Georgia to SOCAR Gas Georgia.
Oil and Gas Projects
Despite the conclusion of the period of peak investment activity, the governments have been actively diversifying business ties over the past two years, expanding potential areas for capitalization building. As Azerbaijani President Ilham Aliyev noted in a press statement following his meeting with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze, "More than 80 per cent of Georgia's natural gas consumption is of Azerbaijani origin." He noted that oil and gas projects implemented jointly by their countries have become the foundation of the energy security of many nations. Aliyev highlighted that Azerbaijan exports natural gas to 11 countries through Georgia, with these supplies increasing annually. Last year, the volumes reached 25 billion cubic metres, and 10% of our total gas exports are to Georgia."
Cooperation in the sphere of gas supply is a key area of SOCAR Energy Georgia's activities. According to Forbes magazine, the subsidiary of the State Oil Company of Azerbaijan is currently one of the largest companies in Georgia, with a workforce of over 5,100.
Remarkably, in 2007-2009, SOCAR Georgia Gas, a structural subdivision of SOCAR, initiated the initial phase of the Georgian gasification project. During this period, 880 kilometres of main and distribution gas pipelines were modernized and constructed from the ground up, providing natural gas to approximately 90,000 subscribers. Since then, the process of modernizing the Georgian gas distribution system has been consistently expanding. At the end of 2008, the gasification level in Georgia was 46%, and the number of gas distribution network subscribers was 71,000. By the beginning of 2024, this number increased to 870,000, and by the end of the previous year, the gasification level approached 90%.
The joint efforts to transport hydrocarbon raw materials and Georgia's contribution to the gasification of the country are not the only areas where Baku and Tbilisi demonstrate the maximum level of complementarity. "Today, Georgian-Azerbaijani economic relations are successfully developing in all directions. Azerbaijan has invested $3.6 billion in the Georgian economy," Aliyev said. This is a testament to the Georgian government's economic policies, and the positive investment climate in Georgia encourages investors, including Azerbaijani companies, to invest in the Georgian economy.
Transit Potential
Addressing the pivotal sectors of Azerbaijani-Georgian business collaboration, the President of Azerbaijan and the Georgian Prime Minister highlighted joint endeavours in the domain of green energy, along with the advancement of transport infrastructure within the Middle Corridor initiative. "You mentioned transport communications projects, and this topic is also important in terms of the development of our bilateral relations. We connect Asia with Europe, and our countries can play a significant role in this geographical expansion and should maximize the available potential," Kobakhidze said.
As a reminder, aspects of Azerbaijani-Georgian cooperation in the transport sector, including the issues of optimising the TCITR, were discussed at the 10th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Baku on January 17th and chaired by the prime ministers of the two countries. The meeting emphasized the significance of collaborative efforts to maximize the BTC railway's capacity. Thanks to additional investments by Azerbaijan and efforts by the Georgian side, the throughput capacity of this steel railway was increased from 1 to 5 million tonnes per year.
The BTC, spanning 826 kilometres in total, was officially inaugurated on October 30, 2017. However, its potential has not been fully utilized, including due to a number of technical deficiencies. During its six-year operation, the average annual cargo volume has remained below 500,000 tons. These rates are not sufficient, especially considering the extended delivery times for cargo along the BTC route, with an average of more than 70 hours from Baku to Kars, and significantly longer during winter months. To address these challenges, from 2023 to May 2024, Azerbaijan allocated funds for the enhancement of road infrastructure in the Georgian segment of the BTC, specifically in the Marabda-Kartsakhi area. This stretch of the BTC traverses challenging terrain, characterized by mountainous and wooded landscapes. Significant progress was made, including the installation of overhead lines and the implementation of signalling, centralization, and interlocking systems. Modernization efforts also encompassed several railway stations and passenger platforms, the installation of snow fences and tunnels, and the construction of traction substations. Reconstruction efforts have been undertaken on the railway tracks and tunnels along the Akhalkalaki-Kartsakhi section and the Tsalka-Akhalkalaki line, among other locations. As a result, the throughput capacity of the BTC railway line increased fivefold, and the speed of trains on the Georgian section increased, including in winter.
During discussions on transport issues, Prime Minister Ali Asadov also noted that active work is underway to increase the capacity of the most important link of the Middle Corridor — Baku International Sea Trade Port — from 15 to 25 million tonnes per year. This expansion is pivotal for the enhancement of joint Azerbaijani-Georgian transit infrastructure, facilitating seamless connectivity between China, Central Asian countries, and Türkiye.
Energy Bridge to Türkiye
In recent years, Azerbaijan and Georgia have been strengthening cooperation in the segment of electricity transit to the Turkish and European markets. In 2015, Azerenerji completed the modernization of the transmission infrastructure, including transmission lines and substations in the western direction. As a result, the capacity of the Azerbaijani-Georgian-Turkish energy bridge is now sufficient to maintain a level of supply of 700 MW and higher. This potential has only increased in subsequent years. On December 17, 2022, a strategic partnership agreement was signed by Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary for the joint laying of the Black Sea Energy submarine electric cable, which will be 1,195 km in length and have a capacity of 1 GW. According to preliminary estimates, the cable's capacity will enable the annual supply of up to 4 GW of green electricity. The Italian consulting company CESI was involved in the relevant studies for laying the submarine cable in the section between Georgia and Romania. In September of last year, a joint venture was established by the energy operators of the four countries. Since then, the partners have been studying the possibility of financing the project by the European Commission, which plans to allocate 2.3 billion euros for the project. According to preliminary estimates, the Black Sea Energy project is expected to take 3-4 years to implement.
Azerbaijan, which is actively developing the renewable energy segment, will have an impressive surplus (several gigawatts) of capacity in a few years. Its future plans include exporting approximately 80% of its "green" electricity, primarily to regions in the Old World that are experiencing energy shortages. Georgia, which also has "green" potential to participate in the realisation of this energy corridor, is following a similar path. "Over the past two years, Georgia has become a significant net exporter of electricity, with 90 per cent of its electricity being generated by hydroelectric power plants and is therefore 'green.' This is an important contribution to the implementation of the Black Sea Energy Corridor." Valery Chechelashvili, Georgia's former ambassador to Russia, has stated that Georgia's green energy potential is significant.
Georgia's strategic geographic location and its good-neighbourly relations with its neighbours make it a prime location for the implementation of major regional and international projects that will benefit the present and future economic development of the countries in the region.